Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:21 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.01.12 15:05



Искам да обърна внимание на един немаловажен детайл. В онова време, Синодът благославяше всяко свещеническо ръкоположение. Това предполага съгласованост със властите. При положение, че се говори за несъгласие на властите за този и онзи да бъдат свещеници, това означава, че за всеки кандидат се е произнасял т.н. "Комитет по вероизповеданията" и едва след това Синодът е огласявал благословението си. Възможно е тази практика да не е била за всички, но в много случаи е била валидна.

Сигурно е била за всеки. Щом за да ме назначат асистент (по медицинска дисциплина, не по научен комунизъм) след издържания конкурс над една година ми разглеждаха анкетата, докато я одобри Парт комитет (т.е. ДС), а хората почнаха след 2-3 месеца... и анкети се попълваха при постъпване на всяка що-годе квалифицирана работа, какво да говорим за ръкополагане на свещеник. Така че явно дядо Калиник наистина си е позволявал за плагото на Църквата да действа без съгласуване с ДС, надявайки се именно на "добрите си отношения" с тая институция.

ПС В анкетите (за непомнещите онова време) се попълваше до трето поколение - имате ли роднини засегнати от "мероприятията на народната власт", имате ли роднини офицери в полицията и армията, имате ли роднини награждавани с ордени и медали преди 9 септ (!), имате ли роднини зад граница и пр и пр. Естествено може да пишеш на всичко "не", но после анкетата отива по родните места на майка ти, баща ти, почва проучване и пр.

Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 22.01.12 15:27.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Mъглишeв]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано22.01.12 15:38



Абе... живелите тогава знаят и бяха наясно, че със сигурност има внедрени информатори в църквата, вербувани свещеници и пр което единствено ни заставяше да сме потайни, особено като ученик ако те добарат че си вярващ - край.
Имаше обаче и друга история - хора изключени от Комсомола и училище за разни действително свинщини, хулиганства и пр като не могат другаде, набиваха се в Дух Академия... Там пък ги приемаха, защото наплив определено нямаше... По същия начин някои деца на репресирани, без да са вярващи, отиваха в Д Акад, и така се навъди един кадър църковен. Но - все пак не спря богослужението в България и още го има, има къде да се причастиш, па за другото всеки си отговаря.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Prokimen ()
Публикувано22.01.12 18:49



В отговор на:

От Прокимен, в този форум, може да се научим само на мъртъв етикет и изтънчена язвителност. И да се осведомим за най-различни гадни клюки, разбира се.




Приемам обвинението Ви и ще се съобразя с него от този момент нататък за да не въвеждам Вашето озлобление в движение. Все си мислех, че Абсентът е най-озлобеното същество срещу мен, се оказва, че Вие сте шампионът.

Останете си с Бога или с дявола в Силуановия ад.

Редактирано от Prokimen на 22.01.12 18:51.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано22.01.12 18:59



"Сега пред очите ми рухва един мит - митът за чистотата на Църквата. Разбира се, че този мит отдавна е съборен, но все пак е шокиращо да прочетеш такъв списък за свое време. Някак си от учените".....


Някак си дълбоко в себе си, започвам да стигам до извода, че всички "шокове" и "шокирания" от последните дни са или дълбоко неискрени и/или лицемерни, или просто хората, които се шокират, нямат представа в какво и къде сме живяли в периода 1944-1990 год.
Колкото до "митът за чистотата на Църквата", признавам си че аз за първи път чувам за него. Не знаех, че съществува такъв мит. Знам, че и портите адови не ще й надделеят, та какво остава за някакво си де-се, бе-ка-пе, це-ка, ме-ка и прочее. От изказването ти обаче в мен остава едно тревожно усещане, че за теб Църквата е дядо този, дядо онзи и въобще някаква бройка дядовци. Ако това е разбирането за Църквата на почитаемите Ани Цолова, Виктор Николаев или Мартин Карбовски, не бих обърнал внимание, но на твоето - не мога да не. А и не мога да свикна с мисълта, че интелигентни и чувствителни хора, продължават да смятат Църквата не като лечебница и кораб на спасението, а като клуб на ангелоподобни белобради същества, около които пърхат кротки вярващи и ученици. Това е същото като да бродиш по манастирите или да ходиш на Атон да търсиш благодатни старци, които да пълнят ушите ти с притчи и разтърсващо мъдри приказки. Тези усещания спокойно бихме могли да намерим и при някой лама, гуру или сиукски шаман. Това - според мен разбира се - е не само дълбоко погрешно, а и крайно опасно, защото дори и да се намери някъде този велик мъдрец, аскет или безкрайно благ човек, то рано или късно ще дойде момента, в който ще настояваме чуваме от него това, което искаме да чуем. И няма да му простим ако някъде съгреши или ни каже нещо, което не искаме да чуем. С две думи - за мен това да тропаме и да изискваме свещеника ни да е ангел, е опасно опрелестяване.

Да се върнем на шока - не знам някой дали се заблуждава, че комунистическата власт би оставила клира да бъде извън нейния контрол. Бруталният болшевишки сатанизъм от революцията и следващите деситилетия е "произвел" стотици и хиляди изповедници на вярата. Бившият семинарист Джугашвили обаче променя курса от брутален сатанизъм в кадифен сатанизъм - без "производство" на изповедници на вярата, но с производство на квазидуховенство. Това идва и при нас.

Кога храбрите българи и още по-храбрите журналисти ще се поинтересуват и ще поискат да узнаят, кои са аджеба пък о.р.кап. Едикойси, о.р.подполк.Ненамсикойси и всички други, които са корумпирали клира и стотици хиляди българи. Няма да се поинтересуват. Няма сензация. Тези са били на трудов договор, щатни, работили са за рОдината.
Та пак за шока - аз лично не съм шокиран. Никак дори.
Това което ме шокира обаче, е не това, което е било, а това, което е. Сега.
Хората, които могат да се държат трагикомично, нелепо, обидно, и че "тия работи са уйдурми" , но не и да кажат едно простичко и кратичко: "простете", са нашите епископи! Това е.
Но както вчера завърши д-р Михайлов - така е било, така е, и така ще бъде.
Мит няма.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:04



Поразителна тъпащина.

Коля и беся



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:04



Не се връзвайте.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: latschistein]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:06



Абе аз съм за това да не се говорят простотии за нормални хора и да не се защитават свине от псевдодуховни позиции. Иначе простотиите си можеш и на живо да опиташ да ми ги кажеш. Ще говориш кратко.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: AnimaMeaTibiAmandi]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано22.01.12 19:10



Някои сме родени в последните години на соца и не го имаме преживян. Пък и след като съм чувал за кардинал Вишински хи владиката Борис Неврокопски, митът за чистотата на Църквата и рухването му са си реалност за мене. Иначе реализъм на кило и оттам лесно опрощаване на свинщините може да има много. На мен почва да ми е все тая за реализма. Да, Църквата е дядо този и онзи. Не е само някаква висяща във въздуха идея. Без конкретни свестни хора тя се превръща в една глупост.

Коля и беся



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано22.01.12 19:12



Твоя воля.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Mъглишeв]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано22.01.12 19:17



Не е само някаква висяща във въздуха идея. Без конкретни свестни хора тя се превръща в една глупост.

Смяташ ли, че свестните хора изглеждат умни?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.