Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:10 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор latschistein ()
Публикувано21.01.12 15:36



Някак си ми е трудно да Ви чета непредубедено.
Ако стане реформа в БПЦ, Вие бихте ли се завърнал в лоното Й. И на каква цена? Кой трябва да се покае - една шепа отцепници или БПЦ?



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано21.01.12 15:42



Идентифицираш църквата с митрополитите?! Ако не си забелязал те не работят срещу никого, освен срещу своите - срещу редовите свещеници и вярващи. И ти ги приравняваш на БПЦ?



Това не го правя дори аз.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: нблдтл]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано21.01.12 16:47



Считаме, че поради това предателство стотици хиляди чада не можаха да видят пътя към Бога

Глупости са това.

При комунизма вярващите ясно си давахме сметка, че има информатори в клира, но това не е било решаващо дали да повярва човек или не. Всеки помни, че по ония години за изключените от Космосмола, за хора репресирани по лагерите и пр често пъти единствено убежище да следват или да си намерят работа оставаше Църквата. Помня в Доростолско Червенска митрополия през 70-те - репресирани бяха и секретарят на митрополията, и други служители. Ето и свидетелството на Прокимен как двама "дявола" (владици с досиета) го подстригват за монах на практика тайно, за да предотвратят пречките от страна на ДС. Предполагам, че повечето хора с досиета в БПЦ са именно такива.

По-скоро днес амбициите на поповете да си разиграват коня без владишки контрол ще нанесат удар на православието чрез нови разколи и разцепления. Защото и владишкия происвол в някои случаи е отблъскващ, но и някои свещеници са я докарали дотам, клисарите да проскомидисват. Който разбира за какво говоря...



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор latschistein ()
Публикувано21.01.12 16:50



Много добре казано.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано21.01.12 16:51



Аз съм убеден, че поне 50 процента от свещенството е вербувано.

Абсолютно.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: latschistein]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.01.12 16:55



Тогава не си правете труд да ме четете. Ако съм използвал част от Ваша фраза за да споделя своето си виждане, това с нищо не Ви задължава да се затруднявате.

Колкото до мен, намирам за неетично да обременявам форума със себе си, но понеже в постинга Ви съзирам лукавство, ще дръзна да отговоря недвусмислено ясно, защото имам претенцията да съм бил всякога максимално открит човек, дори с неприятелите си.

Писал съм молба да ми се разреши да постъпя в един от ставропигиалните манастири като най-обикновен монах и нищо повече. Според дядо Иларион, лично патриархът е чел писмото ми, но не си спомняше за решението на Синода. Понеже дълго време не получавах отговор и не знаех как да усройвам делата си в чужбина, замолих дядо Иларион да провери. Той се ровичкал из архивите и не намерил следа (според неговото свидетелство).

Прочее, след една година чакане, оттеглих молбата си и писах на патриарха, че това неговото обкръжение не е никакъв Синод. Една институция, уважаваща себе си, дава някакъв отговор, макар той да е отрицателен.

След това мое писмо се получи едно копие на клозетна хартия. Копието е било смачкано и ксерокопирано, защото си личаха гънките, но нямаше нито печат, нито изходящ номер, нито номер на протоколното решение.

Намирам за необходимо да Ви припомня на Вашето тесногръдие, че не само Б.П.Ц. е Църквата. Има и други поместни юрисдикции.

Вие като арбитър бихте ли ми указали един нормален манастир, където бих могъл да водя пълноценен монашески живот и дали дядо Кирил ще благоволи да не се противопоставя? Ще съм Ви признателен, колкото и критично да съм настроен към Вашето мислене.

* * *
извинявам се за намесата, но молбата ми е да се въздържаме от крайности.

Редактирано от нблдтл на 22.01.12 05:43.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Prokimen]  
Автор latschistein ()
Публикувано21.01.12 17:02



Все си мисля, че ако истината беше на Ваша страна, не би било възможно да почувствате живота си "обезсмислен". Като че ли сам се издадохте. Преднамерената любезност, (почти винаги пропукваща се), високият стил и прилежността на коментарите като че ли не могат да маскират нерешения Ви личен, а далеч не "каноничен" проблем с БПЦ.
За разлика от мнозина съфорумци сигурно, аз нито знам, нито дори се досещам за истинската Ви самоличност. Водя се единствено от впечатленията и интуицията си. Може да греша, за което по презумпция се извинявам, но може и да съм прав. Просто рискувам и споделям мислите си. Все пак това е анонимен форум, тъй че не трябва да се засягаме прекалено много. И всичко това далеч не е лична нападка, защото мисля, че има ключово отношение към темата.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Prokimen]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано21.01.12 17:04



Аз бих се зачудил дядо Партений как е пратен по комунист време в САЩ, как са му дали властите изход, без да е вербуван, и то не през 89-та, ами през 65-та ли, кога.



Тема Re: Българските свещеницинови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Prokimen ()
Публикувано21.01.12 17:17



Не случайно в своето покайно обръщение дядо Калиник обръща внимание и подчертава, че е ръкополагал много свещеници "на своя глава" против волята на властите. Това е истина. Семинарският ми учител е разказвал, че някои семинаристи от паралелния курс не получавали разрешения за ръкоположение и дядо Калиник ги ръкополагал.

Искам да обърна внимание на един немаловажен детайл. В онова време, Синодът благославяше всяко свещеническо ръкоположение. Това предполага съгласованост със властите. При положение, че се говори за несъгласие на властите за този и онзи да бъдат свещеници, това означава, че за всеки кандидат се е произнасял т.н. "Комитет по вероизповеданията" и едва след това Синодът е огласявал благословението си. Възможно е тази практика да не е била за всички, но в много случаи е била валидна.



Тема Re: БНТ - Вяра и обществонови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано22.01.12 06:27



Сигурно е така. Службите са били навсякъде по онова време, и едва ли е имало шанс да останеш незабелязан, особено ако си на някакъв пост.

Лично мнение - Горан Благоев изглежда свестен. Не ми се вярва да има други цели освен да промени нещо в Църквата. Да, може би примерът му с дядо Партений не е удачен.

Ама цялата работа е странна. Защо точно сега ги разсекретяват? Трябваше или през 90-а, или изобщо да не ги пипат. Пък и тия намеци за дванайсетия "сътрудник"... Дано всичко да не се окаже активно мероприятие, с цел да пробута дядо Николай.

Но най-малкото от уважение към възрастта им, не беше добре да ги правят на резил. Дядо Калиник, като го гледам, ми стана жал. Опита се да се оправдае човекът, и както каза и Прокимен - действал е и против волята на властта. Който е живял тогава знае колко беше опасно. Дядо Неофит пък, в самото досие го характеризират че нямал желание да работи с ДС. За ония години си беше равнозначно на присъда "неблагонадежден".

Виж, за дядо Кирил не ми е жал. Извинявайте, но собственоръчни агентурни донесения са друго нещо. Вероятно затова му дадоха орден от руското МВР. Нито за дядо Симеон ми е жал, дето все повече губел вяра в Бога, и все повече вярвал в комунизма. Щатен служител на ПГУ. То си е направо като евангелската притча, за слугата на двама господари.

Редактирано от нблдтл на 22.01.12 09:17.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.