Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:41 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Задачка за добри християнинови  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано28.11.11 19:46



Защо Моисей е Боговидец и от кои части от Библията това си личи?

Аз тези седмици съм "дневна" смяна, та с нощните птици ще се разминава с минимум около половин ден. А в скоро време може да понапусна за няколко седмици разни клубове безобразни

.
Но вие си пишете, наградите са нематериални и персонални.

чрез закона умрях за закона, та да живея за Бога. Разпнах се с Христа. ап Павел

Тема Re: Задачка за добри християнинови [re: Metropolis]  
Автор izz (ентусиаст)
Публикувано28.11.11 20:06



Не ли защото Мойсей видял Бог в горящия храст?



Тема Re: Задачка за добри християнинови [re: izz]  
Автор krokoem ()
Публикувано29.11.11 00:44



Ами не е точно затова. В горящия храст (къпината) Моисей само чува гласа на Бога, но не Го вижда, а вижда Ангел Господен като огнен пламък.

И яви му се Ангел Господен в огнен пламък изсред една къпина. И видя той, че къпината гори в огън, но не изгаря.
Моисей рече: ще ида и ще погледам това велико явление, защо къпината не изгаря.
Господ видя, че той отива да гледа, и извика към него Бог изсред къпината и рече: Моисее, Моисее!
(Изх. 3:2-4)

Тук във форума един наш колега се изживява като спец по Боговиждане, ако мине насам, може да обясни по-подробно как догматичното богословие осветлява виждането и чуването на Моисей пред къпината.
Ние по-елементарните ще кажем, че там Моисей е съзерцавал една миниатюрна частица от нетварните енергии на Бога (дали преди това е държал ума си в ада?).
По-късно Моисей ще започне да вижда Бога (да съзерцава нетварна Божия енергия в максимално възможна за човек пълнота) по времето, когато изнася шатрата си от еврейския стан след като счупва първите плочи на завета.

Ето как е описано това във Втора книга Моисеева, малко преди той да се качи за втори път на планината Синай:
Тогава Господ говореше лице с лице с Моисея, като да говореше някой с приятеля си; (Изх. 33:11)
и по-натам:
(Моисей) каза: покажи ми славата Си
Отговори (Господ на Моисея): Аз ще направя да мине пред тебе всичката Ми слава и ще провъзглася името на Иехова пред тебе;
И после каза: лицето Ми не можеш видя, защото не може човек да Ме види и да остане жив.
И каза Господ: ето място при Мене: застани на тая скала.
И кога минава славата Ми, Аз ще те туря в пукнатината на скалата и ще те покрия с ръката Си, докле отмина;
и кога Си сваля ръката, ти ще Ме видиш изотзад, а лицето Ми няма да бъде видимо (за тебе). (Изх. 33:18-23)


Ти ще Ме видиш казва Бог, ще видиш всичката Ми слава, но изотзад, а лицето Ми няма да видиш.
Има и други свидетелства за Боговиждането на Моисей, но тук още в заглавието Metropolis е наложил нЕкои ограничения за пишещите и понеже аз минавам по-скоро за лошото момче, което иска да става християнин, отколкото за добър, че и християнин, та за да не прекалявам с търпението му спирам дотук :)



Тема Re: Задачка за добри християнинови [re: krokoem]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано29.11.11 10:45



Много топло. Ама си изпуснал най-важната част.



чрез закона умрях за закона, та да живея за Бога. Разпнах се с Христа. ап Павел

Тема "не е тъй обаче с Моя раб Моисея"нови [re: Metropolis]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано29.11.11 11:51



"Моисей беше най-кроткият човек между всички човеци на земята. [И рече Господ]... ако между вас има пророк Господен, Аз му се откривам във видение, насън говоря с него; не е тъй обаче с Моя раб Моисея, - той е верен в целия Ми дом: Аз говоря с него уста с уста, и явно, а не с гатанки, и той вижда образа на Господа" (Числа 12:3-8)




Тема Давай по 7-то съзерцаниенови [re: krokoem]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано29.11.11 12:19



Из Второто Послание на св. апостол Павел до жителите на Коринт

[3:1] Пак ли ще почнем да се препоръчваме? Или имаме нужда, както някои, от препоръчителни писма до вас или от вас?
[3:2] Вие сте нашето писмо, написано в сърцата ни, което узнават и четат всички човеци;
[3:3] вие се явявате, че сте писмо Христово, стъкмено чрез нашето служение, написано не с мастило, а с Духа на живия Бог, не върху каменни скрижали, а върху плътени скрижали на сърцето.
[3:4] Такава увереност в Бога имаме чрез Христа,
[3:5] но не затова, че сме способни да помислим нещо от себе си като от нас си; напротив, способността ни аде от Бога:
[3:6] Той ни е дал способност да бъдем служители на новия завет, не на буквата, а на духа; защото буквата убива, а духът животвори.
[3:7] И ако служението на смъртта по букви, издълбано на камъни, беше тъй славно, че синовете Израилеви не можеха да се взират в лицето на Моисея поради преходната сияйност на лицето му,
[3:8] то как не ще бъде много по-славно служението на духа!
[3:9] Защото, ако служението на осъждането е славно, то много повече служението на оправданието изобилва със слава.
[3:10] И първото прославено дори не се показа от тая страна славно, поради надминаващата слава на второто.
[3:11] Защото, ако преходното е било славно, много по-славно е трайното.
[3:12] Прочее, като имаме такава надежда, ние действуваме с голямо дръзновение,
[3:13] а не както Моисей, който туряше покривало на лицето си, за да се не взират синовете Израилеви в края на преходното.
[3:14] Ала умовете им се затъпиха, понеже и доднес, кога се чете Ветхият Завет, остава неснето същото покривало, което се снима чрез Христа.
[3:15] И доднес, кога се чете Моисей, покривало лежи на сърцето им.
[3:16] Но, кога се обърнат към Господа, покривалото се снима.
[3:17] А Господ е Духът; дето пък е Духът Господен, там има свобода.
[3:18] А ние всички с открито лице, като в огледало, гледайки славата Господня, се преобразяваме в същия образ, от слава в слава, като от Духа Господен.

В отговор на:

Тук във форума един наш колега се изживява като спец по Боговиждане, ако мине насам, може да обясни по-подробно как догматичното богословие осветлява виждането и чуването на Моисей пред къпината.
Ние по-елементарните ще кажем, че там Моисей е съзерцавал една миниатюрна частица от нетварните енергии на Бога (дали преди това е държал ума си в ада?).




Святият пророк, преди да има живо, осезателно общение със Святия Дух е имал не малки преживявания на портите адови. А и ние сме новозаветни, както се и вижда по-горе, така че нямаш никакви основания да правиш паралел със старозаветните аскези, които не са довели нито един до Райските Двери, па било то и най-големият праведник. Справка:



Св. пр. Мойсей, св. Йоан Предтеча, Цар Давид и цар Соломон отдясно на Христа при Христовото Слизане в ада.
Икона от XII в., манастира "Св. Екатерина" в Синай (Египет)

Нищо не казваш относно 7-то с ъ з е р ц а н и е. Както виждаш, предоставям ти нищо по-малко от догматическото богословие:


Редактирано от Ежко на 29.11.11 12:45.



Тема Re: Давай по 7-то съзерцаниенови [re: Ежко]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано29.11.11 12:26



Ежко, отдалечаваш се от позицията во която бе Кро.

Може би трябва да уточня за да не изместваш темата на там накъдето ти харесва.
Идеята бе да се покаже до каква степен, пълнотта Мойсей е познал БОГ?

Оттам следват интересни изводи за позицията на синедриона при съда над Господа Иисуса Христа. Но и това е извън темата. Нека караме по систематично бе брат.

чрез закона умрях за закона, та да живея за Бога. Разпнах се с Христа. ап Павел


Тема Re: Задачка за добри християнинови [re: Metropolis]  
Автор krokoem ()
Публикувано29.11.11 17:45



Ааа, мисля, че не бих могъл да степенувам по важност Боговиждането на Моисея, а дали изобщо е необходимо? Не е ли достатъчно да се проследят събитията хронологично във времето, ето аз започнах и чинно оставих място друг да продължи...





Тема Re: Давай по 7-то съзерцаниенови [re: Ежко]  
Автор krokoem ()
Публикувано29.11.11 17:55



Е, не ми се дава!

Ето защо: догматическото богословие на Боговиждането и опитите за вкарването му в рамката на катехизиса представляват едно доста рисковано занимание на ръба и отвъд ръба на здравата мистика, от упражняването в което те съветвам да се откажеш в най-скоро време. Защото най-блаженият апостол, който пише за премногото си откровения, за виденията и чудесата, които имал казва ясно: ...ще мина към видения и откровения Господни... един човек в Христа... беше грабнат и отнесен в рая и чу неизказани думи, които човек не може да изговори. (II Кор. 12:1-4)
Ап. Павел не могъл да изговори думите, които чул във видение, а някои човеци се опитват да ги изговарят и още повече да говорят и богословстват не за думи, а за светлини и видения. Е, мерси, както се казва, благодаря за поканата, но в такъв разговор не ми се участва...
Нека да не се правим на по-големи от Апостола и вместо мечтания и мъдрувания за нетварната Таворска светлина, като начало да преминем към видения на собствените си грехове :) Това е истински катехизис и истинско богословие.
Господи помилуй!



Тема Re: Задачка за добри християнинови [re: krokoem]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано29.11.11 17:55



Още един жокер

От кой текст си личи, че Бог доверил на Моисей толкова за Същността Си колкото е знаел партиарх Арваам?



чрез закона умрях за закона, та да живея за Бога. Разпнах се с Христа. ап Павел


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.