Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:50 27.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Не играеш честно, приятелюнови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано30.11.11 12:53



Визирам теб, фамулус, Прокимен, Жабоций и всички критикуващи от този дух. Или, може би ще кажеш, че имате благодатните съзерцателни опитности ?

А ти как си позволяваш да критикуваш благодарните опитности на Ники - Одолам например?



Тема Предоставеното е от догматикатанови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.11.11 13:07



Предоставеното не е мое, а е част от догматическото богословие.




Тема Критикувам познатото ми прелъстяваненови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.11.11 13:11



Критикувам познатото ми прелъстяване.

Междувпрочем, началото на тези изобличителни критики поставиха други, не аз.



В отговор на:

А ти как си позволяваш да критикуваш благодарните опитности на Ники - Одолам например?





Редактирано от Ежко на 30.11.11 13:11.



Тема Re: Предоставеното е от догматикатанови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано30.11.11 13:11



И мойто така. Ясно е, че Христос е Първороден между много братя по човешко естество. По Божество е Единороден.



Редактирано от Пpaвocлaвeн ckoт на 30.11.11 13:20.



Тема Re: Критикувам познатото ми прелъстяваненови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано30.11.11 13:16



Критикувам познатото ми прелъстяване.

Брех, защо не си казвал досега, че говориш на езици?



Тема Моето е цитираненови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.11.11 13:19



Както казах, предоставеното от мен не е мое. Аз цитирам именно догматиката.

Ипостасното съединение на двете природи в Христос е постоянно, неразривно, реално единство между тях. Съединението е тясно, не само по благодат, но и по същество. Според догматическата формулировка на Четвъртия вселенски събор/451г./, двете природи в Иисус Христос са съединени неслитно/ т.е. остават цели, а не образуват смесена природа на полу-Бог, полу-човек/, неизменно/ Божеството продължава да обладава своите лични свойства, без изменение или отслабване и човешката природа съхранява човешките си свойства/, неразделно/ двете природи не съставят две отделни лица, а едно / и неразлъчно/ никога не са се разделяли и не могат да се разделят от момента на зачатието и пребивават в Христос след Възнесението/. Следствия на ипостасното съединение на двете природи са двете воли и двете действия в Иисус Христос/ Определение на Шестия вселенски събор, 680 г./. В Личността на Богочовека Христос човешката природа се възвисила в своите съвършенства до най-висша степен - обожение. Това обожение е обратната страна на въплъщението. Бог станал човек посредством въплъщението Си. Но ако Бог е станал човек, то и човекът на свой ред станал Бог. Въплъщението и обожението представляват две страни на един и същи акт, съвпадащи една с друга и неотделими една от друга.




И за тази Тайна - за съ_причастността на човека в Божественото Естество - говори именно св. ап. Петър:

2Пет.,1:3] Понеже божествената Негова сила ни е подарила всичко потребно за живот и благочестие, чрез познаване Оногова, Който ни е призвал със Своята слава и съвършенство,
[1:4] чрез които ни са дарувани твърде големите и драгоценни обещания, та чрез тях да станете участници в божественото естество . . . [1:11] защото т ъ й ще ви се даде свободен вход във вечното царство на Господа нашего и Спасителя Иисуса Христа.




Тема Моето е разбиране на цитиранотонови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано30.11.11 13:25



.



Тема И на теб ти благодаря,нови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.11.11 13:32



И на теб ти благодаря, че ме

. Говоренето на езици е нищо спрямо мащаба на моя егоцентризъм.

Само че, аз субордонация между ипостасите в Божието Триединство не изповядвам, както и ред други лъжеучения, които не само изповядва Ники-Кейв-Одолам, но и които проповядва на всеослушание.




Тема Впрочем, и ти започна с протестантски пинизинови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано30.11.11 13:45



Защо се опитвате да се отклоните от същината на онова, което ви питам и върху което ви моля да се съсредоточите - съзерцанието на "вечните мъки", което е част от предмета на догматическото богословие относно Богопознателното Богосъзерцаване и до което достигат само духовно извисени хора.


Вие си позволихте да критикувате без да дори теоретично да познавате православната догматика в тази област.




Тема Re: И на теб ти благодаря,нови [re: Ежко]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано30.11.11 13:54



Е да си дойдем на думата тогава: на какво основание критикуваш неговия субординационизъм? Не вярвам да си съзерцавал с очите си (телесни или умствени) тайната на Троицата и да си я усвоил в личен опит на Богосъзерцание? Критикуваш го на основа на това, което умствено, душевно разбираш от Св Писание и Предание.
По същйя начин и аз се осмелявам да подложа на съмнение новите откровения на архим. Софроний, където се разминават с Писанието и Преданието. Още повече, че не става дума за някакви възвишени доктринални спорове, а за един споделен личен духовен опит. Напоследък в Православието са се намножили книги от типа на Стареца Силван, където някой подвизаващ се, може би с най-добри намерения, почва да приписва на "стареца" си нечувани благодатни дарове, необичайни начини на подвизаване и пр и пр. Е - в нашето време единствените ни критерии следва да са Св Писание и Св Предание. Несъгласното с тях, необичайното, "извънредното' не може да се поставя за еталон, а точно това виждаме при архим Софроний.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.