Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:17 18.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема "Господ е българин" навърши пълнолетиенови  
Автор Ежко (бодли_дрешко)
Публикувано17.11.11 14:00



Как да не се просълзи човек:

Днес едно от най-паметните събития за българския футбол навършва пълнолетие. Точно 18 години изминаха от любимия на всички български запалянковци 17 ноември.

Тогава българският национален отбор сътвори най-големия си до този момент подвиг, който накара легендарният журналист Николай Колев - Мичмана да извика "Господ е българин".

На 17 ноември 1993 година започна приказката, която направи лятото на 1994 година любимо на българите, а световното първенство в САЩ - незабравимо събитие.

Преди 18 години България се бори за класиране на Мондиал '94 и има реални шансове да замине за САЩ. Съдбата отрежда "лъвовете" ни да се изправят в директен сблъсък за място на финалите с тима на Франция.

Вечерта на стадион "Парк де Пренс" в Париж не започва по най-добрия начин за нашия отбор, след като Ерик Кантона открива резултата в 32-ата минута.

Само пет минути по-късно обаче Емил Костадинов засича с глава центриране в наказателното поле на Франция и се разписва за 1:1.

Този резултат, който идеално устройва домакините, се задържа на таблото до последната минута на мача.

Когато всичко изглежда загубено момчетата на легендата Димитър Пенев не се предават и около секунда преди края на редовното време чудото се случва.

Любослав Пенев дава страхотeн извеждащ пас към голмайстора Емил Костадинов, който праща топката в мрежата зад Бернар Лама за 1:2.

50 хиляди французи замлъкват на "Парк де Пренс", а радостта на българските запалянковци и футболисти е неописуема.

За този мач всичко отдавна е казано, той остава само като топъл спомен в съзнанието на българските фенове.

Вълнението, което ни обзема, когато се сетим за срещата с "петлите" обаче не е по-слабо и днес, 18 години по-късно.

Нека си го припомним отново:






П.П. Вижте картината в 1-та минута и 37-та секуннда. Горките французи, яко са се ошашавили в тези паметни за всички мигове.


Редактирано от Ежко на 17.11.11 14:09.



Тема Re: "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: Ежко]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано17.11.11 14:31



Брат ми оттогава ми дължи каса Пепси, защото се бяхме хванали на бас и той смяташе, че нашите ще паднат :) Пепси, защото бях десетгодишен.
Горките французи дори пуснаха грешно табло з резултата - France 2: 1- Вulgarie. Ама не беше точно така ;)
После по София хората се поздравяваха с: "Емо - президент!".
А лятото на село вечер гледахме с дядо ми мачове до момента, в който старият ни телевизор се скапа и тогава слушахме по радиото коментарите и за победите, и за двата последни мача, когато италианците и шведите ни биха.

Лафът на Мичмана беше малко глупав като всички спортни лафове, но пък се запомни.

Коля и беся



Тема Re: "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: Ежко]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано17.11.11 14:32



По това време бях емигрант в Италия и един от подслонените в католическа енория в централната част на Рим. Един млад италиански четвъртклошар ми предложи да участвам в нелегално футболно тото. Макар че напрактика почти никога не залагам, реших заради важността на мача да участвам със сума, отговаряща на число между 5 и 10 лева (вече не си спомням добре). Спечелих около 15 пъти повече, а четвърт клошарят беше така почтен да ми даде парите. Трябваше да участвам с всичките си пари в законно тото!





Тема Re: "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: Ежко]  
Автор xenox ()
Публикувано17.11.11 15:53



днес си намерих тоя момент с френски коментар. от битката при Одрин не съм се кефил толкоз!





Тема Re: "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: _maycal]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано17.11.11 17:32



какво значи "четвърт клошар"?



Тема Re: "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: xenox]  
Автор Пpaвocлaвeн ckoтМодератор (свещи пали)
Публикувано17.11.11 17:42



Трябваше и италианските жабари да обърнем тогава, но...



Тема Re: "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: Ежко]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано17.11.11 19:25



Спомням си тогава бях на библейско училище и не се интересувах много от мачове. Сутринта учителят запита дали някой няма свидетелство за проява на Божията сила в живота му. И излезе моят стар приятел Христо и каза следното: "Гледам си аз мача, върви си 1:1 и остават 5 мин. Тогава станах, обгърнах телевизора, и казах - Боже, искам гол за нашите"

После разбрах подробностите.



Тема "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: drago1]  
Автор Mъглишeв (Демодератор)
Публикувано17.11.11 19:35



Това са си направо трите съсловия: Христо се моли, Любо подава, Емо вкарва



Коля и беся


Тема Re: "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: Ежко]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано17.11.11 19:55



Да, тогава и аз го мислех. Хубаво беше.



Тема Re: "Господ е българин" навърши пълнолетиенови [re: Mъглишeв]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано17.11.11 19:56



Глишев, това си е бисер.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.