Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:57 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема Моисей и овчарянови  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 14:19



Сега, когато страстите около техническите форумни въпроси притихват, ми се иска да ви предложа за обсъждане следната случка:

В еврейския фолклор има сказание за живота на Моисей и в него има забележително място.

Моисей срещнал в пустинята овчар. Цял ден бил с него и му помогнал да издои овцете, а вечерта забелязал, че овчарят събрал най-хубавото мляко в дървена купа и го оставил на един плосък камък.

Моисей попитал защо прави това и овчарят отговорил: "Това е млякото на Бога."

Този отговор озадачил Моисей и той попитал отново какво точно означава това. Овчарят отговорил: "От цялото мляко аз винаги събирам най-хубавото и го принасям дар на Бога."

Моисей, който имал къде-къде по-изтънчен ум от овчаря с неговата наивна вяра, попитал: "И Бог пие това мляко?" "Да, пие" - отговорил овчарят.
Чувствайки, че трябва да просвети бедния овчар, Моисей започнал да обяснява, че Бог е Дух и не пие мляко; но овчарят бил уверен че Той изпивал млякото.
Почнали да спорят и в края на краищата Моисей казал на овчаря да се скрие в храстите и да погледне действително ли Бог изпива млякото му, след което се оттеглил в пустинята за молитва.

Овчарят се скрил в храстите, паднала нощта и на лунната светлина той видял една лисичка, която дошла от пустинята, огледала се наляво-надясно и се приближила към купата, бързо изпила млякото и избягала обратно в пустинята.

На следващата сутрин Моисей намерил овчаря доста тъжен и потиснат. "Какво има?" - попитал Моисей. "Ти беше прав, Бог е чист Дух и няма нужда от моето мляко." Моисей се учудил и казал: "Трябва да се радваш, сега знаеш за Бога повече от преди!" "Да - отговорил овчарят, - но аз се лиших от единственото нещо, с което можех да изразя любовта си към Бога." В този момент Моисей прозрял, отдалечил се в пустинята и започнал усърдно да се моли. През нощта във видение Бог се обърнал към него и казал: "Моисей, ти сгреши! Аз действително съм чист Дух, но винаги с благодарност приемах млякото, принесено от онзи овчар като израз на любовта му. И понеже като чист Дух нямам нужда от мляко, Аз го делях с онази лисичка, която много обича мляко."


Като знаем, че това е фолклор следва да отчетем факта, че може Бог да е говорил на Моисей, но може друг глас да му е говорил. Спокойно можем да приемем, че вероятността да е говорил Бог е 50%
При това положение въпросът ми е следния: Сгрешил ли е Моисей, или не и защо?



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано28.08.11 14:45



Сгрешил е. Горката лисичка била вече лишена от мляко, без да разбере защо.



Редактирано от Aлиca. на 28.08.11 14:46.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано28.08.11 14:50



Като знаем, че това е фолклор следва да отчетем факта, че може Бог да е говорил на Моисей, но може друг глас да му е говорил


Е как Бог или друг глас ще е говорил, като това е народна приказка?

Но тук, струва ми се, конфликта е друг. Сблъскват се правилното богопочитание с паганистичното. Ние, като същи паганисти и развяващи радиестезически махала богомили трябва да застанем на страната на овчаря, да му съчувстваме, че и нещо да измъдрим, че да успокоим и останалите овчари около нас.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: Aлиca.]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано28.08.11 14:52



Лисиците не са за ожалване. Но виж, в наш, побългарен вариант на приказката, вероятно на мястото на лисицата би стоял чудесно пъстър смоk.

Редактирано от spanishcaravan на 28.08.11 14:53.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: spanishcaravan]  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 14:58



Защо? В народните приказки Бог не може ли да говори? Или Той говори само в Библията?

Иначе логически си точен както обикновено, но въпросът е кое е правилното богопочитание



Между другото знаеш ли кой е автора на цитата? Има автор, който цитира еврейския фолклор по повод на една основна православна тема.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: Aлиca.]  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 15:00



Aлиca, честно казано, от човек с такъв богат клубен опит очакваме да повдигнеш поне малко нивото на клуба вместо да плачеш за лисичката дето дори и името и не знаеш...





Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано28.08.11 15:26



В народните приказки Бог не може ли да говори?

Народните приказки са си приказки. В тях таралежите говорят, домашните котки плашат лъвове, а черни овни те отвеждат в долната земя.

Редактирано от spanishcaravan на 28.08.11 15:26.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано28.08.11 15:31



Е, за кого да плача, за овчаря ли, за Мойсей ли?
Овчарят си получил просветлението що е Бог, и че не пие мляко. Да предположим, че вместо чрез паничка мляко, почитаемият пророк се сетил да го научи на поне една молитва, за да изразява любовта си към Бога. Следователно, за овчаря материалната жертва за Бога бива заменена с познание+словесен израз на любов/евентуално/. Но, и само с познанието да си е останал, пак поне нещо получил в замяна.

Мойсей си получил урока, че не може да отнема нещо от човек, било то и простодушното му незнание, в замяна на едно голо знание, без да го огорчи. В случая, да го огорчи в почитането на Бога. Да се надяваме, че наистина се сетил поне една молитва да подари на човечеца в замяна на потребността, която е отнел.

Остана лисичката, божия живинка, на която чрез любовта на овчаря към Бога, поне една паничка храна на ден и била осигурена. Според гласа, проговорил на Мойсей, Бог така се погрижил за животинчето - чрез невежеството на овчаря, но и употребявайки за добро неговата любов. Научили овчаря на което и не е питал - за естеството на Бог, той прекратил ритуала /вероятно/, защото бил предназначен за Бог, не за някакви си лисици, и лисичката останала гладна. Дотогава Бог се бил погрижил за начин да я храни, без да ощетява овчаря, щото оня доброволно и в Негово име оставял храна. Дошъл Мойсей, поговорил в името Божие, и развалил Божия промисъл относно тази пустинна лисичка.

Дотук, това излиза от текста. А как завършва приказката?


п.п. клубният ми опит какво общо има? Аз си разсъждавам по текста, не се хващам на иносказателни въдици с неясна цел.





Тема Re: Моисей и овчарянови [re: spanishcaravan]  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 15:39



таралежите говорят...

Ха, Спаниш, че в Библията змията не е ли водил як разговор с жената. Ами магарицата - с пророка?
А враните не донасяха ли хляб и месо сутрин, хляб и месо вечер на Божия угодник? Ами лъвовете в ямата с Даниил?

Но да не разводняваме темата. Въпросът е: в какво се състои правилното богопочитание?
Жокер - до отговора не може да се стигне само с логика, колкото и перфектна да е тя.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано28.08.11 15:49



"Въпросът е: в какво се състои правилното богопочитание?"

Ахаааа, схванах.



Правилното би било Мойсей хем да открие на овчаря що е Бог, и че не пие мляко, хем да не остави лисичката гладна, щом Бог я довел до паничката с мляко. Следователно, за да завърши просветяването на онзи човечец, би трябвало да му преразкаже това, което му е известил Бог:

"Моисей, ти сгреши! Аз действително съм чист Дух, но винаги с благодарност приемах млякото, принесено от онзи овчар като израз на любовта му. И понеже като чист Дух нямам нужда от мляко, Аз го делях с онази лисичка, която много обича мляко."

В противен случай, ще го остави нажален, че му отнет начин да изрази любовта си към Бога, а това е неправилно. Предавайки му думите на Бог, овчарят ще се утеши, че дори и неправилното му почитание е било угодно Богу.

Така, и овчарят просветен, и лисичката - нахранена.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.