Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:22 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано28.08.11 18:35



Дотук добре, но какво правим с лисичката?

Тя е важна в приказката. Ако не беше, Бог нямаше да приема даровете на овчаря чрез нея.
Защо е важна, имаш ли идея?





Тема Re: Моисей и овчарянови [re: Aлиca.]  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 18:46



Лисичката може да е важна, но ние вече я пратихме на почивка в хотел "Дюни", докато на овчарят му омръзне да следи всяка нощ ще дойде ли пак, няма ли да дойде :)



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано28.08.11 18:49



Но какво общо има всеизгарянето на Ной и всеизгарянето от Осия? Нима смяташ, че всеизгарянето като вид жертвоприношение е извършвано само веднъж и то от Ной? Припомни си в Левит (в първите глави още), там са дадени различните видове жертви и всеизгарянето е една от регулярните жертви. Всеизгарянето в Осия е повече фигура на пророческата реч.

Редактирано от spanishcaravan на 28.08.11 18:50.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано28.08.11 19:20



Не може така. Докато овчарят е мислил, че споделя млякото си с Бог, той го споделял с пратено му от Бог диво животинче. Вече е привикнал лисичката да я храни. Бог, за да приеме жертва, която не може да му бъде полезна, намира някого, на която тази жертва е полезна да живее. Така любовта на овчаря към Бог минава през него и намира полза при лисичката. Защото Бог обича и лисичката като свое творение. Казал е на Мойсей "аз го делях с една лисичка"

Какво ще направи овчарят като разбере, че лисичката пие млякото на Бога?
Отгоре на всичко, тя не е полезна на овчаря.

Редактирано от Aлиca. на 28.08.11 19:21.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: spanishcaravan]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.08.11 22:21



Каралийчевско, та даже елинпелинско... като под стара лоза.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: spanishcaravan]  
Автор krokoem ()
Публикувано29.08.11 00:20



Припомни си в Левит
Не става! Не може да си припомняме левит и още повече Осия, защото овчарят от приказката е принасял дар преди законът да е бил даден в Левит и още много по-преди Осия да възвести "милост..., а не жертва"...
Затова единственото всеизгаряне с което можем да сравняваме е Ной, където поводът и смисълът е различен тъй че в крайна сметка за овчаря не се отнасят думите "милост искам, а не жертва"...

Надявам се, вече да е ясно, че жертвата на овчаря е повече от милост :)



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: Aлиca.]  
Автор krokoem ()
Публикувано29.08.11 00:27



Какво ще направи овчарят като разбере, че лисичката пие млякото на Бога?

Връщаш лентата в началото, при приказката, където е обяснено какво прави овчарят: Той бил тъжен и потиснат и казал: "аз се лиших от единственото нещо, с което можех да изразя любовта си към Бога"

На такава фасулска тема, лесно се разсейваме казваш...

Редактирано от krokoem на 29.08.11 00:43.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано29.08.11 02:05



Щом не може значи за какъв приказен бог повдигаш тема? Какво значение има овчарската вяра и защо е замесен в цялата тая оборска история Моисей? И защо не повдигна въпроса и в Литературния клуб?



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор KalinkaSD (новак)
Публикувано29.08.11 03:29



"Ако намесим и Каин ще стане тежко. Отговорът го знаеш - не приносът на Каин разгневява Бог, а липсата на добро у него - неговите дела бяха лоши (I Иоан 3:12) "

А аз мисля малко по-различно.


Смятам, че Бог е разгневен именно поради вида на жертвата на Каин.
Какво не е наред с неговата жертва??



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор lampion ()
Публикувано29.08.11 05:55



Ако визираш създалата се клубна ситуация.!! Аз бих я оприличил на притчата в матей 18

царството небесно прилича на цар, който поиска да си разчисти сметката със слугите си.
Когато почна той да разчистя сметката, доведоха при него едного, който му дължеше десет хиляди таланта;
а понеже тоя нямаше, с какво да заплати, господарят му заповяда да продадат него, и жена му, и децата му, и всичко, що имаше, и да заплати
тогава тоя слуга падна и, кланяйки му се, казва: господарю, имай търпение към мене, и всичко ще ти изплатя.
А господарят на този слуга, като се смили, пусна го и му прости дълга.
Слугата пък, като излезе, намери едного от другарите си, който му дължеше сто динария , и като го хвана, давеше го и му казваше: изплати ми, което ми дължиш;
тогава другарят му падна пред нозете му, молеше го и думаше: имай търпение към мене, и всичко ще ти изплатя;
Но той не искаше, а отиде и го хвърли в тъмница -да лежи, докато изплати дълга.

А съслужителите му, като видяха станалото, дълбоко се огорчиха; дойдоха и казаха на господаря си всичко, което беше станало.
Тогава господарят му го повика и казва: рабе лукави, аз ти простих целия оня дълг, защото ми се примоли;
не трябваше ли и ти да се смилиш над другаря си, както и аз се смилих над тебе
И като се разгневи господарят му, предаде го на мъчители, докле да му изплати целия дълг.
Тъй и Моят Отец Небесен ще стори с вас, ако всеки от вас не прости от сърце на брата си прегрешенията му.


Как ти се вижда това,че и бедния слуга който дължеше само 100 динаря... искаше прощка от този, на когото е простено повече ,а такава не му беше дадена....Пък дължеше повече за греховете ..и свободията си..!! Никак справедливо нали .!!

А когато някой хора помолиха да им бъде простено,започнаха оправаднията за детинство на ситуацията....!!

" смятам всичко за измет, само Христос да придобия "

Редактирано от lampion на 29.08.11 05:58.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.