Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:48 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано28.08.11 17:00



Естествено, че мога. Дадох ти ключа към загадката още в началото в едно изречение.

Щом предпочиташ приказки надълго и нашироко, не пренебрегвай гледната точка на Бога, тя е най-важната в случая. От гледна точка на Бог, Мойсей е допуснал грешка. За Мойсей познаването на Бог е по-важно от начина на неговото почитание. Затова, действал е според своите разбирания като е разбил илюзиите на овчаря. Също от гледна точка на Бог, простодушното жертвоприношение на овчаря е било приятно, защото от любов към Него. За да не го разочарова, Бог докарал една лисичка да изпива млякото вместо Него. И двете форми на Богопочитание - мойсеевата и овчаровата, познавателната и жертвоприносителната, Бог приемал с благодарност. Познавателната е по-съвършена, защото изисква само вяра, не и средства. Жертвоприносителната е по-трудна за организиране, защото изисква наличие на жертвен материал, а в конкретния случай, и Божия помощ /чрез лисицата/, за да се убеди вярващия, че жертвата му е приета.
Но, Мойсей е пропуснал нещо важно - създаването на ритуал, чрез който овчарят си почитал Бог. давайки му познание за Бога, той му отнел смисъла на ритуала. Човекът се нажалил, че има потребност да дава външен израз на любовта си към Бога, а новопридобитото познание прави тази негова потребност напразна. Без да му предложи друго, в което да я трансформира. Заради това Мойсей бил укорен от Бог. Преди неговото идване, Бог сам се грижил да удовлетвори потребността от ритуално почитание на овчаря, а след мойсеевите обяснения тази потребност останала неудовлетворена. Той, Мойсей, не намерил с какво да я запълни. Затова, Мойсей е сгрешил като само обяснил, че овчарят почита Бог неправилно.
Не го научил кое е правилното. Също, го огорчил като му показал, че е невежа - не лично Бог, а лисичката изпивала млякото. Поради което получил урок от Бога: че той самият, е още по-голям невежа в познанието си - тази лисичка сам Бог я довеждал да приема жертвата заради него.

Ако Богу не е било угодно невежото почитание на овчаря, щял е да отклони лисичката и да оставя млякото недокоснато, за да не се самозалъгва овчарят. Така не чрез Мойсей, а сам, чрез личен опит овчарят би стигнал до извода, че Бог е нематериален.

Защо Бог не го е направил?
/сега си ти наред да трошиш клавиатура

/



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: Aлиca.]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано28.08.11 17:06



Жертвоприносителната е по-трудна за организиране, защото изисква наличие на жертвен материал, а в конкретния случай, и Божия помощ /чрез лисицата/, за да се убеди вярващия, че жертвата му е приета.


В Палестина вместо лисичка "божията помощ" си проличавала с намесата на мухите. Божеството вместо в образ на гризач се явявало в образа на хиляди мухи, които жадно засмуквали от кръвта на току що закланото животно. Това много се харесвало на овчарите и вместо на БОга започнали да се покланят на Господаря на мухите (ваал зебуб).



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано28.08.11 17:34



Мисля, че докторът имаше предвид езическото звучене на историята. То вярно, че курбаните не ми звучат много християнски, но Авраам все пак е щях да даде сина си за курбан. Изобщо това със жертването на животни винаги ми е изглеждало някак странна работа.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: spanishcaravan]  
Автор Aлиca. (Лиса)
Публикувано28.08.11 17:35



Лисичката е важна в тази приказка по няколко причини.

Има лисичка - има богопочитане. Няма лисичка - няма Бог.

После, тя е невидима за овчаря. До Мойсеевата лекция не му идвало наум да се скрие наблизо нощем, за да види кога и как Бог ще изпие млякото. Лягал си с чиста вяра, че е за Бог, сутрин намирал паничката празна и чистосърдечно вярвал, че именно Бог пиел млякото.

Овчарят не колел овца или агне за Бог специално, той го "черпел" с това, което събирал от стадото, за да се прехрани - мляко. Тоест, споделял с Бог част от храната си.

Палестинските мухи не знам дали жертвени животни оцвъквали или заклани за храна, но смучели кръв - това, което хората не ядат. Различно е.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: spanishcaravan]  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 17:47



Споменах Ной, защото той принася първото всесъжение на Бога.

Но, овчарят категорично не принася като сионски жрец, макар по цикличност да си прилича: Овчарят отговорил: "От цялото мляко аз винаги събирам най-хубавото и го принасям дар на Бога."

Овчарят принася дар от своето и то от най-доброто. Жрецът пък изпълнява длъжност.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: Aлиca.]  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 17:49



не пренебрегвай гледната точка на Бога, тя е най-важната в случая

Както вече започнахме да се оценяваме тук: +1 за този пост.

По брой или дължина на писане хич и през ум не ми минава да се сравнявам с тебе. За в случая е важно да обърнем внимание, че Бог приема всичко което е от сърце. С други думи, ако имаш молитва - принеси молитва, ако пост - пост, ако мляко - мляко, ако милосърдие бъди милосърдна, каквото и да е, но от цялото си сърце.
Ето един от безбройните примери в Библията за принос от цяло сърце: Но Петър каза: сребро и злато аз нямам, а каквото имам, това ти давам: в името на Иисуса Христа Назорея стани и ходи! (Деян. 3:6)
Виж как казва "каквото имам, това ти давам" и как това е достатъчно един парализиран човек да стане и да започне да ходи!



Струва ми се овчарят от приказката е давал на Бога единственото, което е имал по същия начин и да, Бог го е приемал и благославял.
И ето сега, след вещата намеса на Моисей, овчарят вече не би могъл да изразява любовта си. Поне не по този начин. Казваш, че можеше да се научи на молитва и да изразява любовта си чрез молитва. Но дали беше нужно, след като вече той е имал начин да изрази от цяло сърце любовта си към Бога?



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано28.08.11 17:56



Чудесно, но каква е връзката с Ной? Това аз не разбрах...



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: krokoem]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано28.08.11 17:57



Овчарят принася дар от своето и то от най-доброто. Жрецът пък изпълнява длъжност.

Това ли е най-важното? Ако е така, то с какво Каин разгневява Бог?



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: Kaлoмaин]  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 17:59



Разбирам, но беше изместване от темата.

Всички жертвени приноси включително и на Авраам са правени от послушание към Бога, а не доброволно, като израз на любов към Него, както е случаят с овчаря, затова не следва да ги сравняваме.



Тема Re: Моисей и овчарянови [re: spanishcaravan]  
Автор krokoem ()
Публикувано28.08.11 18:12



Понеже цитира всесъженията от Осия, припомням Ной като първо-приносител на всесъжене където то се извършва един единствен път за разлика от овчаря т.е. неуместно е да се оприличава дара на овчаря с всесъженията в Осия.

с какво Каин разгневява Бог
Ако намесим и Каин ще стане тежко. Отговорът го знаеш - не приносът на Каин разгневява Бог, а липсата на добро у него - неговите дела бяха лоши (I Иоан 3:12)
Ако искаш да направим една отделна тема за злото у Каин (Бит. 4:2-12) ако няма вече отваряна такава в клуба.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.