Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:47 06.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: Perfum]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано05.08.11 07:46



Аха...целият клуб да се събереме, за да се занимаваме с тебе...защото пак те е ударила сачмата да се завираш тук под поредния си ник.



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: Perfum]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано05.08.11 08:27



аПсолютно съм съгласен с теб. Аз за целия период откакто съм тук - веднъж тръгнах да питам кога или поне около коя година е създаден живота на земята, но досега само един човек ми каза, че върху тази тема все още се спори. Ок. спори се - но това беше мнението само на един. Останалите хора в този форум - незапознати ли са? Когато дойдох тук ми казваха - само питай, задавай въпроси и ще ти се отговори. Е, един път го направих и... нищо... а наричат тяхната си библия - ДОКУМЕНТ.



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: ocвoбoдeн]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано05.08.11 08:50



Стига си драматизирал и подскачал като пърле пред майка си. Нали те видях с кого си се захванал да обсъждаш този въпрос, а чевекът ти намекна поне два пъти: "не ме питай, не си занимавам с това подробно"..Уж претендирате за велика интелигентност и сте големи отворковци, а не можете и събеседниците да си подберете.

Според библейските изчисления на юдаизма сме в 5771 година от Адам на сетне. Технически това се получава ако се ползав хранологията в Библията.
До колко е алегорично Библеското Сътворение или до колко може да се приема буквално е въпрос единствено на избор за възприемане на една от двете възможности.

Първата е чиста хронологическата сметка водеща до числото 5771. Това означава, че 6-те дни се тълкуват буквално - всеки като един ден.

Втрората е когато 6-те дни на Сътворението се тълкуват като хилядолетия, което не може да даде нито точна представа за периодите, нито точна хронология на Сътворението.

За вярващите този въпрос не е от особено значение, до толкова до колкото техническата част на Сътворението не кореспондира пряко с последващата фабула. Библията не е геологичен-био-физико-и т.н. справочник в замисъла си, въпреки данните предлагани в кратце чрез нея. Дали светът е създяден преди 6000 години, 60000 или 6 000 000 ....... (слагай си нули ако ти е гот) не се отразява по никакъв начин на цялостната библейска концепция.

Редактирано от *abi* на 05.08.11 14:17.



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: *abi*]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано05.08.11 10:01



"До колко е алегорично Библеското Сътворение или до колко може да се приема буквално е въпрос единствено на избор за възприемане на една от двете възможности."

Не подскачам, но как може да наричате вашата библия “ДОКУМЕНТ", когато всичко е според тълкуванието, че всеки може да си тълкува нещата както му скимне? Ако е така, тогава може би по-вярно е моето твърдение, че библията ви е книжка с митове и легенди.

Дотук с мита за "ДОКУМЕНТ-а"



Редактирано от ocвoбoдeн на 05.08.11 10:04.



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: ocвoбoдeн]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано05.08.11 14:14



Дотук с мита за "ДОКУМЕНТ-а"

Ако занеш на колко лаишки изказвания от този тип съм се начела тук през годините...

Библията е документ, харесва ли ти или не.
Един от най-пълните сборници от свещенни книги, които ни дават ценна информация от историческо и филологично значение.
Тя е една от най-старите книги, в която по своеобразен начин е асимилирана и обогатена мисълта и мъдростта на древните Месопотамия, Египет и Гърция. Чрез Новия завет и християнството навлиза в гръко-римския свят, като по този начин става част от основата на съвременната европейска култура и цивилизация. Например, при славяните, както и при други европейски народи, първите писмени паметници са преводи на части от Библията. Без познаване на Библията не е възможно, например, да се изучава възникването и развоя на старобългарската писменост. Цялата Библия е исторически и географски обусловена. Това е нейна характерна особеност, отличаваща я от останалите религиозни книги на човечеството: нейната мисъл е дълбоко вкоренена във времето и страните, в които е възниквала. Поради това, Библията не може да бъде разбрана без своята историческа и географска рамка.

От времето на Авраам, когато всъщност започва библейската история, до Откровението на Йоан, мисълта в Библията е тясно свързана с историческите събития в Близкия изток. Археологическите разкопки в Египет, Месопотамия и Палестина спомагат за разбирането на много библейски текстове. Например археологическите открития дават много обяснения за периода на цар Навуходоносор, за падането на Йерусалим през 587 пр.н.е. и вавилонския плен (Втора книга на царете, Еремия, Ездра и др.). Библията дава отговор за всяка миграция, инвазия, подем и упадък на народите от Близкия изток, за възхода и гибелта на различни империи. Тези събития са се отразили не само на историята на Израел, но и на развитието на религиозното послание на Библията.

Събитията от библейската история се случват на територия, която обхваща почти целия древен Близък изток: Месопотамия, Египет и най-вече – от 13 век пр.н.е. – Палестина, наречена така по филистимците. В Библията тази страна се нарича Ханаан, според старото коренно население, след това Израилева Земя, Света земя, Обещана земя (Обетована земя) и накрая – Юдея по главната област със столица Йерусалим, която до 587 пр.н.е. (преди Навуходоносор) и от 350 пр.н.е. до 70 г., по време на римското владичество, запазва известна самостоятелност.


Да не говорим за изключителната й ценност спрямо проследаването на религиозната мисъл на част от човечеството.


Така, че напарфюмирани глупости за митове и легенди и тем подобни дилетантщини от напълно неадекватни по темата и в теологията юзери не ми се "слушат".
Ок?


Редактирано от *abi* на 05.08.11 14:15.



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: *abi*]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано05.08.11 15:13



Дали ти се слуша или не ми е все едно. Но в библията всичо или почти всичко може да се тълкува. Какъв е тоя документ дето можеш да си тълкуваш както искаш? Няма дати, няма подпис, печат... :))



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: ocвoбoдeн]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано05.08.11 15:41



Абсолютно всеки документ може да се тълкува, дори да е с дата, подпис и печат.



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: Йexдй]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано05.08.11 16:11



Дори и нотариалният ми акт ли? Паспортът ми, личната ми карта?



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: ocвoбoдeн]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано05.08.11 16:14



Определено.

Хиляда години след смъртта ти ще са обект на какви ли не тълкувания, ако изобщо на някой му дреме за теб.



Тема Re: а сега накъде, господа атеисти?нови [re: Йexдй]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано05.08.11 17:12



Естествено, че на никой няма да му пука за мен, аз съм една биологична единица, какво толкова. Един куп народ измира всеки ден - да не би на мен да ми пука? И какво има да се тълкува?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.