Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:32 06.10.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Кой въщност умря на кръста ?нови  
Автор maya111 (air)
Публикувано18.01.11 17:31



Отварям нова тема ,ако позволите ,защото този въпрос винаги ме е вълнувал ,а досега не съм срещнала някой християнин ,който адекватно да отговори на следната религиозна главоблъсканица:
Ядрото на християнството е учението за Исус и неговата кръстна смърт и последващо възкресение ,като саможертвата на Богочовека измива тегнещия върху човечеството първороден грях и му открива нова възможност за спасение чрез Любов и добри дела на основата на вяра в Бога и Словото му.
По-късно църковните отци водели много спорове върху богочовешката същност на Исус ,изпокарали се, анатемосали Ариа ,император Константин обаче го реабилитирал и т.нат. Но това всеки може да го прочете сам .Ако се съгласим ,че Исус има две природи божествена и човешка изниква /поне за мен/ следната глъвоблъсканица:
Iзвинете за капса,no e важно: КОЙ УМРЯ НА КРЪСТА -ЧОВЕКЪТ ИСУС ИЛИ БОГЪТ ИСУС ,И КОЙ ВЪЗКРЪСНА ВПОСЛЕДСТВИЕ. ЗАЩОТО БОГ НЕ МОЖЕ ДА УМРЕ ;НЕ МОЖЕ ДА УМРЕ ОНЗИ ,КОЙТО НИКОГА НЕ СЕ Е РАЖДАЛ ,А СМЪРТ НA ЧОВЕК НЕ МОЖЕ ДА ИЗМИВА ГРЕХОВЕ ?
Чакам идеи и предположения. Със здраве.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от maya111 на 18.01.11 17:32.</EM></FONT></P>

Редактирано от maya111 на 18.01.11 17:33.



Тема Който е загинал, Той е възкръснал.нови [re: maya111]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано18.01.11 17:40



Христос не е две същества, а едно. Човекът и Богът у Него съществуват заедно. Така че умира и възкръсва Богочовекът, а не просто човекът или само Богът - по посочените от теб причини.
Това странно съчетание прави възможни и смъртта, и изкуплението, и възкресението.
В това, разра се, е съвсем нормално да има тайнствен, тоест не много ясен за човешките умове момент. Не знам дали има особен смисъл да се извежда едва ли не теоретична формула на Възкресението ;)

Magister artium



Тема Re: Който е загинал, Той е възкръснал.нови [re: Mъrлишeв]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано18.01.11 17:49



Има тайнство и (Божествен) "абсурд" ("Вярвам, защото е абсурдно!", Тертулиан) в цялата история...



Тема Re: Който е загинал, Той е възкръснал.нови [re: Mъrлишeв]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано18.01.11 18:12



"Човекът и Богът у Него съществуват заедно."

Прощавай, но това е една болест на ума, когато се раздвоява, не искам да кажа каква, сигурно се сещате.

Аз ако кажа, че аз и богът сме едно - ще ме вземете за шизофреник :))), но понеже е христос - може.

Тук възниква въпросът - защо бихте повярвали на някой живял преди около 2000 г., а на мен не? :)))



Тема Re: Кой въщност умря на кръста ?нови [re: maya111]  
Автор gloriana (непознат)
Публикувано18.01.11 18:19







Тема Re: Който е загинал, Той е възкръснал.нови [re: _maycal]  
Автор maya111 (air)
Публикувано18.01.11 18:35



Не вярвам ,защото е абсурдно бих казала аз . Вярата е ирационална убеденост в нещо,за което няма емпирични доказателства .Там където няма доказателства ,има вяра ,има вътрешно усещане ,желание,надежда... Но да вярваме в нещо,което е абсурдно..това вече си е глупост. Бог не е абсурд ,не е безмислица,Бог е блестяща логика ,Истина ,обективна,макар е невидима за нас действителност във всичките и връзки и взаимодействия . Бог е най-големият учен ,най-великият архитект и Творец на всичко видимо и невидимо за нас. Но...има едно голямо НО .Ако Бог не греши ,това съвсем не означава,че приетото на църковните събори е самата божествена Истина. Нито е записаното в НЗ е такава Истина . Едва ли Бог иска да направи умовете ми мързеливи и самодоволни като ни даде някакви "вечни" ,полусдъвкани от някой друг Истини и с това предодврати веднъж завинаги всеки опит за мисловна дейност и самостоятелно търсене на Истината. Иначе не би създал умовете ни търсещи отговори ,питащи ,будни и дори не би ни създал различни. Дори в Библията е казано "Аз съм мъдрост,аз търся разсъдъчно познание..." и т.нат.
И ако някой избира пътя на най-малкото съпротивление и приема "истини" наготово,само защото някой друг бил казал,че това са божествени истини ,това си е негово право .И ако някой е решил да избере тихото и удобно пристанище на чуждите "истини",на спокойните ,мрачни сводове на църквата,вместо сам да се бори,да търси,да пада,става и продължава в търсене на познание ,аз само мога да съжалявам такъв човек ,защото съм убедена ,че никой не заслужава Истината ,ако сам не се бори за нея. Дори и Исус казва "Ще откриете Истината".Той не казва "Ще приемете безропотно каквото ви казва някой самовъздигнал се в учител.Нищо подобно . Исус казва,че след него иде духът на Истината ,но не е казал,че тоя дух е привилегия само на някого ,независимо от това за какъв се смята той. Тоя Дух може да избере всеки за да говори ,той не е притежание на отците от църковните събори ,които са се карали,анатемосвали и клеветяли,дори избивали и на всеки ,който има очи да вижда му е ясно,че там където има раздор ,омраза,клевети и интриги едва ли там е Духът на истината за който говори исус. Но ако някой е избрал да вярва в чужди 'истини'постигнати по тоя начин -изборът му си е негов.
Църквата твърди/православната поне/ ,че Исус има две природи -човешка и божествена и ако греша нека някой ме поправи. И изразът,че Бог е умрял на кръста определено е абсурден: Бог не може да умре ,нито да възкръсне, Бог Е -винаги и навсякъде. Остава да умре човекът Исус и той именно да възкръсне ,което може и да "доказва" на вярващите,че възкресението е възможно ,но пък смърт на човек,на човешка природа нито изкупва грехове ,а още по-малко чужди и най-малко пък измисленият "първороден грях. А че е "измислен' измислен е и никъде в Битие няма и намек за такова понятие.Не че има за възкресение ,троици или нещо подобно ,но това е друга тема. Уж евреи и християни четат една книга/СЗ/ а се оказва,че я тълкуват коренно различно и както вие казва каква съм аз ,че да тълкувам писанията /новозаветните / по-добре от авторите им ,евреите биха казали на християните - какви сте пък вие,че да ни тълкувате Писанията и биха настръхнали от ужас ако чуят за троици,за непорочно зачатие и т.нат.
та: Кой умря на кръста?



Тема Re: Кой въщност умря на кръста ?нови [re: maya111]  
Автор nonetheless (стар клубар)
Публикувано18.01.11 18:51



Знаеш ли, тя историйката е доста по-дълга, щото включва цялата Библия, Стар и Нов завет. Йехова е този бог, който юдеите са успяли да опознаят донякъде. Но пък самият Йехова се различава от Отец, т.е. не успяха да го опознаят изцяло. Отецът е който Исус Христос разкри в Новият завет. Йеховистите не приеха, че в бог може да съществува такава любов и да е толкова различен от познатият им дотогава бог и предпочетаха да останат с овехтелият си закон. Те си мислеха, че Отец е затворен само в Исус и ако го убият, ще убият и бога, който неразбираха. Но нямаше как да знаят, че апостолите вече познават Отец в лицето на Христос.

На кръста умря Исус.



Тема Re: Кой въщност умря на кръста ?нови [re: maya111]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.01.11 19:21



Браво за важния въпрос!





Интересното по въпроса започва от своеобразната препоръка на отец Чистяков да се прочете романа на Достоевски "Идиот" за да спрем вниманието си на картината "Мъртвият Христос".



Тема Re: Кой въщност умря на кръста ?нови [re: nonetheless]  
Автор maya111 (air)
Публикувано18.01.11 19:21



Не вярвам ,защото е абсурдно бих казала аз . Вярата е ирационална убеденост в нещо,за което няма емпирични доказателства .Там където няма доказателства ,има вяра ,има вътрешно усещане ,желание,надежда... Но да вярваме в нещо,което е абсурдно..това вече си е глупост. Бог не е абсурд ,не е безмислица,Бог е блестяща логика ,Истина ,обективна,макар е невидима за нас действителност във всичките и връзки и взаимодействия . Бог е най-големият учен ,най-великият архитект и Творец на всичко видимо и невидимо за нас. Но...има едно голямо НО .Ако Бог не греши ,това съвсем не означава,че приетото на църковните събори е самата божествена Истина. Нито е записаното в НЗ е такава Истина . Едва ли Бог иска да направи умовете ми мързеливи и самодоволни като ни даде някакви "вечни" ,полусдъвкани от някой друг Истини и с това предодврати веднъж завинаги всеки опит за мисловна дейност и самостоятелно търсене на Истината. Иначе не би създал умовете ни търсещи отговори ,питащи ,будни и дори не би ни създал различни. Дори в Библията е казано "Аз съм мъдрост,аз търся разсъдъчно познание..." и т.нат.
И ако някой избира пътя на най-малкото съпротивление и приема "истини" наготово,само защото някой друг бил казал,че това са божествени истини ,това си е негово право .И ако някой е решил да избере тихото и удобно пристанище на чуждите "истини",на спокойните ,мрачни сводове на църквата,вместо сам да се бори,да търси,да пада,става и продължава в търсене на познание ,аз само мога да съжалявам такъв човек ,защото съм убедена ,че никой не заслужава Истината ,ако сам не се бори за нея. Дори и Исус казва "Ще откриете Истината".Той не казва "Ще приемете безропотно каквото ви казва някой самовъздигнал се в учител.Нищо подобно . Исус казва,че след него иде духът на Истината ,но не е казал,че тоя дух е привилегия само на някого ,независимо от това за какъв се смята той. Тоя Дух може да избере всеки за да говори ,той не е притежание на отците от църковните събори ,които са се карали,анатемосвали и клеветяли,дори избивали и на всеки ,който има очи да вижда му е ясно,че там където има раздор ,омраза,клевети и интриги едва ли там е Духът на истината за който говори исус. Но ако някой е избрал да вярва в чужди 'истини'постигнати по тоя начин -изборът му си е негов.
Църквата твърди/православната поне/ ,че Исус има две природи -човешка и божествена и ако греша нека някой ме поправи. И изразът,че Бог е умрял на кръста определено е абсурден: Бог не може да умре ,нито да възкръсне, Бог Е -винаги и навсякъде. Остава да умре човекът Исус и той именно да възкръсне ,което може и да "доказва" на вярващите,че възкресението е възможно ,но пък смърт на човек,на човешка природа нито изкупва грехове ,а още по-малко чужди и най-малко пък измисленият "първороден грях. А че е "измислен' измислен е и никъде в Битие няма и намек за такова понятие.Не че има за възкресение ,троици или нещо подобно ,но това е друга тема. Уж евреи и християни четат една книга/СЗ/ а се оказва,че я тълкуват коренно различно и както вие казва каква съм аз ,че да тълкувам писанията /новозаветните / по-добре от авторите им ,евреите биха казали на християните - какви сте пък вие,че да ни тълкувате Писанията и биха настръхнали от ужас ако чуят за троици,за непорочно зачатие и т.нат.
та: Кой умря на кръста?



Тема Re: Кой въщност умря на кръста ?нови [re: maya111]  
Автор Prokimen ()
Публикувано18.01.11 19:26



В отговор на:

Църквата твърди/православната поне/ ,че Исус има две природи -човешка и божествена и ако греша нека някой ме поправи. И изразът,че Бог е умрял на кръста определено е абсурден




Правилно! Точно затова приветствам темата Ви. Време е да си изясним отговора веднъж завинаги, а и в другите форуми не съм забелязвал да се е дискутирало по въпроса. Понякога повтаряме папгалски някои изрази и малко мислим с главите си. Силим се да учим другите и нямаме смелостта да се запитаме в какво точно вярваме?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.