Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:23 06.10.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Нещо добро от Езичество.нови  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано22.02.11 20:48



Нещо добро от Езичество. Най-накрая.



Не че някой от нас ще иде там, ама каква компания очаквате в Рая?



Тема Re: Нещо добро от Езичество.нови [re: Йexдй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано22.02.11 21:01



Кажи "евалла" на тамошния модератор. Усеща се проветряване на старата къща, заслужава го.





Тема Re: Нещо добро от Езичество.нови [re: Йexдй]  
Автор Глишeвyл (Гявол)
Публикувано22.02.11 21:47



И аз днеска гледах клипчето, благо е. Не знам какво ще е в Рая (а може и да не разбера), но казват, щяло да е хубаво. А не досада. Зелазни & Шекли учеха, че скуката била в Пъкъла.

Ето едно не по-лошо викинго-калугерско клипче:



Месер Глишевул, гявол


Тема Re: Нещо добро от Езичество.нови [re: Глишeвyл]  
Автор Kossoman ()
Публикувано22.02.11 21:53



Абе аз нямах възможност да му видя титрите. Много ми напомни на Генди Тартаковски. Или греша?



Тема Re: Нещо добро от Езичество.нови [re: Йexдй]  
Автор lezig (réaliste)
Публикувано23.02.11 10:18



И двата клипа са яки





Тема Re: Нещо добро от Езичество.нови [re: Глишeвyл]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.02.11 11:26



Първото е свежо (и показва християнското коварство все пак), докато вторите са си прпосто християнски мокри сънища...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Нещо добро от Езичество.нови [re: BlackWolf]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано23.02.11 12:24



Дали показва само "християнското коварство". И има ли изобщо коварство?

Имаме един персонаж, който търси с кого да се сбие, за да го пуснат във валхалата на вечното пиянство с медовина и съмнителните девици-воини - които кой знае как остават давици в компанията на толкова здрави езичници. вероятно езичниците са твърде пияни, за да напарвят нещо по въпроса.

но това как да е. Пресонажа не ще да прави добро - той иска да се бие от чисто егоистични цели. И накрая умира по нелеп начин, убит от великан-олигофрен. Като прибавим и историческата истина, че тия северни момци не са се били с чудовища (щото такива много-много няма), а са плячкосвали мирни села и градове, картинката на абсурда на северните религии се оформя - религия на разбойници.

от своя страна монахините искат да правят добро: смятат, че като го погребат по християнски ще де в рая, а не в ада, за какъвто съвсем спокойно може да мине и едно вечно, непреставащо пиянство.

клипчето наварно е инспирирано от беоулф, който при яцлото си антихристиянско пънене в прав текст заявява: каква полза да придобиеш целия свят, ако погубиш душата си.



Тема Re: Нещо добро от Езичество.нови [re: Йexдй]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.02.11 12:55



Ако си гледал внимателно, нордическия Хел (нещо като Ад) и християнския Рай имат удивително сходна визия.



Мисля, че в това е една от закачките в клипа.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Не барай "Беоулф" ;)нови [re: Йexдй]  
Автор Глишeвyл (Гявол)
Публикувано23.02.11 14:03



В "Беоулф" няма антихристиянско пънене. Текстът е записан най-вероятно от монаси. Ако имаш предвид филмите по легендата - да, там има разни антихристиянски глупости.

Иначе представата и за християнството, и за нордическото езичество в клипчето е попкултурна, демек опростенческа, повърхностна и ненаучна. Но клипчето си е клипче, то е просто виц, базиран на популярни представи. И е много, много забавно.

Но мисля, че нямаме нужда от още една лекция по стара германо-скандинавска литература тук.

Месер Глишевул, гявол



Тема Re: Нещо добро от Езичество.нови [re: BlackWolf]  
Автор Глишeвyл (Гявол)
Публикувано23.02.11 14:06



Това е то, попкултурата. Създава добри вицове, но базирани на грешни представи :) Инак клипчето наистина е яко. "Връткането" на Райовете също беше добро. Ако други райове освен истинския съществуваха действително, мисля, че щях да се колебая между келтския, скандинавския и ислямския, с евентуален превес в полза на келтския ;)

Месер Глишевул, гявол




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.