Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:01 18.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Вярвал ли е Айнщайн в Бог?нови  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.05.08 01:57



Обикновено, когато се използуват цитати за доказателство, стремежът е да се "доказва" чрез авторитетът на източника, а не със съдържанието и смисъла на самият цитат.

Често се спекулира по тая тема, надявам се нещата полека да си дойдат на мястото:

[url=http://bogoslov.stack.net/text/299278/index.html]"Ребяческие суеверия": письмо Эйнштейна отчасти прояснило его отношение к религии[/url]



Тема Re: Вярвал ли е Айнщайн в Бог?нови [re: geri®]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано20.05.08 06:57



Интересно. Нали нямаш нищо против да използвам информацията?





Тема Re: Вярвал ли е Айнщайн в Бог?нови [re: geri®]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано20.05.08 08:19



Напълно възможно е, това писмо да съществува, но то показва отношението на Айнщайн към религиите като към отделни конфесии. Само по себе си това не отрича религиозността на учения. Според добре известното му твърдение: " Моят Бог е Богът на Спиноза."

Някои основни постановки на БЕНЕДИКТ ДЕ СПИНОЗА (1632-1677) – натурфилософ, един от основателите на европейския рационализъм

“Бог е едно абсолютно безкрайно Същество, т.е. субстанция, която се състои от безкрайно много атрибути, всеки от които изразява вечна и безкрайна същност.” (SPINOZA 1883, Part I “Concerning God”, Def. VI).


В едно писмо до своя приятел Хюго Боксел (Хага, 1674) Спиноза пише:

“На твоя въпрос, дали аз имам ясна идея за Бога, както имам ясна идея за триъгълник, аз отговарям ‘Да’. Но ако ме питаш, дали имам ясен мисловен образ за Бога, както имам ясен мисловен образ за триъгълник, аз отговарям ‘Не’. Защото ние сме неспособни да си представим самия Бог, а можем само да разберем същността на Бога.

Забележи, че аз не твърдя, че изцяло познавам Бога. Аз само казвам, че разбирам какво представляват някои от Неговите атрибути – не всички и дори не повечето.” (BENEDICT DE SPINOZA, “On the Improvement of the Understanding”, New York, Dover Publications, 1955, 387).


“Всичко, което съществува, съществува в Бога; и извън Бога нищо не може нито да съществува, нито да бъде разбрано.” (SPINOZA 1883, Part I, Prop. XV).


“Всички неща съществуват в Бога; всичко се случва само според законите на безкрайната природа на Бога и следва от необходимостта на Божията същност. Поради това по никакъв начин не може да се твърди, че Бог търпи въздействие от някое друго нещо извън Себе Си.” (SPINOZA 1883, Part I, Prop. XV, Note).



Повече за Спиноза



Пиши на кирилица, а не на идиотица.

Тема И да разширим тематанови [re: geri®]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано20.05.08 08:57



Ето кратко списъче на още заблудени от религиозната пропаганда ограничени мозъци.

Галилео Галилей
Джордано Бруно
Леонардо да Винчи
Исаак Нютон
Михаил Ломоносов
Николай Коперник
Луи Пастьор
Майкъл Фарадей
Макс Планк
Томас Алва Едисон
Вернер Хайзенберг
Алберт Айнщайн


Блез Паскал
Рене Декарт
Имануел Кант
Георг Хегел
Готфрид Лайбниц
Жан Жак Русо
Сьорен Киркегор
Лудвиг Витгенщайн
Жан Пол Сартр

Практически то може да бъде продължено неимоверно, дори и с над 90 - те процента от носителите на Нобелова награда за физика, химия, биология, медицина. Над тези хора така и не е огряло прогресивното слънце на атеизма.

Пиши на кирилица, а не на идиотица.


Тема Re: Вярвал ли е Айнщайн в Бог?нови [re: geri®]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано20.05.08 09:54



“Я посмотрел на мир глазами ребенка” - Альберт Эйнштейн



Отнсно това:

"Для меня иудаизм, как и все другие религии, - это воплощение самых ребяческих суеверий. А еврейский народ, к которому я счастлив принадлежать, с менталитетом которого я ощущаю глубокое родство, не имеет для меня каких-то иных качеств, отличающих его от всех других народов. Судя по моему опыту, евреи не лучше других групп людей, хотя от худших раковых опухолей их защищает отсутствие власти. В остальном я не могу разглядеть в них ничего, что свидетельствовало бы об их "избранности".

Доста интересна "находка", като се има предвид, че Айнщайн всъщност е бил активен сионист:

"Рассказывали, что когда Хайм Вайцман вытянул Эйнштейна в Америку собирать пожертвования для Эрэц Исраэль, и поскольку Эйнштейн был знаменит, то Вайцмана стали спрашивать, что вот, вы с ним проделали такой долгий путь, так расскажите, что такое «теория относительности». И Вайцман ответил так, что каждое утро Эйнштейн мне это объяснял, и я понял, что он это понимает. Для нас отсюда можно заключить, что раз «он это понимает», то и я, напрягшись, тоже могу что-то понять."


Всъщност какво значение има вярвал ли е Айнщайн в Бог? За маен много по-голяма тежест за разбиране на вътрешния му мир имат думите:
"А еврейский народ, к которому я счастлив принадлежать, с менталитетом которого я ощущаю глубокое родство,"
Айнщайн, Гери, е бил евреин. Това обяснява много. Възпитван е да мисли с различна от хриситянската йерархия на ценностите. За да разбреш как е мислел Айнщай, първо трябва да разбереш как се мисли по-еврейски . А това е доста сложно начинание.

Редактирано от *abi* на 20.05.08 09:57.



Тема Re: И да разширим тематанови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.05.08 17:29



Не искам да добавям, че тези към 90% носители на нобелови награди вярват в разни еретически според православието учения :)) Т.е. те са заблудени във вярата си





Тема Re: Вярвал ли е Айнщайн в Бог?нови [re: *abi*]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано20.05.08 22:47



За да разбреш как е мислел Айнщай, първо трябва да разбереш как се мисли по-еврейски . А това е доста сложно начинание.


никак дажде.нЕма евреин дето да не се събуди и да се моли на Бога така:"благодаря ти Боже,че не си ме направил жена!"...
а,ти си жена...
от къде знаеш кака мисли един еврейн!?...
аби,зпочна напоследък много да се излагаш,като протежете ти - Абсента...

истинското битие на човека е неговото дело - Хегел...


Тема Re: И да разширим тематанови [re: geri®]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано21.05.08 01:03



Всеки от тях е вярвал, както са вярвали родителите му. Вероятно Ломоносов е бил православен.

Ти си в православна държава и е лошо да си еретик, а ако си атеист е трагедия за душата ти!



Тема Re: И да разширим тематанови [re: Tимoтeй]  
Автор Kaпитaн Джak Cпapoy ()
Публикувано21.05.08 08:59



Хм, аз пък си мислех, че в тази държава има свобода на вероизповеданието и съвестта и всеки сам може да си избира в какво да вярва или да не вярва.



Тема Re: Вярвал ли е Айнщайн в Бог?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано21.05.08 09:29



Ревнуваш, а? Недей. Не те заменям с никой Абсент.
При всяко духовно възмущение по колко ника си създаваш на 20.05.08 в 12.00 на обед? Както и да е...твои са си никовете.

И аз не одобрявам някои твои "протежета" (да започнем от досадния лелеещ Пингвин)...Голямо момче си. Можеш сам да си оправяш сметките и теологията с Абсента, в това отношение си прекрасно трениран. Всъщност ти и Абсента доста си приличате в някои похвати...замислял ли си се някога над подбна възможност? Да не се окаже, че точно за това се "любите" толкова?
На това му се вика - конкуренция.

нЕма евреин дето да не се събуди и да се моли на Бога така:"благодаря ти Боже,че не си ме направил жена!"...


Така си е. Евреинът би се молил така: "Благодаря ти Боже, че си създал жената"

Видя ли колко съм права за различната йерархия на ценностите?

***************************
ЗАБЛЕЖКА:

При сключване на брак се четат седем благословения. Първите две са за Славата му. Третото е за създаването на човека изобщо. Четвъртото е:

"Благословен Ти, наш Бог, Цар на Мирозданието, Който създаде човека по свой образ и подобие и от неговат плът и ребро създаде Ева за вечността. Блаогсловен си ти Господи създал човека!"

Последното е за радостта от единението на малдоженеца и невестата.





Това за колекционерите.

Редактирано от *abi* на 21.05.08 10:34.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.