Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:24 19.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема За морала на свещеницитенови  
Автор that_i_would_be_good (непознат )
Публикувано24.01.11 08:25



Здравейте!

Искам да задам няколко въпроса, на които се надявам да получа компетентен отговор от вярващи хора.

Наскоро един свещеник отслужи литургия на гроба на майка ми. За съжаление ми направиха впечатление няколко неприятни неща. Първо, когато отидох да взема свещеника, ми казаха, че са се обаждали, за да ни кажат да отидем по-рано, защото имало погребение в същия час, за който бяхме записали литургията. Но ние бяхме дали домашния телефон, а бяхме тръгнали за гробищата по-рано, защото трябваше да равним гроба.

Когато отидох при свещеника, той ми каза да побързаме, заради погребението. След като стигнахме до гроба, попитах попа какво точно е необходимо, тъй като бях много развълнувана, а и освен това аз съм под 30 год. и не ми се е налагало преди да ходя на литургия. Извадихме питата, свещите, въглена, тамяна, водата, виното, кадилото и свещеникът започна да чете молитва. Направи ми впечатление, че той говореше много бързо /сигурно, за да приключи по-рано/. Освен това забелязах, че не сложи свещичка да гори в питата и не поиска кърпа. Преди нас, на съседния гроб също имаше литургия и видях, че в питата имаше горяща свещ. А предния ден се бях обаждала да питам в църквата какво точно трябва да се носи и ми бяха казали да приготвим кърпа за попа, но той не я поиска, а и ние не се сетихме за нея.

Свърши литургията, а свещеникът не ни каза какво точно да правим, а само се отдръпна настрани. Ние поляхме с вода и вино след което аз подадох на свещеника торбичка за „Бог да прости” и той си тръгна. След това осъзнах, че може би е трябвало да оставим първо малко храна за мама и след това ние да раздадем на останалите. Освен това не използвахме кърпата, а и свещеникът не ни каза абсолютно нищо за житото /аз направо го бях сложила в торбичките, а май е трябвало и в него гори свещ, защото поне така беше при съседната литургия/. Свещеникът на съседния гроб също така каза на близките, че сега най-важни били молитвите, а нашия – абсолютно нищо. Не ни попита и дали с това име е кръстена, както направи другият поп /мисля, че майка ми е кръстена, но след това си е променила името с няколко букви/.

С две думи – човекът ми се струва, че доста „претупа” литургията, заради погребението. Искам да попитам това нормално ли е? Ако знаех, че така ще се случи, най-вероятно, щях да им кажа, че ще изчакаме, за да може мама да получи нужното внимание. Все пак ние си платихме стандартната такса и мисля, че имахме пълно основание да получим това, за което платихме. Не знам каква е процедурата за погребенията и колко свещеници е трябвало да присъстват /имаше поне още един поп/, но доколкото знам, погребенията се уговарят поне един ден предварително, а те са ни търсили само няколко часа преди това. Осен това ми се струва, че е можело да извикат друг /още един/ свещеник за погребението, вместо да използват нашия поп за него. Всичко това доста ме огорчи, защото все пак тези хора са Божиите представители на земята и ако те си вършат така работата, не знам какво може да се очаква от обикновените хора.

Освен това си спомням, че преди да отида в чужбина, единия ден ми беше направило впечатление нещо лошо в църквата и се замислих дали и свещениците не са станали „търговци” /не всички, разбира се/. Аз не можах да се сбогувам с майка ми, защото бях извън страната дълго време и затова не можах да отида дори и на погребението й, но ми стана много болно, че не може да се разчита дори и на тези, за които материалните неща не би трябвало да са толкова важни. Какво мислите по въпроса? Имам ли основание да негодувам? Тази „литургия” не е ли оскверняване на душата на мама?

Редактирано от that_i_would_be_good на 24.01.11 08:29.



Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: that_i_would_be_good]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано24.01.11 08:54



Здравейте и вие!

На първо място - Бог да прости майка ви, както и този свещеник, който ви е разочаровал в подобен тъжен момент.

На фона на безобразията, които се случват с участие на български свещеници вашият случай е дребна аномалия, която повечето хора ще подминат без да и обръщат внимание - повечето от нас са имали и по-големи проблеми с представители на клира. Все пак нека опитам да си обясня и на себе си някои щрихи от случката.

Защо изобщо искахте да се отслужи литургия? От слабата ви запознатост с процедурата някак не личи да се черкувате редовно, нито личи от липсата на приримерие със слабостите на свещеника, така типична за нашите църковници. Някои от тях, например, обичат да четат по-бързо молитвите - просто са такива хора. Други ги четат по-бързо, защото не веднъж им се е налагало да го правят пред незапознати с църквата хора, които с отегчение чакат цялата работа да свърши по-бързо. Макар, че е хубаво свещениците да проповядват именно на невярващи, повечето от тях са със свален гард и не смятат, че на хората им е приятно като им кажеш да се молят и прочие. Та може би за това свещеника е постъпил така.
Възможно е същия свещеник, ако служи литургия на гроба на някой черкуващ се при него, заобиколен от хора, които знаят реда и смисъла на литургията, ще се държи съвсем различно.

Според мен това къде е горяла свеща, дали попа е взел кърпата, пък даже и името на майка ви не е толкова важно, ако Бог съществува, ако е човеколюбец и ако знае всичко - в това число какво става в сърцето ви. Така че литургията на този свещеник не е оскверняване на душата на майка ви, по-скоро би била проблем за душите на участвалите в нея.

Твърдите, че ви е болно дето не може да се разчита на свещениците в такива тежки моменти, а на мен ми стана по-болно, че родителите не могат да разчитат на децата си, което е далеч по-страшно. Обаче обстоятелствата ни възпрепятстват понякога - и пак добре е да са виновни обстоятелствата , ане нашето безразличие.

Твърдите още, че свещениците са се превърнали в търговци и всеки тук ще се съгласи с вас, но като се замисли човек - те също са хора и живеят в България, където малко или много градим потребителска култура и ето, дори вие платихте стандартната такса и мислите, че имахте пълно основание да получите това, за което платихте.

Обаче, питам се, какво може да плати една такса?

Редактирано от Йexдй на 24.01.11 08:55.



Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: that_i_would_be_good]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано24.01.11 09:15



Нека Бог да упокоява душичката на майка Ви.

Когато вършим една работа, нали трябва да се съсредоточим към Главното, към Същественото в тази работа. Кое е Главното и Същественото в погребалното чинопоследование , ако не човекът, неговата "отлетяла" душа и Молитвите ни за тази душа.

Казвате ". . .и свещеникът започна да чете молитва"

Ето, върху това трябва да се съсредоточаваме на опелото, на панахидите, а не да тропаме нервно с крака, говорейки с другите, да пушим цигари, суетейки се в мислите си, и да се взираме в кусурите на свещеника - кусури, които със сигурност ще видим, отвличайки се от Главното, от Същественото.

А и нали "свещеникът на съседния гроб също така каза на близките, че сега най-важни били молитвите". Тогава, послушайте го. Нашите починали близки имат нужда от молитвите ни и нека им помагаме молитвено, докто сме тук, на земята.

С поздрав най-сърдечен





Редактирано от Eжko_ на 24.01.11 09:24.



Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: that_i_would_be_good]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано24.01.11 09:25



Това само да беше проблема на поповете - дето се вика, с шекер да ги храниш!



Това у проблем на всяка "организирана" религия - че култовите служители стават такива след някакво формално обучение, а не по качества, достойнство и личностни способности.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: that_i_would_be_good]  
Автор фaмyлycМодератор (щастливец)
Публикувано24.01.11 09:34



Тази „литургия” не е ли оскверняване на душата на мама?


Бог да прости майка Ви.

Душата на човека не се осквернява от молитва, па била тя и прибързана поради обстоятелствата. Други работи оскверняват душата:

[Матей 15:18] А онова, що излиза из устата, иде от сърцето; то именно осквернява човека; [15:19] защото от сърцето излизат зли помисли, убийства, прелюбодеяния, блудства, кражби, лъжесвидетелства, хули: [15:20] това осквернява човека.

...яко оправданий Твоих взисках...


Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: that_i_would_be_good]  
Автор Prokimen ()
Публикувано24.01.11 09:59



Бог да прости умрелите и нас живите да помилва, давайки ни трезвост и минимална ревност да опознаем вярата си, защото от средата на народа излизат и свещениците. Каквато християнската култура на народа, такова е и поведението на свещенството му.



Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: that_i_would_be_good]  
Автор пoлckи щypeц ()
Публикувано24.01.11 12:08



Бог да прости и упокои душата на майка Ви.

В отговор на:

Имам ли основание да негодувам? Тази „литургия” не е ли оскверняване на душата на мама?



Не, разбира се. Не се страхувайте от това. Били там със свещеника и сте се молили за душата й, това е, от което тя има нужда и то се е случило.

Тези тревоги според мен са изкушение, което не знам да е подминавало някого. Особено често се изкушаваме да обобщаваме за морала и състоянието на всички представители на едно съсловие от краткия си личен опит с един от тях.
Веднъж поисках от един свещеник обикновена молитва за здраве на близък в тежко състояние. Бях си решила да дам доста по-голяма сума от обичайната такса. Трябваше да го изчакам да приключи с други молитви и една панихида. В края на панихидата го чух да казва толкова дълбоки, не шаблонни, красиви думи за утешение на близките, че направо изпаднах във възторг. Ето – мислех си - този човек е съпричастен на болките на хората, радвам се, че той ще се помоли и за моя близък. Да, ама не. Като ми дойде редът, свещеникът стана нервен и забързан (според мен да си ходи – беше свършило работното време), измърмори под носа си няколко изречения и преди да се усетя, че молитвата е започнала, тя беше свършила. Известно време си останах с тежкото чувство, че можеше да употребя средствата много по-полезно за близкия си, отколкото да поощрявам една небрежност и незаинтересованост. После се замислих, че това е същият човек, казал думите, които толкова ме възхитиха, който утре ще каже подобни думи на друга опашка от нуждаещи се, че той също е човек, който се е изтощил през тези часове непрекъснато прав и молещ се за всички ония преди мене, докато аз си седях удобно, че аз съм проявявала по-голяма небрежност за моите отговорности и че от друга страна от собствен опит знам, че две-три кратки изречения могат да имат по-голяма стойност от няколко страници доклад. И спрях. Пък и близкият ми взе, че се пооправи.

Примирие, разбира се, не трябва да има, ако става дума за обичайно, повтарящо се дълго време поведение на свещеник или който и да е друг. Когато човек загуби вътрешните си корективи, трябва да се приложат външните.



Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: that_i_would_be_good]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано24.01.11 14:26



Бог да прости майка Ви.
Възможно е да сте попаднали на небрежен свещеник. За съжаление - има ги такива. Свещеници-търговци или требничари, както им се казва най-често. Не обвинявайте всички свещеници в това - за щастие има достатъчно съвестни мъже в расо.
Иначе и аз съм под трийсет, но относително редовно посещавам литургия. Заупокоят не е литургия и ритуалите около кърпи, питки и жито не са чак толкова важни сами по себе си, но това са технически неща, които точно сега сигурно не Ви интересуват.
Хубаво е, че е сте повикали свещеник. Самият жест от Ваша страна вече е нещо добро.
Моите съболезнования.

Magister artium



Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано25.01.11 10:44



В това отношение католическата църква в България респектира. Църквата погребва енориашите си безплатно. Строго е регламентирано за какво и колко се плаща - например за свещи, за допълнителна литургия и т.н.

Когато през 1983 г. почина майка ми - тя беше католичка - аз нямах представа какво трябва да направя. Звъннах в католическата църква и спешно дойде свещеник, за да отслужи кратък молебен. Оказа се, че според католически богослови, ако ритуалът бъде извършен веднага след смъртта, докато трупът още не е изстинал, той има силата на ритуал над умиращ човек. Поне свещеникът искрено вярваше в това и съвестно си изпълняваше дълга.

След това дойдоха три католически монахини, измиха и облякоха трупа и категорично отказаха да вземат пари на ръка от мен. Който иска по-късно може да дари на църквата каквото иска и може да си позволи.

Едва ли има нужда да споменавам, че свещеникът при погребението също не поиска пари.

Изобщо всичко протече много цивилизовано, достойно, по европейски.

20 години по късно - през 2003 г. отново ми се наложи да ползвам заупокойните услуги на католическата църква. Нищо не се беше променило.

Трудно е да не уважаваш подобна църква като социална институция. Също както е доста трудно да уважаваш православната църква като социална институция. Особено след като си участвал в организация на погребение с участие на православни свещеници. Разбира се и сред тях има изключения - свестни и съвестни хора се срещат навсякъде - дори и сред расоносците...

Прав е Prokimen: "Каквато християнската култура на народа, такова е и поведението на свещенството му."


Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 25.01.11 10:48.



Тема Re: За морала на свещеницитенови [re: that_i_would_be_good]  
Автор н@блюдaтeл ()
Публикувано25.01.11 11:45



Бог да прости майка Ви.

Много тежък момент. Но моля Ви - не се отчайвайте. Сигурен съм че майка Ви би искала да сте силна и да се борите. Дано Бог Ви прати сили в това изпитание. Помолете се за майка ви, това е най-доброто което можем да направим за нашите починали близки.

Ако можем да Ви помогнем, ще се радваме.

Beauty is truth, truth beauty - that is all ye know on earth, and all ye need to know.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.