Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:15 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Колко драматичнонови [re: Mъrлишeв]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано16.01.11 19:42



Ти поне няма от какво да се притесняваш - тогава щеше да бъдеш също толкова убеден, образован, уважаващ предците си митраист.




Тема Re: Кръстникнови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано16.01.11 19:49



Някои хора си сменят никовете по-често от дрехите, ти си седнал да се хвалиш с много индиански имена.

То никовете са си нещо като "авто" - кръщене.




Тема Re: Кръстникнови [re: Kaлoмaин]  
Автор пoлckи щypeц ()
Публикувано16.01.11 20:14



Всъщност написах нещо по-различно. Спокойна съм, че познатите ми кръстници полагат грижи за подопечните си колкото могат. И познатите ми свещеници също доколкото съм виждала се стараят да катехизират поне с по-продължителна беседа преди/след тайнството участващите/присъстващите и ги канят да ходят по-често в храма. Много от работещите кръстници и от свещениците са ангажирани с работа до предела на силите си, прибират се у дома "в насипно състояние" (цитирам един близък), а там също ги чака работа...

Близка моя приятелка е православна, защото когато са искали да я кръстят като дете в католицизма, е била нужна дълга предварителна катехизация, специален курс, а те са нямали време. Днес бързаме още повече, бързината ни изяжда живота. Може би затова катехизацията вече почти не е предварителна, а е "учене през целия живот".

На всички кръщенета, които стават в църквите не мога да повлияя нито реално, нито виртуално. Затова гледам да не мисля за всички тях. Както казва един любим мой художествен образ - Теофилъс Норт - "Нашият професор ни разведе из страната за няколко дни, за да се научим да правим разкопки. Копахме, копахме. По едно време се натъкнахме на шосе, което очевидно някога, преди две хиляди години, е било оживено - колеи, километрични камъни, светилища. Милиони хора сигурно са минали по това шосе... смеейки се... тревожейки се...правейки планове... тъгувайки... Оттогава станах друг. Това преживяване ме освободи от гнета на големите цифри, големите разстояния ... Стига ми да се занимавам с не повече от половин акър земя наведнъж."
Земята, за която аз мога (доколкото мога) да се погрижа...





Тема Re: Кръстникнови [re: пoлckи щypeц]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано16.01.11 20:44



Именно - имаш си твоят половин акър, приятелката ти е станала православна, защото за да стане католичка е трябвало родителите й да покажат на практика, че биха жертвали повече време за религията си, а за православието стига половин час преди церемонията, кръстниците и свещениците нямат време, защото трябва да ходят на работа и да гледат семейства ... някой е трябвало да прави разкопки на древен път и чак тогава усетил, че е смъртен ... всичко си е наред. Основателни причини човек да приема нещата и да не ги променя.




Тема Re: Кръстникнови [re: Kaлoмaин]  
Автор maya111 (air)
Публикувано17.01.11 01:25



Аз доколкото си спомням Исус е казал:Идте,научете и кръщавайте.. и не ми е ясно как бебе може да бъде научено,но това е друга тема. Тук някой каза,че било добре дето кръщавали децата ,защото навремето имало висока детска смъртност. Дотук добре,но идеята тук е ,че според добрите православни братя некръстените деца отиват директно в ада.Няма тън мън.А пък това от своя страна иде от оня първороден грях,защото на практика едно бебе няма лични грехове и няма как заради тях да иде в ада.Това пък от своя страна ни навежда на мисълта,че според православната църква жертвата на Исус на кръста изобщо не е достатъчна за да умие първородния грях,та е нужно наоколо да се навърта някой дядо поп,който срещу съответното заплащане да ни поръси с вода та да се очистим.Ако това не е богохулство,кое е,мили братя и сестри,щом Исус е казал дори,че няма да видим царство небесно ако не станем чисти като деца. И е казал да не спират децата да идват при Него.Какво обаче правят православните? Ами нищо-просто не признават Христовата жертва и пращат децата в ада,оправдавайки се с твърдението,че Тя-жертвата на Исус не била за всички,а само за кръстените.Браво,машаллах.



Тема Re: Колко драматичнонови [re: Kaлoмaин]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано17.01.11 12:59



Напълно вярно.

Magister artium



Тема Re: Колко драматичнонови [re: Mъrлишeв]  
Автор Prokimen ()
Публикувано17.01.11 13:19



В отговор на:

...ще вземете да изпротестантствате накрая :)




При следващата клубна среща ще взема да се домъкна и аз та да ти прочетем колективно една молитва против уплахи

Този път визирах любимия ти кесар в друга светлина, но поради ограничено време не съумях да се изразя на дълго и на широко. Искаше ми се да засегна въпроса с т.н. "кръстници"откъм тяхното най-първоначално значение - свидетели или гаранти, че кръщаващият се кандидат за държавен пост е искрен християнин, а не само кариерист. Да, но ето докъде се е изрвратила работата с кръстниците и кръщението като партиен билет, който не отваря вратите на Царството, а е по-скоро свидетелство за душеосакатяване и вечна погибел, както и историята с доскорошните масови партийни членства.

Иначе, истината е коренно различна. Христос нарежда на апостолите и на техните приемници да отидат и като НАУЧАТ да кръстят. Това е свидетелството за истинското пребиваване в Църквата или за истинно православна църква. На този етап Църквата Христова се подменя с видимостта, която я оприличава с конкурент на супермаркетите. Отдавна Църквата се отдалечава от своето предназначение да е ДУШЕВНА ЛЕЧЕБНИЦА. За този дух на подмяна на истинската Църква с бабешките сказания ни свидетелства и най-последното "литературно" творение - шедьовър по неистинно православие и църква - игра на шикалки.

Горко ни, че изполваме вярата като своеобразен наркотик, а не като животворяща благодат.



Тема Има ли народ без д е ц а ?нови [re: Prokimen]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано17.01.11 13:32



В отговор на:

Иначе, истината е коренно различна. Христос нарежда на апостолите и на техните приемници да отидат и като НАУЧАТ да кръстят.




Това е Вашата истина.

Ап. Павел казва: "в Него сте и обрязани чрез неръкотворно обрязване, като съблякохте греховното тяло на плътта, чрез обрязването Христово, като се погребахте с Него в кръщението, в което и възкръснахте заедно с Него чрез вяра в силата на Бога, Който Го възкреси от мъртвите.[2:11-12]

Това откровение е в абсолютно съгласие със з а п о в е д т а на Самия Христос, която е ясна: "идете, научете всички народи [народа включва всички человеци без изключение], К А Т О ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал" (Мат. 28:19). Забележи, че не е казва "по-напред научете, а после вече кръщавайте", а казва: "научете всички народи, К А Т О ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал". *

Има ли народ без деца ?

* Думите "като кръщавате", "и като ги учите", поставени след думата "научете", както това е известно и на добре грамотните ученици, посочват едновременността на означаваните от тях действия, т. е. Христос казва, че Апостолите трябва едновременно да учат и кръщават дори възрастните, без да чакат кръщаваните подробно да изучат цялото учение Христово. Стотникът Корнилий и тъмничният стражар не успели да научат всичко, което Христос заповядал на Апостолите (за заучаването на това от презвитерите на Ефеската църква ап. Павел употребил цели три години, като ги учел денем и нощем непрестанно - Деян. 20:31), а били кръстени (Деян. 10:44-47; 16:3-33).



Редактирано от Eжko_ на 17.01.11 13:36.



Тема Re: Кръстникнови [re: maya111]  
Автор Йexдй (елфът савин)
Публикувано17.01.11 13:52



И е казал да не спират децата да идват при Него. е че ний затуй ги кръщаваме децата. нека да са кръстени - като порастнат винаги могат да се отрекат от Бога. какво толкова?



Тема Молба за добра съвест - от Бога се очаква помощнови [re: Prokimen]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано17.01.11 14:33



Из Споделени размисли на Климент Буренков



Свети Кирил Иерусалимски говори: "Никой да не си помисля, че кръщението е само прошка на греховете, каквото било Иоановото кръщение, защото то (кръщението) е и благодат на осиновяване".

За православните, кръщението е път към изцелението, лекарство, което е необходимо за възсъздаване на първобитното единство с Бога.

Главното в православното кръщение е - дарът на Светия Дух , за който говори св. апостол Петър (Деян. 2:38. ).

Кръщението за православните е Тайнство, докато за протестантите то е само обряд, в който те не признават тайнствеността.

Ако се признае, че в кръщението действува Сам Бог (или с други думи казано, да се съгласим със Светото Писание), то това означава, че е тайнство, т.е., човешко действие, изпълнено с Божия благодат.

Свети апостол Павел напълно ясно изповядва, че кръщението е дело на Светия Дух, а не просто човешко:

"... чрез един Дух всички сме кръстени в едно тяло...и всички с един Дух сме напоени" (1 Кор. 12:13).

Същата тази "напоеност" или благодатна изпълненост на новозаветното кръщение видял и свети Йоан Кръстител, казвайки:

"Аз ви кръщавам с вода за покаяние; но Оня, Който иде подире ми...Той ще ви кръсти с Дух Свети..." (Мат. 3:11).

Именно тази реалност на Духа Божи в кръщението се отрича от протестантските богослови.

"Всички, които в Христа се кръстихте, в Христа се облякохте" (Гал. 3:27), а съвсем не обратното! (Всички, които в Христа се облякохте, в Христа се кръстихте, вмъкв. мое, Ежко_).


***обещание или молба - 1 Петр. 3:21***

Обикновено, всички протестанти, позовавайки се на 1 Петр. 3:21, свеждат кръщението до "клетва" за вярност на Бога, обещание за добра съвест.

"Този аргумент се строи на неточния превод на Писанието. За съжаление, трябва да кажа, - отбелязва дякон Андрей Кураев, - че и синодалните преводачи са сбъркали на това място. Най-близо до оригинала е църковно-славянският превод. Кръщението не е обещание пред Бога за добра съвест, а изпросване от Бога на такава.

Оказва се, че кръщението не е приношение, не е обещание, а е молба...

Възможно ли е св.св. Кирил и Методий да са разбирали лошо гръцкия език ? ..."

В класическия гръцки език, глаголът "еперотао" може да означава обещание. В новозаветния гръцки обаче той еднозначно има смисъл на изпросване, на молба. Например, Мат. 16:1: фарисеите "епиротисан" - "молили" Христа.

Този глагол се среща също така и у Мат. 22:46; Марк 9:32; 11:29; Лука 2:46; 6:9; Рим. 10:20; 1 Кор. 14:35.

Няма нито един случай в Новозаветния текст на Св. Писание, където употребата на този глагол да е в смисъл на обещание, приношение. Напълно логичен е латинският превод на тази дума c interrogare, rogare, т.е. "въпрос", "молба". Дори и в някои протестантски източници вече се забелязва правилно разбиране на този стих, че кръщението е молба.

Възниква въпрос за какво би могла да бъде тази молба?

Продължението на фразата на апостол Петър разяснява: "Кръщението... спасява сега и нас чрез възкресението на Иисуса Христа"

Следователно, кръщението подава дар от Бога чрез възкресението на Иисус Христос. Не на Бога се принася дар, а от Бога се очаква помощ.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.