Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:01 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Кръстник  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано14.01.11 21:27



Предполагам, че всички тук са кръстени като бебета. Знам, че по време на ритуала свещеникът казва, че кръстникът носи отговорност за новоприетия християнин - нещо в смисъл, че кръстникът се ангажира да запознае детето като порасне с най-важните неща в православието. Така ли беше при вас? Кръстниците ви погрижиха ли се за вашето познание на православието?
А имаше и нещо такова, че кръстникът се отричаше от сатаната вместо детето. Как действа това нещо?




Тема Re: Кръстникнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано15.01.11 10:17



Кръстникът отдавна е по чужбините. Мен си ме просвещаваше баща ми. Инак у нас кръстничеството не се приема чак толкова сериозно (което може и да е грешка). Ставаш кръстник на детето на близък приятел, както ставаш и кум на близък приятел - от уважение. Но реално никой не се меси в домашното възпитание на детето. Най-много да помогне по друг начин на семейството - като приятел.
Кръстникът не се отрича вместо детето, а заради детето. Фина разлика, но я има. Все пак никой не може да говори на бебешка възраст :) А е хубаво малките да се кръщават - това е стара практика заради някога високата детска смъртност.

Magister artium



Тема Re: Кръстникнови [re: Mъrлишeв]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано15.01.11 10:37



А би трябвало да се приема сериозно! Не става дума за намеса в домашното възпитание. Все пак някой поема отговорност пред бога - не е ли редно да се подхожда по-сериозно към това, вместо да се приказва, че хората не си познават религията. Особено при положение, че не я познават, няма как да я живеят, да не говорим, че тогава поведението им е основание друговерци да трупат негативи върху християнството?

Какво означава това, че кръстникът се отрича заради детето? Ако е "заради" аз го разбирам така, сякаш детето спасява кръстника - при това още преди да е кръстено. (което е добре, но сякаш и това не се приема достатъчно сериозно)




Тема Re: Кръстникнови [re: Kaлoмaин]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано15.01.11 14:11



Опазил ме "бог".



Тема Re: Кръстникнови [re: Kaлoмaин]  
Автор _Sisilia ()
Публикувано15.01.11 16:01



Кръстена съм, когато съм била на 6 месеца. Кръстник и кръстничка, които много обичах, но вече не са между живите, са ми дали името - Силвия.
Бяхме близки и се грижеха за духовното ми израстване. Бог да ги прости.



Тема Re: Кръстникнови [re: _Sisilia]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано15.01.11 18:22



Разкажи по-подробно. Ти ставала ли си кръстница? И предполагам, че като имаш положителен опит, също не би си зарязала задълженията.




Тема Re: Кръстникнови [re: Kaлoмaин]  
Автор _Sisilia ()
Публикувано15.01.11 21:11



Какво по-точно те интересува? Св.Кръщение е сериозна тема и не ми се навлиза в подробности, а колкото до това дали съм кръстница?- да! - на две деца

и няма как да не съм до тях.



Тема Re: Кръстникнови [re: Kaлoмaин]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано15.01.11 21:49



Сериозно е и има цяла книжка на тая тема от Иван Николов - издателство "Витезда" -"Защо се кръщаваме и какви са задълженията на кръшелник и кръстник".



Тема Re: Кръстникнови [re: ocвoбoдeн]  
Автор isihia (старо куче)
Публикувано16.01.11 03:02



Бог се пише с главна буква.



Тема Re: Кръстникнови [re: Kaлoмaин]  
Автор isihia (старо куче)
Публикувано16.01.11 03:02



Действа, щото е под благодат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.