Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:51 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Помен 40 дни - въпрос  
Автор patetoO7 ()
Публикувано30.09.10 16:19



Здравейте,

не зная дали това е правилното място, където да задам въпросите си, но реших, че най-адекватните отговори бих получила тук.

Майка ми почина в началото на септември. Тя беше вярваща, затова и единодушно решихме погребението да е църковно.

Към средата на октомври предстои помен 40 дни, който до колкото знам е най-важния от помените до сега и от всички след това. Затова искам всичко да е според православните закони, а не да робувам на езически обичаи, с които роднини от различни краища на Бъгария ми пълнят главата.

Много ще съм благодарна, ако някой ми обясни какво точно е правилно и трябва да направя на този ден, и кое е забранено. Единственото, което знам е, че помена се прави точно на 40-тия ден от смъртта. Предварително благодаря.



Тема Re: Помен 40 дни - въпроснови [re: patetoO7]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.09.10 16:33



На двадесетия, на четиридесетия ден и в годишнината от смъртта за покойника се прави панихида. Тогава се приготвя варено жито и се раздава за "Бог да прости". Нашите покойници не искат нищо от нас.
Това е цитат, с който аз съм напълно съгласен - достатъчни са молитва, панахида и св. Литургия. Останалото, което се прави на много места от хората е или езически остатък, или съвременно престараване.



Тема Re: Помен 40 дни - въпроснови [re: Kossoman]  
Автор patetoO7 ()
Публикувано30.09.10 16:55



Здравей,

благодаря за бързия отговор.

Искам да попитам за т. нар. равнение на гроба: свещеника ли го извършва, ние ли трябва да си го направим, вярно ли е, че гроба се обгражда с червен конец и в 4-те му края се палят по 10 свещи?

Голямата свещ от погребението тогава ли се догаря, или на 1 година? Всеки различно ми казва.

Също и за траурните шалчета... на кръста ли се връзват, или може да си ги носим?

Разбрах и, че се раздават някакви... как да ги нарека, като подаръци на всички присъстващи. Какви например може да са те?

Съжалявам за многото въпроси, но съм на 21 години и това е първото погребение, на което присъствах. И сега за помена трябва да се справям сама.



Тема Бог да прости.нови [re: patetoO7]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано30.09.10 17:20



Бог да прости починалата, а на теб - кураж! Ужасно е да загубиш толкова близък човек.

При самото погребение, както и на четиридесетия ден много хора раздават някаква символична почерпка. Не бива да се стига до ексцесии, разбира се. Вареното жито и червено вино би трябвало да бъдат достатъчни. Неносени или малко носени и запазени дрехи на починалия могат да бъдат раздадени на нуждаещи се - или просто изпрани, изгладени и оставени в плик до контейнер, откъдето обикновено бедни хора ги прибират много бързо.
Не е лошо при равняването да има свещеник, разбира се.
Имай предвид, че при помена за четиридесетия ден клисарките в храма, а понякога и свещеникът могат да бъдат направо досадни. Въоръжи се с търпение.
Тези неща с десет свещи, голяма свещ, червени конци и прочие са чисто суеверие. Ако човек е вярващ, молитвата за покойния е напълно достатъчна. Но една запалена свещ в дома винаги е уместна, сама по себе си.
Практиката да се яде по гробища и в храмове е много разпространена, а тогава се присламчват и неканени лица, но е почти неизбежна, за съжаление.
Понякога по-възрастните роднини, особено дамите, се престарават в желанието си да помогнат и допълнително разстройват близките. А и най-често именно възрастните жени са носителки на полухристиянски разточителни обичаи.

Разбира се, всяко семейство има свои навици.

Още веднъж - Бог да прости.

Magister artium



Тема Re: Помен 40 дни - въпроснови [re: patetoO7]  
Автор _Sisilia ()
Публикувано30.09.10 20:46



Бог да прости майка ти!

Моята майка също почина преди година и три месеца и знам какво е в душата ти.
И аз като теб не знаех нищо, но питах за всичко свещеника.
Много е важно по време на св.Литургия молитвата за упокой.

Равнението на гроба се извършва от свещеника.Изгарят се всички свещи, вкл. и голямата свещ. Важно е на на гроба да се занесат вино, жито и хляб/питка/ и да се раздадат на хората, а те на свой ред да молят Господа да прости.

Траурното шалче може да се носи до 40 дни, шест месеца или година и след това да се остави на кръста, но и без него, каквото ни е на душата.

За подаръци незная, но от благодарност към най-добрите приятелки на мама, които много ми помогнаха - подарих им по нещо от сърце.

А за теб, за утеха - чети Псалтира от Библията. Хората от клуб"Православие" и "Християнтсво" много ми помогнаха, за което вечно ще съм им признателна.

Редактирано от _Sisilia на 30.09.10 20:59.



Тема Re: Помен 40 дни - въпроснови [re: patetoO7]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано30.09.10 21:04



Съболезнования за тежката загуба.

Бог да прости и лека пръст на тленото.

В такива моменти най-тъпото е да се дават "безценни" съвети.

Ако си Православна, имаш желание и време погледни и



Бог да ти дава сили скоро да се съвземеш.

не само с хляб ще живее човек, а с всяко слово ....

Редактирано от Metropolis на 30.09.10 21:07.



Тема Псалтир - клубаринови [re: patetoO7]  
Автор фaмyлycМодератор (щастливец)
Публикувано30.09.10 21:15



Бог да прости и да ви помага в тия тежки дни. Как е името на майка ви?

Предлагам на клубарите, които имат време и желание, да четем Псалтир както се чете за покойни. Аз лично и без това чета сега за един мой много близък роднина. Така че ако неколцоина поне се хванем да етем Псалтир за новопреставлената, и за нея е добре на митарствата, и за нас, душите ни да се помажат малко от благодатния елей на Псалтира.

В ония дни Израил нямаше цар: всеки правеше това, което му се струваше за право


Тема Re: Помен 40 дни - въпроснови [re: _Sisilia]  
Автор vyprosche ()
Публикувано30.09.10 21:42



"....Траурното шалче....след това да се остави на кръста, но и без него, каквото ни е на душата. "
-------------------------

Прости ми невежеството, но защо се оставя траурното шалче на кръста. На кой кръст - на разпятието в храма или на гроба? Каква е тук символиката?



Тема Re: Помен 40 дни - въпроснови [re: patetoO7]  
Автор kaмъчe (просто)
Публикувано30.09.10 21:58



Бог да прости майка ти.

Доколкото знам е добре да запишеш починал православен за Св. 40 Литургии - в църква, където всеки ден има Литургия да я поменават, т.е. 40 последователи дни.



Тема Re: Помен 40 дни - въпрос [re: patetoO7]  
Автор vyprosche ()
Публикувано30.09.10 22:31



Бог да прости майка ти, а на теб Бог да даде утеха, сили и духовна подкрепа.
Давам ти една молитва за починал, защото те нашите починали близки, най-много се нуждаят от това - да се молим за техните души, на това се надяват.
А иначе Metropolis те е посъветвал най-точно.
Свети четиридесятници за упокой в Църквата, както те е посъветвала Камъче, може през цялата първа година.Като минат първите 40 дни, веднага подновяваш с нова четиридесятница и така през цялата първа година.


МОЛИТВА ЗА ПОЧИНАЛ ВЪЗРАСТЕН
Боже на духовете и на всяка плът, Който съкруши властта на смъртта и владееш над живи и умрели. Ти си извор на временния и вечния живот. Ти не лишаваш от милостта си нито живите, нито мътвите. Христе Спасителю, послушай молитвения плач на моето сърце и помилвай по твоето безгранично милосърдие, душата на преселилия се от този в невидимия свят (..името..). Помилвай го, Господи. Той заспа смъртен сън със спасителната вяра в Тебе, с надежда за възкресение и вечен живот. Помилвай го заради раните и страданията, които си претърпял заради целия човешки род, заради пролятата от Тебе кръв и заради Твоето унижение. Ти си вечната любов и благост.Ти си Спасител на човешкия род. Ти си обещал да изпълниш всичко, кой за каквото да те помоли с вяра. С тази надежда и аз недостойният/та/ за помилване грешник/ца/, дерзая да Те моля. Осмелявам се от дълбочината на душата си да викам към Тебе. Пожали Господи и помилвай починалия/та/ в смъртен сън с надежда за Твоята милост. Не влизай в съд с твоя раб. Може би той като отиде във вечността, поради моя вина още не е стигнал до вечното пристанище на блажените. Може би Господи, Ти поради моите грехове отхвърляш душата му от Твоето лице. Отхвърляш я защото може да е съгрешил от пристрастие към мен, или към угода на моите прищевки и страсти, или е участвал в моите грехове. Не му вменявай, Спасителю, тези мои грехове. Пожали го заради твоята благост и заради кръстните Ти страдания. Смили се над него, ако по немощта на духовната си природа се е отклонил от Твоите пътища и е блуждаел по стръмнините на порока, повличан от съблазните на този свят. Изкупи с Твоята кръв неговите заблуждения и слабости. Не спомняй греховете, забрави беззаконинята му, награди добродетелите му, не оставяй без въздаяние и най-малкото му усилие да Ти благоугоди. Вмени му вместо дела на праведност, неговите добри намерения през живота. Угаси жаждата му за съединение с Тебе, насити гладът му за Твоята правда от плодовете на Твоя дом. Обогати духовната му бедност от съкровищата на твоите заслуги. Покрий голотата му с дрехата на Твоето оправдание. Увенчай желанието му да се наслаждава на Твоето лицезрение и го въведи във вечното Ти царство.
Отче на Господа нашего Иисуса Христа!
Отче на щедростите, на всяко милосърдие!
Приеми в удовлетворение на Твоето правосъдие за приселелия се от временния живот с надежда на Твоето милосърдие, жертвата на Твоя единороден Син, Спасителя на човеците. Слушай молитвите и просбите за него/нея/ на Светата Църква, придобита с Христовата кръв. Приеми за неговото очищение безкръвната омилостивителна жертва, принасяна от Църквата върху олтарите, издигнати за слава на Твоето свято име.
Единосъщний на Отца и Сина Всесветие Душе!
Изгори с огъня на Твоята любов греховната мъртвост на преминалия в недрата на вечността. Изтреби в него всяка закваска от земните склонности и привички. Разреши от греховните връзки, очисти го (я) от всяка нечистота на беззаконието.Оживотвори от неговата (нейната) смъртност с надежда за вечното милосърдие. Разхлади с росата на Твоята милост горещия пламък на застарелите му навици. Разгони страховете и ужасите, които го (я) смущават.Омиротвори лютите угризения на неговата съвест, утеши го с Твоята благост, избави го от адовата власт, да не го погълне преизподнята бездна, да не го потопи и погуби бездната на наугасимия огън.
Премилосърдни Триединий Боже!
Упокой душата на починалия в смъртен сън твой раб (рабиня..името..) с вяра и надежда за Твоето безгранично милосърдие. Направи го (я) участник на вечното блаженство, упокой го (я) в небесните обители, дето са неизвестни скръбта, сълзите и въздишките, и да го обхване радост и вечно веселие. Отвори му райските врата, причисли го към Събора на Твоите избранници и го (я) въдвори при Твоите светии. Нека види Твоята вечна светлина и да се наслаждава на Твоето лицезрение. Прояви към него(нея) Твоята милост и му дай благословението , та помилван , да измолва Твоята благост и за моето помилване, така, че и аз заедно с него (нея) в онова Твое Царство, дето няма нито скръб, нито болест, нито мъка – да прославя Твоето безгранично милосърдие, Отче, Сине и Святий Душе, во веки веков. Амин.

Редактирано от vyprosche на 01.10.10 00:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.