Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:29 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Месианското Царствонови  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано12.08.09 14:11



Месианското Царство


11. И като слушаха това, Той прибави и още една притча, защото беше близо до Ерусалим и защото те си мислеха, че Божието царство щеше веднага да се яви.

12. Затова каза: Някой си благородник отиде в далечна страна да получи за себе си царство и да се върне.
13. И като повика десет от слугите си, им даде десет мнаси; и им каза: Търгувайте, докато дойда.
14. Но неговите граждани го мразеха и изпратиха след него посланици да кажат: Ние не искаме този да царува над нас.
15. А като получи царството и се върна, заповяда да му повикат онези слуги, на които беше дал парите, за да узнае кой какво е припечелил чрез търгуване.
..............................................................


Какво иска да обясни Исус Христос със тази притча ?

Какво ни казва за Божието царство, за установяването му, за времето на установяване ?

Според мен понеже последователите му са очаквали Той да установи царството, защото така казва Стария Завет, че Месия ще бъде наследник на престола на Давид.
Исус е дал притчата , за да каже, че царството няма да се установи сега, но "Някой си благородник отиде в далечна страна да получи за себе си царство ...."
"Търгувайте, докато дойда" и също "А като получи царството и се върна" т.е. според мен царството за което Исус Христос говори в тази притча ще бъде установено, когато благородника си дойде - а именно при Второто Пришествие на Господ Исус Христос.


Книгата "Деяния на апостолите" , първа глава , разказва , че между възкресението и възнесението Си, Господ Исус Христос е говорил за Божието Царство.
Aпостолите са научили това. Но са се интересували особено за времето, когато това трябва да се случи - Кога ?

Затова те питат Исус: " В това ли време ? "

Исус им отговаря: "Не е за вас да знаете времето. За това знае само Отец"

Вие какво мислите ?



Тема Re: Месианското Царствонови [re: Stephanus]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано12.08.09 18:23



Най-вероятно си прав и притчата се отнася до Второто пришествие, когато всички ще получим въздаяние за "търгуването" си с дадените ни таланти. Това ми се струва близо до ума.

Сега остава въпросът дали самата притча или избистрянето на точното й значение има значение за спасението ни



Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Тема Re: Месианското Царствонови [re: Stephanus]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано12.08.09 21:05



По-нататък се казва че:

[19:24] И рече на присъствуващите: вземете от него мината и я дайте на тогова, който има десет мини.
[19:25] (И му рекоха: господарю, той има десет мини!)
[19:26] Защото, казвам ви, всекиму, който има, ще се даде, а от оногова, който няма, ще се отнеме и това, що има;

В аналогичната притча за талантите (Мат., 25:13-30) се казва че : вземете, прочее, от него таланта и го дайте на оногова, който има десет таланта; защото всекиму, който има, ще се даде и п р е у м н о ж и , а от оногова, който няма, ще се отнеме и това, що има. *

Господ ни откровява: [22:12] Ето, ида скоро, и отплатата Ми е с Мене, за да въздам в с е к и м у според делата му.

Тоесть, праведниците ще бъдат поставени на съответни места в Божествената йерархия в зависимост от употребата на талантите си, а онези, които са им били дадени такива, които са били призвани свисше и не са се вслушвали в Божествения Глас - съвестта си.

Ако може да се говори за "Месианско Царство", то е сегашното, хилядолетното, временното, за което се свидетелства в Книга Откровение, глава 20-та, 1-7.

Хилядолетното царство на Христос и съцаруващите в едно с Него приятели - Богородица, Апостоли, пророци, мъченици и пр. и пр. , е целият период на съществуване на Църквата, започвайки от Христовото възкресение и завършвайки с края на света, което ще бъде при Второто Му Пришествие. Хиляда години - това не е точно число, а период, който има за цел именно да покаже, че това Царство е временно. Всички ние живеем и участваме в събитията на вече течащия "хилядолетен" период.

Помисли и върху Божието свидетелство по-долу:

От Лука Свето Евангелие:

"Иисус им отговори и рече: чедата на тоя свят се женят и се мъжат;
но ония, които се с п о д о б и х а ** да получат ОНЯ СВЯТ, [т.е, които отиват във времениня Рай, където с е г а са приятелите Му . . . ] и възкресението от мъртвите, [. . . и които ще наследят вечният живот след всеобщото възкресение] нито се женят, нито се мъжат, И ДА УМРАТ ВЕЧЕ НЕ МОГАТ, ПОНЕЖЕ СА РАВНИ НА АНГЕЛИ и, бидейки синове на възкресението, са синове Божии. Но Той не е Бог на мъртви, а на живи, защото у Него всички са живи." (Лука 20:34-38).

Забележи, че отделя във времето:
1. Сподобиване на "оня свят" - сиреч, Небесния свят, Небесната Цълква, времения Рай
2. Всеобщото въкресение на мъртвите ни тела (обновени, като на възкръсналия Христос)

"днес ще бъдеш с Мене в Рая", обещал истинно на разбойника, който го
помолил да си спомни за него, именно когато иде в Царството Си. Тоесть, разбойника отдясно е първият човек, който бил удостоен да влезе през Дверите на временния Рай, на временното "хилядолетно" Царство на Христа Бога.


*



** Господ, бидейки Творец и на времето, Е извън [времето] и същевременно Е в него – в миналото, в настоящето, в бъдещето. Единствено Бог знае имената написани в Книгата на живота (“написаните на небесата”), - така, че не е чудно, когато казва “с п о д о б и х а”, говорейки в минало време. Защото Господ Иисус Христос изпълва “всичко във всичко” и затова Той е в миналото, в настоящето и в бъдещето.



Редактирано от Eжko_ на 12.08.09 21:14.



Тема Re: Месианското Царствонови [re: glishev]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано13.08.09 09:27



Привет glishev,

Разбира се , че темите по значение имат приоритет и най-важното за даден човек е спасението в Исус Христос. Тази не се занимава пряко със спасението, макар, че според мен тези два стиха в края на притчата:


"26. Казвам ви, че на всеки, който има, ще се даде; а от този, който няма, от него ще се отнеме и това, което има.
27. А онези мои неприятели, които не искаха да царувам над тях, ги доведете тук и ги посечете пред мен."


са доста стряскащи.

Все пак , аз лично исках да наблегна на това, което Исус Христос казва по отношение на Времето на установяване на Царството си.
Затова така именувах темата и такива въпроси поставих, но бих приел и разсъждения в друга посока свързани с тази притча и с темата като цяло.



Тема Re: Месианското Царствонови [re: Eжko_]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано13.08.09 09:38



Ако може да се говори за "Месианско Царство", то е сегашното, хилядолетното, временното, за което се свидетелства в Книга Откровение, глава 20-та, 1-7.

Ако твърдиш, че 1000 (хилядолетното) царство е сега и също така, че сега Сатана е вързан (според Откр. 20 гл.) то напиши , моля, кога точно е започнало това царство ?

1. Кога е започнало царството и също така в този същият "момент" ли(на започването на царството) е вързан Сатана ?

2. Ти какво мислиш за тази притча ? Според притчата кога е времето на установяване на Царството ?

"днес ще бъдеш с Мене в Рая", обещал истинно на разбойника, който го
помолил да си спомни за него, именно когато иде в Царството Си.


Да, наистина Исус Христос е казал на разбойника: "Истина ти казвам: днес ще бъдеш с Мен в рая", но не мисля, че "рая" е именно Царството на Месия, за което говорят пророците в Стария Завет, за което е казано в Новия Завет и за това, за което се говори в притчата.
В пророците се говори за събития, които трябва да се скучат на земята. Именно затова не мисля, че "рая" е онова Месианско царство, за което пророците са говорили, водени от Божия Дух.

Редактирано от Stephanus на 13.08.09 09:40.



Тема Re: Месианското Царствонови [re: Stephanus]  
Автор Sisilia ()
Публикувано13.08.09 10:32



според мен царството за което Исус Христос говори в тази притча ще бъде установено, когато благородника си дойде - а именно при Второто Пришествие на Господ Исус Христос

Именно. В тази притча Господ представя Себе Си като човек от благороден род, защото, макар и да станал човек, Той не отстъпил от висотота и благородството на Божеството.

И когато се завърне Христос, благороден и по човешко естество, и по божество, в Своето второ пришествие, когато се яви с апостолите като Цар, тогава ще потърси и точна сметка то слугите, получили дарове.

Даровете - това са добродетелите и когато се запитаме, а това често ни се случва: Какво да правиме? - Ами да увеличим даровете, които Бог ни е дал.



"В утеснение Ти ми даваше простор"

Тема Re: Месианското Царствонови [re: Stephanus]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано13.08.09 13:53



"""Ако твърдиш, че 1000 (хилядолетното) царство е сега и също така, че сега Сатана е вързан (според Откр. 20 гл.) то напиши , моля, кога точно е започнало това царство ? """

В постинга ми по-горе е даден отговор на периода - от започването, до свършека - и това не е мое твърдение, а Веруюто на всеки християнин, на Цялата Църква. Дал съм ти отговор на този въпрос и в другата (ти) тема (която де факто е една и съща с тази, понеже засяга именно хилядолетното в р е м е н н о Царство) - нейде в препратките - защо не четеш, приятелю.




За връзването на Дявола съм писал ето тук:



"""2. Ти какво мислиш за тази притча ? Според притчата кога е времето на установяване на Царството ? """

Също и на този въпрос е даден отговор в постинга ми по-горе. След Христовото славно Второ Пришествие, ще има Съд над в с я к а една душа - праведна, и неправедна. Във възкресението си в ново, обновено тяло, праведниците ще получат според оделотворяване на Вярата си - който се е трудил по-вече, ще получи и по-вече, съобразно даденостите му свисше (талантите, мините) през периода на краткото земно странстване. След Съда не следва нищо по-малко от вечността - праведниците в Царството, а останалите в едно със сатана и целият Ад - в огненото езеро. Прочети отново, и се опитай да разбереш.




Редактирано от Eжko_ на 13.08.09 14:03.



Тема Re: Месианското Царствонови [re: Eжko_]  
Автор ann ()
Публикувано13.08.09 14:47



"В постинга ми по-горе е даден отговор на периода - от започването, до свършека - и това не е мое твърдение, а Веруюто на всеки християнин, на Цялата Църква."

Хм, не зная да присъства в символа на вярата, нито пък в някое от догматичните определения на съборите. Или бъркам?

че чак да е веруюто на всеки християнин. :)



Тема Re: Месианското Царствонови [re: Eжko_]  
Автор chimpanzee_monkey (pan paniscus)
Публикувано13.08.09 14:49





Чета, чета и не мога да повярвам на очите си!



В 21 век ли живея или някъде в ранното средновековие?



То вЕрно не е за вЕрване.........................



Тема Re: Месианското Царство [re: chimpanzee_monkey]  
Автор loverrock ()
Публикувано13.08.09 15:15



А къде живее Сатаната?



september sky


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.