Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:12 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Почитане на родителите/задачка-закачка  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано09.08.10 23:34



Матей 5:17
Да не мислите, че съм дошъл да разруша закона или пророците; не съм дошъл да разруша но да изпълня.


Както знаете в темата "Правят ли те парите по-добър... " бяха изказани разбирания относно:

Матей 10:
34. Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч;
35. защото дойдох да разлъча човек от баща му, и дъщеря от майка й, и снаха от свекърва й.
36. И врагове на човека са неговите домашни.
37. Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене;

Този текст изглежда да е в противоречие с предходното 5:17.

А дали е?

Сега говорещите руски да прочетат внимателно този линк:



И да се опитат да обяснят връзката мужду 5-ть и 10-та глава, така че и да не нарушат Закона "Почитай родителите си" и да успеят да оправдаят казаното в 10-та глава.
Податка: В руския текст са дадени отговорите.

Открийте ги.



Приятни херменевтични занимания.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 09.08.10 23:37.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: *abi*]  
Автор lachistein™ ()
Публикувано10.08.10 01:27



Трябва да ги почиташ, но не и да им се подчиняваш, ако са пречка по пътя ти към Бога. Нито пък лоялността към семейството трябва да е по-голяма от копнежа ти по Небесното царство.



Тема Законът и пророците бяха до Иоана:нови [re: *abi*]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.08.10 15:16



От Лука Свето Евангелие

" Законът и пророците бяха до Иоана: оттогава се благовествува царството Божие, и всеки насиля да влезе в него. Но по-лесно е небе и земя да премине, нежели една чертица от Закона [до Иоана] да пропадне. " [16:16-17]

Изпълнявайки пророчествата (писаното) за Него в Старият Завет, Синът Божи, благовествувайки за царството Божие, станал "Ходатай на по-добър завет, основан на по-добри обещания. Защото, ако първият завет беше без недостатък, нямаше да се търси място за втори." (Из Посланието на св. ап. Павел до евреите, 8:6-7).

По този начин, Той открил Пътя на човеците към Божието съвършенство (Виж Мат., 5:48), понеже Сам Той е завършък на Закона (Из Посланието на св. ап. Павел до Римляни, 10:4).




Тема ". . .ето това е, ЗА КОЕТО ВИ БЯХ ГОВОРИЛ,. . ."нови [re: *abi*]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.08.10 15:17








Тема Re: Законът и пророците бяха до Иоана: [re: Eжko_]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 16:08



Без връзка с темата.

Добре е да "говорим" когато имаме какво да кажем.

Няма "преди" и "след" що се отнася до почитането на родителите.

16. И ето, един момък се доближи и Му рече: Учителю благий, какво добро да сторя, за да имам живот вечен?
17. А Той му отговори: защо Ме наричаш благ? Никой не е благ, освен един Бог. Но ако искаш да влезеш в живот вечен, опази заповедите.
18. Казва Му: кои? А Иисус рече: не убивай, не прелюбодействувай, не кради, не лъжесвидетелствувай;
19. почитай баща си и майка си; обичай ближния си като себе си.

Лека нощ и не ми спами тематаэ с несвързани проповеди.




I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 10.08.10 16:12.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачка [re: lachistein™]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 16:10





Матей 15

3. А Той им отговори и рече: защо и вие престъпвате Божията заповед заради вашето предание?
4. Защото Бог е заповядал и казал: "почитай баща си и майка си"; и "който злослови баща или майка, със смърт да се накаже".
5. А вие казвате: който каже на баща или майка: това, с което би се ти ползувал от мене, е Богу дар, -
6. той може и да не почете баща си или майка си. Тъй нарушихте Божията заповед заради вашето предание.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 10.08.10 16:13.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачка [re: *abi*]  
Автор lachistein™ ()
Публикувано10.08.10 17:00



Любовта към семейството е важна, но тя трябва всякога да е осмислена през любовта към Бога. Ако обаче някой от семейството ти изисква от теб нещо антихристиянско, като например да отмъстиш за семейната чест, и ти предан на естественото родово чувство, престъпиш Христовия закон, то няма как да си достоен за Бога. Това е. Степенуваш ценностите.



Предупреждавал съм достатъчно за невъздържания език. Не се дръж като дечко. М. Г.

Редактирано от Maнyил Гpиropa на 10.08.10 18:36.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачка [re: *abi*]  
Автор lampion ()
Публикувано10.08.10 18:50



Както ти казаха (или поне до колкото аз разбрах)..едно нещо е да се подчиняваш,а друго е да се покоряваш.–– (Тука като че ли съм въвел някаква изкуствена разлика..!! Никой ли не вижда проблем..!! Може би... по правилно е да се каже... едно е да се покоряваш на родителите си - и друго е - да ги почиташ..!! )

Христос учи че трябва да се изпълнява закона и той го изпълнява.. като дава личен пример !!

Лука 2
48. И като Го видяха, смаяха се; и майка Му Му каза: Синко, защо постъпи така с нас? Ето, баща Ти и аз наскърбени Те търсихме.

49. А Той им каза: Защо Ме търсите? Не знаете ли, че трябва да бъда на разположение на Своя Отец

50. А те не разбраха думите, които им каза.


51. И Той слезе с тях и дойде в Назарет, И ИМ СЕ ПОКОРЯВАШЕ А майка Му пазеше всички тези неща в сърцето си

52 А Исус напредваше в мъдрост, в ръст и в благоволение пред Бога и човеците.

За Христос ...най важното е първо "благоволението пред Бога"..и чак тогава пред човеците и семейството ..Когато едното пречи на другото..тогава не винaги трябва се послуша закона и да се почита,защото законодателя е по голям от самия закон.. и той определя кое е грях и кое не..!!

Но Христос не е нарушил закона..защото въпреки че е едно с Господ и много по голям от родителите си,той се покоряваше на настойниците си,до определената възраст.И когато по късно Господ го призова ,той се покори и на него служеше.


Ето още един пример.. как въпреки че е едно с Господ ...като по голям се покори на желанието на майка си..въпреки, че не му беше времето.Без да извърши грях естетвено...




Йоан 2
1.На третия ден имаше сватба в Кана Галилейска и майката на Исус беше там.
2.И Исус и учениците Му бяха поканени на сватбата.
3.И когато се свърши виното, майката на Исус Му каза: Нямат вино.
4.А Исус й отговори: Какво имаш ти с Мене, жено? Часът Ми още не е дошъл.

5.Майка Му каза на слугите: Каквото ви каже, направете.

...7.Исус им каза: Напълнете делвите с вода. И ги напълниха догоре.
8.Тогава им каза: Налейте сега и занесете на настойника на угощението. И те занесоха.

Ta къде е противоречието..?!! Матей 5.. 17 Да не мислите, че съм дошъл да разруша закона или пророците; не съм дошъл да разруша но да изпълня.

Ето тука нали...
Матей 10:
34. Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч;
35. защото дойдох да разлъча човек от баща му, и дъщеря от майка й, и снаха от свекърва й.
36. И врагове на човека са неговите домашни.
37. Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене


Защо казва Исус...“който обича син или дъщеря ПОВЕЧЕ ОТ МЕНЕ“...не е достоен за мене...??

Не обича ли Христос като Бог..и родителите си..и твойте и мойте.. и цялото човечество..!! Има ли някой по достоен...случайно да си ти...??..!!

Та ..тука поучението е следвайте ме мене.... и божияте воля търсете....и не се тревожете толкова за семейството си...защото Бог се тревожи и грижи за тях..акцента тука първом е върху Бога..и не толкоз върху най обичаните ни близки...!!

Затова Христос казва.. че ще постави връжда..защото ако решиш да следваш желанията на родителите си...и тяхните мъдрувания и планове за теб... и те са различни ..с тия на божията воля ..тогава ще се получи разцепление в семейството.. и тогава...да не дава Бог... врагове на човека ще са неговите домашни...Врагове..в духовен..смисъл..защото нашата битка..не е против..плът и кръв..! Ти пак си длъжен да им се покоряваш от смирение и да уважаваш и обичаш.......но вече не си им подчинен...и .не си зависим на тях и от техните идеии,мисли,образование,култура..и т.н..защото си новореден...новореден по дух..!!



Лука 9
59. А на друг каза: Върви след Мен. А той отвърна: Господи, позволи ми първо да отида и да погреба баща си.
60. Но Той му каза: Остави мъртвите да погребат своите мъртъвци, а ти иди и прогласявай Божието царство.
61. А друг каза: Ще дойда след Тебе, Господи, но първо ми позволи да се сбогувам с домашните си.
62. А Исус му каза: Никой, който е сложил ръката си на ралото и гледа назад, не е годен за Божието царство.

Сила,без любов, е = енергия, изразходена напразно.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от lampion на 10.08.10 18:53.</EM></FONT></P>

Редактирано от lampion на 10.08.10 19:27.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачка [re: lampion]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 18:54



Добър анализ.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria


Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачка [re: *abi*]  
Автор lampion ()
Публикувано10.08.10 19:06



..ако написаното изглежда малко.. назидателно и със някакъв осъдителен акцент.. съжелявам !! поувличам се сантиментално..в ревността си..!!

Сила,без любов, е = енергия, изразходена напразно.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.