Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:12 27.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Почитане на родителите/задачка-закачка  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано09.08.10 23:34



Матей 5:17
Да не мислите, че съм дошъл да разруша закона или пророците; не съм дошъл да разруша но да изпълня.


Както знаете в темата "Правят ли те парите по-добър... " бяха изказани разбирания относно:

Матей 10:
34. Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч;
35. защото дойдох да разлъча човек от баща му, и дъщеря от майка й, и снаха от свекърва й.
36. И врагове на човека са неговите домашни.
37. Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене;

Този текст изглежда да е в противоречие с предходното 5:17.

А дали е?

Сега говорещите руски да прочетат внимателно този линк:



И да се опитат да обяснят връзката мужду 5-ть и 10-та глава, така че и да не нарушат Закона "Почитай родителите си" и да успеят да оправдаят казаното в 10-та глава.
Податка: В руския текст са дадени отговорите.

Открийте ги.



Приятни херменевтични занимания.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 09.08.10 23:37.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: *abi*]  
Автор lachistein™ ()
Публикувано10.08.10 01:27



Трябва да ги почиташ, но не и да им се подчиняваш, ако са пречка по пътя ти към Бога. Нито пък лоялността към семейството трябва да е по-голяма от копнежа ти по Небесното царство.



Тема Законът и пророците бяха до Иоана:нови [re: *abi*]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.08.10 15:16



От Лука Свето Евангелие

" Законът и пророците бяха до Иоана: оттогава се благовествува царството Божие, и всеки насиля да влезе в него. Но по-лесно е небе и земя да премине, нежели една чертица от Закона [до Иоана] да пропадне. " [16:16-17]

Изпълнявайки пророчествата (писаното) за Него в Старият Завет, Синът Божи, благовествувайки за царството Божие, станал "Ходатай на по-добър завет, основан на по-добри обещания. Защото, ако първият завет беше без недостатък, нямаше да се търси място за втори." (Из Посланието на св. ап. Павел до евреите, 8:6-7).

По този начин, Той открил Пътя на човеците към Божието съвършенство (Виж Мат., 5:48), понеже Сам Той е завършък на Закона (Из Посланието на св. ап. Павел до Римляни, 10:4).




Тема ". . .ето това е, ЗА КОЕТО ВИ БЯХ ГОВОРИЛ,. . ."нови [re: *abi*]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.08.10 15:17








Тема Re: Законът и пророците бяха до Иоана:нови [re: Eжko_]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 16:08



Без връзка с темата.

Добре е да "говорим" когато имаме какво да кажем.

Няма "преди" и "след" що се отнася до почитането на родителите.

16. И ето, един момък се доближи и Му рече: Учителю благий, какво добро да сторя, за да имам живот вечен?
17. А Той му отговори: защо Ме наричаш благ? Никой не е благ, освен един Бог. Но ако искаш да влезеш в живот вечен, опази заповедите.
18. Казва Му: кои? А Иисус рече: не убивай, не прелюбодействувай, не кради, не лъжесвидетелствувай;
19. почитай баща си и майка си; обичай ближния си като себе си.

Лека нощ и не ми спами тематаэ с несвързани проповеди.




I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 10.08.10 16:12.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: lachistein™]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 16:10





Матей 15

3. А Той им отговори и рече: защо и вие престъпвате Божията заповед заради вашето предание?
4. Защото Бог е заповядал и казал: "почитай баща си и майка си"; и "който злослови баща или майка, със смърт да се накаже".
5. А вие казвате: който каже на баща или майка: това, с което би се ти ползувал от мене, е Богу дар, -
6. той може и да не почете баща си или майка си. Тъй нарушихте Божията заповед заради вашето предание.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 10.08.10 16:13.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: *abi*]  
Автор lachistein™ ()
Публикувано10.08.10 17:00



Любовта към семейството е важна, но тя трябва всякога да е осмислена през любовта към Бога. Ако обаче някой от семейството ти изисква от теб нещо антихристиянско, като например да отмъстиш за семейната чест, и ти предан на естественото родово чувство, престъпиш Христовия закон, то няма как да си достоен за Бога. Това е. Степенуваш ценностите.



Предупреждавал съм достатъчно за невъздържания език. Не се дръж като дечко. М. Г.

Редактирано от Maнyил Гpиropa на 10.08.10 18:36.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: *abi*]  
Автор lampion ()
Публикувано10.08.10 18:50



Както ти казаха (или поне до колкото аз разбрах)..едно нещо е да се подчиняваш,а друго е да се покоряваш.–– (Тука като че ли съм въвел някаква изкуствена разлика..!! Никой ли не вижда проблем..!! Може би... по правилно е да се каже... едно е да се покоряваш на родителите си - и друго е - да ги почиташ..!! )

Христос учи че трябва да се изпълнява закона и той го изпълнява.. като дава личен пример !!

Лука 2
48. И като Го видяха, смаяха се; и майка Му Му каза: Синко, защо постъпи така с нас? Ето, баща Ти и аз наскърбени Те търсихме.

49. А Той им каза: Защо Ме търсите? Не знаете ли, че трябва да бъда на разположение на Своя Отец

50. А те не разбраха думите, които им каза.


51. И Той слезе с тях и дойде в Назарет, И ИМ СЕ ПОКОРЯВАШЕ А майка Му пазеше всички тези неща в сърцето си

52 А Исус напредваше в мъдрост, в ръст и в благоволение пред Бога и човеците.

За Христос ...най важното е първо "благоволението пред Бога"..и чак тогава пред човеците и семейството ..Когато едното пречи на другото..тогава не винaги трябва се послуша закона и да се почита,защото законодателя е по голям от самия закон.. и той определя кое е грях и кое не..!!

Но Христос не е нарушил закона..защото въпреки че е едно с Господ и много по голям от родителите си,той се покоряваше на настойниците си,до определената възраст.И когато по късно Господ го призова ,той се покори и на него служеше.


Ето още един пример.. как въпреки че е едно с Господ ...като по голям се покори на желанието на майка си..въпреки, че не му беше времето.Без да извърши грях естетвено...




Йоан 2
1.На третия ден имаше сватба в Кана Галилейска и майката на Исус беше там.
2.И Исус и учениците Му бяха поканени на сватбата.
3.И когато се свърши виното, майката на Исус Му каза: Нямат вино.
4.А Исус й отговори: Какво имаш ти с Мене, жено? Часът Ми още не е дошъл.

5.Майка Му каза на слугите: Каквото ви каже, направете.

...7.Исус им каза: Напълнете делвите с вода. И ги напълниха догоре.
8.Тогава им каза: Налейте сега и занесете на настойника на угощението. И те занесоха.

Ta къде е противоречието..?!! Матей 5.. 17 Да не мислите, че съм дошъл да разруша закона или пророците; не съм дошъл да разруша но да изпълня.

Ето тука нали...
Матей 10:
34. Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята; не мир дойдох да донеса, а меч;
35. защото дойдох да разлъча човек от баща му, и дъщеря от майка й, и снаха от свекърва й.
36. И врагове на човека са неговите домашни.
37. Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене


Защо казва Исус...“който обича син или дъщеря ПОВЕЧЕ ОТ МЕНЕ“...не е достоен за мене...??

Не обича ли Христос като Бог..и родителите си..и твойте и мойте.. и цялото човечество..!! Има ли някой по достоен...случайно да си ти...??..!!

Та ..тука поучението е следвайте ме мене.... и божияте воля търсете....и не се тревожете толкова за семейството си...защото Бог се тревожи и грижи за тях..акцента тука първом е върху Бога..и не толкоз върху най обичаните ни близки...!!

Затова Христос казва.. че ще постави връжда..защото ако решиш да следваш желанията на родителите си...и тяхните мъдрувания и планове за теб... и те са различни ..с тия на божията воля ..тогава ще се получи разцепление в семейството.. и тогава...да не дава Бог... врагове на човека ще са неговите домашни...Врагове..в духовен..смисъл..защото нашата битка..не е против..плът и кръв..! Ти пак си длъжен да им се покоряваш от смирение и да уважаваш и обичаш.......но вече не си им подчинен...и .не си зависим на тях и от техните идеии,мисли,образование,култура..и т.н..защото си новореден...новореден по дух..!!



Лука 9
59. А на друг каза: Върви след Мен. А той отвърна: Господи, позволи ми първо да отида и да погреба баща си.
60. Но Той му каза: Остави мъртвите да погребат своите мъртъвци, а ти иди и прогласявай Божието царство.
61. А друг каза: Ще дойда след Тебе, Господи, но първо ми позволи да се сбогувам с домашните си.
62. А Исус му каза: Никой, който е сложил ръката си на ралото и гледа назад, не е годен за Божието царство.

Сила,без любов, е = енергия, изразходена напразно.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от lampion на 10.08.10 18:53.</EM></FONT></P>

Редактирано от lampion на 10.08.10 19:27.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: lampion]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 18:54



Добър анализ.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria


Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: *abi*]  
Автор lampion ()
Публикувано10.08.10 19:06



..ако написаното изглежда малко.. назидателно и със някакъв осъдителен акцент.. съжелявам !! поувличам се сантиментално..в ревността си..!!

Сила,без любов, е = енергия, изразходена напразно.


Тема " какво още ми не достига"нови [re: *abi*]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.08.10 19:21



Старият Завет спасява ли ?


Н о в а заповед ви давам- да любите един другиго; к а к т о ви възлюбих, да любите и вие един другиго." (Йоан, 13:34)

Тази най-важна заповед на Христос, която Той Самият нарече "нова", говори за Самия Него: - да обичате един другиго, както Аз ви обикнах. Как ни обикна – знаем как: до смърт, до Разпятието на Кръст. И там, на Кръста бе прикован Стария Завет, а Новият бе подпечатан с пречистата Христова Кръв.


В светото Си Евангелие Господ пояснява в какво се изразява съвършенството: "Слушали сте, че бе казано: "обичай ближния си, и мрази врага си". Аз п ъ к ви казвам: обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят"[(Вж. Мат., гл. 5)

Оказва се, че отличителният признак на християнина не е любовта към тези, които го обичат (защото не тъй ли постъпват и езичниците?), а любовта към враговете "... "Слушали сте, че бе казано на старозаветните: "обичай ближния си, и мрази врага си". Аз п ъ к на вас, новозаветните ви казвам: обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят" - Мат., глава 5.

"И ето, един момък се доближи и Му рече: Учителю благий, какво добро да сторя, за да имам живот вечен? А Той му отговори: защо Ме наричащ благ? Никой не е благ, освен един Бог. Но ако искаш да влезеш в живот вечен, опази заповедите. Казва Му: кои? А Иисус рече: не убивай, не прелюбодействувай, не кради, не лъжесвидетелствувай; почитай баща си и майка си; обичай ближния си като себе си. . ."[Мат.,19:16-23]

"обичай ближния си като себе си."

Интересно е да отбележим, че тази заповед я няма в Декалога. Срещаме я в книга Левит, но ето че в Евангелието си Господ я поставя наравно с другите заповеди, при все, че тя стои по-горе от тях [Мат.,22:35-39]. Но нека проследим продължението на тази случка:

". . . Момъкът Му казва: всичко това съм опазил от младини; какво още ми не достига? Иисус му рече: ако искаш да бъдеш с ъ в ъ р ш е н, иди, продай имота си, и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене. Като чу момъкът тая дума, отиде си натъжен, защото имаше много имот. А Иисус рече на учениците Си: истина ви казвам, богат мъчно ще влезе в царството небесно;"


Редактирано от Eжko_ на 10.08.10 19:25.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: lampion]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 19:23



Няма проблем.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria


Тема Re: " какво още ми не достига"нови [re: Eжko_]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 19:25



Старият Завет спасяващ ли е ?

Кой е Новият?



I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Тема "Аз п ъ к ви казвам"нови [re: *abi*]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.08.10 19:26



"Ако оня, който се е отрекъл от Моисеевия закон при двама или трима свидетели, безмилостно се наказва със смърт, колко по-тежко наказание, мислите, ще заслужи пък оня, който е потъпкал Сина Божий и счел за нечиста кръвта на завета, чрез която е осветен, и е похулил Духа на благодатта?" [Евреи, 10:29-30]

Чрез Христовата пречиста Кръв са осветени всички новозаветни дни, понеже Сам Той казва на нас, новозаветните: - ето, Аз съм с вас през в с и ч к и дни до свършека на света.

Виждаш ли колко по-високо стои Христовия Нов Завет. Неслучайно първия Завет е наречен стар, изиграл е своята си роля в своето си време. За нас, новозаветните, старозаветните заповеди имат по-добър, новозаветен смисъл. Защото Христос стана за нас Ходатай на по-добър завет, основан на по-добри обещания. [Виж Евреи, 8:6-7], затова и заповедите Му са по-добри - "слушали ли сте че бе казано на древните . . . Аз п ъ к ви казвам. . ."(Матея, глава 5-та).

"Законът бе даден чрез Моисея, а благодатта и истината произлезе чрез Иисуса Христа." [Йоан, 1:17]

Защото "завършек на закона е Христос" (Рим., 10:4)


"И един от тях, законник, изкушавайки Го, попита и рече:
Учителю, коя заповед е най-голяма в закона?А Иисус му отговори: възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум: тази е първа и най-голяма заповед; а втора, подобна ней, е: възлюби ближния си като себе си; на тия две заповеди се крепи целият закон и пророците." [Мат.,22:35-39]


"целият закон се изпълнява в една дума, именно в: възлюби ближния си като себе си.", настоява и ап. Павел, в Посланието си до Галатяни [5:15]

"Защото заповедите: не прелюбодействувай, не убивай, не кради, не лъжесвидетелствувай, чуждо не пожелавай, и в с я к а друга заповед се съдържа в тия думи: възлюби ближния си като самаго себе си. Любовта не прави зло на ближния; и тъй, любовта е изпълнение на закона." [Рим.,13:9-10]


". . . на тия две [най-големи] заповеди се крепи целият закон и пророците. . ."

Обичай ближния като себе си – тази заповед не заменя ли 6-тях заповеди на Мойсей. А Обичай Бога с цялото си сърце – първите 4-ри ? Заповедта за любовта е сърцевината на всичките заповеди на Новия Завет. Любовта, която никога не отпада (1 Кор. 13:8) - нито в този, нито в онзи свят, и която е "гарант" за изпълнение на закона.


Редактирано от Eжko_ на 10.08.10 19:28.



Тема Re: "Аз п ъ к ви казвам"нови [re: Eжko_]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.08.10 19:42



Има ли смисъл да ти отговарям след като всички вече знаем, че четеш само себе си?

Накратко.
Не съм съгласна с написаното.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 10.08.10 19:43.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: *abi*]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано11.08.10 11:58



Струва ми се, че няма някакво противоречие. Първото е указание за нашето отношение към живота на другите, второто е въпрос на решение за нашата собствена личност. Човек може да почита и обича родителите си, но почитанието и обичта не би трябвало да се разбират като някакво безгръбначие и робско подчинение.

Друг е въпросът доколко един християнин е в състояние да поддържа нормални контакти с близките си, и доколко е в състояние да не се прави на даскал.
В руския текст си е казано: Но отца надо разбудить, если он может опоздать в синагогу или должен исполнить какую-либо другую заповедь, так как и сын, и отец в равной степени обязаны чтить Всевышнего.
но честно казано не съм съгласна. На практика няма никакво противоречие - особено от гледна точка на това, че изучаването на Тората е по-важно от подчинението на родителите. Но все пак смятам, че всичко е въпрос на лична отговорност и един син не би трябвало да се меси на баща си дали закъснява за синагогата. Освен ако нямат някаква уговорка. Както и бащата не би трябвало да се меси на сина си, когато реши да следва някакъв друг път. Поне за мен почитане на родителите включва способността да ги приемаш такива, каквито са, и да не се опитва човек да ги променя изхождайки от глупостта, че знае повече от тях. Знам, че това звучи някак много ограничено, но скоро си имах работа с двама човека, които се мислят за ... ами за хванали истината за шлифера ... и от позицията на такъв се отнася презрително към родителите си, които са си традиционалисти - без някакви познания, но с позитивно отношение, слабост към свещички и т.н. И цялата тая работа още ми е в ума.



Тема Re: Почитане на родителите/задачка-закачканови [re: Kaлoмaин]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.08.10 13:24





I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Тема " какво още ми не достига" ? "Дойди при М е н е"нови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано11.08.10 18:09



Богатият момък, макар и да изпълнявал заповедите - в това число и почитането на родителите - се отрекъл от Христа, обръщайки Му гръб.

[19:20] Момъкът Му казва: всичко това съм опазил от младини; какво още ми не достига?
[19:21] Иисус му рече: ако искаш да бъдеш съвършен, иди, продай имота си, и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след М е н е. [19:22] Като чу момъкът тая дума, отиде си натъжен, защото имаше много имот.




Христос не е просто Учител. Учител, завещал на хората "Учение", което после се разнася през света и през вековете. Той не просто учи, Той спасява. И всичките Му думи са свързани със събитието на спасението, извиращо от тайната на собствения Му Живот.

Христос пита учениците НЕ какво е мнението на хората за проповедите Му, но - за кого Ме мислят? Тук въпросът не е да се приеме система, учение, а да се приеме една Личност. Евангелието на Христос разкрива себе си като Евангелие за Христос, то носи вест за Л и ч н о с т т а, не за някаква концепция. С понятията на днешната философия може да се каже, че Евангелието е слово на персонализма, а не на концептуализма. Христос не е извършил нищо, за което би могло да се говори без връзка с Неговото Аз. Аз съм пътят и истината и животът (Иоан. 14:6). Вярвайте в Бога, и в Мене вярвайте (Иоан. 14:1). Аз съм светлината на света (Иоан. 8:12). Аз съм хлябът на живота (Иоан. 6:35). Никой не дохожда при Отца, освен чрез Мене (Иоан. 14:6). Изследвайте Писанията, те са, които свидетелствуват за Мене (Иоан. 5:39).

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене; и който не взима кръста си да следва подире ми, не е достоен за Мене (Мат. 10:37-38).

Ето го най-оспорваното място в Евангелието: (1). Не се казва – "заради Истината", "заради Вечността", "заради Пътя". "Заради Мене".

Нима това е обичайно отношение между учител и ученик? Никой учител не е претендирал така абсолютно за власт над душите и съдбите на учениците си. Който е запазил душата си, ще я изгуби, а който е изгубил душата си заради Мене, ще я запази (Мат. 10:39).

Та дори на Последния Съд разделението става според отношението на хората към Христос, а не просто по степента на спазения Закон. Каквото на Мен сторихте… – на Мен, на Изкупителя. И съдията е пак Христос. Разделението става според отношението към Него. Не казва – бяхте милостиви и за това сте благословени, но – гладен бях, и вие Ме нахранихте.

За оправдаването на Съда ще се изисква, в частност, не вътрешно само, но и външно, публично обръщане към Христос.

Без зрителна явеност на връзката с Иисус, нашият Изкупител и Спасител, спасението е невъзможно:

И тъй всеки, който Ме изповяда пред човеците, ще изповядам и Аз него пред Моя Отец Небесен; а който се отрече от Мене пред човеците, ще се отрека и Аз от него пред Моя Отец Небесен (Мат. 10:32-33).

Изповядването на Христа пред хората може да е опасно! И опасността идва съвсем не от проповядването на любов и покаяние, но от проповядването на Самия Иисус. Блажени сте вие, когато ви похулят и изгонят и кажат против вас лъжовно каква да е лоша дума заради Мене (Мат. 5:11). И ще ви поведат пред управници и царе заради Мене (Мат. 10:18). И ще бъдете мразени от всички заради Моето име, но който претърпи докрай, ще бъде спасен (Мат. 10:22).

И обратното: Който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема (Мат. 18:5). Не казва – "в името на Отца" или "заради Бога". И присъствието Си и помощта Христос обещава на онези, които ще се събират не в името на "Великото Непознаваемо", а в Негово име: Където са двама или трима събрани в Мое име, там съм и Аз посред тях (Мат. 18:20).

И повече от това. Спасителят ясно посочва, в какво точно е новостта на религиозния живот, донесен от него: досега нищо не сте искали в Мое име; искайте и ще получите, за да бъде радостта ви пълна (Иоан. 16:24).

И последните думи на Библията са: Да, дойди, Господи Иисусе! Не: Ела, Истино! И не: Излей се, Дух! Но – дойди, Иисусе!

Основателите на другите религии се възприемаха не като обект на вярата, а като нейни посредници. Не личността на Буда, Мохамед или Моисей беше съдържанието на новата вяра, а учението им. Във всеки от тези случаи можем да отделим учението им от тях самите. Но – Блажен онзи, който не се съблазни заради Мене (Мат. 11:6).

Бележки:

(1) Ще напомня, че според тълкуването на Климент Александрийски това значи, че трябва да сме готови да се откажем да следваме обществените предразсъдъци (естествено и в случая, когато предразсъдъците подбуждат родителите да възпитават децата в дух на противене на Евангелието).

(2) “Чудесата на Иисус са могли да бъдат апокрифни или легендарни. Ала единственото и главно чудо, и при това абсолютно безспорно – е Той Самият. Да се измисли едно такова Лице е също тъй трудно и невероятно и би било също тъй чудесно, както и да съществува това Лице” (Розанов В. Религия и культура, т.1, М., 1990, с.353).

(3) Един по-подробен анализ на христоцентричните места в Евангелието виж в главата “За какво проповядваше Христос” във втория том на книгата ми “Сатанизъм за интелигенцията”.




Тема Re: " какво още ми не достига" ? "Дойди при М е н е"нови [re: Eжko_]  
Автор lampion ()
Публикувано11.08.10 23:24



Браво !! Хареса ми и ще си го запазя - полезно е.

ИСТИНАТА е личност, а не някаква философия,религия,наука или каквото и да е човешко изобретение ,идея и теория. Никой човек ( в конкретния случай са няколко души ) не може да измисли такава личност като Христос -въображението ни е бедно,мисълта слаба , лъжата..."къса"- недостатъчна..!! (всяка лъжа се отсява с времето, а личността - Христос е вечна - нямам предвид възкресението...!!)


Сила,без любов, е = енергия, изразходена напразно.

Редактирано от lampion на 12.08.10 00:35.



Тема Re: " какво още ми не достига" ? "Дойди при М е н е"нови [re: lampion]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано12.08.10 14:13



Да, това е вярно. Истината е точно тази Личност.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема С кое точно не си съгласна - обоснови се ?нови [re: *abi*]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано09.12.10 11:01



В отговор на:

Има ли смисъл да ти отговарям след като всички вече знаем, че четеш само себе си?

Накратко.
Не съм съгласна с написаното.


С кое точно не си съгласна - обоснови се ?




Тема Re: С кое точно не си съгласна - обоснови се ?нови [re: Eжko_]  
Автор pro_ki_men ()
Публикувано09.12.10 12:55



Питанката от август месец ли е тръгнала за да стигне за Коледа? Интересно, че е избързала да се появи преди Великден.



Тема Малко казуистиканови [re: *abi*]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано09.12.10 13:32



"Който обича... повече от Мене..."

Тъй като, нали, човешката душа била по природа християнка (а не синовна или дъщерна), пък и толкова по-голяма е любовта ни, колкото по-голямо благо сме получили от обичания, съвсем по сократически излиза невъзможно да обичаме някого повече от Бога. Което ни позволява да обичаме колкото си искаме лудо родители, Родина, любими и прочие. Тъй де, възлюбваме ближния както себе си, а Бога тъй и тъй си Го обичаме още повече.

Най-хубавото е, че това положение не само не може да се докаже, но и няма смисъл от опити за доказване: каквото и добро да извършим, на практика ще докажем, че обичаме хората, защото самото добро ще има ефект само върху тях (върху Бога нищо няма ефект, Той е неизменен). Но тъй като подбудата е по-важна от самата постъпка, винаги можем да припишем всичко свястно, което случайно сме извършили, на любовта си към Бога, която по този начин пак ще излезе по-голяма от тази към хората. QED.

Още по-просто казано, Бог притежава в неимоверно голяма степен и по безусловен начин всички блага, включително и това да бъде най-обичан. Следователно е невъзможно който и да е друг да бъде по-обичан от него.

Magister artium

Редактирано от Mъrлишeв на 09.12.10 13:34.



Тема Казаното е по дядо Серафим Алексиевнови [re: pro_ki_men]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано09.12.10 13:42



Тогава не се осмелих да я попитам, да не прозвучи като заяждане. Сега със сигурност знам, че ще си помисли - както и Вие - че търся заяждане, но имате пълното право да мислите каквото си искате. Но имате и отговорност затова.

Недейте гледа предубедено на мен, а се замислете, дали пък аз нямам основание да смятам, че подобни постинги като на аби целят именно провокиращо заяждане, без да дадат абсолютно никаква обосновка. Нещо по-вече: в постинга си тя открито ми се подиграва, въпреки че в отговора си към нея съм подходил с достатъчна сериозност и неемоционалност.

Прочем, отговорът ми е по дядо Серафив Алексиев от "Нашата вяра". Това е доказателство, че аби подхожда с подигравка не толкова към написаното, колкото до това, че постинга е мой. С други думи, подхожда предубедено, без да се интересува много-много от написаното.


Редактирано от Eжko_ на 09.12.10 14:12.



Тема Re: Казаното е по дядо Серафим Алексиевнови [re: Eжko_]  
Автор pro_ki_men ()
Публикувано09.12.10 18:28



Без да се силя да ставам адвокат на Аби, мисля си, че тя е достатъчно интелигентен човек за да не проявява дребнавост. Мисля си, че тя има нужда от ведрина и погледът й е твърде широк. Предполагам, че въпросите й и реакциите й са по-скоро в светлината на нейните необхватни мистични и философски търсежи.

Аз изразих недоумението си в тази, надявам се да е безобидна форма, sans porter aucun jugement.

Не мислиш ли, че е време да не си мислим, че двата клуба са нещо като "Вселенски събор" за догматични санкции, а чисто и просто място за обмен на частни богословски и защо не еретически мисли щом като последните не са претенция за официално учение. Прескромното ми мнение е, че клуб "Православие" би бил ненадминато по-полезен от останалите форуми, ако се намери необходимата интелигентност за толерантност на диалога.

Понеже си специалист в архивните открития, извади дискусиите от времето когато будистката Лия се беше появила в клуба. Определено мисля, че тя стана християнка точно в клуб "Православие", макар, че имаше подчертано недоволство срещу нея и неоправдан псевдоправославен фанатизъм.

Отново се повтарям, че виждам мисията на клуба в неговата широта на мнения, без да се превръща в илюзорен "Вселенски събор" или, упази Боже, в "Свещена инквизиция", прозвеждаща безкръвни великомъченици.

Ценейки твоята начетеност и интелигентност, лично за мен би било много по-интересно да те чета като обикновен човек. Все пак всички сме далече от нашите първи 7 години за да ни промени някой наставнически или с наказания.

Някога, форумът беше единственото място за жива дискусия и тогава строгостта на Валентина беше оправдана. Сега има предостатъчно форуми за строги богословски дискусии и тукашната строгост свъъръх разума би задушила съвсем дишането на клуба, израждайки го до реално православно сектантство или арена за монологични километрични цитати.

Поздрави

Редактирано от pro_ki_men на 09.12.10 18:31.



Тема Re: Казаното е по дядо Серафим Алексиевнови [re: pro_ki_men]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано10.12.10 08:09



Много добро мнение.

Magister artium



Тема Re: Казаното е по дядо Серафим Алексиевнови [re: pro_ki_men]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано10.12.10 08:49



Може и да е дребнавост - целта ми все пак е, да я накарам да се замисли, дали когато ме плаши с поредния БАН, дали тя самата не се държи по подобен начин - поведение, за което мен заплашва - пак казвам, за пореден n-ти БАН - и дали това не се дължи именно на личната й предубеденост към мен - нещо, което невинаги дава точна представа за човека отсреща. Моята прямост, Прокимен, винаги ли е чепатост.

Прочем, Лия, макар и да дойде "залитнала", струва ми се, че й липсваха "необхватни мистични и философски търсежи", а дойде търсеща с дух и с истина и много внимателно четеше, вслушвайки се в написаното и в хора извън Клуба. Затова лесно и бързо стана нейното обръщане.





Редактирано от Eжko_ на 10.12.10 09:01.



Тема Re: Казаното е по дядо Серафим Алексиевнови [re: Eжko_]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.12.10 16:36



Прочем, отговорът ми е по дядо Серафив Алексиев от "Нашата вяра".


В_прочем, какво от това, че отговорът ти е дядосерафимов? Тоя дядо да не е вся и все в православието?



Тема Re: Казаното е по дядо Серафим Алексиевнови [re: spanishcaravan]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано10.12.10 17:58



"""В_прочем, какво от това, че отговорът ти е дядосерафимов? Тоя дядо да не е вся и все в православието?"""

Жалко, жалко е че се настройваш да идваш тук да всяваш смут, а не да се опитваш да водиш нормална дискусия.



Редактирано от Eжko_ на 10.12.10 18:24.



Тема форумна дребнавостнови [re: Eжko_]  
Автор pro_ki_men ()
Публикувано10.12.10 18:22



Ежко,

Ще се опитам да споделя своето виждане като страничен човек. Дълг на модераторите е да бдят за благоприличния тон в ръководените от тях форуми, в които всички, без никакво изключение, са равноправни.

Целта не е ли всеки да се чувства уютно и по възможност да не налага себе си, а да намери границата на допустимото. Понякога си мисля, че ние верующите, както казва дядо Теодосие от Троян, сме несравнимо по-честолюбиви хора и това честолюбие ни заслепява да не видим, че ставаме досадни.

Интелектуален дълг на всеки пораснал пълнолетен клубен поданик е да покаже гражданска цивилизованост и се опита да се изразява на приемлив за всички език, без да досажда на който и да било.

Ще си призная, че при всичката ми адмирация към теб да намираш твърде често интересни богословски текстове в подкрепа на някакво православно виждане, в последно време ми ставаш безинтересен и не те чета докрай. Боя се, че проявяваш неоправдано пристрастие да се налагаш. Би бил далеч по-ясен с един кратък постинг и необяснимо е поведението ти като малко дете да се цупиш, цивриш и да тропаш цели месеци с крака на едно и също място, сякаш си център на Икумената.

Така ми изглежда ситуацията, гледана отстрана и безпристрастно. Нямам намерение да ти давам наставления, а го споделям дружески. Обезценяваш стойността си с това непрекъснато тропане на едно и също място или тенденциозно ровичкане в архива с цел да "натриеш носа" на някога с многогодишно закъснение.

Двата клуба навлязоха в нова фаза и тя задължава да се променим.

Пак се повтарям, че преди 5-10 години атмосферата беше друга. В Дир се водеха най-оживените християнски дискусии. Това задължаваше всеки клуб да отговаря "догматично" на наименованието си. Самите ние пораснахме с обмена на строги мисли, сега можем да си позволяваме да се изразяваме по-широко по дискутираните въпроси със свои лични виждания, имащи критичен критичен оттенък върху греховете на непогрешимото православие.

Дори и да си прав в някои случаи, защо държиш да се открояваш и всички да се съобразяват с догматична педантичност на твоето мнение и искане?

Знаеш, че понякога съм бил свръх строг в реакциите си спрямо Аби.

В конктенната твоя претенция смятам като неутрален човек, че нейната строгост не е толкова изява на лични чувства към теб, колкото загриженост към клубната атмосфера.

В името на клубната престижност не си ли струва всеки един от нас да уважи губеното от модераторите време?

В крайна сметка, щом като намираш, че нямаш свобода на словото в клуба, модериран от Аби, отваряй темите в твоя клуб. Ако Аби се появи, затвори й мандалото за месец и си пиши сам самичък докато прогониш всички, които те уважават като еродит и биха желали да прочетат твои лични съждения без никакви плагиатства и страст за интелектуално надмощие и лична непогрешимост.

В отговор на:

...ще дойдат модератори - сега ще добавя: като теб, например, или атеисти - които ще БАН-ват такива като мен, щото няма да могат да търпят здравото учение...




Друже, определено мисля, че дори един езичник модератор би бил завидно по-коректен към православието и толерантен към всички виждания.

Трагедията, сполетяла клуба е, че си мислим той да е Църквата и ние да сме съборни актьори, санкциониращи всяко отклонение. Клубът не е църковен амвон и няма нужда от позьори, владеещи ораторското лицемерие. Има частен форум на Никола Антонов, където се дискутират богословски въпроси на професионално ниво.

Ценността на този клуб е в свободата на мисълта. Защо всеки да няма свободата да сподели своето лично виждане по някой въпрос?

За съжаление, "здравото учение" днес е голям процент човешка баснословна измишльотина, като например, учението, произлязло от фалшифицираното житие на преп. Серафим Саровски. Дотолкова житието е фалшифицирано, че проповядва демонизъм с онзи въпрос кой да умре. По-голям удар срещу църквата дори атеист не би измислил, защото, де факто, житието проповядва учение, че Бог е ненаситен откъм човешка смърт и смъртта не е свидетелство за земна зрялост, а нещо като бакалска стока, която се пазарува на площада.

Искаше ми се да отворя тема за "божествеността на Синода" в Православието, имайки предвид скандала в Сръбската Православна църква, но няма да ви дразня, защото не искате да допуснете трезви дискусии в клуб "Православие" и болеете за догматичен авторитет на фалшивостта на някои нездрави човешки мнения, налагащи ги за учение на Църквата.


Оставам с неизменно доброжелателство.

Редактирано от pro_ki_men на 10.12.10 18:49.



Тема А, ще търпите ли просташки цинизъм ?нови [re: pro_ki_men]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано11.12.10 12:06



За превъзнасянето ми сте прав, а с това, разбира се, и за невъздържанията ми и всичко произтичащо оттях.

В отговор на:

Друже, определено мисля, че дори един езичник модератор би бил завидно по-коректен към православието и толерантен към всички виждания.



По-долу Ви предоставям една малка част от плодовете на модераторското не само атеистично безхаберие, но и откровено модераторско беснуване във форум "Християнство" на абв - един просташки цинизъм, който си вилнее там както и когато му е удобно:








И когато си позволих да се оплача от такива просташки теми, знаете ли какво сториха - изгониха ме. Не, не - това не е БАН - това бе изгонване, без никакво предупреждение. Тоест, отсякоха ми главата, както се казва с кеф.


Може би трябва да бъдем предпазливи в предположенията си, как мислите.



Редактирано от Eжko_ на 11.12.10 13:08.



Тема Re: А, ще търпите ли просташки цинизъм ?нови [re: Eжko_]  
Автор Mъrлишeв (Хобит)
Публикувано11.12.10 16:35



Добре, но това е там, а не тук. Мисля, че ставаше дума за нашите два клуба тук.

Magister artium



Тема И тук нещта се развиват в тази посоканови [re: Mъrлишeв]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано12.12.10 15:50



антихристовият дух се разпространява във все по-голяма степен, все по-бързо, и все по-нагоре.

Когато основавахме този Клуб, въобще не съм си представял, че ще доживея времето, когато ще се срещна с хора, смятащи се за православни, които ще защитават псевдотолерантността.

Тук въобще не става въпрос за това, че "двата клуба са нещо като "Вселенски събор" за догматични санкции" - както нечестно поставя нещата Прокимен - а става въпрос за едно простичко нещо: за отстояване на Нашата Вяра - за това, че сме длъжни да даваме всякога отговор за Нея - навсякъде, и по всяко време - а с това, и да Я защитаваме, в това число - даже най-вече - когато някой се опитва да проповядва лъжеучения, налагайки ни ги за истини. Както междувпрочем в тази тема, например - уж, наглед нещо маловажно, уж нещо несериозно се опитва да прокара аби, ала това съвсем не е така. И, когато й опонирах, че ние сме новозаветни, а не иудействащи, тя ми обърна подигравателно гръб. Ще кажете: ти, пак с твоята свръхчуствителност - какво толкова е станало.

Какво толкова е станало ли ? Нищо не е станало, само едно нещо: стигна се дотам, щото ни налагат да проявяваме псевдотолерантност към всеки и всичко, каквото ни се поднесе, па било то и "еретически мисли щом като последните не са претенция за официално учение"(pro_ki_men ).

Сякаш трябва да забравиме, че именно от "невинното" изопачаване - тоест, от лукавите полуистини - се пръкват ересите, а с тях и официалните разколническо-сектантски сборища.



Редактирано от Eжko_ на 12.12.10 20:33.



Тема Re: И тук нещта се развиват в тази посоканови [re: Eжko_]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано12.12.10 16:35



Сякаш трябва да забравиме, че именно от "невинното" изопачаване - тоест, от лукавите полуистини - се пръкват ересите, а с тях и официалните разколническо-сектантски сборища, или пък - "човеци-църкви".


Като каза "невинно изопачаване" и се сетих за твоите оригинални прочити на текстове от Писанието. Последното ти "невинно изопачаване" май беше на евангелието според Лука.



Тема Слава Богу за всичконови [re: Eжko_]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано12.07.17 23:38



"Когато човек започне да съпоставя себе си с Евангелието, когато започне да съпоставя себе си с този свят, той става много неуверен, защото е ясно, че човек, който чете Евангелието и го прилага към себе си, разбира, че е невъзможно да се живее така. Нито един човек няма да каже, че той може да направи това, че е способен поне в нещо да изпълни Евангелието. Така и апостолите попитали Христос, когато Той казал на богатия юноша, който сякаш живеел църковен живот, изпълнявал заповедите, спазвал постите, а след това настъпил момент, когато трябвало да последва Христос. Просто да остави всичко и да върви след Христос. „Всичко Мое е твое” – му казва Христос, и в отговор искал да чуе: „И всичко мое е Твое”. А той се почесал зад врата, богатството му било голямо – и не тръгнал. Апостолите разбрали, че така никой няма да тръгне след Христос: „А кой тогава може да се спаси?” – питат те Христос. Той казва: „Това е невъзможно за човеците! Но невъзможното за човеците е възможно за Бога!”. Ако човек по своето вътрешно разбиране пожелае да се спаси, той трябва да признае, че това за него също е невъзможно. Ето как нашата Църква е странна, в нея няма на какво да се опреш, освен на Христос. В тази Църква няма никого, на когото бихме могли да се опрем, освен на Него, защото само у Него има всичко. А ние през цялото време идваме за нещо друго."






Тема Re: Законът и пророците бяха до Иоана:нови [re: *abi*]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано13.07.17 23:33



"""Без връзка с темата."""

Сега разбирам, защо е твоето недоумение в онова време.Ссега, ще се опитам да се поясня.

Нали в началото на Темата цитираш:

Матей 5:17
Да не мислите, че съм дошъл да разруша закона или пророците; не съм дошъл да разруша но да изпълня.


На което е даден отговор :



Ти казваш, че не не съм те бил чел подобаващо. Сигурно е така. Но ето, сега се връщам и препрочитам всичко отново, търсейки къде съм сгрешил.




Редактирано от tri-9084 на 13.07.17 23:50.



Тема "Тогава им отвори ума, за да разбират Писанията"нови [re: *abi*]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано13.07.17 23:58



Ето, така започва Темата ти, аби - с цитат:

Матей 5:17
Да не мислите, че съм дошъл да разруша закона или пророците; не съм дошъл да разруша но да изпълня.



А ето и още нещо за размисъл - точно поради този цитат от светото Евангелие




Въпросът е: кога се отваря умът на човека, за да разбира. Ето, това е въпроса, скъпа аби.



Редактирано от tri-9084 на 14.07.17 00:03.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.