Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:11 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Рожби ехиднини  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.07.10 23:11



РОЖБИ ЕХИДНИНИ

Този израз се среща няколко пъти в Евангелието. ПЪРВИЯТ път при Мат. 12: 34-37: “Рожби ехиднини! Как може да говорите добро, когато сте зли? Защото от препълнено сърце, говорят устата. Добрият човек от доброто съкровище на сърцето си изнася добро; а лошият човек от лошото съкровище изнася лошо”.

Интересен текст – Бог Христос не осъжда дори блудниците, а тук тези грешници ги нарича зли хора, дори рожби ехиднини. Кои са тези хора и защо Христос казва за тях тези силни думи? Ако се върнем няколко стиха назад и ще видим как фарисеите не вярват, че Христос прави чудеса чрез Дух Свети и Го обвиняват, че изгонва бесове от хората чрез бесовския княз. Това е вече прекалено и Господ Иисус Христос изрича тежките и страшни думи: “Затова казвам ви: всеки грях и хула ще се прости на човеците, но хулата против Духа няма да се прости на човеците... ни на този, ни на онзи свят” (Мат. 12: 31-32).

Ето ги рожбите ехиднини – тези, които не приемат действието на Светия Дух в Христос и в доказаните Божии хора. За Христос е ясно, но кои са доказаните Божии хора? Разбира се, това са Апостолите и светите Отци на Църквата, участвали в седемте Световни Събора и дали на Църквата Църковните Правила или обогатили Църковното Предание след тях.

Кои са тези съвременни “зли” хора, наречени от Христос “рожби ехиднини”? Разбира се, това са всички еретици, които не приемат Църковното Предание на Църквата Христова (католици и протестанти), като дадено и изградено от Бог Свети Дух. Не приемат Апостолските Правила и Правилата на Седемте Вселенски Събора, както и Правилата на Поместните Събори на светите Църковни Отци. Разбира се, това са всички съвременни православни лъжебогослови, които тълкуват лъжовно Словото и Преданието, отхвърляйки тълкуванието на Светите Църковни Отци, сякаш то не от Духа, и работят за обединението на всички в една икуменическа световна еретична “църква” на антихриста. И понеже и те не вярват в Силата и Всемогъществото на Бог Свети Дух в Църквата и в Нейното Свещено Предание, те също, по определението на Христос, са “зли”. Светът днес може да им ръкопляска, но няма да бъде така при края на света:

Тъй ще бъде при свършека на света: ще излязат Ангелете и ще отлъчат злите измежду праведните, и ще ги хвърлят в огнена пещ: там ще бъде плач и скърцане със зъби” (Мат. 13:49-50). Господи помилуй! Нещо повече – Христос нарича дори сатана този, който не приема божественото, а мисли по човешки: “А Той се обърна и рече Петру: махни се от Мене, сатана! Ти Ми си съблазън! Защото мислиш не за това, що е Божие, а за онова, що е човешко”( Мат.16:23).
Какви страшни думи от Самия Христос! И то към един от любимите Си ученици, бъдещия Първоапостол Петър. И не стига това, ами Господ Иисус Христос продължава с други силни думи: “Ако някой иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва” (Мат.16:24). Твърде тежки и трудни неща иска Бог Христос от нас – да се отречем от себе си точно днес, когато сме толкова умни, начетени и знаещи!

От глупав трудно станах умен.
Но мъча се с молитва и със пост,
от умен днес да стана прост...

Но това трудно ми се отдава. Но си струва да се потрудя, защото “гордостта и високоумният промисъл на самоеугодието е смъртоносна отрова”, според св. Ефрем Сирин. И “Което е високо у човеците, то е мерзост пред Бога (Лук. 16:15).

“В света скърби ще имате” (Иоан 16:33), казва Христос и ни подканва да вървим след Него, носейки кръста на скърбите си, а ние искаме да вървим след Него весели и радостни... Да не бъде това! Господи прости!

ВТОРИЯТ път този израз “рожби ехиднини” е при Мат. 23:33: “Змии, рожби ехиднини, как ще избегнете осъждането за в геената?” Тук също, ако се върнем няколко стиха назад, ще разберем кои са тези “змии, рожби ехиднини” – стих 23: “Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери, задето давате от гьозум, копър и кимион, а сте оставили най-важното в закона: правосъдие, милост и вяра”. Ето ги и другите змии, рожби ехиднини – тези, които спазват само външните обряди на църковността, а са оставили най-същественото – вярата, милостта, любовта и правосъдието. Ето и за тях текст от Евангелието, който указва какво ги очаква: "И тъй, както събират плевелите и ги изгарят в огън, тъй ще бъде и пр“и свършека на тоя век: ще изпрати Син Човеческий Ангелите Си, и ще съберат от царството Му всички съблазни и ония, които вършат беззаконие, и ще ги хвърлят в огнена пещ; там ще бъде плач и скърцане със зъби;” (Мат.13: 40-42 ).

ТРЕТИЯТ текст, където също се говори за рожби ехиднини е Лука 3:7-18: “Рожби ехиднини! кой ви подсказа да бягате от бъдещия гняв? Прочее, сторете плодове, достойни за покаяние, и не начевайте да си думате, имаме Авраама за баща, защото ви казвам, че Бог може и от тия камъни да въздигне чада на Авраама. А и брадвата лежи вече при корена на дърветата; и тъй, всяко дърво, което не дава добър плод, отсича се и в огън се хвърля...”

Тук свети Иоан Кръстител определя третите рожби ехидни – тези, които нито имат добри дела, нито имат покаяние. Какво може да означават неговите думи “сторете плодове, достойни за покаяние”, освен това: Който е крадил, да спре да краде, и да почне да връща краденото; който не е постил, да започне да пости; който е лъгал, да започне да говори истината; който е блудствал, да започне да се въздържа от блудство и от мисъл за блудство; който е мразил, да почне да обича; който е бил извън Църквата, да влезе в Църквата, да се изповяда и причасти и т.н. Тоест, плодовете, достойни за покаяние са добри дела, обратни на предишните греховни дела. Иначе, ако си останем на предишните греховни дела, ще бъдем отсечени и хвърлени в огън, според думите на св. Иоан Кръстител. А и според Мат. 16:27: “Защото ще дойде Син Човеческий в славата на Отца Си със Своите Ангели, и тогава ще въздаде всекиму според делата му” .

А какви са нашите дела? – достойни за покаяние? Едва ли – та ние сме далече от спасителните добри дела на покаяние и сме за плашене и заплашени, като съвременни рожби ехиднини! Едни по Първия текст, други по Втория текст, трети – по Третия текст. Братя и сестри, да се стреснем от тези изобличителни Слова и да се смирим пред Действието на Светия Дух в Църквата, да говорим истината и само истината и да се насилим към дела, противни на греховните, дори и кръв да капе от сърцата ни, защото насилници към себе си по Двата Божи Закона грабят Царството небесно. Амин!


Тимотей Митев
------------------------------------------------------



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Okтoпoдa ПoлМодератор (елфът савин)
Публикувано09.07.10 23:17



Кои са тези съвременни “зли” хора, наречени от Христос “рожби ехиднини”? Разбира се, това са всички еретици

хич не се разбира. това са онези попове, дето са попове само по униформа.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Okтoпoдa Пoл]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.07.10 23:20



И тях, но кой ги е ръкоположил и още ги държи?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано09.07.10 23:40



Между другото самата употреба точна на тази дума в Евангелието е доста странна. Ехидна е полу-жена, полу-змия, майка на страшни митологични чудовища. Излиза, че евреите доста добре са поднавали гръцката митология. Защото не е употребено простичкото змия, а именно ехидна...
Я да го поразследвам.

Мерис за идеята Тимотей.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria


Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.07.10 23:45



Тоя път не може да ме вините, че от себе си говоря или че дори говоря точно по Преданието, защото тоя път цитирах Писанието!

Какво излезе - че всички ние сме рожби ехидни - змии отровни, дори сатани! по точните думи на Христос и Писанието!

Макар че и сега не вярвам някой да се стресне и да се уплаши, освен самият аз, горкият негодник - говори са спасение, а е лишен от добри дела.

Господи прости и спаси!



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: *abi*]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 00:04



Ехидна е полу-жена, полу-змия, майка на страшни митологични чудовища.

Да, но първото значение на думата е змия, усойница.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.07.10 00:38



Точно- Аби се прави на разсеяна - уж не е рожба ехидна - не, всички сме в кюпа!

Къде се Глишев и Алекс да ме критикуват?

Рожби ехиднини - колко добре и силно звучи! Как ще се спасим? - ха познайте!



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 00:48



Тимотей, Тимотей...."оправдани чрез вяра, имаме мир с Бога чрез нашия Господ Иисус Христос, посредством Когото ние чрез вяра придобихме и достъп до тази благодат, в която стоим и се радваме поради надеждата за Божията слава." (Рим.5:1-2)

Ти имаш ли мир с Бога? Май не.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.07.10 00:49



Ехидна е единствено името на Ехидна от митологията, собствено име.
Имало е едно единствено чудовище-майка, назовано така и изобщо не следва да има мн.ч., освен когато вече е станало символ.
"Генимата ехиднон" - рожби на ехидни, полужени-полузмии.
Точно това казва авторът, точно този смисъл е вложен в приписвания текст.
От което следва, че евреите от 1-ви век са били на "ти" със символиката на този митологичен персонаж.
Пепелянка? ще го видим как попада точно във времето, но днес съм контузена и не ми се занимава.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 10.07.10 00:55.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: *abi*]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 00:56



Може, не споря, но в моя речник пише, че това е второто значение на думата.





Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.07.10 01:11



Той ти е прав речникът защото охис - змия, пепелянка, произлиза от протоевропейското "ехис" и от там и ехидна. Само, че моят лингвистичен проблем в случая е дали ехидна е ползвано за змия/пепелянка, преди от "ехис" да кръстят чудовището Ехидна или от нея се ползва и да охис.
Мои си проблеми де.
Стана ми интересна дали "рожби ехиднини" в какъв смисъл е употребено. Дали с митологичната му символика или с чисто зоологична цел


И ако е с митологичната описание заложено в думата, дале древните юдеи са го знаели. Поне на мен ми е любопитно с цел изучаване на този период и елинистичното влияние на конкретното място.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 10.07.10 01:15.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.07.10 01:11



Цитираш това което ти изнася...
Самозалъгване е това и работа на змията.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.07.10 01:12



На тебе пък нищо не ти изнася!



I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Тема Re: Рожби ехиднининови [re: *abi*]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 01:33



И ако е с митологичната описание заложено в думата, дале древните юдеи са го знаели.

Да, интересно. В Мат.10:16 е употребена друга дума.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 01:34



цитирам ти Писанието, а не дедоТимотеевите деветини.



Тема Ми то и Дяволът не се посвИнил да цитира Писаниетонови [re: spanishcaravan]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.07.10 12:08



"""цитирам ти Писанието"""

То и Дяволът не се посвИнил да цитатничи от Писанието, в опит да изкушава не кой да е, а Самия Христос.

Цитираш Рим.5:1-2, където Апостол Павел говори за оправдание чрез вяра.,

Само че, вялата ти - поне засега - е




Редактирано от Eжko_ на 10.07.10 12:12.



Тема Re: Ми то и Дяволът не се посвИнил да цитира Писаниетонови [re: Eжko_]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 12:18



за мен е чест, че цял един таралеж не може място да си намери в горската шума заради мене


дишай спокойно Ежо, скоро бодил по бодил ще нищя глупостите ти в съседния клуб в темата на пчелата за смъртта.



Тема Ежко Бодлидрешко се бори с ехиднитенови [re: spanishcaravan]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.07.10 12:27



"""за мен е чест, че цял един таралеж не може място да си намери в горската шума заради мене


дишай спокойно Ежо, скоро бодил по бодил ще нищя глупостите ти в съседния клуб в темата на пчелата за смъртта."""


"Глупостите" са от Писанието. Щом си решил да риташ срещу ръжена, Ежко Бодлидрешко ще се опита да сбори поредната ехидна, служителка на Змията. С Божията помощ. Амин.

. . .




Редактирано от Eжko_ на 10.07.10 12:35.



Тема Всъщност съм тукнови [re: Tимoтeй]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано10.07.10 12:57



и смятам да затворя тази тема, защото страшно противоречи на правилата на клуба.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император

Редактирано от Maнyил Гpиropa на 10.07.10 12:58.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.07.10 19:43



Имаме мир с Бога - освободени сме от греха, проклятието и смъртта, свързани с Адамовото падение. Това обяснява Апостола. Христовата жертва ни примирява със Създателя.

Но ако не обичаме Господа, нищо не ни ползва възможността за спасение, защото "който ме обича, спазва заповедите Ми".

Затова и е казано "със страх и трепет вършете вашето спасение", "ползвайте се от благата.. все е дно неползваши се", и "ако праведникът едвам се спасява, нечестивият и грешникът де ще се яви"?

Затова и твоя цитат с нищо не отменя необходимостта от покаяние. А импликацията, че си постогнал мир с Бога, за разлика от Тимотей...



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: фaмyлyc]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 20:23



необходимостта от покаяние.


Тимотей не призовава към покаяние (дори към покаяние по начина по който той го разбира). Тимотей съска срещу християните наричайки ги "рожби ехидни" и то не защото християните не се явяват в тоя клуб наметнати с виртуални вретища, или пък напудрени с покайна пепел, ами защото се осмеляват да не приемат тимотеевия окултен прочит на Преданието.

Редактирано от spanishcaravan на 10.07.10 20:39.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.07.10 20:50



Не е така.
Покаянието изисква ДЕЛА на покаяние- дела обратни на греха!

Това не е от Преданието, а от Писанието!

Змии ни нарича Сам Христос, а не аз. Аз Го цитирам.

Защо не Го приемаш? Кое ти пречи?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.07.10 20:59



Моите впечатления са други.



Тема Като стана въпрос за вретище, да ти припомнянови [re: spanishcaravan]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано10.07.10 21:07



В отговор на:

Тимотей не призовава към покаяние (дори към покаяние по начина по който той го разбира). Тимотей съска срещу християните наричайки ги "рожби ехидни" и то не защото християните не се явяват в тоя клуб наметнати с виртуални вретища, или пък напудрени с покайна пепел, ами защото се осмеляват да не приемат тимотеевия окултен прочит на Преданието.




Ма ти наистина си мислиш че фърчиш в едно с пророците Илия и Енох. А, да уточня: Енох за теб не е пророк, може би ти ще искаш той да смята тебе за пророк, облечен във вретище.





Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.07.10 21:09



Господ да прости Глишев - аз съм му простил, защото това не беше против мен, а против Христос и свети Иоан Кръстител, против Духа на Църквата.

Цял месец писах този текст - внимателно по Писанието - започвайки от Първия текст, в който Христос казва тежки думи за неверниците на действието на Духа в Христос и, разбира се, в Неговата Църква, с Който Той Я изгражда. Дори сатана нарича хората, които мислят по човешки, против Духа, тоест не по Бога и Неговите Заповеди и Правилата на Църквата.

После и за Втория текст, където строго осъжда беззаконието - това е да разберем, че това за Бога е страшен грях, а не да си мислим извинително и да не говорим правдиво и да не защитаваме правдата до край.

Вие сякаш и това не разрахте...

Също и Третият текст - той е съвсем точно за нас - ние сме наречени змии отровни!

Нима не разбирате това?! За кого го писах това? Щом и вие, върхът на християнството - православните - не ме разбирате?

Наистина трябва да влизам тук веднъж на 3 месеца като Прокимен или веднъж на 2 години като отец Людмил. И не че се големея, но говоря в пустиня. Заприличах на Ботев...

Редактирано от Tимoтeй на 10.07.10 21:17.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 21:20



Змии ни нарича Сам Христос, а не аз. Аз Го цитирам


Добре, първо да въздадем Богу слава, че сръднята ти мина, а и аз не прибързах да се сбогувам с тебе. И после - къде Христос нарича християните (т.е. нас) змии?

Добре дошъл отново в клуба.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано10.07.10 21:36



или веднъж на 2 години като отец Людмил.


Людмил Спасов? Онзи дето с о.Ладковски напуснаха Църквата, кръстиха се отново, повторно мина през ръкоположение и сега ни вест, ни кост от тях? За него ли говориш?
Щото може и да бъркам и ако става дума за друг о.Людмил се извинявам.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.07.10 21:39



Същите, които отхвърляха благодатността на Московската патриаршия.



Тема Тъй.нови [re: Tимoтeй]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано10.07.10 22:38



Колегата е отключил отново темата (според мен е сбъркал, защото тя наистина нарушава правилата на клуба). Нищо на света не бива да ни кара да се наричаме един друг рожби ехиднини, защото просто не сме Христосовци, та да имаме това право.

Ксенокс, викам пак да я заключим. Наистина.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Re: Тъй.нови [re: Maнyил Гpиropa]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.07.10 23:13



Аз не наричан никого рожба ехиднина, а цитирах Христос и св. Иоан Кръстител.

Щом ти не разбираш това, аз ще отговарям на Ксени, а не на теб.



Тема Re: Тъй.нови [re: Tимoтeй]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.07.10 23:20



Е хайде стига глупости сега!
Кого ли не изкара рожба ехидна по твоите си сметки.

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria


Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.07.10 00:19



Христос нарича змии тези, които не приемат, че Той прави чудеса със Светия Дух - ама и Апостолите и светиите със Същия Дух правят чудеса и създават Църквата и Правилата Й. От тях и от светиите - техните наследници - епископите - има многобройни Правила на Църквата и 85 Апостолски Правила - който от нас не ги приема, той е змия отровна, според верните думи на Христос.

Твърде лесно е за разбиране. Не го разбираш - сбогом и на тебе от мене!

Просто и ясно, нали?



Тема Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.07.10 00:22



Брате Тимотее,

Не зная що за изкушение ме споходи, та погледнах в клуба и забелязах твоето "Сбогом". Хвърлих бегъл поглед и не съм чел нито писаното в "Сбогом", нито в тази тема, която е провокирала "прощалния" ти стон.

Ако трябва да отговоря нещо кратко и ясно, бих повторил казаното от модератора:

В отговор на:


Кои са тези съвременни “зли” хора, наречени от Христос “рожби ехиднини”? Разбира се, това са всички еретици

хич не се разбира. това са онези попове, дето са попове само по униформа.




Ако разбирам правилно, ти си смутен или съблазнен, че никой не мисли за спасението си. В крайна сметка, то си е лично дело или отговорност на всеки един.

Това за "рожби ехиднини", ще си призная, че съм объркан духом и не бих дръзнал да правя тълкувания и да отправям обвинения.

Брате, ще ти изповядам с риск да дам материал на враговете си.

Преживях няколко духовни кризи и последната беше тези дни, когато бях за кратко в София. Определено и окончателно съм убеден, че по-лоши ехидни от нас православните християни във всичката им календарна многоцветност няма и едва ли може да има. Нещо повече, изповядам убеждението си, че съвременната църковност не спасява никого и е връх на човешко падение. След толкова години загубени в църковната какафония, днес не намирам, че видимата реалност е моята вяра. Не мисля, че някой нормален християнин би трябвало да постъпва в съвременен български манастир.

Смятам, че вече не е време за проповед, а за самоизолация в "скришната " ни стая и всеки да се подвизава според личното си разбиране. Докато Бог не посети България с национална катастрофа, никой няма да отвори сърцето си за поклонение на Бог в дух и истина.

Срещнах критичен тон, че клубът не е вече "Православие" и че се толерират писанията на всички останали, освен православни.

Откровено казано, аз отдавна съм престанал да общувам с православни християни, освен с трима свещеници.

С нехристияни можем да събеседваме за етика, наука, култура и какво ли не. Колкото един християнин се сили да се представя за набожен човек, толкова повече ме плаши и бързам да се отдалеча.

Тези дни вървяхме с един патриаршески свещеник по една централна и многолюдна столична улица. Изведнъж съзрях една църковна личност, подхранваща сензационната журналистика с деянията си. Моментално влязох в един магазин за да не влизам в контакт с църковното лице. Свещеникът много ми се смя и критикува за тази ми постъпка, но в крайна сметка се съгласи, че би било по-добре да не се спира с лицето, защото неволно ще си сложи въглени на главата. Да, какви времена доживяхме да избягва човек големите духовници за да не го отъждестви улицата с чуждите скандали във видимата църковност, която няма Христа за Бог.

Видях в други форуми интересни снимки и се заинтересувах що за сгради, що за шадравани са това. Оказа се, че било най-посещаваният софийски манастир "Св. Мина" с чудотворна икона с лика по-скоро на Распутин в кв. Обрадовци. Заведоха ме за да задоволя любопитството си. Какъв кошмар! Този нашумял вертеп е същинската визитна картичка на съвременното българско православие с благодатната вода от аязмото, напояващо се от отпадачните канали на цяла София. Черешката на историята беше нарисуваният Дядо Мраз на вратата на църковния магазин за свещен бизнес с глупости и чиста проба идоли, които нямат нищо общо с православната иконография. Нищо общо с православната иконопис нямаха окачените идоли в един от параклисите, а и в помещението с много дивани, където ставали кръщавките . Ако църковната власт продължава да налага такива идолни рисунки за канонична иконопис, то по-скоро протестантското виждане ще е по-богоугодно, отголкото идиотските мацаници, развращаващи духовността на тълпата.

Шокираха ме и други истории за дарения на бизнесмени. Сега е модерно бизнесмените с проклети пари от потта на екплоатираните нещастни работници да се надпреварват да правят дарения на църковните капища без пастири и без същинска молитва към Бог, Който няма нужда от баене, а от поклонение в дух и истина. Духът ни е повреден и поклонението ни е за осъждане, макар някои и да обикалят всички храмове и да са първи на празничните шоу програми, подменили богослуженията.

Аз съм потресен и отново изповядвам, че моята вяра е различна от тази ужасна действителност.

В контекста на твоята тема, мисля си, че съвременната църковна видимост е естествената среда за развитие на рожбите ехиднини, каквито дори богоборците не биха могли да изобретят.

Само жестоко гонение или национална трагедия биха допринесли за духовно отрезвяване. Дотогава, ехидните са в църковната среда, която ги създава, подранва и множи.

Редактирано от Prokimen на 11.07.10 00:32.



Тема Re: Тъй.нови [re: *abi*]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.07.10 00:22



Цитирай кое не е вярно и защо. Иначе защо излишно говориш. Празната дума е грях.



Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: Prokimen]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано11.07.10 00:41



и се заинтересувах що за сгради, що за шадравани са това. Оказа се, че било най-посещаваният софийски манастир "Св. Мина" с чудотворна икона с лика по-скоро на Распутин в кв. Обрадовци. Заведоха ме за да задоволя любопитството си. Какъв кошмар! Този нашумял вертеп е същинската визитна картичка на съвременното българско православие с благодатната вода от аязмото, напояващо се от отпадачните канали на цяла София.


Само да допълня. Тая "визитна картичка" съвсем не е от днес. Тъй наречения манастир упорито се представя за древен, но е "открит" по екзархийско време (Глишев ;) ) от прочутата църковна вещица и лидер на добросамарянското движение баба Бона Велинова. Та, с две думи падението не е от днес.



Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: Prokimen]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано11.07.10 00:43



Дръжте се, отче, Църквата все пак си е Църква. А че ние за нищо не ставаме - това още не е повод да се отчайва човек.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема ...нови [re: Maнyил Гpиropa]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано11.07.10 00:46



Нищо на света не бива да ни кара да се наричаме един друг рожби ехиднини, защото просто не сме Христосовци, та да имаме това право.



Забравихме всъщност, че сме "спътници, богоносци и храмоносци, христоносци, светоносци, във всяко едно отношение украсени със заповедите на Иисус Христос!" (Игнатий Богоносец, из Послание до Ефесяни).



Тема Специално до Prokimen (защото не приема бележки)нови [re: Prokimen]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано11.07.10 00:47



Уважаеми, Prokimen

Много съм впечатлен от вашите постинги!

Всички те са искрени и звучат автентично.

Винаги съм съчувствал на хора като Вас, които в даден момент осъзнават, че светините им са грубо осквернени и потъпкани от техните формални единоверци.

Мога да ви уверя, че по мой личен опит понастоящем в България има немалко свестни хора с чисти сърца, които нямат нищо общо нито с православната, нито с която и да е друга църква, но почитат по един естествен начин Бога и са готови да се притекат на помощ на своя ближен с каквото могат.

Поради това ви призовавам занапред да търсите истинските Божии хора навсякъде около вас! Постепенно ще започнете да ги откривате и съм сигурен, че ще им бъдете безкрайно полезен в духовно отношение!

С най-добри чувства и пожелания!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: Maнyил Гpиropa]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано11.07.10 00:51



а не ставаме защото някои оглушително мълчим, други се завиват през глава със свещено одеяло, наричано гальовно "Предание" и падението е налице. Ето например това култово място известно с името "манастир свети мина" - каноните категорично забраняват да се строят подобни неща след съновидения. Но то само това да беше.



Тема Re: ...нови [re: spanishcaravan]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано11.07.10 00:52



Да. А Христос какво е заповядал относно наричането на хората с обидни имена?

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: spanishcaravan]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано11.07.10 00:53



То си има Предание и предания. Хубаво е да се имат предвид каноните, мда...

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Наистина кошмарно място!нови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано11.07.10 01:00



"най-посещаваният софийски манастир "Св. Мина" с чудотворна икона с лика по-скоро на Распутин в кв. Обрадовци. Заведоха ме за да задоволя любопитството си. Какъв кошмар! Този нашумял вертеп е същинската визитна картичка на съвременното българско православие с благодатната вода от аязмото, напояващо се от отпадачните канали на цяла София. Черешката на историята беше нарисуваният Дядо Мраз на вратата на църковния магазин за свещен бизнес с глупости и чиста проба идоли, които нямат нищо общо с православната иконография. Нищо общо с православната иконопис нямаха окачените идоли в един от параклисите, а и в помещението с много дивани, където ставали кръщавките . Ако църковната власт продължава да налага такива идолни рисунки за канонична иконопис, то по-скоро протестантското виждане ще е по-богоугодно, отголкото идиотските мацаници, развращаващи духовността на тълпата. "


Страшно нещо е изявата на долнопробността на тълпата в сферите на образността, музиката, архитектурата, различните по-дребни детайли и предмети!.... Дори понякога ми е странно как в миналото, все пак, е имало добри образци в естетическата и културна продукция на българския народ!?... Вероятно, тогава тълпата си е "знаела гьола", така да се каже, и са се правели хубави обществени неща от майстори и истински надарени хора - нетълпа!........Сега навсякъде пращи от простащина!... Убийствено тъпи плебеи пипат и действат по какви ли не начини и в сферата на църковността - черкви, параклиси, икони и т.н.... Ужасни са, често, и взаимоотношенията по черкви, манастири - съизмерими са с просташката атмосфера и издевателствата между съседи в отвратителните руинни жилищни кооперации..., дворовете сметища... Днес по телевизията имаше репортаж как в центъра на с. Ковачевци от много време не успяват да се справят с някакъв, който има там - в центъра, двор 400 м2, в който държи над 100 (сто) крави и овце, и, съответно, дворът е обор, около който в широк периметър е страшна воня и изтичане на животински екскременти!... А имаше и филм на Карбовски за подобен случай- със сигурност са още много на брой!....Странна страна, странен народ!.... Не съм виждал в центъра на италианско село и намек на подобно нещо.... Та, всъщност, има някаква закономерност и последователност в това да съществува на това отходно-канално място отвратителния в стилово отношение манастир "Св. Мина"!





Тема Re: Наистина кошмарно място!нови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.07.10 01:16



Доколкото разбрах, мацаниците са дарения на богати хора. Стрували 1000 лева и рамката по-скъпа от мацаницата. Видимо, църковната управа не иска да обижда дарителите, а и се създава работа на художниците, въобразяващи си да са зографи. Някога, хората са имали чувство за благоприличие и минимална духовна грамотност. Ако са нямали грамотността, то страхът Божи е възпълвал недостигащото. Сега хората си вярват, че тези техни дарения, струващи 1000 лева, са богоугодни. Няма кой да каже ясно и кратко, че мацаниците не са икони и не би трябвало да подлежат на освещаване, както и не могат да се окачат в православен храм.

Най-смешното за този манастир е убеждението на тълпата, че перо от щъркела и частица от изпражненията му, предпазвали от уволнение от работа.

Мой съученик - патриаршески свещеник - ме убеждаваше, че е невъзможно да се променят подобни суеверия.

Врачките стават по-авторитетни гласове от свещеническите, а когато е дарение, владици си затварят очите и ушите.

Не разбирам за кого са издигнати цели 3 къщи в манастирския двор, които въобще не се вграждат в манастирска архитектура, каквато в действителност липсваше изцяло.

Недоумявам как е възможно да се държат тези стотици мартеници окачени по манастирските дървета. Човек влиза в манастира и първото нещо което се набива в погледа му непосредствено след входа са мартениците и навесите за барбекю.

Второто нещо, което няма здрава логика, са безбройните чешми, построени от всевъзможни бизнесмени и дявол знае кой.

Питам се къде е митрополитската цензура и контрол. Оправдано ли е да се строят тези колосални постройки и с толкова много мрамор, след като никакъв монах или монахиня няма да живеят там. Свещениците също не живеят там.

Оказа се, че и маршрутка ходела до там, а и дворът и параклисите бяха пълни с народ. Ето възможност за просветителска дейност. Ако по един човек на ден беше ограмотяван във вярата, да имаше поне 365 грамотни поклонници, но уви.

Редактирано от Prokimen на 11.07.10 01:22.



Тема Звучи любопитнонови [re: Prokimen]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано11.07.10 01:21



Всъщност явно съм много ограничен. Изобщо не знам за тоя манастир. Къде е и как се стига дотам? Имам няколко приятели, които биха се навили да посетят такова странно място, за да поцъкаме с език и благочестиво-самодоволно да се повъзмущаваме. Хем както е лято и всяка трудова дейност замира...

Ако има и снимки в нета, бих им хвърлил едно око.

А суеверията наистина са неизтребими.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Re: Звучи любопитнонови [re: Maнyил Гpиropa]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.07.10 01:26



Има маршрутка от Лъвов мост, но не запомних дали беше 11 или нещо такова. Манастирът е след Орландовци, в кв. Обрадовци, на окло 1 км от конната база на полицията. Мен ме водиха с автомобил, а и бях придружен от един благочестив дарител, който също строи някакъв манастир в Софийско, но не запомнизх къде точно.

Струва си ходенето до манастира, защото бъдещата храмова църква се стенописва много добре във византийски стил и поне това ще е ценното, което ще остане в сянката на другите строежи.



Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: spanishcaravan]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.07.10 01:31



В отговор на:

Ето например това култово място известно с името "манастир свети мина" - каноните категорично забраняват да се строят подобни неща след съновидения. Но то само това да беше.




Любопитен съм да зная мнението на другите за иконата, която се представя за чудотворна такава на св. Мина. Аз изпитах отблъскващ ужас от образа и моментално казах с голямата си уста, че това е по-скоро образът на Гриша Распутин или нещо приличащо на Хитлер, но в никакъв случай не и образ на светец.



Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: Prokimen]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано11.07.10 01:50



последния път тъщата два месеца не ми проговори когато споделих мнението си за "благодатните" огньове, та затова малко се въздържам..иначе за тая икона, наистина е доста странна (меко казано) и предполагам, че лично баба Бона е напътствала зографина..



Тема Едно е православната доктрина и добра практика,нови [re: Aлekc]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано11.07.10 01:59



друго са разни нередности и извращения, срещащи се в различни сфери на църковния живот!


Това по повод на: "в България има немалко свестни хора с чисти сърца, които нямат нищо общо нито с православната......"

Може, но какво разбираш ти, Алекс, от религиозните работи!?





Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.07.10 02:01



Да, отче, за съжаление е така. Духовната поквара е повсеместна.

Но този мой текст счетох за много важен и той наистина е важен. Нищо не съм чел на тази тема и цял месец се трудих да подреждам думите от Евангелието, за духовна полза на всички, а те ме заключват и отхвърлят словата Христови...

Това ме шокира и ужаси - нима до там стигнаха православните хора днес?!
И затова бях готов да се прибера в тъмната си стаичка, както каза и ти.
Но твоето заглавие е ефектно, но не съм го казал и не съм го имал предвид.

Почти всички сме рожби ехиднини по Третия текст за Достойните дела на покаяние - ами да се замислим и да поговорим какво означават тези думи на св. Иоан Кръстител.

Днес никой не иска да го критикуват и даже не приема критичните думи на Самия Христос. Та по Неговите думи в Първия текст почти всички от форума излизат рожби ехиднини - как спокойно да ги приемат? Но аз донякъде ги извинявам – те са рожби на рожбите ехиднини в духовен смисъл – навсякъде цари самомнение и духовна “свобода” – и те приемат и се заразяват с този свободолюбив дух – духът на сатана.

Ти виждаш ли между младите православни днес – а и между старите – някой който ще си наведе главата пред антихриста, за да му я отреже, защото аз виждам всички да си навеждат главите пред антихриста за поклонение...

Тъжно е, и докато все пак твоята дума има известна тежест, то кой съм аз – зилот и никой. Луд и даже не юродив...



Тема Re: Звучи любопитнонови [re: Prokimen]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано11.07.10 02:29



Благодаря, наистина съм любопитен. И лека нощ :)

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Re: Едно е православната доктрина и добра практика,нови [re: _maycal]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано11.07.10 02:36



Понастоящем в България различни християнски деноминации от всякакъв род дал Господ!

Имам приятели в някои от тях, включително и православни. От опит знам, че няма нищо по-важно от отделния човек. Ако той е с чисто сърце, прекрасно! Бог ще го закриля и преведе през объркания лабиринт на живота.

Ако обаче сърцето му е покварено, то където и да се озове, той ще оскверни с присъствието и тайните си амбиции и най-древната и свята църковна традиция...

Ако не уважавах православната традиция, аз не бих писал в този клуб.

Но от друга страна знам много добре, че тази традиция също си има своите срамни страници.

Например случаят със свети Максим Изповедник е едно от най-фрапиращите доказателства до какво морално падение могат да достигнат християни, които са абсолютно убедени в своята православна безупречност. А такива православни християни у нас и днес има в изобилие...

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Никой не е прочел текста тинови [re: Tимoтeй]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано11.07.10 08:44



бъди сигурен. В стила на съвременноста, погледнали са първите две-три изречения и оттам - както ги води духът или духовете.



Тема Re: Никой не е прочел текста тинови [re: фaмyлyc]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.07.10 09:58



От подклаждането на страсти никой не печели, Фам!

Я прочети това внимателно, защото май ти си погледнал само първите две-три изречения...Не ми се занимаваше за е-нти път с половинчатостите на Тимотей, гръмко прокламирани, но изолирани от библейската същност. Все пак ще се позанимая с най-същественото, погрешно духовно наставление от написаното:

“сторете плодове, достойни за покаяние”, освен това: Който е крадил, да спре да краде, и да почне да връща краденото; който не е постил, да започне да пости; който е лъгал, да започне да говори истината; който е блудствал, да започне да се въздържа от блудство и от мисъл за блудство; който е мразил, да почне да обича; който е бил извън Църквата, да влезе в Църквата, да се изповяда и причасти и т.н. Тоест, плодовете, достойни за покаяние са добри дела, обратни на предишните греховни дела. Иначе, ако си останем на предишните греховни дела, ще бъдем отсечени и хвърлени в огън, според думите на св. Иоан Кръстител.

Хайде сега го обмисли добре това "сторете плодове, достойни за покаяние".
Защотото казаното, има смисъл по-различен от този на делата, за които твърди Тимотей, че се заложени тълковно.

Тимотей определено няма понятие кой плодът, достоен за Покаяние, но да пише нескопосани проповеди, талант...дал Някой, въпросът е Кой?

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 11.07.10 11:16.



Тема Първото от което започваме е това, ченови [re: *abi*]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.07.10 10:29



...Покаянието се отнася и до праведниците, които трябва да гледат към миналото си и да видят с какво още могат да служат на Твореца

Покаянието, акт от четири степени важи и за праведниците и за грешниците. И изобщо не означава само да спре да прави и да започне да прави нито за грешника, нито за праведника.

Преди да спрат или започнат нещо и праведните и грешните (само Бог зане кои са) имат дълъг духовен път за извървяване, започващ от преосмислянето на делата. Защото без истински духовен прелом, няма покаяние.
Самата библейска дума, понятието "тшува" означава "Завръщане" и то трябва да бъде изпълнено ПЪРВО с духовен плод и ПОСЛЕ чрез действията.

Не се ли върне душата при Твореца, не е осъществено Покаяние, каквито и дела да бъдат сторени в последствие.

Така, че тези "ПЛОДОВЕ, достойни за Покаяние", са тези на Духа, преди Покаянието, преди Опрощението. Това е "посявянето" в отношенията с Всевишния, поставянето на постъпките на строг и критчен анализ. Разкаяние за неизвършеното милосърдие и невъздадената справедливост, чрез които и най-големия грешник може да се поправи и изчисти напълно. Висшият Шабатен замисъл забраняващ всяка друга, освен духовната работа, която ражда истинския плод.



Плиткоумните съвети за Покаяние давани от Тимотей (хич и да не ме прощава) са крайно безвкусни и като цяло безполезни духовно и се учудвам, че им отделя цели три месеца, докато на мен ще са ми нужни 30 минути, за да изложа на текст пълнотата, свисше на Покаянието, което и ще сторя днес по-късно.


Забавно ми е, че се декларира как Духът това, Духът онова, но цялата напудрена философия накрая се свежда до чисто практически, делови нагласи, без съществена духовна просвета...

I'm proud to be a citizen of Rep. Mangasaria

Редактирано от *abi* на 11.07.10 11:01.



Тема Re: Първото от което започваме е това, ченови [re: *abi*]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано11.07.10 11:34



Тимотей не тълкува Талмуда и не е задължен да спазва талмудическите традиции.

А ако покаянието не доведе до СПИРАНЕ на греховните мисли и дела и до ЗАПОЧВАНЕ на противоположните добродетели, то явно е безплодно и го няма никакво. Разбира се, Бог дава силите за въздържане от зло о за вършене на добро, но ги дава в отговор на разположението и искреното желание на човека.

Редактирано от фaмyлyc на 11.07.10 11:38.



Тема Нека видим светото Евангелие, кои са тези плодовенови [re: *abi*]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано11.07.10 11:56



В отговор на:

От подклаждането на страсти никой не печели, Фам!

Я прочети това внимателно, защото май ти си погледнал само първите две-три изречения...Не ми се занимаваше за е-нти път с половинчатостите на Тимотей, гръмко прокламирани, но изолирани от библейската същност. Все пак ще се позанимая с най-същественото, погрешно духовно наставление от написаното:

сторете плодове, достойни за покаяние”, освен това: Който е крадил, да спре да краде, и да почне да връща краденото; който не е постил, да започне да пости; който е лъгал, да започне да говори истината; който е блудствал, да започне да се въздържа от блудство и от мисъл за блудство; който е мразил, да почне да обича; който е бил извън Църквата, да влезе в Църквата, да се изповяда и причасти и т.н. Тоест, плодовете, достойни за покаяние са добри дела, обратни на предишните греховни дела. Иначе, ако си останем на предишните греховни дела, ще бъдем отсечени и хвърлени в огън, според думите на св. Иоан Кръстител.
Хайде сега го обмисли добре това "сторете плодове, достойни за покаяние".
Защотото казаното, има смисъл по-различен от този на делата, за които твърди Тимотей, че се заложени тълковно.

Тимотей определено няма понятие кой плодът, достоен за Покаяние, но да пише нескопосани проповеди, талант...дал Някой, въпросът е Кой?



Светото Евангелие:

"Иоан говореше на човеците, които отиваха при него да ги кръсти: рожби ехиднини! кой ви подсказа да бягате от бъдещия гняв? Прочее, сторете плодове, достойни за покаяние, и не начевайте да думате в себе си: наш отец е Авраам; защото, казвам ви, Бог може от тия камъни да въздигне Аврааму чеда. И секирата лежи вече при корена на дърветата: всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърляно в огън. И питаше го народът и казваше: какво тогава да п р а в и м ? Той отговори и им рече: който има две дрехи, нека даде ономува, който няма; и който има храна, нека прави същото. Дойдоха и митари да се кръстят, и му рекоха: учителю, какво да п р а в и м ? А той им отговори: не изисквайте нищо повече от това, що ви е определено. Питаха го тъй също и войници и казваха: а ние какво да п р а в и м ? И рече им: никого не притеснявайте, не клеветете, и задоволявайте се с вашите заплати."

Ето, че плодовете, достойни за покаяние, са нашите благоприятни Богу д е л а - онези, с които сме призвани да бъдем Негови съ_работници, работейки в синергия с Божията Воля. Не ли затова и се молим с: ...да бъде Твоята Воля...


Редактирано от Eжko_ на 11.07.10 13:03.



Тема Re: Прокименнови [re: Prokimen]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано11.07.10 12:00



Господин ..., думите ви изискват отговор. И понеже са написани с много лична емоция и позиция, то и отговорът неминуемо ще засегне личността Ви, макар да не желая това.

Разбираемо е, че търсите някакво оправдание за решението си да се отречете от каноничната Църква и да предбивавате и досега в разкол. Е - причината да не се покаете и примирите с Църквата определено не е аязмото "с отпадъчни води", нито неканоничната икона, която приличала на Разпутин. Дано тая причина с Божията помощ все някога ви остави свободен, за да не погиват повече досегашните ви монашески подвизи и духовни дарби в неразкаяно противене на Светия Дух.

Несправедливите ви изказания, че в БПЦ нямало и един човек, с когото да може да се говори за култура и пр, колективното обвинение срещу Църквата, че е среда и порождение на рожби ехиднини няма да поклатят вярващите, но могат жестоко да съблазнят някой неукрепнал във вярата или търсещ... А който съблазни един от тия, знаем какво му е препоръчано да направи.

Преди малко съм се причастил и не искам повече да се разстройвам духовно с писане и четене тука, но заранта на ранина видях съблазняващия Ви антицърковен постинг и се чувствах задължен да му отговоря.



Името на човек се поства във форум само ако той желае така. Не съм забелязал Прокимен да настоява да се обръщаме към него по име.
Темата отново отива към лични дрязги. Казах, че няма да допусна това. Заключвам я пак. М. Г.
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Maнyил Гpиropa на 11.07.10 13:10.</EM></FONT></P>

Редактирано от фaмyлyc на 11.07.10 13:11.



Тема !??нови [re: фaмyлyc]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано11.07.10 12:40



"Разбираемо е, че търсите някакво оправдание за решението си да се отречете от каноничната Църква"


Църквата е богочовешки организъм. Условното "отричане" от някои нейни не дотам читави, не дотам и достатъчно изпълнени със Свети Дух членове, които дори може да са и под вражеско (с демоничен характер!) давление и влияние, не означава цялостно отричане от този богочовешки организъм!

А бе, фамулус, ти да не би да си преминал повече на римокатолическото разбиране за църква!?





Тема Re: !??нови [re: _maycal]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано11.07.10 12:50



Кои са те тия "не дотам читави органи"? БПЦ ли визираш?

Редактирано от фaмyлyc на 11.07.10 13:06.



Тема Горко на съблазняващиянови [re: фaмyлyc]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано11.07.10 13:04



"""Господин..., думите ви изискват отговор. И понеже са написани с много лична емоция и позиция, то и отговорът неминуемо ще засегне личността Ви, без да имам желание да Ви коментирам.

Разбираемо е, че търсите някакво оправдание за решението си да се отречете от каноничната Църква и да предбивавате и досега в разкол. Е - причината да не се покаете и примирите с Църквата определено не е аязмото "с отпадъчни води", нито неканоничната икона, която приличала на Разпутин. Дано тая причина с Божията помощ все някога ви остави свободен, за да не погиват повече досегашните ви монашески подвизи и духовни дарби в неразкаяно противене на Светия Дух.

Несправедливите ви изказания, че в БПЦ нямало и един човек, с когото да може да се говори за култура и пр, колективното обвинение срещу Църквата, че е среда и порождение на рожби ехиднини няма да поклатят вярващите, но могат жестоко да съблазнят някой неукрепнал във вярата или търсещ... А който съблазни един от тия, знаем какво му е препоръчано да направи.

Преди малко съм се причастил и не искам повече да се разстройвам духовно с писане и четене тука, но заранта на ранина видях съблазняващия Ви антицърковен постинг и се чувствах задължен да му отговоря."""


Амин.




<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Eжko_ на 11.07.10 13:05.</EM></FONT></P>

Редактирано от Maнyил Гpиropa на 11.07.10 13:11.



Тема Re: Едно е православната доктрина и добра практика,нови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано15.01.11 22:40



Съгласен съм с Алекс.
Да си православен не е лесно и много усилия са нужни за това. А днес хората не искат да се насилват, а искат да се радват и веселят.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор ocвoбoдeн (щастлив)
Публикувано16.01.11 08:24



"И тях, но кой ги е ръкоположил и още ги държи?"

Други като тях. Всички са една мафия.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано16.01.11 09:40



Тимотей, пак си активирал фен-клуба си.

Навсякъде е пълно с твои клонинги.


Редактирано от Kaлoмaин на 16.01.11 09:50.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: spanishcaravan]  
Автор maya111 (air)
Публикувано17.01.11 00:35



А з пък се чудя какви християни е имало по времето на Йешуах ,наречен Мешийх/месия,тоест помазаник в смисъл на наследник на Давидовия род/.Вие дори само няколко книги за думата Христос/грцкия еквивалент на Мешийх/ да прочетете ще раззберете какви глупости дрънкате понякога.Исус или по еврейски Йешуах значи Йехова е мое спасение,а мешийх вече казах какво е.Ако гледаме буквално на нещата ,християни означава хора следващи месията,Господния помазаник от давидовия род,който евреите очаквали /и още очакват/ да ги спаси от робството. Затова когато народът трябвало да избира между Варава и Йешуах,народът без да се замисли избрал Варава да бъде спасен. Варава за хората е символизирал борбата срещу поробителя .
Евангелията говрят,че Исус влязъл на магаренце и тълпи го срещали и следвали с палмови клонки и е нормално да се запитаме къде са били тези тълпи когато Исус е трябвало да бъде спасяван.Даже по пътя към Голгота едвам се е намерил един човек да му носи кръста. КЪДЕ са били християните? Никой не се е опитал да го спаси,никой не се е опитал да му помогне дори на кръста.Дори и да е имало някакви християни,те едва ли са разбирали символиката на разпъването и възкръсването ,че това да ги спре по някакъв начин да се притекат на помощ,да се разбунтуват срещу несправедливата присъда над любимият им учител и Син Божи. Намерил се някакъв човек да предостави гробница и разходите по погребалния ритуал.Къде са били християните? Уж Юда-предателят е бил касиер на общността и крадял пари.Значи имало общност и обща каса,но някакъв си външен човек трябвало да плати разходите.Странна история. Уж едва ли не цял Йерусалим станал да го посреща с палмови клонки и изведнъж няма кой даже кръста да му носи,няма кой погребението да му плати. Изобщо ,ако взема да анализирам евангелията едно по едно,ще намеря толкова противоречия,анахронизми и т.нат. че ще се откажа да ги анализирам.А като се замисля ,че били стотици,а съборите избрали четири и става още по-сложно.
Въпрос към свети Тимотей относно светите събори и вдъхновението им от Светия дух. До 8 век книга Откровение е отхвърляна от тях като еретична и е приета едва 8 век/направи точна справка/ и канонизирана. Та,питам аз,съборите ли били грешни,светият дух ли си е променил мнението или аз нещо не съм разбрала пак със сатанинския си мозък. Със здраве



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Kaлoмaин]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано17.01.11 00:40



Не зная кой вдига темите. Честно. Но темите не са лоши. Признай си...



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор maya111 (air)
Публикувано17.01.11 01:50



Ето оригиталност, щом искаш:

ТРЯБВА

На приятеля емигрант

Трябва много граници да пресечеш,
за да разбереш причината
за любовта ти към родината.

Трябва много лоши хора
по пътя си да срещнеш,
докато след тия, спреш добрия.

Трябва много лоши книги ти да прочетеш,
докато разбереш,
че не трябва повече да ги четеш.

Трябва и много пари да събереш,
за да разбереш,
че не пари ти трябват...

Трябва с много грозни думи
да си замърсиш устата,
докато чуеш Словото на красотата.

Трябва много скръб и мъка
да станат твое притежание,
докато усетиш покаяние...

Трябва много хляб да изядеш,
докато проядеш отново
Тялото Христово!

Трябва много вино да изпиеш,
до Кръвта Христова - течност,
даряваща те с вечност!

автор:брат Тимотей

Братя и сестри,заклевам ви се,че когато прочетох тоя шедьовър на религиозната поезия и ме осени внезапно просветление и аз вече съм доживотен,че и след животен фен на св.Тимотей. Това ме срази,зашемети,заслепи,озари,опияни и удави.Има и пътуване и купон и вино и книги и всичко необходимо за едно яко парти.Само да каже Тимотей къде точно е партито,че да дойдем. Между другото,мислим да основем фен клуб на Тимотей във фейсбук и с негово съгласие да публикуваме там най-ценните му творби.Не за друго,ами за да предпазим нищо неподозиращия свят от него.Може да сме езичници/аз и гаджето/ но и ние искаме да свършим нещо добро. Със здраве ,хора.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано17.01.11 08:10



Имах предвид не темите в православие, а тези:



Мисля, че има и другаде.
А и няма какво да се лъжем - не съм на фен темите ти. Начинът, по който ти възприемаш нещата, е различен от моя. Но не на мен трябва да се харесат. Сигурно са полезни за хората, които мислят като теб.


Редактирано от Kaлoмaин на 17.01.11 09:11.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: maya111]  
Автор geri® (циник)
Публикувано17.01.11 13:45



Защо бе, стихотворението не е лошо, преди да се плъзне към покаянието...



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Kaлoмaин]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано17.01.11 15:47



Дори съм отговорил в едната тема, но толкова съм бързал - все няма време, че не съм забелязал ментето...

Но вместо да ми извади очи, може да ми изпише вежди!



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано17.01.11 16:05



Уникален си! Това си е чист виц.
Не мисля, че ще ти изпише веждите. Не знам, на теб как ти действа когато някой ти трие сол на главата. Едва ли ще хукнеш да проверяваш - а бе защо аджеба този човек говори така.




Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Kaлoмaин]  
Автор maya111 (air)
Публикувано17.01.11 18:28



Като лютня без глас
като лампа от пламък лишена
и душата без страст
е напусната,глуха Вселена.
Тя ридае,звъни
като вятър над черни руини,
като плач на вълни
по моряците в бездните сини."

Това е един стих от Шели. за да види Тимотей какво е поезия,която те кара да летиш. Но се съмнявам,че той някога ще почувства това,което чувства един поет.

Редактирано от maya111 на 17.01.11 18:29.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: maya111]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано17.01.11 21:27



откачалка



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: maya111]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано17.01.11 21:53



Когато съм чел Шели, ти не си била още в мислите на баща си и майка си!

Но все пак ти благодаря за стиховете - но изкуството не е спасително. Ако изпреварва Бога и Църквата Му!!



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: geri®]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано17.01.11 21:57



Защо преди покаянието - покаянието е най-важното за християнин. Там е спасението. Стихотворението е преди много години, но макар любителско, то е искрено и точно.

И е вярно - така е.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор geri® (циник)
Публикувано17.01.11 22:48



Преди покаянието звучи някак общочовешко, а после се стяга и замира.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор maya111 (air)
Публикувано17.01.11 22:58



Брей,какъв аргумент.Казваш - изкуството не спасява и правилно ,само че антиизкуството убива със сигурност.Освен тва аз съм непорочно зачената,иди докажи,че не е тъй.Със здраве.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: maya111]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано18.01.11 17:44



Говориш така, че да ти отговарям.



Тема Съблазнили сте се.нови [re: Prokimen]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано02.10.13 22:16



По моему не сте могли да понесете съблазните. Оттук насетне онова, което припомняте - за търсенето с дух и с истина - е някак си неуместно.


Моля Косьо да ме извини, както и други, които се съблазняват за повдигане на "стари" теми. Няма стари теми. Всичко може да е актуално във всяко време.

Моля също Прокимен, да прочете отново казаното от Фам:



. . .



Редактирано от Ежко на 02.10.13 22:27.



Тема Re: Съблазнили сте се.нови [re: Ежко]  
Автор izz ()
Публикувано02.10.13 23:35



Като прочетох коментара на Фамулус, без да знам за какво говори, веднага ми стана ясно, че се отнася до манастира св. Мина в Обрадовци. Прочетох и изказването на Прокимен за манастира. Какво да кажа, тук прав е Прокимен. Бях в този манастир преди 2-3 месеца и ако не съм споделила мнение, то е за да се опитам да забравя тая адова дупка.

Първо, наистина над манастира тегне невероятна смрад, все едно си попаднал директно в ада. Второ е пълно с ни в клин ни в ръкав наслагани странни "икони", грозни, кичозни и неуместни, повечето изработени с лазер върху камък или дърво.

Вместо съд с осветена вода на една дворна чешма е сложен надпис "светена вода" и хората си наливат обикновена водопроводна, смрадлива вода като светена.

Изложена е навън една "икона" пред която нито се прекръстих, нито посмях да доближа, защото нито е икона, нито има вид на нещо различно от картинка от комикс.

Второто по ужасност нещо беше вътре в църквата-двама псалта, които надаваха нечовешки вопли, като че ли някой им вади джигера и допълваха усещането за местонахождение в самия ад.

И най-ужаснито беше самият свещеник...човек с вид на психично болен,на който очетата му шареха на 16,кривоглед, без брада, само с тъкни мустачки, който изобщо не водеше никакво боглусжение (ние специално отидохме рано за утреня и литургия), а беше оставил двамата псалта да създават впечатление, че нещо се случва. През това време той обикаляше и гледаше кой идва и питаше хората за какво са. Като намери някой, който иска молитва го завлече (наистина влачейки го) до пред олтара, натисна му със сила главата надолу, като на добитък, покри го с епатраихла си и започна да му чете някаква молитва от молитвеника (всичко на фона на двамата виещи нещо съвсем друго псалта). Със сила избута една жена, която беше с този за молитвата да се отдалечи от тях. И всичко това на фона на смазващата смрад носеща се плътно наоколо...Издържахме под 5 минути и си тръгнахме. В двора имаше бутка с някакви разнообразни грувнички, боклучетаи т.н. нищо общо нямащи с християнството.

Това чрево адово, обрадовския манастир не е място за човек, който има желание да се обръща към Бога. Фамулус много хубаво разсъждава на книга, много богоугодно звучи, но като иде да види какво става там и как са работите, ще запее друга песен. В тоя "манастир" има толкова благодат, колкото и във вуду храм или тоалетната на централна гара.



Тема Re: Съблазнили сте се.нови [re: Ежко]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано02.10.13 23:40



Благодаря ти, Наско, че ми даде възможност още веднъж да прочете този важен текст. В него няма почти нищо от мен. Пускам и три стихчета - последното е на вниманието на Прокимен и други, отделени от Църквата, тъй като скоро прочетох, че разкол е равно на ерес!


Горко на умните
в своите очи,
и на разумните пред себе си.


На Страшния съд ще ни питат,
не дали сме поучавали,
а за греха дали сме плакали…


Догматът е светлина,
живот след Страшния съд.
Ереста е смърт.



Тема Re: Съблазнили сте се.нови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано03.10.13 10:40



Не разбрах защо Ежко повдигна темата. Да разбираме ли, че се отъждествява със заглавието, сиреч смята себе си за рожба ехидна

Редактирано от нблдтл на 13.10.13 06:00.



Тема Припомних Ви постинг на Фам към Вас, нищо повеченови [re: Prokimen]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано03.10.13 17:18



Припомних Ви постинг на Фам към Вас, който е твърде актуален впредвид поредното Ви "

" - нищо повече. Ето го отново:

"Господин ..., думите ви изискват отговор. И понеже са написани с много лична емоция и позиция, то и отговорът неминуемо ще засегне личността Ви, макар да не желая това.

Разбираемо е, че търсите някакво оправдание за решението си да се отречете от каноничната Църква и да предбивавате и досега в разкол. Е - причината да не се покаете и примирите с Църквата определено не е аязмото "с отпадъчни води", нито неканоничната икона, която приличала на Разпутин. Дано тая причина с Божията помощ все някога ви остави свободен, за да не погиват повече досегашните ви монашески подвизи и духовни дарби в неразкаяно противене на Светия Дух.

Несправедливите ви изказания, че в БПЦ нямало и един човек, с когото да може да се говори за култура и пр, колективното обвинение срещу Църквата, че е среда и порождение на рожби ехиднини няма да поклатят вярващите, но могат жестоко да съблазнят някой неукрепнал във вярата или търсещ... А който съблазни един от тия, знаем какво му е препоръчано да направи.
"


Вместо да угаждате на страстите си, насочвайки ги към едно лице, по-добре се замислете за такива като ИЗ, имайки впредвид оцветеното в червено.

Хубаво, че изтрихте постинга си - в който се самоизобличавате като анонимния повдигач на стари теми- но още по-хубаво е това, че казаното няма как да го изтриете, нито да го скриете. Щях да Ви изоблича още преди време - че точно Вие сте единия от двамата анонимковци, който прави тази гадория за да пакости на Ежко (друг е въпроса кой от двамата е по деен в гадориите) - но чаках момента, в който ще стигнете Края и сам ще се самоизобличите - нещо, което е типично в стила на Лукавия, който рано или късно си показва рогата.

. . .



Редактирано от Ежко на 03.10.13 17:54.



Тема Re: Припомних Ви постинг на Фам към Вас, нищо повеченови [re: Ежко]  
Автор Prokimen ()
Публикувано03.10.13 19:51



Отново се преповтарям, че съм споделил своето си лично виждане. Това, че ти си специалист в интригите, не те прави светец. Откъде си убеден, че твоето поведение не отблъсква хората. Мислиш ли че ще спечелиш нормален човек за Бога с тази си мания да си пишеш и сам да си отговаряш в наповдиганите теми? Аби ти го каза, че си за доктор, но ти не се вслуша в думите й. Затова и повдигнах темите за да ти го припомня и да напомня на Косьо, че си за банване до година до амина и во веки веков.



Тема Казаното от Фам Ви изобличаванови [re: Prokimen]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано03.10.13 20:54



Казаното от Фам Ви изобличава съвсем справедливо, затова и неслучайно Ви го припомням при все, че може дори (в онова време) да сте го подминали, да не сте го прочели.

Вашето "лично виждане", както казвате, е твърде съблазняващо, и това е главното, което се опитва да Ви каже и Фам. Да, аз съм гаден, долен, подъл, циник, мръсник, лукав, идиот, съблазняващ... и каквото се сетите още. Е, с какво това намалява истинността на казаното от Фам ?

Или Ви е най-лесно, когато Ви изобличават, да си го изкарвате на Ежко - така правеше и аби, когато не можеше да търпи изобличенията. Затова и двамата сте първи дружки в повдигането на стари теми, насаждайки трайно клеветата, щото затова видите ли бил виновен Ежко. Затова неслучайно си признавате, че не можете да търпите

.

Ако и да повдигам "стари" Теми, то си има съвсем резонна причина, затова не го правя подмолно, анонимно, както Вие го правите, с цел да всявате смут. Нещо повече - Вие не само се опитвате да всявате смут във Форума, но и целенасочено работите за да създавате интриги между Ежко и останалите. .

И последно: пак да Ви припомня, че не аз, а Фам е този, който Ви изобличи в този си постинг, и то съвсем справедливо. С държанието си в новопоставената от Вас тема, Вие само доказвате, че не сте си взели никаква поука - държите да търсите под вола теле, да дълбаете излишно, само и само за да се самооправдавате, без да осмислите, че по този начин може да съблазните някой от най-малките.


Жалкото тук е това, че Вие сте готов да се отречете от , само и само да продължите да дълбаете напълно ненужно. В крайна сметка се получава така, че в това неистово силене Вие - без да искате - се опитвате да унижите Достойнството на Богородица, която за всяко християнско сърце е и Небесната Царица, с чиято Корона я е удостоил Самият Цар Господ Иисус Христос.

Аз ще си нося отговорността за съблазните, но какво ще Ви стопли моето падение - с него ли ще оправдаете Вашите съблазни ?

. . .




Редактирано от Ежко на 03.10.13 21:21.



Тема Re: Казаното от Фам Ви изобличаванови [re: Ежко]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано03.10.13 21:22



Нито prokimen, нито abi създават някакви интриги м/у теб и останалите - чрез собствения си непресъхващ стремеж да поучаваш другите, сам се вкарваш в интриги ..... някакви, тъй като в повечето случаи, фактически само ти си участника в тези интриги. Явно ти е хубаво да си център на вниманието и да се върти форумната приказка около твоята личност, ала поне вземи измисли нещо по- свежо, че тази плоча се изтърка.

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Добре, така да е. Кажи за изобличението на Фамнови [re: Exaybachay]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано03.10.13 21:42



Добре, така да е. Прав си, прав си, прав си - за всичко долно, за което се сетиш, то се отнася за мен.

Защо обаче не се включиш по същество - постинга на Фам - а се включваш за да ме копнеш - за пореден път. Това ли ти/ви е начина на дискутиране ?


П.П. "фактически само ти си участника в тези интриги."

И в какво по-точно ме обвиняваш ? Това, че изобличих най-накрая Прокимен (макар и да знаех отдавна, но го чаках да се самоизобличи) затова, щото години наред повдига анонимно стари теми и то в момента, в който изтърпя поредния БАН, за да убеди другите, че аз съм този нагъл повдигач - тоест, да ме натопи, да ме наклевети индиректно ? Знаеш ли, че с тези си номерца от селски вечеринки успяха да убедят не един или двама, че точно гадният Ежко е този анонимен Повдигач ? Ако не вярваш на мен, питай например Каломайн.

За теб това може да е някаква дребна подробност, но за мен не е. Защото няма сатри теми - има неща винаги, които могат да са актуални - тук и сега. А на някои това не им изнася, понеже ги боде. Истината.

Мачът на Лудогорец започна - хайде да погледаме и да си лягаме

. Лека нощ .

. . .



Редактирано от Ежко на 03.10.13 21:57.



Тема Re: Добре, така да е. Кажи за изобличението на Фамнови [re: Ежко]  
Автор нблдтлМодератор ()
Публикувано03.10.13 22:13



Ежко, съжалявам, но така не може да продължава. Дрязги, изобличения... Една седмица почивка и размисъл.



Тема Re: Казаното от Фам Ви изобличаванови [re: Ежко]  
Автор Prokimen ()
Публикувано03.10.13 22:14



Наско, уважавам интелектуалния ти капацитет и същевременно съм изумен от някои твои изяви. Далеч съ да монополизирам дискусиите около мен, но никак не разбирам логиката ти ни в клин, ни в ръкав да повдигнеш старата тема и под предтекст да цитираш Фам, да ме провокираш.

Ти откъде си толкова сигурен за моето "оправдание" или че не съм в диалог с някои официални архиереи? Задължен ли съм да те информирам за себе си или да занимавам целия клуб със себе си?

С всичкото ми уважение към теб, ще споделя че интерпретирам поведението ти като интригантско и лукаво. В друга тема ме цитираш в словесното си надприказване с Аск за еклезиологията на митрополит Киприан. Повдигна темата без никаква съществена причина за да начешеш крастата си и въпреки че само преди няколко дни дискутира Киприановата еклезиология, не изясни на Тимотей, че е в твърде неблагоприятна юрисдикционна ситуация за да дръзва да ме обвинява в ерес.

Ако имаш конкретни еклезиологични или догматични забележки към мен, готов съм да те чета и евентуално да отговоря. Алергичен съм към непочтените ходове. Да се надявам, че съм бил недвусмислено ясен в откровеността си по твой адрес.



Тема Re: Казаното от Фам Ви изобличаванови [re: Prokimen]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано04.10.13 18:58



Става въпрос за съблазънта. Това е главното в постинга на Фам - казвам Ви го за 3-ти път. Вслушайте се в неговите думи, заслужава си. А постинга му го повдигнах затова, щото има пряка връзка с поставената от Вас Тема и в частност за иконата за коронясването на Богородица. Има конкретна, аналогична връзка и Вие би трябвало да сте я забелязали. Ако не, прочетете още веднъж внимателно постинга на Фам.

Относно Тимотей. Доколкото знам, от не малко вече време се черкува в храм към БПЦ, където Богослужебният цикъл е изцяло по стария календар.

Колкото до Аск, както споделих, за мен беше душеполезно да си припомня дискусията му с Венцислав Каравълчев. Защото колкото и повърхностно да изглежда, че дискутира по съвест, това не винаги е така, особено когато се засегне именно

.

Що се отнася до Вас. Не съм търсил интрига - не Ви карам да ми вярвате. Исках да се замислите над думите на Фам, конкретно за съблазъните, които волно или неволно внасяме в този Форум. Ако съм Ви засегнал, че някак си стоите от другата страна на барикадата, то е поради причина именно защото поставяте Тема, която може да съблазни някои от най-малките. Защото няма нужда да се дълбае върху неща, които не са лъжица за всяка уста, дори не са и млечна храна. А това може да е опасно по отношение на бързо съблазняващите се, за най-малките.

Искам да кажа и още нещо и нека не прозвучи като себеизтъкване. Ако не сте забелязали, досега Ежко не си е позволил да критикува нито един свещеник, нито епископ, нежели да поставя под съмнение православни доктрини, независимо от какво естество. Точно обратното: доколкото мога, съм се опитвал да защитавам православната духовност, Веруюто, както и хуления срещу свещеници, срещу епископи, които се вършеха и тук, в този форум, без изключение от всички вас, нерядко твърде нагло и цинично. Така че, ако и да съм бил чепат в дискусиите, и ако това е давало поводи за съблазън, то ще си нося отговорността за това. Но истината е тази, че съвестта ми не ме изобличава именно поради това, щото не съм си позволявал да хуля повече от всеки един от вас тук, в този форум - точно обратното: не един иили два пъти поставях теми, за да контрирам хуленията срещу епископи, срещу църквата въобще. И това го споделям - пак казвам, не от себепревъзнасяне, а за протокола: нека се знае, че Ежко, колкото и в очите на другите да изглежда интригант и прочие, не си е позволявал да хули за щяло и за нещяло - нещо, което се толерира тук, в този Форум. А точно хуленията в основата си имат за цел да създават интриги и да оправдават статукво.

Цитирахте имената ми - не ник-а ми, а точно имената ми - в началния постинг на Темата си, и то на 2 пъти, без да имате никакво основание да ме предизвиквате, понеже знаете прекрасно, че това не го одобрявам, слабо казано. Тогава разбрах, че това не е случайно, че е целенасочено и го споделих с Косьо, модератора, като го помолих да сложи ник-а ми, както си е редно. Вътрешно в себе си разбрах ужасяващата истина: че Вие, Прокимен, все още не сте намерили сили да ми простите, въпреки нееднократните ми молби към Вас.

Жалко е, че минаха доста години, а Вие продължавате да таите злоба към Ежко. Не, тя не е към Ежко, тя е точно към мен - онзи, който си има име, който не е някаква виртуална, имагинерна особа, а конкретна личност - едно реално, човешко същество, което не можете да понасяте. Затова и повдигахте анонимно стари теми. . .

Сега изсипахте множество обиди към мен, в това число и в изтритите постинги, наблагяйки пак на името ми, а не на ник-а, както е редно. Жалко.

Жалко е и това, че модераторът пак не е в час, и пак Ежко му е крив.

Оставам с добронамереност към всички.


. . .



Редактирано от Ежко на 04.10.13 19:18.



Тема не си разбрал в онова врече Златоустанови [re: Tимoтeй]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано04.10.13 21:30



"""тъй като скоро прочетох, че разкол е равно на ерес!"""

Не, не е равнозначно - разколът е още по-лукав.



. . .


Редактирано от Ежко на 04.10.13 21:32.



Тема Re: не си разбрал в онова врече Златоустанови [re: Ежко]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано05.10.13 01:15



Така е. Не съм разбирал, но Бог ми помогна преди няколко години. Заради другите и заради Аск и Прокимен пускам едно писмо на българин до архимандрит Рафаил Карелин:

Кирил Димов спрашивает:

Благословите, Ваше Високопреподобие!

Меня зовут Кирил Димов - православный христианин из Болгарии. Хочу Вас спросить о Церковном календаре. Как Вам известно, Болгарская Православная Церковь перешла на новый стиль в 1968-ом году после одного неканонического решения Св.Синода. Вы отвечали уже на подобные вопросы, но я хочу знать, как поступать?

Надо ли нам по послушанию следовать новому стилю, или просить благословения от Патриарха или Митрополита, что бы следуем старого, светоотеческого календаря?

В последнем случае мы будем отделится от остальных православных, от наших братьев и сестер, хоть только от Св. Пятидесятницей до Воскресения. Еще, когда нет священника, который служит по старому стилю, то на неподвижных праздниках нам некуда посещать богослужение.

А в первом случае не попадаем ли под анафемы с 1583 года, Второй сигилион из 1756 г., Окружное послание 1848г. и всех Вселенских соборов ?

Простите, что мой руский язык очень плохой. Спаси Господи!


Архимандрит Рафаил отвечает:
Кирилл! Я думаю, что надо обратиться официально к Патриарху Максиму с просьбой, выделить храм, где служба будет совершаться по старому стилю; такая практика уже есть в Элладской Церкви, где в Афинах и Салониках имеются храмы, пользующиеся для богослужения юлианским календарем. Положительное решение этого вопроса укрепит Болгарскую Церковь, будет проявлением заботы и любви к пастве, так как раскольники пытаются отторгнуть христиан от Церкви, выставляя перемену календаря, как перемену веры.

Если же Патриарх откажет в такой просьбе, то следует остаться в Церкви: надо предпочесть погрешность в календарно-уставном вопросе уходу в раскол, который святые отцы называли грехом, равным ереси.

Что касается поместных Константинопольских соборов, предавших анафеме григорианский календарь, то эта анафема была вызвана главным образом опасением дальнейшей католической агрессии в православный мир, так как сам григорианский календарь был детищем папы Григория и ученых иезуитов.

Сам я являюсь убежденным сторонником юлианского календаря. У него несомненные преимущества в структуре (повторяющихся циклах), а также сведение в одну парадигму нескольких космических ориентиров, что позволяет говорить о более глубоком отражении времени. У меня есть несколько статей о календарном вопросе, с которыми вы можете ознакомиться на сайте.

На общеправославном совещании 1948 года, где присутствовали главы и представители почти всех православных церквей, было принято соглашение, что календарный вопрос должна решать каждая поместная церковь, и разница в стилях не должна нарушать евхаристическо-молитвенного единства поместных церквей.

Призываю на вас Божие благословение. Помоги вам Господи.



Тема нещо за спасениетонови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано05.10.13 11:30



Ето нещо за Тимотей и Наско относно спасението.







Тема Слава ва Боганови [re: Tимoтeй]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано05.10.13 11:33



"""На общеправославном совещании 1948 года, где присутствовали главы и представители почти всех православных церквей, было принято соглашение, что календарный вопрос должна решать каждая поместная церковь, и разница в стилях не должна нарушать евхаристическо-молитвенного единства поместных церквей."""

Именно.




Имаше тема и тук, може би си я пропуснал:

. . .




Тема Re: Слава ва Боганови [re: Ежко]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано05.10.13 23:29





Текстове има, ама послушаие към тях няма.



Тема Re: Слава ва Боганови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано06.10.13 17:10



Брат Тимотее, добре е че те има да ме разсмиваш, колкото и трагиги-комична фигура да си ми с твоите забежки насам-натам. Преди време някой беше писал във форума, че е добре че те има. Иначе трябваше да те измисляме като герой.

Така или иначе не разбрах защо се насилваш да плачеш на чужд гроб? Нито си ми изповедник, нито пък имаш дар на прозорливост, освен да са те налегнали някакви халюцинации като онази тема за вуйчо ти или щурецът в стаята ти от другата тема да ти е изпял някаква фикс идея.

Ти за кога планува да станеш мюсюлманин? Сирийците идат към ваше село и няма съмнение, че ще опиташ и от тяхното правоверие :) ако не решиш да се гръмнеш на някой площад, въобразявайки си че ще наследиш рая завинаги.

Прочете ли дискусията за спасението, подета от Светия му?

По-здрави на авторката на щуротии. Има ли песихично стабилен българин който да уважава налудничавия инертен екип? Госпожа Дръндата е забравила да спомене историята с Българската Екзархия - разкол, разчитайки че само откачалки четат сказанията й, достойни за психоанализ на някой последовател и ученик на Фройд. Дърдорейки за разколите, отнесената от ветровете не уточнява какво е каноничното положение на Македонската църква. Толкова й стига културата и умствените възможности, толкова бае докато не стигне до стационара, отреден й от духовете, които я яхат здравата.

Заслужавате някой писател като философа или доктора медиа звезда да ви посвети една книга или филмов сериал няколко сезона специално за вашата компания "Мъртви души, хлопащи като ръждясали тенекии". Ти защо не посветиш остатъка от благочестивото си безделие, ставайки пазач на някой пустеещ манастир и да опиташ от упражненията на светите отци - мълчание?

И без друго имате обсебеността с твоя клубен и реален приятел да тероризирате света с вашите дрън-брън съвети и вятърничаво богословие. Вземете и направете най-сетне нещо смислено във вашия живот да възкресите някой изоставен манастир и поне да го пазите от вандалите, вместо да вандализирате във виртуала. В надприказването всеки може да се изсили, но вие сте първите, които избягвате практичното приложение на вятърничавото ви псевдо старчествуване в личния ви живот. Изпитайте бръщолевиците си в личния си живот па после ги продавайте на пазара.

Твоята щерка на коя духовна планета се намира и каква религия изповяда? Ти нея спаси ли я, че си хукнал да оправяш другите? След като се увери, че шантавите измислени писма, събрани в ку-ку-ри-гу книжки не са помогнали на адресата ти, защо ги предложи на другите? Не си ли помисли нито за миг, че с тези твои безделнически писания можеш да увредиш хиляди детски души и станеш ударник в надпреварата по отблъскване от християнството?

Редактирано от Prokimen на 06.10.13 17:30.



Тема Re: Добре, така да е. Кажи за изобличението на Фамнови [re: нблдтл]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано06.10.13 18:55



Почти не мога да повярвам. Ежко и сам да си говори, пак ще направи достатъчно гафове за бан.



Тема Re: Слава ва Боганови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано06.10.13 22:44



Не съм прочел нищо за спасението - излезе нещо на английски.

Виж, Прокимене, аз съм нищожен стар човек и не заслужавам толкова много редове от теб, изписани за мен. Честно. Но макар и стар, аз продължавам да се уча. Смирено те моля и ти да се поучиш. Умолявам те, не загивай:





Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано10.10.13 01:09



Не виждам подходяща тема и затова ще си позволя да споделя едно мое днешно преживяване в тази тема. За сетен път се уверих, че сред "рожбите ехиднини" има далеч по-почтени хора отколкото сред превъзнесените с идиотщините си мними православни.

Пристигайки в София, тази вечер се оказах без портфейл в който ми бяха всичките пари за Бг, кредитна карта и документи. Едва не получих удар, защото не можех дори да се прибера у дома. Добре че ми беше останал телефона с няколко импулса за да телефонирам на таксиметровата компания да запитам дали случайно или по чудо някой не е намерил документите ми поне. След час време сам таксиметровият шофьор дойде да ми предаде загубеното. Невероятно, но рожбите ехиднини могат да изпреварят по почтеност мнозина прехвалени християни.

Преди няколко години, когато напусках родния град и от всичкото си имущество оставих само няколко пътни сака с книги на временно съхранение на свещеници, оказах се с окрадени книги, ръкописи и архива.

Интерпретацията е свободна всеки да решава кой кой е в реалния живот.

Поздрави от София!



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.10.13 23:24



Добре дошъл в Родината! За мен такива случки неприятни, но с добър край са ми били повод да се размисля дали не съм оставил молитвата или съм осъдил някого и пр. грехове. Без НИЩО няма Господ да те накара да трепериш...

Но грешиш като интерпретираш свободно темата за рожбите ехиднини. Те не са само при невярващите - Първият вид Рожби са тези, които не приемат Църковното Предание - тоя камък пада и върху твоята корава глава - моля за извинение за грубия израз.
Вторият вид Рожби ехиднини са ВЪНШНИ църковници, оставили добродетелите и любовта на дело.
Третият вид Рожби са тези, които нито имат добри дела, нито имат покаяние.

Този шофьор не е сред тези три вида Рожби - той вероятно е външен на Църквата и причастие не е вземал никога! Като нецърковен има съвест и тя го ръководи и дай Боже да го спаси. Моли се за него и по име ако си го е дал.

Но добрите дела САМО не спасяват. Това си е живот по плът:

Ако живеете по плът, ще умрете, но, ако чрез духа умъртвявате деянията на тялото, ще бъдете живи” (Рим. 8:13).
Без насилие против греховните желания на тялото, няма живот, а има смърт!

Ето и мнението на архимандрит Рафаил за спасението само с добри дела:





Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.10.13 08:48



брат Тимотейко, развесели днешния ми ден с горния си постинг. Възможно е да съм засмян цял ден и ако някой от познатите ме обвини да съм твъде развеселен, ще се оправдая с теб, че ти си ми преповдигнал настроението



Дир-ът трябва да помосли да те награди, защото едва ли има по-колоритна личност от теб в този виртуал.

Че ги пишеш едни такива ни врели, ни кипели или по-скоро твърде преврели и преферментирали, но поне веселиш безплатно народа.

Ако пропишеш в сайта на твоите приятели поп Маестро и презминдера Тра-ла-ла, сайтът им ще смени облика си и ще вземе първенство за сатира и забава на населението.

Хубав ден ти пожелавам и много слънце в помрачената ти душа!



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано11.10.13 14:54



"Пристигайки в София, тази вечер се оказах без портфейл в който ми бяха всичките пари за Бг, кредитна карта и документи."

Прокимен, купувате си сравнително тънка, но здрава метална верижка, дълга около 70-80 см и за нея си закачате по надежден начин портфейла си в единия и край. Другият, пак по подходящ начин прикрепвате към колана. Той - портфейла се държи в предния джоб! Второ десетилетие си пазя така портфейла, след като в автобуси в Рим бях атакуван - неуспешно, на три пъти от джебчии латиноамериканци и от един арабин. Отделно един път почти ми откраднаха телефона, но по случайност - поради объркване от страна на крадците, си го получих обратно.
Поздрав!



Солидаризирам се с Прокимен за това, че голяма част от така наречените вцърковени хора са полухипнотизирани (с ниска степен на осъзнатост) и недостатъчно интелигентни и културни хора. Също така, в редица от случаите при тях са валидни, според мен, напр. някои базисни психоаналитични постановка, израз, общо казано, на незрялост и изостаналост на по-ниски етапи от психосексуалното развитие.

П.п. Преди няколко дни ходих в манастира "Св.св. Йоаким и Ана". Останах с добри впечатления от местността, обстановката в него, и от един сравнително млад монах, с който имах кратък разговор. В кратката история на манастира е отбелязано за пребиваването и на Вашата позната монахиня Касиния, за мен печално известна с отричането и на св. Силуан Атонски.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: _maycal]  
Автор izz ()
Публикувано11.10.13 21:56



Във връзка с "нивото" на християните, т.е интелектуално и духовно...да не забравяме, че "блажени са нищите духом". Т.е една наивна вяра наиздържана по всички канони и дълбокомислени анализи на религиозните текстове и догми, може да се окаже напълно достатъчна в очите на Бога, а преголямото дълбокомъдрие на един ехиден и злобен всеправедник да го обрече на тъмина.

Много станахме софистицирани и взъвишени, да ни се ненадява чоевек.





Тема Re: изпреварващите ни в Царствотонови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.10.13 23:46



След смъртта на мон. Касиния, едва миналата година ходих в манастирчето "Свв Йоаким и Анна". Останах изненадан от културата и образоваността на иеромонах Яков. Пазя рядко светъл спомен и се радвам, че има млади и благовъзпитани духовници, с които може да се общува. В Бистрица има и друг манастир, който е многократно по-посещаван. Нямам чест да познавам монасите му.

Препоръчвам Ви да отидите в Чипровския манастир и се запознаете с друг благовъзпитан монах в лицето на отец Василий.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано31.10.13 02:31











Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано31.10.13 12:42



Интересно е как всички болшевики станаха масони след 10-ти. "БПЦ" е флагман в това начинание. Дали има и един агент от "синода", самонарекъл се "епископ", който да не е свързан с цялото това нечестие.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Ioannis_]  
Автор Prokimen ()
Публикувано31.10.13 17:16



И аз недоумявам как е възможно църковността да се омасони до сатанизиране? Къде го Тимотей и компанията му с техните екзалтирани стерилности та не излезнат на протест срещу идването на иерусалимския иерарх по покана на масоните? Ако имаше истински православни християни, да биха му дали да разбере къде е дошъл, но уви. Църковността няма живеца на християнска същност.

Ако имаше християнско самосъзнание и благочестие, би трябвало нито един православен християнин да не се мъдри на събранията, организирани от тамплиерите с говорител Севастийският лъжемитрополит. Хората умират за зрелища. Ето ги рожбите ехиднини, въобразяващи си да са Църквата и в Църквата.

Споделям съжденията си с болки и без нито сянка на злорадство. Но панаирджилъка не е чужд и на старостилието. Ето, това е най-страшното, че вече няма сол, която да осолява.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано31.10.13 19:40



Тези прояви нямат нищо общо с БПЦ. От моя провинциален поглед.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор Prokimen ()
Публикувано31.10.13 22:56



Как да нямат?

Това е тамплиерски идол. Вие се ползвате от техните услуги, освещавате им чешми, благославяте им сатанизма, подменяйки Църквата.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано31.10.13 23:02



Какво общо има Тимотей или друг обикновен човек с мизериите на "тамплиерите"? Моят свещеник ако иде да ги благославя ще спра да ходя при него. А идвал бил йерусалимиския патриарх, ми хубаво-това си е неговото погребение, както казват англичаните. ще знам да си нямам общо с него. Както не бих отишла никога при Галактиката загорски. От никакви техни услуги не се ползваме.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано31.10.13 23:39



Общото на брат Тимотей е, че пропагандирайки свoите идеи като непрекословената истина, не осъзнава, че неволно или напълно съзнателно пропагандира едно планирано отстъпление.

Опитвам се да активирам мисленето му по тези елементарни и в същото време принципни въпроси. Тези ми постинги към Тимотей са и в контекста на рекламирания от него сайт "буди верен". На какво в крайна сметка е верен той и неговите приятели?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано01.11.13 10:38



И така да е, човек е отговорен за съзнателните си действия. Той се опитва да бъде верен на разбирането си за вяра и религия. Защо аз да го съдя?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано01.11.13 12:10



А кой го съди?



Моите уважения, ако той си вярва на приказките. Но той довчера крещеше точно противоположното и днес е запретнал ръкави да ме съди той мен, а не аз него
Ето го момоентът да му подчертая, че рекламираният от него сайт не струва и една жълта стотинка, защото дрънкат безпринципно. Църквата се сатанизира и прецедентът с този гаден арабин владика е сериозен, а Тимотей с Главеви дърдорят за календара. Видимо, решили са да надиграват Стоянка Мутафова в ролята й на Баба Гицка



С показаното си гостоприемство, Патриархът демонстрира, че самият той е масон. Иначе да би бил по-предпазлив. Заради шепа масони, той пренебрегна Христа в лицето на целия православен български народ.

Редактирано от Prokimen на 01.11.13 12:11.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано01.11.13 12:53



С частната вяра на ТИмотей или друг не бих се занимавала. Аз лично не харсвам и не чета сайта на Главев.

Но виж, дето патриархът си мълчи за тия гнусотии съм разстроена. Първо патриархът трябваше да принуди Галактиката да си каже масон ли е, а то се знае, че е и ако е да си ходи в масонските ложи и да напуска "трона си", или да се покайва. И после всеки нов опит за замесване на църквата с всякакви масонски и подобни неща да бъде заклеймен и забранен.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано01.11.13 13:04



Поне веднъж ще се съглася с Вас. Частните вярвания са едно нещо, а появата на иерусалимския иерарх по покана на масоните с нарочен патриаршески прием и благословение масонът да служи в София, това не е никак шега работа. Поведението на патриарх Неофит показва, че той или е масон, или е оплетен в масонските мрежи и няма свобода на слово и действие. Склонен съм да мисля, че патриархът е масон. Нека не забравяме, че дядо Неофит именно въвлече църквата в авантюрата с банката "Св. Никола". Сам по себе си фактът, че той приема Севастийския митрополит идава съгласието си да служи, говори красноречиво. Жалко. Искаше ми се да вярвам, че дядо Неофит ще се опита да върне църковния кораб в евангелски води, но уви. Дните му са броени, а той демонстрира нехайство към християнските ценности.

Забелязвате ли, че де факто България няма патриарх? Прецедент е това странно поведение на избрания патриарх, който предпочита да стои в сянка и повече в Русе отколкото в София. Сякаш всичко е по мед и масло, та патриархът не предприема абсолютно нищо за християнизацията на народа и възвръщане на авторитета на Църквата.

Редактирано от Prokimen на 01.11.13 13:10.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано01.11.13 14:45



Истината не винаги е благоприлична - та нима предшественика му не предпочиташе да стои и той в сянка.

Връщането в евангелски води, според мен е свързано с още по- скорошно преброяване на дните - добронамереноста, знанията и куражът едва ли ще са достатъчни, за една такава маневра. Правата вяра винаги е била препъни камък за властимащите - а те наистина са силни!!! и едва ли ще оставят нейното възвръщане е така с лека ръка.

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано01.11.13 15:15



Наистина е жалко ако не направи нещо. Много жалко.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Exaybachay]  
Автор izz ()
Публикувано01.11.13 15:17



А Николай Пловдивски няма ли да каже нещо по въпроса с масоните?

Той е голям застъпник за чистотата на вярата...може би...



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Exaybachay (каламутняк)
Публикувано01.11.13 16:02



Аз умът ми не го побира, как е възможно толкова очеваден идиот и прозрачен лицемер, да вирее из високите постове на църквата - дори да съм мошеник- патриарх бих го изпратил с шут по задника през портите на църквата, напълно в буквалния смисъл на думата.

претегли една кофа с лайна и една кофа с желания - и виж коя тежи повече


Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано01.11.13 18:01



Първо не прочетох никъде, че нашият патриарх има нещо каквото и да било с посещението на ерусалимския. Той не е канен от нашия.
Второ - защо говориш против сайта Бъди верен, без да кажеш нито ДУМА кое от сайта не отговаря на Истината и Преданието?!

Това е нелепо.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор Prokimen ()
Публикувано01.11.13 21:51



Брате, или наистина си духом из небесата, или си професионален лицемер. Погледни в портала "Двери". Те са препечатали информация по вълнуващия ни въпрос. Отново повтарям, че ти си неграмотен богословски човек и затова може да се погледне с частично снизходително към приказките ти на жива латерна.

Патриархът поема всичката отговорност върху себе си и това е позор за българското православие!

Според информацията, публикувана в портала "Двери", православният иерарх-сатанист, е бил приет от Патриарха. Последният дал благословението си щото сатанистът да облагодати българската църковна тълпа с благословението си, служейки в катедралния храм на Софийския митрополит и Патриарх Български. Това издава, че Патриархът е в масонската игра и че той не более ха християнските ценности в България.

От канонична гледна точка, един иерарх (владика) не може да влезе в територията на друг владика без изрично известяване и съответно съгласие. Например, покойният Варненски митрополит Йосиф не даде своето съгласие щото покойният Български патриарх Максим да влезе в територията на неговата епархия. И така, дядо Максим не можа да стъпи на територията на Варненска епархия, докато Йосиф беше жив.

Севастийският сатанист - православен владика може да е канен от който си иска, но той, по силата на каноничното право, ще да е известил Българския патриарх за своето идване и е получил неговото благоволение. В противен случай, гняма право да стъпи на територията на Софийска епархия като православен иерарх.

Моето предположение е, че самият Патриарх Неофит ще е обвързан със сатанистите, ако самият той не е все още масон. Прочее, той е бил консултиран за визитата на расоносния арабин, иерусалимски лъжеиерарх преди още да е отправена поканата.

Ако Патриархът болееше за стадото си, можеше да намери дипломатични форми да ограничи появата на расоносния сатанист на каквото и да било богослужение поне в София, но не би. Патриархът, знаейки кой кани арабина владика, го приема официално и го кани да служи в катедралния си храм.

Така или иначе, арабинът ще ходи в Стара Загора. Ако не участва в богослужение в София, а само в Стара Загора, тогава нещата щяха да изглеждат далеч по-благовидни в полза на Българския патриарх, но не би. Патриарх Неофит демонстрира всячески своето благоволение към сатанинската визита и го издава в съучастие. Две мнения по въпроса не може да има.

Моето недоумение е от позицията на твоите приятели семейството Глапвеви. Нали уж болеели за чистотата на вярата. Къде са? И те се издадоха, че са врагове на Христа и Неговата Църква. Цялата им пушилка и врява е една долнопробна демагогия.

Брате, вземи и препрочети каноничното право на Православната Църква, ако си вярваш да си православен християнин. За мен ти не си православен и още по-малко те приемам за християнин. Това ти го пиша дружески и без никакво осъждане. Ако беше неграмотен в смисъл да не можеш да четеш и пишеш, тогава нещата щяха да изглеждат различно. Ти пишеш книги, имаш висше образование и затова е непростимо, че не си намерил за нужно да се ограмотиш богословски.

Поздрави на твоите бесове от Митарствата с които плашиш света и ги защитаваш когато шетат наяве в твоята "една църква", която няма нищо общо с Христа и апостолската църква. Човек не може да служи и на Дявола и на Бога. Днес България е скандализирана, че отявлен служител на Дявола е в обятията на Българския патриарх.

Редактирано от Prokimen на 01.11.13 21:53.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано01.11.13 22:21



В отговор на:

Истината не винаги е благоприлична - та нима предшественика му не предпочиташе да стои и той в сянка.




Първата част на фразата Ви е много вярна. Въпреки това, ако сме любители на истината или евангелската светлина, трябва да я указваме какъвто и да е рискът. С други думи казано, давам си сметка какви неблагоприлични неща казвам, че ме четат онези, които са заинтересовани. Преди години телефонираха дори на моя близка да не пиша в този си стил тук, ако не искам да имам проблеми.

При всичката ми критичност към екипа на портала "Двери", дълг на съвестта ми е да подчертая, че за момента само те се опитват да кажат истината във възможната благоприлична форма.

Многократно "Двери" указа на неканоничния и повече от странен факт, че Българският патриарх не стои на катедрата си в София, а в Русе? Защо ли? Ако се спазва Устава на Б.П.Ц., отдавна би трябвало да се проведе избор на нов Русенски митрополит, но не би! Задкулисно или в църковната кухня се говори, че патриаршеският избор е фиктивен и номинацията на дядо Неофит е плод на много вътрешни преговори и договорености. Това колкото и невероятно да изглежда, обяснява безделието на Патриарха. Исках да вярвам, че поне този избор е каноничен, но се оказва, че не е. Синовете човешки са по-досетливи и пипат тънко.

Всеизвестна тайна е, че патриархът е тежко болен. Някои благоразположени към неговата личност архиереи са били в недоумение защо се нагърбва с този пост, знаейки, че по човешки казано, дните му са преброени. Той също го съзнава и ако болееше за Църквата, да би имал друго поведение, но явно се бои от нещо или някои. Изявата му е като на пионка или кукла, чиито конци на механизма се дърпат от кукловод.

И аз не проумявам защо е приел патриаршеството или по-скоро да влезе в играта след като нищо не променя в живота на агониращата Б.П.Ц. Нещо повече дори! Патриарх Неофит съзнателно демонстрира масонските си симпатии и това е несравнимо по-страшно от дискретността на дядо Максим.

Дядо Максим бездействаше в името на вътрешния мир, но не е бил номиниран за патриарх по задкулисно договаряне. Партията "мила", която ни водеше към "светли бъднини" решава да го наложи заради бездействието му и го налага. Дядо Максим съзнава всичко това, но имаше и чувство на отговорност, противостоейки според силите си на някои отстъпления. После, дядо Максим беше напълно изолиран сред митрополитите и нямаше друг избор, освен да поддържа външния мир на расоносните бандити.

При дядо Неофит нещата са коренно различни. Бидейки най-приблеженият на патриарх Максим човек в България, той действаше задкулисно против дядо Максим.

Той преговаряше задкулисно с т.н. "разколници" и той договаряше шашмалогиите.
Когато през 1992 г. беше решено тайно да се свика "събор" (тайната я огласих във в-к "Дума" тогава) и се свали патриарх Максим в полза на дядо Дометиан, Неофит беше в играта и самият той води тези задкулисни договорености.

Когато патриарх Максим се противопоставяше всячески на църковното въвличане в мафиотската игра с банкерството, пак дядо Неофит въвлече Б.П.Ц. в тази игра. Това ме кара да мисля, че още тогава той е действал като убеден и активен масон.

Затова масонското крило в Синода се съгласи на компромисното неканонично номиниране на митрополит Неофит като кандидат за патриарх и затова всевластният и всесилен Кирил Варненски не отреагира, както и фаворитът по гласове митрополит Галактион или който и да било друг. Дядо Гавриил можеше да се противопостави, но видимо неговото унищожено досие го е задължило да защити играта с хвърлянето на пясък в очите.

И така нататък, и т.н.

Редактирано от Prokimen на 01.11.13 22:27.



Тема Нямате ли страх от Бога ?нови [re: Prokimen]  
Автор християнин ()
Публикувано01.11.13 22:29



"

"

Нямате ли страх от Бога ? Какво полза от всичките Ви пристрастни напъни, ако съблазните някой от най-малките ?



Редактирано от християнин на 01.11.13 22:31.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано01.11.13 22:40



В отговор на:

А Николай Пловдивски няма ли да каже нещо по въпроса...




Високопреосвещеният Пловдивски Кириарх е най-силният глас в Синода. Той единствен има силата да промени нещо защото прояви интелигентност да спечели някои митрополити в своеобразна групичка. Той е еродиран човек и единствен, който има смелостта да говори, както и силата да променя, когато поиска.

Мислех си, че ноговото налагане за Пловдивски митрополит ще има положителен ефект. Недоумявам за безразличието му по такива важни въпроси. Евентуалното му открито противопоставяне може да му струва бялото було на бъдещ патриарх.

Редактирано от Prokimen на 01.11.13 22:41.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Exaybachay]  
Автор izz ()
Публикувано01.11.13 23:22



Щом Галактиката още не е литнал с шут...
но да, така е...



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано01.11.13 23:40



Именно-може да му коства така желаното було и затова мълчи. Неволната Ви грешка, е май правилна-не "ерудиран" ами "еродиран". Ерозията го е оглозгала откъм реален морал, само празен шум се вдига за глупости.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано01.11.13 23:42



"Двери" не чета - те са сатанисти. Чел съм Правилата - там такова правило няма - къде се намира -на коя страница? Всеки епископ или патриарх може да отива където си поиска по лична работа и няма нужда никога да пита.

Защо не каза кое от Бъди верен не е по Преданието?
Просто защото няма такова нещо!!








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано01.11.13 23:44



защо да са сатанисти Двери?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано01.11.13 23:49



Приемам забележката за непростимата правописна грешка с благодарност. В указаната от Вас дума е действително моя грешка. Не зная защо, когато изписвам някои думи, автоматично се появяват и други букви. Забелязах за "момент", че се появява едно "е" (моЕмент).

Колкото до дядо Николай, той е силна личност и е способен да промени много неща. Дано остане верен или по-скоро се възвърне към някогашната си ревност в битността му на епископ. Ще е достойно за съжаление, ако продължи да заглушава съвестта си и стане един сред другите, погубвайки автентичността си.

Редактирано от Prokimen на 01.11.13 23:52.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор Prokimen ()
Публикувано02.11.13 00:42



Сякаш аз държа първенството по критичност към "Двери", но не бива да омаловажаваме и малкото положителност на техния труд. По отношение на дядо Неофит те са свръх тактични, но и поставят лек акцент на странностите. Чест им прави, че оповестиха информацията (

макар и след мен) за Севастийския митрополит, указвайки на Бафомет-а.

Колкото до каноничните правила, ти не ги знаеш и не искаш да ги узнаеш. Грешиш, мислейки, че всеки архиерей или патриарх може да си се разхожда където си поиска. Ето, цитирах ти реален случай с дядо Максим и дядо Йосиф Варненски. Дори свещеник от една епархия не би могъл да служи в друга без съответна канонична справка. Така повеляват правилата. Практиката може да е различна от каноничното право, но последното доминира в много случаи.

Понеже нищо не разбираш от каноничното право и ме осъди най-безотговорно като разколник, ще си позволя да те информирам, че аз имам канонично отпустително писмо с печата на Синода. За теб това нищо не говори, но справката я дължа за демагозите, за които лукавството е същинска тяхна природа. Несъгласието ми с официалната църковна администрация не ми пречи да съм в добри отношения с някои патриаршески архиереи.



- сайт на русенския храм "Св. Николай (отваря се бавно)

- Иерей Павел Адельгейм

VI Собора 20-е (правило) не дозволяет епископу всенародно учить в городе, ему не подчиненном; а частным образом научить в нем вопрошающего, равно и всенародно, с дозволения местного епископа, а также и совершать рукоположения не запрещается; "аще же кто усмотрен будет творящий вопреки сему", говорит правило, "да престанет от епископства и да совершает дела пресвитерства", в низведении на степень пресвитера понесши унижение, соответственно падению, вследствие превозношения (ибо мы знаем, что противное врачуется противным). Ибо таковый не согрешил ни в чем другом, достойном совершенного извержения.

13-е (прав.) Неокесарийского собора пресвитерам церквей, находящихся вне какого бы то ни было города, не позволяет приходить в города и совершать приношение или преподавать кому-либо божественное причащение, в присутствии епископа города или пресвитера; а если сии будут в отсутствии и он один будет призван для молитвы, то не запрещает ему приходить и преподавать кому-либо Св. Тайны, но в том, конечно, случае, когда и он будет принадлежать к подчиненной этому городу епархии; ибо пресвитеру другой епархии не дозволяется литургисать без воли местного епископа, как и епископу другой епархии без позволения местного епископа, хотя бы он был и приглашаем народом того города.

О грамотах представительных, увольнительных и мирных, даваемых от епископов отходящим клирикам

33-е правило святых Апостол заповедует - приходящих из чужой страны епископов и прочих клириков отнюдь не принимать в общение без представительных грамот. Но если бы и принесли с собою таковые, и тогда не без исследования иметь общение с ними; ибо случалось иногда, что некоторые, погрешающие в вере, брали, к соблазну многих, представительные грамоты от некоторых епископов, может быть, не знавших о сокрытом у них пагубном заблуждении относительно догматов; ибо мы знаем, что многое бывает подлогом: посему со многими верующими приключалось великое несчастие, а неверующим выпадала на долю блестящая участь. Итак, если окажутся несумнительно православными, преподать им общение, а если нет, отсылать, подавши им необходимое, чтобы не навлечь на себя обвинения в скупости.

Теперь вкратце должно быть сказано о даваемых от епископов отходящим из своих городов или стран грамотах, из которых одни называются представительными, другие увольнительными, а иные - мирными.

О представительных грамотах

Представительные грамоты суть те, которые даются клирикам, перемещающимся в другой город, от рукоположивших их епископов и представляют их, т.е. извещают или о священной степени таких-то, или о том, что они почитают здравую веру, или свидетельствуют о том, что на них было возбуждено обвинение или клевета, но что приносящие их (т.е. грамоты) оказались невинными. И мирянам, подвергшимся отлучению и отходящим в чужую страну, даются грамоты, которые извещают епископа той страны о том, что они уже разрешились от уз епитимий.

Об увольнительных грамотах

Увольнительные грамоты суть те, которые свидетельствуют, что епископу или клирику дозволяется перемещение по согласию архиерея, дозволяющего вместе с ним и там беспрепятственно проходить священнослужение.

О мирных грамотах

Мирными грамотами называются и те, о которых мы только что сказали, ибо в том случае, когда клирик приносит таковые епископу, к которому отходит, не расторгнутся узы, связующие миром божественной любви обоих епископов: ни приемлющий таким образом чуждого клирика не сделается виновником соблазна, огорчив своего собрата, ни рукоположивший его вначале не будет гневаться, как обиженный; называются также мирными и те грамоты, которые посылают друг к другу епископы частным образом, чрез лиц, не имеющих к ним никакого дела. Итак, клирику, хотящему перейти, необходимо приносить с собою две грамоты, представительную и увольнительную, чтобы первою мог воспользоваться для доказательства здравого образа мыслей относительно правой веры и безукоризненности жизни, а также принадлежащей ему священнической степени, а второю для того, чтобы дозволено было беспрепятственно священнодействовать в другой церкви, или даже причислиться к ее клиру.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано02.11.13 00:47



Няма случайни неща

. Вие определено сте грамотен и тази грешка показва една друга реалност за онзи персонаж. Хубаво, че имате вяра в него, аз не я споделям, но безнадеждни случаи няма, може да се покаже достоен, дай Боже.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано02.11.13 01:14



Иска ми се да видя в негово лице един истински архиерей, отстояващ достойнството на Църквата. Той има този капацитет и някогашната му ревност даваше надежди, които днес не се оправдават.

Доколкото коментираме масонското влияние в Църквата, боя се, че и той е в кюпа. Преди време четох информация, че и в неговата епархия имало някакви молитви - благославяния (в Пазарджик) на "героите на нашето време". Немислимо е подобно събитие да е станало без негово знание и съгласие. Това вече говори много. Някак неочаквано за мен беше становището му за архонтите, което също навежда на мисълта. После, пак неочаквано той промени ситуацията в епархията в Западна Европа.



Синодът имаше пълното право да отстрани дядо Симеон и ми се струва първоначалното синодално решение да беше правилно. Симеон употреби външна на Църквата сила за да защити достойнството си и да покаже силата на външната подкрепа. Точно в този унизителен за Б.П.Ц. момент, дядо Николай изказа съжалението си, поднесе извинение и изпрати своята дясна ръка в Берлин. За мен няма никакво съмнение, че "братята зидари" наложиха примирието между Синод и Симеон чрез дядо Николай Пловдивски. Самата дейност на епископ и днешен митрополит Антоний го свидетелстват. Защо не бедният еписко Тихон, пенсионирал се в Германия не пътешестваше толкова често из бедната епархия? Епископ Антоний пътешестваше твърде често. Това струва луди пари, а епархията не може да ги има тези средства. Очевадно е, че някой е плащал актива. С "избора" на еп. Антоний за митрополит, позицията на митрополит Николай в Синода става още по-бетонирана. Той има на своя страна 4-ма митрополита. Това вече е сила, която може да диктува синодални решения.

Редактирано от Prokimen на 02.11.13 01:57.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано02.11.13 01:35



- ето един каноничен и принципен пример за подражание, който можеше да се приложи към Севастийския митрополит с присъщата на патриарх Неофит дискретност. Стигаше той - Патриархът - да се разграничи от нецърковната дейност на иерусалимския иерарх и понеже "гостът" идва не по църковна линия, да не си губи времето да го приема официално, а ако не е самият той - дядо Неофит - масон, да не го беше канил да служи в катедралния си храм.



Когато солта обезсолее, владиците стават или футболисти, или масонски агитатори, защо не намират никаква смисленост в Св. Писание за да го благовестят на тълпата, достойна да бъде обирана с всевъзможни треби.

С това омагьосаният кръг на църковната ни действителност се затваря.

Понеже Патриархът пребивава повече в Русе, свещенството от Софийска епархия няма възможността да се срещне със своя правещ архиерей, а последният, който няма време и желание да приема свещениците си, намира такова за да се прегръща с масоните! Странна история.

Редактирано от Prokimen на 02.11.13 01:54.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано02.11.13 11:24



Каква е позицията на Николай за архонтите?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано02.11.13 13:42



Положителна, а и самият той произведе свой си архонт.



Редактирано от Prokimen на 02.11.13 13:53.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано02.11.13 17:57



браво на владиката...ашколсун, машалла
не знам как отгоре на това имате вяра в него...



Тема "Рече Иисус на учениците Си:"нови [re: християнин]  
Автор християнин ()
Публикувано02.11.13 22:19





Редактирано от християнин на 02.11.13 22:20.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано02.11.13 22:30



Правилата ги имам и съм ги чел - такъв случай няма и в твоя пример няма. Той не идва да поучава във православие, а при някакви съмнителни приятели, които нищо общо нямат с православието. Това са частни лица. Какво да пита Църквата дали може да ги посети?! Че това е даже смешно.

Ако е съгрешил, неговата църква ще го съди, а не ние.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано02.11.13 22:32



Силно казано, но който приема и рекламира отстъпници на Църковното Предание, служи на сатана. Бъди верен постоянно ги изобличава. И правилно ги изобличава.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано03.11.13 10:59



Казва ли нещо за благославянето на тамплиерите от йеруслалимския патриарх?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано04.11.13 00:56



Не, не съм чел.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано04.11.13 12:45



Попитй го какво мисли, нека се изкаже по тази тема. Това е много по-важно от другите теми, за които пише.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано04.11.13 23:38



Той преценява. Той може би е чел и тези наши и ваши писания.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано04.11.13 23:59



Ако е толкова смел изобличител на кривата вяра, ще напише нещо.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано05.11.13 18:13



Ако си чела неговия сайт, можеш да бъдеш сигурна, че е по-вече от смел и верен до смърт.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано05.11.13 22:31



Чела съм, говори предимно за разни религиозни автори и изразява несъгласие с тях. Чак до смърт...никой от тях не му отговаря и не го заплашва с нещо, нищо не го грози...просто богословски мнения. Не обсъждам дали е прав или не. Обаче да се изкаже против йерусалмския патриарх....нещо не го виждам да го прави. А ако не се изкажеш против благославенто на някакви мутри, чаршафосани масонски бивши агенти на ДС, то проитив кого да се изкаже?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано07.11.13 01:08



Той се изказва против Учения, които са лъжовни и уж църковни - за да отвори очите на хората и да видят заблудата. За отделни постъпки на частни лица - той дори няма право да ги осъжда. Така си мисля.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано07.11.13 08:55



Въпросът е има ли право да мълчи, според каноните на църквата и апостолските правила, когато патриарх съслужи с тамплиери. Не случайно не слагам питанка на края на това изречение.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано08.11.13 00:04



Той сам трябва да реши. Патриархът е чужд, а не наш, тамплиерите нямат нищо общо с Църквата. Разбира се, че може нещо да коментира. СТига да реши, че е важно като за лош пример.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано08.11.13 00:19



Искрено се надявам да го направи, макар, че неговия сайт не е кой знае колко популярен. По-добре би било да коментира нашия си патриарх, ама....



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано08.11.13 19:51



Хайде сега ти излез публично и критикувай своя началник!
В Църквата всичко става и трябва да става с ред! И порядък. И тук си има правила и никой не може да ги нарушава.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано08.11.13 20:30



Какво пише в апосолските правила за случаите когато началника върши престъпление срещу вярата? Едно е шубето за заплатката, съвсем друго е този въпрос.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано09.11.13 22:12



Сложно е. Пише че обвинителите срещу епископ, ако не са опорочени, подават жалбите, надлежно обосновани, до всички епископи на областта - Втори събор 6-то правило. Епископ се съди от събор - Апостолско правило 74, ако не може да се събере събор, епископ се съди от 12 епископи. и пр... Сложно е.








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано09.11.13 23:25



Сложно е сигурно. Но пък ставащото е безобразие от най-висш порядък.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано10.11.13 22:06



Безобразни сме ние двамата с теб! Безобразен е целият свят! И в него аз съм най-безобразният човек! Ако имах вяра и ако имах Бога, щях да грея като слънце и да помагам на ближните си, а те половината умряха е ереси и в атеизъм, а другата половина са весели духовни мъртъвци!

Ние сме рожби ехиднини и не разбираме, че сме рожби ехиднини!








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 15:36



Не отклонявай темата.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано11.11.13 18:03



Ти отклоняваш темата - изпъчи се, че другите са рожби ехиднини, а ние с теб не.








Тема Re: Рожбите ехиднини и техният Бог БАФОМЕТнови [re: timotey-25734]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.11.13 18:30





Новият Бог на българското православие - БАФОМЕТ - съпроводил Патриарх Неофит с половината му Синод и епископат във Видин. Информацията е от портала "Двери"

Редактирано от Prokimen на 11.11.13 18:32.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 18:33



Темата е, че на най-високо църковно ниво се толерира, и направо промотира бесовщина, масонски ложи и мутри. Какви сме ние с тебе е отделен и мнооооого по-маловажен въпрос от гледна точка на църквата и православието в България. Но разбирам че ти е трудно да кажеш нещо против патриарха. Само да не те пита един ден св. Петър, защо оправдаваше бесовщината.





Тема ?!?!?!!?нови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 18:36



олелееееее





С големи тържества във Видин беше отбелязан 80-годишнината на Видинския митрополит Дометиан, както и 25-годишнината от избора му за митрополит в епархията. Празникът беше уважен от Негово Светейшество Българския патриарх Неофит и митрополитите Великотърновски Григорий, Ловчански Гавриил и госта от Румънската църква, митрополита на Олтения и Крайова Ириней. Заедно с тях съслужиха епископите Стобийски Наум, Знеполски Йоан, Велички Сионий, Траянополски Киприян. Митрополит Дометиан беше поздравен и от представителите на Руската и Румънската църкви у нас - архим. Филип и ставр. иконом Нелуц Опря. На литургията присъства регионалният мюфтия за Северозападна България, както и председателят на НС Михаил Миков, който е депутат от Видинския избирателен район. "Рицари" в еднакви сини униформи, вероятно от тамплиерския орден, също бяха на литургията.


Как да тълкуваме това, освен като чист сатанизъм на най-високо ниво?!?!!?!

Впрочем и мюфтия имало...инетресно какво казва църквата за това? Аз не съм инфрмирана.

въпрсните рицари и мюфтията:

Редактирано от izz на 11.11.13 18:39.



Тема Re: ?!?!?!!?нови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.11.13 18:45



Коментарът е излишен. Когато фактите говорят, боговете мълчат.

Когато коментирахме странния детайл със смъртта на Елена от стъкменото житие на преп. Серафим Саровски, брат Тимотей ни изобличи, че ни било страх от смъртта.

Странното е, че той и семейството Главеви ги е страх да приемат венеца на славата, подражавайки на светите Зографски мъченици, които не са чакали като тях 6, 12 и не зная колко си легиона епископи да съдят патриарха. 15-то правило на Двукратния събор е ясен и категоричен. Карнавалът е явна пропаганда на Бафомет, който с всеки изминат ден изме5ства Христа. Само за един месец две сатанински демонстрации на Българския патриарх. Втората демонстрация показва, че целият Синод и епископат са в кюпа, без никакво изключение. Човек трябва да е със жигосана съвест за да не го забележи и да не се дистанцира.

Това което става тези дни в сатанизираното българско православие е далеч по-първостепенно от нищо и никаквия календар или икуменизма. Главеви вдигат врява за нищо, а за съществени неща мълчат. Това показва тяхната богоборческа активност, водеща читателите им в безизходност.

Редактирано от Prokimen на 11.11.13 18:47.



Тема Re: ?!?!?!!?нови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 18:56



Аз съм много неграмотна по отношение на църковните правила, съборни правила и т.н и затова потърсих малко да се ограмотя и намерих следното:

Трети Вселенски събор (Ефески) - Правило 3: „Изобщо заповядваме, единомишленици с Православния и Вселенски Събор от клира по никой начин да не се подчиняват на отстъпили или отстъпващи от Православието епископи”.

Какво гласи самото правило, за което говорите?



Тема Re: ?!?!?!!?нови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.11.13 18:58



Това правило, според интерпретацията на Тимотей и Елиана-та е разкол и безблагодатност. Да живее верността към Бафомет! Това е къде по-модерно и благодатно.



Тема Re: ?!?!?!!?нови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 19:04



Това правило преодтрвратява разкола, който идва от високо. Но шубето е голям страх, както казваше баба ми



А какво е това 15-то правило за което споменахте?



Тема Re: ?!?!?!!?нови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.11.13 19:11



Правило 15 на Светия Цариградски Поместен Събор наричан двукратен (или първо-втори):

Каквото е определено за презвитери, епископи и митрополити, същото трябва да има още по-голямо значение за патриарси. Затова презвитер, епископ или митрополит, ако се осмели да прекъсне общение с патриарха си и не споменава, според както е определено и установено, името му на божествени служби, а преди съборно решение и окончателното му осъждане произведе разкол, да бъде съвършено изключен от свещенство, ако се докаже тази беззаконна постъпка. Впрочем това е определено и потвърдено относно ония, които само под предлог на някои обвинения отстъпват от предстоятелите си и произвеждат разколи, като рушат единството на църквата. Защото ония, които се отделят от общение със своя предстоятел поради някои ереси, осъдени от светите събори или от отците, т.е. когато той открито проповядва ерес и явно учи това в църквата, такива не само не ще подлежат на каноническо наказание за това, че преди да има съборно решение са се отделили от такъв епископ, а, напротив, ще заслужат чест, която се пада на православни, понеже те не са осъдили епископи, а лъжеепископи и лъжеучители, и не са разсекли с разкол единството на църквата, а, обратно, побързали са да освободят църквата от разколи и разцепвания.



Тема Re: ?!?!?!!?нови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 19:22



Ами, изглежда ми че за същия случай става дума и сега. Митрополити и патриарски съслужат с тамплиери...какво повече се иска за приложение на това правило?



Тема ?нови [re: izz]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.11.13 22:07



Задавала ли си въпроса защо Самата Любов не желае нихилиране дори на сатаната, въпреки, че може да го направи. И че този адов мазохизъм всъщност е неговото спасение както и на всички "дяволови".

Задавала ли си въпроса дали самите сме се научили да възлюбим дори най-близките си п о н е като себе си ? За колко от тях сме готови да се жертваме до смърт ? А научихме ли се да обичаме враговете си ?

[Мат., 5:43] Слушали сте, че бе казано: "обичай ближния си, и мрази врага си".
[5:44] Аз пък ви казвам: обичайте враговете си, благославяйте ония, които ви проклинат, добро правете на ония, които ви мразят, и молете се за ония, които ви обиждат и гонят,
[5:45] за да бъдете синове на вашия Отец Небесен; защото Той оставя Своето слънце да грее над лоши и добри, и праща дъжд на праведни и неправедни.
[5:46] Защото, ако обикнете ония, които вас обичат, каква вам награда? Не правят ли същото и митарите?
[5:47] И ако поздравявате само братята си, какво особено правите? Не постъпват ли тъй и езичниците?
[5:48] И тъй, бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец.



След като не сме се научили да обичаме човеците - "дори" и враговете ни, които виждаме, как можем да обичаме Бога, Когото нито сме видели и бързаме да съдим онези, на които не познаваме сърцата им дори на 0.000000000000000000...1 процент.


Хората са отишли във Видин да поздравят един човек за рождения му ден. Нали се сещаш, че няма как един мюфтия да участва в Литургията. Е, ти ако беше на мястото на дядо Дометиан, какво би сторила - щеше да му изкрещиш с: Я, се махай оттука, гиди серсемин със серсемин.

А на заблудените тамплиерчета (нарочно използвам умалително) какво щеше да речеш: Хей, бесновати, я се разкарайте оттук.

Такива думи ката "сатанизиран", "бесноват" и прочие са типични за онзи, който идва тук да съблазнява и ти видимо му се връзваш на въдицата. Погледни, че той оправдава нападките си наглед уж обосновано, но това е външна правилност, без да има Основата - и което е Главното - Любовта.

Не, че аз имам тази Привилегия.

Човек, който действа долно и подмолно, не може да му се има доверие. За такъв човек можем само да се молим.

Той ни е дал способност да бъдем служители на новия завет, не на буквата, а на духа; защото буквата убива, а духът животвори.

Иначе е много лесно да се вържем на Съблазънта, която докарва.

Ако този човек бе/е честен, ще излезе честно и достойно да отговори на въпросите ми в Темата, която Косьо нечестно заключи и и нечестно ми наложи поредния БАН.



Редактирано от Ежко на 11.11.13 22:27.



Тема Re: ?!?!?!!?нови [re: Ежко]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 22:14



Аз не мразя патриарха, я какъв е красив и как хубаво пее

Имам си негови песнопения и си ги слушам. Даже ми е симпатичен. Което обаче няма да ми попречи да нарека бесовско съслужене и благославяне на тамплиери, масони и други "рицари".

Думите трябва да се изпозлват по същество и като ги ползваш да отговарят на денотата си. В случая напълно отговарят и това не е обида а факт. Заявяването на този факт не нарушава любовта, а тъкмо наопаки. Любов без истина не може. Не може патриарха да се сдушава с масончета и ти да викаш, "браво дядо владика, ашколсун, аз много те обичам". Ти пак си го обичай, но не може да се остави без гък такова безобразие.

В твоите драми с Прокимен не искам да се меся, там е пълна лудница.

Редактирано от izz на 11.11.13 22:15.



Тема И в какво се състои съслужението ?нови [re: izz]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.11.13 23:01



И в какво се състои съслужението ? Та те самите "православни" не знаем/ят какво точно се случва по време на светата Божествена Литургия. Ти самата запозната ли си, знаеш ли за какво точно се молят свещенослужителите в Олтара, и не само - във времето на светата Божествена Литургия ? Не, че аз претендирам да знам.

Неслучайно ти напомних за ПРИСЪСТВИЕТО на мюфтията. Та, в този контекст, въпросът е: в какво точно се състои съ_служението на/с външните ? Да, навремето са щели да ги изгонят. Но сега дори няма оглашени, за които да се спазва някакъв ред. Сега всички сме оглашени.


Редактирано от Ежко на 11.11.13 23:17.



Тема Re: И в какво се състои съслужението ?нови [re: Ежко]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 23:22



Моля ти се, не се върти като фурнаджийска лопата. Патриарси дружки с тамплиери...това е гнусотия. Без грам значение са тайните на литургията в този въпрос.



Тема Re: И в какво се състои съслужението ?нови [re: izz]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.11.13 23:29



"""Патриарси дружки с тамплиери...това е гнусотия"""


Това за дружките е внушение - тоест, съблазън, която ти си приела. За жалост.



Тема Re: И в какво се състои съслужението ?нови [re: Ежко]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 23:30



Снимковия материал видя ли? Той сигурно е халюцинация?



Тема Е, ако видя и Прокименнови [re: izz]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.11.13 23:32



Защо там, на Рождения ден на дядо Дометиан да не е бил и Прокимен - ако има любов къмтози човек. И какво да направя - да се опитам да съблазнявам, както той продължава да прави това тук, в този форум ?

Редактирано от Ежко на 11.11.13 23:38.



Тема Re: Е, ако видя и Прокименнови [re: Ежко]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 23:38



Казах, спри да се въртиш като фурнаджийска лопата. Малко ме интересува къде е Прокимен, по-интересното е къде е ПАТРИАРХЪТ! И къде са тия със сините роклички и защо са там. И защо е допуснат йерусалимският патриарх в България, без коментар дори, да благославя чаршафисаните служители на държавна сигурност в новото им амплопа на тамплиери.



Тема Re: Е, ако видя и Прокименнови [re: izz]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано11.11.13 23:53



В отговор на:

Казах, спри да се въртиш като фурнаджийска лопата. Малко ме интересува къде е Прокимен, по-интересното е къде е ПАТРИАРХЪТ! И къде са тия със сините роклички и защо са там. И защо е допуснат йерусалимският патриарх в България, без коментар дори, да благославя чаршафисаните служители на държавна сигурност в новото им амплопа на тамплиери.




И защо е допуснат йерусалимският патриарх в България

Защото е бежанец

По-интересното - и Главното е - къде сме ние.

Патриархът се причастява с Тайните Христови, а къде е т.н.Прокимен - нали си е дал отводно писмо. За ккаво е всичката тази дандания, не разбирам.



Тема Re: Е, ако видя и Прокименнови [re: Ежко]  
Автор izz ()
Публикувано11.11.13 23:57



Какъв Прокимен те гони, тук става дума за българската православна църква и патриархът и, който въррши неща, заради които щяха да го низвергнат преди някое и друго столетие, ти дуднеш за Прокимен...ела на себе си.



Тема Re: ?!?!?!!?нови [re: Prokimen]  
Автор Ioannis_ (грешен)
Публикувано12.11.13 15:51



Тия антихристи не са почитатели на бафомет от тази другарска сбирка, а от много по-рано. Да му мислят църковно непросветените, абсолютните глупаци, които се "черкуват" там и коцумбистите, които признават "тайнствата" на безбожниците.



Тема Значи, вярно билонови [re: Tимoтeй]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано13.11.13 21:33



Значи, вярно било. Тази Тема е доказателството.






Тема Не бързайте!нови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано13.11.13 23:34



Този процес върви отдавна - и в Гърция и в Русия и в България. Прокимен както винаги върза и се изпъчва - вижте ги тия /все едно "аз не съм като тях/. Ти го слушаш и се съблазняваш. Ние нямаме Дух Свети, но можем да питаме хора с Дух и каквото ни казат, това да правим, а не да бързаме да се отделяме и така да продължим Разкола.

Ето и друго тълкувание на 15-то Правило:

Правило 15 на Светия Цариградски Поместен Събор наричан двукратен (или първо-втори):

Каквото е определено за презвитери, епископи и митрополити, същото трябва да има още по-голямо значение за патриарси. Затова презвитер, епископ или митрополит, ако се осмели да прекъсне общение с патриарха си и не споменава, според както е определено и установено, името му на божествени служби, а преди съборно решение и окончателното му осъждане произведе разкол, да бъде съвършено изключен от свещенство, ако се докаже тази беззаконна постъпка. Впрочем това е определено и потвърдено относно ония, които само под предлог на някои обвинения отстъпват от предстоятелите си и произвеждат разколи, като рушат единството на църквата.

Защото ония, които се отделят от общение със своя предстоятел поради някои ереси, осъдени от светите събори или от отците, т.е. когато той открито проповядва ерес и явно учи това в църквата, такива не само не ще подлежат на каноническо наказание за това, че преди да има съборно решение са се отделили от такъв епископ, а, напротив, ще заслужат чест, която се пада на православни, понеже те не са осъдили епископи, а лъжеепископи и лъжеучители, и не са разсекли с разкол единството на църквата, а, обратно, побързали са да освободят църквата от разколи и разцепвания.


Патриархът може да е съблазнил някого с действията си, но в правилото пише, че ако проповядва ерес и така учи в Църквата. А той не проповядва тази ерес и не учи така. Само дава лош пример и съблазнява.

Питат един руски старец с дух какво да правим с такива йереи, а той казва да ги поменаваме на службите по икономия, ако пък съвестта ни мъчи, да не ги споменаваме.

Но никъде никой старец или светец не съветва да се прави Разкол! Никой и никога!






Редактирано от timotey-25734 на 14.11.13 00:28.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано13.11.13 23:45



Почваш да имитираш Прокимен с неговия фарисейски изобличителен тон.

Стотици години в Църквата е имало патриарх с еретически действия и никой не е помислял да прави друга Църква и Разкол.

Напишете му писмо от църковното настоятелство - на сегашния патриарх. А защо Двери съобщава факта и пуска снимка, а не смее една дума да обели против патриарха?!!

Ако всички се молим от сърце за патриарха, Бог ще го събуди и спре от тая съблазън! А то, каоито малко нещо знаят, веднага го осъждат. По-добре по-малко да знаеш, но да имаш меко и търпеливо и добро сърце. Тогава Бог помага на такива. Защото е много по-трудно, от бързото осъждане.

Мисли и чети и се моли кротко, а не копирай многознаещи и объркани разколници.








Тема Re: Не бързайте!нови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано14.11.13 00:20



Остави Прокимен. Не е той с масоните в църквата. И няма нужда той да ми каже какво да мисля, че аз да започна да го мисля. Има снимки на събитието, какво повече?

Какво ако не открито проповядване на ерес и учене на това в църкавата е да поканиш някакви с пелерини там и да служиш с тях? Или трябва с думи да е казал нещо? Той ги е викнал в самата църква, в храма. Това ако не е открито не знам....


Аз не планирам да основавам нова църква, няма нужда да ме предупреждаваш за разкол.





Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор izz ()
Публикувано14.11.13 00:24



Както казах-остави Прокимен, не е той виновен за това, което върши патриарха. И никаква друга църква не смятам да правя. А за двери не знам защо така прави...страх очевидно.

Вярно е че трябва да си мек и търпелив, но това не отменя правото, че и задължението да кажеш нещо по въпроса. Аз не мразя патриарха, но как да коментирам действията му по-меко?



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: timotey-25734]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.11.13 14:05



В отговор на:

Почваш да имитираш Прокимен с неговия фарисейски изобличителен тон.




Приятелю Смешник, моля те, не ме разсмивай с твоите клоунади. Започвам да ти завиждам на свещената простота (детска наивност). В тези ми думи няма никаква насмешка или ирония. Бих искал да бъда като теб наивен до побъркване, но никакви розови очила не ми помагат.

Понякога се питам дали пък действително не виждам неправилно, щом другите не се вълнуват от патриаршески бесослужения, от владишки активности по сатанизирането на българското православие.

Искам да си представя първите християни как хвърлят зрънца тамян пред идолите на римската империя. Според логиката на Тимотей, всички първохристиянски мъченици, които на кадили тамян на бесовете, са в прелест, инатести фарисеи, които с просташко лекомислие си жертвали живота, вместо да се влушат в човеколюбието на римските жреци, вдъхновили каноничните тълкувания на "иже во святых брата нашего Тимотея, всея вселенныя чудотворец и величайший среди богословов Учитель Церкви".

Остава да напишем челобитна до Алисия да изпише преживе икона на преподобниейшия сред цивилните безподобни брат Тимотей.

Брате, изостави съчиняването след "дъжд качулка" на твоите писма до дъщеря ти, която е вече голяма мома. Вземи съчини един "Наръчник по православна топлохладност" и упътване как да се умилостяват бесовете от твоите вечни митарства тук на земята, за да ни прегърнат братски във вечността и да не видим во веки светлината Христова. Белким станат повече живите светии в агониращата ни българска църковност, докато не са я оправили масоните.

Редактирано от Prokimen на 14.11.13 14:09.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано14.11.13 14:10



Няма нужда да се заяждате с Тимотей

. Не е хубаво тези спорове да минават в лични нападки, огорчава. Очевидно и аз не съм съгласна с него по този въпрос, но с такъв тон няма да го обърнете.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.11.13 14:19



Призовавам Бог за Свидетел, Който е Сърцеведец. В горния ми постинг няма никаква сянка на заяждане с Тимотей. Той ми оправи настроението в този мрачен и дъждовен ден, в който старите ми кокали скърцат като раздрънкана стара комбайна. Писах усмихнат и с най-добро разположение към Тимотей. Иначе, щях да отмина постинга му с безразличие.

Държа на принципа да не хвърлям камък в рядко л….0 за да не ме оплиска с вонята си. Тимотей ме развеселява и чистосърдечно му завиждам на розовия поглед и детска наивност. Предполагам, че писмата до дъщеря му са въздействали детски на самия него докато ги съчинява за книжките.

Вие стягайте иконата! Не се измъквайте така лесно. Остава спецът да повдигне старата тема - призив за финансовата помощ за книгите, та да съберем нужната сума за клубната икона.




П.П. Аз действително така си приказвам. Нека ме опровергаят малцината, които ме познават от реала, че това не ми е стил на събеседване. Още ми звучи в ушите гръмогласният смях на дядо Неофит от последната ни среща-разговор. Нека се смеем за здраве. Другото е от лукавия.

Редактирано от Prokimen на 14.11.13 14:23.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано14.11.13 14:28



Мисля, че ме бъркате с Алиса





Тема Re: Рожби ехиднининови [re: izz]  
Автор Prokimen ()
Публикувано14.11.13 14:34



Пардон. Моите извинения. Уж пиша с очила, но видимо настроението ми приповдигнато до опасна степен. Действително не се заяждам с Тимотей и няма никаква сянка на омраза в сърцето ми към него. Истина е, че недоумявам пред факта на неговото детско опиянение.

В интерес на истината, взех си поука от вашата обмяна на мисли. Изпитах адмирация от изкуството Ви да проучите какво мисли Главев за тамплиерите и патриарха.

Редактирано от Prokimen на 14.11.13 14:36.



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор izz ()
Публикувано14.11.13 16:25



Ами аз не съм се опитвала да разбирам какво мисли Главев. Просто обсъждах темата с Тимотей.



Тема Re: Не бързайте!нови [re: izz]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано14.11.13 21:24



Близко е, но не е същото като в правилото. Той не говори и не учи на ерес!! в Църквата.

Патриарът няма по-големи права от другите митрополите - те са равни с него. Казано е, че където има един епископ, държащ на Преданието, там е и Църквата. Всички епископи да отстъпят, един да остане, аз съм при него и съм в Църквата.








Тема Re: Значи, вярно билонови [re: Ежко]  
Автор timotey-25734 (монах в света)
Публикувано16.11.13 01:08



Доказателство за какво?








Тема Но може пък, да се променинови [re: фaмyлyc]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано30.07.17 23:30








Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор tri-9084 (Бодлидрешко)
Публикувано30.12.21 00:11



"""Невероятно, но рожбите ехиднини могат да изпреварят по почтеност мнозина прехвалени християни."""

Ето, повдигам "стара Тема". Неанонимно. Повдигам я за размисъл - на- вече заради теб.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.