Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:53 25.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: spanishcaravan]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано11.07.10 00:53



То си има Предание и предания. Хубаво е да се имат предвид каноните, мда...

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Наистина кошмарно място!нови [re: Prokimen]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано11.07.10 01:00



"най-посещаваният софийски манастир "Св. Мина" с чудотворна икона с лика по-скоро на Распутин в кв. Обрадовци. Заведоха ме за да задоволя любопитството си. Какъв кошмар! Този нашумял вертеп е същинската визитна картичка на съвременното българско православие с благодатната вода от аязмото, напояващо се от отпадачните канали на цяла София. Черешката на историята беше нарисуваният Дядо Мраз на вратата на църковния магазин за свещен бизнес с глупости и чиста проба идоли, които нямат нищо общо с православната иконография. Нищо общо с православната иконопис нямаха окачените идоли в един от параклисите, а и в помещението с много дивани, където ставали кръщавките . Ако църковната власт продължава да налага такива идолни рисунки за канонична иконопис, то по-скоро протестантското виждане ще е по-богоугодно, отголкото идиотските мацаници, развращаващи духовността на тълпата. "


Страшно нещо е изявата на долнопробността на тълпата в сферите на образността, музиката, архитектурата, различните по-дребни детайли и предмети!.... Дори понякога ми е странно как в миналото, все пак, е имало добри образци в естетическата и културна продукция на българския народ!?... Вероятно, тогава тълпата си е "знаела гьола", така да се каже, и са се правели хубави обществени неща от майстори и истински надарени хора - нетълпа!........Сега навсякъде пращи от простащина!... Убийствено тъпи плебеи пипат и действат по какви ли не начини и в сферата на църковността - черкви, параклиси, икони и т.н.... Ужасни са, често, и взаимоотношенията по черкви, манастири - съизмерими са с просташката атмосфера и издевателствата между съседи в отвратителните руинни жилищни кооперации..., дворовете сметища... Днес по телевизията имаше репортаж как в центъра на с. Ковачевци от много време не успяват да се справят с някакъв, който има там - в центъра, двор 400 м2, в който държи над 100 (сто) крави и овце, и, съответно, дворът е обор, около който в широк периметър е страшна воня и изтичане на животински екскременти!... А имаше и филм на Карбовски за подобен случай- със сигурност са още много на брой!....Странна страна, странен народ!.... Не съм виждал в центъра на италианско село и намек на подобно нещо.... Та, всъщност, има някаква закономерност и последователност в това да съществува на това отходно-канално място отвратителния в стилово отношение манастир "Св. Мина"!





Тема Re: Наистина кошмарно място!нови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.07.10 01:16



Доколкото разбрах, мацаниците са дарения на богати хора. Стрували 1000 лева и рамката по-скъпа от мацаницата. Видимо, църковната управа не иска да обижда дарителите, а и се създава работа на художниците, въобразяващи си да са зографи. Някога, хората са имали чувство за благоприличие и минимална духовна грамотност. Ако са нямали грамотността, то страхът Божи е възпълвал недостигащото. Сега хората си вярват, че тези техни дарения, струващи 1000 лева, са богоугодни. Няма кой да каже ясно и кратко, че мацаниците не са икони и не би трябвало да подлежат на освещаване, както и не могат да се окачат в православен храм.

Най-смешното за този манастир е убеждението на тълпата, че перо от щъркела и частица от изпражненията му, предпазвали от уволнение от работа.

Мой съученик - патриаршески свещеник - ме убеждаваше, че е невъзможно да се променят подобни суеверия.

Врачките стават по-авторитетни гласове от свещеническите, а когато е дарение, владици си затварят очите и ушите.

Не разбирам за кого са издигнати цели 3 къщи в манастирския двор, които въобще не се вграждат в манастирска архитектура, каквато в действителност липсваше изцяло.

Недоумявам как е възможно да се държат тези стотици мартеници окачени по манастирските дървета. Човек влиза в манастира и първото нещо което се набива в погледа му непосредствено след входа са мартениците и навесите за барбекю.

Второто нещо, което няма здрава логика, са безбройните чешми, построени от всевъзможни бизнесмени и дявол знае кой.

Питам се къде е митрополитската цензура и контрол. Оправдано ли е да се строят тези колосални постройки и с толкова много мрамор, след като никакъв монах или монахиня няма да живеят там. Свещениците също не живеят там.

Оказа се, че и маршрутка ходела до там, а и дворът и параклисите бяха пълни с народ. Ето възможност за просветителска дейност. Ако по един човек на ден беше ограмотяван във вярата, да имаше поне 365 грамотни поклонници, но уви.

Редактирано от Prokimen на 11.07.10 01:22.



Тема Звучи любопитнонови [re: Prokimen]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано11.07.10 01:21



Всъщност явно съм много ограничен. Изобщо не знам за тоя манастир. Къде е и как се стига дотам? Имам няколко приятели, които биха се навили да посетят такова странно място, за да поцъкаме с език и благочестиво-самодоволно да се повъзмущаваме. Хем както е лято и всяка трудова дейност замира...

Ако има и снимки в нета, бих им хвърлил едно око.

А суеверията наистина са неизтребими.

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император



Тема Re: Звучи любопитнонови [re: Maнyил Гpиropa]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.07.10 01:26



Има маршрутка от Лъвов мост, но не запомних дали беше 11 или нещо такова. Манастирът е след Орландовци, в кв. Обрадовци, на окло 1 км от конната база на полицията. Мен ме водиха с автомобил, а и бях придружен от един благочестив дарител, който също строи някакъв манастир в Софийско, но не запомнизх къде точно.

Струва си ходенето до манастира, защото бъдещата храмова църква се стенописва много добре във византийски стил и поне това ще е ценното, което ще остане в сянката на другите строежи.



Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: spanishcaravan]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.07.10 01:31



В отговор на:

Ето например това култово място известно с името "манастир свети мина" - каноните категорично забраняват да се строят подобни неща след съновидения. Но то само това да беше.




Любопитен съм да зная мнението на другите за иконата, която се представя за чудотворна такава на св. Мина. Аз изпитах отблъскващ ужас от образа и моментално казах с голямата си уста, че това е по-скоро образът на Гриша Распутин или нещо приличащо на Хитлер, но в никакъв случай не и образ на светец.



Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: Prokimen]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано11.07.10 01:50



последния път тъщата два месеца не ми проговори когато споделих мнението си за "благодатните" огньове, та затова малко се въздържам..иначе за тая икона, наистина е доста странна (меко казано) и предполагам, че лично баба Бона е напътствала зографина..



Тема Едно е православната доктрина и добра практика,нови [re: Aлekc]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано11.07.10 01:59



друго са разни нередности и извращения, срещащи се в различни сфери на църковния живот!


Това по повод на: "в България има немалко свестни хора с чисти сърца, които нямат нищо общо нито с православната......"

Може, но какво разбираш ти, Алекс, от религиозните работи!?





Тема Re: Рожби ехиднини, Сбогомнови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.07.10 02:01



Да, отче, за съжаление е така. Духовната поквара е повсеместна.

Но този мой текст счетох за много важен и той наистина е важен. Нищо не съм чел на тази тема и цял месец се трудих да подреждам думите от Евангелието, за духовна полза на всички, а те ме заключват и отхвърлят словата Христови...

Това ме шокира и ужаси - нима до там стигнаха православните хора днес?!
И затова бях готов да се прибера в тъмната си стаичка, както каза и ти.
Но твоето заглавие е ефектно, но не съм го казал и не съм го имал предвид.

Почти всички сме рожби ехиднини по Третия текст за Достойните дела на покаяние - ами да се замислим и да поговорим какво означават тези думи на св. Иоан Кръстител.

Днес никой не иска да го критикуват и даже не приема критичните думи на Самия Христос. Та по Неговите думи в Първия текст почти всички от форума излизат рожби ехиднини - как спокойно да ги приемат? Но аз донякъде ги извинявам – те са рожби на рожбите ехиднини в духовен смисъл – навсякъде цари самомнение и духовна “свобода” – и те приемат и се заразяват с този свободолюбив дух – духът на сатана.

Ти виждаш ли между младите православни днес – а и между старите – някой който ще си наведе главата пред антихриста, за да му я отреже, защото аз виждам всички да си навеждат главите пред антихриста за поклонение...

Тъжно е, и докато все пак твоята дума има известна тежест, то кой съм аз – зилот и никой. Луд и даже не юродив...



Тема Re: Звучи любопитнонови [re: Prokimen]  
Автор Maнyил ГpиropaМодератор (eusebestatos)
Публикувано11.07.10 02:29



Благодаря, наистина съм любопитен. И лека нощ :)

не е възможно християните да имат Църква, а да нямат император




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.