Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: glishev]  
Автор lachistein™ (skinny golem)
Публикувано17.05.10 17:22



анселм е класика, но онтологическото доказателство разчита по-скоро на интуиция (на вече вярващ). затова дори и във философията е опровергавано (кант). това, разбира се, не променя нищо. дори липсата на абсолютни аргументи прави вярата още по-доблестна :)



Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: lachistein™]  
Автор GlBBS (MCMC)
Публикувано17.05.10 17:28



Там където логигата не може няма как да минем без "вярната" вяра.
А що се отнася до това колко може логиката, предполагам знаеш какво е доказъл Гьодел



Faith and Reason are not enemies

Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: ann-2]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано17.05.10 17:30



И за изкелеферчените течения пак можем да намерим някакъв отговор "как и защо" са напълно скъсали с реалността и в това има някакъв смисъл... Още не сме си изяснили докрай "как и защо" за всички процеси около нас, а изведнъж се обръщаме назад и пак питаме "кой", търсейки изначално зададени неща сякаш смисълът е неизменен и откъснат от съществуването...





Тема Re: Сърцето на атеизма трябва да бъде поразено!нови [re: Aлekc]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано17.05.10 17:30



Правилно си ме разбрал. Има хора, които се нуждаят от мистерии и загадки, това е



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Сърцето на атеизма трябва да бъде поразено!нови [re: ann-2]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано17.05.10 17:30



Е, чакай де, има време



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Сърцето на атеизма трябва да бъде поразено!нови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано17.05.10 17:34



Не казвам, че не е, а че разчитам повече на определени методи за разгадаване на такива мистерии и загадки, отколкото да коленича пред някоя загадка и за я съзерцавам в захлас. Мога да се опитам да си я разбера докъдето ми стигат силите и възможностите, пък после пак ще седя да се възхищавам.



Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: GlBBS]  
Автор lachistein™ (skinny golem)
Публикувано17.05.10 17:34



това вече го казахме. по принцип всяко настояване за реализъм, за адекватност на твърденията ни спрямо света, почива на вяра. в такъв смисъл науката е най-сляпата наивница, доколкото се уповава на метода си ;)



Тема Re: Айдеее, още един войнстващ...нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано17.05.10 17:54



Всичко започна с конкретен филм, предложен ни от Тимотей.

Едва ли е някаква тайна, че ние с Тимотей имаме сериозни разхождения по ред въпроси. Но ако Тимотей ми каже, че 2+2=4, аз веднага ще се съглася с него.

Така или иначе реших да гледам първия от предложените от него три филма.

И бях впечатлен от предложения от авторите му напълно безпристрастен научен подход към темата.

Оказа се обаче, че никой не желае нито да гледа, нито да обсъжда този филм, защото бил креационистки.

Това ми прозвуча ужасно сектантски! Все едно фанатични православни, които отказват с презрение да обсъждат каквото и да е, свързано с римокатолическата ерес!

При положение, че сред православните в клуба, подобни фанатици, слава Богу, нямаме!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Аз ли съм...нови [re: glishev]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано17.05.10 18:18







Тема Re: Айдеее, още един войнстващ...нови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано17.05.10 18:19



Първо, не ми стоварвай негодуванието си от отказа на Гери. Второ, креационизмът е осбъждан достатъчно дълго в "Християнство" като основният краен резултат беше, че ЖороХ и Романа си съобщаваха разни нови неща един за друг... Трето, той е палитра от тесни и широки религиозни възгледи (староземски, младоземски и какъвто си ще), Гери е атеист, а личните вярвания на учените не е задължително да съвпадат с идеите на дадена религия за Бог, смисъл и порядък, или с тези идеи на други учени, или с твоите, или с моите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.