Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:21 14.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | (покажи всички)
Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: lila_va]  
Автор lachistein™ (skinny golem)
Публикувано18.05.10 19:47



не съм те разбрал, как ще съм те разбрал. то толкова дълбокомислено се изказа :)
здраве и за теб



Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: geri®]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.05.10 19:57



Докато човек умира, обикновено има преживявания. Притова типове и доста добре описани. Наричат ги "феномени на угасващия мозък." За съжаление не всички преминали клинична смърт имат подобни или пък и да са имали са в състояние да си ги спомнят.

Ясно е, че с всички наши спорове за и против дизайни и дизайнери, ние доникъде няма да стигнем.

Истината за същността на живота ше ни се разкрие евентуално именно при прехода, наречен "смърт".

Зависи ли обаче качеството на този преход от някаква евентуална подготовка за него и ако да от каква?

Може ли например цялата земна наука с всички достъпни и средства да докаже, че не е възможен живот след смъртта?

Или тя ще си остане навеки загадка, отговорът на която всеки ще трябва да намери сам в момента на своята раздяла със земния си живот?

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: lachistein™]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано18.05.10 20:01



Е, някои пък толкова дълбокомислено... нищо не казват



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: lachistein™]  
Автор geri® (циник)
Публикувано18.05.10 20:10



Струва ми се че на тебе именно опитът за прилагане на философията ти налага някакви твърди и нереални ограничения. Хубаво беше тръгнал да задаваш въпросите, защо мислиш че им имаш отговорите? Защо мислиш че посочените проблеми не са решими? Само защото създават въпроси, за които не си готов?

"Природата е жива, мъртви са нейните точни приближения."


Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: Aлekc]  
Автор geri® (циник)
Публикувано18.05.10 20:18



"Може ли например цялата земна наука с всички достъпни и средства да докаже, че не е възможен живот след смъртта? "

Само ще повторя, науката (следствие от простата логика) се занимава с доказване на съществуване (на обект, процес и т.н., в случая живот), а не на не-съществуване. Т.е. трябва да се докаже съществуването на такъв живот, това би решило всякакви проблеми :)

"Природата е жива, мъртви са нейните точни приближения."


Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: lachistein™]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.05.10 20:24



вторият обаче засяга как какъвто и да било апарат, колкото и прецизно да е описан и обяснен може да поражда неща, които не са общодостъпни дори при най-смелите интервенции. пак казвам - да, всеки проблем заслужава изследване. но е безкрайно наивно да вярваш, че всеки проблем е решим.

Тук се пропускат абстрактните ф-ми за решаване на проблемите. Един проблем може да се реши вкл. с неговото игнорироне като проблем, така, че той в края на краищата да престава да бъде проблем. Например, колкото повече губи значимостта си проблемът, толкова повече отпада наложителността изобщо да се търсят такива решения.
Заобикалянето също е вариант. Проблемът съществува, но пречките които създава, се решават, чрез алтернативни решения.
Да не говорим за двете страни на проблемността: Проблемът е и не е порблем.



Дай пример за порблем, който е само проблем и изобщо не може да бъде решен.



Тема Re: Като си говорим за научна фантастика...нови [re: lila_va]  
Автор glishevМодератор (Immoderatus)
Публикувано18.05.10 20:26



Е, да, това са типични аргументи от разума - чисто умозрителни, много логични, никога не знаеш дали няма да те отведат до подкрушието. Обикновено науката от ХVІІІ в. насам ги отхвърля като метод, но в случая няма как Сейгън да мине без тях. Приятно е като видиш толкова успешен позитивист да се връща към чистата Аристотелова логика

Заради такива моменти си струва човек да е хуманитар.

Expellendus est Staurius



Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: *abi*]  
Автор lachistein™ (skinny golem)
Публикувано18.05.10 20:34



абе хора, моля ви, защо говорите "по принцип". разговорът си беше много конкретен. ако имате нещо да споделите по същество, давайте. и на теб, аби, какво ти пречат нерешимите "проблеми". нали си вярваща :) проблемът е проблем само за тези, на които им пречи липсата на адекватно обяснение. абстрактните обяснения са си абстрактни.
казах, каквото имам да казвам. съзнанието е несводимо до материя. аз съм от новите мистерианисти :) друг нерешим проблем е вечният спор между точката и континуума във физиката и математиката. аз затова винаги съм смятал, че квантовата механика и проблемът за съзнанието са напрежения по двата края на една и съща ос.
гери, пратих ти линк, виж го



Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: lachistein™]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.05.10 20:37



Кефи ме темата бе човек

.
Дай да се върнем на конкретното, че го загубих в превода...

съзнанието е несводимо до материя
Това ли ще разчекваме?
Понеже имам какво да изфилософствам и аз де...

И се подпиши в Петициятя ми, моля!!!

Редактирано от *abi* на 18.05.10 20:39.



Тема Re: Филми за умни атеисти като Геринови [re: *abi*]  
Автор lachistein™ (skinny golem)
Публикувано18.05.10 20:42



не мога да повярвам :)
нищо повече няма да чепкам. каквото имах да казвам, го казах. прочети, преди да изпадаш във възторг




Страници по тази тема: << 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.