Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:55 23.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема "А за оня ден и час никой не знае"нови  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано06.05.10 11:28



А за оня ден и час никой не знае, нито небесните Ангели, нито Син, а само Отец. (Марк 13:32)

Казаното касае човешката воля на Христос, която Той възприема във "вид" след грехопадението, която е - казано по светски - "продукт" на падналото* човешко естество. Иначе казано, до Въкресението, човешкото естество на Христа Бога е трябвало да бъде изиптано, както всеки един човек. Иначе казано, Човекът Христос е можел и да не се подчини на Божията Воля. Едва след Възкресението, се извършва пълното обожествяване на човешката Му природа, в която в е ч е телесно обитава всичката пълнота на Божеството.

Едва след Възкресението Христос е съвършен и по човечество. Ако човешката Му природа би била съвършенна още преди Възкресението, то не би следвало да претърпява смърт. Така и волята Му, е била несъвършена, неосенена напълно от Божествеността.

Това е мое, частно становище. Можете ли да предоставите други тълкувания ?


*






Редактирано от Eжko_ на 06.05.10 11:30.



Тема Re: "А за оня ден и час никой не знае"нови [re: Eжko_]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано06.05.10 15:16



"А за оня ден и час никой не знае" - тук аз разбирам буквално точният момент на Христовото пришествие. Условно може и да се отнесе за телесната смърт, не знаем, кога точно ще напуснем телата си.

В твоето тълкувание не виждам никаква връзка със стиха.



Тема Re: "А за оня ден и час никой не знае"нови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано06.05.10 15:37



Мисля, че това е ерес.
Христос е съвършен Човек и съвършен Бог едновременно.

Че не знае за Края на света го е казал КАТО ЧОВЕК.

И на други места говори само като Човек.



Тема Re: "А за оня ден и час никой не знае"нови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Immoderatus)
Публикувано06.05.10 15:58



Затова по тия работи е добре да не се разсъждава много - и така може да е ерес, и иначе. За мен каквото Христос знае, знае го. Той в крайна сметка е цялостна личност. Понеже е и Бог, трябва да знае всичко. А пък от друга страна, ето какво е казал... като умрем, ако е рекъл Господ, ще разберем.

Expellendus est Staurius



Тема Re: "А за оня ден и час никой не знае" [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано06.05.10 16:21



А, не така...
Отвори Догматическото богословие и ще прочетеш точно и ясно. Това, което аз съм преписал.

Нима Бог може да се моли на Бог и то Единосъщен?! Христос се моли като човек и така нататък...



Тема Re: "А за оня ден и час никой не знае"нови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Immoderatus)
Публикувано06.05.10 21:59



Сигурно си прав и за това. Въпросът е в друго - за празното умуване, към което така и така имам достатъчна склонност.

Expellendus est Staurius



Тема Re: "А за оня ден и час никой не знае"нови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано07.05.10 10:53



В отговор на:

Че не знае за Края на света го е казал КАТО ЧОВЕК.


Нали и аз това казах - казва го в момент, когато все още Човекът Христос не е п р о с л а в е н като съвършен Син Човечески, а това става след Възкресението [Виж Йоан, 7:39], откогато двете Му природи са съединени в съвършено Единство тъй, щото е "неслитно, неизменно, неразделно, неразлъчно познаван (тъй че със съединението никак не се разтуря единството на двете естества, но - нещо повече - запазва се свойството на всяко едно естество и се съединяват в едно лице и една ипостас), - не на две лица разсичан или разделян, но единият и същ Син и Единороден, Бог Слово, Господ наш Иисус Христос, както в старо време пророците за Него (учеха), както Сам Господ Иисус Христос ни научи и както ни предаде Символът на нашите отци."

Четвъртия вселенски събор в Халкидон (451 г.)

[8:28] А Иисус им рече: кога издигнете Сина Човечески, тогава ще узнаете, че съм Аз; и нищо не върша от Себе Си, но, както Ме е научил Моят Отец, тъй говоря.
[8:29] Тоя, Който Ме е пратил, е с Мене; Отец не Ме е оставил самичък, защото Аз върша винаги онова, което е Нему угодно.

[8:40] А сега искате да убиете Мене, Човека, Който ви каза истината, що чух от Бога.

Човешката воля на Христа Бога се подчинява на Божествената, а угодно било на Бога, Христос да стане съвършен и като Човек след изкупителната Му Жертва, когато, побеждавайки Ада и смъртта, като вече възкръснал от мъртвите, Му се дава всяка власт на Небето и на Земята - Власт, каквато Той изначално има като Господ Вседържител.



Редактирано от Eжko_ на 07.05.10 10:59.



Тема Като съвършен човек ли Се е родил ?нови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано07.05.10 11:55



В отговор на:

Мисля, че това е ерес.
Христос е съвършен Човек и съвършен Бог едновременно.


След прославлението Му като Човек - да, но преди това ?
Като съвършен човек ли Се е родил ? Ако беше така, нямаше да носи наследството от грехопадението, заради което - макар и безгрешен - претърпя смърт. Или ?

Из Посланието на св. ап. Павел до Евреите -2:5

"но виждаме, че Иисус, Който бе малко нещо понизен пред Ангелите, зарад претърпяната смърт [телесна - тоесть, като човек умира, а не като Бог и Господ - Велика Тайна] биде увенчан със слава и чест, та по Божия благодат да вкуси смърт за всички." *


От Лука свето Евангелие

"А Младенецът растеше и крепнеше духом, като се изпълняше с мъдрост; и благодат Божия беше върху Него." [2:40]


От Йоан свето Евангелие

Той трябва да расте, пък аз да се смалявам. [3:30]

Растежът по отношение на какво е, ако не за да стане съвършен Син Човечески ? Понеже, Божието съвършенство Той го има изначално. Или ?

*


Редактирано от Eжko_ на 07.05.10 12:00.



Тема Re: Като съвършен човек ли Се е родил ?нови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.05.10 14:11



По тази човешка логика, щом Христос е умрял, защото не бил съвършен човек и така станал съвършен, то тогава къде остава изкуплението на човешкия род?

Нали точно поради това, че Той като съвършен Човек умира за да изкупи греха на Адама?!



Тема "длъжен бе да прилича по всичко на братята"нови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано07.05.10 15:20



В отговор на:

По тази човешка логика, щом Христос е умрял, защото не бил съвършен човек и така станал съвършен, то тогава къде остава изкуплението на човешкия род?

Нали точно поради това, че Той като съвършен Човек умира за да изкупи греха на Адама?!


Не, не е така.

Да, Човекът Христос отстоява на греха до край, но съвършен Син Човечески Той става едва след Възкресението Си.

Нека пак да си припомним нещо твърде съществено и да го запомним веднъж завинаги: това, че Бог, ставайки човек, възприел човешката природа след грехопадението. Във Възкресението, обаче, се извършило п ъ л н о т о обожествяване на човешката природа на Иисуса Христа.

Но да се върнем към първото - защо Господ Иисус Христос, ставайки човек, приема доброволно да носи последствията на грехопадението на дядо ни Адам ?

Казано е, че "Оногова, Който не знаеше грях, Той за нас Го грях направи"(2Кор 5.21).

И пак:

Онова, което законът не можеше да извърши, понеже беше безсилен поради плътта, Бог извърши, като изпрати Своя Син в плът, подобна на плътта на греха, да се принесе в жертва за грях, и Той осъди греха в плътта [Рим., 8:3]


Арх. Иеротеос Влахос в книгата си "Православната духовност - кратко въведение", в гл. 4-та - Степени на духовно съвършенство - пише следното:

"Христос възприел ц я л а т а човешка природа в пълнота, защото това, което не е възприето, остава неизцелено, а само това, което се съединява с Бога, се лекува и спасява. И доколкото целият Адам е съгрешил, и цялата човешка природа станала немощна (паднала), то трябвало тя да бъде възприета цялата (то есть, като паднала), за да бъде излекувана. В това учение на св. Григорий Богослов виждаме, че изцелението на човешкото естество е станало с въчовечаването на Сина, и затова Христос е действително Лекар и Изцелител на човека."

Казано с думите на един православен рождественски химн: “Споделяйки изцяло нашата бедност, Ти обожестви нашата земна природа като се съедини с нея и участва в нея”. Христос сподели с нас смъртта, а ние споделяме Неговия живот. Той “понизи” Себе Си, а ние се “въздигнахме” в Него. Божието снизхождане прави възможно човешкото възхождане. Свети Максим Изповедник пише: “Неизказано Безкрайният се ограничи, докато крайното се разшири до степента на безкрайното”.






Редактирано от Eжko_ на 07.05.10 15:30.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.