Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:37 26.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано08.07.09 15:24



( Деяния 7:44-51 )

44. Скинията на свидетелството беше с бащите ни в пустинята, както заповяда Онзи, който каза на Мойсей да я направи по образеца, който беше видял;
45. която нашите бащи по реда си приеха и внесоха с Иисус Навиев във владенията на народите, които Бог изгони пред лицето на нашите бащи; и така стоеше до дните на Давид,
46. който придоби Божието благоволение и поиска да намери обиталище за Якововия Бог.
47. А Соломон Му построи дом.
48. Но Всевишният не обитава в ръкотворни храмове, както казва пророкът:
49. "Небето Ми е престол, а земята е Мое подножие. Какъв дом ще построите за Мен, казва Господ, или какво е мястото за Моя покой?
50. Не направи ли Моята ръка всичко това?"
51. Коравовратни и с необрязано сърце и уши! Вие винаги се противите на Светия Дух; както бащите ви, така и вие.


Защо Стефан цитира точно този стих от Исая ?

"Небето Ми е престол, а земята е Мое подножие. Какъв дом ще построите за Мен, казва Господ, или какво е мястото за Моя покой?"

Редактирано от Stephanus на 08.07.09 15:25.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано08.07.09 15:49



Защо Стефан цитира точно този стих от Исая ? Може да каже само Стефан

но пък ще ми е интересно да чуя

6. Не давай повече любов на друг от колкото даваш на себе си.

Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: yi-rene]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано08.07.09 16:15



Може би Стефан е знаел за този случай:

17. Тогава учениците Му си спомниха, че е писано: "Ревността за Твоя дом ще Ме изяде."
18. Юдеите отговориха на това, като казаха: Какво знамение ще ни покажеш, тъй като правиш това?
19. В отговор Иисус им каза: Разрушете този храм и за три дни ще го издигна.
20. Тогава юдеите казаха: Този храм е бил граден четиридесет и шест години, и Ти ли за три дни ще го издигнеш?
21. Но Той говореше за храма на тялото Си.
22. И така, когато беше възкресен от мъртвите, учениците Му си спомниха, че беше казал това; и повярваха на Писанието и на думата, която Иисус беше говорил.




Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано08.07.09 19:03



Това обаче не ми отговаря на въпроса след като не обитава в ръкотворни храмове защо тогава ги изискава при това под условие *на радо сърце*
Изх 25/
2 Кажи на израилтяните да Ми съберат принос; от всеки човек, който на радо сърце би дал, ще приемете приноса за Мене.
3 И ето какъв принос ще приемете от тях; злато, сребро и мед,
4 синьо, мораво, червено, висон, и козина,
5 червенобоядисани овнешки кожи и язовски кожи, ситимово дърво,
6 масло за осветление, и аромати за мирото за помазване и за благоуханното кадене,
7 оникси, и камъни за влагане на ефода и на нагръдника.
8 И да Ми направят светилище, за да обитавам между тях.
9 По всичко, което ти показвам - образа на скинията и образа на всичките й принадлежности, - така да я направите.
Представям си ги как се влачат през пустинята натоварени освен с посудата за ежедневна употреба и със *злато, сребро и мед, синьо, мораво, червено, висон, и козина, червенобоядисани овнешки кожи и язовски кожи, ситимово дърво, масло за осветление, и аромати за мирото за помазване и за благоуханното кадене, оникси, и камъни за влагане* почти като сънародниците ни от Турция през 1986 .Ония бежанци тогава дали са били в по-цветущо положение от сегашните африканци да кажем /понеже тоя въпрос го задъвках покрай темата за църквата в Кот Д'ивоар/ Ако сетиш нещо по темата "защо евентуално на Създателя са му ценни подобни *приноси на радо сърце*" ще се радвам да споделиш ти или пък някой друг

6. Не давай повече любов на друг от колкото даваш на себе си.


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано08.07.09 20:40



Ами Бог не обитава там, гдето има фарисейщина - именно нея св. Стефан изобличава, а с нея и непознаването нито на Писанията, нито на Силата Божия.


Като отворим Св.Писание на Евангелие от св.ев.Матей гл.21, стих. 12-16 (и в евангелието на св.ев.Марк 11:17), какво четем:

12 И влезе Иисус в Божия (!!!) храм, изпъди всички продавачи и купувачи в храма, прекатури масите на менячите и пейките на гълъбопродавците,
13 и казваше им: писано е: "ДОМЪТ МИ Е ДОМ ЗА МОЛИТВА ЩЕ СЕ НАРЕЧЕ",а вие го направихте разбойнишки вертеп
14 И дойдоха при него В ХРАМА слепи и хроми, и Той ги ИЗЦЕРИ" -

в ХРАМА ГИ ИЗЦЕРИ!!! ИИСУС ПОСЕЩАВА ХРАМА!!!! Някой ще посмее ли да твърди, че го посещава само когато тогава, когато е бил на земята видим за хората??? Ето, че и в храма действа Божията сила и благодат, която преобразява човеците!

После:

15 А първосвещениците и книжниците, като видяха чудесата, що Той стори, и децата, които викаха В ХРАМА и думаха: ОСАНА СИНУ ДАВИДОВУ! Възнегодуваха
16 и Му рекоха: чуваш ли, какво казват те? А ИИсус им отговори: да! нима никога не сте чули: "из устата на младенци и кърмачета Ти си стъкмил похвала"?

Ето, че Иисус не се възпротиви и на ХВАЛЕНИЕТО му от човеци (децата) В ХРАМА!

Други места в Св.Писание, където се казва, че Бог обитава и храма:

Мат. 23:21 "И който се закълне в храма, кълне се в него и в Оногова, Който ГО ОБИТАВА"
Лука 2:49 "...Не знаехте ли, че Аз трябва да съм В ОНОВА, ЩО ПРИНАДЛЕЖИ НА ОТЦА МИ"
Йоан гл.2:16 "...и на гълъбопродавниците рече: вземете това оттук и ДОМА НА ОТЦА МИ не правете дом за търговия"

Който хули храмовете, ще получи наказание:

Откр. 8:6 (Звярът) тогава отвори уста за хула против Бога, за да похули името Му, ЖИЛИЩЕТО МУ (за сравнение - св.ев.Матей гл.21, стих. 12-16) и ония, които живеят на небето (!!!).

ОЩЕ ЗА ПОЧИТТА НА ИИСУС КЪМ ХРАМА :

Марк 12:17 Похвала на вдовицата от Христа за двете лепти, които тя пуснала В ХРАМОВАТА съкровищница
Мат. 17:24-27 ИИСУС ХРИСТОС ПЛАЩА ДАНЪК НА ХРАМА ЗА СЕБЕ СИ И АПОСТОЛИТЕ !!!

Храмът е сграда за ОБЩЕСТВЕНО БОГОСЛУЖЕНИЕ, за обща молитва. Той се нарича още и църква, което ще рече събрание. Деян.11:26 "Цяла година те се събираха в църква...."

Бог наистина е навсякъде, но Той проявява по-особено Своите благодатни сили в места, които са Нему посветени (Второзак. 12:5, 11; 3Царств.8:29; Пар.5:13; 7:1; Мат. 21:14 "И дойдоха при него В ХРАМА слепи и хроми, и Той ги ИЗЦЕРИ" ).

Храмът следователно е ДОМ БОЖИЙ (Мат. 21:13; 3Цар. 9:10; Ис. 56:7), БОЖИЕ ОБИТАЛИЩЕ (3 Цар.8:10). Затова храмовете се отличават от другите сгради по архитектура, така и по вътрешна уредба и украса - той трябва да напомня за Бога и да извиква у нас молитвено разположение.

Автор: Тони


Редактирано от Eжko_ на 08.07.09 20:42.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано08.07.09 21:36



Всевишният обитава където Сам пожелае.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема мястото, което ГОСПОД, вашият Бог, ще изберенови [re: yi-rene]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано09.07.09 10:08



Да не правите така... - всеки каквото му се вижда добро !

Второзаконие 12

1. Това са наредбите и правилата, които трябва да спазвате и да вършите в земята, която ГОСПОД, Бог на бащите ти, ти дава да притежаваш през всичките дни, докато живеете на земята.
2. Напълно да унищожите всичките места, където народите, които ще завладеете, са служили на боговете си, по високите планини и по хълмовете, и под всяко зелено дърво.
3. И да съборите жертвениците им, да строшите стълбовете им, да изгорите с огън ашерите им, да насечете изваяните образи на боговете им и да изличите имената им от онова място.
4. А на ГОСПОДА, своя Бог, да не изработвате такива неща ,
5. а да отивате на
мястото, което ГОСПОД, вашият Бог, ще избере от всичките ви племена, за да постави там Името Си за Свое обиталище; и там да отиваш.
6. Там да донасяте всеизгарянията си, жертвите си, десятъците си, възвишаемите приноси на ръката си, обреците си, доброволните си приноси и първородните от едрия и дребния си добитък.
7. И там да ядете пред ГОСПОДА, вашия Бог и да се веселите, вие и домовете ви, във всичко, което е предприела ръката ви, в което ГОСПОД, твоят Бог, те е благословил.
8.
Да не правите така, както ние правим тук днес - всеки каквото му се вижда добро -
9. защото още не сте дошли в почивката и в наследството, което ГОСПОД, твоят Бог, ти дава.
10. Но когато преминете Йордан и се населите в земята, която ГОСПОД, вашият Бог, ви дава да наследите, и Той ви даде почивка от всичките врагове наоколо, така че да живеете безопасно,
11. тогава на
мястото, което ГОСПОД, вашият Бог, ще избере, за да настани там Името Си, там да донасяте всичко, което ви заповядвам: всеизгарянията си, жертвите си, десятъците си, възвишаемия принос на ръката си и всичките си избрани обреци, които обричате на ГОСПОДА.

Цитираш какво Господ е заповядал на Мойсей и евреите в пустинята. И те са го изпълнили. Трябва да се върши това което Господ казва и е заповядал, а не да правим неща, които ние искаме.

Не знаеш ли, че Господ не е позволил на Давид да му направи Дом.

Иди и кажи на слугата Ми Давид: Така говори ГОСПОД: Ти ли ще Ми построиш дом, в който да обитавам?

затова попитах какво иска да покаже Стефан със стиховете:

Така казва ГОСПОД: Небето Ми е престол, а земята е Ми е подножие. Какъв дом ще построите за Мен?

Редактирано от Stephanus на 09.07.09 10:10.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Eжko_]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано09.07.09 10:20



Да Ежко всичките ти цитати са верни.

Когато Исус е на 12 години Той казва:
"Не знаете ли, че трябва да съм в това, което е на Моя Отец?", защото това е била Божията воля, но ще дойде и времето когато ще каже: Нов Завет

А като каза "нов" завет, Той обяви първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано09.07.09 10:24



Всевишният обитава където Сам пожелае.
и където е обещал "Защото, където двама или трима са събрани в Мое Име, там съм и Аз посред тях."



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано09.07.09 12:45



тъ. ако в една църква са събрани двама или трима в негово име (на литургия примерно) и той е там. проблем?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.