Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:25 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови  
Автор snakeling ()
Публикувано29.01.10 20:10



Да започна с това, че темата не е заяждане или нещо такова.

Замислих се от нещо, което ксенокс беше писал в съседната тема, че Бог е пратил Исус да се принесе в жертва за да са изкупени греховете ни. Това, разбира се, не е ново, това е догмата на която почива цялото християнство във всичките му форми.

Обаче изведнъж се замислих....защо "жертва"? Кому е била необходима? За какво служи? Жертвоприношенията са част от древните религии, когато се е смятало, че по този начин правиш подарък на Бога и заявяваш уважението си. Давали са се животни, аромати, растения и т.н. Обаче Бог да пожертва сам себе си/ сина си за да умилостиви или направи подарък на себе си?! Нещо ми куца логиката.

Може ли някой да ми обясни това положение.



Експеримент, ако модераторите са съгласни: редкатирах темата и и сложих икона възклицание, което означава, че не искам да се спами и да се пишат глупости и лични квалификации. Модераторите могат да трият такива мнения, като на лъвърок към ксенонкс, примерно. Да видим дали може по този начин да се постигне мечтата на глишев и ксенокс за неоспамени сериозни теми.

Редактирано от snakeling на 29.01.10 20:44.



Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: snakeling]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано29.01.10 20:18



Ще ти изровя статията на Фредерика Матюс Грийн по темата, но тезата и еследната:
Жертвата на Христос е като жертвата на пожарникар, опитващ да спаси хората от горяща сграда.

И от мен: пребит, обгорен и едва дишащ той се качва горе при тях и казва: запалихте я къщата, ама елате, аз ще ви спася. свърших работата, просто ми подайте ръка, иска се малко усилие.
но сред хората има един тип, дето вика - не ви трябва тая, да си останем тука и да изгорим, или дайте да скачаме направо на паважа, все ще оцелеем. само не му повадайте ръка на тоя идиот - бил се изкачил чак до тука, да ни спаси! стига глупости! нима вярвате на такива простотии?!





Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано29.01.10 20:27



Значи, Христос е дошъл за да научи хората какво да павят. Работата се състои единствено в действие, което ние трябва да извършим...или не? Нашата работа е да "подадем ръка"-т.е да вършим каквото Той ни е казал. А в какво се състои Неговата работа? Както е "изкачването по горящата сграда"? Какво значи, че Христос е умрял за нас?Кое е жертвата?



Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: snakeling]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано29.01.10 20:37



Жертвата е, че е дошъл в материално тяло и е изживял нашите трудности, само за да може да покаже на духа пътя обратно. Имаше един израз, но не помня в кое писмо беше - нещо в смисъл, че Бог обича до ревност духа, който е в нас.



Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор snakeling ()
Публикувано29.01.10 20:40



ето това е интересно-да покаже на духа пътя обратно
разкажи повече за това



Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: snakeling]  
Автор Sisilia ()
Публикувано29.01.10 20:52



Жертвата на Христос включва Пасхалната тайна.
Жертването сам себе си става и с нас във всеки един момент, побеждавайки греха.

В притчи Соломонови четем:

"Синко, дай си мен сърцето, и очите ти да гледат моите пътища, -
защото блудницата е дълбока пропаст, и чужда жена - тесен кладенец;
тя като разбойник причаква и умножава законопрестъпниците между човеците.
У кого - ах? у кого - ох? у кого - караница? у кого - скръб? у кого - рани без причина? у кого - зачервени
очи?
У ония, които се засядат около вино, които ходят да издирват подправено с аромати вино.
Не гледай виното как се червенее, как пуща искри в чашата, как се гладко лее;
отпосле то ще ухапе като змия и ще жилне като аспида;
очите ти ще гледат чужди жени, и сърцето ти ще заговори развратно;
и ти ще бъдеш като заспал сред море и като задрямал навръх мачта.
(И ще кажеш:) "Биха ме, не ме боля; тласкаха ме, не усещах. Кога се пробудя, пак ще търся същото."



Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: snakeling]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано29.01.10 21:02



Ами няма какво да се разказва.
Още повече, че ще го докарам до някое, или по-скоро няколко еретични твърдения.





Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: Sisilia]  
Автор snakeling ()
Публикувано29.01.10 21:05



Не разбрах първото ти изречение, може ли да поясниш?

Второто-аз лично не мисля, че е "жертва" да не правиш безобразия /грегхове. Тези неща са грях, именно защото са лоши за нас и не ни карат да се чувстваме добре и не подобряват живота ни. Значи "жертва" е да се вършат, а не да не се вършат.

Цитатът е хубав.





Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор snakeling ()
Публикувано29.01.10 21:07



аз примемам еретичните твърдения без проблеми


това, което каза ми звучи разумно, искам да разбера какво имаш предвид по-добре



Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: snakeling]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано29.01.10 21:08





"Но когато говорим как Христос е платил със Своята кръв, не е задължително да си представяме някаква сделка между две страни. Смелият полицай по-горе "плаща с кръвта си", за да освободи заложниците, но това не означава, че похитителите са се сдобили със стъкленица кръв, на която да се радват. Когато Господ изкупил людете си от Египет, фараонът не получил тежка торба злато в замяна. "Изкупил" може просто да означава "извършил нужното, за да освободи".

Още повече, младият офицер може и да е казал: "Предлагам тази мисия в чест на началника си, който винаги ми е бил като баща. Обичам го и желая да върша неговата воля и правя тази жертва в негово име." Но и началникът не получава кръвта на младия мъж (гротескна мисъл), нито пък я изисква преди да бъдат освободени заложниците – той не е техния похитител, а съюзник в освобождаването. И така, да отстъпим една голяма граматическа крачка назад и да поставим тези термини в един по-широк смисъл – понякога ние използваме образи като "платено", със значението на простият акт на даване, без да си представяме някаква сделка между две страни, която включва получаване от страна на другия. "

Е, полицай е...

Редактирано от xenox на 29.01.10 21:15.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.