Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:57 06.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Апология на мъдрото невежествонови [re: snakeling]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.01.10 22:18



Да, вярно, доукрасих цитата на Сократ съвсем преднамерено..

Защото съм чел достатъчно диалози на Платон и зная каква е позицията на Сократ по въпроса.

Когато атиняните, задали въпроса в Делфи, се връщат у дома и съобщават на съгражданите си какво са казали боговете, Сократ изпада в почуда.

Защото по това време в Атина има доста хора, които претендират да поучават съгражданите си и младежта как е устроен света и как трябва да се живее съгласно божествените повели и разума.

Тогава Сократ решава да тества тези авторитети и започва да ги разпитва по-подробно по въпросите, по които те се смятат за обществени авторитети.

При това публично, в присъствието и на доста атински младежи.

В даден момент се оказва, че обществените авторитети се объркват и влизат в неразрешими и за самите тях противоречия. Оказва се, че и те досега съвсем не са били наясно с дебатираните общочовешки теми, но само са си въобразявали, че действително имат някакво обективно познание и разбиране по тези въпроси.

Именно с това публично дискредитиране на реномето на отговорни публични личности Сократ си е навлякъл тяхното възмущение и омраза.

По-късно 70-годишния Сократ бива обвинен в многогодишно асоциално поведение, подриващо моралните устои на атинската държава, изправен пред обществен съд и осъден от него на смърт.

По-конкретнообвинението срещу него гласи следното:

Сократ отхвърля боговете на града, въвежда някакви нови божества и с това развращава младежта.

На това основание неговите трима съграждани-обвинители настояват за смъртна присъда.

В знаменитата си реч пред "другарския съд" на града, Сократ вместо да се покае и извини, подлага на убийствена ирония ценностната система на своите съграждани, и те, обидени и разгневени от непочитателното му поведение, наистина го осъждат чрез гласуване на смърт.

Благодарение на неговия ученик Платон, ние днес знаем подробности за съдържанието на тази действително уникална реч на един мъдър и свободен човек, който не се страхува от нищо.

Препоръчвам на всеки, който не е чел "Апологията на Сократ" непременно да я прочете!

А за начало поне да прегледа статията за

в Укипедия, за да схване, че със своето твърдо отстояване на правото на всеки индивид да отстоява своята лична истина, Сократ е оказал огромно влияние върху формирането на съвременната западна и общочовешка ценностна система.

Сократ, между другото, уточнява, че истинският смисъл на казаното от боговете за него чрез делфийския оракул е следният:

Всеки от смъртните хора, който подобно на Сократ знае, че всъщност нищо не знае, е най-мъдър измежду човеците.

Ето защо и аз смятам себе си за по-мъдър от всички митрополити на БПЦ, от папския нунций в България, от мюфтияра, от главния равин и т.н.

И по-всяка вероятност и по-морален от повечето от тези високоуважавани от обществото люде...

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: snakeling]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.01.10 22:20



На това отгоре и някой, който е безсмъртен по природа.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: ...реализирано в майевтикатанови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано30.01.10 22:25




която ценя заради любовта към задаване на удобни или не толкова въпроси, защото така се изпитват "авторитетите"...

Редактирано от Roxy на 30.01.10 22:29.



Тема Re: ...реализирано в майевтикатанови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.01.10 22:35



Ако не си чела "Апологията на Сократ", непременно я прочети!

Уверен съм, че много ще ти хареса.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Апология на мъдрото невежествонови [re: Aлekc]  
Автор snakeling ()
Публикувано30.01.10 22:40



и аз съм чела Платон и изпити съм имала по него.Трябваше да обясня какво е ентелехия на професора. Това, че си чел нещо не дава големи основания да се смяташ за по-мъдър от друг, който може да е чел два пъти повече, потенциално.

Аз лично имам един критерии за мъдрост и той е много добре изразен във филма Форест Гъмп-stupid is who stupid does. Умен е който прави правилните неща.Иначе...се таз кой колко е чел.

Моралът също се разпознава безпогрешно по действията.



Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: Sisilia]  
Автор snakeling ()
Публикувано30.01.10 22:42



обясни ми го, не разбирам какво имаш предвид



Тема Re: защо е била нужна "жертвата" на Христос?нови [re: Aлekc]  
Автор snakeling ()
Публикувано30.01.10 22:44



а? кой е безсмъртен? не разбрах на какво отговаряш.

п.п не каза на кое учение си последовател



Тема Re: Апология на мъдрото невежествонови [re: snakeling]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.01.10 23:09



Кога изобщо съм твърдял, че съм по-мъдър от друг, защото съм чел нещо повече от него?!

Ако аз се смятам за мъдър е просто защото не си правя илюзии, че човек може да надскочи своите природни ограничения с изкуствени средства - все едно какви.

Свободен е онзи, който от нищо не се бои и не разчита на нищо.

Знаеш ли кой древногръцки мъдрец е казал това?

Защото всички религии, и особено аврамитските, само това и правят - те се опитват да наплашат хората, че след смъртта ги чакат огромни неприятности и единственият начин да ги избегнат, е да приемат безусловно проповядваната от тях вяра в комплект със самите проповедници.

Е добре, аз и така се чувствам добре.



В сайта си вече отдавна съм заявил следното:

Още отсега съм дал инструкции на дъщеря си - като ми дойде времето да напусна този свят, да не вика разни там свещенослужители да ми досаждат и да ми пречат да изживея пълноценно този уникален за всеки човек миг.

Аз лично съм напълно уверен, че тази извечна сила, която се грижи за мен отсам, ще се погрижи за мен и отвъд, така че би било по-добре и за самите щатни служители на култа да се заемат с някой друг пътник към отвъдното.


Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Апология на мъдрото невежествонови [re: Aлekc]  
Автор snakeling ()
Публикувано30.01.10 23:19



не съм разбрала тогава на какво точно се основава твърдението ти, за по-голяма мъдрост



но на каквото и да се основава е ненужно

Какво общо има Демокрит с аврамитските религии, че го цитираш?
Не съм богослов, но ми се струва, че юдаизма не се занимава с това да плаши хората за това, което ще стане след смъртта. Това е приоритет на исляма и християнството.

Всеки има право да избере най-добрия за него начин да умре, ако разбира се има такава възможност, защото може и да няма. щом така искаш да стане-дано стане така.

Но какво от това? Защо изобщо си говорим за тези неща, когато въпросът ми беше съвсем друг? Аз поне, не намирам връзката....



Тема Не е ли време да се пробудим и да се огледаме?нови [re: snakeling]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано30.01.10 23:33



Как Кой е безсмъртен?! Иисус Христос естествено. Той е предвечен и е част от неразчленимата Света Троица.



Колко пъти трябва да обяснявам, аз, не съм последовател на което и да е колективно религиозно и друго учение.

Аз следвам по пътя на древните мъдреци , които и в Древна Гърция и в Древна Индия, и във всички други епохи и цивилизации, са ценели преди всичко изкуството да можеш да живееш и да умреш достойно като свободен човек без страх от каквито и да е отвъдни сили..

В наши дни на мен особено ми импонират схващанията на един, сравнително наскоро починал индийски мъдрец, който категорично отрича като вредни и разрушителни всички организирани идеологии и религии.








Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 30.01.10 23:36.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.