Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:12 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Изкушениятанови [re: tormund]  
Автор ann ()
Публикувано23.12.09 14:50



Да, но на друго място казва, че е позволено в събота да напоиш животните си. Или как, ако волът ти е паднал в яма в събота - няма ли да го извадиш. Т.е. намеква, че този вид работа не е нарушение на съботата.



Тема Re: Изкушениятанови [re: ann]  
Автор tormund (mostly harmless)
Публикувано23.12.09 14:54



Да. Но май не казва че е позволено, а че въпреки забраната всеки ще го направи. И е лицемерие от страна на фарисеите да следят стриктното спазване на съботата...



Тема Re: Изкушениятанови [re: tormund]  
Автор ann ()
Публикувано23.12.09 14:58



А освен това в евангелието на Йоан е наблегнато на това, че Исус твърди, че е Син Божий и едно с Отец. Това е и предизиквателство към тях. (към юдеите)

Но си прав, че е много трудно ... от тяхна гледна точка да мислят различно. Това е било един вид свръх-революционно спрямо пропилото вече законническо мислене (което, разбира се, си е основано на закона и е разбираемо). Странното е, че все пак немалко от юдеите са го приели, въпреки тези революционни идеи и дела. Явно защото тези, които имат Божия дух те са Божии синове, а не тези, които се мислят за такива.

Редактирано от ann на 23.12.09 15:02.



Тема Re: Изкушениятанови [re: tormund]  
Автор ann ()
Публикувано23.12.09 14:59



Аз пък го разбирам, че е позволено.



Тема Re: Изкушениятанови [re: ann]  
Автор tormund (mostly harmless)
Публикувано23.12.09 15:27



Да, имаш право. Но някой ден ще узнаем. Просто сега виждаме смътно, като в медно огледало.





Тема Re: Изкушениятанови [re: tormund]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано23.12.09 15:49



Така...
Значи не веднъж съм писала по въпроса, но написаното от мен съзнателно се пренебрегва и не е чудно защо.

В юдаизма от 1-ви век пр. н. е. съществуват Школи, чиито спорове на тема Шабат са пословични.
Векове са били нужни, за да се определи тълкувателно какво е и какво не е позволено в Събота, като това продължава и до днес поради промените в живота. Измененията във всяко едно отношение (социално, икономическо, техническо, политическо и т.н) налага непрекъснатото преразглеждане на Шабатните Закони.
През от 2-ри век пр.н.е. юдаизмът постепенно започва да се дели на две основни групи, като едната е либерално-фарисейската (реформистка), а другата е ортодокслано-фарисейската (традиционалисти) подкрепяна от садукеите.

Хилел е представител на либералната/реформистка група, и става един от най-почитани за юдаизма учители/тълкуватели изобщо. Всичко което е казал Исус относно Съботата в евангелията е било преподавано доста преди раждането му в Школата на Хилел.

Съботният въпрос относно "за" животоспасяването е бил вече почти официално приет за общественото мнение благодарение на аргументите на Хилел (въпреки, че има данни, че въпросът е бил обсъждан и преди него).
Златното Правило - "Не прави на другите това, което искаш да правят на теб" също е на Хилел. То е перифразирано от Исус в прочутото...знаете кое.



Знам, че подобно "развенчаване на ореола" звучи неприемливо, но фактите са си факти. Налага се да ги вземаме предвид, що се касае до обективността на убежденията ни.

Предлагам безплатна клубна защита срещу DInoHorse и невежество

Редактирано от *abi* на 23.12.09 16:08.



Тема Re: Изкушениятанови [re: tormund]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано23.12.09 16:01



С положителност и тази история си има обяснението, само че не съм се разровила да го търся. Ако ми напомните след Н.Г. ще се постарая, да изровя нещо.

А това:
18. Но затова иудеите още повече искаха да Го убият, защото не само съботата нарушаваше, но и наричаше Бога Свой Отец, като правеше Себе Си равен Богу.
...е нереално.
Още една причина за съмнение в теологичната достоверност и евентулна нагласеност на евангелията.

Ако ми остане време по-късно ще обясня защо.

Съжалявам, че ви разочаровам, но се опасявам, че колкото и тъжно да изглеждат подобни изводи, това са неща, които трябва да се обсъждат, ако има забележки относно текстовете. Разбира се ще се радвам на всяка основателна и добре теологично обоснована поправка. Именно това търся излагайки различните от общоприетите доводи, а не поводи да се изпокараме.

Предлагам безплатна клубна защита срещу DInoHorse и невежество

Редактирано от *abi* на 23.12.09 16:06.



Тема Re: Изкушенията [re: tormund]  
Автор Sisilia ()
Публикувано23.12.09 18:55



Замислих се, има ли разлика между това, да се изкусиш и съблазниш, как мислиш?





Тема Re: Изкушенията [re: Peлakc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано23.12.09 19:26



Аз съм физически силен и мога да имам следващите години 10 деца, ако се оженя църковно. Не е това, което си мислиш.

Всяка СТРАСТ не може да бъде победена без Бога!! Каквато и да е страст.
Аз съм стар, но млад!! Млад по сила и издържливост - мога и 50 лицеви опори да направя без да спирам...

Тъй че, не бързай с оценки за хора на Бога! Още не знаеш Кой е Бог.



Тема Re: Изкушенията [re: Tимoтeй]  
Автор Sisilia ()
Публикувано23.12.09 19:34



Аз съм стар, но млад!! Млад по сила и издържливост - мога и 50 лицеви опори да направя без да спирам

Тимотей, как го постигаш? Пусни една тема за издръжливост.
Голям срам! във фитнеса издържам на коремни преси до 20 и то под малък ъгъл на наклон на уреда.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.