Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:44 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Как да намеря Бога?нови  
Автор Sisilia ()
Публикувано28.11.09 15:56



Ако човек иска да открие Бога, как да постъпи?
Достатъчни ли са само добродетелите,като труд, милостиня, молитва за ближните, Словото божие, търпението в скърби и радости?

Нима постът, изнуряването на плътта са достатъчни при дадени обстоятелства?
Според вас,
какво иска Бог от нас?



Тема Re: Как да намеря Бога?нови [re: Sisilia]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано28.11.09 16:47



Да се обичаме и да го обичаме.
Всичко друго е суета.

Препоръчвам: Еклисиаст 9, 10, 11, 12.

Предлагам безплатна клубна защита срещу DInoHorse


Тема Re: Как да намеря Бога?нови [re: Sisilia]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано28.11.09 17:07



здравей Sisilia

отговорите на твоите въпроси се намират в Библията. За да намериш Бог на първо място трябва да Го потърсиш с искрено сърце, с цялото си сърце

И ще Ме потърсите и ще Ме намерите, като Ме потърсите с цялото си сърце.
Еремия 29:13

Когато Ти каза: Търсете лицето Ми,
моето сърце Ти каза:
Лицето Ти ще търся, Господи.
Псалм 27:8

Както еленът пъхти за водните потоци,
така душата ми въздиша за Тебе, Боже.
Жадна е душата ми за Бога, за живия Бог;
кога ще дойда и ще се явя пред Бога?
Псалм 42:1-2

От все сърце Те потърсих
Псалм 119:10

Боже, Ти си мой Бог; от ранно утро те търся;
душата ми жадува за Тебе, плътта ми жадува за Тебе
Псалм 63:1

Едно нещо съм поискал от Господа, това ще търся -
да живея в дома Господен през всички дни на живота си,
за да гледам привлекателността на Господа
и да Го търся в храма Му.
Псалм 27:4

Копнее и даже примира душата ми за дворовете Господни;
сърцето ми и плътта ми викат към живия Бог.
Псалм 84:2

Ето какво иска Бог от нас

какво иска от тебе Господ, твоят Бог, освен да се боиш от Господа, твоя Бог, да ходиш във всичките Му пътища, да Го обичаш и да служиш на Господа, твоя Бог, с цялото си сърце и с цялата си душа,
Второзаконие 10:12

Затова те Му казаха: Какво да направим, за да вършим Божиите дела?
Исус им отговори: Това е Божието дело - да повярвате в Този, Когото Той е изпратил.
Йоан 6:28-29

Защото това е волята на Моя Отец: всеки, който види Сина и повярва в Него, да има вечен живот и Аз да го възкреся в последния ден.
Йоан 6:40

А това е вечен живот, да познаят Теб, единствения истинен Бог, и Исус Христос, Когото си изпратил.
Йоан 17:3

И свидетелството е това, че Бог ни е дал вечен живот и че този живот е в Неговия Син.
1 Йоаново 5:11

Ако искаш да намериш Бога - погледни на Исус - Той е съвършеният образ на Бога - делата Му, мислите Му, чувствата Му, думите Му. Потърси Исус, чети Евангелията, разсъждавай върху тях, моли Исус да ти се открие.

И най-вече - помоли Бог да ти даде лично откровение за любовта, с която те обича. Защото проблемът на нас хората е в това, че не разбираме и не знаем колко много Бог ни обича. Ако имахме откровение върху Неговата любов бихме били съвсем различни. Ето това е съвършеният израз на Божията любов към нас.

Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине нито един, който вярва в Него, но да има вечен живот.
Понеже Бог не е пратил Сина Си на света, за да съди света, но за да бъде светът спасен чрез Него.

Йоан 3:16-17

Бог препоръчва Своята любов към нас в това, че когато още бяхме грешници, Христос умря за нас.
Римляни 5:8

Тоест има само един-единствено път към това да познаеш Бога.

Исус му каза: Аз съм пътят и истината, и животът; никой не идва при Отца освен чрез Мен.
Йоан 14:6

Ако Го помолиш с цялото си сърце, Той ще ти се открие!



Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!

Тема Re: Как да намеря Бога?нови [re: Sisilia]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано28.11.09 17:31



При този въпрос за мен има няколко основни момента, които определят отговора - или по-точно липсата на такъв.

1. Бог ни търси.
2. Дори и да знаем цялата библия и всички останали свещени книги наизуст - ние не можем да надхвърлим границите си да мислим с понятия, които познаваме. А Бог едва ли може да се ограничи в тях.
3. Дори и някой да си мисли, че е открил бога и да дрънка ден и нощ за Христос и разни светци - това не е от никаква полза за останалите. Дори ако си вземат пример от него това по-скоро ще ги отдалечи от бога.
4. За да знаем как да намерим бога, първо трябва да знаем кой го търси. По-точно кое от нас. И защо.



Тема Как се стига до Бога!нови [re: Zara_83]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано28.11.09 17:40



Извинявам се, че не помня кой е автор на този текст:

Учението на светите отци изхожда от твърдението, че Църквата е лечебница, която изцерява изпоранения човек. Този образ се използва на много места в Свещеното Писание. Ето и един от тях – притчата за добрия самарянин.

Един пък самарянин, който пътуваше, дойде до него, видя го и се смили, и, като се приближи, превърза му раните, изливайки елей и вино; след това го качи на добичето си, откара го в страноприемницата и се погрижи за него. А на другия ден, като си заминаваше, извади два динария, даде на съдържателя и му рече: погрижи се за него; и, ако потрошиш нещо повече, навръщане аз ще ти заплатя (Лук. 10:33-35).

Самарянинът в тази притча изобразява Христа, Който изцелил ранения човек и го завел в страноприемница, т.е. в лечебница – в Църквата. Ясно е, че Христос тук е представен като Целител, като Лекар, Който лекува човешките немощи, а Църквата е истинската лечебница. Интересно е, че когато св. Йоан Златоуст разглежда тази притча, той обръща внимание на същите истини, които ние току що подчертахме. Човекът изпадна от небесното си житие, като стана жертва на дяволската измама, и попадна при разбойници, т.е. при дявола и подвластните му сили. Раните, които той получил, са различните грехове, както казва пророк Давид: “смърдят и гноясват моите рани поради безумието ми” (Пс. 37:6), понеже “всеки грях предизвиква гниене и рана”. Самарянинът е Самия Христос, Който слезе от небесата, за да изцели ранения човек. Той използвал вино и елей за раните му – с други думи, “смесвайки Светия Дух със Своята Кръв, оживотворил човека”. Той го поставил върху Своя осел, т.е. възприел човешката плът върху плещите на Своето Божество и я възнесъл към Отца в небесата. След това добрият самарянин, Христос, завел човека в голяма, чудна и просторна гостилница – във Вселенската Църква. Той го връчил на стопанина на гостилницата, т.е. на апостол Павел, а “чрез Павел – на всички епископи, свещеници и служители на всяка Църква”, казвайки: “Грижи се за народа от езичници, който ти предадох в Църквата. Когато страдат хора, поразени от греха, лекувай ги, като ги налагаш с пластир: думите на пророците и евангелското учение, наставленията и утешенията на Стария и Новия Завет”. Така според св. Йоан Златоуст, Павел е този, който утвърждава Божията Църква, “лекувайки всички хора с духовни наставления, предлагайки на всекиго необходимото”.

В тълкуванието на тази притча от св. Йоан Златоуст ясно е показано, че Църквата – това е лечебницата, изцеряваща хората, поразени от греха, а епископите и йереите, подобно на апостол Павел са целителите на Божия народ.

Ако ние съпоставим в светлината на гореказаното православната духовност с римокатолическата и протестантската, то ние веднага ще забележим разликата. Протестантите нямат традиция на духовно изцеление. Те смятат, че разсъдъчната вяра в Бог е и нашето спасение. Но спасението не е предмет на умственото възприемане на истината, а преобразяване и обожване на човека по блатодат. Това преображение се настъпва в резултат на съответното изцеляване на човешката личност. От Свещеното Писание става ясно, че има вяра от слушане на Словото и вяра от съзерцаване – видение (виждане) на Бога. Отначало ние приемаме вярата посредством слушане на Словото, за да се изцелим, а едва след това достигаме вяра от съзерцание, която спасява човека. Протестантите, - доколкото те считат, че приемането на истините на вярата, теоретичното възприемане на Божественото Откровение, т.е. вярата от слушане, спасява човека, - нямат традиция на духовно изцеляване. Следва да кажем, че такава концепция за спасението е твърде наивна.


От този текст се разбира, пък и от много места на текстовете, които ти даде, че изцеление от греха не може да се извърши извън Църквата. Едната!



Тема Re: Как да намеря Бога?нови [re: Sisilia]  
Автор snakeling ()
Публикувано28.11.09 17:46



Според мен Бог не се е скрил, че да го търсим.Той е с нас, тук и сега и винаги. Понякога от страданията, които ни се случват губим вяра и усещане за това Божие присъствие, но това не значи, че Бог не е с нас. Ако успеем поне малко да се освободим от страха си, а от там и от мъката си и стреса, защото без страх те не могат да съществуват, ще усетим отново Божието присъствие.



Тема Re: Как да намеря Бога?нови [re: Sisilia]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти ()
Публикувано28.11.09 18:12



Няма как да го намериш, ако той самият не те издирва. Ако не чуваш гласове и не виждаш светлина в тъмното, значи Бог не е особено заинтругуван от теб и тряя да се примириш. Хапни малко магически гъбки и ще ти светне.





Тема Въпрос на мистика е!нови [re: Sisilia]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано28.11.09 18:17



При естествената благодатна мистика, като живее нравствено и благочестиво (съобразно правилата на "добрата религиозна практика") човек има усета за Божие присъствие.

При свръхестествената мистика по-определено може да се усети Божието присъствие, но при нея нещата са по ...драстични и драматични!...

Един от основните въпроси по темата е този за "съкрушеност на духа"!... " Бог няма да презре съкрушен дух!" (цитат по памет!)!...

И т.н. ....




ПП. Сега, по "Нова телевизия" дават за плачещата икона в Годеч!

Редактирано от _maycal на 28.11.09 19:57.



Тема Re: Как да намеря Бога?нови [re: Sisilia]  
Автор isihia (старо куче)
Публикувано28.11.09 18:26



Задаваш два въпроса - Какво иска Бог от мен и Как да Го открия?
Мисля, че въпросите ти засягат темата за смисъла на нашето съществуване - да станем "образ и подобие" на Бога.
По първия въпрос - Един монах се оплакал на стареца си, че не може да прави поклони, понеже го болят коленете, а старецът отговорил:
- Господ е казал: Сине, дай ми сърцето си! А не коленете.
По втория въпрос прочети "2 000 000 километра в търсене на любовта" на Клаус Кенет


Господ иска само 1 нещо - да спазваме 2 заповеди, които ни е дал - да обичаме Него и ближния.



Тема Re: Как да намеря Бога?нови [re: Sisilia]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано28.11.09 18:38



Ако човек иска да открие Бога, как да постъпи?
Достатъчни ли са само добродетелите,като труд, милостиня, молитва за ближните, Словото божие, търпението в скърби и радости?

Нима постът, изнуряването на плътта са достатъчни при дадени обстоятелства?
Според вас,
какво иска Бог от нас?


Тук ще трябва да се съглася с участника Тимотей, макар и схизматик.

Църквата - Господнята Невяста - е отговорът на въпросите "Как и къде...?"

Ако Бог е Бащата в процеса на обръщението на индивида към спасителната вяра, то Църквата и нейният най-съвършен човешки индивидуален образ - Дева Мария - е Майка и Закрилница на всеки вярващ.

Или както се казва в Катехизиса:

"Църквата на свой ред става Майка чрез Божието Слово, което получава с вярата: и наистина чрез проповедта и чрез Кръщението тя ражда за един нов и безсмъртен живот синове, заченати от Светия Дух и родени от Бога. И самата тя е девицата, която пази вярата, отдадена на своя Съпруг, непокътната и чиста."

CONSILIUM VATICANUM II. Const. dogm. Lumen gentium, 64: AAS 57 (1965) 64.

Ако търсиш попа, питай най-напред в кръчмата. (народна пословица)



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.