Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:29 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: кога ще е краят на играта на шикалки?нови [re: *abi*]  
Автор Prokimen ()
Публикувано23.10.09 21:48



Предрага ми Аби и домочадие, въпросите ти заслужават внимание и отговор. Предоставям отговора на червения spanishcaravan. Знаеш, че бях свръх алергичен към неговите писания, но от известно време го оценявам като един от най-богословски грамотните в този клуб. Запазвам правото си на някои несъгласия с неговата зъбливост, но поне алергията ми премина и чистосърдечно оценявам някои стойностни постинги.



Тема Re: лека дискусиянови [re: tormund]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано23.10.09 22:19



Често ми се случва. Не че моето ниво е кой знае какво, ама си викам, че поне здравият разум е без пари, та често се чудя на акъла на нашего брата...

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: кога ще е краят на играта на шикалки?нови [re: Prokimen]  
Автор AnimaMeaTibiAmandi (вятър)
Публикувано24.10.09 01:15



Разбирам, че сте идвал насам, а не се обадихте





Тема Re: Край на сватбите в събота?нови [re: Augustine]  
Автор Augustine ()
Публикувано26.10.09 13:32



Елвирски събор 21 канон и Трулски събор 80 канон
80 - Епископ, презвитер, дякон или друг някой броящ се в клира, или пък мирянин, ако няма необходимата нужда или пречка, която да го кара за по-дълго време да се отлъчва от църквата си, а живее в града и в три неделни дни в течение на три седмици не дойде на църква ­ ако е клирик, нека бъде низвергнат, а ако е мирянин, нека бъде отлъчен от църковно общение.

Апостолски
64 - Ако някой клирик бъде забелязан, че пости в деня Господен или в събота, освен в едната (велика) събота, да бъде низвергнат; а ако е мирянин, да бъде отлъчен.

69 - Епископ, презвитер, дякон, иподякон или певец, който не пости в светата Четиридесетница преди Пасхата, или в сряда и петък, освен когато на това му пречи телесна немощ, нека бъде низвергнат, а мирянинът да бъде отлъчен.

Гангърски
18 - Който заради мним подвиг пости в неделен ден, да е анатема.

Лаодикийски
52- През Четиридесетницата не бива да се извършват никакви бракове, нито да се празнуват рождени дни.

От правилата на свети Тимотей Александрийски, които са задължителни според канон 2 на Трулския събор.

Въпрос 5
Ако жена преспи нощта с мъжа си, или мъж с жена си, и на сутринта има свещенослужение, трябва ли да се причастят, или не?

Отговор
Не трябва. Понеже апостолът казва: “Недейте се лишава един от други, освен по съгласие за някое време, за да пребъдвате в пост и молитва; след това бъдете си пак заедно, за да ви не изкушава сатаната, поради вашето невъздържане” (1 Кор. 7:5.)

Въпрос 13
Встъпващите в брак в кои дни на седмицата трябва да пазят въздържане от взаимно съединение и в кои дни имат право на това?

Отговор
По-рано казах и сега ще повторя, че апостолът казва: “Недейте се лишава един от друг ­ освен по съгласие за някое време, за да пребъдвате в пост и молитва; след това бъдете пак заедно, за да ви не изкушава сатаната поради вашето невъздържане”. Впрочем, необходимо е да се въздържат съботен ден и неделен, понеже в тия дни се принася духовна жертва на Господа.

Въпрос 16
Ако някой, постейки, за да се причасти със светите тайни, като измива устата си или като се е намирал в баня, без да ще, е погълнал вода, такъв трябва ли да се причасти?

Отговор
Трябва, понеже иначе сатаната, като е намерил начин да го отстрани от причастие, по-често ще му прави същото.



Тема Re: Край на сватбите в събота?нови [re: milend]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано26.10.09 16:12



То кой се жени вече в днешно време? 1 на 10. Дето се казва 'давай да правим децата, че да имаме време и да се разведем'.





Тема Re: кога ще е краят на играта на шикалки?нови [re: Prokimen]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано26.10.09 19:39



Много се радвам. Аз също цена спаниша като един от най-ерудираните клубари.
Продължавайте все в същия дух.

Радвам се че клубът си възвърна доброто дискусионно ниво. Последните дни дори не смогвам да изчета темите, което е чудесно.



Тема Re: Край на сватбите в събота?нови [re: Augustine]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано26.10.09 19:53



Благодарим за отговорите.

Упорито продължавам да питам "Има ли степенуване в Тайнствата на Канона?"

Имам предвид следното:

Църковен брак не се разрешава в определени дни на годината. За останалите Съботи и Недели какво следва да важи? Бракът е едно от Седемте тайнства и именно това ме кара да запитам, след като се извършва Тайнство защо то да не е в Неделя?
Нима Неделята НЕ Е най-подходящият ден за това?

Разберете правилно въпросите ми - тайнствата ще се извършват във всеки седмичен ден, или ще има забранени дни за тайнства, или някои ще се извършват в определени дни - как се определя това? Съответно може ли в един ден да се извършат няколко Тайнства? И ако е извършено поне едно, то не "компенсира" ли не извършването на друго?



Тема Защо не Събота?нови [re: *abi*]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано26.10.09 20:19



Искам да обърна внимание върху следното - в юдаизма бракът в Събота не е позволен, но Съботите преди и след бракосъчетанието, както и седмицата в която се осъществява са тясно свързан със задължителни обреди за младоженците.
Всеки друг ден е позволен. В този смисъл защо Съботата да отпада за християните като възможен ден за бракосъчетания, а младоженците не са задължени след като искат да встъпят в Брак да се подложат на нужните обреди? От къде на къде този ден е ден на мъртвите? И не е ли подобна класификация най-малкото обидна за хората родени в Събота?

Не е ли прекалено лекомислено отношението на Църквата към този така съществен момент от живота на човека, свързан с промяната в статуса му и нагласата, че поема изцяло отговорността за бъдещето?

Ето база за сравнение какво правят другите:





Тема Re: Край на сватбите в събота?нови [re: *abi*]  
Автор Kossoman ()
Публикувано26.10.09 20:54



след като се извършва Тайнство защо то да не е в Неделя?

В неделя може, Аби. В събота не е редно, но пак може, но с специално разрешение на дядо владика.



Тема Re: кога ще е краят на играта на шикалки?нови [re: *abi*]  
Автор Sisilia ()
Публикувано26.10.09 20:56



И ние се радваме, Аби!
На теб също се радваме! Може да не си съгласна с Православието, но те боли, може да пускаш всякакви теми, но с мярка. Много са нещата, за които можем само да ти благодарим!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.