Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:08 29.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Пиратството - кражба или не?  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано18.10.09 01:06



Я да видим - има ли някой тук, който да смята, че "пиратството" в Интернет е кражба?
Аз съм убеден, че да качваш книги, филми и музика в Мрежата, е благородно и щедро, а да теглиш - съвсем естествено. Както и че който тегли, трябва и да качва.
Убеден съм също, че законите за авторските права са направени така, че от тях да печелят не авторите на съответното произведение, а разпространителите - издатели, звукозаписни компании и прочие лихвари, печелещи не от свой труд.
Убеден съм, но може и да не съм прав. А въпросът е етически, сиреч - и религиозен. И тъй - кражба ли е пиратството?

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 01:14



Щом сайта го го има

какво?
Ей сега ти качих Емил от Льонеберя от библиотека да си го четеш за лека нощ.

Да му мислят тези дето са техни сайтовете. Ние сме потребители.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 01:17



Аз смятам, че авторите на произведенията имат право да определят какво да се прави с тях. И ако ти не спазваш желанието им, извършваш кражба.

Та, правилото не е "който тегли, трябва и да качва", а който консумира трябва и да произвежда. Като не можеш да произвеждаш книги, филми и музика, трябва да си плащаш.

Друг е въпросът доколко сроковете в закона за авторското право са смислени. Според мен сроковете в първите закони за защита (14 години от първото публикуване на произведението в Statute of Anne и първия американски закон) са достатъчни.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано18.10.09 01:25



В отговор на:

Като не можеш да произвеждаш книги, филми и музика, трябва да си плащаш.




Това ми хареса! Изгодно ми е, защото произвеждам текстове и музика. Който е бездарен, да плаща - гъзарите сме вече в комунизма

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 01:45



Но кой знае защо никак не уважаваш желанията на авторите, чиите произведения харесваш. Защо така?

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор AGLER ()
Публикувано18.10.09 11:17



Аз съм убеден, че да качваш книги, филми и музика в Мрежата, е благородно и щедро, а да теглиш - съвсем естествено. Както и че който тегли, трябва и да качва.



Явно наистина е наближил свършека на света щом попаднах
на твое мнение с което да съм съгласен напълно....................



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.10.09 11:46



В едно описание на принципа на торентите срещнах хубавата аналогия, че Христос е бил най-големия сийдър - само се е раздавал.

Иначе си е кражба да се разпространява всичко попадащо под авторски права, но пък и не съм съгласен, че печалбите на разпространителите и на музикантите отговарят на вложения труд. нито смятам, че заслужават да бъдат милионери. още повече, че станата ли такива повечето се превръщат в адски задници.

пари бих дал само за концерт или за група, която наистина смятам, че си заслужава - последната такава беше Исихия.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.10.09 12:54



Всичко се плаща, момчета. Рано или късно, по един или по друг начин. Нищо не остава незаплатено.





Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 13:20



Има нещо, което не разбирам. Аз обичам да си купувам книги. Законно, с платени авторски права за тях. Освен това обичам да давам за четене някои от тези книги на приятели. Това също е съвсем законно, нали?

Тогава какъв е проблемът, ако аз изпратя сканирана същата книга на мой приятел по интернет?

Единственото, което нямам право, е да я размножавам и продавам копията за пари. Но и това не е ясно. Да се копира книга на ксерокс е напълно законна процедура, а ксероксът струва все пак пари...

С музиката нещата са още по сложни. Авторското произведение е обикновено с високо качество, а МР3-те са с доста по ниско. Може да се приеме (и често се приема), че те са само едно безплатно демо на оригинала.

Същото важи и за филмите.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано18.10.09 15:13



Аз купувам и плащам за всичко, мисля че не е чак толкова скъпо, пък и не ми се занимава по другия начин. Музика купувам от Amazon или iTunes, има голямо разнообразие. Един mp3 файл от тези сайтове е 0.79 p, това е евтино.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Praefectus N.R.)
Публикувано18.10.09 16:06



Одобрявам пиратството. Особено руските пиратски сайтове.





Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: xenox]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 17:12



Не мисля, че Христос е бил най-големия сиидър. Раздавал е само каквото той е създал. За разлика от съвременните крадци, които ще донесат от 9 кладенеца вода, само за да не признаят, че са крадци :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 17:14



Нямаш право да копираш и разпространяваш книгата без разрешението на собственика на авторските права. Независимо дали е за пари или без пари.

Отново носене на вода от девет кладенеца от страна на крадците :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор AGLER ()
Публикувано18.10.09 18:08



Нямаш право да копираш и разпространяваш книгата без разрешението на собственика на авторските права. Независимо дали е за пари или без пари.



Ами тогава да подведат и собствениците на библиотеки под отговорност
за нарушаване на авторски права!? Те също "раздават" за прочит книги, възмездно или безвъзмездно, като по този начин засягат финансовите постъпления на издатели и автори! Каква е разликата да си купя книга и да я кача в нета, или да си я купя и да я раздавам за прочит? Май никаква?



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: AGLER]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 18:28



Има закон за авторските права пичове.
Прочетете го и после дъ-ръ-бъ-ръ


Библиотеките не го нарушават
За тов ел.библиотека е ок.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 18:39



Нямаш право да копираш и разпространяваш книгата без разрешението на собственика на авторските права. Независимо дали е за пари или без пари.

Така ли?

Та нали като си купя дадена книга имам право да я давам на приятели за четене! Не ми е известно нито една читалня или библиотека да плаща авторски права.

Да ти кажа ли кой главно вдига вой за авторските права?

Най-вече големите обирджии.

Създават поредната холивудска лъскава помия. Хвърлят огромни пари за реклама. И се опитват да подлъжат хората да отидат на кино , за да им вземат парите за лудо.

Защото не можеш да излезеш на 5-та или 10-та минута от салона и да кажеш:

"Не искам да гледам тази боза! Върнете ми парите!"

А много хора свалят филма с лошо пиратско качество от някой торент и на 15-та минута го спират и изтриват.

Или обратното. Установяват, че филмът си заслужава гледане и отиват в Арена или другаде, за да го гледат на голям екран, както си му е реда.

Поне навремето аз, а и доста други мои познати, постъпвах така.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: witch777]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 18:42



iTunes са интелигентни. Те дори насърчават своите потребители да си обменят МР3-ки, но им напомнят, че ако искат да чуят оригиналите, такива, каквито са, те трябва да си ги купят. Така "пиратите" всъщност им служат за безплатни рекламни агенти!

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: AGLER]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 19:22



Собствениците на публични библиотеки спазват закона за авторското право. Не се сещам някоя библиотека да прави копия на книгите и да ги раздава на абонираните в нея. Ти знаеш ли за такива?

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 19:25



Като дадеш книга, която си купил на приятел, копираш ли я? Абе, защо не се опитате да мислите, ей така за разнообразие.

_Аз_ също "вдигам вой" за авторските права, въпреки че не печеля никакви пари от това.

А ти знаеш ли кой главно "вдига вой" против авторските права? Тези, които никога през живота си не са създали никакво произведение. На тях не им пука дали ще има защита на авторски права защото са твърде некадърни за да са автори.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано18.10.09 19:25



въздържам се от мнение, само ще метна малко материали за т.нар. в медийното право неутралност на Интернет и някои озаптени законови намерения в тая насока:







Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 19:26



iTunes не продават mp3-ки.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Roxy]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 19:27



Какво общо има неутралността на Интернет с нещата, които се обсъждат тук?

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано18.10.09 19:29



Чети и ще разбереш. Готови отговори не давам...





Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Roxy]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 19:30



Много добре знам какво е Интернет неутралност, както и що е то закон за авторското право. За съжаление обаче, четенето на теб не ти е помогнало да разбереш че между двете няма нищо общо.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано18.10.09 19:31



И iTunes, и Amazon ми харесват, цената на един албум е около 7 паунда средно, което според мен е напълно в рамките на нормалното.

Единстено безплатно свалям чалга мп3-ки, ако ми се слуша, от bgatlanta.us, имат винаги най-новите хитове, и особено моята любима изпълнителка Цеца Мецата.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано18.10.09 19:31



Има - в даването на възможност да сваляш пиратски копия.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Roxy]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 19:33



Я се поограмоти ще е това Интернет неутралност. Има доста информация по въпроса.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано18.10.09 19:35



разглеждам го като промоция - от ония дето ги правят в супермаркетите - опитай от стоката пък ако ти хареса на вкус си я купи.

Специално със книгите пък въобще не може да се брои за кражба - таксата за библиотека е толкова символична че е все едно дали ще я дръпнеш от нета безплатно или ще се разходиш до библиотеката да я заемеш за 3 седмици; пък ако я считаш за толкова ценна ще си я и купиш на хартия - квото и да се говори усещането за хартиена книга няма как да се подмени

.... те погледнаха на себе си с любов, виждайки себе си, както Светият Дух ги вижда.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 20:01



Истинските духовни хора никога не държат на авторските си права. Дори и днес.

Защото съзнават, че даром са получили това, което даром дават.

Много ме кефят програмистите, които създадоха и продължават да създават изключително качествен софтуер, защитен от лиценза на така наречения "Отворен код".

Те предлагат на всеки безплатно своите продукти, но само при условие, че човек няма да се опитва да прави пари от тях. В противен случай, те имат право да го съдят.

И какво? Оказа се, че творците, които не работят за пари са по-кадърни от тези, които работят главно за пари.

Колкото до библиотеките, не си прав. В много от тях има ксерокопирни машини и всеки може да си копира тези части от дадена книга, които представляват интерес за него.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 18.10.09 20:02.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 20:18



Истински духовните хора уважават правото на другите дали и с какви права да разпространяват произведенията си.

А какво правят "духовните хора" със собствените си произведения е тяхна работа.

Сигурен ли си, че знаеш що е то Отворен код? Всеки може да печели от такъв. И не ме разсмивай с "да създават изключително качествен софтуер" обаче. Имай предвид, че пиша предимно отворен код и говоря от опит, а не като теб от четене на пропаганда в Интернет.

Фактът, че някой индивид може да копира части от книга в библиотеката по никакъв начин не доказва, че библиотеката нарушава някакви закони. _Никоя_ библиотека не копира _никакви_ книги. А фактът, че сравняваш копирането на части от книга с копирането на цяла книга показва, че нямаш никаква идея що е това закон за авторското право.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: yi-rene]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 20:19



Малката разлика е, че дали и каква промоция ще има решава _собственика_, а не клиента. Та, ти като клиент нямаш никакво право да си измисляш никакви промоции.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer

Редактирано от | на 18.10.09 20:22.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 20:24



Именно. Затова нямат против потребителите им да си обменят такива.

Например с програмата



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 20:45



Знам например, че OpenOffice.org е многоплатформен и многоезичен офиспакет и проект с отворен код и че той е продукт е свободен за изтегляне, използване и разпространение.

Възможно е да не съм се изразил точно, но знам по принцип, че такова нещо има.

За мен най-важното не е някой да не чете творбата на даден автор, без да си плати, а да не му открадне идеите, сюжета, а понякога дори и цялата творба.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: witch777]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 20:47



А като си свалям напълно легално музикални клипове от YouTube, нарушавам ли нечии права?

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 20:48



Хайде още веднъж, дано този път схванеш...

Няма никакво значение _ти_ какво мислиш, че важно за труда на някой друг. Важно е какво мисли _авторът_ му.

Какво е важно и какво не може да определяш за твоите собствени произведения. За чуждите, остави техните собственици да избират.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 20:57



По-добре ти прочети материала, на който се позовава Рокси.

Не си ти, който имаш право да тълкуваш кое е нарушение и кое не на авторското право. Не е дори и френското правителство.

Индустриалната комисия (ITRE) към Европейския парламент е постановила, че правата на потребителите в интернет могат да бъдат ограничени единствено с влязало в сила съдебно решение и то само само в случай, че е застрашена обществената безопасност.

Поради това не само торент обмена, но също така и директния обмен на музика и филми засега е напълно законен.

Интернет доставчиците, подобно на пощите трябва да са неутрални и да не шпионират какво си обменят техните потребители.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 21:05



Хайде още веднъж, дано този път схванеш...

Авторът има право да публикува или да не публикува своето произведение. Ако го публикува, може да продаде някакъв брой еднотипни екземпляри от него. Купувайки си неговата книга, тя става моя и аз мога, ако пожелая да я подаря на друг човек, да я давам за четене на приятели, да си я подчертавам, да си правя бележки по нея, да я използвам за тоалетна хартия и т.н.

Защото купувайки си книгата, тя като физически обект става моя. Единствено идеалното и съдържание принадлежи на автора и може да бъде защитавано от съответен закон за авторското право.

Ако един автор не желае да се постъпва така с книгите му, да постъпи като художниците и да отпечата творбата си само в един екземпляр.

"Казана дума, хвърлен камък".

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 21:48



Да, получаваш _копието_ на книгата, но не получаваш правото да правиш други копия.

Учудва ме пълната неграмотност на повечето защитници на кражбата на интелектуална собственост. Коментират неща, от които не разбират нищо. :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 21:53



Продължаваш да говориш за неща, от които си нямаш никаква идея. Ограмоти се малко и ще разбереш какъв е проблемът на френския закон.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Ама сте досадни....нови [re: glishev]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 22:00



Аре вземте го прочетете тоя закон най-после и стига сте си разменяли тъпотии из клубове (не важи за Глишев, а за двамата фанцузи дето се чепкат из последните постинги):



И най-вече тази част:

Раздел II.

Имуществени права

Видове имуществени авторски права

Чл. 18. (1) Авторът има изключителното право да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица, освен в случаите, за които този закон разпорежда друго.

(2) За използване по смисъла на ал. 1 се смятат действия като:

1. възпроизвеждането на произведението;

2. разпространението сред неограничен брой лица на оригинала или екземпляри от произведението;

3. публичното представяне или изпълнение на произведението;

4. излъчването на произведението по безжичен път;

5. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) предаването и препредаването на произведението по кабел;

6. публичното показване на произведение на изобразителното изкуство и на произведение, създадено по фотографски или аналогичен на него начин;

7. превеждането на произведението на друг език;

8. (доп. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г.) преработката на произведението. Преработка е и приспособяването и внасянето на всякакъв вид промени в произведението, както и използването на произведението за създаване на ново, производно от него произведение;

9. реализирането на архитектурен проект чрез построяване или изработване на обекта, за който той е предназначен;

10. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) предлагането по безжичен път или по кабел на достъп на неограничен брой лица до произведението или до част от него по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално избрани от всеки от тях;

11. (нова - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) вносът и износът на екземпляри от произведението в търговско количество, независимо дали са произведени законно или в нарушение на правото по т. 1.

(3) Използване по ал. 2, т. 3 до т. 8 включително е налице, когато посочените действия се извършват по начин, даващ възможност произведението да бъде възприето от неограничен брой лица.

(4) (Отм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)

Прекратяване на правото на разпространение

Чл. 18а. (Нов - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г.) Първата продажба или друга сделка на територията на държавите - членки на Европейския съюз, с която се прехвърля собствеността върху оригинала на произведението или на екземпляр от него, извършена от носителя на авторското право или с негово съгласие, води до прекратяване на правото на разпространение върху тях на тази територия, с изключение на правото да се разрешава по-нататъшното им отдаване под наем.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) Разпоредбата на ал. 1 не засяга правото по чл. 20 и по чл. 22а, ал. 2.

(3) Разпоредбата на ал. 1 не се отнася до случаите на предоставяне на оригинали на произведението или на екземпляри от него по цифров път, по отношение на материализираните копия от произведението, направени от получателя със съгласието на носителя на авторското право.

Право на възнаграждение за всеки вид използване

Чл. 19. Авторът има право на възнаграждение за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване на същия вид.

Право на отчисление при препродажба на произведение на изкуството (Загл. изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.)

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) (1) При препродажба на оригинално произведение на изкуството, когато една от страните по сделката или посредникът е търговец на произведения на изкуството, в т.ч. художествена галерия и аукционна къща, авторът на произведението има право да получи отчисление от цената на продажбата.

(2) По смисъла на този член оригинални произведения на изкуството са произведенията на графичното и пластичното изкуство като картини, колажи, рисунки, скици, гравюри, щампи, литографии, скулптурни фигури, гоблени, керамики, произведения от стъкло и фотографии, при условие че са създадени лично от автора, в т. ч. екземпляри, признати за оригинали съгласно § 4 от допълнителните разпоредби.

(3) Правото по ал. 1 е неотчуждимо, освен при наследяване.

(4) Алинея 1 не се прилага към препродажби с цена по-ниска от левовата равностойност на 300 евро.

(5) Алинея 1 не се прилага към препродажби, когато продавачът е придобил произведението направо от автора по-малко от 3 години преди датата на препродажбата и цената на препродажбата не надвишава левовата равностойност на 10 000 евро.

(6) Всеки отказ от правото по ал. 1 е недействителен.

(7) Правото по ал. 1 продължава, докато се закриля авторското право върху произведението.

Редактирано от *abi* на 18.10.09 22:01.



Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: *abi*]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Praefectus N.R.)
Публикувано18.10.09 22:01



що се дърляте за глупости, ве?





Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 22:06



'Щото искат бой и двамата.
Дрън-дрън та пляс.





Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 22:07



Дали имам право да права други копия на книгата или не, определя единствено закона. Едва ли е противозаконно да сканирам дадена книга и да я изпратя на мой приятел. В Интернет има доста много виртуални библиотеки и не забелязвам някой да прави проблем от това.

Като цяло законите се пишат от хора и напоследък много често дори не надживяват създателите си.

Като цяло ВСЕКИ закон, който е несъвместим с развитието на съвременните информационни технологии е обречен да бъде пометен.

Моята логика е проста: ако уважавам даден творец, с най-голямо удоволствие ще заплатя за създадения от него продукт (и съм го правил неведнъж). Ако обаче не го уважавам, ще намеря начин да наруша безнаказано закона спрямо него - и това съм го правил доста пъти.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 22:09



Дали имаш право да копираш книга или не определя закона _и_ лиценза на книгата. Аман от неграмотници!

Значи, не уважаваш някой творец, но четеш и слушаш произведенията му, а? Ако не уважаваш някой хлебар имаш ли право да си вземеш хляб от хлебарницата му без пари? Аман от крадци, които си търсят оправдания!

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer

Редактирано от | на 18.10.09 22:15.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 22:10



Хайде, обясни ми го ти.



Явно е, че не е съвместим с принципа на свободния обмен на файлове по интернет между потребителите.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 22:13



Не съм сигурен, че имаш достатъчно ум за да разбереш, но ще опитам.

Проблемът със закона е, че наказва за нарушение на авторски права с ограничение на достъп до интернет. При това без решение на съда. Новият проектозакон, при който се изисква решение на съда, вероятно няма да бъде обявен за неконституционен.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 22:15



Не търся оправдание, защото не се нуждая от такова.

Лично имам слабост към древни автори, които отдавна са отвъд сферата на законите за авторско право.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 22:16



Определено си търсиш оправдание, оправдаваш се във всяко от мненията по темата. А фактът е очевиден -- и ти, и мнозинството хора тук сте най-обикновени крадци.

П.П. Древнита автори _са_ в сферата на закона за авторското право. Аман от неграмотници!

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer

Редактирано от | на 18.10.09 22:17.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 22:21



Именно това е абсурдното на досегашната версия на френския закон - че се опитва да ограничи основни граждански права, без съдебна санкция.

Що се касае до закон, изискващ решение на съда, той със сигурност ще бъде конституционен, но решенията на съда ще могат да се обжалват, включително и в Страсбург. Защото не е ясно кой ще има право законно да шпионира потребителите, за да представи обвинителен материал в съда.

Особено при ползване на международни торенти.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 22:25



Досега никой не се е оплакал от мен, че съм го окрал.

Така че не ми е ясно кой и защо си тръгнал да защитаваш?

А сега ми обясни ЗАЩО например оригиналът на Дао дъ дзин е защитен от закона за авторското право и кой е носител на правата за това произведение?

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 22:31



Там е работата, че "поради незнание" и неправилно тълкувание на текста в Закона/Законите на другите държави, чиито е сайта... можеш да сгафиш. Съдът е на мнение, че "Ignorantia juris nocet, ingnoratio facti non nocet", но така или иначе действията ти ще са непредумишлени. Общо взето си невинен и е трудно доказването на противното.

Колкото и да гърмят, за тези интернет-права, всъщност са наясно, че потребителите не са в състояние да определят кога ги нарушават и дали изобщо ги нарушават. И понеже никак ама никак не са им опечени законите и няма единност и дознание... Още дълго време ще си правим каквото НИЕ намерим за добре.



Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: *abi*]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано18.10.09 22:39



Свалям безплатни мп3-ки на Хисарския Поп и Цеца Мецата и ми е мирна главата. После изпичам кебапчета, приготвям пържени картофи и шопска салата, наливам си ракия и пей сърце.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 22:41



и кой е носител на правата за това произведение?
Издателят.
Нарушаваш правата само що се касае до конкретното печатно издание.
Ако съумееш възпроизведеш текста по твой тертип си невинен.
"Преразказът" не е нарушаване на правата, нищо че се репчат относно:
"Преработката на произведението. Преработка е и приспособяването и внасянето на всякакъв вид промени в произведението, както и използването на произведението за създаване на ново, производно от него произведение;"
Понеже Дао няма негови права, никой не може да докаже дали това не е някакъв си твой превод на "оригинала".

А пък да ти забранят да преразказваш всъщност е нарушаване на човешките инетелктуални права

Загряваш ли?
Тоест можеш да изпееш песента на някой супер-идол както ти си искаш в ю-тубата и никой нищо не може да ти каже, защото пък това нарушава твоите права да пееш. Бас ловя че никоя рок-група, която възпроизвежда по клубовете не плаща нито цент за това. Или?



Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: witch777]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 22:42



Дреме ми.



Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: *abi*]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 22:44



Нещата са още по-прости.

Интернет е машина за пари. И тези пари пряко или косвено идват от потребителите му. Следователно ако някакъв си там архаичен закон пречи на разрастването на бизнеса, той ще бъде пометен най-енергично.

Имаше по едно време някакви наши журналисти-идиоти, които заплашително заявяваха, че всеки, който знае какво е торент вече е пират и подлежи на санкция.

Аз пък казвам, че всеки, който се опита да попречи на световния торент бизнеса вече е демоде и трябва да се оттегли настрани, за да не стане за смях.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 22:44



Проблемът със закона е, че наказва за нарушение на авторски права с ограничение на достъп до интернет. При това без решение на съда. Новият проектозакон, при който се изисква решение на съда, вероятно няма да бъде обявен за неконституционен.

Прекрасно!
Как доказват, че нарушаваш правата?



Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: Aлekc]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.10.09 22:49



Имаше по едно време някакви наши журналисти-идиоти, които заплашително заявяваха, че всеки, който знае какво е торент вече е пират и подлежи на санкция.
Което е пълна нелепица, защото аз като потребител от къде да знам дали тези които притежават сайта плащат права.
Пардон...
До кого следва да се отнасят законите до разпространителя /пират/ или до потребителя?
Тоест, мен ще ме съдят защото някой ми е сложил безплатна тава с банички с "надпис" черпя и аз трябва да настоявам да му платя ли?

Толкова е тъпо, че просто нямам думи!!!



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 22:52



Напълно си права!

Преди време авторите на изследването "Свещената кръв и Светия Граал" дадоха под съд Дан Браун, че им бил откраднал идеята за родословието на Иисус и Мария Магдалена и я поставил в основата на романа си "Шифърът на Леонардо".

Целта им беше просто да си направят реклама.

Съдията се позова на това, че те цитират в книгата си източници, които са ползвали и заяви, че никой няма монопол върху публично достъпната информация. Включително и те.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: *abi*]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 22:58



О, не!

Философията на торентите е много по изтънчена.

Сайтът е нещо като пощенска служба. Авторите му не носят отговорност за това, какво си обменят помежду си неговите потребители. А те си обменят някакви парченца от файлове, които сами по себе си са единствено безсмислени набори от нули и единици.

Наистина накрая пъзелът се сглобява и ти гледаш филм, за който не си платила, но си го получила на части от цял куп различни потребители.

Иди кажи какво точно право е нарушено в случая!



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: *abi*]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано18.10.09 23:09



Абе вие ако си мислите, че от спестяване от подобни неща ще забогатеете сте много зле.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 23:13



По същия начин по който доказват, че крадеш в магазина.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: *abi*]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 23:15



Което не означава, че това което правите вие не е кражба.

Много е интересно колко оправдания си намерихте обаче :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: |]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано18.10.09 23:33



Да, оказа се, че най-големите 'християнки' се стискат за 0.79 пенса да свалят един файл като нормални хора. Предполагам, че в Библията са прочели, че така е най-правилно.





Тема Кой е окраденият?нови [re: witch777]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 23:37



Абе кой ти мисли за забогатяване! Главно се свалят филми и софтуер.

Днес например си свалих роден БГ софтуер - Кирила Корект 2009. Да го тествам най-напред. И ако го одобря, да го купя за 49 лева.

Веднага открих един неприятен бъг. Дори им написах писмо по този повод.

И сега се чудя какво да правя. Защото, ако го купя, трябва да си купя дефектен софтуер.

Или с други думи окраденият в случая ще бъда аз.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: witch777]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 23:44



Мдаа, "щом не могат да ме хванат, значи не е кражба". Страхотна логика :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 23:45



Да, ще могат да се обжалват, но това не означава, че крадците няма да бъдат наказани :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано18.10.09 23:47



Законът за авторското право защитава _твоето_ право да разпространяваш оригинала на Дао дъ дзин.

Казвам ти, че коментираш неща от които нямаш никаква идея, ама не ми вярваш :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.10.09 23:58



Трогнат съм!

Че някакви си наши продажни депутати, гласуващи с чужди карти, били гласували един такъв мъдър и справедлив закон, без който и досега прекрасно съм си съществувал.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 00:07



По същия начин по който доказват, че крадеш в магазина.

Тц-тц. Не си прав, нито примерът ти е удачен.

Сайтовете от които свалят потребителите не са магазини. Потребителите не разчупват някакви кодове, не крият нищо под шлиферите и не се измъкват през задния вход. Напротив - те са заблудени. Осъзнаваш ли правната страна на проблема? Те са въвлечени в заблуждение. Стоката в тези сайтове се предлага безплатно.
Не става дума за никаква, ама никаква кражба, а за почерпка. Тези, които качват стоката имат правен проблем, а не тези които я свалят.

Ще ти дам един далече по удачен пример. Сергия с моркови чанти. Стоката е фалшива, но хората с ниски доходи лелеещи да притежават Прада (с пълното съзнание, че е имитация) си купуват. Те не крадат. В реалния бизнес процес себестойността на оригинала с нищо не се различава от тази на сергийната стока. Моделът е натоварен от наема на скъпите бутици, персонал и идиотско количество реклами. Изпълнителите обаче, както и материалът са с минимална цена. Производството на една оригинална чанта не струва "нищо", защото всъщност изработващият я го прави на минималната ставка.
Големите фирми обаче си затварят очите за фалшивата стока с която са бъкани дори моловете. Защо? Защото така или иначе има кой да купува стоката им с 2000% надценка.

Същото важи и за нета. Тревогата е повече от фалшива. Тези които държат правата всъщност имат нужда от тази пиратска реклама. И това го знае всеки идиот. Поради това, че "името" се разпространява и така се поддържат безумните цифри, които печелят пръдльовци от ранга на Круз. Не случайно разпространяват филмите за жълти стотинки заедно с неделния вестник. Понеже рекламната индустрия е свързана с толкова съпътстващи я стоки, че парите се избиват от всякъде.

Горчивата истина е, че те много добре знаят, че при създалата се конкуренция и икономически спад трябва да пуснат и малко на черно. Иначе никой няма да им купи бозите и ще се наложи да си подаряват правата. Ей за това сайтовете си ги има и си царуват в мрежата. Няма нищо по-лесно от това да спрат кранчето. Защо не го правят?

Айде отговори ми, като си толкова отворен на тема права.

Редактирано от *abi* на 19.10.09 00:12.



Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: |]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 00:12



Което не означава, че това което правите вие не е кражба.

Много е интересно колко оправдания си намерихте обаче :)


И по каква логика трябва да се признае за виновен, някой след като не се счита за такъв?

Апропо аз всъщност не свалям от мрежата - нито музика, нито филми. Имам си далеч по забавни занимания.
Но ако реша да го направя някой път, ще го сторя без никакви скрупули.

Докажи ми, че ще крада.
Аз пък ще ти докажа, че няма да е кражба.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано19.10.09 00:12



И това го знае всеки идиот

Тука се обиждаме на "неграмотник", моля-моля!

Има нещо вярно в това, дето го викаш - един от аргументите на Офспринг, когато подкрепиха Напстър беше, че откак се предлагат песни на мп3 продажбите на музикалните компании само са се увеличили.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: xenox]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 00:16



О шефе...

под афект, под афект...не се брои

един от аргументите на Офспринг, когато подкрепиха Напстър беше, че откак се предлагат песни на мп3 продажбите на музикалните компании само са се увеличили.
О да...всичко скача. Парфюмите им, бижутата им, колите...хонорарите...всичко...
Как иначе ще ги научат кои са? Нали ще потънат в небитието и ще се налага да се молят за поне едно участие...



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано19.10.09 00:20



рецепта: буташ на продуцента плик с 2000 долара и достатъчно количество кока, придружен с две проститутки. е, поне така разправят, че става в музикалния бранш. е, трябва и музиката ти да струва нещо.

това е незаконно.

да ти въртят парчето по радиостанциите и по МТВ също става с връзки и подкупи.

това също е незаконно. и скъпо.

общо взето много неща, особено в развлекателния бизнес, са незаконни. нито пък морални или почтени. или справедливи.

та на кой му пука за мп3 и ави?



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 00:22



Убеден съм също, че законите за авторските права са направени така, че от тях да печелят не авторите на съответното произведение, а разпространителите - издатели, звукозаписни компании и прочие лихвари, печелещи не от свой труд.
Прав си.
Но ще си мълча за подробностите. Не са публичното пространство.



Тема Re: Кой е окраденият?нови [re: Aлekc]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано19.10.09 00:28



Явно живеем в някакви паралелни вселени, и затова е трудно да се разберем. Има фактори, които взимам под внимание. Все пак считам, че опира предимно до манталитет.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: xenox]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано19.10.09 00:36



то навремето и за касетките с магнитни ленти е имало подобни възражения - че домашното (пре)записване ще стане масово и компаниите няма да печелят, защото допреди това никой не е можел да си презапише плоча сам...





Тема Мнооооооооооого православна.........нови [re: *abi*]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.10.09 00:40



..............тема сте зачоплили!



Остава само да се появи Тимотейкин и да определи дали
е "старостилна" или "новостилна" темата и да каже какво
знаят по този въпрос "старците" от Атон.





Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор Khosrow (pers)
Публикувано19.10.09 00:40



Браво!



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: xenox]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 00:41



Така си е... Рибока се вмирисва от тиквата. Цялата патаклама е за отвличане на вниманието от реалните проблеми - някакви си актьорчета, наркоманки и скелети (манекенките) мултимилионери...От къде на къде?
Защото някога ще се запитаме за какво всъщност им плащаме толкова? И струва ли подобен труд такива пари?

Примерно: при нас най-разпорстранената надница е 25-30 евро. Кино за 2-ма излиза 20 дори 30 евро.

Не става...Не става да бачкаш цял ден за да отидеш на кино или да си купиш диск, защото после ще ти копнат тока и все някога ще ти конфискуват неизпалтеното апартаментче. Хората си кютат пред телевизорите и каквото пусне радиото.

И те го знаят. Знаят, че трябва да има чернилка.



Писателите забогатяват смо благодарение на 6 или 7 цифрени тиражи. . Ако бяха продали в 4 цифрен или слаб 5 цифрен, щяха да си ипотекират и гащите. Защото те печелят най-малко от цялата работа.



Тема Re: Кой е окраденият?нови [re: witch777]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано19.10.09 00:42



До манталитет и до местоположение - Източна Европа допреди по-малко от 10-ина години беше раят на пиратските компактдискове (в това число България, после изнесоха поточните ленти към Украйна и Молдова, ако не се лъжа). Икономическите причини не бива да се пренебрегват... В тази връзка тогава промоутърите обясняваха, че големите групи не искат да правят концерти тук, защото официалните им продажби са твърде ниски и че пиратството вреди на сцената и феновете. Като засега заклета пиратка мога да кажа, че не ме интересува колко приходи пропускат световните звезди от моите сваляния - те печелят от милиони фенове по целия свят; бих си дала парите за български изпълнители.

Редактирано от Roxy на 19.10.09 00:45.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано19.10.09 00:43



Примерът изобщо не е удачен. Удачен пример е ако купиш чанта Прада, която знаеш че е открадната. В повечето нормални държави, купуването на стока, която знаеш че е крадена е подсъдно.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 00:47



Всички знаем с какви бюджети се прави един филм...Как става този номер? Бавно и славно по веригата, коята включва и "безплатаната" И в две кавички ""незаконна"" реклама до ниско бюджетния потребител.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 00:50



Тц-тц. Откраданта е. Производителят е откраднал авторското право - моделът.
Виждаш ли колко не си в час ти самият?

До другата събота ли ще чакам отговор на най-същественото - защо не спират кранчето - демег сайтовете за "крадене"?





Тема Re: Ама сте досадни....нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано19.10.09 00:50



Я разкажи какъв е годишния оборот в долари на световния торент бизнес да се посмеем малко...

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано19.10.09 00:51



Защото _не могат_, затова не го спират. Но вие тук понеже сте големи специалисти по Интернет, протоколи, П2П мрежи и т.н., нямате нужда от обяснения :)

Толкова големи специалисти сте, че дори не осъзнавате, че като сваляте нещо от Интернет, участвате в разпространението му и съответно ставате престъпници :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer

Редактирано от | на 19.10.09 00:53.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано19.10.09 00:54



Брех, ама депутатите дето гласуват с чужди карти ли са измислили закона за авторското право. Горкия аз, мислех че е измислен през 18 век :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 00:57



О и по повод чантата...да ти го разясня, че да го знаеш как става номерът... В чантата има малки промени, такива, че да е "по-малко" подсъдима кражбата. Промените са "вътре", а не вън, както може да има и разлика в материала (кожата се заменя с дерматина). Така прозиводителят, търговецът са по-"невинни".
И при то рента и 3-ката има промяна - пак в качеството...

Всеки знае, че да отиде на кино за 10 евро е по-качествено от това да си тегли от нета...И така пак не е точно копие на оригинала.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 01:00



Защото _не могат_, затова не го спират
Защо_не могат?

Обясни де. Защо?



Тема Re: Кой е окраденият?нови [re: Roxy]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано19.10.09 01:05



Да, това исках да кажа-манталитет и местоположение. Това беше една от причините да се махна от там, че точно този манталитет винаги ми е бил безкрайно чужд.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано19.10.09 01:17



Няма техническата способност да го направят.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.10.09 01:25



Няма техническата способност да го направят



Изглежда нямат и юридическа възможност за да го прекратят!



Тема Re: Кой е окраденият?нови [re: Roxy]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 01:30



Да но сега научихме нещо много важно то тази тема. НЕ МОГАТ ДА ГО/НИ (е аз не съм в групата де) СПРАТ.
Та моралното видиш ли трябва да ме зачопли...
Пак потребителят е виновен, а не разпорстранителят


Животът ти трябва да премине в самосъд "аз добър потребител ли съм или не" докато медиите те заливат с плява - виииииииижжжжжжжжж и купиииииииииииии, купиииииииииииииииии

Поздрав по този повод:





Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: AGLER]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 01:32







Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 01:35



Като се "оборудват" да ми се обадят да им обясня някои подробности относно участието на потребителя в процеса на разпространение.


Лека нощ.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: AGLER]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано19.10.09 01:45



Юридическата способност е точно такава каквато е да прекратят и кражбите. Досега не съм чул някоя страна да е успяла да ги прекрати напълно. Но пък и не се сещам някои т.нар. християни да ги оправдават както оправдават краденето на интелектуална собственост.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано19.10.09 01:46



И какво, мислиш си че не участваш? Забавно.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: *abi*]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.10.09 01:48



Ще ти дам един далече по удачен пример. Сергия с моркови чанти. Стоката е фалшива, но хората с ниски доходи лелеещи да притежават Прада (с пълното съзнание, че е имитация) си купуват. Те не крадат. В реалния бизнес процес себестойността на оригинала с нищо не се различава от тази на сергийната стока. Моделът е натоварен от наема на скъпите бутици, персонал и идиотско количество реклами. Изпълнителите обаче, както и материалът са с минимална цена. Производството на една оригинална чанта не струва "нищо", защото всъщност изработващият я го прави на минималната ставка.
Големите фирми обаче си затварят очите за фалшивата стока с която са бъкани дори моловете. Защо? Защото така или иначе има кой да купува стоката им с 2000% надценка.




А бе не е бащ така.
На онези от Прада не им пука, дали някоя гувернантка или
продавачка в рибарски магазин ще си купи чанта менте с тяхната
марка, по простата причина, че купувачите на ментета не са от
контингента клиенти за който те произвеждат. В техните разчети
за печалба и рласмент контингента купувачи на ментета те фигурира.

Също и за рекламите не си права!
Рекламите на Прада, Булгари, Патек Филип и Вашерон Константен струват в
хиляди пъти по малко отколкото рекламата на някоя самоходна метла продавана чрез ТВ Хоум шопинг на наивни домакини от средна ръка!



Тема Re: Кой е окраденият?нови [re: *abi*]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано19.10.09 01:49



Потребителят _е_ разпространител.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано19.10.09 04:30



Защото съм си пиратски настроен.
И защото от моите пари за легален диск ще се обогатят не толкова авторите, колкото разпространителите.

Има и групи, които сами качват свои неща в торентити.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Мнооооооооооого православна.........нови [re: AGLER]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано19.10.09 04:31



Щом има етически въпрос, значи темата е православна.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано19.10.09 08:37



Сериозно?

Брей как ли са се справяли хората дотогава хилядолетия наред без този закон?!

Особено пък римляните, които са поставили основата на почти цялата наша правна система...

И сега този, благодарение на този, измислен чак през 18 век закон, ние можем да атакуме дори и торентите!

Машалла!



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Пиратска възхвала на Бил Гейтснови [re: |]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано19.10.09 09:16



Откъде да знам какъв е годишния оборот в долари на световния торент бизнес?

Но затова пък знам каква битки имаше в България по повод на торент сайтовете. Някои капитулираха. Арена и Замунда оцеляха.

Полицаите обявиха, че имат законно право да влизат в къщата на всеки интернет потребител и да му тарашат компютъра за незаконна музика и филми и ако има такива, да му го приберат. Дори удариха няколко мастити торентаджии с терабайтови колекции.

Накрая се намеси и главният прокурор и предупреди полицаите да престанат да плашат потребителите и да се заемат със сергиите на пл. Славейков, които от години кротко продаваха всякакъв софтуер, игри, музика, филми за левчета.

И съответно шареха на полицаите, за да не ги преследват без предизвестие.

Но тези пусти торенти унищожиха всичко - и нелегалния бизнес на пл. Славейков, и допълнителните доходи на някои полицейски шефове и какво ли не още!

Дори и до днес Майкрософт не може да се справи с изясняването на законността на много инсталирани ХР операционни системи. Но със свалянето на цените за Windows 7 постепенно всички ще предпочетат да притежават легалния продукт.

Бил Гейтс е наистина гений. Най-напред създаде продукти, изключително лесни за безконтролно крадене и така елиминира конкуренцията, която искаше всеки да си плаща като поп. После емна държавите и корпорациите да си плащат, а сега дойде време и редовите потребители да си плащат, но вече доста умерено.

Така че да абсолютизираме нещата е излишно. ВСЯКО живо същество и ВСЕКИ човек на тази земя има ЗАКОННО право да съществува и да се бори с всички средства за ОЦЕЛЯВАНЕТО СИ.

Включително и във виртуалния свят.

Щом стомахът е гладен, той не признава правителства и конституции, а вдига само революции.

Интелектуалната собственост е ценно нещо, но има и по-важни неща от нея на този свят. Бил Гейтс беше напълно наясно с това и доста умело се възползва от готовността на хората да бъдат както пирати днес, така и добропорядъчни потребители утре, за да стане най-преуспяващия бизнесмен на нашето време.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 10:30



Не участвам. Нито свялям, нито качвам.

Сега в какво ще МЕ обвиниш?



Тема Re: Мнооооооооооого православна.........нови [re: glishev]  
Автор AGLER ()
Публикувано19.10.09 10:42



Щом има етически въпрос, значи темата е православна.



Ами тогава да зачоплим темата за
етиката в мохамеданският брак!

По твоята логика и това ще е една
много православна тема!



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: AGLER]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 10:51



На онези от Прада не им пука,

Ти си много неадекватно човече, да ме прощаваш. И с половинчати познания по темата.

Пука им, но отдавна са разбрали, че така е по-добре. Ако не има пукаше, нямаше да има чат-пат спретнатите акции из китайските фабрики и скалдове. Акции тип "вижте ни нещо правим", борим се с нелегалната търговия. Поводът за акциите е именно "нарушаване на търговските права - кражба".

Вземи се снабди срещу 12 лева с книжката Гомора на Савиани. Там пише някои работи по въпроса,а за другите дето не ги е написал ще те светна някой път аз. Ако не ти се дават парички, ще ти я заема.

Рекламите на Прада, Булгари, Патек Филип и Вашерон Константен струват в
хиляди пъти по малко

Глупости.
Само хонорарът на манекените е колкото едногодишното производство на половината продукти от хоум шопинг. А наемът само на един бутик в някоя столица е колкото 6 месечната реклама на хоум в някоя третокласна медия. (Защото хоум рекламират по големите медии само нощно време на най-тънките тарифи, акто за България все още могат да си позволят и някоя "по-така" реклама. В "скъпите страни са само в аутсйдер-каналите.)

Що ли се занимавам с тебе. Човек, който си няма и идея какво всъщност струва да си редовак във Вог, колко излиза едно фейшън събитие със всичките му финтифлюшки, котейли и куп простотии е седнал да ми говори за рекламите на Булгари...Да се смеем или да заплачем.

Гудбай.
Скучен си ми.
Тия върви да ги пробутваш в някой тинеджърски клуб, а не на шопинг-маниаци като мен с над 20 годишен стаж по бутиците, които от пръдня и боя знаят да правят (коеот значи че със затворени очи само опипвайки продукт, могат да ти кажат точно колко струва и от къде са минали парите, за него.)

Редактирано от *abi* на 19.10.09 11:00.



Тема Re: Пиратска възхвала на Бил Гейтснови [re: Aлekc]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано19.10.09 11:10



Така че да абсолютизираме нещата е излишно. ВСЯКО живо същество и ВСЕКИ човек на тази земя има ЗАКОННО право да съществува и да се бори с всички средства за ОЦЕЛЯВАНЕТО СИ.

Именно. Няма никакво право да те задължават да живееш в система, която те обрича на безработица малко след като навършиш 30-те и да искат от теб да си плащаш с пари коит не притежаваш, а ТЕ СА ТЕЗИ КОИТО ИСКАТ ДА ТИ ГИ ВЗЕМАТ, за да отговаряш на критериите им за пълноценност. След като доходите на средностатистическия човек не спомагат за неговата конкурентоспособност, то той има законно право да се бори със всички средства за оцеляването си. Щом системата налага дори социалното ти приобщаване да е свързано с поемането на определен обем информация, следва да се примири с начина по който си го набавяш, щом не може да ти осигури прилична алтернатива.

Накратко? Да го ...хат.





Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: |]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано19.10.09 13:57



да ама като клиент мога да ползвам window shopping - повечето музика я има он лине в официалните сайтове на изпълнителите / да не говорим че и албумите на някои са на свободен даунлоуд/ и не ми се налага да крада - просто са я сложили като дреха на витрина
Собственика определя промоциите ама животът на продуктите му ги определя клиента - сиреч аз
И аз ре6авам дали да дам 16 е за диск или 8 - след като масата дискове с авторски права струват между 8-10 е ми се струва малоумие да наливам вода в и без друго порочната система на музикалния бизнес Не случайно тенденцията е - живи участия вместо печелене от записи
Как може на концерт на Оейзис да ми продават най-новият си диск за 5 евро /едва ли е без авторски права/ а в магазина да ми искат 4 пъти повече?

пс дали собственика решава за промоциите или посредника - миналата седмица си говорихме с един приятел по същата тема и той ми разказа за едно интернет радио с не повече от 20 слушатели - което го спрели заради неплатени авторски права - а музиката която се въртяла била блус от 20 и 30 години на миналия век - та питаше се той кой печели в крайна сметка - колко биха били тия авторски права от 20 тимата слушатели когато в крайна сметка тая музика потъва в забвение- както можеш да се сетиш след като слушат подобни изкопаеми са ценители и въпроса не е да откраднат нещо, а достъпа до него!

.... те погледнаха на себе си с любов, виждайки себе си, както Светият Дух ги вижда.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор ann ()
Публикувано19.10.09 16:30



Дали е кражба или не ... май ще продължава винаги, докато хората имат физическата възможност да го правят. Защото да откраднеш един мерцедес не е така лесно, както да копираш една Уиндоус инсталация или някакъв видео или аудио файл.

Предполагам, че ако се затегнат мерките за спазване на законите за авторски права - рано или късно всички ще минем на легални варианти.

Дали е етично или не ... кой би могъл да каже? Както пееха Dire Straits - "money for nothing and chicks for free" - в някои случаи изглежда наистина така. ;) Ама като са си намерили хората ниша ... какво можем да кажем.

Редактирано от ann на 19.10.09 16:39.



Тема Re: Пиратска възхвала на Бил Гейтснови [re: *abi*]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано19.10.09 21:10



Радвам се, че поне ти точно ме разбра!

Природата е първична, а обществото е вторично. Човек е "образ и подобие Божие", а не обществото или държавата.

Поради това всички опити да се изгради "идеално" общество със "справедливи" закони, рано или късно неминуемо завършват с разочарование.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: ann]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано19.10.09 21:13



Досега ни РАЗРЕШАВАТ да "крадем", защото е изгодно за Големите Крадци. Когато решат, че повече това не им е изгодно, за броени месеци ще ни се наложи да станем образцово легални.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор ann ()
Публикувано19.10.09 23:15



Подозирам, че си прав, да. :)



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: ann]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано19.10.09 23:18



И аз подозирам, че си права.



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор Kossoman ()
Публикувано20.10.09 06:56



Както съм отбелязал по-горе - крадете, но не забравяйте, че за всичко се плаща.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: glishev]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано20.10.09 09:01



Не съм сигурна - някой плаща ли на наследниците на Томпсън и на Фарадей за откритията им, които направиха изобщо възможни неща като интернета? Или на създателите на квантовата механика?





Тема Кои са истинските големи крадци?нови [re: Kossoman]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.10.09 11:17



МакКафи вече на два пъти се опита тихомълком да изтегли без моя оторизация пари от кредитната ми карта за продължаване на срока ми на абонамент за техния иначе нелош антивирусен софтуер.

Наложи се да я блокирам.

Ето, това са истинските, големите крадци, за които писах наскоро...

На които не им мига окото директно да ти бръкнат в джоба и да ти отмъкнат парите!

Но не им се сърдя. Подозирам, че МакКафи просто е пред фалит и се опитва като всички нас да оцелее. Иначе едва ли би прибегнал до подобни чисто пиратски действия спрямо своите лоялни клиенти.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.

Редактирано от Aлekc на 20.10.09 11:19.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: ann]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано20.10.09 14:56



Дали е етично или не ... кой би могъл да каже? Ми най -великия от всички творци-Създателя !!!!

Моя Учител ме е учил че като съм получила нещо даром - даром и трябва да го дам на хората ;пък един от първите Му ученици е казал че каквото и да е той все го е получил така че няма с какво собствено да се гордее щото заслугата не е негова а на Този който му е дал въпросните качества

.... те погледнаха на себе си с любов, виждайки себе си, както Светият Дух ги вижда.

Редактирано от yi-rene на 20.10.09 14:57.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: yi-rene]  
Автор ann ()
Публикувано20.10.09 17:34



Сега остава да определим кое сме получили даром. :)

Защото от друга страна е казано "работникът заслужава заплатата си". ;)



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: ann]  
Автор GlBBS (MCMC)
Публикувано20.10.09 18:30



Така е Анн,
а и да не забравяме, че ако ти нямаш възможност да инвестираш сам за създаване на продукт който е все още идеен проект трябва друг да го направи.
Ако проекта пропадне инвеститора може да загуби средства, които може да "инвестира" в друго - в прахосничество например, като повечето ни пишман "бизнесмени".
Та зависи от коя гледна точка гледаш на нещата.



The most certain think is the uncertainty

Редактирано от GlBBS на 20.10.09 18:32.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано20.10.09 18:33



Тук напълно те подкрепям.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: GlBBS]  
Автор ann ()
Публикувано20.10.09 19:20



Като цяло, трудът би трябвало да се заплаща. Все пак, аз работя в софтуерна фирма и ми плащат заплата, понеже ние продаваме софтуер, а не го подаряваме. ;)



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: yi-rene]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано20.10.09 19:43



Моя Учител ме е учил че като съм получила нещо даром

А твоя учител светна ли те, че не си го получила, а си го взела/откраднала мп3 файла? Ти за без пари ли ходиш на работа? Брей, големи тарикат-пишман-християнки се извъдихте!



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: ann]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано20.10.09 23:16



Отговорих на вещицата ама да се уточня - таланта им не им е заслуга и би трябвало да се плаща за времето, което са вложили за създаването на продукта и за останалите разходи за материализиране на идеята, а не за авторство и.

.... те погледнаха на себе си с любов, виждайки себе си, както Светият Дух ги вижда.


Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: witch777]  
Автор loverrock ()
Публикувано20.10.09 23:21



Браво!

The God Delusion

Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: witch777]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано20.10.09 23:35



Ние с а**о сме първи дружки - та файловете които ми оставя в нета - баш съм си ги получила, а не съм ги взела

теб кво те бърка дали ползваме нета или пощенски гълъби не ни плащаш транспортните разходи ти

.... те погледнаха на себе си с любов, виждайки себе си, както Светият Дух ги вижда.

Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: Aлekc]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано21.10.09 12:33



Ами... прав си.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Апология на пиратството :)нови [re: ann]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано21.10.09 12:49



Двете неща се връзват:

от една страна си получил даром музика, щото някой я е качил в Замунда. Следователно и ти трябва да качиш нещо, което да бъде даром за другия. От друга страна, онзи си е поиграл да качва, което е малко време, малко знаене кое как се прави - следователно заслужава заплатата си. И ти му я даваш, качвайки на свой ред.

В безплатните торент-тракери има нещо във висша степен християнско - общност на собствеността. Всичко качено е за ползване от цялата общност, всички се радват на качващия файлове и го поздравяват, никой не ти иска пари, а имаш само моралния ангажимент да споделяш изтегленото като сийдър и сам да качваш материал в полза на другите. Изобщо не става дума за "пиратство" (каква грозна дума), а за взаимно подпомагане на членовете на една общност в нета!

Отделно от това реакционните и кто цяло не особено християнски сили на международния капитал се опитват да пречат на това, следователно го има и романтичният момент на борбата за справедливост, че ако щете и на мъченичество (като ти влезе НСБОП вкъщи и ти вземе компа или те метне в ареста).

Да не говорим, че Христос и апостолите са проповядвали безплатно, лекували са безплатно и са разпространявали текстовете на учението безплатно, отначало устно, а сетне и писмено, преследвани от държавата. Пиратството е един вид апостолска дейност, едва ли не.

Следователно е време да се съставят: "Молитва за ъплоудъра", "Покаен канон за този, що само тегли, а не сийдва" и "Похвално слово за суперпотребителя".



Правилно е, че гербът на Тhe Pirate Bay е кораб, защото и Църквата е оприличавана на спасителен кораб

Да не говорим колко труд хвърлят хора като De Cyrvool, за да превеждат и публикуват Пратчет в Интернет ей тъй - от почит към автора, от желание да бъдат полезни на читателите и за едната чест и слава. На теория и Цървулът, и читателите на преводите му сме пирати. В Средните векове Цървулът би бил смятан за безценен кадър на книжния фронт.

----------
Едит:
Навремето Тертулиан съвсем резонно е попитал римските съдии защо не издирват християните като престъпници, а все пак арестуват онзи, за когото знаят, че е християнин. Така де, ако християнството е престъпление, трябва да се издирва, а ако не е престъпление, не трябва да се арестува.
Същото е днес с пиратите. Защо НСБОП преследва админите на торент-тракери, но не и ползувателите? Кражбата е престъпление, но и съзнателното ползване на крадена собственост - също. Ако ще се арестуват админи, значи и юзърите са виновни. Нека да изпоарестуват половин България (но много ченгета и държавни служители също ще са в кюпа). Ако юзърите пък не са виновни, значи нямаме работа с кражба и следователно и админите трябва да бъдат оставяни на мира.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Редактирано от glishev на 21.10.09 13:00.



Тема Re: Пиратството - кражба или не?нови [re: ann]  
Автор GlBBS (MCMC)
Публикувано21.10.09 12:55



Анн,
Естествено е готовият продукт да се продава. За това никой май не спори (мненията станаха много и ми е трудно да изчета всички). За да стане един продук реалност е нужно успешно сливане на две неща - ползотворна идея, която съставка се защитава донякъде от авторското право и материални ресурси. Този който обезпечава ресурсите има също "права" върху продукта защото ако процеса по създавеното пропадне той понася материални загуби. За автора остава неудовлетворението, че идеята му не се реализира. Така, че проблема по принцип е как ако има печалба тя ще се подели между автора и инвестира. За мен и двете страни имат морално право на дял - какъв ще е този дял обаче това е юридически въпрос и юристите го решават по някакъв нячин чрез специфични закони.

The most certain think is the uncertainty


Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: glishev]  
Автор Kossoman ()
Публикувано21.10.09 13:16



Ако ти се върти идеята, че собствениците на торент тракери не печелят, цъкни в замундата и преброй рекламните банери и полета. После се опитай да видиш в статистиката на колко посещения се радват.
Иначе оприличаването на торент системата с църквата е много точно. Членовете и на двете общности са свързани от обща идея и целта им не е да спечелят от нея (поне повечето от тях). Организаторите и при двете системи (собственици и админи на торенти от една страна и висшия клир и редовото духовенство от друга) от тая дейност печелят или поне си вадят насъщния.



Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: glishev]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано21.10.09 13:48



Бате шефе къде са ми прибрани среднощните творения?

Аз тъкмо реших да споделя една две ценни *авторски* идеи гратис и някой ме е цензурирал


Не виждам нищо нецензурно в споделянето на опит относно *творческото готвене* или христианските препоръки за по- спокойно приемане на нещата от живота отправени към бъдещи майки с оглед на негативното влияние на стреса върху развитието на плода им


.... те погледнаха на себе си с любов, виждайки себе си, както Светият Дух ги вижда.

Тема Re: Кои са истинските големи крадци?нови [re: Aлekc]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано21.10.09 14:00



Чети си внимателно всякакви договори, споразумения, условия за ползване и т.н. Ако не си се съгласил някъде за плащане чрез директен дебит /така се нарича видът плащане, когато доставчикът може да изтегли пари от сметката ти при установяване на твое задължение към него, при твое предварително съгласие/, нямат право на такава операция, но внимавай да не би в малките букви по недоглеждане да си дал това право...



Редактирано от Roxy на 21.10.09 14:07.



Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: glishev]  
Автор GlBBS (MCMC)
Публикувано21.10.09 15:05



Глишев,
Историята на Бил Гайтс е доста поучителна за разтегливостта на понятието морално в бизнеса.
Долният текс е показателен за това.
За някой "адаптацията" на СР/М операционната система на Digital Reasearch към тогавашните персонални компютри на IBM може да не е много морално. Но Бил е проявил нюх и е предложил в подходящия момент на гиганта това което му е било нужно за да стъпи на пазара създаден от Айпъл. Така от сътрудничеството си с АБМ Бил е натрупал капитала, нужен му да създаде "империята" си.



"IBM partnership
In 1980, IBM approached Microsoft to write the BASIC interpreter for its upcoming personal computer, the IBM PC. When IBM's representatives mentioned that they needed an operating system, Gates referred them to Digital Research (DRI), makers of the widely used CP/M operating system.[30] IBM's discussions with Digital Research went poorly, and they did not reach a licensing agreement. IBM representative Jack Sams mentioned the licensing difficulties during a subsequent meeting with Gates and told him to get an acceptable operating system. A few weeks later Gates proposed using 86-DOS (QDOS), an operating system similar to CP/M that Tim Paterson of Seattle Computer Products (SCP) had made for hardware similar to the PC. Microsoft made a deal with SCP to become the exclusive licensing agent, and later the full owner, of 86-DOS. After adapting the operating system for the PC, Microsoft delivered it to IBM as PC-DOS in exchange for a one-time fee of $50,000. Gates did not offer to transfer the copyright on the operating system, because he believed that other hardware vendors would clone IBM's system.[31] They did, and the sales of MS-DOS made Microsoft a major player in the industry.[32]"



The most certain think is the uncertainty

Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: yi-rene]  
Автор witch777 (cool bitch)
Публикувано21.10.09 17:30



Тва със "злобна кучка" но пасаран. Глишев

Редактирано от glishev на 21.10.09 21:44.



Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: witch777]  
Автор loverrock ()
Публикувано21.10.09 17:49



Не знам дали е кучка, но е пример за повечето жени в България, които са затиснати м/у предрасъдаците на патриархата и не могат да приемат правото на избор на другите. Ако някоя жена бачка и е независима и най-важното има собствено мнение, значи или е проститутка или курва или е нещастна! По този начин повечето хора си избиват комплексите, а и четат библията както на тях им харесва!



The God Delusion[image][/image]

Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: loverrock]  
Автор GlBBS (MCMC)
Публикувано21.10.09 18:08



Роки,
Ти прочете ли челните теми които се явяват при влизане в клуба?
Май не си ето ти част от една от тях.

"Клуб Православие бе създаден през 2002 г. с цел да направи възможно общуването между едноверци - по техни премиси, относно теми, които за тях самите са спасителни, полезни, актуални.
В дружеска атмосфера и етичен тон тук разговаряме за вярата си и обсъждаме теми пряко или косвено свързани с Православието, а също и относно религиозни или житейски теми, които биха могли да имат отношение към вярата ни"

Какво общо има изказването ти с тематиката на клуба, а дори и с темата в която си написала това?
Щом претендираш да си много "съвременна" дама, моля дръж се поне прилично, ако не можеш да се държиш като дама



The most certain think is the uncertainty

Редактирано от GlBBS на 21.10.09 18:17.



Тема Re: GlBBSнови [re: GlBBS]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.10.09 18:22





Интересно защо не написа този постинг в отговор на постинга
с махленските клетви на онази нарекла се Рене с нецензурната
дума с тире пред "Ренето"?



Явно е православно-християнска мода
да се мери с два аршина в този клуб по
образ и подобие на модераторите.



Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: GlBBS]  
Автор loverrock ()
Публикувано21.10.09 18:43



Тя напада, първо мен в съседния клуб, защото написах, че обичам да правя френска любов с мъжа до мен. Сега е зачекнала Уич и съм сигурна, че не се дразни толкова от мнението и, колкото от сексуалната и ориентация и от това, че видиш ли лезбийката ще си има бебе заедно с партньорката и. Но обществото му писна от зависливи, объркани и "праведни" хора като нея!

The God Delusion[image][/image]


Тема Re: GlBBSнови [re: AGLER]  
Автор GlBBS (MCMC)
Публикувано21.10.09 19:00



Аглер,

Темата е с много мнение, но колко и да търся не намирам такива обиди за които ти говориш? Ако е имало и са изтрити не съм ги видял.
Аз нито имам възможност нито желание да "следя" какво става непрекъснато в клуба.
Просто видях нападки и апелрах за водене на нормален разговор без общи класификации от сорта какви били христянките, мюсулманките, атейските и т.н.
Винаги съм защитавал позицията, че всеки човек си е уникално-специфичен и затова много ме дразни поставянето на индивидите под-общ знаменател.
Затова и реагирах. Обикновено избягвам да влизам в теми с много мнения, където не съм писъл преди, защото начина на водене да "дискусията' по клубовете протича в разнообразни направления и става една непроследима каша


Тук обаче наруших това си правило.
Е, стана много дълго а много мразя и многословието.

The most certain think is the uncertainty

Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: loverrock]  
Автор GlBBS (MCMC)
Публикувано21.10.09 19:06



Душа,

Не е ли редно да изяснавате "личните" си отношения на бележки?
На обществото му писна и от махленско-клюкарския балканско-ориенталски манталитет


Надявам се да не ми се сърдиш, но обикновенно от такива "искри" като тези дето ти си "подхвърлила", предполагам неволно пламват безуми огньове.
Все пак предполагам, че тук влизат зрели и разумни хора. нека да се държим като такива

The most certain think is the uncertainty

Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: GlBBS]  
Автор loverrock ()
Публикувано21.10.09 19:08



Съгласна!



The God Delusion[image][/image]

Тема Re: GlBBSнови [re: GlBBS]  
Автор AGLER ()
Публикувано21.10.09 19:42



но колко и да търся не намирам такива обиди за които ти говориш? Ако е имало и са изтрити не съм ги видял.



Ето ти обяснението за липсата на въпросният постинг.





Тема Re: GlBBSнови [re: AGLER]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано21.10.09 20:23



Оляхте се и с тая тема.

ирен, ловерок и останалите много отворени мацки и почве да си говорят в съответния клуб или на лични бележки.

Закюч!



Тема Re: GlBBSнови [re: xenox]  
Автор Kossoman ()
Публикувано21.10.09 20:24



Чекай с тоя катанец бре!



Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: glishev]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано21.10.09 20:27



Само ще добавя, че когато преди време емнаха Арена и Замунда се оказа, че около 60% от "пиратския" трафик се генерира от потребители на сървъра на МВР...

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Кои са истинските големи крадци?нови [re: Roxy]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано21.10.09 20:36



Не знам да съм се съгласявал с такива условия, но дори да приемем, че те са били добре прикрит и не съм ги забелязал, беше редно те да ми пишат и да ми напомнят, че е крайно време да платя следващия транш.

Никой обаче гък не ти казва. Преди време такъв номер ми погоди AIG Груп. За да не скърша хатъра на мой приятел, който беше мениджър там, подписах едногодишна застраховка "Злополука". Постоянно получавах предупреждения, че наближава срока за плащане на новата вноска. Накрая се оказа, че съм плащал, не 12, а 16 месеца. Спрях да плащам, а те ме засипаха с предупреждения, че ще остана незащитен и незастрахован, ако не си платя. Накрая мирясаха и ме оставиха на мира...

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: Kossoman]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано21.10.09 21:43



Ако хората от Замунда печелят от реклами - ОК. И Църквата печели от дарения :) В крайна сметка рекламите там не опорочават идеята - просташки са, но не знам кой ги цъка - всички сме там заради филмите и музиката, а те са си без пари.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: loverrock]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано21.10.09 21:47



Аз пък казвам, че сексът е нещо лично. Клуб за сексуални въпроси май има, де, ако искате пишете там по тия работи. Този тук се води "Православие".

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: Aлekc]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано21.10.09 21:50



Именно :)

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: glishev]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Praefectus N.R.)
Публикувано21.10.09 22:07



Последно тая тема катинарясахте ли я или не?



Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: glishev]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано21.10.09 22:20



ВЕЛИКО!



Глишев....влюбих се в теб :)))))





Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: *abi*]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Praefectus N.R.)
Публикувано21.10.09 22:23



Айде, крайно време беше да се земете. Ходи ми се на сватба.





Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано21.10.09 22:32



З(а)ети сме бе...не става.
Но можем да си се обичаме ей така....мозъчно...

да си се ценим дето се казва...



Тема Re: Апология на пиратството :)нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано21.10.09 23:00



Имате късмет, че падна нета - още два часа спам от Бат Рамбо (моя провайдър)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.