Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема 17 въпроса към Тимотейнови  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано03.06.09 09:54



17 мига_щи

лампички.

Здравей, приятелю

Позволявам си да преместя въпросите си* в отделна тема, понеже смятам, че са твърде важни и съществени.

1. Колко време си бил в БПЦ, преди да станеш "старостилец" ?

2. Смяташ ли, че за това време си натрупал достатъчно опит като православна духовност, за да вземеш решение да се отделиш от БПЦ ?

3. И, ако за мен тези два въпроса са риторични, то ще те попитам направо: докъде, смяташ сгига - или ще стигне човек - когато още неопитен, още неофит, тръгне по пътя да се превъзнася над епископи - някои не само с голям духовен и житейски опит, но и видимо и мистично благодатно осенявани свисше ?

Подвъпроси: Ако ти си проповядвал ереси, макар и неволно, можеш ли да критикуваш други ? И, на какво основание смяташ кое е ерес, и кое не - на твоите лични разбирания ? Какво ти дава основание да си мислиш, че си по-компетентен от патриарх Максим, епископ софийски, от чиято духовна опитност нямаш и 1 процент, казано по светски.

4. Нима всичко ти е ясно по догматическите въпроси, каноничните въпроси и пр. Нима не знаеш, че има църковна политика, от която ти си нямаш хал хабер ? Нито пък аз.

5. Защо не критикуваш Фотий - нима всичко е наред ? Защо не прие изобличенията на Прокимен, на Венци и на други ? Защото така ти отърва, нали.

6. Нещо лично: що за монах е тоя, който дири светлините на прожектора ?

7. Що за христов мир има онзи, който го афишира пред публика, все едно че е някакъв продукт от реклама по телевизията.

8. Помолих те да прочетеш постингите на фамулус и Христова в темата ти за . Защо не ме послуша. Не е ли защото, каквото и да ти кажа - и не само аз - не струва и пукната пара за теб, в сравнение с твоите предубедености на вечно правия, онова опияняващо състояние, което те "извисява" - вече години наред - до оная тънка гъделичкаща егото ти прелест, която те подтиква да "ръсиш" самоизобличенията си на ВСЕОСЛУШАНИЕ ? И за какво това, ако не именно да подхранваш, да задоволяваш ненаситното си его_центричене, опитвайки се да оправдаеш абсурда на статуквото си, на вярата си в безумната еклесиология на т.н. Противостоящи.

9. Във връзка това последното - абсурдността на киприяновата еклесиология
[понеже хем признава апостасийното «официално православие» за еретическо, хем в същото време го счита за Църквата — по-точно, за някаква «заболяла част» на Църквата, НО признавайки Тайнствата (то есть, Църквата, съгласно това учение, е разделена на «здрава» не-еретическа и «нездрава» еретическа част, които заедно съставляват единство - понеже и в "еретическата" Й част има Божия благодат)] - те питам: вие, т.н. "старостилци", с какво право говорите за съборност, след като заемате позицията на противо_стоящи при все, че не отричате благодатните Божествени енергии - както и действителността на Светите Тайнства - да пребъдват и извън вашите събирания, в това число и в БПЦ ?

10. След като признавате, че има Църква Христова и извън вашите събрания, то тогава, какво ви пречи, да се "сберете" с нас - по-точно, да се върнете, и да участвате а к т и в н о в църковните събори - както и в Тайнствата - а НЕ да недоволствате подобно на "ощипани моми", гледайки отстрани, дистанцирайки се ?

11. След като дядо Серафим НЕ е призовавал противо_стоене, а нещо съвсем друго:

"На нас подобава да бъдем с тези Православни църкви, които строго, без всякакви компромиси се придържат към стария стил в църковния си живот"

- следвайки този п р и з и в, защо тогава, не преминете към Московската Патриаршия, например, а сте избрали да служите точно и именно на абсурдната еклесиология на Киприян ?

Самият дядо Соболев не остава ли верен на този си призив до края на земното си странстване ?

Не е ли писано:

" Помнете вашите наставници, които са ви проповядвали словото Божие, и, като имате пред очи свършека на техния живот, п о д р а ж а в а й т е на вярата им " (Евр., 13:7) ?

Ако пък горните въпроси са риторика - то следват изобличаващите ви въпроси: защо се инатите и не го слушате - защо не подражавате на п р и м е р а на дядо Соболев ? Или пък на примера на архиереите от РПЗЦ, с която имахте няколкогодишно общение ?

12. Как вие, се гнусите от светите Тайнства, извършвани в една поместна църква, като БПЦ, например ? Как съвестите ви позволяват да се гнусите от Божият Промисъл (понеже не сте в общение с БПЦ), приемайки в сърцата си този а б с у р д ?

Този абсурд - според някои - се нарича ерес.

А разколът - не е ли и той ерес, и то най-долна - сиреч, гнусна. . . ?

13. Защо ли Матушка ще да е избрала да бъде с противостоящият Киприян (който тогава не е бил все още в литургийно общение с РПЦЗ), а не с РПЦЗ, в която се е създавал нейният манастир?

14. Доцент д-р архимандрит СЕРАФИМ (Алексиев) и доцент д-р архимандрит СЕРГИЙ (Язаджиев), казват :

" Църквата т ъ р п и и най-големите грешници , за да ги лекува, но о т л ъ ч в а еретиците, понеже те изопачават св. догми — тия вечни Богочовешки светини, които — по думите на архим. Юстин Попович — «човешкият ум нито може да обгърне всеобхватно, нито може да ги измисли"

В тази връзка, следва и въпроса: С м е с е н и я т календар нарушава ли д о г м а т и т е на Вярата ?

15. В БПЦ има енории, където служат по стария стил - какво ви пречи, да се присъедините към тях ?

16. Докога ще се пъчиш пред всички като абсолютният Всезнайко, винаги виждащ себе си прав, надминавайки дори латинските папи, вживявайки се в ролята на перманентно непогрешим ?

17. Или, по лесно е човек да протестантира - пардон, противо_стои - дистанцирайки се, нежели да се бори, чувствайки Църквата като "тази църква" - подобно на онези политици, които се дистанцират от Родината си, от Отечество си, говорейки за Татковината си "тази държава".



*Тези 17 въпроса са продължение на темата:

. . .





Редактирано от Eжko_ на 03.06.09 11:11.



Тема Re: 17 въпроса към Тимотейнови [re: Eжko_]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано03.06.09 14:49



"Защо не критикуваш Фотий - нима всичко е наред"

Какво е положението при Фотий?



А аз така и не разбрах, забраняват ли или не забраняват, водачите на старостилците на техните следовници да се четат книги на съвременни автори и подвижници "новостилци"?
Трябва, май, да се направи едно "журналистическо" разследване в средите на тези хора, да се види как е при тях!...Обаче, вероятно, са хитрии..., и няма да искат да им се знаят порядките..., да излязат на светло!?



Тема Re: 17 въпроса към Тимотейнови [re: Eжko_]  
Автор snakeling ()
Публикувано03.06.09 16:26



АГЛЕР 2, писнахте ми вече!

Редактирано от xenox на 03.06.09 19:25.



Тема Re: 17 въпроса към Тимотейнови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано03.06.09 19:40



Наско, нямам време да отговарям на всички въпроси - пък и не съм на разпит - не си достатъчно любезен към мен - ти не искаш да разбереш истината, а искаш да ме поставиш на "тясно", сякаш предварително си решил, че ти си прав, а аз крив.

Щом е така, тогава какъв е смисълът да спорим и говорим по тая тема?

Казвам две думи и приключваме разговора. На 60 години бях, когато станах старостилец с 10 годишен стаж в православието. За 10 г. никак не ми беше трудно да разбера еретичните отстъпления на епископите от БПЦ, като имаш предвид моите две висши образования, едното от които инженерно, а другото проектиране и програмиране на автоматизирани системи за управление...

Ако видя при еп. Фотий ерес, естествено ще отида другаде, но сега не виждам такава и си стоя при него. Ти ти стой където ти сърце желае, а на мен не ми се сърди - всеки има свободна вола и съвест и сам си избира, след като направи топла молитва към Бога - даже правилното е пост и молитва - и Бог се смилява и дава исканото.

Ти си по-млад от мен и ако искаш да РАЗБЕРЕШ нещо, просто ме попитай любезно и аз ще ти отговоря, доколкото мога, с любов.



Тема Re: 17 въпроса към Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано03.06.09 20:44



"""На 60 години бях, когато станах старостилец с 10 годишен стаж в православието. За 10 г. никак не ми беше трудно да разбера еретичните отстъпления на епископите от БПЦ, като имаш предвид моите две висши образования, едното от които инженерно, а другото проектиране и програмиране на автоматизирани системи за управление...
"""


Ех, Тимотей, Тимотей - я ни кажи коя година си приел свето Кръщение - ама честно.

Колкото до книжната образованост, то Христос да би търсил Апостолите Си преди всичко измежду най-образованите, а не измежду безкнижни рибари. Но не би. . .

Замислям се, как би ни се изявявал, ако имаше 3 или 4-ри висши образования.



"""Ти си по-млад от мен и ако искаш да РАЗБЕРЕШ нещо, просто ме попитай любезно и аз ще ти отговоря, доколкото мога, с любов."""

В света тия "пинизи" може и да вървят, но в духовната сфера има неща, които са "наопъки" - казано по светски. Свети Атанасий Александрийски е бил на 30 години, когато е изобличавал Арий. Ако си бил насреща му, и теб щеше да изобличи. Прочем, той ТЕ изобличава. Така че, въпорсите към теб остават да висят със страшната си сила, стари мой приятелю. Ако искаш отговори, ако не искаш, недей - свободна воля, свободен избор. И, л и ч н а отговорност. отговорност, каквато и аз поемам с тази си тема.


Прочем, дали ще доживея денят, когато ще се държиш с мен п о н е като равен с равен пред Христа Бога.




Редактирано от Eжko_ на 03.06.09 21:07.



Тема Re: 17 въпроса към Тимотейнови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано03.06.09 21:23



Дръж си ти с мен като равен с равен и ще имаш мир и спокойствие.

Защо сега излишно да се пъчиш?



Тема Re: 17 въпроса към Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано03.06.09 21:52



Евалла, най-сетне една мъжка реакция :)

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: 17 въпроса към Тимотейнови [re: glishev]  
Автор Sisilia (пристрастен)
Публикувано03.06.09 22:26



Евалла, най-сетне една мъжка реакция :)


Значи Тимотей се оказа единственият мъжкар!?


Знаех си аз!



Тема Опа, Сисилия!...нови [re: Sisilia]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано03.06.09 22:34



Я, тука, да ви поздравя, теб и останалите дами с една песен:


Твоята дълга дреха
която докосва поляната
и тази твоя сладост
която се е облякла празнично
аз я разпознах, жена моя.
От мечтата крачката беше къса
дали те последвах не си спомням
без да те видя те сънувах, жена моя
Твоите ръце антични
се отварят леки
предлагаш ми твоите плодове
твоята земя е богата
не те изслушах напразно, жена моя.
Дали те последвах не си спомням
без усилия ти повярвах
без болка ме пожела, жена моя.
Твоите продълговати очи
изтриват следите
от един пожар(!?...-не се чува и разбира добре)
от .....(не се разбира- може допълнителен превод)
не ти се усмихнах напразно
дали ми беше студено
не си спомням.
Без да те видя, те докоснах, жена моя.

Редактирано от _maycal на 03.06.09 22:38.



Тема Re: Опа, Сисилия!...нови [re: _maycal]  
Автор Sisilia (пристрастен)
Публикувано03.06.09 22:42



.....дали ми беше студено
не си спомням

......

Мерси!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.