Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:16 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Отново за смърттанови  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано17.09.09 23:16



Питам майка си иска ли да яде, а тя казва:
- Защо да ям – и без това ще умирам...
- А, - казвам аз – смъртта е важно нещо и към нея трябва да се подхожда отговорно.
Майка ми е стара – наближава 99 години - и не разбира много неща, но вие, младите, също не разбирате добре смъртта и не мислите за нея. А това е грешка.
Християнското разбиране за смъртта е, че трябва да сме готови всеки ден за нея, а не да си мислим, че тя ще ни пожали следващите 50-60 години! Като се събудиш, кажи: Слава на Бога, днес съм жив! Като лягаш, кажи: Слава Тебе Боже, днес не умрях! Нищо че си на 20 или на 25 години. Колко хора умряха, преди на навършат 25 години!

Апостол Павел казва: “Затова и въздишаме и копнеем да се облечем в небесното си жилиже” /2 Кор.5:2/. “Имаме дръзновение и по-скоро желаем да напуснем тялото и да се приберем у Господа” /стих 8/. Вие желаете ли да напуснете тялото си и да се приберете у Господа? Май не...

Смъртта, смъртта, колко странна е тя... Уж умираш, а не умираш, и си оставаш жив – отиваш при Бога и даваш отчет – как си живял – за Бога или за своя угода... Смъртта, колко странна е тя! Тя ни дава Живота, но ние не го искаме и не сме готови за Него. Някои си мислят, че като имат малко дете или деца, Господ няма да ги прибере, но скоро чествахме св. Мамант, който останал без родители и Бог внушил на чужда жена да го отгледа като свое дете.

Ако ние мислим още днес за смъртта, и свързания с нея съд, едва ли бихме правили грехове. А днес всичките ни мисли са насочени към успехи в земния живот, и затова смъртта за нас е винаги или почти винаги изненада. Само за болните от рак смъртта не е изненада и явно Бог ги обича и те, знаейки че умират, спокойно могат да се подготвят за смъртта и съда, и да избегнат ада. Разбира се, ако са просветени.

Вие как сте с мисълта за смъртта? Спохожда ли ви често или не.


Не можем без грижи за живота.
Но излишни грижи доходоносни,
са често... смъртоносни.


Нощта смени деня,
и Бог със този мрак
напомня ни за гробния капак...

Ние не знаем
какво ще се случи след смъртта.
И това окончание е по-голямо
от всяко земно знание...

Злите от смъртта се оплакват,
и не вярват във възкресението.
Добрите – всеки ден го очакват...


Хлябът – най-необходима храна.
Мисълта за смъртта –
по-необходима от всички дела.

С паметта за смъртта,
труд и мъка стават радост,
а към нас безчестието – сладост...

Без Христос животът е измама!
Блага от многолетен труд –
и в миг след смъртта ги няма...

Смъртта е нещо съкровено.
Чрез вярата в Христос,
тя грее просветлено.



Тема Re: Отново за смъртта и за изкуството да се умренови [re: Tимoтeй]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.09.09 00:58



В отговор на:

Вие как сте с мисълта за смъртта? Спохожда ли ви често или не?




За другите не зная, но аз се ръководя от следният съвет:

Трябва да сте готови по всяко време – насред планове за бъдещето и най-оживена дейност, в разцвета на здравето и силите си – с ведро и непоклатимо упование да стъпите завинаги на „другия бряг”, без каквато и да е възможност за връщане назад.

Ако някой е до такава степен обсебен от нещата на физическия земен живот, че му се струва невъзможно да мине без тях, – ако той не може да си представи състояние, при което всички цели на земните въжделения стават безпредметни, – такъв човек трудно ще усвои умението да се умре.

Ала истински и с радост умее да живее на земята само онзи, който може ежедневно и ежечасно да предизвиква в себе си състоянието на готовност да посрещне смъртта, – отърсил се от всеки страх и от всяка печал.


Според мен по-добра и естествена духовна практика от описаната по-горе не ми е известна. Тя дори не изисква първоначално човек да вярва в каквото и да било. Вярата идва като последица от редовното ежедневно и ежечасно практикуване на това, така наречено, "изкуство да се умре".

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Отново за смърттанови [re: Tимoтeй]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано18.09.09 09:07



Забележителни текстове по въпроса може да се намерят в "Лествица", както и в "Беседи за живота след живота" (архим. Серафим Алексиев). Във втората книга има и раздел, в който се разбира, че св. Никодим Светогорец е един от авторите, които са написали много ценни неща по темата.



Тема Re: Отново за смърттанови [re: Tимoтeй]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано18.09.09 09:16



Откъс от любимата ми книга - рядко пускам цитати, особено дълги, но това си заслужава.

Не е мъртъв баща ти, Химбал. И формата му и сянката му не са мъртви. В действителност е умряло само твоето усещане за тази форма и тази сянка. Защото има такива форми и сенки , че с грубото си зрение човек не може да ги различи.
Сянката на кедъра в гората не прилича на сянката на кедъра, който е станал мачта на кораб, или колона в храм, или подпора на бесилка.И на слънце кедърът не хвърля същата сянка, както при луна светлине, при светлината на звездите, или в пурпурното зарево на залеза.
И все пак , както и да се преобразява този кедър, все си е кедър, макар че горските кедри не го считат повече за свой събрат.
И гъсеницата може ли да разпознае посестримата си, скрита в пашкула? А в пеперудата разпознава ли посестрима копринената буба?
Способно ли е пшеничното зърно в земята да проумее, че е роднина на порасналата в полето пшеница?
Могат ли парите във въздуха, или морските вълни да признаят за свои братя и сестри снеговете по планинските върхове?
Може ли Земята да почувства събрат в летящия към нея от дълбините на Вселената метеор?
И може ли да види дъбът себе си в жълъдчето?
Твоят баща сега пребивава в светлината и тази светлина те заслепява, за нея очите ти не са приспособени и има форма, която ти не различаваш и поради това казваш, че баща ти го няма вече. Но земната личност на човека, където и да попадне, и както и да се изменя, ще хвърля сянка дотогава, докато не се разтвори в светлината на Божествената личност на Човека.
Парчето дърво, и да е зелена клонка днес, а утре – колче в стената, си остава все същото дърво, а формата и сянката си ще измени само тогава, когато бъде погълнато от вътрешния огън. Така и Човекът продължава да бъде човек, дали жив, или мъртъв, докато Богът, който е вътре в него, не го погълне, докато не проумее своето единство с Единия. Но това не може да стане в малкия интервал от време, достатъчен само за да си затвориш клепачите, който хората наричат живот.
Цялото време е времето за живот.
Няма спиране и тръгване. В него няма крайпътни ханове, където странникът да може да спре за отдих и подкрепа.
Времето е непрекъснатост, която сама себе си припокрива. В него задните редове се застъпват с предните. Нищо не свършва и нищо не започва във времето, нищо не изпуща то от обятията си.
Времето е колело, което се върти от чувствата. Те са го създали и го въртят в пространството.
Поразявате се от промените, които виждате в природата всяка година; те объркват усещанията ви и вие вярвате, че всичко е подвластно на промените. Но съгласете се, силата, която движи тези промени винаги е една и съща.
След възхода идва падението и посърнали вие твърдите, че всичко, което расте и ще загине. Но съгласете се, силата, която повелява на растежа и упадъка, не им е подвластна!
Сравнявате силата на урагана с лекия бриз и казвате, че силата на урагана е много по- голяма. Но все пак признавате, че който управлява урагана, той и зад ветреца стои, но сам не вилнее като буря и не се рее с лекия бриз.
Колко сте лековерни! Доверявате се на всяка уловка на вашите чувства! Къде е вашето въображение?!? Та само с негова помощ можете да разберете, че всички тези объркващи ви промени са само ловкост на ръцете, измама.
Как може ураганът да бъде по- бърз от вятъра? Не се ли заражда ураганът от вятъра? И нима не носи в себе си вятър ураганът?
Вие, бродещите по Земята, с какви мерки мерите изминатото разстояние- с крачки, или с версти? Дали се разхождате, или тичате, Земята ви носи със своята си скорост. Вашата скорост се равнява и с тази на Земята. Но Земята се носи от други тела и скоростта и е като тяхната.
Бавното е началото на бързото, а бързото носи на крилете си бавното. Бързото и бавното са неразделни във всеки момент, във всяко пространство.
По какво съдите, че ръстът е ръст, а разпадането е нещо съвсем друго, и че едното е враг на другото? Та всичко, което расте по земята, израства от нещо разрушено. Всичко се разрушава, само защото нещо от него се създава.
Вие растете, постоянно угасвайки и се разрушавате, поради растежа си.
Нима умрялият не дава на другите почва? Нима живите на носят в себе си умрелите?
Растежът е дете на разпада, а разпадът- на разтежа, Животът е дете на Смъртта, а смъртта е майка на Живота. Истината е, че всички са единни във всяка точка на Времето и Пространството. Истината е, че радостта ви от живота и растежа е толкова глупава, колкото и мъката от смъртта, от разрушението.
Наричате есента времето на гроздето. Но ви казвам, че то зрее и през зимата, когато дремещият в него сок струи незабележимо и то сънува. Зрее и през пролетта, когато лозата се покрива с гроздчета със свенливи изумрудени зрънца, зрее и през лятото, когато разперва гроздовете си, налива ги с кехлибарен сок, и ги оцветява със сзлатните бои на слънцето.
И щом във всеки сезон се съдържат другите три, истината е, че те се сливат във всеки момент, във всяко място в Пространството.
Да, времето е най- големият лъжец, а хората- най- големите наивници.
И човекът, веднаж завъртял колелото на времето, сам заприличва на катерица в колело. Толкова е очарован и завладян от движението, че не е в състояние да проумее, че сам той някога е завъртял колелото и не може да намери време въртележката на Времето да спре.
Както котката, когато ближе точилния камък си наранява езика, но вярва, че кръвта тече от камъка, така и човекът, своята си кръв ближе, пролята върху колелото на времето и поглъща собствената си плът , изтръгната от спиците на времето, но счита, че това са плътта и кръвта на времето.
Върти се колелото на Времето из пустотата на Пространството. По това колело е разположено всичко, което чувствата могат да възприемат. Но за чувствата е недостъпно възприемането както на времето, така и на пространството, поради това предметите за тях ту се появяват, ту изчезват. Каквото е изчезнало някога си, и някъде си възниква в друг момент, в сруга точка. Това, което един издига нагоре, друг спуска надолу. Което някой счита за ден, друг счита за нощ. Тук всичко зависи от вашите „къде” и „кога”.
О, братя, пътят на Живота и Смъртта е един- по колелото на времето. Движението по кръга не може никога до края да достигне, или да се изчерпи. А в света всички движения стават по кръг.
Е какво, Човекът завинаги ли да остане в порочния кръг на времето, без да се измъкне никога оттам?
Той ще се измъкне, защото Човекът е наследник на божествената свята Свобода.
Във вечно движение е колелото. Но оста му е в покой.
Бог е оста на въртене. Макар че всичко се върти около него във времето, в пространството, все пак той е винаги извън времето и пространствата. И макар че всичко е породено от неговото Слово, самото то, като него, е извън времето и пространството.
Всичко на оста е в покой. Където е колелото- там е безпокойството. Къде ви е по- добре?
Казвам ви: преместете се от колелото на оста, за да не ви се повдига от движението. Нека Времето да се върти около вас, но вие не се въртете заедно с него.




Тема Re: Отново за смърттанови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.09.09 10:34



Във вечно движение е колелото. Но оста му е в покой.

Бог е оста на въртене. Макар че всичко се върти около него във времето, в пространството, все пак той е винаги извън времето и пространствата. И макар че всичко е породено от неговото Слово, самото то, като него, е извън времето и пространството.

Всичко на оста е в покой. Където е колелото- там е безпокойството. Къде ви е по-добре?

Казвам ви: преместете се от колелото на оста, за да не ви се повдига от движението. Нека Времето да се върти около вас, но вие не се въртете заедно с него.


Прекрасно казано!!!

Сигурно си забелязала вече, но това е и същността на моето основно духовно послание, което стои и в инфото ми:

Съществуваме едновремено във времето и във вечността. Ние сме във времето и времето е в нас. Ние сме във вечността и вечността е в нас.

Има само един проблем: дали се самоусещаш като вечно същество, което се изявява в непрекъснато променливи преходни форми във времето или само като едно напълно откъснато от Вечността смъртно същество.

Наскоро завърших една мое есе на тази тема така:

Повечето хора накъдето и да погледнат със своите слепи за вечното земни очи, виждат само объркани бивши бебета и бъдещи покойници...

Такава е - поне привидно, съдбата на човека - да се роди кой знае защо на дадено място и в дадено време, да проживее на тази земя от няколко секунди до няколко десетилетия, а след това отново да потъне във Великото Неизвестно, откъдето се е появил.

Поради това за всеки от нас е най-добре да приеме смирено и с пълно доверие земната си съдба, каквато и да е тя, и да не забравя никога, че е дете не само на този преходен свят, но и на Вечността.


Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема Re: Отново за смърттанови [re: Tимoтeй]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано18.09.09 17:50



не те разбраха, мм?

кръщение с огън е пътя към победата



ако искаш кажи, че си допуснал Христос в сърцето си.

Veni, vidi, vici

Тема Re: Отново за смърттанови [re: Aлekc]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано18.09.09 18:00



За някои неща си прав, за други - не.

Първо няма съдба, за да имаш доверие в нея. Има послушание на Бога или непослушание. При непослушание и грях, има пак спасение чрез покаяние и изповед. Вместо земна съдба има Закон Божи и взависимост от нашето отношение към Него, ние сами си определяме и си чертаем Пътя земен и даже небесния Път.

Ние сме деца на Вечността, но не сами, а чрез Христос и във Христос. Ти сякаш още отсега се радваш на собственото си спасение във вечната радост. Не бързай - Вечността е двояка - или вечна радост или вечна мъка.

Този форум е за това всички да разберем как се стига до първата радостна Вечност. Ако знаеш колко е трудно постижима тази радост, никак не би бил спокоен и радостен и самоуверен.



Тема Re: Отново за смърттанови [re: мapдyk]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано18.09.09 18:11



Протестантите говорят така - нима е лесно да влезе Христос в върцата ни. Нали първо трябва да ги очистим от страстите, с които са пълни.
Христос влиза само в чисти сърца.
Нашите сърца как да ги почистим и после да умрем леко и с усмивка?
Ако знаеш кажи - аз знам, но това съм го учил с кръв и пот 20 години.
И да ти го кажа няма да ми повярваш и ще ти се види много тежко.
Да, тежко е. Не е за всеки - затова и лекото умиране не е за всеки...



Тема Re: Отново за смърттанови [re: Kaлoмaин]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано18.09.09 18:39



Текстът не е православен.

"Е какво, Човекът завинаги ли да остане в порочния кръг на времето, без да се измъкне никога оттам?
Той ще се измъкне, защото Човекът е наследник на божествената свята Свобода."

Не е автоматично наследник на тази Свобода, а по много труден и тежък начин. Чрез борба със света, прътта и дявола! Разликата между текста ти и Божественото Православие е очевадна.



Тема Re: Отново за смърттанови [re: Tимoтeй]  
Автор Sisilia ()
Публикувано18.09.09 19:51



Вие как сте с мисълта за смъртта? Спохожда ли ви често или не.

Тимотей, откакто мама почина често мисля за смъртта.
Скръбта ми е голяма по загубата, много ми липсва.
Тази нощ я сънувах, седеше и мълчаливо ме гледаше.
Аз я попитах защо мълчи и дали ме обича, а тя ми каза:
- Много те обичам, но сега съм при Бога. Един ден ще бъдем отново заедно.
След тези думи изчезна и аз се събудих.

Тимотей, не съм сънувала от месеци или не помня и знам какво ще ми кажеш за сънищата, но след този сън дълго плаках и тези ми сълзи не бяха на скръб, а на утеха.
Това обаче не ме лишава от задължението да се моля за нея.

Слава на Бога!

_




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.