Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:27 26.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор Thorin (непознат )
Публикувано13.07.09 21:23



Първо на теб, Маноле.

Пак ти казвам, че точно това съм написал, а ти съзираш нещо друго. След като са "вдъхновявани именно за логически съждения" и веднъж тия съждения са кодифицирани, може ли да става въпрос за изменение или отхвърляне на някои от тях?!?

"Тхорин" хо-хо- хо, Стефчо, вече наистина ме забавляваш, ама наистина.
Цитатът от "Деяния", ще го коментирам така - започваш да се изживяваш като мъченик, драги, а именно вие протестантите ги отричате. Нещо повече, опитваш се да се докараш равен Нему, а това хич не ми харесва.
Ти си необрязаният по сърце и лицемерът тук, защото тълкуваш текстовете, както ти скимне с една единствена цел - Разделение.

Каломаин, Каломаин, дори не си прочела какво съм написал и бързаш ли, бързаш да плещищ и да хвърляш кал. И нима не става въпрос тук за принципи? Атеистка, драга, а не еретичка, има съществена разлика и като я разбереш, тогава пак ще говорим.
/Да, харесвам творчеството на Толкин, пък и съм "печално" известен в така наречено Толкин общество. За повече информация по този въпрос питай Негово Модераторско Величество Манол Глишев/



Редактирано от Thorin на 13.07.09 21:28.



Тема Айде пак, като за бавноразвиващи се...нови [re: Stephanus]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано13.07.09 22:18



... петдесятни сектанти.

Написах следното:

Освен това, ти се опита да акцентираш на следното -

47 А Соломон му построи дом.
48 Но Всевишният не обитава в ръкотворени храмове, както казва пророка

- като, едва ли не, доказателство за това, че ако някой храм е ръкотворен, то Всевишният не може да обитава в него.


На което ти по типичния петдесятнически неграмотен маниер изпищя:

Откъде пък го измисли това за акцентирането ?????

Не ми преиначавай думите !!!



Ето откъде, моето момче:



Соломон построява храм и !!!

Изведнъж този стих:
Но Всевишният не обитава в ръкотворни храмове


Тези три удивителни (които, типично за петдесятен сектант, няма как да не изтипосаш; нещо като селянин в ефир: сигурен е, че ако !!! ИЗКРЕЩИИИИ !!! дълбокомислената си теза, ще й придаде още по-голяма дълбочина) и това "изведнъж" си позволих да разпозная като акцентиране. Демек, дори съм проявил деликатност.

Сега всеки може да се убеди как лъжете, вие, петдесятниците: глупаво и кресливо.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано13.07.09 22:47



Уважаеми Торин,
при това превъзходство, което демонстрираш, просто не съм достойна да общувам с теб.

Добре, че ти ми каза каква съм - защото аз съм толкова глупава, необразована и неграмотна, че не мога да определя сама. Във всеки случай мненията ти издигат православието толкова високо, че нямам нито възможност, нито желание да стигна до тези висоти и предпочитам да си остана неграмотна ... е, каквато предпочиташ - за мен няма значение за каква ме мислиш. А ти се грей на превъзходството на своите познания и интелект.

пък и съм "печално" известен в така наречено Толкин общество
Хм, ... аз пък се надявах, че си Торин, не Турин Турамбар.

Редактирано от Kaлoмaин. на 13.07.09 23:08.



Тема Още пояснения:нови [re: Stephanus]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано13.07.09 22:53



На моето изказване:

Речта на Стефан в Деяния 7, която цитира, изобщо не се отнася за църковните постройки след първи век, а за юдейския храм и обреди преди и по време на самия Стефан. Това е директна критика към съвременните му йерусалимски религиозни първенци. Ако искаш говориш за наличието или неналичието на божествено освещение в християнските храмове в някоя по-късна епоха, не е това текстът.

Ти отговаряш:

Че кой е казал, че речта на Стефан не се отнася до Ерусалимския храм и обредите по това време?

Тоест, пак лъжеш и то по-най глупашкия и лесно уловим начин. И така, обасни ми къде в цитираното съм заявил, че някой е казал, че речта на Стефан не се отнася до Ерусалимския храм и обредите по това време?

След като времето на храма е отминало, то какви основания е имало 4 века по-късно да започнат строежи, които имат за прототип Ерусалимския храм ???

Точно в посланието до евреи, което ти нескопосано и откъснато от контекста си позволи да цитираш, прототип и източник на образността, която ползва авторът е тъкмо йерусалимският храм. Образността и съотношението на елементите се запазват и същевременно надмогват старозаветните си източници. Точно това новозаветно, евангелско, христово отношение към образността, символите и елементите на храмовото служение се демонстрира от литургичното Християнство, което и до днес се е запазило в Католицизма и Православието, без да претендира, че която и да е тяхна сакрална постройка е повече или наравно неръкотворен храм с небесния. Днешните католически и православни храмове изобразяват и представят единствения неръкотворен храм, а не са идентични с него; по същия начин както и телата на християните не са идентични с небесния храм и тяхната множественост не оспорва неговата единственост, а по повече или по-малко съвършен начин я изобразяват и изживяват на земята.

11 А понеже Христос дойде като първосвещеник на бъдещите добрини, Той влезе през по-голямата и по-съвършена скиния, не с ръка направена, сиреч, не от настоящето творение,
12 веднъж за винаги в светилището, и то не с кръв от козли и от телци, но със Собствената Си кръв, и придоби за нас вечно изкупление.
13 Защото, ако кръвта от козли и от юнци и пепелта от юница, с които се поръсваха осквернените, освещава за очистването на тялото,
14 то колко повече кръвта на Христа, Който чрез вечния Дух принесе Себе Си без недостатък на Бога, ще очисти съвестта ви от мъртвите дела, за да служите на живия Бог!


12 и 13-ти стих са прекалено красноречиво продължение на 11 и точно затова ти ги отряза. От тях става ясно точно в какъв смисъл авторът говори за несъвършена и съвършена скиния и светилище - не в смисъл на позвление или непозволение да се строят християнски храмове, а в смисъл на отричане на старозаветните жертовприношения на животни и възвеличаващо постановяване на превъзхождащата ги отменящата ги Христова жертва. Напълно в духа на това послание, литургичното Християнство отрича животинските жертви и празнува Христовата жертва.

Редактирано от glishev на 14.07.09 02:41.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Kaлoмaин.]  
Автор Thorin (непознат )
Публикувано14.07.09 00:32



Каломаин, не съм искал да демонстрирам превъзходство над теб и не съм искал да те обидя по някакъв начин, но след като се чувстваш засегната, съжалявам, не това беше целта ми.
А това, че си атеистка, ти сама го потвърди. Аз просто държах да знаеш, че има разлика между еретик и атеист.


Хм, ... аз пък се надявах, че си Торин, не Турин Турамбар.

Не знам какво имаш предвид с това изречение, но аз наистина съм известен по ника Торин Дъбощит или просто Торин сред толкинистите и толкинианците.

Бъди жива, здрава и благословена от Господа Иисуса Христа.

П.П.
И не толкова тънкообидна...





Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано14.07.09 00:57



Хм, ... аз пък се надявах, че си Торин, не Турин Турамбар.

Не знам какво имаш предвид с това изречение, но аз наистина съм известен


Че какъв толкинист и толкиянец си щом не знаеш кой е Турин Турамбар?



Тема Re: Айде пак, като за бавноразвиващи се...нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано14.07.09 02:40



Дори петдесятните сектанти не могат да бъдат бъзвани на тема бавно развиване, Абсенте. Мери си приказките.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: spanishcaravan]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано14.07.09 02:45



Не разбрах защо не може да се говори за съкращаване, па ако ще да е само на "буламача", който не смятам за "буламач" (а и смятам, ч да се говори така е глупаво). За Иисус Сирахов си се сетил. За Макавейските книги?

Всъщност протестантите дължат много както за вида на Библията си, така и за вида на Веруюто си на католиците, колкото и понякога това да не им харесва.



Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано14.07.09 02:48



Торине, гледам, че вече си ноторно известен и тук :) Така че радвай ни със съкровищата на своята мисъл.

Има какво да се обсъжда по Отците, разбира се. например да се утчнява какво от думите им е частно мнение и какво - вдъхновено свише, защото очевидно има и едното, и другото (както самият Василий Велики признава).

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: spanishcaravan]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано14.07.09 02:50



Нелош толкинист, но попаднал под омаята на Дракона :)

Подпис: Глаурунг

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.