Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:33 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано13.07.09 16:11



Догмата, Торине, се гради от богословите. Богословите, които наричаме Отци, са вдъхновявани от Светия Дух, то се знае, но са вдъхновявани именно за логически съждения. И свети Василий, и свети Августин, и свети Григорий (и двамата) са освен добри вярващи още и много добри философи.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано13.07.09 16:21



Стефане, ако си протестант, твоята вяра не е ли основана на Веруюто с римската добавка "и от Сина"? Доколкото знам, протестантите не са се отказали от това.

Йоан 15:26. А когато дойде Застъпникът, когото Аз ще ви изпратя от Отца, Духът на истината, който изхожда от Отца, Той ще свидетелства за Мен.

Не мисля, че този стих е повод за разделение и освен това смятам, че основното му послание е , че "Духът на истината" ще свидетелства за Христос.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано13.07.09 17:07



Ето това е типичен пример за неграмотен атеист, който е незапознат, не само със Светото Писание, но и с Догмата, Светите Тайнства, изобщо всичко що се отнася до християнството. И въпреки това, че са атеисти се мамят по живот вечен. Как да стане това без Вяра в Господа Бога Иисуса Христа, как? Нима Господ е обещал живот вечен тук на земята? Нима Той ще даде вечност на тленните ни тела, а ще принизи духа? Но такива сте вие атеистите, Каломаин, материалното та материалното, да го пипнете, да го видите, да го хапнете и пийнете, пък после каквото ще да става! Не става само с ядене, Каломаин, не става...

Да, аз като еретичка, смятам, че тялото ми е резултат от еворлюцията и затова има толкова животински инстинкти.

Само че не аз имам претенции, че ще ми бъде даден вечен живот в това тяло, а ти - като праведен и православен. Затова смятам, че би трябвало да можеш да защити поне тази си претенция. Или не вярваш, че това ти тяло е храм божи и ще бъде възкресено?

Това твърдение за духът аз никъде не съм го писала, нито съм намеквала по някакъв начин за принизяването му. Но ти и при Стефанус пробваш този подход - критикуваш по принцип - не това, което сме казали, а това което ти се иска да кажем. За да имаш оправдание за неспособността си да защитиш позицията си без да принизяваш опонента.

Факт е, че Православната Църква пази Божията Истина, обредите, ритуалите и прочие, така както са ги предали апостолите на светите отци. Всичко останало е изкривяване и заблуждение.

И представителите й, пазителите на Божията истина, не сте в състояние да отговорите на обикновен въпрос.
Хайде да караме поред: какво точно не е наред с твърдението, че тялото на Христос е храм Божи? И че християните са в Христос? И накрая - щом сте в Христос - защо вашите тела не са негови храмове?

Аз мога да ти отговоря поне на последния - защото бъркате вярата с празни приказки и защита на егоцентричността и самозаблудата.

ПП - от къде идва никът ти? Да не си фен на Толкин?

Редактирано от Kaлoмaин. на 13.07.09 17:09.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано13.07.09 17:08



Как да го направя? Ами тези тук са такива уникати ...



Тема преиначаваш ми думите !!!нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано13.07.09 17:11



Речта на Стефан в Деяния 7, която цитира, изобщо не се отнася за църковните постройки след първи век, а за юдейския храм и обреди преди и по време на самия Стефан. Това е директна критика към съвременните му йерусалимски религиозни първенци. Ако искаш говориш за наличието или неналичието на божествено освещение в християнските храмове в някоя по-късна епоха, не е това текстът.


Че кой е казал, че речта на Стефан не се отнася до Ерусалимския храм и обредите по това време?

Въпроса ми отиваше по-нататък. След като времето на храма е отминало, то какви основания е имало 4 века по-късно да започнат строежи, които имат за прототип Ерусалимския храм ???

Освен това, ти се опита да акцентираш на следното -

47 А Соломон му построи дом.
48 Но Всевишният не обитава в ръкотворени храмове, както казва пророка

- като, едва ли не, доказателство за това, че ако някой храм е ръкотворен, то Всевишният не може да обитава в него.


Откъде пък го измисли това за акцентирането ?????

Не ми преиначавай думите !!!

Точно обратното - дадох ти примери с това как Бог обитава Скинията и Соломоновия храм.

"ГОСПОДНАТА слава изпълни скинията"
"ГОСПОДНАТА слава изпълваше ГОСПОДНИЯ дом"


Беше ти обяснено и доказано, че храмът, като обиталище на Божията слава, може да е хем ръкотворен, хем неръкотворен, въпросът е да не остане поради коравосърдечието на богослужителите само ръкотворен.


Това вече си е някакво твое мнение.
Но не е това въпросът както после може да видиш от писмото до Евреите.

"Но понеже Христос дойде като Първосвещеник на бъдещите добрини през по-голямата и по-съвършена скиния, не с ръка направена, тоест не от настоящото творение"

Редактирано от Stephanus на 13.07.09 17:23.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано13.07.09 17:20



За съжаление е повод за разделение - поне между нас и католиците :(

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Kaлoмaин.]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано13.07.09 17:26



Някои от тези тук :) Ако трябва да съдя за православието по фанатиците, изводите ще са едни. Ако трябва да съдя по светците - ще са други. А ако съдя по Евангелието - вероятно ще са по-близо до изводите, направени по светците. Което е добре, макар че пак се сещам за оная приказка със слепците и слона.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано13.07.09 17:56



Смятам, че не е "съкратена" и предполагам знаеш защо не може да се говори за "съкращаване".

Да, определено е загуба това дето липсва при протестантите книга като тази на Исус син Сирахов (тя ми е сред любимите), но от друга страна намирам за здравословна липсата на буламача "3Ездра".



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано13.07.09 19:04



Каломаин, моля, не бъркай православието с православните :) Едно чудесно учение може да бъде изпоядвано и от не толкова чудесни хора. както и разбира се, пълни дивотии могат да бъдат тачени от свестни хора, за съжаление.
Това нещо подобно на "комунизмът на теория" и "комунизмът на практика" ли е?



Шегувам се...Не ти ли е минавало през ум, че всъщност самото Православие прави хората, които го изповядват такива...



Тема "Всевишният не обитава..." едно мнение от 3 векнови [re: Stephanus]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано13.07.09 19:59



"За нашето богослужение е удобно всяко място. Случи ли ни се да бъдем на кораб, в пустиня или в тъмница, и корабът, и пустинята, и тъмницата могат да служат за място за извършване на богослужение, тъй като храмът всъщност е християнската душа... (Дионисий Александрийски +264)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.