Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:21 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: За пророчествотонови [re: Eжko_]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано10.07.09 14:46



За нас, християните, сядането* отдясно на Бог Отец не означава, че Христос е спрял да двещенодейства, бидейки Глава и Първосвещеник на Църквата Си - точно обратното - помним винаги обещанието му, че е с нас през всички дни до свършека на света.


*Сядането отдясно означава - казано по човешки - наградата на Сина Божий за Изкупителното Му дело, за победата Му над греха, проклятието и смъртта.

Затова след Възкресението Си Той в е ч е е могъл да каже: "Даде ми се всяка власт" (Мат.28:18) - то есть, именно, като човек Той говори за Себе Си, че е получил власт, която винаги е имал, има и ще има като Бог. Защото плътта Му била вече възкръснала, освободена от смъртността и обожествена.


Че кой казва че Христос е спрял да свещенодейства ? Това което казвам е че Той няма повече да принася жертви за грях !!! защото:

"където има прощение за тези неща, там няма вече принос за грях."



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано10.07.09 18:32



Речта на Стефан в Деяния 7, която цитира, изобщо не се отнася за църковните постройки след първи век, а за юдейския храм и обреди преди и по време на самия Стефан. Това е директна критика към съвременните му йерусалимски религиозни първенци. Ако искаш говориш за наличието или неналичието на божествено освещение в християнските храмове в някоя по-късна епоха, не е това текстът.

Освен това, ти се опита да акцентираш на следното -

47 А Соломон му построи дом.
48 Но Всевишният не обитава в ръкотворени храмове, както казва пророка


- като, едва ли не, доказателство за това, че ако някой храм е ръкотворен, то Всевишният не може да обитава в него.

Беше ти обяснено и доказано, че храмът, като обиталище на Божията слава, може да е хем ръкотворен, хем неръкотворен, въпросът е да не остане поради коравосърдечието на богослужителите само ръкотворен.

Редактирано от Absinthe Ducrosfils на 10.07.09 18:33.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор Thorin (непознат )
Публикувано10.07.09 22:18



Маноле, Манолеее ...
А аз какво написах?!? Нима нещо друго исках да кажа?!?

"Чудесен текст !!!

6. Аз посадих, Аполос напои, но Господ даде растежа.
7. И така, нито този, който сади, е нещо, нито този, който напоява, а Господ, който дава растеж.
8. И така, този, който сади, и този, който напоява, са едно, но всеки ще получи своя собствена награда според своя собствен труд.
9. Защото сме съработници на Бога; вие сте Божия нива, Божи строеж.

Апостол Павел е показал къде трябва да се гради


Оставете "братя во Христа", еретика да си бръщолеви, не му обръщайте внимание

"( Яков 1:26 ) Ако някой счита себе си за благочестив, но не обуздава езика си, а мами сърцето си, неговото благочестие е суетно."

А на теб, Стефчо, ще ти кажа -
15. "Пазете се от лъжливи пророци, които дохождат при вас в овча кожа, а отвътре са вълци грабители;
16. по плодовете им ще ги познаете. Бере ли се грозде от тръни, или смокини от репей?
17. Тъй всяко добро дърво дава добри плодове, а лошо дърво дава лоши плодове;
18. не може добро дърво да дава лоши плодове, нито лошо дърво да дава добри плодове.
19. Всяко дърво, което не дава добър плод, отсичат и хвърлят в огън.
20. И тъй по-плодовете им ще ги познаете."

И плодовете ти се виждат, еретиче, защото си отишъл в чужди "ръкотворен храм", и си се отрекъл от първото си кръщение и си приел върху себе си проклятието на ереста. Нещо повече, дошъл си сред нас наметнат с овча кожа, а "мислите ти са ножове". Дошъл си да носиш дрязги, разкол и ерес. Дошъл си да ограбиш Вярата, да се подиграеш с Църквата и да измамиш човеците.
И цитатите ти, еретиче, са криви, щото взел си ги от вашата изкривена и изменена "Библия".
Нека Господ ти прости, защото аз трудно ще го направя.

П.П.
И като сме "съработници" престъпление или грях вършим, щом се "съработили" и построили храм, в който да се събираме не само "двама или трима", а множество в Негово име. И нима Храмът, Литургията, Светите тайнства, които вие отричате са скверни за взора или слуха Му?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Thorin на 10.07.09 22:20.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Thorin на 10.07.09 23:32.</EM></FONT></P>

Редактирано от Thorin на 10.07.09 23:37.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано11.07.09 00:04



Прощавай, реших, че мен правиш на еретик. Не че всеки човек не е еретик в един или друг момент, разбира се...
Така или иначе, Бог няма проблем да присъства в храмовете ни, това, струва ми се, вече е ясно на всички.

Но както стоят нещата, излиза, че квалифицираш с тази доста сериозна дума друг от участниците във форума, а това няма да бъде толерирано. Всеки има пълното право да бъде православен, инославен, друговерец или атеист и да отговаря сам за това пред Бога, без да бъде квалифициран, още повече, че ние тук във форума не сме последен критерий за меродавност. Така че настойчиво те моля да се въздържаш от крайно говорене, докато пишеш тук.

Колкото до протестантската Библия на български език, тя е преведена от гръцки, за разлика от нашата православна, която пък е превеждана от латинската Вулгата и само е сравнявана с гръцките текстове на Септуагинта и Новия завет. Отец Йоан Майендорф добре е посочил това с примери в книгата си "Византийското богословие", така че е безмислено да обявяваш протестантската Библия за изкривена (още една недотам коректна квалификация). Тя само е съкратена. Което пак си е сериозно, разбира се.

Изобщо ти препоръчвам умереност, да си спомняш, че трябва да бъдем кротки като гълъби и хитри като змии, да не съдим, за да не бъдем съдени и ти пожелавам приятно прекарване във форума.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор Thorin (непознат )
Публикувано11.07.09 21:52



Браво, Маноле, браво. Прояви се отлично като милиционер. Естествено знаеш колко уважавам и почитам отец Йоан Майендорф /Бог да го прости/, и не пропусна да пъхнеш пръст в раната. Не можеш обаче да отречеш, Маноле, че протестантската "Библия" е "съкратена", а това е достатъчно престъпление, като се има предвид какво е казано за "отнемането" и "добавянето" спрямо Светото Писание. Нещо повече, заставаш срещу свой православен "брат во Христа" в полза на един еретик, който е тръгнал да развращава Вярата и да руши авторитета на Църквата.
Не, ние не сме последен критерий за меродавност, но Догмата е, Маноле и тя посочва и осъжда еретиците, а не аз. И ако за тебе съблюдаването на висшата и кодифицирана Божа Истина е крайно говорене, то какво мога да направя аз. Ако пък действително съм го "квалифицирал" несправедливо, то нека се отрече от еретическите си твърдения и засвидетелства православното си Кръщение и Вяра. Да хулиш Църквата, която е невеста Христова и съобщество на вярващи, да низвергваш Догмата и да плюеш по храмовете, и манастирите, които в огромната си част са съградени с нечовешки усилия от българския народ по време на робството, за свое убежище и спасение - това е ерес. Това е престъпление спрямо нашите деди, които са дали живота си, за да живеем ние. Това е кощунство спрямо Господа Бога Иисуса Христа, Който умря "повесен на дърво" за изкупление на греховете ни.

П.П.
Естествено имаш възможността да се проявиш, като други наши общи познати и да ми затвориш устата с бан, но истината не ще можеш да заглушиш и тя е:

1. Вярвам в един Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо.

2. И в един Господ Иисус Христос, Сина Божий, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове: Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен, роден, несътворен, единосъщен с Отца, чрез Когото всичко е станало.

3. Който заради нас, човеците, и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа Светаго и Дева Мария и стана човек.

4. И бе разпнат за нас при Понтия Пилата, и страда, и бе погребан.

5. И възкръсна в третия ден, според Писанията.

6. И възлезе на небесата и седи отдясно на Отца.

7. И пак ще дойде със слава да съди живи и мъртви и царството Му не ще има край.

8. И в Духа Светаго, Господа, Животоворящия, който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и го славим наравно с Отца и Сина, и Който е говорил чрез пророците.

9. В едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква.

10. Изповядвам едно кръщение за опрощаване на греховете.

11. Чакам възкресение на мъртвите.

12. И живот в бъдещия век! Амин.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Thorin на 11.07.09 21:55.</EM></FONT></P>

Редактирано от Thorin на 11.07.09 21:57.



Тема Глишев, сигур си забелязъл...нови [re: glishev]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано11.07.09 23:29



... навика при фундитата, били те сектантски или "православни", винаги да говорят директно от името на Бога и Църквата, без да са опълномощени от нито един от тези два източника и без да поемат дори минималната отговорност на лично изказаното мнение или риска на сакралната многозначност.

В този смисъл е напълно уместна вметката ти за това, че в дадени моменти всички сме (били) еретици. Това е във висша степен една предпазна анти-фунди клауза.

Добре е, че не им триеш излагациите, защото наистина са поучителни и заслужават да бъдат спиртосани до стъклениците с такива шизоидни експонати като вярващите в съществуването на масони-рептилоиди. Без тях щеше да е скучен пейзажа, някак...





Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано12.07.09 04:48



Човек влиза във форума безумно рано на рождения си ден, още неразставил багажа след път и на това отгоре от чужбина, за да научи, че е по-лош от Арий, Несторий и Пелагий, взети заедно :)

Срам, срам, Торинеее, накъде върви светът. Щом и Негово Високомодераторство се кани по-късно днес да посети (пфу!) Щефансдом, което си е жалка католическа съборетина, значи всичко е в батака.

Отивам да размишлявам над преходността на всичко земно между чаршафите. Дано "Албертина" работи днес.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Забелязал съмнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано12.07.09 12:10



Абсенте, това, че всеки минава през ереси, не е мой израз. Мислил съм си подобни неща, но го видях изразено ясно или от Майкъл, или от Прокимен тук преди време. Може и тяхно да не е (жалко, че в момента не помня точно кой беше авторът), а да е на някоя умна глава от Отците. Във всеки случай е вярно. Свети Августин е доказателство за това, но да го оставим него.

Вярата по принцип е нещо много неуловимо и постоянно "трепти" в някакви колебания. Дори религиозността ни да е стабилна и непоклатима, по отношение на това, в което вярваме, ние все пак разсъждаваме, тоест сме си по дефолт податливи на ереси.
Като бях хлапе, отначало смятах, че няма Бог. После реших, че има, но че това просто е факт. Има си Го и толкоз. Не съм длъжен да Го обичам. После разбрах, че не било точно така... Предполагам не само аз, но и всеки е минал през какви ли не глупости. Дори родените, възпитани и убедени от малки православни пак могат да се подхлъзнат в безброй тънкости. Въпросът е в това да си проверяваш мненията и да разсъждаваш над определенията на Отците.
А и далеч по-важно е какъв човек си. Скоро с удоволствие прочетох католическо обвинение, според което православните (аууу, колко сме лоши) допускат, че човек може да се спаси, ако е свестен, смирен и добродетелен, дори ако е еретик или друговерец.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор Thorin (непознат )
Публикувано12.07.09 15:11



"Не, ние не сме последен критерий за меродавност, но Догмата е, Маноле и тя посочва и осъжда еретиците, а не аз"

Предполагам, че не си прочел това изречение изобщо, драги Абсентчо, за да ме наричаш "фунди" /което предполагам идва от фундаменталист/. Все пак се чувствам длъжен да ти припомня, че фундамент означава основа. Без основа всяка сграда е немислима особено тази на Църквата и Вярата. И ако ти се надсмиваш над мен с това "фунди", ще ти кажа, че и на Друг са се надсмивали по същия начин, такива като теб. Защото ""Камъкът, който отхвърлиха зидарите, Той стана глава на ъгъла?”
Естествено, ти не можеш да бъдеш "фунди", по простата причина, че атеизма няма фундамент, няма нищо и следователно самите атеисти не представляват нищо.
Не виждам каква дискусия би могла да се води с човек /и то във форум, носещ името "Православие"/, за който Вярата и Църквата са "погиващи абсолюти".

Остани си със здраве и нека благодатта на Господа Иисуса Христа бъде над теб и твоето семейство, защото Господ изпраща благодат дори и на тези, които Го хулят и отричат съществуването Му.

Редактирано от Thorin на 12.07.09 15:20.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано13.07.09 09:35



Тхорин,

и моята вяра е основана на тези 12 точки.

Ако искаш коментирай стиховете, които са дадени като тема.
Досега не си казал и думичка по тях, но устата ти е бърза да обижда.

Кой текст точно ти се вижда лош ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.