Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:21 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано09.07.09 18:45



За съжаление съм си полуезичник (що се отнася до образованието) и мога да кажа, че на класически гръцки между сюнагоге и екклесиа няма смислова разлика.

Иначе и преди свети Стефан пророците често са казвали на израилтяните, че са необрядани по сърце и коравосърдечни.

За линкове - боя се, че ще те разочаровам. Опирам се на старомоден двутомник с каноните на съборите. Може и да ги има тези неща в нета, на наистина не знам къде. Моето издание е: "Решения на светите Вселенски и поместни събори с тълкования, тт. 1 и 2, под редакцията на о. А. Икономов, Синодална печатница, София, 1913".

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: мястото, което ГОСПОД, вашият Бог, ще изберенови [re: Stephanus]  
Автор yi-rene (неzaпознат)
Публикувано09.07.09 20:07



Според мен храмовете/религиозните сгради служат като знак за ангелите, за почитанието на вярващите към Бог - както жените трябва да се забрадяват и да демонстрират подчиненост не заради БОГ, който вижда в сърцата, а заради ангелите /1Кор10 /

6. Не давай повече любов на друг от колкото даваш на себе си.


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано09.07.09 20:41



изобщо, хората тука ти доказаха, че не си прав. иди сега на литургия, изповядай се и се причасти, така че всичко да ти е наред.



Тема Re: мястото, което ГОСПОД, вашият Бог, ще изберенови [re: yi-rene]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано09.07.09 20:59



Всичко е заради нас самите, разбира се. На Господ църква не Му трябва - на нас е нужна.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: мястото, което ГОСПОД, вашият Бог, ще изберенови [re: glishev]  
Автор Thorin (непознат )
Публикувано09.07.09 21:58



А нима Господ не е милостив и човеколюбец, и не е помислил за това, че човеците имат нужда от храма? И не е ли Той творец на всичко видимо и невидимо? И били могло нещо да се извърши или построи пряко волята Му - "Аз насадих, Аполос полива, ала всичко е Бог, Който прави да израсте"?
Оставете "братя во Христа", еретика да си бръщолеви, не му обръщайте внимание, защото казано е " да не се сношавате с оногова, който, наричайки се брат" се опитва да ви отклони от пътя Господен "с такъв дори и да не ядете".



Тема Re: мястото, което ГОСПОД, вашият Бог, ще изберенови [re: Thorin]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано10.07.09 01:29



Торине, Торинеее...
Ако Господ е създал Църквата, защото е човеколюбец (което е вярно), това не значи ли, че я е създал заради нас?

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Eжko_]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано10.07.09 09:45



Протестантски - Евреи, глава 9, стих 1:"А даже при първия завет имаше постановления за богослужение, имаше и земно светилище." Следователно, има и при Новия Завет.

По-нататък пък казва ясно, че имат олтар: "Имаме жертвеник, от който нямат право да ядат ония, които служат на скинията." [13:10]


Правиш ли разлика между светилище и олтар ?

Нека прочетем текста, който си цитирал:
1. И наистина, и при първия завет имаше постановления за богослужение, както и земно светилище.

11. Но понеже Христос дойде като Първосвещеник на бъдещите добрини през по-голямата и по-съвършена скиния, не с ръка направена, тоест не от настоящото творение, и не чрез кръвта на козли и на телета, а чрез Собствената Си кръв,
12. Той влезе веднъж завинаги в
Светилището и придоби за нас вечно изкупление.

23. И така, беше необходимо образите на небесните неща да се очистват с тези жертви, а самите небесни неща - с по-добри жертви от тези.
24. Защото Христос
не влезе в светилище, направено от човешки ръце, което е образ на истинското, а в самите небеса, за да се яви сега пред Божието лице заради нас;

Какво ти прави впечатление от текста в червено ?

1. Имаме ЗЕМНО светилище - кога ? - при първият завет !!!

2. Исус Христос влезе в Светилището - (Има ли друго мение ???)

3. В кое(или в какво) Светилище влезе Христос ??? - В Светлище ( неръкотворно ) - в самите небеса !!!

Така , че си предразгледай това следователно, което си написал, защото Светилище има, но то не е земно.

Колкото до цитата Евреи 13:10:


8. Иисус Христос е същият вчера, днес и до века.
9. Не се увличайте по разни и странни учения, защото е добре сърцето да се укрепва с благодат, а не с наредби за ястия, от които не са имали полза онези, които са се водили по тях.
10. Ние имаме
олтар, от който нямат право да ядат онези, които служат в скинията.
11. Защото телата на животните, чиято кръв първосвещеникът внася в светилището като жертва за греховете, се изгарят вън от стана.
12. Затова и
Иисус, за да освети народа чрез Своята Собствена кръв, пострада вън от градската порта.

Надявам се с червеното да е по-ясно за Жертвата и Жертвеника(Олтара).
Тълкуванието на пасажа е пределно ясно.

Редактирано от Stephanus на 10.07.09 09:48.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано10.07.09 10:12



Но първоначалния текст от 3 Царе 8-9, описващ процеса на построяване и освещаване на храма, предотвратява едно такова антибиблейско тълкуване. Храма се лишава от Божието присъствие AKO и КОГАТО израилтяните се отклонят от Господа. Това има предвид и Стефан в речта си пред коравосърдечните юдейски първенци.

Трудно ще разтълкуваш речта на Стефан с текста, който даваш от 3.Царе 8-9, но ще използвам пасаж и оттам, ако искаш.

Три примера:

1.
Така Мойсей завърши делото. (Построяването на Скинията)
34. Тогава облакът покри шатъра за срещане и ГОСПОДНАТА слава изпълни скинията.
35. И Мойсей не можеше да влезе в шатъра за срещане, защото облакът стоеше над него и ГОСПОДНАТА слава изпълваше скинията.

2.
10. И когато свещениците излязоха от святото място, облакът изпълни ГОСПОДНИЯ дом;
11. и свещениците не можеха да пристъпят да служат заради облака, понеже ГОСПОДНАТА слава изпълваше ГОСПОДНИЯ дом.

3.
1. И когато настана денят на Петдесетницата, те всички бяха на едно място.
2. И внезапно стана шум от небето като фученето на силен вятър и изпълни цялата къща, където седяха.
3. И им се явиха езици като огнени, които се разделяха, и седна по един на всеки от тях.
4. И те всички се изпълниха със Свети Дух и започнаха да говорят други езици, както Духът им даваше да говорят.


Само Скинията и след това храма в Ерусалим, могат да предентират за това:
Изход 25:40 Внимавай да ги направиш по образеца им, който ти беше показан на планината.
Изход 26:30 Да издигнеш скинията според образеца й, който ти беше показан на планината.

и като следствие имаме
"ГОСПОДНАТА слава изпълваше скинията" и
"ГОСПОДНАТА слава изпълваше ГОСПОДНИЯ дом"

С това не може да се похвали никоя катедрала или базилика.

Редактирано от Stephanus на 10.07.09 12:05.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано10.07.09 10:25



За съжаление съм си полуезичник (що се отнася до образованието) и мога да кажа, че на класически гръцки между сюнагоге и екклесиа няма смислова разлика.

Иначе и преди свети Стефан пророците често са казвали на израилтяните, че са необрядани по сърце и коравосърдечни.


По първият въпрос е достатъчно, предполагам да влезеш в синагога сега и после да влезеш в християнска Църква и ще видиш разликата.

Това, че пророците преди Стефан са казвали на израилтяните, че са "необрязани по сърце и коравосърдечни" е така, но то не е някаква мантра, която трябва да се повтаря ей така. Нали този когото упрекваш трябва да разбере причината поради която правиш това.

За какво е обвинен Стефан ?

Този човек непрестанно говори думи против това свято място и закона;
защото го чухме да казва, че този Иисус Назарянин ще разруши това място и ще измени обредите, които ни е предал Мойсей.


Как се защитава ?

Що се отнася до онова което казва за храма, то е:
1. Скинията (Която Бог е заповядал)
2. Храма в Ерусалим (Който Бог е заповядал)
3. Времето на "Новият ред", за което пророците са говорили. Това време е настъпило !!!

иначе как ще правим това:
"И така, братя, като имаме дръзновение да влезем в светилището чрез кръвта на Иисус,"

При първият завет:
"С това Светият Дух показваше, че пътят за Пресвятото място още не е бил открит, докато е стояла все още първата част на скинията,"

Сега :
пътят за Пресвятото място е вече открит - "през един нов и жив път, който Той е открил за нас през завесата, тоест плътта Си,"

Редактирано от Stephanus на 10.07.09 10:33.



Тема Re: мястото, което ГОСПОД, вашият Бог, ще изберенови [re: Thorin]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано10.07.09 11:02




А нима Господ не е милостив и човеколюбец, и не е помислил за това, че човеците имат нужда от храма? И не е ли Той творец на всичко видимо и невидимо? И били могло нещо да се извърши или построи пряко волята Му - "Аз насадих, Аполос полива, ала всичко е Бог, Който прави да израсте"?


Чудесен текст !!!

6. Аз посадих, Аполос напои, но Господ даде растежа.
7. И така, нито този, който сади, е нещо, нито този, който напоява, а Господ, който дава растеж.
8. И така, този, който сади, и този, който напоява, са едно, но всеки ще получи своя собствена награда според своя собствен труд.
9. Защото сме съработници на Бога; вие сте Божия нива, Божи строеж.


Апостол Павел е показал къде трябва да се гради


Оставете "братя во Христа", еретика да си бръщолеви, не му обръщайте внимание

"( Яков 1:26 ) Ако някой счита себе си за благочестив, но не обуздава езика си, а мами сърцето си, неговото благочестие е суетно."

Обърнете внимание на текста в Библията, нямам нужда на мен да ми се обръща внимание.

Редактирано от Stephanus на 10.07.09 11:03.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.