Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:48 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: xenox]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано09.07.09 14:02



тъ. ако в една църква са събрани двама или трима в негово име (на литургия примерно) и той е там. проблем?

Това не са разсъждения по предложените стихове.

" 11. Тогава те тайно подучиха някои хора да кажат: Чухме го да говори хулни думи против Мойсей и против Бога.
12. И подбудиха народа, старейшините и книжниците и като го нападнаха, го уловиха и го докараха в Синедриона.
13. И поставиха лъжесвидетели, които казаха: Този човек непрестанно говори думи против това свято място и закона;
14. защото го чухме да казва, че този Иисус Назарянин ще разруши това място и ще измени обредите, които ни е предал Мойсей."


Стефан е можел в защитата си да каже нещо от този род "не казвам нищо против Ерусалимския храм", но той е решил да цитира Исая:

Но Всевишният не обитава в ръкотворни храмове, както казва пророкът:
"Небето Ми е престол, а земята е Мое подножие. Какъв дом ще построите за Мен, казва Господ ... "


Има ли стихове в Библията или текстове от преданието в които става дума за това, Господ да е наредил да се строят храмове ?

Редактирано от Stephanus на 09.07.09 14:14.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано09.07.09 14:33



Има кос коджа ми ти скиния, а после и Храм плюс дълги разсъждения за това дали Давид или Соломон трябва да построи Храма :) А в Новия завет има достатъчно места, където се казва как трябва да се държи човек в синагога... (на гръцки и "синагога", и "еклесия", което е думата, превеждана с "църква", означават "събрание" и изобщо никъде не е проблематизирано това да си имат собствени сгради).
Колкото до Преданието - то по исторически причини не само дава подробна теория за това защо има християнски храмове, а влиза и в подробности как трябва да изглеждат. Съществува огромна полемика по въпроса с иконопочитанието, както знаеш.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор Stephanus (новак)
Публикувано09.07.09 14:53



Има кос коджа ми ти скиния, а после и Храм плюс дълги разсъждения за това дали Давид или Соломон трябва да построи Храма :)

Е Бог не е дал на Давид да построи храма, въпреки че Давид много го е желаел.


А в Новия завет има достатъчно места, където се казва как трябва да се държи човек в синагога... (на гръцки и "синагога", и "еклесия", което е думата, превеждана с "църква", означават "събрание" и изобщо никъде не е проблематизирано това да си имат собствени сгради).


В момента не отправям упрек за това защо се строят храмове, а целта ми е да коментираме текста.
Все пак се интересувам как е възникнала идеята за строежа на храмове. В новият завет не откривам такива намерения у първите християни.

В гръцкият си има отделна дума за синагога(синагоге) и отделна дума за църква(еклесия) и разбира се има разлика в значенията.

Всъщност, ако проследиш разсъжденията на Стефан от Деяния - глава 7 ще видиш как той разказва за изпълнението на Божия план в историята.

Линията на разказа е Авраам , Изход от Египет, Мойсей построява скинията,
Давид иска да построи храм(но Бог не му дава), Соломон построява храм и !!!

Изведнъж този стих:
Но Всевишният не обитава в ръкотворни храмове, както казва пророкът:"Небето Ми е престол, а земята е Мое подножие. Какъв дом ще построите за Мен, казва Господ, или какво е мястото за Моя покой?
Не направи ли Моята ръка всичко това?"


и после този упрек:

Коравовратни и с необрязано сърце и уши! Вие винаги се противите на Светия Дух; както бащите ви, така и вие.

Та въпроса ми беше: Какъв проблем е видял Стефан за изрече тези думи, които са коствали живота му ?


Колкото до Преданието - то по исторически причини не само дава подробна теория за това защо има християнски храмове, а влиза и в подробности как трябва да изглеждат. Съществува огромна полемика по въпроса с иконопочитанието, както знаеш.


Да това защо има християнски храмове и подробности как трябва да изглеждат ме интересува. Ще съм благодарен за линкове.

Редактирано от Stephanus на 09.07.09 15:02.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано09.07.09 17:21



"""А като каза "нов" завет, Той обяви първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване."""

.




Тема Има едно пророчество на Малахиянови [re: Stephanus]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано09.07.09 17:30



- при вас, изпълнява ли се ? И апостол Павел го визира неслучайно.

Ето за какво иде реч :








Редактирано от Eжko_ на 09.07.09 17:34.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано09.07.09 17:31



Протестантски - Евреи, глава 9, стих 1:"А даже при първия завет имаше постановления за богослужение, имаше и земно светилище." Следователно, има и при Новия Завет.

По-нататък пък казва ясно, че имат олтар: "Имаме жертвеник, от който нямат право да ядат ония, които служат на скинията." [13:10]







Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Stephanus]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано09.07.09 17:54



Не успявайки да вникнеш в структурата и функциите на стефановата реч, ти несръчно се опитваш да абсолютизираш думите му относно "ръкотворния" храм и "неръкотворното" Божие обиталище и да ги изтълкуваш в посока на пълно взаимоотричане.

Но първоначалния текст от 3 Царе 8-9, описващ процеса на построяване и освещаване на храма, предотвратява едно такова антибиблейско тълкуване. Храма се лишава от Божието присъствие AKO и КОГАТО израилтяните се отклонят от Господа. Това има предвид и Стефан в речта си пред коравосърдечните юдейски първенци.

Чети сега и не бързай с повърхностните заключения:


10 А щом излязоха свещениците из светилището, облакът изпълни Господния дом; 11 така щото поради облака свещениците не можаха да застанат, за да служат, защото Господната слава изпълни Господния дом.
12 Тогава Соломон говори:
- Господ е казал, че ще обитава в мрак. 13 Аз Ти построих дом за обитаване, място, в което да пребиваваш вечно.
...
27 Но Бог наистина ли ще обитава на земята? Ето, небето и небето на небесата не са достатъчни да Те поберат; колко по-малко тоя дом, който построих!
28 Но пак погледни благосклонно към молитвата на слугата Си и към молението му, Господи Боже мой, тъй щото да послушаш вика и молитвата, с която слугата Ти се моли днес пред Тебе,
29 за да бъдат очите Ти, нощем и денем, отворени към Твоя дом, към мястото, за което Ти си казал: Името Ми ще бъде там, за да слушаш молитвата, с която слугата Ти ще се моли на това място.
30 Слушай молението на слугата Си и на людете Си Израиля, когато се молят на това място да! слушай Ти от местообиталището Си, от небето, и като слушаш бивай милостив.
...

гл. 9

1 Когато Соломон беше свършил градежа на Господния дом и на царската къща, и беше извършил всичко, което желаеше Соломон да направи,
2 яви се Господ на Соломона втори път, както бе му се явил в Гаваон.
3 Господ му каза:
- Чух молитвата ти и молението, с което се моли пред Мене. Тоя дом, който ти построи, Аз го осветих за да настаня там името Си до века; и очите Ми и сърцето Ми ще бъдат там за винаги.
4 А колкото за тебе, ако ходиш пред Мене, както ходи баща ти Давид, с цяло сърце и с правота, тъй щото да постъпваш според всичко, което ти заповядах, като пазиш повеленията Ми и съдбите Ми,
5 тогава ще утвърдя престола на царството ти над Израиля до века, както се обещах на баща ти Давида, като казах: Няма да липсва мъж седящ на Израилевия престол.
6 Но ако се отклоните от Мене, вие или чадата ви, и не опазите заповедите Ми и повеленията, които поставих пред вас, но отидете та послужите на други богове и им се поклоните,
7 тогава ще отсека Израиля от земята, която съм им дал, и ще отхвърля отпред очите Си тоя дом, който осветих за името Си; и Израил ще бъде за поговорка и поругание между всичките племена.
8 А за тоя дом, който стана толкова висок, всеки който минава покрай него, ще се зачуди и ще съска; и ще кажат: Защо направи Господ така на тая земя и на тоя дом?
9 И ще отговарят: Понеже оставиха Господа своя Бог, Който изведе бащите им из Египетската земя, та си избраха други богове, и им се поклониха и им послужиха, за това Господ нанесе на тях всичкото това зло.




Тема "Тоя дом, който ти построи, Аз го осветих"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано09.07.09 18:03



Точно затова си мислех и аз още при повдигането на темата - че Божият Дом, понеже е е Негов Дом, не е ръкотворен, а осевтен свисше - сиреч, направен от Самаго Бога.

"- Тоя дом, който ти построи, Аз го осветих за да настаня там името Си до века; и очите Ми и сърцето Ми ще бъдат там за винаги."




Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано09.07.09 18:10



Точно поради това е толкова важно "ръкотворната" постройка да бъде ОСВЕТЕНА, преди да бъде използвана за Богослужебни цели. Дори и много от протестантските секти "освещават" своите "молитвени домове", колкото и карикатурно и фалшиво да стои подобен акт при тях. В нета има достатъчно инфо (вкл. снимков материал) за "освещаване" на методистки и конгрешански "евангелски църкви" в бг.

По подобен начин стои и въпросът с ръкополагането на свещенослужители. Колкото и привидно добър и образован да е някой кандидат, той бива произведен в свщенически сан чрез тайноството Свещенство.

Не камъните и варта и не костите и плътта са тези, чрез които Божието присъствие достига до пасомите. Наличието на ръкотворни елементи не отричат неръкотворното божествено освещение, а му служат и го изразяват във видимия свят.



Тема Re: "Тоя дом, който ти построи, Аз го осветих"нови [re: Eжko_]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано09.07.09 18:16



Да, но за съжаление антилитургичните ни "братя и сестри" преживяват тази библейска очевидност твърде травматично, до степен на пълното й отричане. Не е ли печално?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.