Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:47 26.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: *abi*]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано14.07.09 02:53



Хората са винаги такива, каквито са. Свестните правят чест и на нацията, и на религията, и на семейството си. Скапаните пък позорят всичко. Но е истина, че някои учения изкарват по-лесно и по-добре наяве добрите черти у човек (стига да ги има). Православието, убеден съм, е на първо място сред тези учения.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: glishev]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано14.07.09 04:33



Пък аз не разбрах защо се говори за съкращаване при протестантите?
Примерно към 4 век ние сме имали към 40 старозаветни книги (днес протестантите имат 39), а новозаветни книги 28 (без книга "Откровение").
Тоест и при нас има съкращение, и прибавление...

И за да не останем само с тия бакалски сметки ще те помоля да погледнеш какво са изкоментирали Валсамон и компания за 85-о апостолско правило. Нали каза, че са ти под ръка "Решения на светите Вселенски и поместни събори с тълкования, тт. 1 и 2 :) (или бъркам нещо книгите?)



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано14.07.09 08:14



Каломаин, не съм искал да демонстрирам превъзходство над теб и не съм искал да те обидя по някакъв начин, но след като се чувстваш засегната, съжалявам, не това беше целта ми.
А това, че си атеистка, ти сама го потвърди. Аз просто държах да знаеш, че има разлика между еретик и атеист.


Именно, и понеже аз съм идиотка и не знам каква съм и каква е разликата, ти благодаря, че ме просвети.

И че успя да прецениш само от мнението ми за еволюцията какво представлявам.

За човек, който не иска да засяга хората, ги гледаш много отвисоко и не ги уважаваш.

Не съм тънкообидна - забавлявам се. Със самочувствието ти, което е подплатено с някакво тънко желание да минеш за неразбран и недооценен.

Турин Турамбар е най-трагичната фигура в творчеството на Толкин. Мисля, че един от прякорите му беше "печалният", и когато използва думата си помислих, че никът ти е свързан с него.

Ама Толкин е велик!



Тема ще обясня по-бавнонови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано14.07.09 09:26



да схванеш.



Речта на Стефан: (цитирам не цялата)

2. А той каза: Братя и бащи, чуйте: Бог на славата се яви на нашия отец Авраам, когато беше в Месопотамия, преди да се засели в Харан,
3. и му каза: "Излез от отечеството си и от рода си и ела в земята, която ще ти покажа."
4. Тогава той излезе от халдейската земя и се засели в Харан. И оттам след смъртта на баща му Бог го пресели в тази земя, в която вие сега живеете.

.........................................................................................................................

8. И му даде завета на обрязването; и така, Авраам роди Исаак и го обряза в осмия ден; Исаак роди Яков, а Яков - дванадесетте патриарси.
9. А патриарсите завидяха на Йосиф и го продадоха в Египет, но Бог беше с него
.................................................................
22. И Мойсей беше научен на цялата египетска мъдрост и беше силен в слово и в дело.
....................................

44. Скинията на свидетелството беше с бащите ни в пустинята, както заповяда Онзи, който каза на Мойсей да я направи по образеца, който беше видял;
45. която нашите бащи по реда си приеха и внесоха с Иисус Навиев във владенията на народите, които Бог изгони пред лицето на нашите бащи; и така стоеше до дните на Давид,
46. който придоби Божието благоволение и поиска да намери обиталище за Якововия Бог.
47. А Соломон Му построи дом.
48. Но Всевишният не обитава в ръкотворни храмове, както казва пророкът:
49. "Небето Ми е престол, а земята е Мое подножие. Какъв дом ще построите за Мен, казва Господ, или какво е мястото за Моя покой?
50. Не направи ли Моята ръка всичко това?"

51. Коравовратни и с необрязано сърце и уши! Вие винаги се противите на Светия Дух; както бащите ви, така и вие.


Аз я преразказах така:

Линията на разказа е Авраам , Изход от Египет, Мойсей построява скинията,
Давид иска да построи храм(но Бог не му дава), Соломон построява храм и !!!

Изведнъж този стих:
Но Всевишният не обитава в ръкотворни храмове, както казва пророкът:"Небето Ми е престол, а земята е Мое подножие. Какъв дом ще построите за Мен, казва Господ, или какво е мястото за Моя покой?
Не направи ли Моята ръка всичко това?"


Както забелязваш съм акцентирал на това, което е в червено (цитата от книгата Исая).

В твоя постинг - ти си извадил двата стиха:

47. А Соломон Му построи дом.
48. Но Всевишният не обитава в ръкотворни храмове, както казва пророкът:

извадени от целия контекст за да наблегнеш на НЕПРАВИЛНОТО си твърдение - а именно:

Absinthe Ducrosfils рече:
Освен това, ти се опита да акцентираш на следното -

"цитат от 2 стиха"

- като, едва ли не, доказателство за това, че ако някой храм е ръкотворен, то Всевишният не може да обитава в него.


Та това в зеленичкото НЕ СЪМ го твърдял !!!!

Сега по-ясно ли е ????

Освен това изрично ти показах , как Бог обитава в ръкотворни храмове - Скинията и Ерусалимския храм от Соломон и след него.

Така, че не се опитвай да манипулираш мнението ми !!!!

Идеята ми е , че когато Скинията и Ерусалимския храм са направени, то преди това БОГ е заповядал това да се направи !!!



Редактирано от Stephanus на 14.07.09 09:29.



Тема Re: Още пояснения:нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано14.07.09 09:53



Речта на Стефан в Деяния 7, която цитира, изобщо не се отнася за църковните постройки след първи век, а за юдейския храм и обреди преди и по време на самия Стефан

Това твое изречение твърди 2 неща:

1. Речта на Стефан в Деяния 7 не се отнася за църковни храмове.
2. Речта на Стефан в Деяния 7 се отнася за Ерусалимския храм.

Написал си го така, сякаш не съм разбрал, че речта му се отнася за Ерусалимския храм и съм акцентирал единствено на строежа на църковни постройки.

После следват обяснията ти върху "Евреи" - "ни в клин, ни в ръкав", защото в постингите си основно към Ежко съм изложил разбирането си.

Но да обясним пак и то по-бавно:

Второто ти твърдение е вярно със сигурност.

Въпроса ми е след като то е вярно за Ерусалимския храм - кое е наложило строежа на църковни постройки , които съчетават символиката на старозаветната скиния и Соломоновия храм(не буквално разбира се) ?

Първите християни(евреи) са престанали да посещават храма, макар и не изведнъж. Първоначално са ходели в храма, но впоследствие са разбрали това, за което става дума в писмото до Евреите. Писмата на Павел и Петър наблягат на важността на събирането в Името на Исус Христос.
Духът на новозаветното учение е насочен в друга посока не в "образите на небесните неща", а в "самите небесни неща". И как ще "имаме дръзновение да влезем в светилището" ако самите църковни сгради сякаш ни внушават обратното с помещения, които са само за свещениците.

Не съм против църковните сгради, но постепенно на преден план са излезнали ритуалите, а не тяхното значение. Християнството започва да се свързва с храмовете, а не с Христовото учение.


Oсвен това, понеже казваш:
Речта на Стефан в Деяния 7, която цитира, изобщо не се отнася за църковните постройки след първи век, а за юдейския храм и обреди преди и по време на самия Стефан. Това е директна критика към съвременните му йерусалимски религиозни първенци. Ако искаш говориш за наличието или неналичието на божествено освещение в християнските храмове в някоя по-късна епоха, не е това текстът.

След като правилно забелязваш, че речта на Стефан се отняся за Ерусалимския храм, то тогава каква е критиката към съвременните му йерусалимски религиозни първенци ????
Не е ли точно тази, че сега вече Божието благоволение не е в храма, защото "Той говореше за храма на тялото Си" и още "като каза "нов" завет, Той обяви първия за остарял. А онова, което овехтява и остарява, е близо до изчезване."

Редактирано от Stephanus на 14.07.09 14:06.



Тема точно таканови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано14.07.09 10:13




11 А понеже Христос дойде като първосвещеник на бъдещите добрини, Той влезе през по-голямата и по-съвършена скиния, не с ръка направена, сиреч, не от настоящето творение,
12 веднъж за винаги в светилището, и то не с кръв от козли и от телци, но със Собствената Си кръв, и придоби за нас вечно изкупление.
13 Защото, ако кръвта от козли и от юнци и пепелта от юница, с които се поръсваха осквернените, освещава за очистването на тялото,
14 то колко повече кръвта на Христа, Който чрез вечния Дух принесе Себе Си без недостатък на Бога, ще очисти съвестта ви от мъртвите дела, за да служите на живия Бог!

12 и 13-ти стих са прекалено красноречиво продължение на 11 и точно затова ти ги отряза. От тях става ясно точно в какъв смисъл авторът говори за несъвършена и съвършена скиния и светилище - не в смисъл на позвление или непозволение да се строят християнски храмове, а в смисъл на отричане на старозаветните жертовприношения на животни и възвеличаващо постановяване на превъзхождащата ги отменящата ги Христова жертва. Напълно в духа на това послание, литургичното Християнство отрича животинските жертви и празнува Христовата жертва.


Мдааааааа, с това с оранжевото не съм съгласен.



Другото е така.

Значи от кога си се научил да четеш мисли , че да казваш че съм изрязал нещо ????

Май пак трябва да ти се обяснява бавно ......

Цитирах част от 11 стих на 9-та глава на Евреи във връзка със обяснения за храма и за неговото обитаване от Бог. В този постинг не ставаше дума за жертвите и за това нямаше нужда да цитирам следващите стихове.
Няма ли да ме обвиниш, че не съм цитирал и цялата 9-та и още 10, 11, 12, 13 глави на писмото до края.

Освен това не си разбрал за същността на темата !

Не става дума за позволение или забрана за строеж на Църковни постройки въобще. Не съм против тях, ако "другото" беше наред.

Става дума за това:

"Небето Ми е престол, а земята е Мое подножие. Какъв дом ще построите за Мен, казва Господ, или какво е мястото за Моя покой?"

"И завесата на храма се раздра на две от горе до долу"

" С това Светият Дух показваше, че пътят за Пресвятото място още не е бил открит, докато е стояла все още първата част на скинията,"

"И затова Той е Посредник на един нов завет"

"Защото Христос не влезе в светилище, направено от човешки ръце"

"Ние имаме олтар, от който нямат право да ядат онези, които служат в скинията."


Християните от 1-ви до 3-ти век не са считали за нужно да строят храмове с архитектура , съчетаваща символиката на старозаветната скиния и Соломоновия храм(не буквално разбира се).

Темата бе свързана с това - защо - след това се е стигнало до такива мащабни строежи ??? Това ли е основната идея на Христовото учение ?

Редактирано от Stephanus на 14.07.09 11:52.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Thorin]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано14.07.09 10:26



Цитатът от "Деяния", ще го коментирам така - започваш да се изживяваш като мъченик, драги, а именно вие протестантите ги отричате. Нещо повече, опитваш се да се докараш равен Нему, а това хич не ми харесва.
Ти си необрязаният по сърце и лицемерът тук, защото тълкуваш текстовете, както ти скимне с една единствена цел - Разделение.


Това показа единствено, че ти не знаеш как да ги тълкуваш



За да можеш да кажеш, че (цитат)"защото тълкуваш текстовете, както ти скимне" трябва първом да покажеш ти как ги тълкуваш

Можеш ли да ги разтълкуваш ????

"Ние протестантите ....." ??!!!!?
Може да се окаже, че съм по-православен от теб , отде знаеш

Редактирано от Stephanus на 14.07.09 10:27.



Тема "Всевишният не обитава..." и едно от 1 векнови [re: spanishcaravan]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано14.07.09 10:30




"Павел, затворник на Христос Иисус, и брат Тимотей до нашия възлюбен съработник Филимон
и до сестра Апфия, и до нашия сподвижник Архип, и до църквата в твоя дом:"


Редактирано от Stephanus на 14.07.09 10:32.



Тема Re: Всевишният не обитава в ръкотворни храмовенови [re: Kaлoмaин.]  
Автор Thorin (непознат )
Публикувано14.07.09 11:08



Маноле, не съм попаднал под омаята на Великия Червей, тъкмо напротив и смятам, че ироничните ти забележки по мой адрес не ти правят чест.

Каломаин, никъде не съм те нарекъл "идиотка". В произведенията на Професора съществува и Торин Дъбощит, не само Турин Турамбар

. Естествено и аз харесвам Турин Турамбар Дагнир Глаурунга.
Не съм тънкообидна - забавлявам се. Със самочувствието ти, което е подплатено с някакво тънко желание да минеш за неразбран и недооценен
Това вече е обида. Пък и не съм виновен, че не си прочела това или онова. Все пак форума са казва Православие и според моето скромно мнение са нужни поне малки познания върху историята и същността на Църквата, Светото Писание и Светоотеческата литература, за да може човек да изрази някаква позиция.

Със здраве, еволюционистке



Тема Кои "ние" ? аз съм самнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Stephanus (оставащ)
Публикувано14.07.09 11:47



Сега всеки може да се убеди как лъжете, вие, петдесятниците: глупаво и кресливо.


Ние не сме петдесятници

,
аз съм сам и при това не съм се определял като такъв, дори нямам общо с петдесятното движение.


пп: между другото този начин на поведение не премахва комплекси.

Редактирано от Stephanus на 14.07.09 11:48.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.