Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:53 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Моля, за разяснение на:  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано06.04.09 16:52



От Йоан свето Евангелие:

[17:9] Аз за тях се моля; не за цял свят се моля, а за тях, които си Ми дал, защото са Твои.

Това е молитва на Богочовека, на Сина Божий и Господ наш Иисус Христос за учениците Си.

И после:

[17:20] И не само за тях се моля, но и за ония, които по тяхното слово повярват в Мене,
[17:21] да бъдат всички едно: както Ти, Отче, си в Мене, и Аз в Тебе, тъй и те да бъдат в Нас едно, - та да повярва светът, че Ти си Ме пратил.

Апостол Павел във Първото си послание до Тимотей, казва:

[2:4] Нашият Спасител иска да се спасят в с и ч к и човеци и да достигнат до познание на истината.


Тимотей, в една тема каза, че няма принципен въпрос, който да не е бил изтълкуван правилно, за наша духовна полза.

Сега го моля, за помощ. и не само него.



Редактирано от Eжko_ на 06.04.09 17:42.



Тема Re: Моля, за разяснение на:нови [re: Eжko_]  
Автор Sisilia (пристрастен)
Публикувано06.04.09 21:11



На помощ идва Блажени Теофилакт Български. Съвсем наскоро си купих книгата му.

[17:9] Аз за тях се моля; не за цял свят се моля, а за тях, които си Ми дал, защото са Твои.

Показвайки, че казва това на Отца не заради нещо друго, а само заради тях, та да познаят, че Той ги обича и се грижи за тях - казва: "Аз се моля и прося за тях, а не за света. Защото на тези, без съмнение им доказвам, че ги обичам, когато не само им давам това, което имам Самият Аз, но и Теб моля да пазиш. И така, моля Те не за порочните и мъдруващи по светски хора, а за тези, които си Ми дал, защото са Твои". За да не би, като слушаш постоянно как Той казва: "Ти си ми дал", да помислиш, че това началство и власт са Му дадени уж неотдавна, и през времето, когато Отец ги имал, Той(Синът) не ги е имал, или пък сега, когато Той ги има, Отец се е лишил от власт над тях, за това и казва: И всичко Мое е Твое, и Твоето Мое.


[17:20] И не само за тях се моля, но и за ония, които по тяхното слово повярват в Мене,
[17:21] да бъдат всички едно: както Ти, Отче, си в Мене, и Аз в Тебе, тъй и те да бъдат в Нас едно, - та да повярва светът, че Ти си Ме пратил


Казал: За тях Аз посветявам Себе Си. За да не би някой да помисли, че Той умрял само за апостолите, добавя: не само за тях, но и за ония, които по тяхното слово повярват в Мене. Тук Той отново ободрил душите на апостолите с това, че ще имат много ученици. А за да не би апостолите, като чуят:не само за тях се моля, да се съблазнят, че Той уж не им дава никакво предимство пред останалите, ги утешава, обявявайки, че те ще бъдат виновници за вярата и спасението на мнозина. И понеже Той достатъчно ги предал на Отца, за да ги освети Той с вяра и да извърши за тях свята жертва за истината, говори, накрая, онтово за единомислието, и с което започнал, тоест с любовта, с това и завършва думите Си и казва:Да бъдат всички едно, тоест: "Да имат мир и единомислие и в Нас, тоест според вярата си в Нас, да запазят пълно съгласие". Защото нищо не съблазнява учениците така, както, ако учителите са се разделили и са неединомислени. Защото кой ще поиска да слуша тези, които сами са неединомислени? Затова казва: И те да бъдат едно във вярата в Нас, както Ти, Отче, си в Мене, и Аз в Тебе. Сравнителният съюз както отново не означава съвършено равенство. Защото за нас е невъзможво да се обединим един с друг, както Отец със Сина.





Тема Re: Моля, за разяснение на:нови [re: Sisilia]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано06.04.09 21:50



Благодаря ти

Питането ми има връзка в едно с ето това:

Апостол Павел в Първото си послание до Тимотей, казва:

[2:4] Нашият Спасител иска да се спасят в с и ч к и човеци и да достигнат до познание на истината.

Тоесть, тук, апостол Павел, свидетелства... ето, това моля, за разяснение, в контекста на светото Евангелие.


Редактирано от Eжko_ на 06.04.09 21:53.



Тема Re: Моля, за разяснение на:нови [re: Eжko_]  
Автор isihia (пристрастен)
Публикувано07.04.09 10:25



Ами то е казано ясно - "иска да се спасят в с и ч к и човеци"



Тема Мнозина значи в с и ч к инови [re: isihia]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано07.04.09 19:49



Ето едно разяснение:

Господ предвечно е предузнал кои ще пожелаят да бъдат с Него. Бог, още преди да е решил да бъде Творец на тварите, предузнато_Е_предупределил своите Си, без да насилва нито една човешка душа, да бъде с Него. Желанието на Бога, Неговата свята Воля е тази: да бъдат всички спасени. Ала това зависи и от волята на всеки един човек - ако човек се инати докрай в безумството си, то Творецът ще уважи свободния му избор - един безценен дар Божий, - "дори" и на Съда.

Изкупителното Спасително Дело Е на Сина Божий и Господ наш Иисус Хирстос и се простира над цялото човечество, над всяка една човешка душа, ала не всички ще Го приемат. Затова и Неговата молитва към Бог Отец е най-вече за своите Си, макар и да желае всички да се къпят в Христовата Свитлина, блаженствайки в Божиите благодатни енергии.

- "И ще бъде проповядвано това Евангелие на царството по ц я л а вселена,за свидетелство на в с и ч к и народи; и тогава ще дойде краят." [Мат., 24:14]

В същото свето Евангелие от Матея е разказана една интересна притча [22:1-14], която завършва с Божието свето откровение:

". . . защото мнозина са звани (поканени), а малцина избрани".

От тази притча се вижда, че в с и ч к и са поканени за Царството Небесно:
"и разпрати слугите си да повикат поканените на сватбата; а те не искаха да дойдат.

. . . Тогава казва на слугите си: сватбата е готова, ала поканените не бяха достойни.

. . . Затова идете по кръстопътищата и, колкото души намерите, поканете ги (и тях) на сватбата." [Срвн. ев. от Лука, 14:23]

"Мнозина са звани" - мнозина, значи в с и ч к и.

Трета книга на Ездра ••
[8:3] Мнозина са сътворени, но малцина ще се спасят".

Православното схващане за предопределението се намира в учението на св. ап. Павел: Защото, които Той е предузнал, тях е и предопределил да бъдат сходни с образа на Сина Му ... а които е предопределил, тях и призвал; и които е призвал, тях и оправдал; а които е оправдал, тях и прославил (Рим. 8:29-30).

Тук св. Павел говори за онези, предузнати и предопределени от Бога за вечна слава като в контекста на цялото християнско учение се разбира, че това предопределение включва също свободния избор на спасяващите се; тук отново ние виждаме тайнството на синергията, съдействието между Бог и човека. В своето тълкувание на този пасаж (15 беседа върху Римляни), св. Йоан Златоуст пише: "Апостолът говори тук за предузнанието, да не би всичко да се припише на призоваването... понеже ако само призоваването беше достатъчно, защо не всички ще се спасят? Следователно, той казва, че спасението на призваните се извършва не само чрез призоваването, но и чрез предузнаването, а самото призоваване не е насилствено или задължително. Така всички биват призвани, но не всички се подчиняват ." Еп. Теофан Затворник добавя: "По отношение на свободните същества, [Божието предопределение] не препречва тяхната свобода и не ги прави неволни изпълнители на Неговите решения. Свободните действия Бог отнапред вижда като свободни; Той вижда целия живот на свободния човек и общия сбор от всички негови действия. И виждайки това, Той постановява така сякаш всичко вече е било извършено... Не действията на свободните люде са следствие от предопределението, но предопределението се явява следствие от действията." (Коментар върху Римляни, гл. 1-8, през руския превод, 1890 г., стр. 532).


"Звани" (т.е. поканени) според Преданието (св. Григорий Палама) са най-напред евреите. Те били призовани от рабите на Бога - пророците - да дойдат на сватбата на Неговия Син - Господ Иисус Христос и Неговата невеста - Църквата Христова. Но те не пожелаха да дойдат, казва Спасителят в притчата Си. И наистина пророците не били приети в отечеството си и повечето от тях били избити или прогонени от своите събратя.

По-късно Бог изпратил при тях Своите апостоли - учениците на Сина Си, но и те били отхвърлени. Св. архидякон Стефан и св. апостол Яков, брат Господен, били убити с камъни. Яков, Йоановият брат, бил посечен с меч. Опитали се да убият Петър, Йоан и апостол Павел. Най-после народът, воден от своите религиозни водачи, се отрекъл открито и от своя Цар-Месия пред Пилат и убил на кръста "Началника на живота". Но Бог възкресил Сина Си на третия ден, както е било предречено в Писанията. Само избраният от Бога "остатък" от еврейския народ повярвал във възкръсналия Господ и само той се спасил - точно според пророчеството на Исайя.

Но "звани" са и християните - кръстени и омити от греховете при св. кръщение, но не обикнали от все сърце Господа Иисуса. "Избрани" са пророците, апостолите и светците заедно с всички християни, които им подражават, както те подражават на Христа.

"Избрани" ли сме ние? Или само "звани"? За нас спасението е невъзможно, понеже постоянно грешим и не се каем. Но за Бога всичко е възможно. Той е спасил мнозина неспасяеми грешници и иска да спаси всички, но не всички искат Той да ги спаси. Това е най-голямата трагедия.

Следва




Редактирано от Eжko_ на 07.04.09 20:27.



Тема Продължението:нови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано07.04.09 19:58





...




Редактирано от Eжko_ на 07.04.09 20:24.



Тема Има ли други разяснения ?нови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано08.04.09 15:16



Въпросът наистина би требвало да се разумява с дух и с истина, чрез откровения свисше. Моля, ако има други разяснения ?




Тема Re: Има ли други разяснения ?нови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано17.06.09 10:13



Е ?




Тема Re: Моля, за разяснение на:нови [re: Eжko_]  
Автор Stephanus (непознат)
Публикувано17.06.09 10:40



Здравей Ежко,

Моето мнение е следното:


9. Аз за тях се моля; не се моля за света, а за тези, които си Ми дал, защото са Твои.
....................................
20. И не само за тях се моля, а и за онези, които биха повярвали в Мен чрез тяхното слово -
21. да бъдат всички едно; както Ти, Отче, си в Мен и Аз в Теб, така и те да бъдат в Нас (едно), за да повярва светът, че Ти си Ме пратил.


и после стиха:


1. Тимотей 2
3. Защото това е добро и угодно пред Бога, нашия Спасител,
4. който иска да се спасят всичките хора и да дойдат до познаването на истината.


Та според мен Бог иска де се спасят всичките човеци, както и е уверил хората чрез Словото си и жертвата на Единородния си Син.

В 17-та глава на Йоан, обаче Исус Христос се моли на Бог Отец за повярвалите.
Там той не се моли те да бъдат спасени(защото те вече са спасени), но се моли те да бъдат опазени от лукавия, те да бъдат осветени, чрез словото на Бог, те да бъдат ЕДНО, да бъдат Негови свидетели пред неповярвалите и .....(не разглеждам всичко)


"Който се е окъпал, няма нужда да умие друго освен краката си, а е цял чист"




Тема Re: Моля, за разяснение на:нови [re: Stephanus]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано25.09.09 09:21



Добре, ама някак си не дава разяснение по същество.





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.