Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:34 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема "Презри земята, пожелай Небето!"нови  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.03.09 01:32



Казват светиите - и правилно казват.

Виждам, че не само младите безцърковници, но дори и утвърдените православни тук имат страх от смъртта и любов към ТОЗИ живот. А за нас, православните смъртта е особено желана и дори сладка! Та ние не умираме, а преминаваме от този изпълнен със скърби живот към блажен живот в Христа в Царството на славата!

Тези думи, които написах не са мои думи а думи от Църковното Предание, които просто ПРЕПИСАХ... Защото вярвам на Преданието и на моя Ангел пазител, които чрез смъртта ще ни отвори със златен клуч Небесните врати!

В подкрепа на тези начални думи давам два прекрасни примера от книгата "Вечните задгрочни тайни" на игумен Антоний.


Първи пример:

На 15 септември 1860 г. починал малкият едногодишен син Арсений на търговеца Сергей П. Блинов от град Твер, Русия. След седмица починала и 3-годишната му дъщеря Мария (всички болни от скарлатина). След още 3 дни на умиране бил и 12-годишният му син Николай и извикали свещеник за причастие. Николай станал прав и взел причастие, като преди това казал молитвите: “Вярвам, Господи, и изповядвам, че Ти си наистина Христос, Синът на Живия Бог...” и др. с такова въодушевление, че свещеникът се удивил и му казал, че много болни след причастие оздравяват. Но Николай му казал, че няма да живее на този свят и че Сам Бог го вика при Себе Си и той отива при Него! След което легнал на леглото и започнал с голямо старание тихо да произнася молитви към Бог, към св. Богородица и светите угодници, които знаел наизуст. Осенил се с кръстния знак, започнал постепенно да отпада, престанал да диша, отпуснал глава и починал.

Родителите, които до този момент сдържали своя плач, дали свобода на сълзите и риданията си – Николай бил необикновено добър и почтителен с всички, с искрена и нежна любов към своите родители. Но след един час Николай изведнъж въздъхнал и отворил очи! Като видял баща си, той му казал: : “Татко, трябва да ти кажа нещо – аз се върнах тук, за да се простя с вас. Видях Миша, Арсений и Саша (8-годишната му сестра, починала преди 10 години) и говорих с всички тях. Вие мислите, че те са умрели? Не! Всички са живи. А колко е прекрасно мястото, където живеят! С ярки прекрасни цветя и високи зелени дървета, които никога не бях виждал, а всяка звезда на небето е три пъти по-голяма от нашия дом. Разхождайки се там, изведнъж си спомних за вас, татко и мама, и реших, че трябва да се върна и да получа вашето благословение да живея там със сестричките и братчето си. Пуснете ме, татко и майко, и ме благословете!”

Бащата започнал да уговаря своя син да остане и да бъде полезен във всички работи и занятия. Но момчето казало: “Татко, тук не си струва да живея. Толкова е лошо, грозно и опасно, а там е така светло, спокойно и радостно. Моля ви, пуснете ме и не ме молете да остана. Зная, че и вие с мама няма да живеете сто години. И вие също ще преминете там (ще починете). Ако ме пуснете, аз ще се моля за вас и маминка на Бога, за да ви приеме Той и вас в Своята светлина и в Своята радост!”

Убеден и заедно с това утешен от тези думи, бащата не можел вече да спори със сина си. Благословил го и му пожелал да живее в място светло, където няма никаква болка, печал и въздишки. След това момчето се успокоило и зарадвало, много пъти разцелувало родителите си и като легнало отново на постелята, казало: “Простете, време е вече, чакат ме. Бог да бъде с вас, довиждане в неговото Царство!”

При тези думи то се осенило с кръсния знак, затворило тихо очи и полагайки лъцете си кръстообразно на гърдите, завинаги напуснало този свят и се преселило в обителите на Отеца на светлината, “където праведниците ще блеснат като слънце” (Мат. 13:43). По време на погребението лицето на момчето светело с някаква радостноуспокоителна усмивка.

Втори пример:

Преподобни Теодосий, основател на общежитийното монашество, отначало имал само седем ученика. Знаейки колко е полезно да се мисли за смъртта от желеащите да водят благочестив живот, той заповядал на своите ученици да изкопаят гроб, та като го гледат, да имат винаги пред очите си смъртта. Гробът бил готов. Преподобният дошъл с очениците си да го погледне и заставайки пред него, казал: “Ето, чеда, гробът е готов. Някой от вас готов ли е за смъртта, за да го употребим?”

Един от учениците – свещеникът Василий, веднага паднал на колене пред стареца и молел за благословение да умре и да сложи начало на гроба. Св. Теодосий одобрил желанието на Василий и заповядал да извършат за него помени като за починал: в третия, деветия и четиридесетия ден.

След приключването на помените Василий починал без никаква болка. Четиридесет дни след погребението св. Теодосий видял в църквата починалия Василий: той стоял заедно с другарите си и пеел. Преподобният се помолил усърдно на Господа да отвори очите на брататя, та и те да се удостоят да видят това чудо. И ето, един от брататя се хвърлил към починалия, като към жив, искайки да го прегърне, но видението се прекратило и се чул само глас: “Спасявайте се отци и братя, спасявайте се! А мен тук повече няма да ме видите!”

-----------------------
И на мен ми се умира, ама като си представя, че тука няма кой да ви подтиква към небето, желанието ми за смърт силно се намалява...



Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: Tимoтeй]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано11.03.09 07:23



калка неприятно, че самоубийството е непростим грях!



Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.03.09 11:38



е Тимотей говори просто като стар човек, който знае, че по-глямата част от живота му е минала, а тази дето остава не е много вълнуваща...и се надаява за следващ сезон на шоуто, с по-хубав декор



Ако Бог не искаше да сме на земята, нямаше да ни сложи тук. Да презираш земята е глупост. Да-трябва да си помни човек приоритетите да знае, че любовта е над всичко материално, че за служебен и финансов успех, човек не трябва да си продава душата и морала...но това са все закони за живота на земята, а не шорткът към небесата.



Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: Tимoтeй]  
Автор nonetheless (ветеран)
Публикувано11.03.09 12:32



Нищо не си разбрал, такива като тебе повеждат секти към масови самоубийства за по-добър "небесен живот".

Презри земята означава единствено да се отнесеш към страстите си като към духовен враг!

Писано е също "уважавай родителите си" и ако Небето ти е баща то Земята е майка ти!



Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: Tимoтeй]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано11.03.09 13:37



Та ние не умираме, а преминаваме от този изпълнен със скърби живот към блажен живот в Христа в Царството на славата!



В твоята секта, дедец, може наистина да проповядвате някакво "неумиране" и "повторен живот", но Християнството учи съвсем друго.
Хайде, отговори, дедец, защо светите отци в тяхното Предание наричат онези, които очакват възкресението, "мъртви"?
Защо в Преданието пише, че "чакаме възкресението на мъртвите"?
Защо светите отци не са написали: "чакаме възкресението на духовно живите"?
Защо, дедец, в Преданието се казва, че "чакаме възкресението на мъртвите и живот в бъдещия век"?
Защо светите отци не са написали: "чакаме възкресението на духовно живите и още един живот, ама в бъдещия век"?
Много ли ти станаха въпросите, дедец?



Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: xenox]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.03.09 14:04



Не говори против Преданието, защото говориш против Светия Дух, против Бога.
Имаше такъв случай - един християнин нарочно предизвиква гонителите на християните и те го убиват, а някой като тебе се съмнява, че това е угодно Богу. Но чул глас, който му казва, че това Му е угодно!

Никой от примерите горе не се самоубива. Нито първия, където момчето е било болно, нито втория, където се правят молитви и ЧАКАТ дали Бог ще го приеме, ще приеме неговата жертва.

Молитвата е молитва, а не самоубийство.

Въобще ти не би трябвало толкова невнимателно да ми отговаряш. Не ти подхожда, нали?



Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: Tимoтeй]  
Автор beta_n(big ku_ku) (стар познат)
Публикувано11.03.09 14:09



Хей Тимотей,

Да не вземеш да "дезертираш", че може да объркаш плановете на БОГ, които е възложил на твоята "рота".


А така може много да го разгневиш, защото ще МУ се наложи да променя част от плана си заради теб.

пристрастен, но не пристрастен

Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: spanishcaravan]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.03.09 14:11



Чакам възкресението на мъртвите е за телата - нима душата на мъртвия с тялото Си Христос не е била жива?!

Жива е била и когато е възкръснал, пак се е събрал с душата и е станал отново ЦЯЛ ХРистос - с душа и тяло.

Така ще стане и с нас.

Кое не ти е ясно, скъпи?



Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.03.09 14:12



опа

ако аз бях сравнила нашите души с тези на Бог-син щеше да ме пратиш в пъклото веднага за това богохулство и ерес

ама на теб самият ти идват такива идеи, нали?



Тема Re: "Презри земята, пожелай Небето!"нови [re: beta_n(big ku_ku)]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.03.09 14:14



Ей, как не се намери един с чувство за хумор!

Жалко, че го няма доктора...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.