Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:09 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема в заключение  
Автор snakeling ()
Публикувано06.02.09 14:23



Само мормонът-павелчо, Тимотей и Сисилия се изпаравиха да кажат-да, ние вярваме, че човек е на 6 хиляди години, както е написано в библията.

Всички други, дето се броят православни, включително модератори и разни други, с които сме имали люти спорове как съм могла да се осъмня за нещо в библията, която видиш ли била съвършена и едва ли не писана лично от бог, не посямаха да заемат позиция.

Защо ли? Ясно защо. Защото ако признаят, че в библията пише нещо очевдино грешно, после няма как да заклеймяват хората, които казват това, по отношение на други неща там.


Та-драги ми, твърдо вярващи във всичко в библията освен с малки изключения, ще е добре да давате и на другите право сами да преценяват в какво да вярват от библията и да определят някои неща от нея за остарели разбирания, легенди и робовладелчеси, племенен морал. И да не беснеете и заклеймявате инакомислещите, но не и себе си, като изведнъж се окажете в такава позиция.




п.п. същото се отнася до "преданието".Както Тимотей каза, разни светци са се изказали кометентно кое как е създадено и по кое време...в очевиден разрез с реалността. Та ще ме извините ако не съм склонна да приемам за истинни и други част от "преданието".



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано06.02.09 15:47



Бог е казал, че тези, които не вярват, очите им ще се затворят и ще виждат лъжовно, за да бъдат посрамени.

Науката не вярва на Всемогъщия и Бог допуска тя да "доказва" колко е грешна Книгата на Бога и Светия Дух на Църквата. Дори може дяволът да измени пробите, които науката взема за изследване, за да бъде доказано че човекът не е създаден изведнъж от Бога, и така хората да почнат да вярват на себе си и своите велики способности и така лесно хората да служат на сатана.

Светиите правилно казват: Който слуша себе си, слуша сатана.

Не само Библията е Велика Книга и Слово на Бога към Своето творение, а и Духът на Истината, Който Христос изпраща на Църквата Си. Затова който се съмнява в Този Дух на Църквата, той се съмнява в Бога и ще бъде посрамен и унизен, заради слабата си и крива вяра - ще бъде развяван като морска вълна и като прах от вятъра и бурята.

Нито една дума няма грешна в Библията и даже при превода на Библията Ангел Господен се явил на св. Симеон Богоприемец да му каже да не променя думата Дева на Жена, защото той по човешки си мислил, че не може Дева да роди!! А Бог може ВСИЧКО, и който се съмнява, че Всемогъщият Бог не може да контролира написването на Неговата Книга - Послание до човека, създаден от Самия Него, той наистига обижда Бога и върши тежък грях!

Същото важи и за Преданието - Бог - Син и Свети Дух виждат Всичко и следат Всичко и не може да влезе в Единствената Църква ЛЪЖА!!! Просто няма как - Там в Църквата е Духът на Истината!!

Колко е просто и велико това!

Дори си мисля /това вече е МОЯ мисъл/ че както е сега 7517 година, когато стане 7777 година този свят ще умре. Вижда ми се логично, но като гледам колко се забърза света към своя край, тази година 7777 ми се вижда твърде твърде непостижимо далечна...

Господ да ти прости греха и да ти да даде Вяра!



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор ann ()
Публикувано06.02.09 16:06



"Та-драги ми, твърдо вярващи във всичко в библията освен с малки изключения, ще е добре да давате и на другите право сами да преценяват в какво да вярват от библията и да определят някои неща от нея за остарели разбирания"

Някой да ти е отнел това право?



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано06.02.09 16:16



В заключение мога да ти кажа, че ако мислиш че много от нас ще си жертваме няколко часа за да изчетем повече от 200 мнения и да ви обясняваме къде бъркате много се лъжеш.

пристрастен, но не пристрастен


Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано06.02.09 16:24




Та-драги ми, твърдо вярващи във всичко в библията освен с малки изключения, ще е добре да давате и на другите право сами да преценяват в какво да вярват от библията и да определят някои неща от нея за остарели разбирания, легенди и робовладелчеси, племенен морал. И да не беснеете и заклеймявате инакомислещите, но не и себе си, като изведнъж се окажете в такава позиция.



1. Това, че се намираш във форум "Православие", много красноречиво отговаря на въпроса, дали вярващите дават право на другите да си избират вярата.

Колкото за беснеенето - пак от форума в който се намираш си отговори



2. Мога да нарека "Еволюцията легенда и мит", както предпочитате, защото тази теория не е научно аргументирана.

3. Остава си въпроса, че "Еволюцията" - противоречи на доста от законите описани от науката.
(Ако се налага, може в отделна тема да ги изброя.)

4. Библията и Науката не са в конфликт, както твърдят обикновено лаиците.

5. Съществуването на Библията , Събитията свързани с Исус Христос, възникването на християнската църква, преди повече от 2000 години са доста силни свидетелства за Бог.



Господ да те благослови.

Редактирано от pavelottars на 06.02.09 16:28.



Тема Re: в заключениенови [re: ann]  
Автор snakeling ()
Публикувано06.02.09 16:55



да, преди време съм била банвана тук, защото съм се осмелила да кажа, че конкретни неща в библията са остарели, неверни юдейски племенни схващания.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано06.02.09 16:56



Знам какво мислиш. Това е ОК. Ти поне стоиш напълно зад думите си и вяванията си, а не си фурнаджийска лопата.



Тема Re: в заключениенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор snakeling ()
Публикувано06.02.09 16:57



че кой те кара?



Тема Re: в заключениенови [re: pavelottars]  
Автор snakeling ()
Публикувано06.02.09 16:59



ти си от групата на Тимотей-и двамата стоите изцяло зад вярването в библията. Поне не сте от тия, дето вярват селективно и не смеят да излязат да си кажат мнението, но после заклеймяват другите, които отхвърлят други неща в библията. За това ставаше дума.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор ann ()
Публикувано06.02.09 17:14



абе съмнявам се, че само заради това си била банвана. :)
може би е имало нещо и в тона, с който си водила дискусията ;)



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор *Paл* (стар клубар)
Публикувано06.02.09 17:17



Не можеш да НАКАРАШ някого да вярва или не. Ако на теб някои пасажи от Библията не ти харесват, то пък на някой друг не харесва друго. Какъв е проблема? Едни четат Библията, други четат други книги - кой с какво ти пречи?
Високоумието и гордостта се заплащат скъпо, мога да ти го кажа от личен опит.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано06.02.09 17:18



но после заклеймяват другите, които отхвърлят други неща в библията


Ех - заклеймяват !??? що за израз ?

Нали за това е форума - да се дискутира някаква тема.

Също зависи кой и какво точно отхвърля(конкретно пример), но това пак е в рамките на някакъв спор.

Освен това, ако говорим за спор въхру Библията, то има разлика дали споровете са само между вярващи или има и други участници.

То затова има форуми "Християнство" или "Православие" - за да може да се дискутира и друго, а не всеки път да се почва от там:
Библията сега достоверна ли е или не ...... и .т.н

Според мен форум "Религия" е по-подходящ за твоите теми(Поне така пише - за вярващи и атеисти)



Поздрави





Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Sisilia (ентусиаст)
Публикувано06.02.09 18:34



Снейки, това че другите не писаха не ознчава че не вярват в Библията.
Непосилно е на човека да се справи и не че ще има някакво противоречие, а просто ще има разноречие.

"Биде вечер, биде утро - ден един"
Времето от вечерта до утрото може да е миг, може да е едно денонощие, може да е една епоха.

Интересно е какво пише за Сътворението архим.Юстин Попович:


Всичко ни показва, че Бог е сътворил света по един извънреден проект и по план. Божието Откровение различава два момента на сътворението: първият е сътворяването на духовния свят и безформената космическа материя (Бит. 1: 1 - 2); а вторият - сътворяването на битието и и сътворяването от вече създадената безформена материя, и то сътворяване постепенно, на етапи, за шест дена или периода. Светите Отци учат, че под първобитното небе и земя, за които се говори в самото начало на Библията (Бит. 1: 1), не трябва да се разбира видимото днес небе, нито земята, на която сега живеем, защото това небе се е появило по-късно, в другия ден на сътворението, а тази земя - в третия. Първобитното небе е означавало духовния свят, ангелския, а първобитната земя - космическата маса, която е съдържала в себе си материята на всичко онова, което за шест дена (на еврейски "иом" означава ден, миг, период) е придобило своята форма и своя облик (Св. Иоан Дамаскин, De fide, II


И като заключение е по-важно да повярваме, че светът не се е явил без причина, че е сътворен от Бога и че Бог промисля за всичко.





Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано06.02.09 19:19



Ето и от Догматиката на Църквата:

По-голямата част от светите отци са склонни да приемат под дните на сътворението обикновените земни денонощия.

Към същото се придържа и литургическата традиция на Православната Църква. Първият ден на Сътворението бил неделята /денят на Христовото Възкресение/.

Грехопадението е станало в петък, в средата на деня /ср. слав. текст на Бит. 3:8/, и също в петък , в средата на деня, Спасителят бил прикован на Кръста
/великопостен тропар за шести час- нашето 12 часа на обяд/.

Науката разполага с много малко данни, за да измери с точност дори възрастта на нашата планета. Възможните грешки на науката в това са от няколко десетки хиляди до 1-2 милиарда години. Предполаганите милиарди години са необходими преди всичко на еволюционистите, за да могат в този грандиозен отрязък от време да подредат в тях своите хипотези за еволюция.

Не бива да се доверяваме на научните методи за определяне възрастта на света още и поради причината, че те са основани върху предположението, че всички процеси във вселената ВИНАГИ СА ПРОТИЧАЛИ ТАКА, КАКТО СТАВА СЕГА. Но според Библията Бог със Своето Творческо слово МИГНОВЕНО изниква творението от небитие в битие.

Методите, които са основани върху геологическите данни, естествено не могат да вземат по внимание това, че при сътворяването всички процеси са протичали значително ПО-БЪРЗО, отколкото сега, и поради това дават неоснователно завишени стойности при определяне възрастта на вселената.

Мисля, че всичко стана от ясно по-ясно!



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано06.02.09 20:05



Попуснах много важен аргумент.

Всички ние знаем коя година е днешната - нашето летоброене започва от Христовото Рождение. И никой не се съмнява в това.

По същия или подобен начин, чрез Пророците на Стария Завет евреите са изчислили ТОЧНО колко са годините на техния живот на Земята.

И Православната Църква напълно приема тези години 7517 за верни.

Нима техният Бог не е Същият наш Бог и нима Той чрез Своите верни Пророци няма да им даде точната година?! Разбира се - да!

Тогава за каква наука и за какви милиарди си струва да говорим?



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано06.02.09 20:49



Така и не отворих темата ти и в момента разбирам, че била толкова "важна". Аз допускам за по-вероятна тезата, че човекът е на около 8 хиляди години. Но това не е вероучителна истина и не виждам смисъл да се вдига патардия по този въпрос. Да, вярвам безусловно на написаното в Библията. Но не вярвам, че Библията е наръчник по материалознание. Тъкмо напротив.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор KUKUMlClN (леко куку)
Публикувано06.02.09 23:15



Аз даже не отворих онази тема за годините на човека, защото ми беше безсмислена. И много сигурно са я подминали. Тъй, че ненужни са подобни язвителни заключения.
Твърдо вярвам в тази "скромна" бройка години на човеците. Друг е въпросът за годините от сътворението на света, защото разликата в дните на сътворението от света до човека са сигувно цели епохи. Там учените нека си търсят доказателства и проби, но какъв е смисълът от тях. Само количествен. Това нищо не променя във Вярата.



Тема Re: в заключениенови [re: ann]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 01:58



беше поради непримиримото ми питане, защо се счита за добро нещо изкормването на бременно жени от враговете на юдейските племена, както е описани на едно място в библията

и като не можаха да ми кажат нищо , а аз досадно питах ли питах, ме и баннаха





Тема Re: snakelingнови [re: snakeling]  
Автор AGLER ()
Публикувано07.02.09 02:03



беше поради непримиримото ми питане, защо се счита за добро нещо изкормването на бременно жени от враговете на юдейските племена, както е описани на едно място в библията

и като не можаха да ми кажат нищо , а аз досадно питах ли питах, ме и баннаха


И на края разбра ли защо се счита за добро нещо изкормването на бременно жени от враговете на юдейските племена, както е описани на онова място в библията ?



Или ти сама стигна до извода, че
Е ДОБРО, ПРОСТО ЗАЩОТО Е НАПИСАНО В БИБЛИЯТА!




Тема Re: в заключениенови [re: *Paл*]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 02:07



Тази дискусия я предизивках за да демонстирам как хората си избират да си затварят очите пред някои неща, но да не схващат,че им е различен аршина.

Примерно тук е пълно с хора, които казват "библията е непогрешима", но като стана дума да кажат "да, аз вярвам, че човека е на 6 хиляди години" се изпокриха в миши дупки. Оказа се, че има трима, които са готови публично да застанат зад вярванията си.

Не съм повдигнала темата да доказваме на колко години е расата ни-за всеки, който е на себе си и е завършил гимназия е ясно. Бих добавила-и за всеки който няма "магическо мислене" (термин от антропологията-идеален пример за този вид мислене е Тимотей, а също индиански племена, хора от малки села, много религиозни хора и т.н.Не е обида.)

Целта беше, да се демонстрира, че в тази книга има крайно неверни становища, и затова трябва да се подлага на критична оценка и да се взима, това, което е ценно, а наред.


Да, високоумието (хубава дума), и гордостта са заплащат скъпо. Но това не беше нито едното от тях. Това беше по същество опит да бъдат призовани хората да мислят и да прекарват света през собсвтеното си усещане и критично мислене, а да не се поддават на авторитетни, заплашващи ги с вечен огън, ако не вярват че светът е на 6 хиляди години, добро и угодно дело е да изкормиш бременните като завладееш някой нов град, и жените трябва да мълчат в църква и ако имат въпроси да ги зададат на мъжете си в къщи. Ти ми кажи от къде са тези примери-оригнинали са.





Тема Re: snakelingнови [re: AGLER]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 02:15



това беше техният извод
моят е, че не може да е добро под никакъв предтекст, ама не можах да ги накрам да си признаят
сега пробвах с възрастта на човешкия вид ма пак неуспешно



Тема Re: в заключениенови [re: Sisilia]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 02:22



тях ги е шубе да станат и да кажат-"аз вярвам в това че човек е на 6 хиляди години". Защото знаят че е абсурдна глупост. Което пък разкрива лицемерие.Защото ако кажа-това че в библията пише, еди какво си не го прави автоматично вяно, те викат "ааа, в грешка си-всичко там е вярно".

Аз вярвам, че вселената е съворена от Бог. Но не и в написаното в библията как точо е станало това.

Дай този цитат на Тимотей.

Той е на друго мнение.



Тема Re: в заключениенови [re: ask2OO4]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 02:23



на 8 хиляди, викаш...а костите на 1.8 милиона години на кой са?





Тема Re: в заключениенови [re: KUKUMlClN]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 02:26



ако някой ми беше казал преди една седмица-нямаше да повярвам, че днес има хора, които мислят, че човешкия вид е на 8 хиляди годинине е истина просто

и после що имало талибани и що етиопците -православни, практикуват генитално обрязване на жени до ден днешен. Ми то явно тоя овешки вид, на колкото и години да е, не е много умен и това си е.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор KUKUMlClN (леко куку)
Публикувано07.02.09 06:10



Значи ти не вярваш на Библията, знанието за живота, устояло 7 хиляди години, Книгата на книгите, призната и от поклонници и от противници, но ТВЪРДО ВЯРВАШ в писания от няколко години, недоказани, непроверени, научни предположения, в които дори самите им автори се съмняват! Това е твой свободен избор, но защо толкова искаш да накараш и другите да мислят така? Аз пък на теб ти се чудя, как може съвременен човек, образован, четящ и с претенции да слага под един знаменател, толкова лесно всички религии. Задълбочи се малко и ще проумееш много неща. Но пристъпи с чисто сърце, безпристрастно. Тогава не се знае, много скоро може и да се чудиш, как си могла да пишеш такива работи!



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано07.02.09 07:30



ти се един добър прмер за жена, дето трябва да си мълчи. не само в църквата.



Тема Re: в заключениенови [re: KUKUMlClN]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано07.02.09 09:01



Змийчето бие много точно по фундаментализма ви.

purple


Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор *Paл* (стар клубар)
Публикувано07.02.09 10:06



Историята е пълна с примери за глупости преподавани в училище. Дали преди 200 - 300 години са учили това, което днес се преподава на нашите деца? А след още толкова години какво ли ще се преподава... Светското тълкуване за живота и света търпи доста промени, не мислиш ли...
Всеки сам избира в какво да вярва. Споровете са излишни.



Тема Re: в заключениенови [re: timberwolf]  
Автор KUKUMlClN (леко куку)
Публикувано07.02.09 10:09



Какъв фундаментализъм откри в моите думи?



Тема Re: в заключениенови [re: KUKUMlClN]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано07.02.09 10:16



Опита да защитиш библията във всяко едно отношение е фундаментализъм. В нея е важен духът, а не буквата.

purple


Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.02.09 14:19



Абсолютно смешно и глупаво е да не вярваш на Библията - вече те питах и ти не ми отговори - как така Бог МОЖЕ да направи Вселената и човека, а НЕ МОЖЕЛ да КОНТРОЛИРА написването на Книгата за ТОЧНО ТОВА?!!

Как е възможно ТАКИВА разсъждения за разумен човек?!! Не разбирам и недоумявам!!!

Или няма да признаеш Бога или ще Го признаеш - какви са тия междинни положения.

Ти си тотално объркана. Явно не разбираш КОЙ Е БОГ. И какви са Неговите възможности. Да и ние не знаем точни, но знаем, че са невероятни и невъобразими за нашето съзнание и представи. Но Библията - Словото на Бога - Книгата, Която е най-разпространена в Света и напълно заслужено, в Нея да се съмняваш - че Бог МОЖЕ да допусне в Нея да влезе ЛЪЖА - виж, вече е ТВЪРДЕ МНОГО и ТВЪРДЕ ОПАСНО за теб.

Потърси книги от Църквата, където ще намериш всичко изтълкувано прекрасно и с Дух и напълно ще се успокоиш. А не стой тук, моля те, и не си мисли, че задаваш много умни въпроси. Те са демонични въпроси - защо? - Защото все едно питаш -има ли Бог и къде е Бог, да не би да е спал, когато са Му писали Библията... Това е ужас... Повярвай на стария човек!... и на Словото!



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.02.09 14:23



нищо в този свят не трябва да се приема на сляпо доверие.

Queen's only



Тема Re: в заключениенови [re: timberwolf]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.02.09 14:32



Точно така - тя бие по нашия фундаментализъм - а Той е Бог - Бог Отец - Бог Христос - и Бог Свети Дух!!

Тя се съмнява в Него /щом се съмнява в Словото Му/.
И иска да зарази и нас със своето НЕВЕРИЕ.

Това ВЕЧЕ е провив нашите форумни Правила.
Ако продължава да не разбира своята грешка , време е модераторите да си кажат думата...

Можеш да не вярваш 100% на Библията но ТУК не можеш да проповядваш своето безумно съмнение в Нея...

Това е ясно за всеки, който влиза тук.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.02.09 14:39



Защо не ми отговаряш?

Загуби дар слово, когато те поставих на тясно!

Ти прекрасно знаеш, че евреите са били единствено с Бога от хиляди години и единствени те са имали прекрасни Пророци, Които са предавали Волята на Бога и са правили удивителни предсказания които са се изпълнявали след стотици и дори хиляди години! Точно и неизменно! Това са предсказания от Бога!

Нима тези пророци няма да кажат В КОЯ ГОДИНА ЖИВЕЯТ???!!! евреите, Божият народ?! Ако кажеш НЕ, ще бъде АБСУРД и затова ти хитро МЪЛЧИШ!!!



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.02.09 14:58



мани ги евреите - не стават за богоизбран народ.



Queen's only


Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 15:53



на мен ли говориш? Не ти отговорих, защото е безсмислено. Ти твърдо вярваш в това, и ще намериш обяснение за вярата си при всяко положение. Не, не съм съгласна с теб, но уважавам поне това, че си готов да кажеш в какво вярваш и не с егънеш и сучеш като някои други, които хем не вярват, ама хем искат да заклеймят другите, които открито казват, че не вярват в тези неща.

Шансът да ме убедиш в тезата си е равен на този аз да убедя теб. та..мисля да си спестим ненужния труд.

Жив и здрав!



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 15:56



еми имали сте лош късмет да се родия в 20ти век та устата ми е назапушваема. Страдай тайно сега.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано07.02.09 16:00



в началото или в края на 20ти век??



Тема Re: в заключениенови [re: *Paл*]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 16:01



Да, така е. Има страшни глупости и в науката днес. Проблемът е, че някой се поддъжат нарочно защото носят огромни печалби. пример за това са контрацептивите-знае се че правят рак, инсулт и т.н, че убиват стотици хиляди млади жени годишно но...продават се и се предписват. Друг пример-ваксината срешу човешки папилома вирус, която се маркетира като "ваксина срещу рак". Изследванията на самите производители показват, че ракът не намалява след като се използва, но махнаха това от статиите-видях го с очите си, а после беше махнат този резултат и заменен с изречение, кото замазва положението. И така....

та-аз не съм защитиник на нАуката
а просто на критичното мислене към всичко, което с епробутва от позицията на АВТОРИТЕТ. И науката и религията са примери за такова нещо.



Тема Re: в заключениенови [re: spanishcaravan]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 16:02



1901-ва съм родена, баби, ма съм здрава и жизнена

що?



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 16:07



Ми Бог просто не иска да меси насила в литературните усулия на човечеството.

Бог е създателят на вселени и галактики, а не сърдит дядо на облак, който зяпа дали някой на мастурбира и кой как си пише домашното.

признавам Бог безусловно

но този Бог, а не измисленият от разни религии да контролират хората и да ги държат в страх и подчинение

Възможностите на Бог са неограничени, но той не е човек и да търсиш у него качества каквито би намерил у заядлив началник, е неуместно

проблемът е, че смяташ библията за божия, а тя е просто човешка

не може да се каже "като са МУ писали библията", може да с екаже "като са си писали библията". И не-Бог не е спал, просто е оставил хората да си пишат каквото намерят за добре.



Тема Re: в заключениенови [re: KUKUMlClN]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 16:11



че то преди библията имало други знания за живота устояли хиляди години. Примерно за Изида и Озирис и т.н. По това време никой не е се съмнявал, че именно те са правили каквото са правили. Просто на никой не му е и хрумвало-било е общоприет ФАКТ.Колко старо е нещо не говори нищо.

Да, не приемам много неща в библията-особено като се има предвид, че те са "устояли" защото са насаждани с меч и клада сторици години и че всички църквони борби са всъщност политически и са свързани с контрол и междудържавна политика. И да-всички религии са такива, с малки изключения, но за жалост християнството не е сред изключенията.

Аз вярвам в Бог. Но не предсатавата за Бог насаждана в написани от човека книги.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 16:14



аа не. Аз не бия по Бог. Но Бог не е библията и другите писания изписани по негов адрес.

Това НЕ Е словото Му. Това е каквото някакви хора са изкали да изкарат за словоти Му.

Не искам да ви "заразявам" с нищо. Искам да видя какво предтсавялват тия които пишат тук. Може би професионална деформация.А също искам да видя дали пък някой няма да се замисли.





Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор *Paл* (стар клубар)
Публикувано07.02.09 16:39



Ти нямаш нищо общо с православието. Не виждам какво те притеснява.



Тема Re: в заключениенови [re: *Paл*]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 17:09



това според кого?





Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.02.09 17:42



Не ми отговори на въпроса защо евреите знаят точната година в която живеят, защото трябва да признаеш, че наистина техния Бог е ТОЧНО истинският Бог, Който знае всичко и хиляди години е говорил на еврейските Пророци всички Истини и явно не е възможно да пропусне да каже тази елементарна истина - Коя година сме днес?!

Нищо не ми отговори и на моята бележка:

"Не съм съгласен - това, което е написано в тази Книга /Библията/ е ИСТИНА и всеки вярващ християнин го знае!!! Това че някой научен работник работи по някои от Истините, написани вътре в тази Книга, значи следното: Всички намерени решения, противоречащи на Книгата са грешни, макар да са направени по най-добрия нам известен до този момент начин!

Разбираш ли - и както си прочела вече моя отговор по твоята тема, когато Бог е създал земята, то това е станало за един МИГ и земята е изглеждала в тоя миг, все едно че е съществувала милиони и милиарди години, по простата причина, че ПРОЦЕСИТЕ в земята при нейното създаване, при Божието Слово, са се извършили с огромна скорост, невъобразима за нашето съзнание и наука...

И днес полувярващите научни работници са като измамената камила...
Не бъди измамена и ти като тях...

И това го преписах от "Православна Догматика". Догма, Канон на Църквата. Наистина е излишно да говорим - само че сега стана ясно, ЧЕ ЦЪРКВАТА Е ПРАВА, А НЕ НАУКАТА.



Тема Re: в заключениенови [re: Last Roman]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.02.09 17:43



Напротив - те СА богоизбран народ и са били хиляди години такива.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 17:44



какво значи, че евреите знели точната година в която били живеели? кой казал,че е точна?

Впрочем интересен въпрос-какво предречно то еврейските пророци се е сбъднало?Разкажи ми ако не те мързи.

Отговорих ти на бележката.Оказа се, че и ти и Дъглъс Адамс и Тери Пратчет сте стиганли до едно обяснение за нещата.





Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 17:45



ми приеми юдаизма тогава-явно щом те са, ти не си от избраните



обрежи се, бог ще премахне болката ти, чрез архангел Рафаил, почни да пазиш петъка и да ядеш кошер и може да имаш шанс да станеп и ти от избраните. След като научиш иврит, разбира се.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор *Paл* (стар клубар)
Публикувано07.02.09 17:46





Редактирано от *Paл* на 07.02.09 17:47.



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.02.09 17:48



Точно затова не бива ти да си мълчиш и да й позволяваш да говори упорито и трайно и непочтително за Библията. И да разпространява ЕРЕС, че Библията е смесица от Истини и Лъжи!!

Не бива да допускаш ТОВА!

Иначе не те признавам за никакъв модератор!



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано07.02.09 17:55




На шефа не му е лесно, да знаеш!



Тема Re: в заключениенови [re: *abi*]  
Автор Sisilia (ентусиаст)
Публикувано07.02.09 18:56



Лесно му е на шефа

, освен това не се оплаква.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано07.02.09 19:22



с проклетията е така - жизнена и енергична е винаги.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано07.02.09 19:30



а не, аз само кастря обиди и мъмря по-наглите. но си падам търпелив - нали 7 по 77 пъти трябва да прощаваме?



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано07.02.09 20:53



проблемът е, какво дефинираш като "проклетия"

да не би жизнеността и енергичността и нежеланието да приемеш догми от преди хиляди години?

ако галилей и джордано бруно не се бяха осмелили да се възпротивят на "свещените писания" още да си мислим, че живеем на плоскост с похлупак от звезди



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор KUKUMlClN (леко куку)
Публикувано07.02.09 23:50



Прости ми, но ти вярваш в сътворената от твоето съзнание представа за нещо, което ти се иска да е Бог, но не е! Ти вярваш в своето съзнание! Отхвърляш Бога всячески. Това е твой избор. Но защо не оставиш другите да изповядват вярата си свободно, а ги нападаш постоянно? Желая ти душевен мир, но той е невъзможен ако вярваме само на себе си.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.09 00:08



Не се прави на лисица хитра - отговори на директния ми въпрос - Щом хиляди годин Бог е бил с евреите нима няма да им каже в коя година живеят!!

Не се усуквай като змия...



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.09 00:11



Как няма да е точна - нали имат толкова Пророци, които всеки ден говорели с Бога!!!

Всичко се е изпълнило! Всичко!



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано08.02.09 02:15



дай пример



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор snakeling ()
Публикувано08.02.09 02:21



Тимотей, ти гледаш на света отвътрешната страна на една религия-със все догмите и легендите и. Аз не съм там с теб. Ас съм извън тази сфера на обяснение на света и Бога. Затова задаването на твоите въпроси е неуместно. Това е все едно някой теб да те пита дали вярваш повече на бог ганеша-бога слон или на бог хануман-нога маймуна и как ще обясниш, че бог хануман е носил света на раменете си и как така не вярваш в това. А иначе индийската митлогия е пълна с мърдрост, никой не отирча, но всичко това са приказки и метафори, а не реалности.



Не усуквам като змия-аз никога не усуквам. Просто извинявам се, ама не мога да ти кажа дали вярвам повече в бога слон или в бога маймуна.





Тема Re: в заключениенови [re: KUKUMlClN]  
Автор snakeling ()
Публикувано08.02.09 02:23



Прости ми, но това е просто твоето мнение за мен и за това в какво вярвам. Аз мисля да оставя Бог да ме съди.

Не нападам никого-задавам основателни въпроси, на които нещо не ми отговарят.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор lila_va ()
Публикувано08.02.09 10:52



Никак няма да е била лесна и тяхната, щом всеки ден са си говорили сами


Ти явно си голям експерт по божиите дела, та да те питам - какъв е тоя бог, на който му е невъзможно да създаде един перфектен и съвършен свят, без болка, без зло? Безсилен бог може би? Животът е всичко друго, но не и справедлив, съвършен. Напротив, жестокостта е навсякъде - борба за оцеляване. Онзи ден баща закла двете си дечица и подобни ужасии се случват непрекъснато по света. Докажи, че има съвършен, всесилен и справедлив бог!



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.09 15:53



Обида за форума ни е да сравняваш Библията с индийския епос.
Не влизай тук, за да не правиш повече обществени /публични/ грехове.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.09 16:04



Тежка ерес и безбожие и противохристиянство е да не признаваш, че Библията е написано с Дух и от боговдъхновени човеци.

Който не признава Словото Божие, а казва, че вярва в бога, той вярва в сатана, който се представя за бог.

Нали точно Христос се яви, за да разруши делата и лъжите на дявола, чрез Светия Дух, Който прати върху Апостолите, и с този Дух те написаха ВЯРНО Новия Завет и създадоха ПРАВИЛНО Църквата и Кораба на Спасението.

Колко години ще идваш тук да ни четеш и да си оставаш желязно демонична?



Тема Re: в заключениенови [re: Last Roman]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.09 16:06



С изключение на Писанието и Преданието на Църквата. Те са от Бога, а не от човеци.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.09 16:14



Няма такова нещо. Бог говори точно в Библията и пророците казват: Бог каза... Библията е Слово Божие. И Църквата е Негова.

Христос каза: Създадох Църквата Си. Праща Духа и прочие.

Ти отхвърляш ВСИЧКО ТОВА!!!

За какъв бог говориш без Библията - ясно за какъв!

Предлагам никой да не ти отговаря и модераторът да те предупреди официално да престанеш да проповядваш демонизъм и неверие дори в Библията - по-рано говореше силно против Църквата, а сега стигна и до Словото на Бога!



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано08.02.09 19:10



Не знам на кого са, пък и не ме интересува честно казано. Нито ми се занимава с въпроса да изследвам дали са действително на 1.8 милиона години, или не. Но със сигурност знам, че радиовъглеродният анализ не дава достоверни резултати за над 10-на хиляди години, а останалите методи са доста ненадеждни.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.09 22:38



Цялата Библия!



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.02.09 22:42



Много пъти сме отговаряли на този въпрос.
Бог никого не насилва, а ни дава свобода - да живеем без Него /и ето какво става тогава/ или да живеем с Него /и нашата радост и щастие - на тези които са в Църквата няма край!/



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано08.02.09 22:54



и нашата радост и щастие - на тези които са в Църквата няма край!/

Тимотей, айде предложи нещо, на което да може човек да ви повярва. На това ще се хване само някой, който досега не е виждал православен, който - както често приканваш - живее в страх и ужас от последните дни и в същото време е безкрайно радостен и щастлив.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор lila_va ()
Публикувано09.02.09 09:41



Хе, при такъв отговор нищо чудно, че въпросът продължава да виси.
Чувала съм ги тези приказки за "свободната воля", всъщност това е и единствения що годе смислен отговор, който съм получавала. Но аз не питам това. Интересува ме защо Бог избира по-малкото зло /приемам, че варианта със свободната воля е това, защото той в никакъв случай не е съвършен/, това не означава ли, че не му е по силите да твори съвършенство?
Може би единственото потвърждение за съществуването на Бог би било един хармоничен и справедлив свят. Наясно съм, че много от вас нямат нужда от такива потвърждения, така че ако е проблем, не ми отговаряй.



Тема Re: в заключениенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.02.09 12:11



Страх имат тези, които нямат силна вяра и не вземат редовно и правилно причастие.

Вярващите правилно са в радост неземна и ако имат страх, то той е страх да не огорчим Бога с някой грях. Бог е толкова Велик и Всемогъщ и ежесекундно ни гледа и с огромна и немислима за нас Сила може да ни помогне, и направо е глупаво и ОБИДНО да правим какъвто и да е грях към Него и Църквата Му!

Нашите грехове ни отдалечават от Бога и в нас правилно се появява страх - страх да не би да се отдалечим опасно от Спасението!



Тема Re: Tимoтeйнови [re: Tимoтeй]  
Автор AGLER ()
Публикувано09.02.09 12:21



и направо е глупаво и ОБИДНО да правим какъвто и да е грях към Него и Църквата Му!


Коя е "църквата му" Тимотей,
защото за 2000 години "църквите" му станаха толкова
много и толкова различни, че могат да се конкурират по
брой с видовете безалкохолни напитки на пазара?

Та питам, коя е "неговата" църква, и чии са
онези другите дето не са "негови"?

И тези които не са "негови", а имат претенции
да са "негови", не го ли ОБИЖДАТ?



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.02.09 12:21



И на тоя въпрос сме отговаряли и то не веднъж.

Свободата е най-великото благо за човека. Всичко друго е по-нисшо и няма да е справедливо - а Бог е справедлив.

Той ни е дал Словото Си - пратил Сина Си на смърт и дал Закон. Който повярва на Огромната Сила и Мъдрост и Милост на Бога, той тръгва след Него.

Който не - тръгва след себе си и своята "гениалност". Избирай - това е велико!

А пълното съвършенство на вселената идва съвсем скоро - с новата земя и новото небе и след изгарянето на старата грешна /заради нашата глупава гордост/ земя и като се затвори вратата на ада след сатана и неразкаяните се грешници.



Тема Re: Tимoтeйнови [re: AGLER]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.02.09 12:35



Лесен въпрос, скъпи.

За този, който чете и има логика. Апостолите ръкоположиха и епископи и презвитери /свещеници/ и дякони и така изградиха чрез Духа Свети Църквата во веки, както казва Христос.

Дяволът още в първите векове насъсква своите горделиви хора да изкривяват Църквата чрез различни пагубни учения и ереси, но Светия Дух на Църквата Я пази зорко и чрез 7-те Събора на Епископите /наследници на Апостолите/ ОГРАДИХА С ПРАВИЛА Църквата Христова, и лесно се разбира - дори и днес - който наруши Правилата на Духа /приети до 9-ти век/.

Научи тези Правила - даже се продават като Книга и виж коя деноминация не нарушава нито едно Правило. Ето тази е Църквата! Просто и лесно, нали?



Тема Re: в заключениенови [re: Sisilia]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.02.09 12:41



Глишев го няма, а това неговото - на Ксени - е грях и трябва да го изповяда и да го СПРЕ! Не личен, а обществен грях...



Тема Re: Tимoтeйнови [re: Tимoтeй]  
Автор AGLER ()
Публикувано09.02.09 12:41



Дяволът още в първите векове насъсква своите горделиви хора да изкривяват Църквата чрез различни пагубни учения и ереси, но Светия Дух на Църквата Я пази зорко и чрез 7-те Събора на Епископите /наследници на Апостолите/ ОГРАДИХА С ПРАВИЛА Църквата Христова, и лесно се разбира - дори и днес - който наруши Правилата на Духа /приети до 9-ти век/.


Значи, да разбирам, че всички други църкви освен
православната не са "негови" а са на дявола?

Ама и православните църкви и те са много различни!
Коя е "неговата", старостилната или новостилната?
И тази от двете дето не е "негова"и тя ли е на дявола?



Тема Re: в заключениенови [re: ask2OO4]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.02.09 12:43



Но със сигурност знам, че радиовъглеродният анализ не дава достоверни резултати за над 10-на хиляди години, а останалите методи са доста ненадеждни.
иска ти се.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано09.02.09 13:16



Като начало трябва да кажа, че не съм изчел мненията от тази тема. Тя обаче започва с едно абсурдно твърдение, че едва ли не всеки може да си променя написаното в библията както му харесва.
Ами то по тази логика нека се "делегират права" на всеки учител да пише учебник да речем по физика. Ако някой такъв "автор" опиянен от предоставеното му право напише че гравитацията може да съществува или не когато ние пожелаем това дали може да е учебник по физика?
Аз не искам да споря с никого. Нека всеки си вярва в каквото иска, но моля да не твърди че неговото вярване е христянство.
Тук ще закача част от едно филмче. То съдържа факти които еволюционната теория не може да обясни, а може само да премълчава.
Извинявам се за лошото качество, но това филмче е дублирано на български и ми се струва че разкава нещата по начин достатъчно достъпен за широка аудитория.
(Само искам да добавя, че изследванията са направени в Oak Ridge National Lab. - една от най-престижните лаборатории в САЩ, поне по времето когато тези анализи са проведени)
Инак факти има много, който иска да слуша и да разбере нека се опита.



пристрастен, но не пристрастен

Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор pavelottars (Павел)
Публикувано09.02.09 14:26



..... Аз вярвам, че вселената е съворена от Бог. .....

И защо ?



Тема Re: Tимoтeйнови [re: AGLER]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.02.09 14:34



Изследвай сам, скъпи приятелю!
Аз като ти кажа наготови и ти няма да повярваш. Прочети Правилата и виж кой ги спазва. Католиците имат много ереси и макар че са близо до нас, имат много демонични чернилки по Тялото на Христос /Църквата/.

Новостилците православни изменят Типикона на Църквата и още по-същественото е, че нарушават 45-то Правило на Апостолите като се молят заедно с еретици! За нарушителите на това Правило има ОТЛЪЧВАНЕ от Църквата.

Който го знае и го разбира бяга от такава Църква. Който още не го е разбрал или не го знае, си стои и Бог заради ТЯХ дава още благодат на навостилците - все пак те са православни, тоест Негови!!



Тема Re: в заключениенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.02.09 14:57



Тя погрешно е влязла тук - нейното място е в Религия - тя още не е намерила своята религия и своята Книга и се съмнява във всичко. Ако беше прочел моите отговори щеше да видиш моите остри критики към нея.

Не съм прегледал сайта ти, но ще го прегледам.
Но ако Бог не й помогне, никой не може да й помогне!



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор lila_va ()
Публикувано09.02.09 14:59



Ми ти не ми отговаряш на въпроса, а пак го заобикаляш, само че този път с малко повече философстване. Но не си длъжен де, приемам че това е въпрос без отговор.
Благодаря, че опита!



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано09.02.09 16:17



Напълно съм съгласен с теб, че това което не е по силите на който и да е човек само БОГ може да го направи.
А както знаеш съмнението в делата на грешните човеци донякъде е оправдано. Проблема със границите си е основният проблем за който няма универсална рецепта. Но ако се съмняваш в "Ръководството за потребители" на ГЛАВНИЯТ КОНСТРУКТОР НА ВСЕЛЕНАТА по отношение на елементите които човешкият разум не може да обясни (поне засега) това си е безумие.
Ние само можем да се молим за душата на (fairball)



пристрастен, но не пристрастен

Тема Re: в заключениенови [re: Last Roman]  
Автор geri® (циник)
Публикувано09.02.09 17:18



Човекът иска да каже че вярва, не че знае.



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано09.02.09 21:02



Ти явно си голям експерт по божиите дела, та да те питам - какъв е тоя бог, на който му е невъзможно да създаде един перфектен и съвършен свят, без болка, без зло?

Хайде, аз да ти отговоря.

С Тимотей понякога е трудно да се разбере човек ако не му е свикнал на стила на писане. Но има някои неща, които ако човек е "по-навъте" са много интересни като изказ.

Така...перефектен и съвършен свят без болка и зло предполага несъзнаването на болката и злото. В този смисъл философски не можем да разъждаване за перфектността му от позицията на непознаващи го. Не можем да кажема "този свят е перфектен защото е без болка и зло" понеже няма да имаме подобен критерий за сравнение (ако зло не бе понятие с което "работим"). В подбно отношение бихме търсили перфектността в други измерения, за които сега не можем да предположим какви са поради мислената ни нагласа. Но нищо чудно и такъв свят да ни се виждаше несъвършен поради евентулани искания, които може би щяхме да предявим към него.

Следователно претенциите ни за подобен свят се базират иманно на познаването на "тъмната" страна на настоящия. От там идва следната теория, а именно че за да може да има такъв то това е в нашите ръце. Това обаче води до други съждения. Наприемр ако да речем човекът със или бе Бог, (последното чрез освояването на нова ценностна система и изискващо доста поколения) успее да се справи със "лошата" си страна, то какво би се случило в животинския свят, където по нашите критерии също има болка и зло? Нищо по-разлино е отговрът. Екологичната структора няма как да се промени с цел съществуванието. Което води до заключението, че светът си е таквъ каквъто е, защото си е такъв. Едни умират, други се раждат, едни са изядени, други ги боли зъб...И по совему светът е перфектен защото си съществува в целият му блясък.

Какво излиза от това? Творението си е много добро, само, че оценките за него ги правим самите ние. Освен това основна част от проблемите му са създавани от нас самите. В библейски палн, се счита, че можем да си спестим голяма част от тях стига да ограничаваме максимално "лошата" си природа. Оценката, за това, че имаме лоша природа също е наша оценка. При животните няма такива морални проблеми. Следа като саем в състояние да назовем в голмв астепен проблемите си и да ги посочим като такива, то сме способни и без бог да се справим поне с нашата част от Творението. Нелепо е да се противим на Бог, който е "казал" (нека не задълбаваме в това дали изобщо Той е казвал нещо) "Не убивай".

От там на сетне, ако се справим с нащшето "зло" и болка (акмо лид а успеем в покоенията да залични в голява степен спомена за него, то животинскат аби ни станала очуждена и няма много да се змисляме за тази проблематична част от Света. Няма да можем да я премаханем, защото дори и ние да спрем месото, то лъвовоете няма да захрупат жито заради нашите планове...Освен ако не подложим всичко на растителна храна пък какаквото оцелее, оцелее. С природните стихии също ще имам проблем, но без естесвения еко цикъл сме за никъде...

Не ни остав анищо друго освен да с епримирим с мисълта, че положението си е такова, подбрения опредлено са възможни, а "двете страни на медала" всъщност са "перфектност", само дето ние може би имам погрешна престава за "свършеното" или имам много още работа за да довъшим...

Незнам какъв отговор очакваш от Тимотей. Можеш преспокойно да отричаш Бог във вида в който той го е приел. Но и това не решава наболелите проблеми, камо ли Световната криза...

***********************************
По версията СЗ Бог, то имаш два варианта - да се справиш без Него или да очакваш помощта Му. Ако считаш че можеш без Него, то действай. Ако счетеш, че може да получиш някаква помощ, също действай. Но не нарушавай една заповед, която има в текстовете и тя е "Не богохулстваме", чието тълкование е да не хулим и вярата на другите. Бъди си атеист или какво там си без, да речем, да се подиграваш или подронваш религиозните нагласи на околните/не казвам, че го правиш, давам ти пример само/. Ето ти една примерна добра крачка към един по-добър свят. Последното според юдаизма счита за червена точка в картона към твоето Спасение:)))))



Тема Re: Tимoтeйнови [re: Tимoтeй]  
Автор AGLER ()
Публикувано09.02.09 22:11



нарушават 45-то Правило на Апостолите като се молят заедно с еретици! За нарушителите на това Правило има ОТЛЪЧВАНЕ от Църквата.

Който го знае и го разбира бяга от такава Църква. Който още не го е разбрал или не го знае, си стои и Бог заради ТЯХ дава още благодат на навостилците - все пак те са православни, тоест Негови!!


Аха,
разбрах.

Значи са за отлъчване, но понеже не знаят, че не са прави
бог им дава благодат.

А по тази логика, бог дава ли благодат на католиците, мюсюлманите,
еретиците, мормоните и атеистите,
ако те си мислят, че са прави и не знаят, че грешат?





Тема Re: Tимoтeйнови [re: AGLER]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.02.09 22:55



Чак там вече има думата Бог - те са ВЪНШНИ на Църквата - тях Бог ще ги съди.

Нашите все пак са православни и аз ВИЖДАМ, че светената вода в новостилен храм не се разваля цяла година. Това е Божия помощ.

За другите не знам - там Бог знае.



Тема Re: Tимoтeйнови [re: Tимoтeй]  
Автор AGLER ()
Публикувано09.02.09 23:00



Нашите все пак са православни и аз ВИЖДАМ, че светената вода в новостилен храм не се разваля цяла година. Това е Божия помощ.



Ще пробвам да скрия в Банябаши джамия
в София едно шише светена вода и след
една година ще ти кажа дали се е развалила.




Тема Re: в заключениенови [re: *abi*]  
Автор lila_va ()
Публикувано10.02.09 10:27



Изобщо не ми пречи всеки да си вярва, в каквото си поиска!
Не ме разбирай погрешно, за мен светът си е добре и така - всичко, което виждам пред очите си е резултат на природните закони. Мога да кажа дори, че има повече хармония в дивата природа, отколкото при хората!
Всичкото това напасване на злото към разбирането ни за доброто е много мъглява работа. От наша /човешка/ гледна точка няма спор, че е така - без да познаваме злото, на базата на какво да определим доброто. Но това е заключение на базата на съществуващата реалност. Т.е. не означава, че в един перфектен свят ние ще имаме нужда да го определяме като такъв, че ще имаме нужда от база за сравнение и от подобни понятия. Хайде сега, да не ограничаваме възможностите на Всевишния

Ако е всемогъщ може, но не иска. Ако ли пък не може - не е всемогъщ!
Не че ми е притрябвало Бог да ми решава проблемите, нито пък целта ми е да се подигравам на тези, които вярват в него. Чудя ви се какво божествено и съвършено виждате, къде точно намирате интелигентната намеса, да не говорим, че някои не спират да повтарят "Бог е справедлив!", ама защо и те не знаят. Вярват си хората...
Благодаря за отговора



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.02.09 15:39



Добре. Представи си, че ти си Бог. Какъв свят ще направиш хармоничен. От красиви дървета и статуи.

Ако сложиш и хора, те роботи ли ще бъдат или роби послушни?

Защото ако са човеци със свободна воля, ето какво се получава.

Хармония ЩЕ ИМА - сега е просто ИЗПИТАНИЕ КОЙ я заслужава!

Вместо да критикуваш Бога, кажи Слава Богу!



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.02.09 16:04



Справедливостта на Бога е трудно да се види ТУК на земята, а се вижда, ако можеш да проследиш живота на всеки човек ИЗЦЯЛО - и тук и горе на небето с живата си душа и после получавайки пак тялото си възкресено /както е казал Бог/ но вече нетленно и каго го видиш къде ще отиде - на вечна радост или на вечна мъка, ще кажеш, че наистина Бог е справедлив.

Сега виждаш само половината свят - видимия. Невидимият е също толкова реален, както този свят. Ти не го знаеш. Че какво пък - НАУЧИ ГО!

Точно за ТОВА вероятно Бог те е пратил тук!



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор geri® (циник)
Публикувано10.02.09 16:17



"Хармония ЩЕ ИМА"

При дадена свобода на хората хармония не може да има. Защото винаги ще има хора, които ще гонят чрез тзи свобода някакви свои интереси, против другите хора.

Само ако се ограничи свободата, може да има хармония. Щом Бог не иска да ограничава свободата, той не може да създаде хармоничен свят. А в рая явно свободата я няма, щом имало такава хармония там :) Дали там не сме роби?



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.02.09 16:18



Еее...нали ти сложих скобка, че не те фискирам лично за "подигравките"



Хайде сега, да не ограничаваме възможностите на Всевишния Ако е всемогъщ може, но не иска. Ако ли пък не може - не е всемогъщ!

То тук следва да определим какво очакваме от Всемогъществото и отново на базата на какви критерии.

Т.е. не означава, че в един перфектен свят ние ще имаме нужда да го определяме като такъв, че ще имаме нужда от база за сравнение и от подобни понятия.
Тоест един друг свят.

Ако е всемогъщ може, но не иска.
А може би точно това Творение е идеалното и съвършенното.
Това помисли ли го?

Може би при съчетанието дух-материя (разум) това е върхът на всички Творения. Забележи, че в юдеохристиянството се говори за съвършенство във вечния живот след смъртта, но само като дух. Материята не влиза в сметката.
Какво искам да кажа? Лесно да даваме идеи за това как си представяме съвършениия свят, но "без болка и зло" е много общо вменено. За да постигнем идеята за "нещо по добро" трябва да имаме точна алтерантива. Само тогава можем да твърдим за евентуалната немощ на Всевишния или нежеланието му.

***************************
Сега да ти обясня нещо по-задълбочено, за да вникнеш правилно в думите ми. В Библ. текст Бог е наричан Всесилен. Думата на иврит е със смисъл на "Този който съдържа в себе си всички сили". Силата е нещо, което може да е добро за човека, а може и да е лошо - зависи каква е в природата или в самия него. Една сила може да е добра "в определено количество", но ако то се наруши тя да стане "слаба" или "разрушителна". Тайната на силите че, че те трябва да бъдат ОВЛАДЯВАНИ. И както добре ни е известно още от училищната скмейка - някои сили са неизбежни за Вселената.

Човек обаче недвусмислено е създаден по Божий образ и подобие. Тоест, ако в Бог "се съдържат всички сили", то в човек и природата, в самото Творение те са също на лице. Така, че ако приемем, че всичко това е вярно и че библ. текстове са чиста истина - Творението става образ на Твореца си. И то е Съвършено имайки се всеки атрибут на разположение. (Самата дума съвършен в етимологията си говори за завършеност)

Недоволството изразено от Творението (себе си), означва че или то е в състояние да надмине Твореца си, или да се подобри. Недоволство не се изразва когато някой иска да се "влоши", може да го направи и без да недоволства. Ти например недоволстваш относно "несъвършенството на Творението" с цел Усъвършенстването му :))))

Опасявам се, че Сътвореното обаче прави всико възможно да постигне точно обратния ефект. Така, че ми се струва, че е недостойно да пледира за каквото и да било Съвършенство, след като не е в състояние да се справи с достатъчно добрите подръчни материали.

При последното нека изключим Твореца. Нека сме атеисти. Какво обаче правим след като сме толкова "велики"? Със или без Височайшото му присътвие плуваме в една и съща кал. И като ни гледам какви сме, се надявам наистина да има Товрец, който да ни имъкне от кашите, които ежедневнао забъркваме, защото май наистина си имаме нужда от Спасители.

Схващаш ли ми мисълта?

(В ябълковия си период човечеството губи контрол над властта на да силите, а според Библ. текстове, човек е бил създаден, за да ВЛАДЕЕ. Хапвайки си от ябълката той губи този контрол и вече има нужда от Закони, за да различава Добро/Зло. Темата е дългичка, няма да се спирам на подробностите, освен ако не проявяваш по-обстоен интерес)



Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.02.09 16:20



Опссс точно ми хрумна една гениална идея, докато творях последния си ферман!





Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор lila_va ()
Публикувано10.02.09 18:27



Да си представя, че аз съм бог


Добре - в такъв случай, при положение, че ми е невъзможно да създам свят без болка и зло, изобщо нямаше да създавам... Но това няма значение, що за хрумване



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано10.02.09 18:29



***ти скучния бог дет си!



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано10.02.09 19:51



бе по-добре такива "скучни" богове, отколкото някакви кръвождани,и с лош характер, като тоя дето са си представили юдейските племена и на който са приписали какви ли не кръвождадни заповеди, които даже до ден днешен искат да спазват някои хора.



Тема п.п.нови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано10.02.09 19:52



забележи-спазих си двата дена бан





Тема Re: п.п.нови [re: snakeling]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано10.02.09 21:00



ти ли го спази?





Тема Re: п.п.нови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано10.02.09 21:36



Ми да. Аз нямах бан и след като беше казал, че си ми сложил.Не забеляза ли че съм ти писала след като си казал, да не ми пишат, че не мога да се защитя? Обаче приех наказанието ти заради разговоречето с аби и не писах два дни, както бях обещала. Ксеноксе, може да не съм на твойто мнение по много въпроси, но не съм безсъвестна коза.



Впрочем-виж как се слага бан, за да го сгалаш на по-малко разбраните от мен. Предполагам, че баннал ника ми "снейклинг" а не юзер нейма "файър уокър". Като баннеш ника нищо не става. За да ми сложиш бан, трябва да баннеш юзер нейма. Ако не искаш да се играят номера и да се регистрират други никове, се банва и ай пи-то.Това като от бивш мод-вътрешно инфо.



Тема Re: п.п.нови [re: snakeling]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано10.02.09 21:40



ами аз бана ти го сложих малко по-късно. и го махнах снощи. но както знаем банът не винаги е гаранция, че овек няма да влиза от друго място или под друго име.

дано тази своеобразна санкция е за поука и смирение на всички ни. е, на теб главно. по-полека с личните нападки.



Тема Re: п.п.нови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано10.02.09 21:51



Свери си времената-кога си сложил бан и аз кога съм писала.

А също съобрази кое си баннал-ника ми снейклинг или юзера-файър уокър. Ако е било ника-само си си мислел, че има бан.

Но това няма значение-ти си искал да сложиш наказание, аз съм го приела и доброволно и това е.

Интересно ми е обаче, защо след абините пасквили и клевети към мен, няма бан.Не че е важно и това. Само тема за размисъл за тебе самия. Няма нужда да ми отговаряш.





Тема Re: п.п.нови [re: snakeling]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано10.02.09 21:58



първо беше ника ти, после видях, че пишеш и, прости за недоверието, реших все пак да те банна наистина и разбрах как всъщност става.

относно аби - тя е с връзки. ако, обаче, те обиди непредизвикано, ще си има и последствия.



Тема Re: п.п.нови [re: xenox]  
Автор snakeling ()
Публикувано10.02.09 22:00



е добре, научил си се да баниш ефективно



именно това намеквах-че аби е с връзкинека лежи на съвестта ти-аз си измивам ръцете




Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.02.09 22:03



Ти знаеш, Гери, че ние нямаме основа за духовни разговори.
За съжаление тук ние светски разговори не водим...

Все пак ще ти отговоря.

Днес на свободната воля към добро и красиво ПРЕЧИ тъмната страшна сила на сатана и неговите многобройни демони. Понеже светът като цяло не прие Христос по ТОЧЕН и Спасителен начин - чрез Православната Църква, то почти всички хора от света са БЕЗ ЗАЩИТА от сатана. И всичко се обърква!

След възкресението на мъртвите и пращането на демоните и неразкаяните грешници в ада, настъпва НОВ СВЯТ и УСЛОВИЯ за хармоничен живот без смущение от тая страшна зла сила. Тя вече няма да я има.

Ако по някакъв начин се спасиш от ада, ти ще я видиш и ще се зарадваш.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор geri® (циник)
Публикувано10.02.09 22:27



Тимотей, свободната воля не е насочена само към духовното и красивото, а и към материалното и злото. Ограничаването и само в едната посока ликвидира самата идея за свободна воля. За това Бог не може хем да направи справедлив свят, хем да даде свободна воля на населяващите го - двете са несъвместими по природа. Пък ти си вярвай че има такъв свят. Вярвай, че две несъвместимости могат да се съвместят. В свободната воля са корените както на силата на доброто, така и на силата на злото. Ако не искаш свят със зло - махаш свободната воля, и ти е мирна главата. Но Бог е избрал другият вариант. Той просто не може да ги съвмести двете възможности в един и същи свят.



Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано10.02.09 22:46



Той просто не може да ги съвмести двете възможности в един и същи свят.

Това се опитвах да обясня на лилавото момиче, но с други думи. Че при наличния материал светът вероятно е съвършен.

"Подкастрянето" на едната страна може да се разглежда като несъвршенство, отнемане от завършеното или липса на Сили.
Тук ме подсещаш, включвайки и Волята като даденост, че следва да се направи избор: Воля или Безволие в един съвършен свят на Доброто. В този смисъл, ако искаме да запазим Волята, трябва да се концентрираме в насоката й,приемайки наличието и на Другата страна.

Нещо такова, сега не мога да го измисля точно. Не съм на вълна философия днес :)))



Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано11.02.09 00:13



човекът е имал свободна воля и преди грехопадението. и пак е бил в рая. от наша гледна точка няма несъвместимост.



Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано11.02.09 00:35



Може, но ти не знаеш истината, пълната истина за този и другия свят.
Демоните са първопричината за злото - те са пожелали да излязът извън рамките, определени от Бога. Те ще бъдат ликвидирани и зло няма да има.



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.09 00:36



Лошото е, че приетите тълкувания са правени и от хора, които не са разбирали иврит. Гръцкият език не може да предаде определни нюанси. За това и Ап. Павел е толкова коментиран като противоречив. Можем само да гадаем за някои понятия, които се е опитал да вложи в чуждоезичните си Послания.

Под това си мение се подписвам най-отговорно.



Аби :)))



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.09 00:46



човекът е имал свободна воля и преди грехопадението.

Накратко. Да, имали са. Но са можели да я употребяват като време на опитност само в опредлена степен на Познанието. След Забранения плод, Познанието им се "умножава", но вече в степен, която е над опита им за упражняване на Свободната Воля. От там се нарушава Балансът. От тогава насетне не е постигано равновесие на силите Добро-Зло що се касае до човешката природа.

Така, че Гери е прав като казва, че само едната страна изключва от смосебе си наличието на Свободна Воля. Завет за Владеене, който никога не е бил отменян и е първият даден на човека, загубила по своя вина контролът над Равновесието. Последствието е Законник/Напътствие за подчиняване на Свободната Воля, който няма как да бъде избегнат, поради липсата на нужния опит за употребяването й.



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.09 00:54



След възкресението на мъртвите и пращането на демоните и неразкаяните грешници в ада, настъпва НОВ СВЯТ и УСЛОВИЯ за хармоничен живот без смущение от тая страшна зла сила.
Всъшност ще го кажа по друг начин. Идеята за Спасените може би е, че ще останат само тези които са в състояние да контролират Баланса между силите. Логично е това да са тези, които се стрмят естествено или чрез собствени ограничения към Доброто, така, че да елиминират маскимално възможностите на Злото. Това обаче надали означава, че Злото ще изчезне като възможност.

При Потопа е направен подобен експеримент. Но и тогава времето е казало своята дума за Човека. Бог може и да не му подчиенен, но човекът е и то още от момента на съкратената си житейска линия.



Нямам нищо напротив това ми становище да бъде оборвано. За мен самата би било много интересно, до колко мога да го защитя.



Тема Re: в заключениенови [re: *abi*]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано11.02.09 01:01



и за да се възстанови баланса Дарт Вейдър трябваше да избие всички джедаи и после а видим сметката и на императора...



всъщност никой от нас, даже тимотей, не знае какво е да си безгрешен човек и как един такъв ще проявява своята Свободна воля, та всичкия спор е връз основа на развити от нас теории, върху оито си правим изводи, които няма как да са верни.

св. йоан дамаскин започва очното изложение на православната вяра с една кратка глава на тема защо не трябва много да се размишлява над непостижими теми.
христос е донесъл необходимото знание, за да се спасим и то е някак практически насочено към настройване на душата по един правилен начин (да станем като децата, блажени са нисшите духом и т.н.). и всеки може да избере дали да го следва (даже тези, пиели насила християнството поради една или друга причина -винаги можеш да си мним християнин. няма нищо по-лесно).
ние правим избора си въз основа на малко информация, той определя живота ни за добро или за лошо, а какво ще стане когато умрем не знаем - дали ще ни съди бог, дали ще се преродим, дали ще изгорим в разтопения метал на заратустра. нито пък можем да го предотвратим. просто се доверяваме на Христос. или не го правим.



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.09 01:17




И ти си прав

Нищо. "Мисля, значи живея" - тази скалъпена сентенцийка ме устройва по мой си начин. Нека има за какво да си говорим по никое време, особено при липсата на добра телевизия :)))))

А сега "Лека Нощо" както обича да говори на Бг. чавето ми :))))



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор lila_va ()
Публикувано11.02.09 09:26



Но поне не ругая.
По-добре скучен, отколкото жесток! Хайде да поразсъждаваме като следователи - имаме си заподозрян за създаването на вселената и това е Бог. Трябва ни мотив. Според теб каква е причината Бог да създаде един такъв очевидно несъвършен свят? Виждаме, че животът, например е една непрестанна и жестока битка за оцеляване. Затова казах, че вариантът със "скучния Бог" е по-приемлив за мен, защото в противен случай той би трябвало да е някакъв сеирджия - доскучало му и взел, че създал света несъвършен, та да има какво да прави. Да, някъде там в отвъдното ще ни овъзмезди /дрън-дрън/, но това пак не обяснява защо въобще е нужно да страдаме...
Това ме навежда на мисълта, че един не дотам съвършен Бог не може да е вечен, т.е. той също трябва да си има създател... или се е самоорганизирал, м?



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.09 11:01



Добре за ще ти задам въпрос (нищо че постинга ти е адресиран до Ксенокс).

Чудесно. Нямам нищо портив предпочитанията ти и мен ме устройват, но нека ги приложим към Света :))))

В юдеохристиянската реалигия се счита, че всяко страдание е породено от НЕСПРАВЕДЛИВОСТТА. Ние понясяме болка, глад, болести, дори природни неконтоалируеми стихии поради нашата несправедливост, за която Бог праща Справедливи наказания. Покрай сухото гори и мокрото, за това отговрността за евентуланото масово наказание пада изцяло върху плещите на "виновниците" защото всеки е отговорен за това какво ще се сллучи и на околните поради неговото поведение.
(В различните изповедния има версии на тълкувания по този повод, но общата какртинка е почти както ти я преставям).

Идва ред на въпроса:

Как си представяш формулата СПРАВЕДЛИВ СВЯТ със СВОБОДНА ВОЛЯ+МАТЕРИЯ (последната е един безобразен проблем)?

(Гери много добре обясни, че при наличието на Свободната Воля, се пораждат най-различни феномени, като Зло, Несправедливост и т.н. При наличието на Свободна воля автоматично стигаме до философските съждения от типа на "това което е добро за един/и, може да е лошо за друг/и" и точно това поражда несправедлиовстта между хората в прилагането на свободната им воля за действие)

Ако успееш да дадеш отговор на този въпрос ще си разкрила един от най-глоемите тълковни проблеми на всички времена.



Давай.
Аз ще опонирам докато стигнем до някъде.
Ако нямаш нищо напротив един такъв изцяло приятелски спор...

Редактирано от *abi* на 11.02.09 11:16.



Тема Re: в заключениенови [re: *abi*]  
Автор lila_va ()
Публикувано11.02.09 11:16



Как си представяш формулата СПРАВЕДЛИВ СВЯТ + СВОБОДНА ВОЛЯ?

Не си я представям. Точно затова смятам, че Бог не може да бъде съвършен, след като и той явно не може да измисли формулата. А след като не е съвършен, той не може да бъде вечен и оттук следва въпроса - а кой е създал него? Да не говорим, че той също трябва да е далеч от съвършенството при тези обстоятелства и става една...
Да поясня, макар че едва ли има нужда- не вярвам в богове и светът около мен си го обяснявам изцяло с природните закони, науката. Но това не ми пречи да любопитствам къде вярващите виждат божествената намеса. Според мен това е израз на неспособността им да си отговорят на много въпроси свързани с възникването на Вселената и живота на Земята. Но ако всички се оповаваха само на Бог, развитието на науката на какво ли ниво щеше да е днес?
Радвам се, че се подразбира, че тонът ми съвсем не е враждебен





Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.09 11:18



Вкарах и Материята за да стане кашата още по-голяма, но така или иначе отговорът е "Не си го представям"

По-късно ще ти отговоря, имам малко работа сега :))))



Тема Re: в заключениенови [re: *abi*]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано11.02.09 11:24



В юдеохристиянската реалигия се счита, че всяко страдание е породено от НЕСПРАВЕДЛИВОСТТА.

Затова ли Иов се е разминал с приятелите си?



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор tormund (mostly harmless)
Публикувано11.02.09 13:55



"Само мормонът-павелчо, Тимотей и Сисилия се изпаравиха да кажат-да, ние вярваме, че човек е на 6 хиляди години, както е написано в библията."

Чакай, брой и мен. Напълно сериозно и отговорно го вярвам. Извинявам се, нямах достатъчно време да проследя дискусията.

Но дори и Гери би се съгласил, че физически не е невъзможно.



Тема Re: в заключениенови [re: spanishcaravan]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано11.02.09 14:35



Какво имаш предвид? Дай ми цитат, че нещо съм на късо :))))



Тема Re: в заключениенови [re: tormund]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.02.09 15:35



аха, ми добре

а с гери бая зор ще видиш да го накараш да каже, че светът е на 6 хиляди години

Стигам до извода, че много хира са си същите каквито са били преди 6 хиляди години



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.02.09 15:45



Човек е бил в рая, и съвсем закономерно се оказва несъвместим с него, поради което и е изгонен. Иначе още щеше да си е там. Съвсем човешко е светът за хората да не е справедлив. Иначе нямаше да са хора.



Тема Re: snakelingнови [re: snakeling]  
Автор AGLER ()
Публикувано11.02.09 15:49



Стигам до извода, че много хира са си същите каквито са били преди 6 хиляди години


Не са толкова много.
Съмнявам се, че в България са повече от 500,
друг е въпроса, че от тези 500, 5-10 пишат тук.




Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.02.09 15:54



Тука не е нужно да се знае никаква истина. Свободна воля означава възможност за избор на съществуващите варианти. При множество хора всички варианти попадат в изборът. Само ако се изключи определен избор - за злото - може да се постигне справедливият свят. Но изключването на този избор е елиминиране на свободната воля в тази посока. Кое не е ясно? Ако е реализиран справедливият свят, то рова ще е само насилствено против свободната воля в сегашният и вид. А по самата дефиниция,. всяко ограничение над свободната воля в сегашният и вид я премахва. Така че няма какво да се разсъждава, дали знаем или не знаем. Или сме ограничени роби оттатък, или и там е същата гмеж, ако е оставена свободната воля.

Няма как да остане добро без да се откроява на фона на злото :) Защото се обезценява и обезличава. Превръща се във вегетиране.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.02.09 16:04



Както се изрази един клубар в нашият клуб, Бог е направил всичко възможно да изглежда, че светът е на няколко милиарда години. И светлината от звездите е пуснал подходяща, и динозаври е закопал където трябва, и изотопи е разпаднал в подходящи количества... Щом е положил толкова труд за тази цел, точно това би трябва да бъде истинската вяра, а не някакви си там 6000 години.





Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор tormund (mostly harmless)
Публикувано11.02.09 16:49



Хе, като при Тери Пратчет

Създателят поставил фалшиви вкаменелости в Света на Диска, за да разстройва археолозите и да им внушава глупави идеи.

Обективно погледнато обаче, Бог е положил усилия да ни каже чрез Библията че светът е на шест хиляди години. А какво твърди науката и радиовъглеродният метод - чиято точност между другото е спорна за далечни времена - извинявай, но предпочитам да вярвам на Библията.

Може ли някой да докаже със сигурност, че скелетите на динозаври са останали в пластовете именно от милиони години? Не е ли възможно да са попаднали там след глобален природен катаклизъм като потопа. Подобни животни са обрисувани и в апокрифната книга на Енох, която не е приета за част от канона, но е цитирана в Библията, за великани се споменава и във втора глава на Битие...

Само да уточня - тезата ми е че след изгонването на Адам са минали шест хиляди години. Колко са минали от Сътворението до това, не е указано. Казвам го с цел да избягна въпроса - "Как виждаме светлината от Малък Магеланов облак, след като са й необходими над двеста хиляди години да стигне дотук".

Редактирано от tormund на 11.02.09 17:00.



Тема Re: в заключениенови [re: tormund]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.02.09 17:44



"Обективно погледнато обаче, Бог е положил усилия да ни каже чрез Библията че светът е на шест хиляди години."

Точно това е първото впечатление, с което ще остане човек. Но е твърде лесно, за да е вярно. Някак съвсем първосигнално е. Съвсем умишлено заблуждение, така да се каже :) Истината не винаги е очевидна :)

"Може ли някой да докаже със сигурност, че скелетите на динозаври са останали в пластовете именно от милиони години? Не е ли възможно да са попаднали там след глобален природен катаклизъм като потопа."

Датировката се прави не само по околните пластове, а и по самата консистенция на костите. Както и да ги размесваш по пластовете, не може да промениш съдържанието им, което е плод на други процеси. Изобщо датировките се правят чрез комплекс от методи, и е много убедително когато различни методи сочат сходни възрасти. Но това са проблеми с много тънкости...

От друга страна, за потопа не може да се говори като глобален катаклизъм (пък и просто няма толкова вода по земното кълбо, че да настане такова глобално нещо). Имало е локални такива на различни места в различни времеви моменти, при това в никакъв случай не толкова мощни че да размесват пластове. Доколкото съм срещал информация, съвсем ясно личи мястото на такива катаклизми в общата йерархия на другите пластове.. Но не съм специалист в тази област, за да коментирам по-подробно.



Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано11.02.09 19:03



заради такава логика хората не иска да създават деца : защо да го правят, като не могат да им осигурят нужните условия, пък и да го направят - едва ли ще станат добри хора в тоя гаден свят. я по-добре да не правим деца, а да си гледаме кефа.

а най-лошото е, че тая логика се счита за нормална.

Бог е направил света от любов и от любов е дал свобода на хората и да грешат. знаел ли е, ча ще сгрешат? занел е. (той знае всичко) но е знаел, че дори сгрешили много хора ще намерят спасението и ще бъдат щастливи, а дори и останалите, в иначе несъвършения свят са щастливи - обичат, творят, борят се, на пук на страданието (за което бог не е виновен и не го е искал).

чудя ти се защо го виждаш толкова лош света. за мен е прекрасен!



Тема Re: snakelingнови [re: AGLER]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.02.09 19:40



от твоите уста в Божиите уши
отачайващо е иначе....



Тема Re: в заключениенови [re: tormund]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано11.02.09 19:41



"Казвам го с цел да избягна въпроса - "Как виждаме светлината от Малък Магеланов облак, след като са й необходими над двеста хиляди години да стигне дотук". "
Тук ми се ще да вметна нещо, на което се натъкнах скоро. То е свързано с въпроса как са разбрали, че Малкият Магеланов облак се намира на над 200'000 години. Някой отличник ще каже - по червеното отместване. Да, ама не. Това за червеното отместване е теория, за която не е баш доказано на какво се дължи.

Затова пък има също теория на Троицки-Сатерфилд, според която скоростта на светлината намалява с времето. Което също може да обясни доста неща.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.02.09 19:43



даммм....

ема какво да правим с юдейските племена, и после някой други хорица, дето написали разни текстове, които пък после били включени в един голям сборник, който бил приет за свещен, със запетейките...и там било написано, че светът е на 6 хиляди години.

неразрешим конфликт



Тема Re: в заключениенови [re: tormund]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.02.09 19:46



обективно погледнато Бог няма връзка с библията
някакви хора са я писали в името на Бога, което обаче не е задължително да го ангажира
то и аз мога да се изкажа сега от името на...патриарха например, ма това не ме прави негов представител. А патриархът, горкия, няма и да разбере даже, че съм се намаерила аз, да го ПРЕДСТАВЯМ пред хората.



и не, не е гери като Тери Пратчет, а вие дето вярвате в 6те хиляди годинки

гери да ти отговори на другото:)



Тема Re: в заключениенови [re: ask2OO4]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.02.09 19:50



ако скоростта на светлината намалява с времето, това не значи, ли че магелановият облак е още по-далеч?




ама защо намесихме тук това? да не би сега да се цели да се докаже, че звездите и мъглявините са разположени на съклен купол с който е покрита земята /която както знаем е плоска/?И всъщност се намира на около 6 километра над земята.



Тема Re: в заключениенови [re: ask2OO4]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.02.09 20:08



"Тук ми се ще да вметна нещо, на което се натъкнах скоро. То е свързано с въпроса как са разбрали, че Малкият Магеланов облак се намира на над 200'000 години. Някой отличник ще каже - по червеното отместване. Да, ама не."

Правилно, не е по червеното отместване. Просто защото такова от Малкият Магеланов облак няма. Няма и от Андромеда, която на порядък по-голямо разстояние (по-точно има, ама е със съвсем противоположен знак :). На законът за червеното отместване може да се разчита за много отдалечени галактики. Самият факт че се свързва червеното отместване с разстоянието сочи, че разстояние в астрономията се мери по други начини.



Тема Re: в заключениенови [re: snakeling]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.02.09 20:10



Ами ако Библията беше писана сега, основателно вариантът с милиардите години щеше да е залегнал в нея :) Тя отразява познанията за света от онова време.



Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор snakeling ()
Публикувано11.02.09 21:50



е поне ти си наясно с това..утешително си е





Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано12.02.09 01:05



Ти си слепец - виждаш само половината от света. Нима щеше да има нарушение на Адам, ако го нямаше дяволът!? Не, нали!

Същото ще бъде и когато бъде премахнат.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор geri® (циник)
Публикувано12.02.09 01:17



Щеше, щеше. Това е проявление на човешкото в Адам. Иначер щеше да е безволева кукла. Ако не е бил дяволът, щяло да е нещо друго. Дяволът случайно попада в играта в случая. Имало е цяла вечност пред Адам да се прояви нарушението.

За една вечност всички възможности, предоставени от свободната воля, се реализират по необходимост. Иначе просто такива възможности няма. А всички знаем, че свободната воля предполага и възможност да се върши зло.



Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано12.02.09 03:25



И как, ако не е тайна?

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано12.02.09 07:44



Дяволът е само оправдание. Жената също. Все трябва да има някой виновен за положението, и е най-добре, ако е някой отвън.



Тема Re: в заключениенови [re: xenox]  
Автор lila_va ()
Публикувано12.02.09 10:05



Откъде ти хрумна, че светът ми е крив

Както и да е.



Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор tormund (mostly harmless)
Публикувано12.02.09 11:41



Е, да не подценяваме знанията на древните. Знаели са например че Земята е кръгла (между другото никъде в Библията не се твърди че е плоска, дори в книга Йов се казва че виси в пустота).

В диалозите на Платон пък, египетски жрец разказва че е имало много цивилизации, хилядолетия преди него, но често са се случвали планетарни катаклизми от два типа - огнени(вероятно сблъсъци с метеорити) или огромни наводнения, след които всичко е започвало отначало. Та не са били толкова невежи в ония времена.



Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано12.02.09 19:05



Ти си далеч от обожението и спасението и от божествените Адам и Ева, преди изкушението на демона. Твоите мисли са изпълнени с лукави умности и "логичности", подавани ти обилно и щедро от демоните около теб, за които ти изобщо си нямаш представа и които по никой начин не можеш да ги прогониш.

Тъй че твоите аргументи са чисто демонични. За обожените хора и Ангелите и светиите най-голяма свобода е да служат с любов на Бог Христос и да са Му предани завинаги.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано12.02.09 19:32



Тимотей,
Аз мисля, че си прав, но за да му обясниш това което искаш да му кажеш трябва да използуваш нещо от сорта;
Представи си, че БОГ комуникира чрез човекоединиците от творението си със даден вид сигнал с който въздейства на мозъка му.
Обаче сатаната иска да пречи на тази връзка и внаса много шум в този сигнал.
В резултат някои индивиди не могат да филтрират шума и да разберат посланието кодирано в Божият сигнал.
След "вксперимента - земен живот" Бог селектира тези които долавят посланията му, а другите ги сортира в скада за "продукция брак - ада".
Мисля, че това искаш да му кажеш?

пристрастен, но не пристрастен


Тема Re: в заключениенови [re: geri®]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано12.02.09 19:44



Ако не е бил дяволът, щяло да е нещо друго. Дяволът случайно попада в играта в случая. Имало е цяла вечност пред Адам да се прояви нарушението.
Това за вечността всъщност не е точно. Адам е имал ограничено време да се подвизава в Рая. В Шабат Познанието е щяло да му бъде дадено, но чрез Бога, а не чрез Дървото. Сега не си спомням в Устна Традиция на юдаизма какво точно се казваше по този повод, и каквоа е разликата (май така или иначе са щели да ядат от Дървото), но ако има някакво занчение за този разговор, ще си направя труда да го изнамеря.

СЗ не може да бъде изучаван без Устната Традиция, защото е "запис" на част от нея, пък който каквото ще да си говори.





Тема Re: в заключениенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор lila_va ()
Публикувано13.02.09 10:44



А така! И ти същото като мен каза, но с други думи - Бог е справедлив и съвършен... ама друг път





Тема Re: в заключениенови [re: lila_va]  
Автор beta_n(big ku_ku) (стар познат)
Публикувано13.02.09 12:17



Нищо такова не съм казвал. ТОва са си твой тълкования.
Справедлив е защото оценява делата всички по еднакви "критерии" без да му пука за позицията да даден индивид в земната йерархия. Както е казано последните могат да станат първи и първите (по нашите разбирания) пред него могат да станат последни.
Милостив е защото дава шанс на всеки до края на дните му да влезе в "час". Оценява го по това какво е извършил от първия до последният му миг от земният му път. Не поставя на никой етикета 'грешник" преди индивида да измине земният си път.
Да имаш по добра идея за справедливост???
Инак знаеш много добре, че това субективната справедливост за едни е несправедливост за други. За серйният убиец е справедливо да го оставят да си задоволява страстта да убива, ама ако ти си жертвата - нали се сещаш какво става???

пристрастен, но не пристрастен


Тема Re: в заключениенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано13.02.09 13:58



Да, нещо подобно и твоето е оригинално!
Но истината е по-сложна - човекът днес в България като правило е безпросветен. Той не знае че има Бог, че има Закон Божи и че има безсмъртна душа, която не умира и ще се представи с нея един прекрасен ден пред Бога!!

Страстите към насладите на земния живот му пречат и тук демоните подтикват безпросветните към задаволяване на тези страсти, които ни отдалечанат от Бога и Спасението.

Но Бог ни помага чрез просвещение от книги и хора, чрез страдания и неудачи в този земен и кратък живот и трудно може някой упорит човек да не разбере истината за Бога и да отпадне от Живота.



Тема Re: в заключениенови [re: Tимoтeй]  
Автор beta_n(big ku_ku) (стар познат)
Публикувано13.02.09 14:26



привет Тимотей
за последен път се включвам в тази тема. Мисля, че казах това което исках да кажа.
(Който иска да го разбере и приеме добре, който не също негово право. Накрая всеки си отговаря за делата).

Така е реалността винаги е по-сложна от схематичните модели с които искаме да я анализираме до колкото ни стигат познанията и силите. А и в една клубна дискусия могат да се маркират само грубо контурите на проблема.
Искам накрая да завърша все пак оптимистично


Преди време си пишех често по е-поща с един колега от Белгия и той завършваше всяко свое ел. писмо с един цитат от вече не помня дали беше художествена книга или по-сериозно четиво. Това не е толкова важно. Не мога и дословно да цитирам, но смисъла беше следният.
<Каквото и да кажеш за човешкият вид, не забравяй, че Господ е преценил, че си заслужава да страда за него на кръста>


пристрастен, но не пристрастен

Тема Re: в заключениенови [re: beta_n(big ku_ku)]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано15.02.09 00:47



Съгласън съм с теб. И мисълта е добра, но Бог е знаел че не всички ще приемат Неговата жертва и това Го прави още по-Велик!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.