Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:16 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Влизане в манастир?нови  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано29.01.09 12:25



Здравейте,

Интересува ме какво е необходимо, за да стане човек послушник в манастир? (Моля за извинение ако бъркам терминологията, нямам отношение към религията, правя услуга на приятел.) Достатъчно ли е само да си кръстен в църква? Каква е процедурата? Просто похлопваш на портите на манастира и казваш: "Писна ми! Ще ме преиемете ли?" и те те взимат?

Предварително благодаря на всички отзовали се!



Objects in mirror are closer than they appear.

Тема Re: Влизане в манастир?нови [re: merteuil]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано29.01.09 14:04





Две момчета решили да станат послушници. Отишли при един възрастен монах, който садял лук и го попитали какво да правят. Той им дал послушание да садят лук, обаче с луковицата нагоре. Първият веднага се започнал да работи, а вторият - да разсъждава: Абе, дядо, ти къде си виждал така да се сади? Нищо няма да се получи!

Монахът му казал, че не става за послушник и го изгонил. От тук трябва да се тръгне от послушанието. Ако няма желание за послушание, няма как да има желание за монашество. Не и за истинско.




Редактирано от Eжko_ на 29.01.09 14:07.



Тема Re: Влизане в манастир?нови [re: Eжko_]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.01.09 14:11



с други думи - манастирът е само за първосигнални подмазвачи.



Queen's only

Редактирано от Last Roman на 29.01.09 14:11.



Тема не всеки може да бъде монах,необходимо е призваниенови [re: merteuil]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано29.01.09 14:11



Необходимо е призвание свисше - монашеството не е "лъжица за всяка уста" - "Който м о ж е възприе, н е к а възприеме", казва Господ. А който не може, нека не си прави опит, само и само да угоди на нечии страсти.

”Ако искаш да бъдеш с ъ в ъ р ш е н, иди, продай имота си и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене” /Мат. 19:21/., отговорил Христос на оня богат (материално) момък, който хем искал да има живот вечен, хем не му се разделяло с преходното земно богатство*

". . . защото има скопци, родени тъй от майчина утроба; има и скопци, скопени от човеци; и има скопци, които сами са се скопили заради царството небесно. Който м о ж е възприе, н е к а възприеме." [пак там, глава 19]

”Ако някой иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва; защото който иска да спаси душата си, ще я погуби; а който изгуби душата си заради Мене, ще я намери”, казва Господ /Мат. 16:24-25/.

Дава се пълна свобода. Никой не се принуждава, но който пожелае да следва Христа, трябва да се отрече от всичко суетно, греховно, от всичко онова, към което го влече неговият собствен егоистичен стремеж към благоденствие. ”Да вземе кръста си” – безропотно и търпеливо да понася всички ония изпитания и страдания, които животът му предлага, и така да върви след Христа. Да бъде готов да понася заради Христа различни изпитания, ако е необходимо, да положи живота си заради Него. Никой не може да следва Христа, без да носи кръста си, без да е готов заради Него да понася търпеливо всичко, което човешката злоба и дяволските козни могат да му нанесат. ”И който не взима кръста си, а следва подире Ми, не е достоен за Мене” – казва Христос /Мат. 10:38/.

Съгласно 43-то правило на VІ-я Вселенски събор монашеството е подвиг за всички, които желаят да живеят монашески. Спасителят казва:”Който дохожда при Мене, няма да го изпъдя вън” /Иоан 6:37/. Монашеството е достъпно за всеки, защото е непрестанен подвиг на покаяние и непрекъснат стремеж към съвършенство. Всеки човек греши и се нуждае от покаяние, всеки носи Божи образ и трябва да се стреми към съвършенство. Но не всеки може да бъде монах; необходимо е призвание. ”На които е дадено... Който може възприе, нека възприеме” – казва Господ Иисус Христос /Мат. 19:11-12/. И св. апостол Павел, когато говори за отношенията между съпрузите, изказва пожелание всички да следват неговия пример, а той живял безбрачно, сам, много скромно, в постоянен труд, пост и молитва. ”Това обаче казвам като съвет, а не като заповед. Защото желая всички човеци да са като мене; ала всеки си има своя дарба от Бога, един – тъй, други – инак” , казва той /І Кор. 7:6-7/. Ако човек има призвание, но не поеме пътя на монашеството, значи изменя на призванието, греши и няма да се чувства честит. А дали има призвание, това всеки сам може да провери в себе си. Св. Антоний Велики отишъл в храма и чул думите Христови:”Ако искаш да бъдеш съвършен, иди, продай имота си и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене” /Мат. 19:21/.

Те му направили такова силно впечатление, така допаднали на сърцето му, че щом си отишъл, продал всичкия си имот, който бил наследил, поради ранната смърт на родителите си, раздал парите на бедни и отишъл в пустинята. Всеки, който има призвание за монашески живот, достатъчно е да му се заговори за красотата на монашеския подвиг, за да се заслуша в захлас и да прояви готовност да следва този път.

Едни се отзовават на монашеското призвание по-рано, други – по-късно. А има някои, които по една или друга причина не отиват в манастир, но живеят съобразно това призвание (така наречените "монах в света", бел. моя, Ежко_). Те без да са облекли монашеско расо, без да са станали монаси по установения ред, живеят като монаси и следват пътя на монаха. Това са тези, които със стремеж към идеала на съвършенството вървят по стъпките на Христа, имат пред духовния си поглед Неговия свят лик и постоянно звучат в ушите им Неговите слова: ”Който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва” /Марк. 8:34/; ”Дойдете при Мене всички отрудени и обременени и Аз ще ви успокоя” /Мат. 11:28/. Те не по-малко от поелите пътя на монаха се стремят да се предпазват от съблазните на света и да проявяват старание да живеят в телесна и духовна чистота.

Като се говори за монашество, в строгия смисъл на подвижничество в манстира, нека се отдава дължимото уважение към благочестивия живот на монасите, защото стремежът е духовното съвършенство по стъпките на Христа.


*Из ”Пътят на монаха”
Траянополски епископ Иларион




Тема Re: Eжko_нови [re: Eжko_]  
Автор AGLER ()
Публикувано29.01.09 14:15



Това което си написал
щеше да бъде смешно,
ако не беше СТРАШНО!




Тема Re: не всеки може да бъде монах,необходимо е призваниенови [re: Eжko_]  
Автор isihia (пристрастен)
Публикувано29.01.09 15:38



Манастирът е място за покаяние. Другото необходимо за спасението е смирението.



Тема Re: Влизане в манастир?нови [re: merteuil]  
Автор kareya (непознат)
Публикувано29.01.09 16:02



Мисля, че преди да отидеш трябва да си подготвен добре за това, което те очаква - да познаваш молитвата и поста, да си готов за много труд. И може би най- важното, което незнам на кой етап от пътя се успява да се постигне - да бъде Христос всичко за теб..
Да прецениш възможностите си и да си сигурен в пътя си.

" Усамотение - колкото е необходимо, общуване - колкото е възможно. "


Тема Re: Влизане в манастир?нови [re: kareya]  
Автор merteuil (coordinator)
Публикувано29.01.09 16:46



Така. Значи. Обръщам се с молба към всички. Много моля, не ми обяснявайте що за човек е монахът (чела съм достатъчно), как трябва да си "отворил сърцето си за Христос", да си подготвен и т.н. Това, мека казано, не ме интересува. Мисля, че бях ясна - КАК се влиза в манастир? КАКВО трябва да се направи? Въпросът е чисто технически и очахвам отговори от рода на:

1. Взимаш решение да влезеш в манастир.
2. Сигурен си, че искаш да го направиш
3. Знаеш в точно кой манастир искаш да бъдеш приет

Моля, споделете кои са следващите стъпки и не ми развивайте теории. Ако някой може да помогне - благодаря много. Ако не може - да бъде така добър да не ме занимава с глупости.

Objects in mirror are closer than they appear.


Тема Re: Eжko_нови [re: AGLER]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано29.01.09 20:50



Лошо е, че не се сещаш за алтернативи на "смешно" и "стршано" в случая...

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Влизане в манастир?нови [re: merteuil]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано29.01.09 20:57



Не се карай така на хората, те искаха да ти помогнат. Мисля, че не е в тях проблемът.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.