Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:14 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Опера и литургиянови  
Автор _maycal ()
Публикувано30.11.08 13:08



Днес представиха една забележителна опера по телевизията-"Сестра Анджелика" от Пучини.Тя беше със субтитри.Те позволяват да се реализира замисълът на този вид изкуство-спойка между слово, музика и драма., съответно, резултатът е изключително добър!...
А става ли такава спойка, на практика, при православно християнската литуртия?

Отговорът е -не, по правило не се получава!Това е така, защото я няма възможността за ясното и недвусмислено получаване от присъстващите на словесната част от този религиозен феномен-неясна артикулация на свещеници и певци, неразбираем (почти) език, мънкане и скоропоговорка (вкл и поради огромен обем текстове,т.е. количество, за сметка на качеството)!
Онази част от ревнителите, които поради надареност, познаване на текстовете, богата интуиция или непретенциозен примитивизъм и неоправдано самодоволство, нямат затруднения с неразбираемоста на конкретно произнасяното слово, пак ще кажат-"няма проблем, смирявай се и присъствай на получленоразделните прояви, нищо , че не разбираш!"!...Аз, обаче, не съм съгласен! Нека се въведе нещо като добра литургична практика: ясно и разбираемо произнесено ( на български) слово, в подходящ обем, ако трябва и чрез микрофон, оптимално съчетано с (непрекомерно) пеене...., други...-давайте предложения



Тема Re: Опера и литургиянови [re: _maycal]  
Автор Prokimen ()
Публикувано30.11.08 15:19



Принципно не желая да хвърлям камък в рядката мръсотия, за да ме оплеска, но поредната Ви провокация, която преповтаряте от дълго време, не бива да се отминава. Предполагах, но не бях уверен, че Вие именно сте пуснали същия текст в "Православие.Бг", където намерих за нужно

:

"Ваше Боголюбие,

Сравнение между православна Литургия и оперно представление не може да става.

Само душевните хора, които са с недоразвита духовна чувственост могат да говорят по този начин. Подкрепям критичния оттенък на словоизлиянието Ви, което в по-голямата си част е празнословие, единствено за артикулацията. НИЩО ПОВЕЧЕ!

Църковно-славянският език не е и не може да бъде бариера за действителна молитва.

Който има навика да се моли у дома си, той ще се моли по време на богослужение дори то да се извършва и на японски език. Ако някой се оплаква, че не може да се моли по време на Литургия защото не разбира текста, то това е свидетелство, че лицето няма благочестивата практика да се моли у дома с помощта на книгата "МОЛИТВЕНИК", която е преведена отпреди поне 60 години на говорим бългкарски език. Ако някой не може да се моли по време на Литургия, това означава, че той е НЕГРАМОТЕН духовно и нехае да се ограмоти да рабере частите на богослужението и тяхната символика.

Ако човек се е потрудил да опознае какво изобразява Светата Литургия, това е предостатъчно за да се опита да потопи душата си в молитва и да не си въобразява, че е на театрален спектакъл за да разбира литературните бисери на автор и актьор.

Аз съм убеден и никой не може да ме разубеди, че неграмотният духовно човек няма да може да се моли дори ако Литургията се служи на литературно изискан български език!

Молитвата е подвиг и никак не бива да си въобразяваме, че ако разбираме текста на Литургията, обезателно ще се молим и едва ли не ще ни се отворят небесата и ще сме обляни с благодат.

Молитвата е признак за духовното здраве на всеки вярващ човек.

Не случайно древните монаси се приветствали с въпроса: "Как си с молитвата". Прочее, молитвата е била трудна дори за болшинството подвижници, а какво остава за миряните, които приравняват операта с Литургията?! Може би най-трудното нещо в истински духовния живот е молитвата. Човек не се учи да се моли на Литургията, а там прилага това, което е усвоил в ежедневието си. Ако човекът е благочестив и действителен християнин, той ще се старае ежедневно да осолява живота си с молитва, още повече, че Молитвеникът е преведен на литературен български език. Ако християнинът е загрижен за своето духовно израстване, ще се потруди да изучи поне символиката на Св. Литургия и според силите си, да участва в това богослужение молитвено, а не само телесно.

Аз не разбирам тази глупава настървеност на част от съвременните модернисти да се служи задължително на български език. Не съм против българския език в богослужението, но не виждам никаква здрава логика да се налагат модернистичните капризи и се притесняват онези, които желаят и предпочитат църковно-славянския език като богослужебен.

Всяка енория е като едно семейство и не си прилича с друга енория. Ако болшинството реални християни предпочитат българския език, нека го въвеждат. Има енории, където богомолците се чувстват комфортно с църковно-славянския език.

Нека не се опитва никой да ме убеждава, че ако се въведе задължително български език в богослужението, то всички ще разбират и ще започнат да се молят и преобразяват духовно.

Случайно попаднах на някакъв видео материал от свещеническото благословение на портала "Православие". Останах неприятно изненадан от лошото качество на молитвения текст. Служенето на български език не е лошо, но е отвратиелно да се слуша некачествен български език с падежни форми. Литературният български език не познава падежната форма и партизаните за богослужения на български език да си направят елементарен труд да оправят качеството на преводите, преди да го въвеждат със сила. Звучи смешно и намирам за признак на неграмотност да се смесва български език с падежни окончания. Едно такова богослужение не би предизвикало в никакъв случай молитвено настроение, особено ако има богомолци с филологически познания или владеещи литературния български език."




Тема Re: Опера и литургиянови [re: Prokimen]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (рекордьор)
Публикувано30.11.08 15:34



Принципно не желая да хвърлям камък в рядката мръсотия, за да ме оплеска, но поредната Ви провокация, която преповтаряте от дълго време, не бива да се отминава. Предполагах, но не бях уверен, че Вие именно сте пуснали същия текст в "Православие.Бг", където намерих за нужно да напиша следното:


Майкъл,може да не е свтец,но е икона в клубовете "християнствo" и "православие".Вие може да сте отец,но никога нЕма да станете светец,нито пък икона...

Принципно не желая да хвърлям камък в рядката мръсотия, за да ме оплеска...



всяко явление има причина и всяка рекация - дразнител...


Тема Re: Опера и литургиянови [re: Prokimen]  
Автор Sisilia (ентусиаст)
Публикувано30.11.08 15:57





Молитвата е подвиг и никак не бива да си въобразяваме, че ако разбираме текста на Литургията, обезателно ще се молим и едва ли не ще ни се отворят небесата и ще сме обляни с благодат

Благадаря Ви, много се радвам на думите Ви,
Благодаря Ви!

Бог да Ви пази!




Тема Re: Опера и литургиянови [re: Prokimen]  
Автор _maycal ()
Публикувано30.11.08 16:07



"Принципно не желая да хвърлям камък в рядката мръсотия, за да ме оплеска, но поредната Ви провокация, която преповтаряте от дълго време, не бива да се отминава. "

Ако се има предвид поговорката: "Мокър (самонамокрен) от дъжд не се бои!", не би трябвало да се опасявате толково да не се изпръскате!



Използвам настоящият Ви агресивно-провокативен изказ, за да Ви припомня случая, когато в махленски стил съвсем определено и отговорно хвърлихте сериозно обвинение срещу митрополита Иларион, но отказахте да се мотивирате, въпреки моят призив, който сега отправям отново! Така ще имате възможност да оправдаете доверието на онези, които имат уважение към Вас, въпреки че ги правите в момента свидетели на известна злостност и злопаметност от Ваша страна, неподходящи за сана Ви, и предизвикващи настоящият ми отговор!



Тема Re: Опера и литургиянови [re: _maycal]  
Автор Sisilia (ентусиаст)
Публикувано30.11.08 16:20



Майкъл, не си доволен от Литургиите, от църквите, от клира, и какво да направим според теб във форума? Нека се срещнем и отидем в която и църква пожелаеш с изисквания по отношение на църковност и литургичност. Дали ще оправим нещата? Има ли все пак нещо, което ти харесва?- освен операта, разбира се?





Тема Re: Опера и литургиянови [re: _maycal]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано30.11.08 16:27



пич, ела в нашата църква. ще останеш сравнително доволен.

но иначе не си прав. литургията не е опера. не е представление. ако напарвим литургията добра като операта, тя няма да сатне по-добра литургия. хората трява да участват в службата, не да присъстват. за мен е по-добре да пеят, ако ще фалшиво и мрънкащо, но да пеят хората, не да слушат хора. а когато се научиш да пееш, ще се научиш и какво е това дето го пееш и всичко ще е наред.



Тема Ден на поезия за Чечилия: [re: Sisilia]  
Автор _maycal ()
Публикувано30.11.08 16:52



" Нека се срещнем и отидем в която и църква пожелаеш с изисквания по отношение на църковност и литургичност. "

Какво ще кажеш за Небесната част на църквата?...Обаче не и знам адреса!



И сега, в твоя чест, ще ти препиша част от текста на песен от Франко Батиато:

"Каня те на пътуване
в онази страна,
която много ти прилича.
Морните острови
на нейните замъглени небеса
имат за моя дух
омаята на твоите очи,
когато искрят притъмнени!"

А това пък е за: теб, за нашия ожесточен приятел свещенослужител и за всички останали:

"Но при цялата си любов към великолепието, красотата и музиката на богослуженията, той казваше, чемакар и да са установени по благодатния дар на Светия Дух,
по своята форма те са НЕСЪВЪРШЕНА молитва [/bи са дадени на "вярващия народ, тъй като са по силите му и са полезни за всички.
" Господ ни е дал църковните служби и пеенето като на немощни деца; ние още не умеем да се молим както трябва, докато и пеенето е полезно за всички, които пеят в смирение. Но е по-добре, когато сърцето става храм Господен, а умът- Негов престол", пише той (св. Силуан Атонски) и продължава: "В светите храмове славословим Господа, а монасите-пустинници славят Бога в сърцата си.Сърцето на пустинника е храм, а умът му служи за престол, защото Господ обича да обитава в сърцето и ума на човека"



Тема Не съм казал, [re: xenox]  
Автор _maycal ()
Публикувано30.11.08 17:00



че литургията трябва да стане опера!

Обърнах внимание, че операта, която е много трудно , или направо си е неслушаема и негледаема за 98,5% от населението, когато са СЪЧЕТАВА СЪС СУБТИТРИ става нещо съвсем друга-става невероятно повече разбираема и въздействаща! Би трябвало да има такава възможност-чрез положителни промени, и ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНСКАТА ЛИТУРГИЯ да стане много по-достъпна и разбираема, без да загуби религиозно достолепие!



Тема Re: Ден на поезия за Чечилия: [re: _maycal]  
Автор Sisilia (ентусиаст)
Публикувано30.11.08 17:07



"Каня те на пътуване
в онази страна,
която много ти прилича.
Морните острови
на нейните замъглени небеса
имат за моя дух
омаята на твоите очи,
когато искрят притъмнени!"


Приемам!


Най-великите ни изживявания са нашите най-тихи мигове." Фр.Ницше




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.