Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:29 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Добре, че Ежко не е будистки монах!  
Автор _maycal ()
Публикувано12.11.08 12:23



Такава яростна защита прави на митрополит Николай Лимузинец заради свръхскъпите му кола и часовник, че направо би се самозапалил в знак на протест срещу "хулителите"!



Откривам нова тема, защото мисля, че сме свидетели на уникално по своему явление-един нелош, свестен човек като Ежко напълно неоснователно, излишно и крайно се е ожесточил да защитава почти незащитима чужда кауза, която явно е приел и като своя (!??) ! (вж. темата "Нов свръхскъп подарък.....")

Странен свят, странни хора, или още: " Ум царува, ум робува, ум патки пасе!"



Тема Изпаднал е, изглежда, в състояние на екзалтация,нови [re: _maycal]  
Автор _maycal ()
Публикувано12.11.08 12:34



и вече не разсъждава съвсем трезво-прави несъответни сравнения,алогични умозаключения, доста поозлобени непредизвикани лични нападки ...В подобни на неговия, случаи, се казва още -"губи лице ", както и на мен, впрочем, ми се случва нерядко, за съжаление!


На който му е интересно, да види посочената тема....



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано12.11.08 12:38



Вероятно Ежко страда от култура, възпитание и други подобни предразсъдъци, които не му позволяват да вкара в правия път човек, който не може пряко да се защити.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано12.11.08 12:46



няма лошо да се приемат подаръци. защото ако не се приемат, ще спрат да ги подаряват, а от пари винаги има нужда. един монах може да стане зависим от пари и подаръци, само ако те са от някаква първостепенна важност за него. ако не са - лесно може да откаже "услуга", без да се плаши, че подаръците ще секнат и без да се трогва от "га яди кифтета ни рива".

друг е въпросът дали монасите, еписколи или не наистина не се блазнят от парички и други благинки и материални мастурбацийки. за това, обаче, приемането на подаръци не е фактор - важното е какво става после. ако някой докаже злоупотреба с църковни имати, облагодетелстване за сметка на църквата и скатаване на църковни пари - ок, ще го скъсаме от критика (макар че полза няма), но задето е получил часовник - не може.

и дали трябва да се защитават епископите. да, трябва. евала на Ежко. клира е невинен до доказване на противното, като всички хора.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор _maycal ()
Публикувано12.11.08 12:48



"Вероятно Ежко страда от култура, възпитание и други подобни предразсъдъци, които не му позволяват да вкара в правия път човек, който не може пряко да се защити."

Хайде още един с големи приказки, включващ се в защита на Ежко ( и Николай Лимузинец) , малко съобразно принципа: обвини , преди да те обвинят!

Драги Черноризец, Фашисте ( camicia neraчерна риза-част от уинформата на италианските фашисти), и по радио "Христо Ботев" в сутрешното религиозно предаване "Благовестие" (ли беше името му?) , осъдиха почти официално митрополита точно за колата и часовника!
Значи според теб-горкия митрополит-не може да се защити и става жертва на някакви форумни гамени и некултурни хулигани и лумпени!??...Може пък да си прав за някои работи!



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kossoman ()
Публикувано12.11.08 12:52



Приемането и най-вече личното ползване на повече от един скъп подарък вече води до сериозно съмнение, че приемащият ще е в състояние лесно да може да откаже "услуга", без да се плаши, че подаръците ще секнат и без да се трогва от "га яди кифтета ни рива".



Тема И слава Богу. Ако пък те интересува моята личностнови [re: _maycal]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано12.11.08 13:05



грешна, толкоз много - моли се за мен, всеки ден поне по веднъж. Става ли. Така де - с кого ще има да се ежиш, ако днес или утре Господ ме призове.

. Ако пък наистина се помолиш за мене, моли се за спасението ми. Благодаря.


Редактирано от Eжko_ на 12.11.08 13:21.



Тема Re: И слава Богу. Ако пък те интересува моята личннови [re: Eжko_]  
Автор _maycal ()
Публикувано12.11.08 13:19



"...моли се за мен, всеки ден поне по веднъж. Става ли."





Тема е , ама не само за Ежконови [re: _maycal]  
Автор vyprosche ()
Публикувано13.11.08 10:29



и за Митрополит Николай се моли. Длъжни сме да се молим за духовните си отци и за враговете си дори. Ще видиш как ще се смекчи сърцето ти и ще заобичаш целия свят.



Тема Re: е , ама не само за Ежконови [re: vyprosche]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.11.08 10:43



"Ще видиш как ще се смекчи сърцето ти и ще заобичаш целия свят."
Добре е човек да внимава с такива думи, защото те крият в себе си недоказано обвинение. А това е много близко до осъждане, подобно както и майкъл прави.

Може да се запитаме - а откъде е ясно, че майкъл не обича м.Николай? Всъщност ясно ли е? Не съм видял той да твърди такова нещо, а ние как да отсъдим?

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: е , ама не само за Ежконови [re: ask2OO4]  
Автор vyprosche ()
Публикувано13.11.08 11:36



"Ще видиш как ще се смекчи сърцето ти и ще заобичаш целия свят."

Брате, къде тук в думите намери обвинение към Майкъл.


Може да се запитаме - а откъде е ясно, че майкъл не обича м.Николай?
Не е задължително да го обича.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано13.11.08 15:04



ако беше будистки монах и му паднеш щеше да ти метне едно кунг-фу!





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор _maycal ()
Публикувано13.11.08 19:19



"
ако беше будистки монах и му паднеш щеше да ти метне едно кунг-фу!"



Дали няма възможност чрез фондация "Покров Богородичен" и доброволни пожертвования на участниците в клуба да командироваме Ежко за няколко месеца в манастира Шаолин, да се обучи там и после да разправя и да ни преподава и на нас уроци по кунг-фу и далекоизточна мъдрост в критически аспект!?



Тема Re: е , ама не само за Ежконови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal ()
Публикувано13.11.08 19:23



Митрополитът е човек, в който се усеща и нещо болезнено!?, така че най-малкото от тази гледна точка има основание да му се съчуства!





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано14.11.08 08:41



Такава яростна защита прави на митрополит Николай Лимузинец заради свръхскъпите му кола и часовник, че направо би се самозапалил в знак на протест срещу "хулителите"!

Ами ти не си ли даваш сметка, че някои хора са наистина убедени в съвършенството на своите водачи и са си издигнали други идоли вместо Христос.

Или пък приемат съмнението във водачите им като лична атака, защото вярата им се крепи именно на хората и организации, не на Бога. Иначе нямаше толкова болезнено да приемат всяко доказателство за несъвършенството на водачите си. Не е странен човекът - повечето са такива.



Тема Re: е , ама не само за Ежконови [re: vyprosche]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано14.11.08 10:38



""Ще видиш как ще се смекчи сърцето ти и ще заобичаш целия свят."

Брате, къде тук в думите намери обвинение към Майкъл. "

Тук се крие предположението, че Майкъл говори така от закоравяло сърце. И още - крие се предположението, че сърцето му е по-кораво от нашето, че обича хората по-малко от нас, иначе трудно бихме имали "очи" да даваме подобни съвети.

"Може да се запитаме - а откъде е ясно, че майкъл не обича м.Николай?
Не е задължително да го обича."

Ако се стреми да е християнин - да, задължително е.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: е , ама не само за Ежконови [re: _maycal]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано14.11.08 10:40



Лошото е, че в твоите постинги това ти настроение трудно се забелязва.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано14.11.08 10:41



Бягаш от същността...

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано14.11.08 13:05



Същността е, че маса хора издивяват, когато някой им намекне, че не са съвършени или че почитат грешник като светец.

Е, ако си бяха казали, че митрополита се е оказал сребролюбец нещата вече щяха да бъдат забравени и дори някои хора можеха да останат с впечатление, че православните не са слепи и овчедушни към собствените си грешки и са в състояние сами да ги отстраняват. Но очевидно е по-лесно да се убие вестоносецът.



Тема “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано14.11.08 13:24



И когато дръзвам да предприема нещо, се стремя да се ръководя в мисълта си, в чувствата си в делата си от тази мисъл, и се казвам “страх ме е, Боже”. Но иначе, да се страхувам да изоблича, досега в моето служение не е имало – да изоблича, и то не на моето чевешко, субективно разбиране за делата на този или онзи човек, а на основата на Свещеното Писание.”

Интервю на Св. Ангелов с м. Николай:



А ти, когато "изобличаваш", имаш ли страх Божий, щото да не би да похулиш, да осъдиш човека, и то съвсем несправедливо ?


Редактирано от Eжko_ на 14.11.08 13:27.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор Atanassya (Нова:))
Публикувано14.11.08 14:14



Човекът с ник Ежко е направил много добри дела в името Господне, Вас не ви познавам. " Не съдете" е казал Господ. Митр. Николай е направил също много добри дела. За Вас не съм чула да сте направил.

Бог да ви помогне да сторите такива!
Ако мислите да изобличите някого, извикайте го насаме първо, после му говорете двама, ако не чуе, а после църквата. Успех в разговора Ви насаме с митрополита!

Слава на Отец,Син и Светия Дух!Амин.

Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Atanassya]  
Автор _maycal ()
Публикувано14.11.08 14:54



"Ако мислите да изобличите някого, извикайте го насаме първо, после му говорете двама, ако не чуе, а после църквата. Успех в разговора Ви насаме с митрополита!"

Би ли посредничила-би ли извикала митрополита от свое и мое име, за да му говоря насаме, а после, евентуално, може и да участваш!





Тема Re: “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: Eжko_]  
Автор _maycal ()
Публикувано14.11.08 14:57



"И когато дръзвам да предприема нещо, се стремя да се ръководя в мисълта си, в чувствата си в делата си от тази мисъл, и се казвам “страх ме е, Боже”. Но иначе, да се страхувам да изоблича, досега в моето служение не е имало – да изоблича, и то не на моето чевешко, субективно разбиране за делата на този или онзи човек, а на основата на Свещеното Писание.”

Интервю на Св. Ангелов с м. Николай: http://portos-14all.blogspot.com/2008/05/blog-post_20.html

А ти, когато "изобличаваш", имаш ли страх Божий, щото да не би да похулиш, да осъдиш човека, и то съвсем несправедливо ? "


Това-добре! Я кажи сега какво ще правим с лимузината за 200 000 лв и часовника марка "Вашерон"- фирма, чиито модели тръгвали от 15 000 лева или евро!? и стигали да шестцифрени числа!?





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор Atanassya (Нова:))
Публикувано14.11.08 15:20



Имам да си вадя сумати греди от очите, а някой ден, ако е рекъл Господ, може и да поговоря с любов с митрополита относно пирамиди, фараони, лимузини и едно куче, дето влачело рейс..



Слава на Отец,Син и Светия Дух!Амин.

Тема Re: е , ама не само за Ежконови [re: ask2OO4]  
Автор vyprosche ()
Публикувано14.11.08 15:34



че сърцето му е по-кораво от нашето, че обича хората по-малко от нас, иначе трудно бихме имали "очи" да даваме подобни съвети.

-----------------------

Опазил ме Бог, скъпи братко, не ми се иска чак такава гордост да има в сърцето ми. Желаех да споделя малкия си опит - при смут така съм облекчавала душата си; пък и нали така ни съветват Светите отци - да се молим не само за нам лицеприятните, но и за останалите. А, за нашите духовници, дори ни задължават.
Не желаех Майкъл да се терзае и"гори" за чужди "грехове".Имам наблюдение и от други подобни теми(мнения), пускани от него за Митрополит Николай.
Благодаря, че ми помогна да погледна и към себе си.





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор vyprosche ()
Публикувано14.11.08 15:49




Би трябвало да има приемен ден. Не е проблем, аз съм си уговаряла
прием, но с друг митрополит.
След това ще споделиш свежи впечатления.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано14.11.08 18:38



"""Би ли посредничила-би ли извикала митрополита от свое и мое име, за да му говоря насаме, а после, евентуално, може и да участваш!
"""

А най-добре ще е и да ти козирува, когато ти дойде на крака.



Сега сериозно - след като тези неща толкова те смущават, намери време да се срещнеш с този човек и му сподели това, каквото те вълнува. Просто си поговорете, става ли. Пък после ела тук, ако желаеш, да споделиш що сте си хортували .




Редактирано от Eжko_ на 14.11.08 18:43.



Тема Ходи си губи времето да говориш на дядо владиканови [re: Eжko_]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано14.11.08 19:44



Купешки приказки са това. Нашите митрополити често се държат като средновековни прелати. Какво ти приемно време, какви ти човешки разговори? И кой ще си зареже работата, за да вкарва, видите ли, владиката в пътя? На владиката му е работа да вкарва нас в пътя, а не ние - него. А ако владиката не струва, част от правата на християнския народ е да го осмива. Безмилостно. По византийски.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: Eжko_]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано14.11.08 20:42



Защо трябва да изобличаваш - просто не позволявай да те правят на глупак - когато виждаш нещо неправилно поне не го защитавай, ако не искаш да го нападнеш.

Ако въпросът за страха беше към мен - страх от Бога нямам - не мога да приема, че може да има страх от най-висшата справедливост и любов. Не съдя и не хуля. Само констатирам, а не изобличавам - не можеш ли да направиш разликата?



Тема Re: “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор _maycal ()
Публикувано14.11.08 21:35



"Ако въпросът за страха беше към мен - страх от Бога нямам - не мога да приема, че може да има страх от най-висшата справедливост и любов."

Само реализирани в много голяма степен мистици ( св. Антоний, напр.) биха могли да се произнесат така, и въпреки това ще остане някаква условност!



Тема Re: “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: _maycal]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано14.11.08 23:50



Да, страхът Божи си е препоръчителен. Не че Бог нещо бърка, ама ние сме си за бой, така че висшата справедливост не ни е съвсем изгодна.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Ходи си губи времето да говориш на дядо владиканови [re: glishev]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано15.11.08 00:15



по византийски е също така да го хванат, да го вържат и да го влачат по улиците на града.





Тема Re: “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано15.11.08 00:17



не мога да приема, че може да има страх от най-висшата справедливост и любов

страх от справедлимостта може да няма само ако си напълно праведен/а. защото справедливостта изисква и справедливи наказания.

а любовта разполага, но в кошара не вкарва. също като Бог. което е още едно доказателство, че Бог е любов. странна работа.



Тема Re: “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано15.11.08 08:38



Защо? Не смяташ ли, че човек може дотолкова да обича и да вярва в справедливостта, че да е готов да си понесе последствията - т.е. "наказанията".



Тема Re: “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано15.11.08 13:03



зависи от наказанията.



Тема Re: “Преди всичко ме е страх от Бога.нови [re: xenox]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано15.11.08 13:18



зависи от наказанията.



измръзване на крайниците...



нЕма причина без следствия и обратното...


Тема Re: Ходи си губи времето да говориш на дядо владиканови [re: xenox]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано15.11.08 15:56



Много добро предложение, колега :)

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Ходи си губи времето да говориш на дядо владиканови [re: glishev]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано15.11.08 17:47



"""Купешки приказки са това. Нашите митрополити често се държат като средновековни прелати. Какво ти приемно време, какви ти човешки разговори? И кой ще си зареже работата, за да вкарва, видите ли, владиката в пътя? На владиката му е работа да вкарва нас в пътя, а не ние - него. А ако владиката не струва, част от правата на християнския народ е да го осмива. Безмилостно. По византийски."""
Ти с колко митрополити си разговарял пано ведвъж. Сонкретно епископ Николай - колко пъти сте се виждали, говорили... ?


Редактирано от Eжko_ на 15.11.08 17:48.



Тема ?нови [re: Eжko_]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано15.11.08 19:32



Случайно ми се е случвало да си имам работа с владици, макар и да не съм голяма клечка. :) Не че това е повод да си се кефя, камо ли пък на тях. Да сядам да обяснявам подробно, с дати ли? Така че и това са купешки приказки.

Със Станишев примерно не съм си приказвал, но и за него си имам мнение.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: е , ама не само за Ежконови [re: vyprosche]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.11.08 12:44



На никой не му се иска чак такава гордост да има в сърцето му. Но я имаме...

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.11.08 12:56



Странни неща пишеш... Ти си една от участничките тук, които много яростно се съпротивлявате против всякакви опити да се окачествяват разни неща/хора/принципи под предлога, че не бива да съдим. А ето сега ни предлагаш да си "признаем", че някой си е сребролюбец, за да не биваме считани за овчедушни... Нима не виждаш осъждането в такова признание? Нали само Бог имаше правото да прави това, а не и ние? Как да кажем - сребролюбец е?

Изобщо не става дума за пристрастия към религиозни водачи, не става дума за някакво издивяване при мисълта, че епископатът е грешен. Ние знаем, че безгрешни хора няма, а епископите са хора. Но същността на нещата не се крие в това да развяваме недостатъците и греховете на хората след като знаем, че те така или иначе са грешни. Затова и казвам, че бягаш от същността.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Ходи си губи времето да говориш на дядо владикнови [re: glishev]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.11.08 13:06



Дори така да е, коректността изисква да се опита.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: _maycal]  
Автор пpocтo1чoвek (непознат )
Публикувано16.11.08 14:33



Не знам, дали си присъствал на Литургия водена от митрополит Николай. Ако не си, препоръчвам ти да пробваш.



Тема Re: Ходи си губи времето да говориш на дядо владикнови [re: ask2OO4]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано16.11.08 14:36



Така си е. Все пак не вярвам, че примерно митрополит николай ще каже: "Заповядайте, да чуем, какво ще кажете". може да съм циничен и маловерец. Но не вярвам.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Ходи си губи времето да говориш на дядо владикнови [re: glishev]  
Автор пpocтo1чoвek (непознат )
Публикувано16.11.08 14:40



Аз пък вярвам, че ще го каже.



Тема Re: Ходи си губи времето да говориш на дядо владикнови [re: пpocтo1чoвek]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано16.11.08 14:58



Може би тогава наистина си по-подходящ от мен, за да идеш да говориш с него. Нали вярата и планини мести.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Ходи си губи времето да говориш на дядо владикнови [re: glishev]  
Автор пpocтo1чoвek (непознат )
Публикувано16.11.08 23:12



В своята "походащност" вече се съмнявам. Но ако е Божия воля, може и да стане това, когато Бог е рекъл.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано17.11.08 10:43



Нима не виждаш осъждането в такова признание? Нали само Бог имаше правото да прави това, а не и ние? Как да кажем - сребролюбец е?

Още веднъж - не става дума за осъждане, а за констатация. Осъждане щеше да е, ако искам това да има някакви последици. Е, за мен епископът си има точно толкова слабости колкото и всички останали хора, но той има право да анатемосва и отлъчва.



Всъщност констатацията, че е сребролюбец, само би ме освободила от товара да се съобразявам с неговите възгледи относно бедните и богатите, или пък просто е предупреждение да не приемам решенията му, думите ми като израз на божята воля, или пък да смятам, че когато води някаква борба го прави само за бога, а не за себе си. Не ме ангажира с това той да бъде осъден или да носи някакви последствия. И понеже той заема висок пост в православната църква - предполагам, че това би ме освободило и от илюзиите ми за отношението на църквата към кесарьовото. Което е жалко, защото ми се струва, че и в самата църква си има "класи".



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: пpocтo1чoвek]  
Автор Atanassya (Нова:))
Публикувано17.11.08 15:34



Много ми липсват литургийте, водени от митрополита, да даде Господ да отида скоро на водена, от него. Неведоми са пътищата..



Слава на Отец,Син и Светия Дух!Амин.

Тема И граматика малко ти липсва!нови [re: Atanassya]  
Автор _maycal ()
Публикувано17.11.08 19:38



"Много ми липсват литургийте, водени от митрополита, да даде Господ да отида скоро на водена, от него. Неведоми са пътищата.."

Винаги са ми били много странни хората, които слагат й вместо и!



Тема Re: И граматика малко ти липсва!нови [re: _maycal]  
Автор Sisilia (ентусиаст)
Публикувано17.11.08 20:18



И това ако е критерият ти за странност...


Погледни какво слънчице има





Тема Re: И граматика малко ти липсва!нови [re: Sisilia]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано17.11.08 20:22



Прекрасно е.

Дано успеят да научат достатъчно от него преди да заприлича на добре порасналите хора.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано17.11.08 20:36



Констатация, която окачествява човек, се нарича осъждане. Независимо от последиците, или отговорността. Осъждането представлява самата констатация, да се ангажираш с твърдението, че той е сребролюбец.

А иначе останалите ти разсъждения си остават все бягане от същността, защото това, че някой си е сребролюбец, не означава автоматично, че е и лъжец. Той може да ти казва истината относно Божията воля, а ти на какво основание ще я отхвърлиш?

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано17.11.08 21:13



Констатация, която окачествява човек, се нарича осъждане. Независимо от последиците, или отговорността. Осъждането представлява самата констатация, да се ангажираш с твърдението, че той е сребролюбец.


Хайде де!

Че ти не си ли в състояние да направиш констатация само за себе си без да изискваш или да очакваш промяна, или без да потърсиш отношението на другите около теб? Или без да се сравниш или изобщо да сравниш обекта с някой друг? И без да измениш отношението си към него? И не става дума за твърдение, а за признаване на нещо.


А иначе останалите ти разсъждения си остават все бягане от същността, защото това, че някой си е сребролюбец, не означава автоматично, че е и лъжец. Той може да ти казва истината относно Божията воля, а ти на какво основание ще я отхвърлиш?

Защо лъжец - просто според мен такъв човек не може да знае истината за божията воля, защото е по-обвързан с кесарьовото - нали знаеш за двамата господари. При това съм наясно, че богатството не е проклятие - давам си сметка, че много от хората, които имат пари, са работили яко и не са автоматично мошеници. Но те нямат претециите да говорят от Божие име. Ако епископът каже нещо за това как би трябвало да се работи с църковното имущество - определено мнението му би имало значение, от това очевидно разбира добре.

Изобщо не става дума за отхвърляне на истината - според мен истината не разпознава ранга на служителя, а само чистотата на сърцето и разума на човека. И търси най-прекия път. Тя може да прозвучи от устата на някой клошар или на йорданската кралица. И за нея не се заплаща с пари. Но пък това си е мое мнение - предполагам, че според теб истината е приоритет на православните.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (рекордьор)
Публикувано17.11.08 21:33



предполагам, че според теб истината е приоритет на православните.


патент!...



нЕма причина без следствия и обратното...


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Atanassya]  
Автор пpocтo1чoвek (непознат )
Публикувано17.11.08 22:46



Много е впечатляващ и харизматичен. Не мога да отрека, колко силно ми въздействаше. Останалото са клюки. Сърцето може и да мами, но не повече от клюки и вестници. А и несъмнено всеки човек носи образа Божий в себе си, така че си запазвам правото да се впечатлявам от всеки човек, без значение какво светът казва за него.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: пpocтo1чoвek]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано17.11.08 23:24



Тази прословута негова харизма на служение... Бил съм на негови служби, не е като да не съм бил. Лично на мен не са ми правили такова впечатление. Направило ми е впечатление старанието да се служи както трябва, правила ми е впечатление положителната разлика с други митрополити. Но такова въздействие, което казват някои хора, не е имало върху мен.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Само примитивни, "изкривени" и/илинови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal ()
Публикувано17.11.08 23:31



много затормозени от големи неблагополучия хора се отнасят безкритично и непредпазливо към харизматични хора!



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано17.11.08 23:42



Аз пак казвам - самата констатация сама по себе си представлява осъждане. Независимо дали има изисквания, сравнения и т.н.

Казваш нещо странно - "без да измениш отношението си към него". Ами ти всъщност с горния си постинг признаваш, че не е така, т.е. ти спираш да го имаш за авторитет по определени въпроси. Значи все пак има промяна в отношението ти.

Иначе ако действително няма промяна в отношението, то и констатацията не би била осъждане. Само че трудно е това за нас.

Истината може да бъде казана от всякакъв човек. Дори от лъжец. Ние не бива да гледаме човека, а трябва да се научим да разпознаваме кое е истина независимо от това кой ни я казва.

Истината е достояние на този, който се стреми да живее в нея. Повечето хора се стремят да знаят своята истина. Някои се стремят да знаят истина. Само православният път е стремеж да живеш в нея изцяло.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re:нови [re: _maycal]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано17.11.08 23:48



Е, по принцип безкритичното отношение е съмнително. То игнорира дори и нормалните човешки грешки (независимо наши или чужди) като невъзможни. Но аз принципно не мисля, че с харизматичните личности трябва да се отнасяме по различен начин критично отколкото с останалите (и себе си включително).

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Само примитивни, "изкривени" и/илинови [re: _maycal]  
Автор пpocтo1чoвek (новак)
Публикувано17.11.08 23:49



Всеки неуйдисал на на мнението ти - еталон за правота - е крив. Особено ако има наглостта да пише й вместо и. Не знам, на кого се правиш. Стига с този "церберлък".



Тема Моя грешканови [re: _maycal]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано18.11.08 00:10



Олд фрог и Дракула, прощавайте, направих грешка. Исках да изтрия свое мнение, но изтрих и последните няколко мнения с него. Платформата на Дир.бг е направена така, че когато се изтрие перманентно един постинг, пропадат и свързаните с него. Трябваше просто да го оставя празно вместо да го трия, но се подведох.

Дракула тъкмо казваше, че харесва логиката на Жабчо, както тя беше изложена в един дълъг постинг.

Още веднъж - прощавайте. Рисковете на бърникането по бутоните.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Тук грешиш:нови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal ()
Публикувано18.11.08 00:54



"Но аз принципно не мисля, че с харизматичните личности трябва да се отнасяме по различен начин критично отколкото с останалите (и себе си включително)."

Харизматичните личности имат тази характеристика да преодоляват лесно, понякога съвсем безпрепятствен, рационалните и интуитивно-емоционалните защитни психологически бариери на хората! Изводът е ясен!





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 08:03



Виж сега - аз и без това го нямам за авторитет.

Това е коварното на авторитетите - когато паднат човек остава в безтегловност и изобщо не се усеща кога авторитетът на един човек става по-силен от авторитета на съвестта му. Единственият начин да можеш да констатираш без да осъждаш, е да не товариш хора с отговорността да ти бъдат посредници пред бога. Този спор за авторитетите май вече сме го водили?

А що се отнася до мнението ти за истината - ами точно това и си мислех, че ще кажеш. Как при положение, че се стремите да живеете в истината толкова се боите от нея?

Честно казано според мен последното ти изречение е празни думи без покритие. Защото с делата си показвате, че както
Повечето хора се стремяте да знаете своята истина. И когато тя не се вписва в представата ви за авторитета (!Не за божията воля) просто я отхвърляте в негова полза.
Все пак мога да приема, че наистина не можеш да си представиш, как можеш да видиш нещо и да го приемеш като факт, без да го осъдиш. Ако приемеш, че епископът не е нищо повече от административен авторитет на една организация - проблем няма - но когато си се нагърбил с товара да доказваш, че той изразява божията воля - тогава вече всичките му качества и черти на характера се превръщат в присъда.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 08:09



на мен пък изобщо не ми хареса. а и църквата беше празна.



Тема Re: Тук грешиш:нови [re: _maycal]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 08:14



я ми обяснете с какво точно ви е харизматичен тоя епископ?



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 08:16



Това е коварното на авторитетите - когато паднат човек остава в безтегловност и изобщо не се усеща кога авторитетът на един човек става по-силен от авторитета на съвестта му.

перефразирам ницше - лесно се надборва нечия съвест, особено ако хич я няма.

съвестта, както повечето черти на характера е плод на среда и възпитание, също така и на самоусъвършенстване. добрият авторитет понякога е по-добър критерий от съвестта. особено ако хич я няма.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 08:38



Според мен съвеста е вътрешния закон - това, което наистина обикновено бива съсипано от възпитанието. И затова целта е "да станем като децата" - защото при тях този закон не е затрупан от баласта на възпитанието, амбициите и благородните лъжи на родителите - за да му облекчат живота, разбира се.



Авторитетът никога не е по-добър от съвестта. Ако някой няма съвест - просто не е християнин. А ако "християните" имат авторитетите за оправдание, че не искат да си следват съвестта - извинявай, ама в такъв случай може само да се каже "горките авторитети". Между другото може и така да се окаже - че православните не са християни. - християнски са им ересите и сектите.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 08:43



Ако някой няма съвест - просто не е християнин. само християните имат съвест, мерси.

Бог също е авторитет. добър един такъв. много хора биха имали полза да се вслушат в неговия глас, когато съвестта им е подозрително чиста.



Тема Re: Тук грешиш:нови [re: xenox]  
Автор _maycal ()
Публикувано18.11.08 08:44



"я ми обяснете с какво точно ви е харизматичен тоя епископ?"

Като се казва , че някой е харизматичен, се има предвид, според мен, че става дума за човек с обаяние, с излъчване и авторитет, които сами по себе си изначално въздействат върху околните по начин, който гарантира на такава личност специално внимание и лидерство в една или друга насока, или пък цялостно такова!
С какво е харизматичен и доколко е такъв митрополитът не знам, защото не го познавам добре, но явно е по-особен човек, най-малкото защото има повишено състояние на будност, не му е чуждо и личното страдание, мисля аз, има войнстваща ожесточеност и напрегнатост в него, енергичност и продуктивност, страстност и борбеност(!?) спрямо нея! Предполагам, че има особености от биологичен характер, които го отличават в изброените насоки! Религиозното му чувство и състояние са доста развити, но съчетани с болезненост и амбициозност, които едновременно го стимулират и ограничават!





Тема Re: Тук грешиш:нови [re: _maycal]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 08:51



намен много не са ми харизматични епископите нещо. нямат имидж. например нашия, варненски владика. не го бива много да се изказва, външния му вид не е много приятен, но в действителност е инетресна и силна личност с много качества. но като го видиш не го възприемаш много като образ христов. виж, руския патриарх, например. с тая бяла брада и сини очи, направо струи от него една такава христовост.

не знам - трябва ли да се работи за имиджа на епископите?



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 08:56



Не ми казвай, че ти е убягнал подтескта.

А и другото ти обобщение е просто лъжа - извинявай, не съм казала никъде нищо, което да те наведе на мислъта, че само християните имат съвест. Да кажем не е признак на будна съвест да изопачаваш нечии думи.

А и какво мислиш в такъв случай за стремежа на някои хора да убедят християните, че трябва да си слушат авторитетите, а не съвестта?



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 09:07



да, друг беше и подтекста и контекста и останалите текстове.

стягам се и пиша сериозно.

по последния казус - ако авторитета казва "не кради", а съвестта "абе може, ама да не те хванат" ти ми кажи кой трябва да слушат хората, нежели християните?

по предния - хубаво е човек да вява, че божия закон е заложен във всеки и после средата и родителите го скапват. това е правилния начин на мислене и вярване - че хората принципно са добри и справедливи и съответно такива трябва и могат да бъдат (останат). обаче такива ли са децата и ако са такива на каква възраст горе-долу стават егоисти и подлеци? за да сме сигурни и ние какви точно трябва да станем, когато станем "като децата".

не съм съгласен, че ако човек няма съвест не е християнин. това е погрешно. би трябвало да не е човек, щом във всеки човек е заложен божия закон (според теб).
вероизповеданието в случая няма нищо общо.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 09:21



Извинявай, ама каква е тази съвест, която казва "Може да не те хванат"?!

Ти чувал ли си съвестта ти да говори така!?

Децата стават подлеци и егоисти под влиянието на света в който живеем - те също са част от него и няма как да му се измъкнат. Ние просто сме двойствени същества. И все пак Исус им говори с притчи - не с поучения или директно - както в планинската проповед. Въпреки твърдението, че трябва да станем като тях. Как мислиш, защо?

не съм съгласен, че ако човек няма съвест не е християнин. това е погрешно. би трябвало да не е човек, щом във всеки човек е заложен божия закон (според теб).

Да, така е. Който няма съвест, в когото не е заложен божия закон, не е точно човек. Само че той е заложен май във всички, но някои се опитват да не го изпълняват и си търсят оправдание чрез авторитетите.



Тема Re: Тук грешиш:нови [re: xenox]  
Автор _maycal ()
Публикувано18.11.08 09:31



"
намен много не са ми харизматични епископите нещо. нямат имидж. например нашия, варненски владика. не го бива много да се изказва, външния му вид не е много приятен, но в действителност е инетресна и силна личност с много качества. но като го видиш не го възприемаш много като образ христов. виж, руския патриарх, например. с тая бяла брада и сини очи, направо струи от него една такава христовост."


Трябва да се прави разлика между външна и повърхностна харизматичност , и по-дълбока, същностна такава!





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано18.11.08 10:24



"""Тази прословута негова харизма на служение... Бил съм на негови служби, не е като да не съм бил. Лично на мен не са ми правили такова впечатление. Направило ми е впечатление старанието да се служи както трябва, правила ми е впечатление положителната разлика с други митрополити. Но такова въздействие, което казват някои хора, не е имало върху мен."""

Ами, кака да има - та нали си отишъл с няколко "кила" пред_убеденост, а по-страшното е, че се гнусиш от благодатта, която идва чрез него - и не само чрез него. Ако ми кажеш, че си вземал причастие когато той е служил, виж, тогава ще се опитам да те разбера. Ако пък обаче не си, то няма как да приема мнението за безпристрастно.

Нищо лично, скъпи приятелю.


Редактирано от Eжko_ на 18.11.08 10:28.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 12:34



съвестта тип "Абе може" е същата като на 80% от "цивилизованото" население. тя е от повредения тип, но няма как да отречеш, че я има и даже преобладава. въпроса е как да се отървем от нея и да станем ак като децата (които не ми отговори какви точно са по принцип, преди повреждането от средата).
отговора - като следваме добрите авторитети, които могат да ни покажат и разкрият онази, неповредената съвест.

(всъщност тук няма знаечние дали съвестта е поначало добра - дали ще разкрием същността и или ще я направим добра чрез самоусъвършенстване, все тая)

не знам защо изхождаш от позиция, че няма добри авторитети и всички авторитети са лоши. според мен има и добри - Бог, Исус Христос е един такъв авторитет. един владика също може да бъде добър авторитет (макар да е грешен човек), в по-малка степен, може и един свещеник, може и най-обикновен човек. даже не-хриситянин.
разликата е, че християните вярват, че авторитета на Христос е равнозначен на божия и съответно - абсолютен. дори да грешим и той да не е абсолютен, пак е достатъчно добър, за да бъде следван.

криенето зад авторитети е лошо, дори да са добри, защото спестява личното усъвършенстване. но в случая Ежко и Аск едва ли се крият зад един авторитет, който искат да защитят, познавайки го малко по-добре от нас двамата.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.11.08 12:43



Мога само да кажа още веднъж - бягаш от същността. И честно казано повече от странно е мнението ти, че се боим от истината. Да говориш жълтини (макар и да са верни до последната дума) не е показател, че обичаш истината, или, че не се боиш от нея. А ти свеждаш истината до разни факти, което означава, че отхвърляш по-съществената част от нея.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 12:54



Мисля, че грешиш - съвестта не може да бъде повредена - може само да се опитваме да й намерим заместител - авторитет. Нищо, което е от Бога не може да бъде увредено. Можем само доброволно да се откажем от него - както и правят много хора, защото нямат вяра.

Не съм казала, че са лоши, а просто, че със следване на авторитети не може да се открие пътя към истината.

А що се отнася до Ежко и Аск - ами срещу какво го защитават? От какво е заплашен, че го защитават?





Тема Re: Тук грешиш:нови [re: _maycal]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.11.08 12:56



Мисля, че тук не аз, а ти грешиш. Но в подхода. Не следва да се доверяваме на своите рационални и интуитивно-емоционални бариери за да преценяваме хората. Единствено истината е критерият кой какъв е. В такъв случай и към харизматичните личности ще се отнасяме по същия начин критично, по какъвто се отнасяме към всеки човек (и към себе си включително).

И държа да добавя, че понеже на мен истината около митрополита не ми е известна, затова и се въздържам да правя коментари по отношение на него.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 12:57



Жълтини? Какво е това?
Не бягам от същността - за мен в момента това е същността на нещата. Когато ситуациите се променят се променя и същността - такъв ни е света - променлив.





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 13:02



добре, да систематизираме малко нещата понеже нещо не се разбираме. подозирам от разминаване на основни понятия.

-каква е тая съвест, дето я е заложил Бог и дето не може да бъде повредена, само скрита или изоставена? така де - какви са децата? все още не си отговорила.

-как може да се открие истината, тогава според теб? така де - да се разкрие съвестта, да и се махне обвивката на средата. и ако човек може да го направи сам, защо му е била да идва Христос и защо изобщо се пънат всички духовни водачи?

заплашен е дядо Николай от рухване на неговия епископски авторитет, като му се приписват генерални качества от приемането на един подарък. това си е заплаха, нали?



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.11.08 13:02



Ако мерим предубедеността ми към митрополита с твоята към мен... наистина не си струва да говорим, че съм бил предубеден. Как иначе ти твърдиш, че се гнуся от нещо, за което аз съм сигурен, че не се гнуся?

Но за теб, каквото и да кажа, винаги ще е страстно. Ами... жив и здрав. Съвсем лично ти го пожелавам.



"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."

Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.11.08 13:04



Това, което се променя в света, са повърхностни неща, фасада. Същността си остава. Жалко е, че се подвеждаш по външното...

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 13:07



тя и ева заради външното взела, че променила същността...





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.11.08 13:07



Всъщност може да се каже, че по-скоро защитаваме теб (и други хора), но както и да е.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 13:23



Ами тази съвест е онова, заради което дойде Христос и заради което сме Божии деца и прави от нас Божии храмове. Предполагам, че това отговаря и на точка 3.

Този въпрос - какви са децата - не го разбирам.

Аз пък наистина забравям, че заплахата за авторитета ви притеснява.





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: ask2OO4]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 13:30



Аз не се подвеждам по външното - просто нямам намерение да пробутвам на външното качества, които са присъщи само на вътрешното.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 13:31



Сигурен ли си, че искаш да отваряме темата за жената и греха?





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 13:33



чакай да затворим предната!



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 13:39



е, това са общи приказки. отговори конкретно:

-какви качества притежават децата, които трябва да разкрием ние, за да станем като тях?

-какво е дошъл да направи Христос с тая наша съвест?
предполагам да ни покаже, че я имаме и трябва да я тръсим (щото май се съгласихме, че сме се отказали от нея и т.н.).
и Христос прави това в качеството си на авторитет, който ако го следваме ще открием истината, ако - не, кажи ти как смяташ, че а) трябва да стане това откриване и б) може ли и без Христос?

ако тук ми се измъкнеш с нещо от типа, че не си я намерила още истината и не знаеш аз ще потиам дали не си я намерила заради методите си на търсене и т.н.

и така, наистина ни притеснява заплахата за авторитетите. защото има и добри авторитети, които са полезни и трябва да се бранят. едно от нещата, от които страда държавата е липсата на каквито и да било авторитети.



Тема Не говоря за "преценка" , а за самозащита-нови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal ()
Публикувано18.11.08 13:46



-лична, психологическа спрямо околните и в частност-психологическа самозащита спрямо психопатични и/или недобросъвестни харизматици ( независимо от степента им на осъзнатост)! А ето какво си написал ти:

"Не следва да се доверяваме на своите рационални и интуитивно-емоционални бариери за да преценяваме хората."

Редактирано от _maycal на 18.11.08 13:47.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 14:09



Искаш да облека Божието в земни думи? Не мога. Ако не можеш сам да ги различиш - а аз смятам, че можеш - никой не може да ти го каже.

какво е дошъл да направи Христос с тая наша съвест?
предполагам да ни покаже, че я имаме и трябва да я тръсим (щото май се съгласихме, че сме се отказали от нея и т.н.).
и Христос прави това в качеството си на авторитет, който ако го следваме ще открием истината, ако - не, кажи ти как смяташ, че а) трябва да стане това откриване и б) може ли и без Христос?


Зависи от гледната точка. Какво според теб у нас ни прави божии деца? Какво се е родило от Бога и какво от похот?

Е, според мен съвестта ни е от Бога.
Христос не е личност - не е авторитет, а път. (мога ли да добавя и истина и живот и така да приключа въпроса) Кой от хората, които си признал за свои авторитети, са пътища?

и така, наистина ни притеснява заплахата за авторитетите. защото има и добри авторитети, които са полезни и трябва да се бранят. едно от нещата, от които страда държавата е липсата на каквито и да било авторитети.
Да - това е логично - царството на кесаря е немислимо без авторитети.



Тема Казах ти: кажи ми, че си се причастявал,нови [re: ask2OO4]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано18.11.08 16:15



и тогава ще ти повярвам, че си непредубеден. Иначе, приказките ти си остават просто голи.




Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 17:47



добре, истината трябва да се почуства със сърцето. съгласен съм. това, че вески си я чуства както си иска и лесно може да се заблуди в чуствата си (от тъмната страна на силата, нали се сещаш) е отделен въпрос.

но. ние сме божии чада по принцип. нали? такива сме създадени, но природата ни е увредена от греха. имам предвид и материалната природа също.

Христос е баш личност, доколкото личността има свои позиции, възгледи и може да влияе на другите хора. даже бих казал - най-силната личност, която познавам. същевременно е авторитет - безспорен. и път. и истина и живот. едното изобщо не пречи на другото.
а хората, които съм избрал за авторитети вървят по този път (Христос) и помагат на други, в това число и мен, да вървят по него.

каах това за липсата на авторитети, защото не знам дали само за българина, но и по принцип за хората, важи едно отричане на авторитети. от авторитета на родителите до този на вастите хората вече не вярват, че някой имащ власт над тях е добър и се стреми да им помага. дори като ги наказва. и крайния резултат не е хубав. защото всеки започва да прави каквото си иска, стига да не го хванат.

всъщност по този начин крайния авторитет става човека, не Бога.

за това ми е чудно как според теб увредената ни природа може сама да разкрие своята божествена същност, без нужното водителство. всъщност щеше ли да знаеш изобщо каква трябва да бъдеш, ако не го беше чувала от книги, филми, хора - все големи или малки авторитети?



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано18.11.08 17:53



всъщност щеше ли да знаеш изобщо каква трябва да бъдеш, ако не го беше чувала от книги, филми, хора - все големи или малки авторитети?


Ако не са ботаници или орнитолози, не ги признава.







Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 18:04



Исус е личност. Христос е пътя, истината и живота.
за това ми е чудно как според теб увредената ни природа може сама да разкрие своята божествена същност, без нужното водителство. всъщност щеше ли да знаеш изобщо каква трябва да бъдеш, ако не го беше чувала от книги, филми, хора - все големи или малки авторитети?

Сигурно не. Но все пак всеки решава какво да задържи и какво да остави - и тук указател му е съвестта или името на авторитета. А това как природата ни може да си разкрие божествената същност - ами не може - барон Мюнхаузен умря. Нали сами казвате - неведоми са пътищата Господни.



каах това за липсата на авторитети, защото не знам дали само за българина, но и по принцип за хората, важи едно отричане на авторитети. от авторитета на родителите до този на вастите хората вече не вярват, че някой имащ власт над тях е добър и се стреми да им помага. дори като ги наказва. и крайния резултат не е хубав. защото всеки започва да прави каквото си иска, стига да не го хванат.


Така ли мислиш? Моите наблюдения са точно обратните. Хората признават авторитетите и понеже авторитетите им са мошенници - и те стават мошенници. Някои на едро, други на дребно. Авторитет е точно този, който има "власт". Виж колко хора поддражават на "звездите".

Ксенокс, извинявай, ама аз сега да не си заработвам бан?




Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 18:22



Исус Христос е и личност, и път. както е 100% човек и 100% Бог. не става дума за две различни "персони" все пак. малко изклинчваш нещата. и мисля, че схвана идеята ми, че Христос (добре де, Исус Христос) може да бъде авторитет за нас, добър авторитет, могат да бъдат такива и хората, които живеят според неговите повели (вървят пътя) и тези, които са призвани да го правят, дори да успяват по-рядко и повелите им да остават само на думи, но същите като Христовите.

да, нашето участие се свежда то това кой да ни промива мозъците. но това не изключва ролята на авторитета. съвестта ни посочва именно кой авторитет е добър, истински и кой - лош. понякога, ако сме се отказали от нея, си избирме лошия. защо? защото името му е по-добро от това на добрия авторитет.
например днес името на Христос се очерня. той е еврейско копеле, продукт на чужда религиозна система, мошеник и т.н. но съвестта, поне моята, ми говори, че нещата не стоят баш така. макар логиката да подсказва друго.

и за третото си права - защото се съгласяваш с мен. проблема не е в следването на авторитетите, а в следването на лоште авторитети. по посочените по-горе причини.

четвърто - не. трябва да се постараеш повече.





Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано18.11.08 21:25



Относно точка 1 - това е въпрос, по който очевидно няма да простигнем съгласие.

По точка 2 да, нашето участие се свежда то това кой да ни промива мозъците. но това не изключва ролята на авторитета. съвестта ни посочва именно кой авторитет е добър, истински и кой - лош. - пак не. Не ни посочва авторитет - тя ни посочва истината, не човека, нито заслугите му и не се съобразява с него. Съвестта не си търси авторитет и няма нужда от такъв - несигурността, безверието и страхът се нуждаят от авторитет.


и за третото си права - защото се съгласяваш с мен. проблема не е в следването на авторитетите, а в следването на лоште авторитети. по посочените по-горе причини.

Пак шикалкавиш - не съм се съгласила с теб. Няма да се повтарям, но вземи пак да прочетеш какво съм написала. Няма положителни авторитети, които да бъдат следвани, защото всичко това би било имитация.



Тема Re: Не говоря за "преценка" , а за самозащита-нови [re: _maycal]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.11.08 22:36



В случая самозащитата ти се гради върху преценка. Странно е, че ми казваш, че не говориш за преценка... Как си представяш самозащита без преценка?

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Казах ти: кажи ми, че си се причастявал,нови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.11.08 22:48



Вярвай в каквото желаеш. Аз много пъти съм изказвал, обяснявал, и преобяснявал позицията си. Опазил ме Бог да се гнуся от таинството.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Не говоря за "преценка" , а за самозащита-нови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal ()
Публикувано18.11.08 23:41



"
В случая самозащитата ти се гради върху преценка. Странно е, че ми казваш, че не говориш за преценка... Как си представяш самозащита без преценка?"


Във всеки човек съществуват рационално-логически и емоционално интуитивни бариери, осигуряващи психологическа защита в общуването с други хора.Това, как точно се формират тези бариери е резонен въпрос, но от твоята позиция излиза, че те се новоформират във всеки момент на контакт с някой.Това е неправилно схващане-получава се малко, все едно че отричаш подсъзнанието.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 23:59



виж сега, ти се съгласи, че сама увредената душа не може да познае истината. някой трябва да я насочи към нея, за да я познае. значи?

пък и истината не е нещо абстрактно. тя е конкретна, може да се види във всичко - от най-дребната ни постъпка, до геополитиката. значи - можеш да я видиш и в даден човек, със съответния му авторитет.
но само да явидиш дали е достатъчно? нали трябва и да я постигнеш?

а разбиранията ти за Христос какви са, така, по-точно. каква е разликата му с Исус?



Тема Кажи с една дума: причастявал ли си сенови [re: ask2OO4]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано19.11.08 08:30



при митрополит Николай, или не ? И кога за последно си се причастявал по време на смета Божествена Литургия, водена от свещенослужител числящ се към БПЦ. Отговори ни простичко: с "да, да", или с "не, не".



Редактирано от Eжko_ на 19.11.08 08:34.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано19.11.08 09:58



Да, ама не.

Откъде знаеш, че авторитета не е по-увреден от теб? Кого познаваш по-добре? Ха сега покажи една неувредена душа - при това не само че е увредена, но и не знаеш как и колко.
Според мен авторитетът може само да подведе. Духът никога не идва чрез авторитет - защото не търси заслуги, а възможност, чрез която да се изяви - затова и са неведоми пътищата господни и един клошар може да е по-близо до истината от един патриарх. И той се изявява не когато човек е натрупал някакви качества, а когато се е освободил от илюзиите и представите си. Между другото историята с измиването на краката не е ли достатъчна като указание, че никой не е авторитет? Трябва ли Исус да ви мие краката на всеки поотделно, за да разберете?

А има и още нещо, което пропускаме. Как мислиш, какво е положението на самия "авторитет"? Ти би ли позволил да бъдеш нечий духовен авторитет? Смяташ ли, че и другите трябва да минат по твоя път и би ли пожелал да те последват в грешките ти?



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано19.11.08 15:14



добре, взехме да стигаме до някъде.

значи, мисля че става дума за бъркане на пост с авторитет. да, клошарът може да е по-близо до истината от един патриарх, съответно авторитета му ще е по-висок в това отоношение. както при здравен проблем авторитета на един професор ще е по-голям от моя.

съответно "духовния авторитет" поред мен може да се усети "духовно", дето викаш със сърцето. и той ще те отведе по-близо или по-далеч от истината, в зависимост от опита и умението си.
казано по друг начин, в някои хора просто виждаш образа Христов, образа на абсолютния авторитет, и водейки се понего, той се изобразява и в теб. "с какъвто се събереш, такъв ставаш" е казал наистина мъдрия ни народ.

в това число всеки един може да е авторитет в духовната област. даже аз. а някои, да речем епископите, са призвани да са такива и да се усъвършенстват в това да помагат на другите да виждат истината. дори да не я виждат цялата у тях.
да си авторитет не значи да си гуру - да поемеш цялата отговорност за делата на другия, уж водейки го към някакви духовни висини. това е опасно.
мога да съм авторитет, доколкото съм преживял някои неща и съм си извел поуки от тях и като запозная някой човек с тези поуки може да го предпазя ако не от моите грешки, то поне от едни по-тежки последствия от тях. нали знаеш - умните се учат от грешките на другите.

не ми отговори за разликата мужди Исус и Христос.



Тема Re: Не говоря за "преценка" , а за самозащита-нови [re: _maycal]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано19.11.08 15:16



Странни изводи правиш. Първо - трябва да можем да си обясним на какво се основава нашата самозащита, иначе рискуваме да се защитаваме срещу това, което не бива. Второ - отникъде в думите ми не следва, че въпросните бариери се новоформират. Трето - терминът "подсъзнание" обслужва виждането на психоанализата, а ние си говорим за душата от православна гледна точка. Не мисля, че е приложим.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Кажи с една дума: причастявал ли си сенови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано19.11.08 15:32



Лукаво ме питаш, затова и простичък отговор няма да получиш, освен този, който ВЕЧЕ ти дадох, - не се гнуся от таинството. Не са ли достатъчно простички и без увъртане тези думи за теб?

Никога не съм крил позицията си по тези въпроси и надълго и нашироко съм я разяснявал. И не ми излизай с тоя номер - "отговори НИ", защото само ти единствен ми задаваш лукави въпроси и ме тормозиш без причина. Не съм на изпит пред теб, нито чакам да ми пишеш оценка заради това, че съм казал нещото, което си очаквал да ти кажа. Има пред Кого да отговарям.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Тук грешиш:нови [re: _maycal]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано20.11.08 07:20



Ако говориш за "харизма" като за благодат, трябва да се прави разликата, за която говориш. Ако говориш за разговорната употреба - харизматичният водач, бил той светски или духовен, няма друг избор освен да изглежда и да се държи внушително.

За съжаление духовниците обикновено нямат съзнанието, че са длъжни да имат съответното поведение и винаги, когато ги попиташ защо мънкат, започват да се оправдават с вътрешната харизма. А според мен човек, който има благодатта, няма да мънка за нея.
Приятно изключение според мен е владиката Неофит Русенски.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано20.11.08 10:07



значи, мисля че става дума за бъркане на пост с авторитет.
Уважаеми Ксенокс, извинявай, ама ако съм оставила у теб впечатлението, че съм достатъчно тъпа за да бъркам авторитет с пост, значи нещо наистина се е объркало.



казано по друг начин, в някои хора просто виждаш образа Христов, образа на абсолютния авторитет, и водейки се понего, той се изобразява и в теб. "с какъвто се събереш, такъв ставаш" е казал наистина мъдрия ни народ.
Мъдрият ни народ е изказал и други мъдрости, които отразяват подчинен манталитет и желание да се причислиш към определена категория. Бих ти отговорила с контра въпрос - има ли хора, в които не виждаш образът Христов? И да ти го върна за "поста и авторитета" - нали не бъркаш липсата на външен авторитет с липса на уважение? Смятам, че не е необходимо търсене на външен образ. Нали си даваш сметка, че всяко насочване навън изолира вътрешния. Човек вижда само това, което наисти наблюдава. И сигурен ли си, че това, което усещаш не е близост с теб, не с Христовия образ в сърцето?

Да си авторитет може да не означава да си гуру, но самият факт, че изборът на някой човек е повлиян не от вътрешното му осъзнаване на доброто и злото, а от външен източник, означава, че на него му липсва вяра. И за мен да бъде човек авторитет, означава да поощрява и задълбочава тази липса на вяра. Ако някой направи грешка от страх, според мен е полезно за вътрешното му осъзнаване. Но ако я направи следвайки човек-авторитет – тогава последствията за вътрешния авторитет ще са пагубни.

Аз не бих била авторитет - не мисля, че някой би трябвало да измине през това, което съм изминала аз. Смятам, че самостоятелното изживяване на нещата - без примеси и указания какви са и какви трябва да бъдат, е точно това, което създава някакво богатство. Съответно дори и несъзнателния опит да "станеш като този, с който се събереш" някак ощетява(въпреки, че това не е правилният израз), и то не личността, а източникът на живота в нея. Затова и мразя да доказвам мненията си или да водя подобни (най-вече подобни) спорове, защото ако излезна "победител" в такъв спор би означавало, че това са празни приказки и сама не следвам думите си ... ама като съм започнала ... (т.е. съм убеден спамър – наистина приемам всеки опит да си наложа мнението като опит да наложа и външен авторитет, ама попадам в такива капани, като този. )

А разликата между Исус и Христос, е същата, каквато е между теб и съвестта ти.



Тема Питам те за нещо ясно и конкретно,нови [re: ask2OO4]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано20.11.08 11:41



затова би следвало, и отговорът ти да бъде ясен и конкретен. Това, твоето: "не се гнуся от таинството" - не отговаря нито ясно нито конкретно на въпроса ми - тоесть, отговорът ти - според мен - е извън "да, да", или "не, не".

Да, можеш да ме обвиниш т у к в служение на Лукавия - това си е твое право. Ала дали е правилно, приятелю.

Неслучайно ти задавам така въпроса, и то е във връзка с Тимотей: понеже и той казва, че не се гнуси от Тайнството, ала нито се причастява от "новостилен" свещенослужител, нито се осмелява да целува ръката на онзи, чрез когото се извършва Светата Евхаристия. Та, затова държа да отговориш ясно и конкретно на ясния, конкретен въпрос.






Редактирано от Eжko_ на 20.11.08 11:52.



Тема Re: И граматика малко ти липсва!нови [re: _maycal]  
Автор Atanassya (Нова:))
Публикувано20.11.08 12:39



Верно е..хихи..прав си, извинявам ти се лично, искаш да съм съвършена, знам аз:))))там горе няма да ни питат " що така с " й" го написа, а не с"и", но все пак..дребнавостта ти ме разсмива, мога да ти намеря твои куп грешки, но няма да си губя времето в глупостти..за мен ще е радост да не се заядлив с приятелите ми. Разбра, че защитавам човека с ник Ежко и веднага се опитваш да ме " захапеш".
Мерси за забележката! По- нежно другият път!:)

Слава на Отец,Син и Светия Дух!Амин.


Тема "но не мога да се причастявам и да целувам ръка "нови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано20.11.08 15:43



"""Неслучайно ти задавам така въпроса, и то е във връзка с Тимотей: понеже и той казва, че не се гнуси от Тайнството, ала нито се причастява от "новостилен" свещенослужител, нито се осмелява да целува ръката на онзи, чрез когото се извършва Светата Евхаристия. Та, затова държа да отговориш ясно и конкретно на ясния, конкретен въпрос.
"""


И за да не бъда голословен, ще ти го цитирам (Тимотей):

"Епископ Фотий ми е разрешил да водя детето си и стари хора в новостилна църква на литургия и празници, но не мога да се причастявам и да целувам ръка на епископи и свещеници.

В къщи имам няколко буркана с нафора от старостилната.
"








Редактирано от Eжko_ на 20.11.08 16:45.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано20.11.08 18:55



попадам в такива капани ами аз какво казвам - с какъвто се събереш, такъв ставаш. противно на това, което пишеш, тая поговорка не изразява стремеж да станеш като някого, а е проста констатация как се полчава винаги.

и извинявай, ако си се засегнала от нещо.

конкретно, обаче, има хора, дето образа Христос е така зарит в мръсотия, че изобщо не се вижда без колосални усилия, които някак не си правя труда да полагам много често.
не мога да ти отогворя на контравъпроса, защото не го разбирам - какво е външен авторитет и в какво се състои липсата му?

и не става ясно защо смяташ, че следването на някой авторитет е нещо задължително лошо. какво става, когато човек напрови нещо правилно, следвайки външен авторитет? на мен ми се струва, че резултата е все един и също и е положителен. външния авторитет може да ти помогне да разкриеш онова, дето се предполага да е заложено в теб. нещо, дето се разбрахме, че сам не можеш да го намериш, ако не ти го посочат.

например: щеше ли изобщо да знаеш, че "трябва да сме като децата", ако Исус (забележи, не Христос) не го беше казал и после евангелистите не го бяха записали, а църквата съхранила, дори да не го е спазвала винаги и навсякъде?

а между мен и съвестта ми няма разлика. ние сме неслитно свързани, като двете природи на Христос.

понякога съвестта ми личи в моите дела, друг път - не. там е разликата, защото отгоре и имам няколко наслоения. но с помощта на Христос и хората, които познавам и са мои авторитети наред с Христа, в които образът му не е зарит и се вижда добре, гледам да ги премахвам тия наслоения. така че не виждам как тези авторитети ми пречат.

за това е важен въпроса за Христос - той се вижда в делата и думите на Исус, ако под едното разбираш божествената му същност, а под другото - човешката. ти, предполагам само, вярваш, че всички хора са като него - богове. и трябва да си разкрият божественото, което е съвестта? или?
ако е така, не мога да се съглася. съвестта не е бог, а само божи закон.



Тема Е това малко бисер си пада!нови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal ()
Публикувано20.11.08 20:30





"Трето - терминът "подсъзнание" обслужва виждането на психоанализата, а ние си говорим за душата от православна гледна точка. Не мисля, че е приложим."

Редактирано от _maycal на 20.11.08 20:31.



Тема Re: Е това малко бисер си пада!нови [re: _maycal]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано20.11.08 22:37



Не, то наистина - има ли религиозна позиция относно т. нар. "подсъзнание"? На пръв поглед идеята за съществуването на подсъзнание изглежда много удобна и оправдаваща - като дете не съм харесвал мустаците на татко и затова днес дори без да го искам дърпам мустаците на съседа като го видя на улицата и не нося за това никаква отговорност


Докато нали според религията носиш пълна отговорност за това, което вършиш и си понасяш последствията.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Тема Re: Питам те за нещо ясно и конкретно,нови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано21.11.08 16:37



Обвинявам те в лукавство по една единствена проста причина - ти не вярваш на думите ни (с Тимотей). Това е единствената причина да продължаваш да задаваш въпроси, на които вече сме отговорили отдавна. Но в такъв случай ти питаш не защото не сме ти дали съвсем простичък и ясен отговор, а защото на теб отговорите не ти харесват. С други думи - под предлог, че искаш простичък отговор, ти усложняваш нещата. Това наистина обаче не е наш проблем и този ще е последният постинг, който мисля да ти напиша по случая.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Е това малко бисер си пада!нови [re: _maycal]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано21.11.08 16:40



И защо мислиш така? Аз нямам информация някъде в учението на Църквата да се борави с понятие, което да отговаря на терминът "подсъзнание". С други думи - без да разглеждаме съществува ли такова нещо, или не - то не е интересно за нашите разглеждания в случая.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Питам те за нещо ясно и конкретно,нови [re: ask2OO4]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано29.11.08 15:37



"""Обвинявам те в лукавство по една единствена проста причина - ти не вярваш на думите ни (с Тимотей). """

Работата е там, че не само вярвам, но и съм потресен.







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.