Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:18 10.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Казах ти: кажи ми, че си се причастявал,нови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.11.08 22:48



Вярвай в каквото желаеш. Аз много пъти съм изказвал, обяснявал, и преобяснявал позицията си. Опазил ме Бог да се гнуся от таинството.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Не говоря за "преценка" , а за самозащита-нови [re: ask2OO4]  
Автор _maycal ()
Публикувано18.11.08 23:41



"
В случая самозащитата ти се гради върху преценка. Странно е, че ми казваш, че не говориш за преценка... Как си представяш самозащита без преценка?"


Във всеки човек съществуват рационално-логически и емоционално интуитивни бариери, осигуряващи психологическа защита в общуването с други хора.Това, как точно се формират тези бариери е резонен въпрос, но от твоята позиция излиза, че те се новоформират във всеки момент на контакт с някой.Това е неправилно схващане-получава се малко, все едно че отричаш подсъзнанието.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано18.11.08 23:59



виж сега, ти се съгласи, че сама увредената душа не може да познае истината. някой трябва да я насочи към нея, за да я познае. значи?

пък и истината не е нещо абстрактно. тя е конкретна, може да се види във всичко - от най-дребната ни постъпка, до геополитиката. значи - можеш да я видиш и в даден човек, със съответния му авторитет.
но само да явидиш дали е достатъчно? нали трябва и да я постигнеш?

а разбиранията ти за Христос какви са, така, по-точно. каква е разликата му с Исус?



Тема Кажи с една дума: причастявал ли си сенови [re: ask2OO4]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано19.11.08 08:30



при митрополит Николай, или не ? И кога за последно си се причастявал по време на смета Божествена Литургия, водена от свещенослужител числящ се към БПЦ. Отговори ни простичко: с "да, да", или с "не, не".



Редактирано от Eжko_ на 19.11.08 08:34.



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано19.11.08 09:58



Да, ама не.

Откъде знаеш, че авторитета не е по-увреден от теб? Кого познаваш по-добре? Ха сега покажи една неувредена душа - при това не само че е увредена, но и не знаеш как и колко.
Според мен авторитетът може само да подведе. Духът никога не идва чрез авторитет - защото не търси заслуги, а възможност, чрез която да се изяви - затова и са неведоми пътищата господни и един клошар може да е по-близо до истината от един патриарх. И той се изявява не когато човек е натрупал някакви качества, а когато се е освободил от илюзиите и представите си. Между другото историята с измиването на краката не е ли достатъчна като указание, че никой не е авторитет? Трябва ли Исус да ви мие краката на всеки поотделно, за да разберете?

А има и още нещо, което пропускаме. Как мислиш, какво е положението на самия "авторитет"? Ти би ли позволил да бъдеш нечий духовен авторитет? Смяташ ли, че и другите трябва да минат по твоя път и би ли пожелал да те последват в грешките ти?



Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор xenoxМодератор (елфът савин)
Публикувано19.11.08 15:14



добре, взехме да стигаме до някъде.

значи, мисля че става дума за бъркане на пост с авторитет. да, клошарът може да е по-близо до истината от един патриарх, съответно авторитета му ще е по-висок в това отоношение. както при здравен проблем авторитета на един професор ще е по-голям от моя.

съответно "духовния авторитет" поред мен може да се усети "духовно", дето викаш със сърцето. и той ще те отведе по-близо или по-далеч от истината, в зависимост от опита и умението си.
казано по друг начин, в някои хора просто виждаш образа Христов, образа на абсолютния авторитет, и водейки се понего, той се изобразява и в теб. "с какъвто се събереш, такъв ставаш" е казал наистина мъдрия ни народ.

в това число всеки един може да е авторитет в духовната област. даже аз. а някои, да речем епископите, са призвани да са такива и да се усъвършенстват в това да помагат на другите да виждат истината. дори да не я виждат цялата у тях.
да си авторитет не значи да си гуру - да поемеш цялата отговорност за делата на другия, уж водейки го към някакви духовни висини. това е опасно.
мога да съм авторитет, доколкото съм преживял някои неща и съм си извел поуки от тях и като запозная някой човек с тези поуки може да го предпазя ако не от моите грешки, то поне от едни по-тежки последствия от тях. нали знаеш - умните се учат от грешките на другите.

не ми отговори за разликата мужди Исус и Христос.



Тема Re: Не говоря за "преценка" , а за самозащита-нови [re: _maycal]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано19.11.08 15:16



Странни изводи правиш. Първо - трябва да можем да си обясним на какво се основава нашата самозащита, иначе рискуваме да се защитаваме срещу това, което не бива. Второ - отникъде в думите ми не следва, че въпросните бариери се новоформират. Трето - терминът "подсъзнание" обслужва виждането на психоанализата, а ние си говорим за душата от православна гледна точка. Не мисля, че е приложим.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Кажи с една дума: причастявал ли си сенови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано19.11.08 15:32



Лукаво ме питаш, затова и простичък отговор няма да получиш, освен този, който ВЕЧЕ ти дадох, - не се гнуся от таинството. Не са ли достатъчно простички и без увъртане тези думи за теб?

Никога не съм крил позицията си по тези въпроси и надълго и нашироко съм я разяснявал. И не ми излизай с тоя номер - "отговори НИ", защото само ти единствен ми задаваш лукави въпроси и ме тормозиш без причина. Не съм на изпит пред теб, нито чакам да ми пишеш оценка заради това, че съм казал нещото, което си очаквал да ти кажа. Има пред Кого да отговарям.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Тук грешиш:нови [re: _maycal]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано20.11.08 07:20



Ако говориш за "харизма" като за благодат, трябва да се прави разликата, за която говориш. Ако говориш за разговорната употреба - харизматичният водач, бил той светски или духовен, няма друг избор освен да изглежда и да се държи внушително.

За съжаление духовниците обикновено нямат съзнанието, че са длъжни да имат съответното поведение и винаги, когато ги попиташ защо мънкат, започват да се оправдават с вътрешната харизма. А според мен човек, който има благодатта, няма да мънка за нея.
Приятно изключение според мен е владиката Неофит Русенски.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Добре, че Ежко не е будистки монах!нови [re: xenox]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано20.11.08 10:07



значи, мисля че става дума за бъркане на пост с авторитет.
Уважаеми Ксенокс, извинявай, ама ако съм оставила у теб впечатлението, че съм достатъчно тъпа за да бъркам авторитет с пост, значи нещо наистина се е объркало.



казано по друг начин, в някои хора просто виждаш образа Христов, образа на абсолютния авторитет, и водейки се понего, той се изобразява и в теб. "с какъвто се събереш, такъв ставаш" е казал наистина мъдрия ни народ.
Мъдрият ни народ е изказал и други мъдрости, които отразяват подчинен манталитет и желание да се причислиш към определена категория. Бих ти отговорила с контра въпрос - има ли хора, в които не виждаш образът Христов? И да ти го върна за "поста и авторитета" - нали не бъркаш липсата на външен авторитет с липса на уважение? Смятам, че не е необходимо търсене на външен образ. Нали си даваш сметка, че всяко насочване навън изолира вътрешния. Човек вижда само това, което наисти наблюдава. И сигурен ли си, че това, което усещаш не е близост с теб, не с Христовия образ в сърцето?

Да си авторитет може да не означава да си гуру, но самият факт, че изборът на някой човек е повлиян не от вътрешното му осъзнаване на доброто и злото, а от външен източник, означава, че на него му липсва вяра. И за мен да бъде човек авторитет, означава да поощрява и задълбочава тази липса на вяра. Ако някой направи грешка от страх, според мен е полезно за вътрешното му осъзнаване. Но ако я направи следвайки човек-авторитет – тогава последствията за вътрешния авторитет ще са пагубни.

Аз не бих била авторитет - не мисля, че някой би трябвало да измине през това, което съм изминала аз. Смятам, че самостоятелното изживяване на нещата - без примеси и указания какви са и какви трябва да бъдат, е точно това, което създава някакво богатство. Съответно дори и несъзнателния опит да "станеш като този, с който се събереш" някак ощетява(въпреки, че това не е правилният израз), и то не личността, а източникът на живота в нея. Затова и мразя да доказвам мненията си или да водя подобни (най-вече подобни) спорове, защото ако излезна "победител" в такъв спор би означавало, че това са празни приказки и сама не следвам думите си ... ама като съм започнала ... (т.е. съм убеден спамър – наистина приемам всеки опит да си наложа мнението като опит да наложа и външен авторитет, ама попадам в такива капани, като този. )

А разликата между Исус и Христос, е същата, каквато е между теб и съвестта ти.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.