Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:22 20.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано20.10.08 00:01



http://netinfo.bg/?tid=40&oid=1242905

Как ви се струва? Лично аз не виждам кой знае какъв проблем в това, но съм чел из дебелите книги, че моленето заедно с еретици е нередно.

В случая лично аз си казвам, че патриархът е патриарх затова - да знае повече от нас, простите читатели на "Правилата", така че може съмолитстването да мине за вид полезна икономия, а не за отстъпление. Пък и щом Московската патриаршия е против нещо, а Константинополската е за и това не вреди на националната ни Църква - лошо няма.

Впрочем, лъжа ли се или в двата клуба няма нито един пишещ католик?

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: glishev]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано20.10.08 08:50



исторически погледнато как става разделянето на църквата? и от кога датира униатската политика?

дълго преди схизмата Императорът в Константинопол, загубил контрол над териториите на запад търси контакти, сближаване с папата, за да си върне този политичеки контрол. съгласен е да го признае за пръв сред равни, или изибщо за пръв епископ, да подчини Константинополската патриаршия на него, ако това му донесе обратно Италия, Испания и подчинение на германските крале.

благодарение на размириците в империята и множеството ереси на изток (общо взето - всички) накрая папите си короноват нов император. по това време те са всъщност "православните", защото ереси при тях няма.
чак при един пореден опит на императора да подчини патриарха на папата свети Фотий преминава в контраатака и обвинява папстовот в ерес, заради филиоквето. интересът на империята е жертван заради чистотата на вярата.

и от тогава започват проблемите за патриаршията. в миналото всички ереси, осъдени след съборите и непокаяли се свършват по един и същи начин - под чужда власт или физически мъртви. империята също е унищожена - първоначално от катилиците, по-късно от мюсюлманите. патриаршията на Константинопол свършва като Антиохийската и Александрийската - под мюсюлманска власт. защо?



Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: glishev]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.10.08 09:26



католиците за православните са еретици. Православните за тях пък са схизматици, въобще детска работа.



Queen's only


Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: xenox]  
Автор пpocтo1чoвek (непознат )
Публикувано20.10.08 09:29



"защо?"

Само Бог знае. А и всичко има смисъл, за всичко си има план. Мога да изкажа предположение:

Всичките трудности и теготии ни показват и доказват истинността на думите Христови - че и портите адови няма да надделеят над Църквата. В противен случай биха били просто празни приказки и не биха се показали наяве, биха останали просто казани и на ниво "ама ако ако", а знаем, че Бог казва всичко с цел и смисъл. А когато се срещнем с едва ли не непосилна тежест и дори с портите на ада, тогава се сещаме за тия думи и те добиват смисъл. А и в трудностите усещаме Божието присъствие, като някак си чудно и невидимо за нас се спасяваме и преживяваме сред непосилните изпитания. Така като погледнем в историята, виждаме, че всичко е в ръцете на Бога - да ни громи и цери. Така е още от старозаветни времена.



Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: Last Roman]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано20.10.08 10:56



Детска, ама на. И хора са умирали заради тия неща. По-добре, че вече не става така.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: glishev]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано20.10.08 11:10



То е малко като мъж да се целува не със законната си жена. Е какво, ще кажат някои, - нали не правят секс, това не е изневяра. А кой е казал, че само сексът с чужда жена представлява изневяра?

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: glishev]  
Автор kareya (непознат)
Публикувано20.10.08 11:16



Ами лошо е, защото ние обикновените миряни вече се ориентираме трудно - ереси и разколи в самото православие, а пък уния с тези, с които имаме доста различия - чий глас да слушаме и кой водач да следваме..



" Усамотение - колкото е необходимо, общуване - колкото е възможно. "

Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: ask2OO4]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.10.08 11:17



по тая логика - всички изневеряваме.
Древните са казали - дела, а не думи. Така че докато изневярата не е 'подпечатане', то тя не е такава. На думи всички са пекани.



Queen's only


Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: пpocтo1чoвek]  
Автор xenox (елфът савин)
Публикувано20.10.08 11:36



всъщност разликата между православните и еретиците под друговерска власт е следната - православните си запазват вярата и оцеляват с нейна помощ, а еретиците приемат чуждата вяра.



Тема Re: Папата и Вселенският патриарх съмолитстватнови [re: kareya]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано20.10.08 11:42



ереси и разколи има заради това,че хората са решили да си тълкуват Словото както им се вижда добре на тях и според угодата,която те лично получават. За да разбереш Истината трябва да четеш Библията и да искаш лично откровение от БОГА. Не следвай човеци,не уповавай на човеци, а търси на първо място БОГА.

Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.