Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:15 17.07.25 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Из държавния бюджетнови  
Автор Topмyнд (hero of ages)
Публикувано29.08.08 13:34



Попаднах на извадка от

документ

======================================================
Приложение № 3 към чл. 6, ал. 6, от Закона за държавния бюджет за 2008:

Субсидии за вероизповеданията, регистрирани по реда на Закона за вероизповеданията за 2008 г.

1. За ремонт на храмове, издръжка на Българските православни църковни общини в чужбина и на свещенослужители работещи зад граница 750 000 лв

2. За Българската православна църква (в страната) 1 820 000

3. За Мюсюлманското вероизповедание в Република България 240 000

4. За Централния Израилтянски духовен съвет 30 000

5. За Арменската Апостолическа православна църква 45 000

6. За Протестантски и други деноминации 35 000

7. За издаване на религиозна литература, научни и социологически проучвания 30 000

8. За ремонт на сгради в комплекс Рилски манастир 150 000

9. За ремонт на сгради в Троянския манастир 150 000

10. Резерв за възникнали извънредни ситуации 50 000

Всичко: 3 300 000

====================================================

Вижда се че от общо 3.3 милиона, 2.9 са на БПЦ. Също, като цяло, сумите не са големи, и едва ли покриват текущите разходи - дори и тези за БПЦ. Интересно ми е обаче - къде отиват тези пари после. Дали има публично достъпен план за разпределение или поне отчетност.

Редактирано от Topмyнд на 29.08.08 14:12.



Тема Re: Из държавния бюджетнови [re: Topмyнд]  
Автор xaджи Пoптoлeв ()
Публикувано29.08.08 22:55



Самия процес на бюджетиране (от планирането до отчитането) изисква средствата да се изразходват строго целево. Например средствата за ремонт на даден манастир се включват в републиканския бюджет след като е изготвена план сметка какъв точно ремонт ще бъде извършен и какви точно средства ще бъдат необходими за това. Друг е въпроса, че планирането се извършва при едни ценови и макроикономически условия, а пък реалното изразходване се извършва при други условия ама това явно е друга тема и вероятно за друг клуб.

След като се подготви отчета за бюджета за съответната година, той се проверява от Сметната палата и ако има съмнения за неправилно изразходвани средства това се докладва задължително.



Тема Re: Из държавния бюджетнови [re: Topмyнд]  
Автор Пoп Cтaвpи© (Синергетик)
Публикувано30.08.08 11:37



Според тебе колко пари са получили първите християни от бюджета на Римската империя? Ако въобще имат някакво достойноств, ръководителите на въпросните изповедания трябва веднага да върнат парите и да поискат Бог да им прости за проявената глупост и наивност.

Не се ли запитва някой как така всички български граждани финансират чрез данъците си религиозни институции, след като по Конституция църквата е отделена от държавата?

"Синергията e термин от Библията" - ЛюбимеЦ 5 за 4


Тема Re: Из държавния бюджетнови [re: xaджи Пoптoлeв]  
Автор Topмyнд (hero of ages)
Публикувано30.08.08 17:16



За манастира - разбира се. Макар че е странно как помощта и за двата манастира е изчислена еднаква - 150 000 лв. Но възможно е.

А за другите субсидии, казваш, има механизъм за отчитане и проверка от Сметната палата, при съмнения за злоупотреба? Казваш че това в момента работи и няма проблем да се провери, примерно от обществена организация на православни християни?

Все пак църквата не е частна фирма, и би трябвало да има публично достъпни отчети, включително и финансови. Греша ли?



Тема Re: Из държавния бюджетнови [re: Topмyнд]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано30.08.08 18:01



В частта от държавния бюджет естествено, че средствата подлежат на държавен контрол на общо основание, както за всички първостепенни разпоредители на бюджетни срЕдства.

Като цяло обаче тези средства, в частност за БПЦ са нищожни - 7 хилядни от процента от разходната част на бюджета ( 0,007 %)

Те формират приблизително между 5 и 7 процента от бюджета на БПЦ. Останалите 95 % се формират от собствени приходи. На теория и те подлежат на контрол от специализирани органи на самата църква. С измененията на екзархийския устав обаче тези органи се фомират практически от владиците, тоест от основните "харчачи". Класически случай на сливане на функции и оттук предпоставки за вътрешноконфесионална корупция и липса на ефективен контрол.

Радикалната мярка от правна гледна точка е възстановяването на множествеността на юридическите лица в рамките на БПЦ, под формата на мирянски общности в енориите и на монашески братства в манастирите. Разбира се говоря за стопанска самостоятелност и контрол. Догматичната, обрядната и каноничната (с изключение избора на свещеници и игумени) централизация, като свързана с тайнствата трябва да си остане. Всъщност както си е било в българската църква от векове.

Важно е да се разбере,че сегашното положение е от 1948 г. , от прогонването на екзарх Стефан и узурпирането на Евтимиевия престол от банда разколници и слабите духом техни пособници, маши в ръцете на неверниците - болшевики.



Тема Re: Из държавния бюджетнови [re: Topмyнд]  
Автор xaджи Пoптoлeв ()
Публикувано30.08.08 23:13



Засягате проблеми, които са доста парливи.
В процеса на обсъждане на проекта за изменение и допълнение на устава на БПЦ съм предложил моите виждания за финансовата дисциплина, но доколкото разбрах те не се приема еднозначно.
Що се касае до финансовата прозрачност Закона за счетоводството е категоричен и е предписал изисквания за публикуване на финансовите отчети. Друг е въпроса кой и как го спазва.



Тема Re: Из държавния бюджетнови [re: xaджи Пoптoлeв]  
Автор Topмyнд (hero of ages)
Публикувано01.09.08 14:20



Да, парливи са въпросите. А Вашето предложение за подобряване на финансовата дисциплина, бихте ли го споделил?

Редактирано от Topмyнд на 01.09.08 18:28.



Тема Re: енориитенови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор Topмyнд (hero of ages)
Публикувано01.09.08 14:47



Да, явно бюджетните средства на практика са нищожни. Благодарим за точните цифри.

Казваш, решението е - енориите да са юридически лица и стопански независими. Така ли е било до 1945? От друга страна, църковните настоятелства не са ли точно това сега?

Наистина, важно е енориашите са организирани и сплотени. Може би оттам идват основните беди в БПЦ, слабите енории. А вероятно и обществен контрол би имало, поне върху стопанските дела. Само че контролът не винаги е желан...

Редактирано от Topмyнд на 01.09.08 18:28.



Тема Re: Из държавния бюджетнови [re: Topмyнд]  
Автор xaджи Пoптoлeв ()
Публикувано01.09.08 19:12



В края след таблицата като отделно приложение е част от моята разработка. Бях започнал да пиша цялостен проект по устава но впоследствие се отказах по различни причини.





Тема Re: Из държавния бюджетнови [re: xaджи Пoптoлeв]  
Автор Topмyнд (hero of ages)
Публикувано02.09.08 15:05



Прочетох, и ми се струва съвсем разумно и делово предложение. Не разбирам какво е смутило експертите, та са се изказали "нееднозначно". Вероятно са очаквали не цялостен документ, а малки предложения от рода "викарийният епископ да помага на митрополита".

Ако позволиш да резюмирам, предлагаш нова структура - "Финансов църковен съвет" , в която да влизат трима духовници (митрополити?) и шест миряни - трима юристи и трима финансисти. Към него - две под-структури - за бюджет и отчетност, и за финансов контрол.

Освен това - "Пълна независимост на финансовия контрол от органите на управление, които подлежат на контрол.".

Може би тези две неща са подразнили някого - съотношението 2:1, миряни-духовници, и пълната независимост. Като беше намалена квотата на миряните наполовина за събора, дядо Кирил Варненски каза - "благодарете се и на толкова, на вселенските събори не е имало миряни". А да пуснат независим орган от миряни да ги проверява ... кхм.

Интересно - с прилагането на европейското законодателство, няма ли БПЦ някак да бъде задължена да приеме подобен документ, уреждащ финансовата отчетност?

Редактирано от Topмyнд на 02.09.08 15:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.