Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:41 03.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема молитватанови  
Автор arfi (непознат)
Публикувано27.06.08 23:00



Трябва ли човек да си има правило по което да се моли/имам предвид сутрешните и вечерни молитви/,дори и да се принуждава в началото към това правило,за да привикне?



Тема Re: молитватанови [re: arfi]  
Автор isihia (ентусиаст)
Публикувано27.06.08 23:29



Добре е постоянно да призоваваме името Господне.
А правилото - по послушание от духовния наставник.
В молитвеника е дадено точно, но по-важна е вътрешната молитва.
По въпроса за принуждаването, казано е, че царството небесно е ограбвано от насилници...



Тема Re: молитватанови [re: isihia]  
Автор arfi (непознат)
Публикувано28.06.08 12:11



Постоянното призоваване на името Господне е свързано с постоянното помнене на Бога.Вътрешната молитва е именно това постоянно помнене на Бога.Но дали е необходимо винаги да се произнасят и думи,мислено,или шепнешком,или на глас?Както е Иисусовата молитва например и за която има и наставления от светите отци?





Тема Re: молитватанови [re: arfi]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано28.06.08 12:38



Докато се научим на вътрешна молитва е нормално да спазваме определени правила. Затова се и казва - сутрешно правило, вечерно правило. Има много път да извървим с тези правила докато стигнем до вътрешната молитва. А именно светите отци, които са я достигали, никога не са изоставяли даже и тогава молитвените си правила.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: молитватанови [re: arfi]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано29.06.08 00:27



Разсъждавай върху молитвата Отче наш - така е правилно да се молим,защото така каза ИСУС да правим. Разсъжвадай върху всяка една дума от тази молитва,искай от БОГ да ти говори, можеш да се молиш както на теб ти е добре - мислено или със силен глас. По принцип когато се молим СВЯТИЯТ ДУХ ни води в молитвата и ходатайства за нас, можеш да се оставиш Той да те води и да те направлява за какво да се молиш. Не се моли религиозно,помни че стоиш пред Жива Личност и се моли на БОГ като пред Жива Личност. Искай БОГ да ти даде ДУХА Си за да разбираш как да се молиш правилно. Има много хубави молитви на апостол Павел в Ефесяни. Използвай Библията и молитви от Библията за да се молиш - има прекрасни псалми. Молитвениците на мен лично ми се струват високопарни, неестествени и изкуствени. Разгърни един моливеник и прецени ти дали би общувал така с родния си баща, на мен би ми се струвало много изкуствено. Разговаряй с БОГ като с баща си, като с най-добрия си приятел. Прекрасно е че се молиш



Попитах ИСУС: Колко ме обичаш?Толкова!Каза Той......И УМРЯ ЗА МЕН!!!!!

Тема Re: молитватанови [re: Zara_83]  
Автор isihia (ентусиаст)
Публикувано30.06.08 09:25



След като нямате молитвения опит на църквата, не коментирайте молитвените и книги. Молитвеният опит на светите отци идва от общението със Св. Дух, а молитвеното правило на св. Пахомий и началото на "Достойно ест" са дадени от ангели.



Тема Re: молитватанови [re: arfi]  
Автор milend ()
Публикувано30.06.08 10:27



Случвало ли ти се е да опитваш да се молиш и нищо смислено да не ражда главата ти? На мен ми се е случвало.
Е, какво правим в такъв случай? Да цитираме заучени молитви ли? Няма смисъл.
В такъв случай по добре човек да замълчи......
Няма правила според мен. Всичко става според момента. Когато Духът ни води в молитвата - това е истинското! Другото е насилие спрямо Бог.

Исус Навиев 24:15


Тема Един от признаците на еретизма, за който,нови [re: Zara_83]  
Автор _maycal ()
Публикувано30.06.08 10:36



в случая ни свидетелства Зара, е изразеното погазване на апофатичното начало в богословието! Това, за което "пледира" Зара, е фамилиарничене! То е израз на нездрава мистична нагласа!





Тема Re: молитватанови [re: milend]  
Автор _maycal ()
Публикувано30.06.08 10:44



"Случвало ли ти се е да опитваш да се молиш и нищо смислено да не ражда главата ти? На мен ми се е случвало.
Е, какво правим в такъв случай? Да цитираме заучени молитви ли? Няма смисъл.
В такъв случай по добре човек да замълчи......
Няма правила според мен. Всичко става според момента. Когато Духът ни води в молитвата - това е истинското! Другото е насилие спрямо Бог."


Тогава се казва Иисусовата молитва, или само "Господи , помилвай ме"! Царството божие са "граби" от насилници, т.е. необхоидмо е усилие!

По съществен е въпросът за липса на молитва в резултат на крайно чувство за богооставеност!В подобни случаи, обаче, човек трябва да има предвид идеята, че "чувството за богооставеност (може да) е признак на богоизбраност"!



Тема Re: молитватанови [re: _maycal]  
Автор milend ()
Публикувано30.06.08 11:36



Нека на човешката съвест реши кога и какво да се говори. Това ние дар от Бога.

Исус Навиев 24:15



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.