Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Вашето мнение за библията?  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 21:57






Това е един антихристиянски клип в ютюб. Ясно ми е какво мислите за клипа като цяло, не обсъждам това.Там обаче се дават доста цитати от библията, които са верни и които не съвпадат с разбиранията на повечето хора за нормално поведение.Примерно, за това как бременни жени трябва да бъдат изкормвани, как непослушни тинейджъри трябва да бъдат убивани с камъни, как всички, които работят в събота трябва да бъдат убивани с камъни, как е разрешено да заробваш хора и да ги пребиваш и не подлежиш на наказание ако не умрат от побоя веднага и т.н


Тези идеи са очевидно зло.Интересно ми е как някой, който смята библията за пратена от бога и счита това за основа на религията му живее с тези неща.

очаквам коментарите ви



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано17.04.08 22:05



Тези идеи са очевидно зло.Интересно ми е как някой, който смята библията за пратена от бога и счита това за основа на религията му живее с тези неща.

очаквам коментарите ви



Бог е любов.
това е тавтология /аксиома/ за ангели и за християните който познават Бога.
работата е в това,че любовта винаги,ама винаги, наранява и се смята за зло.
ти вярваш ли това?


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано17.04.08 22:06



Тези стихове от Новия Завет ли са?
Мислиш ли че християните считат това за основа на религията?
Какво е за теб християнството?
Толкова лесно ли се оставяш на сатана да те излъже?
Защо за теб е по-лесно да вярваш на сатана отколкото на БОГ?



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 22:07



не, не вярвам в това, че любовта наранява или че е зло

не казваш нищо за изкормването на бременни жени...не ми се вписва това в графата "любов"


и не обсъждам Бог, а библията



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Zara_83]  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 22:16



е ти си евангелистка

тоест не признаваш стария завет

но православни и католици го признават

аз не съм казала аз какво мисля по въпроса, така че не въвличай сатаната който ме бил лъжел и някакви странни изводи в какво ми било лесно да вярвам на мен...това не беше покана за проповед, а за диалог по дадена тема

коментирай нещата както са написани в библията



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано17.04.08 22:17



не, не вярвам в това, че любовта наранява или че е зло

не казваш нищо за изкормването на бременни жени...не ми се вписва това в графата "любов"


и не обсъждам Бог, а библията


всичко ще ти кажа.
но нали трябва да тръгна от някъде.ако трябва да извървиш пеши 10 километра се почва с първата стъпка,нали?
аз не мога веднага да ти дам "коментар",а ти искаш нашите коментари...
разбира се,че по време на дескусията ще кажа защо мисля така и нека другите да преценяват дали е вярнo или не е твърдението ми...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.04.08 22:20



Библията е на около 3000 години и тогавашният 'морал' на юдейския народ /в повечето случаи геноциден спрямо съседните неюдейски племена/ е логично да шокира съвременния цивилизован и образован читател. Но да не забравяме, че това е митология - приказка за големи деца.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 22:25



е и моята теза е такава-че това е книга писана от хора и пълна с тогавашна мъдрост, морал и разбирания, напълно несъответни на цивлизованите

но тук разни хора ме убеждават, че то било имало друг тълкувание и не съм била разбирала мъдростта на таз книга и че тя била писана лично от Бога



за това ги питам какво ще кажет за конкртните цитати



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.04.08 22:31



Древният начин на мислене няма нищо общо със сегашния. За тях така е било правилно. Разбира се днес като по-цивилизовани /в някои аспекти/ и по-хуманни, подобни крайности ни озадачават. Обаче и тук стигаме до двойни стандарти. Например всички се възмущават от гладиаторските игри и публичните екзекуции при римляните, обаче си затварят очите пред явния геноцид срещу населението от Ханаан, описан толкова ярко в Стария Завет.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 22:33



ами точно това питам:

как човек свиква да нарича злото добро, защото било описано в книга, смятаща се за свещена

какво става със съвестта на хората и с морала им, и с любовта им....?



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано17.04.08 22:34



Гледало ли си : "Беджи, Закс и Звездният принц" - това беше отдавна, сега филмът се казва "The Earth Final conflict" и вече не го дават по jetix, ами по axn sci-fi...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано17.04.08 22:35



коментирай нещата както са написани в библията


една аналогия за онова което пише в Библията.
жената е на работа.аз съм нощна смяна и гледам дветe ни малки деца.отивам да пазарува,но преди това вземам въже за простор и ги връзвам и двамата за малките им столчета...

пребирам се.пред дома комшийте,народ и един милиционер.децата реват та се кАсат...
отврям аз,а те на столчетата все така вързани.сополиви,напикани и със сълзи на очите.като ме видяха спряха да реват и по лицата им изгряха усмивки...
на комшийте,народа и милиционера викам."не сте ли виждали деца да плачат!?"
те ми четат конско,а милиционера закона...

не знам какво са си мислили дацата за мене,но важното беше какво аз мися за тях...
предполага,че са мислили че съм най-жестокия баща на света.и са се усъмнили в това,че ги обичам.но,аз наистина ги обичам и за това ги "наранявам".

като бях малък татко така правеше с мене,светла му памет.майка го беше научила.
една нейна колежка отишла да пазарува само за пет минутки и детето,като не било "вързано" взело една отверка и бръкнало в контаката.намерила го майка му опечено...
сега от дещерята имам уники,a от сина,ако е рекъл Бог за коледа...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано17.04.08 22:37



приказка за големи деца.

.. точно там е проблемът, че библията не бива да се чете от порастнали бебета, щото нищо няма да и разберът...





Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано17.04.08 22:42



но тук разни хора ме убеждават, че то било имало друг тълкувание и не съм била разбирала мъдростта на таз книга и че тя била писана лично от Бога.

кои са тези хора!?
вземи та си мери приказките,ако искаш човешки диалог!...
уважавй,за да те уважава,ако не искаш да ядеш "попарата" ми...




изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: nonetheless]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано17.04.08 22:45



.. точно там е проблемът, че библията не бива да се чете от порастнали бебета, щото нищо няма да и разберът...

тия "пораснали бебета" като ги гледам са пубертети.тя си играе с пръсчето,а той още праска "рукавушников"...




изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 22:46



аха, значи има някаква висша любов в това д а изкормиш бременна жена...може би ако не я изкормиш нящо много лощо ще и се случи-ще бръкне в контакта примерно....


общи приказки говориш



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 22:49



нещо плашиш ли ме, кво ли? ти преди ме напсува на майка в тоя форум, та мисля няма да изненадаш ни мен ни друг с попарите си.




иначе-за кои хора-ми примерно модератора преди време, че и Тимотей и други хора, ми обясняваха, че нямало нищо неприемливо във онзи пасаж, дето се казва, че жените трябва да мълчат в църква и ако имат да питат нещо за религията, да питат вкъщи мъжете си.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано17.04.08 22:50



.. и после сверяват къде са съгрешили





Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: nonetheless]  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 22:50



гледало съм го. и какво?



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: nonetheless]  
Автор passion flower ()
Публикувано17.04.08 22:51



христяните нещо съгрешиха в посмислите си тука, май а? добре че неделя е скоро та да се изповядате да ви простят тия скверни мисли.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.04.08 23:15



съвестта, морала и добродетелите са най-лесно модифицируеми, особено когато са подплатени с верата, че "Бог иска така".

Aut Caesar, aut nihil

Редактирано от Last Roman на 17.04.08 23:16.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: nonetheless]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.04.08 23:16



ми земи спри да я четеш.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.04.08 23:17



ръкоблудството е патент на християните - въздържатели, драги.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано18.04.08 07:28



не следя темата от близо - но до колкото виждам passion flower не смята Библията за боговдъхновенна. Мисля ,че той разчита в по голяма степен на собствени сили и в по малка степен на случайността.

Но ние като вярващи , знаем , че няма нищо случайно и нищо не е създадено от нашите ръце. Всичко е дело на Бог. Дори и неговото безверие. Спомнете си за фараон , който не искаше и да чуе за Бог , когато Мойсей го умоляваще и предупреждаваше.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор passion flower ()
Публикувано18.04.08 07:37



е не знам за кого е така, но не за мен и ми е спупер странно да се припсват на Бога ужасии



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано18.04.08 07:38



не ми излизай с лозунги какво смяташ като цяло, а кажи как коментираш конкретните цитати от библията



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано18.04.08 08:22



Аз намирам Библията за Боговдъхновена и себедостатъчна и за Божие Слово :)

Ако имаш някакви цитати - кажи ги
Бенджи Закс и зведния принц - беше хубаво филмче от детските ни години.... хубаво беше да гледаме и Синьо лято.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Akte-X]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.04.08 09:29



Пак казвам - в Библията поуки и митове - много. Но да я приемаме за чиста монета и безспорен исторически източник - това вече е прекалено.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор пpocтo1чoвek ()
Публикувано18.04.08 12:41



Гледал съм го, както и множество други от вида. За мен е нищо повече от провокация и съблазън. Но може би си струва да получи накакъв отговор. Предполагам, какъв може да е отговорът, но се надявам някои сериозни и компетентни хора да си дадат отговорите. За съжаление до сега никой запознат не се е обадил и мненията нагоре са само (съвсем откровено) бълвоч.

Редактирано от пpocтo1чoвek на 18.04.08 12:42.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано18.04.08 12:56



абе спри с лозугите бе

искам конкретни мнения за конкретни неща, а не общи и абстактни твърдения

има доста цитати в клипа, който дадох-на английси са обаче, не знам дали четеш



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: пpocтo1чoвek]  
Автор passion flower ()
Публикувано18.04.08 12:57



естествено, че е провокация

това е антихристиянско клипче

но цитатите са точни и искам да знам какво мислят хората за ТЯХ, не за клипа или идеите в него.Ясно, че тук никой няма да ги споделя и не за това питам.



Тема цитатитенови [re: passion flower]  
Автор passion flower ()
Публикувано18.04.08 13:05



Цитатите са :

Изход 31:15
Деуторономи 13:13-19 /не знам как е на български тази глава/
Левит: 20-10; 20-13
Деуторонроми 21
Левит 25:44
Изход 21:20
Исая 13
Хосеа 13/не знам как е на български името/
числа 31



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано18.04.08 13:06



чета английски , но мога да ти дам клип на сирийски и да ти кажа - оправяй се .
Хайде кажи ми цитати те. Хич не ми се занимава да гледам нещо не полежно. Ако искаш да разбереш нещо, питай. Кои зитати те интересуват.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано18.04.08 13:08



е като четеш, какво още искаш да ти дам? дала съм ти ги. Ако те е страх да ги гледаш да не би да не можеш да кажеш нищо, кажи си.





Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано18.04.08 14:06



Изход 31:15
15 Шест дена да се работи, а седмият ден е събота за света почивка, света Господу; всеки, който работи в съботния ден, непременно да се умъртви.

както знаеш Шабат е ден отреден за Бог (от самия Бог). Няма тън мън. Почиваш. За нас християните това е Неделя - възкресението на Христос. Първия ден от седмицата. Докато Събота е 7мия ден от седмицата. В битие се казва , че Бог сътвори земата, небето , всичко що е в небето , небесните светила - звездите - вселената, всичко що е на земята за 6 дена. А на седмия си почина. На 7мия ден Бог постановява всички да си почиват от всекидневните си задължения, като го прославят. Неподчинението на тази заповед е ГРЯХ. Всеки грях заслужава смърт. И това неподчинение заслужава смърт. Аз тук обаче изключвам хората който не могат да не работят, да кажем като лекари , полицаи , пожарникари, тези които работят в атомни централи.

Второзаконие 13:13-19
13 Някои подлеци, излезли изсред тебе, са отклонили жителите на града си, като са казали: Да идем да служим на други богове, които вие не сте знаели,

Тук се казва, че ако някой престъпи първата заповед: Да нямаш други Богове освен Мен , да не им се кланяш и да не им служиш и особено като завлече други хора с него си , подтиквайги ги да идолопоклонстват. Бог казва по добре да се умъртвят. Защото те са изсъхнали дървета. Нито могат да се напоят, нито плод да дават.

Левит: 20-10; 20-13
10 Ако прелюбодействува някой с чужда жена, тоест, ако прелюбодействува някой с жената на ближния си, непременно да се умъртвят и прелюбодеецът и прелюбодейката.

Имаме престъпване отново на една от заповедите, а именно 7-мата заповед - Не прелюбодействай!
В седмата заповед се изисква да опазваме моралната чистота в сърце, думи и поведение - както своята собствена, така и на ближния ни - I Кор.7:2-3,5; I Сол.4:3-5.
В седмата заповед се забранява всякакви порочно мисли, думи , действия. Мат. 5:28; Еф.5:3-4

Левит: 20-13
13 Ако някой легне с мъжко, като с женско, и двамата са извършили гнусота; непременно да се умъртвят; кръвта им да бъде върху тях.
Както при седмата , така и продължението на седмата заповед осъжда всякакво нечисто дело , мисъл или дума. Хомосексуализма е несто и мръсно неща. Гнусото е и заслужава смърт (справка Содом и Гомор)

Второзаконие 21
Тук се говори за убийство . Господ казва ,че ако не си видял или не си извършил убийството - няма да има наказание. При война можеш да взимаш пленници. Жената пленник е пленник! Обръсването на главана на жена е била срамно по онова време. Тя е трябвало да се срамува ,че е тръгнала против Бог. След това се говори за първородството. Няма значение дали първородния ти син от жена ти или от нелюбимата. Той става наследник на целия имот. По Библейки закон първородния син взима двойно , което взимат останалите. Ако имаш двама сина , първия от тях ще вземе 2 къщи , а втория 1. След това се говори за непокорствто. И точно тук се нарушава друга божа заповед 5-тата -> Почитай майка си и баща си. Основанието за петата заповед е обещанието за дълъг живот и благополучие (доколкото те ще послужат за слава на Бога и за доброто на човека) на всеки , които спазва тази заповед - Изх. 20:12; Втор. 5:16; Еф. 6:2-3

Левит 25:44
43 да не господаруваш над него жестоко, но да се боиш от своя Бог.
44 А колкото за робите и робините, които ще имаш, - от народите, които са около вас, от тях да купуваш роби и робини.
Тук се говори за роби и робини. Имаш право са имаш роби и робини само 7 години, ако робите ти искат след това да си тръгнат нямаш право да ги спираш. Ако искат да останат ти си длъжен да ги държиш на работа. Робите са имали право да забогатеят - се казва по надолу в главата. Което изключва нашата представа за роб (асуциация с робите в памуковите плантации).

Изход 21:20
Тук се говори за възмеждие.Ако нараниш човек като го удариш , но не го убиеш - не заслужаваш смърт. Наранения може да поиска "отплата" за действията ти. Може да поиска да му работиш известно време, може да поиска да ти причини това което ти си причинил , като те удари по същия начин или може да те пусне.
Тук е мястото да кажа ,че смъртното наказание , трябва да се извършва, тогава и само тогава когато наранената страна го изисква. Както Библията е против затвора - защо? - защото Библията изказва мнение по въпроса - а то е , че трябва да има възмеждие. Крадеца трябва да върне 7мо кратно ,даже май беше 77кратно ( не си спомням точно). Когато един крадец лежи в затвора , той не се издължава на пострадалата страна. А точно обратното. Тъй като затворите се издържат от данъжи. Крадеца "законно" краде пари от наранената страна за да може да живее в затвора.

Исая 13 както и Осия 13
не мога да тълкувам тази част. Не съм толкова напред. Ако някой може да помогне - ще се радвам. Хем ще науча нещо ново :)
Е , ако чета достатъно съсредоточено може би , ще разбера. Но не искам да рискувам . Може да се получи точно обратното.

числа 31
Говори се за война. Израелтяните трябва да отмъстят на мадиамците и след това се говори за данък към Бог - а именно Десятъка.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.04.08 14:54



Тъй говори Господ Саваот: спомних си онова, което Амалик стори на Израиля, как той му се изпречи на пътя, когато тоя идеше из Египет; иди сега и порази Амалика (и Иерима) и изтреби всичко негово (не взимай за себе си нищо от тях, а унищожи и предай на заклятие всичко негово); не го щади, а предай на смърт от мъж до жена, от момък до кърмаче, от вол до овца, от камила до осел. (1 Самуил, 15:2-3)

"И рече Бог (Иехова) на Авраама: а ти запази Моя завет, ти и твойте потомци след тебе в родовете им. Този е моят завет...целият мъжки пол у вас да бъде обрязан... А необрязаният от мъжки пол, който не обреже крайната си плът (на осмия ден), тая душа ще се изтреби..." [Бит. 17:9, 10, 14]

--- "И рече Моисей: тъй говори Господ (Иехова): около полунощ Аз ще мина посред Египет,
и ще умре всеки първороден син в Египетската земя от първородния син на фараона...до първородния син на робинята...а у Израилевите синове нийде куче език няма да помръдне нито против човек...за да познаете, каква разлика прави Господ (Иехова) между египтяни и между израилтяни. "[Изх. 11:4, 5, 7]

--- "Ти водиш с Твоята милост тоя народ, който ти избави, и го придружаваш със силата Си в жилището на Твоята светиня. Чуха народите и треперят: ужас обзе филистимските жители. Тогава се смутиха едомските князе, трепет обзе моавските главатари, паднаха в униние всички ханаански жители." [Изх. 15:13, 14, 15]

--- "...око за око, зъб за зъб, ръка за ръка, нога за нога, изгоряло за изгоряло, рана за рана, натъртено за натъртено..."[Изх. 21:24, 25]

--- "Който принася жертви на богове, освен на едного Господа (Иехова), да бъде изтребен."[Изх. 22:20]

--- "Пазете съботата, защото тя е света за вас: който я оскверни, да бъде предаден на смърт; който в тоя ден върши работа, тая душа трябва да бъде изтребена измежду народа си."[Изх. 31:14]

--- "...турете всеки меча на бедрото си, преминете през стана от врата до врата и назад, и всеки да убива брата си, всеки приятеля си, всеки ближния си. Тогава Левиевите синове сториха според Моисеевата дума: и в оня ден паднаха от народа около три хиляди души."[Изх. 32:27, 28]

--- "...никой от твоето семе през всичките им родове, който има телесен недостатък, не бива да пристъпва, за да принася хляб на своя Бог (Иехова)... нито човек сляп, нито хром, нито крънонос, нито такъв, комуто ногата е строшена, или ръката строшена, нито гърбав, нито дръглив, нито с белмо на окото, нито крастав, нито келяв, нито килав...защото има недостатък върху него: той не бива да безчести моето светилище..."[Лев. 21:17,18,19,20,23]

--- "Тогава Моисей говори на синовете Израилеви и изведоха хулителя вън от стана и го убиха с камъни..."[Лев. 24:23]

--- "Когато синовете Израилеви бяха в пустинята, намериха едного, че береше дърва в съботен ден...и го убиха с камъни, и той умря, както заповяда Господ (Иехова) на Моисея."[Числ. 15:32, 36]

--- "И порази го Израил с нож и завладя земята му..."[Числ. 21:24]

--- "И те поразиха него и синовете му и целия му народ, тъй че ни един не остана жив; и завладяха земята му"[Числ. 21:35]

--- "Тогава Моисей каза на съдиите Израилеви: нека всеки убие своите люде..."[Числ. 25:5]

--- "...считайте за врагове мадиамците и ги поразявайте..."[Числ. 25:17]

--- "...и избиха всички от мъжки пол...убиха и мадиамските царе...убиха с меч Валаама...Мадиамските пък жени и децата им синовете Израилеви ги взеха в плен...и всичкия им имот заграбиха...и всичките им градове...и всичките им села с огън изгориха...И заробените и плячката и заграбеното представиха пред Моисея, пред свещеник Елеазера и пред обществото на синовете Израилеви... И се разгневи Моисей на военачалниците: защо оставихте живи всички жени?... Избийте всички деца от мъжки пол, избийте и всички жени!..." [Числ. 31:7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 17]

--- "...и всеки от вас въоръжен премине Йордан пред Господа (Иехова), докле не изтреби Той пред Себе Си Своите врагове..."[Числ. 32:21]

--- "...тогава превзехме всичките му градове, предадохме на заклятие всички градове, мъже, жени и деца, не оставихме никого жив."[Втор. 2:34]

--- "И Господ (Иехова), Бог наш, предаде в ръцете ни и Ога, царя васански, и целия му народ; и разбихме го, тъй че от него не остана никой жив...И ние ги предадохме на заклятие...като
предадохме на заклятие всеки град с мъжете, жените и децата...и плячките от градовете разграбихме"[Втор. 3:3, 6, 7]

--- "И ще изтребиш всички народи ...: да ги не пощади окото ти !" [Втор. 7:16]

--- "...Той ще ги изтреби и ще ги повали пред тебе, и ти ще ги изгониш и погубиш...."[`Втор. 9:3]

--- "Ако тайно те надумва брат ти, бащиният ти син, или майчиният ти син, или син ти, или дъщеря ти, или твоята обична жена, или приятелят ти, който е за тебе както душата ти, като казва: "да вървим и да служим на други богове..."...не се съгласявай с него и не го слушай; и да се не смили окото ти над него, не го жалей и не го прикривай, но го убий; нека първом твоята ръка бъде върху него, за да го убие, - а сетне ръцете на целия народ; убий го с камъни, да умре..."[Втор. 13:6, 8, 9,10]

--- "...погуби жителите на оня град с острието на меча, предай на заклятие него и всичко, що е в него...и изгори с огън града..."[Втор. 13:15]

--- " Не яжте никаква мърша; дай я на чужденеца...нека той я яде, или продай му я, защото ти си народ свет за Господа (Иехова), твоя Бог." [Втор. 14:21]

--- "В седмата година опрощавай...всеки, който е дал назаем на ближния си, да опрости дълга и да го не дири от ближния си, или от брата си...но от чужденец дири... и ти ще даваш назаем на много народи, а сам няма да вземаш назаем; и ще владееш над много народи, а над тебе няма да владеят."[Втор. 15:1, 2, 3, 6]

--- "Ако...тръгнат и почнат да служат на други богове, и се поклонят тям, или на слънцето, или на месечината, или на всичкото небесно войнство...изведи оня мъж, или оная жена, които са сторили това зло, при вратата си и ги пребий с камъни, да умрат."[Втор. 17:2, 3, 5]

--- "Кога дойдеш в земята, която Господ (Иехова), Бог твой, ти дава, и я завладееш...постави си цар измежду братята си; не бива да си поставяш за цар чужденец, който не е твой брат."[Втор. 17:14, 15]

--- "Aко се съгласи на мир с тебе и ти отвори портите, целият народ, който се намира в него, ще ти плаща данък и ще работи. Ако пък се не съгласи на мир с тебе и воюва с тебе, обсади го и, когато Господ (Иехова) , Бог твой, го предаде в ръцете ти, погуби с острието на меча всичко мъжко в него. Само жените, децата, добитъка и всичко, що има в града, всичката му плячка вземи за себе си...Тъй прави с всички градове, които са от тебе твърде далеч, които не са градове на тия народи. Но в градовете на тия народи, които Господ (Иехова) , Бог твой, ти дава да владееш, не оставяй жива нито една душа, а предай ги на заклятие..."[Втор.20:11-17]

--- "На чужденец давай с лихва, а на брата си не давай с лихва..."[Втор. 23:20]

--- "Господ (Иехова), Бог твой, ще те постави по-горе от всички народи на земята" [Втор. 28:1]

--- "...Той ще изтреби тия народи отпред тебе, и ти ще ги завладееш."[Втор. 31:3]

--- "Блажен си ти, Израилю! Кой е като тебе, народ пазен от Господа (Иехова), Който ти е щит закрилник и меч на славата ти? Твоите врагове ти се покланят, и ти тъпчеш вратовете им."[Втор. 33:29]

--- "И предадоха на заклятие всичко, що беше в града - мъже и жени, млади и стари, волове, овци и осли, всичко с меч изтребиха."[Нав. 6:20]

--- "... израилтяните избиха всички гайчани,... Погиналите в тоя ден мъже и жени, всички гайчани, бяха 12 хиляди... само добитъка и плячката синовете Израиллеви поделиха помежду си...Тогава Иисус (Навин) изгори Гай и го обърна на вечни развалини, на пустиня до днес, а гайския цар обеси на дърво..."[Нав 8:24-29]

--- "В същото време Иисус (Навин), като се върна, превзе Асор и царя му уби с меч...и избиха с меч всичко живо, що беше в него, като предадоха всичко на заkлятие: не остана нито една жива душа... А всичката плячка от тия градове и всичкия добитък си разграбиха синовете Израилеви; a всичките люде избиха с меч, тъй че всички бяха изтребени: не оставиха от тях ни една душа...и всичките им царе хвана, порази ги и изби."[Нав. 11:10, 11, 14, 17]

--- "Тогава Иуда потегли, и предаде Господ(Иехова) хананейци и ферезейци в ръцете им, и те избиха от тях във Везек десет хиляди души...Адони-Везек побягна, но те се спуснаха подире му, уловиха го и отсякоха палците на ръцете и нозете му."[Съд. 1:4, 6]

--- "И каза Аод: царю, имам до теб дума Божия(на Иехова). Еглон стана от стола,... Аод простря лявата си ръка, и взе меча от дясното си бедро и го заби в корема му, тъй че след острието влезе и дръжката, и тлъстината закри острието, понеже Аод не извади меча от корема му, и той влезе в задните части."[Съд. 3:21,22]

--- "Тогава избиха около десет хиляди моавци, все здрави и силни, и никой не избяга."[Съд.3:29]

--- "Иаил, Хеверовата жена, взе един кол от шатрата, взе и чук в ръката си, и отиде при него полекичка, та заби кола в слепите му очи, тъй че влезе в земята; а той от умора спеше, - и издъхна."[Съд. 4:21]

--- "...аз ще разкъсам тялото ви с тръне от пустинята и с бодили."[Съд. 8:7]

--- "...иди предай на заклятие нечестивите амаликци и воювай против тях, докле ги изтребиш."[1Цар. 15:18]

---"Но Самуил рече: както мечът ти лишаваше жени от деца, тъй и майка ти между жените нека бъде лишена от син. И разсече Самуил Агага пред Господа (Иехова) в Галгал."[1Цар. 15:33]

--- "И Давид рече на ония, които стояха с него: какво ще сторят на оногова, който убие този филистимец и снеме позора от Израиля? Защото, кой е този необрязан филистимец, дето тъй хули воинството на живия Бог (Иехова)? ...лъв и мечка е убивал твоят раб, и с тоя необрязан филистимец ще стане същото...Не бива ли да ида и да го поразя...? Защото кой е тоя необрязан?[1Цар. 17:26, 36]

--- "...сега ще те предаде Господ (Иехова) в ръката ми, и аз ще те убия, ще снема от тебе главата ти, и ще дам твоя труп и труповете на филистимската войска на птиците небесни и зверовете земни...с прашка и камък надви Давид филистимеца; удари филистимеца и го уби...и като стъпи върху филистимеца, взе та изтегли меча му из ножницата, удари го и отсече с него главата му."[1Цар. 17:46, 50, 51]

--- "И царят рече: Ахимелехе, ти трябва да умреш, ти и целият ти бащин дом. И царят рече...: идете убийте свещениците... И Доик идумеец отиде, нападна върху свещениците, и уби в оня ден осемдесет и пет мъже... порази с меч и Номва, свещенически град; уби с меч мъже и жени, момчета и кърмачета..."[1Цар. 22:16, 17, 19]

--- "И оня ден Давид каза: всеки, убивайки иевусейци, нека поразява с копие и хроми и слепи, които мразят душата Давидова. Затова се и казва: сляп и хром няма да влезе в дома Господен (на Иехова)."[2Цар. 5:8]

--- "Иоав каза на Амесая: здрав ли си, брате? И Иоав улови с дясната си ръка брадата на Амесая, за да го целуне. Амесай обаче не се предпази от меча, що беше в ръката на Иоава, и тоя го прободе с него в корема, тъй че вътрешностите се изсипаха на земята, и не го удари втори път, и той умря."[2Цар. 20:9, 10]

--- "...и ги предаде в ръцете на гаваонци, и те ги обесиха посред бял ден на планината пред Господа (Иехова)."[2Цар. 21:9]

--- "Аз гоня враговете си и ги изтребвам, и се не връщам, докле ги не унищожа. Изтребвам ги и ги поразявам, и те не стават и падат под нозете ми. Те викат, но няма кой да ги избави, стривам ги като земен прах, като улична кал ги мачкам и ги тъпча." [2Цар. 22:38, 39, 42, 43]

--- "Хенаановият син Седекия си направи железни рога и рече: тъй казва Господ (Иехова): с тия ще избодеш сирийци, докле ги изтребиш.[3Цар. 22:11]

--- "...тъй говори Господ (Иехова), Бог Израилев: помазвам те за цар над народа Господен (на Иехова), над Израиля, и ти ще изтребиш дoма на Ахава, твоя господар, за да отмъстя за кръвта на всички раби господни (на Иехова), паднали от ръката на Иезавел; и ще погине целият дом Ахавов, и ще изтребя у Ахава всичко..."[4Цар. 9:6, 7, 8]

--- "В третата година на Осия...се възцари Езекия, син на юдейския цар Ахаз...Той вършеше каквото беше угодно пред очите на Господа (Иехова), по всичко тъй, както правеше неговият отец Давид...И Господ (Иехова) беше с него: навред, дето и да ходеше, той постъпваше благоразумно...Той порази филистимци до Газа и в нейните предели: от стражарска кула до укрепен град.[4Цар. 18:1, 3, 7, 8]

--- "Защото всички богове на народите са нищо, а Господ (Иехова) небесата сътвори... въздайте Господу (на Иехова) племена и народи, въздайте Господу (на Иехова) слава и чест...Трепери пред него цяла земьо...спаси ни, Боже (Иехова), Спасителю наш! събери ни и ни избави (нас, евреите) от народите...да се хвалим с Твоята слава!"[1Пара. 16:26-35]

--- "Цар Давид дойде, застана пред лицето Господне (на Йехова) и каза:... кой е подобен на Твоя народ Израил, едничък народ на земята, при който е идвал Бог (Иехова), да го изкупи за Свой народ, за да си направи име чрез велико и страшно дело, - чрез прогонване народите от лицето на Своя народ...След това Давид порази филистимци и ги покори... порази и моавци, и моавци станаха роби на Давида...Давид порази и суавския цар Адраазара...Давид порази двайсет и две хиляди сирийци...и сирийците станаха на Давида роби...И Саруевият син Авеса порази в Солна долина осемнайсет хиляди идумейци...и всички идумейци станаха роби Давиду. Господ (Иехова) помагаше Давиду навред, дето и да идеше. "[1Пара. 17:16, 21 ; 18:1-13]

--- "А людете, които бяха в него, извеждаше и ги затриваше с триони, железни млатове и брадви."[1Пара. 20:3]

--- "...земята, в която отивате, за да я завладеете, е земя нечиста; тя е омърсена с нечистотиите на другоплеменните народи, с техните гнусотии, с които са я напълнили от края до край с мръсотиите си. Затова, не давайте дъщерите си на синовете им и дъщерите им не взимаите за синовете си, и не търсете мира им, нито благата им до века, за да се yтвърдите и храните с благата на тая земя и да я предадете в наследство на синовете си до века."[1Ездр. 9:11, 12]

--- "...Господи (Иехова), защото ти за нас си създал тоя свят. А за другите народи, произлези от Адам, ти каза, че те са нищо, че приличат на слюнка..."[3Ездр. 6:55-56]


тук има още апокалиптични закани срещу "неверниците":



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 15:33



коментирай нещата както са написани в библията

Трудно изискване.


Така човек може да забележи, че старият и новият завет нямат почти нищо общо и започва да се чуди чий сън всъщност е Христос, щом е в такова противоречие с предполагаемия баща.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: nonetheless]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 15:35



Ами как, като тя вярват и в картинките!





Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 15:39



Не е ли много уморително и обидно да търсиш оправдания за слабоумни жестокости?

Много по-разумно е да се приеме, че библията е писана от хора, или че бог мрази. И тогава новият завет увисва.

Редактирано от Kaлoмaин на 18.04.08 15:42.



Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано18.04.08 15:51



Като се сравнят тези принципи с това което Новият завет въвежда да ги замени, още по-ясно се вижда колко много се е развила тази общост за да може да осъзнае полезността на принципите от Новият завет.
През ранните времена, описани в Стария завет в морално отношение (от наша гледна точка) хората са приличали повече на зверове. Доминантна черта в тяхното поведение е била агресивността - "необходимо зло" за да оцелеят в тогавашната среда.
За да бъде накарано това подобие на стабо на върви в избрания от Бога за тях път е било нужно нещо като дресура. Общуването с тях явно е било възможно само на примитвно ниво.
Сега например ние като пишем тези букви те не могат да се пренесат директнно в този вид, а се кодират в двуични кодове за да могат да бъдат "разбрани" от комютъра.
Това не знам дали го обясних добре, но сега нямам време да го изразя по-добре. Надявам се схващате основната идея в написнато. Ако не сори.



Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано18.04.08 15:54



хахахаха
това само един невярващ може да го измисли
А те са много сред православните

внимавай - кандилото да не те перне по челото и дървения ти философски чук да не падне върху теб

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!

Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано18.04.08 15:57



Не е ли по-разумно, че сега ако не можеш да облечеш бебешките си дрехи ти просто не съществуваш?





Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор nonetheless (старо куче)
Публикувано18.04.08 15:59



.. ами да, няма картинки,.... не я ща тая книжка...





Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 16:14



Не съм православна.
Просто ми стана жал за теб като те гледам как се опитваш да носиш отговорност за чужди жестокости.


Но пък все забравям, че това го е направил Исус! За вас! Много е удобно.



Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.04.08 16:19



личностен мазохизъм се нарича това поведение.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: цитатитенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано18.04.08 16:20



Kaлoмaин - за кои нас ???

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 16:22



Значи смяташ, че всички тези жестокости са оправдани? И не си съгласен да се отречеш от тях?



Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.04.08 16:25



по-лесно е камила да се провре през иглено ухо, отколкото християнин да признае, че насилие в името на Бога е престъпление.



Aut Caesar, aut nihil

Редактирано от Last Roman на 18.04.08 16:27.



Тема Re: цитатитенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 16:27



През ранните времена, описани в Стария завет в морално отношение (от наша гледна точка) хората са приличали повече на зверове. Доминантна черта в тяхното поведение е била агресивността - "необходимо зло" за да оцелеят в тогавашната среда.


Странно е, че го казваш. Първо - защото църквите имат определено старозаветно поведение спрямо "диваците" и "езичниците". И второ - защото по същото време в Египет не са били диваци и варвари. Точно юдеите ли намерихте за вземете за еталон?





Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано18.04.08 16:32



Еталон за какво?
Никой не е твърдял , че египтяните са били диваци!
Нито пък , че израелтяните са били диваци!
Или бъркаш темите или изместваш много "яко" темата

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 16:34



Лошо е, когато страхът от признание на една грешка е по-силен от стремежа да се знае истината.

Или може би чакат да мина достатъчно време за да се обяви за грешка на растежа. Оправдаха Галилей, сега остава и да се извинят например за изгарянето на книгите на мексиканците.



Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.04.08 16:37



как бре, разрушаването на 'бесовски' цивилизации винаги е оправдано. Виж цитатите, които съм дал.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 16:38



Цитирах черната дупка.
Ти също си му отговорила - прочети го пак.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Topмyнд (Ignoramus)
Публикувано18.04.08 16:44



Ха-ха, стига бе. Това клипче е правено от абсолютен невежа. Едва ли мислещ човек ще се хване на тия елементарни манипулации

Аре нема нужда...



Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано18.04.08 16:47



Ако съдим от гледна точка на сегашните ни морални норми са си били "диваци". За времето си Египтяните може да си били "технологично" напреднали. Това не им е пречило при погребването на фараоните да затватят живи хора в пирамидите.
Тези откъси от библията извадени от контекста на съдържанието нищо не доказват.
Това са в основни линии наказания за престъпване на законите валидни тогава за еврейското племе. За нас изглеждат много сурови. Така е, но ако трябва да сме непредубедени трябва да изхождаме от тогашаното духовно и морално ниво на племената.
За много Европейски страни смъртното наказание в наши дни изглежда жестоко, но все още има държави в които то се прилага.
Та сравнения могат да се правят само в контекста на действащите за онези времена морални норми.



Тема Re: цитатитенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.04.08 16:49



Това не им е пречило при погребването на фараоните да затватят живи хора в пирамидите


Tи това сериозно ли, или само за майтап го каза?

Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 16:51



За тези, които го размятате като талисман и оправдание. Оправдавате с него жестокост - въпреки, че той не е бил жесток. Оправдавате с него убийства - въпреки, че той не е убил. Оправдавате алчност - въпреки, че той не е искал нищо. Поне според същата тази книга.

Той би ли търсил оправдания за цитатите?



Между другото ако не ми прикачаш отговорите зад мои постинги има голяма вероятност да ги пропусна.

Редактирано от Kaлoмaин на 18.04.08 16:54.



Тема Re: цитатитенови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 17:00



Не бях внимателна, цезар.

Не разбрах веднага височайшата ви воля. Естествено веднага ще сменя позицията на 180 градуса. Ама друг път.



Тема Re: цитатитенови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 17:00



Бас, че наистина го мисли!

И не само той!



Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.04.08 17:13



това им е проблемът на верващите - верват на какви ли не глупости.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: цитатитенови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано18.04.08 17:19



Ами ако наистина можеха да преместват планини? Представи си тогава какво щеше да стане.





Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано18.04.08 23:33



Имената на книгите се превеждат се съответно Второзакони и Иосия.

Самите коментари на стиховете, които си направила по-горе, са неверни. Всеки може да си хване някакво твое изречение и като го извади от контекста да те изкара най-кръвожадния човек на земята. После как можеш да убедиш хората, че не си имала предвид нищо такова? Някои ще ти повярват, други не. Общо взето и за Стария Завет е същото. Един и същ Бог е дал и двата завета - това е истината.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: цитатитенови [re: ask2OO4]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано18.04.08 23:53



Един и същ Бог е дал и двата завета - това е истината.


това е голямата истина!
в Първия завет е завет - Договор.от едната страна Бог,а от другата - Израел.ако Израел спазва "клаузите" по Дoговора,то Бог ще спазите Свойте.ако Израел не спази обещанията си,то Бог налага санкцийте "записани" в Договора...
Втория завет не е Договор,а "Завещание".той е подписан едностранно от Бога и влиза в сила след "смърта Mу".в него нЕма "клаузи" за изпълнение,защото е "дарение" според волята на Завещателя.той може и да не е "фамилярно - Изрaлско".може и да е "нефамилярно - езическо"...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: цитатитенови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано19.04.08 00:04



Естествено, че вторият Завет е всъщност завещание. Но завещанието важи за синовете, а не за чуждите. Завещанието е подписано едностранно, но дали ще сме синове и дали ще получим дял в наследството - това зависи и от нас, понеже ние сме синове по осиновение, а не по родство, какъвто е само Христос.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: цитатитенови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.04.08 01:27



не договор, а диктат.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано19.04.08 01:58



Поздравления, че пусна темата! Тема със същия клип съм пускал в Християнство, но я триеха, щото го сметнаха за "провокация", а и нали съм си по принцип "персона нон грата" по ристенските клубове.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: бeзпътeн]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.04.08 02:02



тука модовете просто са заспали, а и ти едно време пускаше линкове от по-друго естество.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 03:43



мда...за такива става дума





Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 04:00



никой не ти е дал право да решаваш ти, че можеш да пуснеш лекари , пожарникари и т.н....Да не говорим, че много хора просто нямат избор.Ставаш продавачка и шефа ти казва-тая събота и неделя работиш. И ти ако искаш да имаш с какво да си нахраниш децата-работиш. А според библията и без никакви уговорки и извинения за това трябва да те пребият с камъни.Лекарите не са изключени от това число.


На будистите, примерно, Бог не е казвал "Да нямаш други богове освен мене", и те си правят каквото си знаят от векове...Значи ако дойде един евреин/християнин и им каже-вие трябва да се покланяте на нашия бог, и те откажат, тогава значи трябва да ги убиеш. Хм..сигурно китайците са християни тогава..а може би евреи...


Ако се избият всички прелюбодейци подозирам, че световното население ще се намали с около 95%.Да не говорим за морланите импликации от това.


Да, знам, че и хомосексуалистите трябва да избием...ама че те са родени така и че нямат никаква вина за това, и че всъщност никому не вредят, и нищо лошо не правят...кво ти пука.Изтребвай ги.


Тръгнал е против Бога- кой?Врагът?Кой е враг?Този който живее в земи, в които ти искаш да се заселиш. Той няма друга вина, освен че е на пътя на алчността ти. Ами "врагът" мисли, че ти си тръгнал срещу Бога. И как тази жена,която си пленил е забраменяла, че става дума за първороден син от нея? Или ти си я изнасилил междувременно и то докато си женен?Това не беше ли престъпление заслужаващо смърт и кой по-точно тръгва сещу Бога изнасилвайки пленени жени?!?!?


А какви са тия работи за ИМАНЕТО НА ПРАВО да имаш роби и робини?! Ами ако някой от братска турция, дойде отвлече ти децата и ги държи 7 години като роби, като гледа да ги бие не колкото да умрат, ами малко по-малко?Ти как ще погледнеш на това? И наричаш книга, която поощрява робството "свещена"?????


Абе...като гледам преразкваш ми за какво се говори в пасажите, като че тия неща са най-нормалните и най-прекрасните и едва ли не проблем няма.Не си казал как така тези зверства изсведнъж стават ОК.

Това са чудовищни неща, според които ако някой третира теб или децата ти ще нададеш вой до небето.И не само ти ами цялата световна обшественост ще нададе вой.И правилно.

Така и не получавам отговор-как живеете с това да наричате тия зверства и морално падение "Свещени".Как съвместявате морала си с тези текстове.



Тема Re: цитатитенови [re: ask2OO4]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 04:05



да бе... изкормването на бременни жени, в какъв котекст ще го сложиш, че да има друг смисъл и да е оправдано? Айде не се излагай.Някои неща са си каквито са си. Или я да видим ако тая бременна жена, дето агитират да бъде изкормена беше жена ти, бременна с детето ти, дали ше си супер доволен, че ще бъде изкормена?Може би бог така е казал, а?



Тема Re: цитатитенови [re: ask2OO4]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 04:07



чудно завещание си приел

наредби за изкормване на бременни, притежание на роби, избиване на деца и прочее



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Topмyнд]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 04:08



клипа не коментираме

не цитатите са от библията и грепка в тях няма

за тях питам



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 11:05



МНого бъркаш, щото Христос , дойде да изпълни закона и да плати за нащия бънт на кръста.

Нали сме Новозаветни хора - не е нужно вече да "убиваме с камъни". Павел нали каза ,че когато човек е в грешка, отиди и му кажи , ако не те послуша, доведи следващия път 2ма или 3ма с теб които безпристрастно да потвърдят думите ти и ако пак не се вслуша в съвета ти - трябва да го смяташ за езичник.

Будистите - На всички хора им е казано "Да нямаш други Богове освен Мен". Да не говорим , че живеем в Новия завет и както Павел каза - няма грък , няма юдеин всички сме братя и сестри в тялото. Щом будистите имат други богове ние трябва да ги сметнем за езичници.

Има пасаж в Словото който казва,,че ако мъж легне със жена (няма значение дали се познават или не) той трябва да се ожени за нея.

Хомосексуалистите не са родени така! В Генетичния Код нищо е е объркано, те са нормални хора , ако гледаме само генетичния код. Но тяхната психика е извратена. Бог се погнусява от такива - както е писано "това е гнусота".

За твое съжаление и за моя радост не всички мислят като теб :). Е ако мислиха като теб, нямаше да има държави. И все още можехме да живеем в "шатри".

Пак нищо не си разбрал за робството. Ти приемаш робството като "500 години турско робство" - Но това не е така. Робството преставлява, да работиш за даден човек. Семейството ти да зависи от него - тоест от парите които той ще ти даде (като заплата). Никъде не е казано ,че робът е вземан на сила, отделян от семейството си - НИКЪДЕ! Представата ти за робството е изкривена. Това което ти наричаш робство , аз наричам геноцид.
Дори сега когато работим за нашите началници , всеки ден, ние сме техни робове. От тях зависи нашето препитание - хляба на масата. А човек зависим лие от някой по такъв начин - значи е роб!

Не разбрах какво става ОК ?

Няма начин някой да се държи така с мен и с децата ми - защото на първо място АЗ съм СВОБОДНА - ИСТИНАТА ме направи СВОБОДНА. След това съм новозаветна личност.

Аз съм сигурна , че много малко хора ще се противят на тези неща. Това са кората с пошли сърца. Които искат да мамят , убиват, изнасилват, крадът и т.н. Ще са против Божиите закони защото няма да могат да уттолят жаждата си за грях.

За разлика от тем и много други хора които описах в предния абзац. Моралът ни е различен. Ние пазим "леглото не осквернено" преди сватбата. Не крадем , не убиваме, не лъжем. Най важното новороденисме и споделяме Господната вечеря - имаме общение с Бог.

Както казах за тебе те са звества, защото не можеш да си представис свят без грях, без да има изнасилени, без да има аборти , без да има грабежи.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 11:09



защо трябва да оправдаваме нещо?
Разликата между вас и нас е много съществена
Ние приемама , но не само приемаме , а знаем и напълно сме сигурни , че Словото е Боговдъховено и абсолютно истинно.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: бeзпътeн]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 11:18



Ами ,че е провокация - такава е . Клипа си е провокация.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано19.04.08 11:25



Да, благодарим за напомнянето.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Topмyнд (Ignoramus)
Публикувано19.04.08 11:34



"не цитатите са от библията и грепка в тях няма

за тях питам"


...и най-доброжелателно ти отговарям - не, изобщо не е така. Библията е многопластова, има цялостен смисъл, насока, контекст ако щеш. Ако извадиш безразборно цитати, и ги сглобиш - както са направили тия - можеш да докажеш каквото си искаш. Ама ще си твърде далеч от истината.

Ако искаш пробвай, прочети я, па тогава да говорим. Съвсем сериозно твърдя че в тоя клип има само глупости.

И аз не говоря за клипа.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: н@блюдaтeл]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.04.08 11:39



ми да, може ли такова нещо, колега? мурад съвсем си е взел отпуска, а ти надничаш от дъжд на вятър.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 12:16



в какво бъркам? какво общо има това, че Христос е дошъл да изкупи греховете ни с това че голяма част от написаното в библията е морално уродство и поради това тя не може да се счита за свещена книга?

кой ти каза, че вече няма нужда да убиваш с камъни?Къде е написано това, че си освободен от това си "свято задължение"? И не казал ли Христос, че не идва да отмени стария закон, а да го утвърди? Тоест-не си освободене според това.

Кой са тия "всички хора" на които е казано "да нямаш други богове"?Ако смяташ едно племе юдеи за всички хора това е твоя работа, но не е факт. Мислиш ли че един тибетец роден в някое село в хималаите, който никога не е излизал от там е чул тая заповед и е тя значи нещо за него?Кога си насрочил пребиването му с камъни за този "грях"?

Какво като има пасаж, който казва, че ако мъж легне с жена трябва да се оженят? Реалността е че всички правят секс преди брака, а огромната част от хората правят секс след брака с хора различни от брачния им партньор. Аз не обсъждам моралността или правилността на това, а заповедтя всички тия хора да бъдат избити. Както споменах по-рано-това ще намали световната популация с 95%.

Хомосексуалистите СА родени така, ако обичаш не спори по въпроси,които не разбираш. Уверявам те в истинността на твърдението си от профеисонална гледна точка-клиничен психолог съм и ми е известно становището на науката. Ако този факт не ти изнася на религиозните възгледи, проблемът не е във факта.Нр говори вместо Бог и от какво той се бил погнусявал. Както видяхме на Бог са приписвани заповеди да се изкормват бременни жени и да се избиват невинни хора, а аз съм уверена, че Бог нито е казвал това, нито го иска. Именно за това става дума-за цялата гнусота изписана в бибилията, която на всичкото отгоре е приписана на Бог! Това е светотатство!

Много правилно разбирам робството. Ние реално не сме били роби на турците, били сме под тяхна власт. Роб е именно това, което е описано в библията-хващаш невинна жена, заробваш я така,че тя се превърща в стока и добитък и няма други права освен да ти работи и да ти се подчинява, а ти имаш правя да правиш всичко с нея, включително побой и изнасилване, само има съвет да не я убиеш все пак. Много ми е интересно как се визма роб не на сила. Ти ще си дадеш ли детето да ми е роб?Имам належаща нужда някой да е моя собственост поне за 7 години, да го налагам здраво, да ми оре на нивата, да носи камъни, да го давам на роднините си да го изнасилват и обещавам, че няма да го бия до смърт, а само колкото е необходимо да ме слуша и уважава. Роб не е някой на който се плаща-преговори си термините. Робът е собственост и той се оставя по наследство както ясно пише в библията! И това за 7те години ми се струва, че не е точно така, като се има предвид, че можеш да оставяш роб наследство като някоя крава.Айде не си изсмуквай от пръсите разни смехотворни идеи като за това за ненасилствено придобитите роби...


Нищо не става ОК, но на теб ти се струва, че става ОК всичко, което е написано като предписание в библията, включително робство, изнасилване, убийване на деца и и изкормване на бременни жени.Преразказваш ми цитатите, като че не разбирам какво е написано в тях, и казваш "ми ето така е казано, значи така трябва да е." Това имах предвид че за теб е ОК всяка мерзост, стига да е отпечатана в тази книга.

Хехехе, нямало начин някой да се държи така децата ти.Няма, слава Богу, защото хората вече от доста време не спазват написаното в библията. Ако спазваха, можеше да дойде някой от съседното племе да ти отвлече децата и да прави с тях каквото намери за добре, защото така е написано че е разрешено в библията. И не бъркай абстрактната свобода на вярата ти, с реалната физическа свобода. Ти можеше и робиня да си, и в затвора да си и да си свободна по твоето определение, но това не те прави свободна физически и можеше да си собственост като добитък.

Я кажи ти запазила ли си леглото си "неосквернено " преди сватбата? Защото не ти вярвам, че това се отнася до теб. Не се крий зад това "ние". Не знам кои сте тия вие дето пазите леглото си, но ако ми покаже някой един единствен човек, който не е правил секс преди брака, и да е българин, а не иранец или от саудитска арабия примерно, ще съм благодарна. Иначе повтаряте разни догми, но да ги спазва някой друг.Но не става за това въпрос...Всъщност става въпрос за това, че всички тия дето все пак са го "осквернили" трябва да бъдат убити с камъни, включително и ти, както подоизирам.


Последния ти абзац нещо не му схващам смисъла....Изглежда искаш да кажеш, че ако не изневеряваш на мъжа си, ходиш на литургия и се причастяваш то имаш пълното право да избиваш хора с камъни, да кормиш родилки и да убиваш деца, защото ти си свята и имаш общение с Бога. Не знам какво аз не съм била могла да си предстая според теб, но определено не желая да си представя такъв "свещен" свят в който се избиват невинни и се изкормват родилки.Ти ако искаш си го представяй.



Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 12:22



да , ми айде, тогава иди изкорми някоя родилка.Първо я питай дали е православна, разбира се. Ако не е-имаш пълното поощрение на твоята свещена книга да го направиш. После иди изтрепи където намериш чужденци, нехристияни в България-отоново библията те задължава да го сториш.И разбира се тия, които ще работя утре-на цветница. И такива гадини ще има. Вземи една торба камъни и тръгвай към Витошка-там ще има бая отворени магазини и скверни богостъпници, работещи в тях.

Като свършиш всички тия "богоугодни" дела ще имаш възножност да провериш на практика тезата си,че си совбодна по силата на вярата си и общението си с Бога. В Сливенсксия затвор ще го правиш. Не бой се има мораторимум на смъртните присъди, ще имаш дълго време да упражнявяш тая си "свобода".




аман от лицемери и немислещи хора



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Topмyнд]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 12:25



чела съм я


цитатите са еднозначни

не се опитвай да замазваш положението с някакви тези за "общи насоки" и едва ли не преносно значение и т.н.Става си дума за съвсем реално значение.

но естетсвено, че ще кажеш така....нали ти се налага някак си да съвметсиш чувството си за морал и добро с вярването си, че библията е свещена.И тогава почват фантазиите, че да съчетаеш тия две несъчетаеми неща.

Много е страшно да се изправиш пред Бога сам без догмите на една религия и без упованието в "Свещените" и книги. Затова много хора избират да живеят в лъжа.



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 12:25



Ако не можеш да повярваш , че Библията е истинна и Боговдъхновенна , значи че не можеш да повярваш в Бог, а от тук следва че диалога с теб (по скоро монолог) отпада.

Приятен ден

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 12:27



а ако е православна какво да правя ?



С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!

Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 12:30



аха..като не можа да кажеш нищо тръгна напред с някакви супер нелогични изказвания и заключение в какво съм била могла да повярвам аз.:)))Съжалявам сестро, ама никой не ти с е върза на измъкването:))))Ххаха, егати смешния ход.


Аз вярвам в Бог, но не вярвам, че библията е нещо повече от сборник предания на юдейските племена и техните закони, разбирания и "мъдрост", които в огромната си част нямат, не могат, и не трябва да имат общо с нашия живот днес. Не отричам, че има и красиви неща там, примерно Псалмите, Песен на Песните, неща от новия завет и някой други.

и на теб приятен ден








Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 12:31



ако е правславна, прочети и заповедта да изкорми родилките,които не са, хванете заедно по един касапски нож и се запътвайте към Майчин Дом.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: н@блюдaтeл]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 12:34



а ти какво мислиш за тези псажи в библията призоваващи към насилие и зверства и как ги съвместяваш с вярата си и с морала си?



Тема до модераторите...нови [re: Akte-X]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 12:54



"бременни жени трябва да бъдат изкормвани" или изкормени родилки" е споменато от авторката 52 пъти от общо 99 съобщения.
и всичко това пред очите ви...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...

Редактирано от любчo /фoтorpaф/ на 19.04.08 12:56.



Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:18



това е цитат от библията не са мои думи

ей това е пред очите ти, но никой не смее да го коментира

моите повторения целят някой да се осмели най-накрая

но уви...трудно се мисли сам



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 13:26



Не можеш да вярваш в Бог , а в думите Му да не вярваш! Няма такова нещо. Да вярваш в Бог и да не вярваш в святия Дух - И това нещо го няма!

Измъкваш се ТИ. Просто греховния човек не иска да признае ,че има един по Велик и по Силен от всеки на земята. Новородения не може да отрича Словото.

21 Чули сте, че е било казано на старовременните: "Не убивай; и който убие излага се на съд".
22 А пък Аз ви казвам, че всеки, който се гневи на брата си [без причина], излага се на съд; и който рече на брата си Рака {Безделниче.}*, излага се на Синедриона; а който му рече: Бунтовни безумецо, излага се на огнения пъкъл.
...27 Чули сте, че е било казано: "Не прелюбодействувай".
28 Но Аз ви казвам, че всеки, който гледа жена, за да я пожелае, вече е прелюбодействувал с нея в сърцето си.
29 Ако дясното ти око те съблазнява, извади го и хвърли го; защото по-добре е за тебе да погине една от телесните ти части, а не цялото ти тяло да бъде хвърлено в пъкъла.
30 И ако дясната ти ръка те съблазнява, отсечи я и хвърли я; защото по-добре е за тебе да погине една от телесните ти части, а не цялото ти тяло да отиде в пъкъла.
31 Още било казано: "Който си напусне жената, нека й даде разводно писмо".
32 А пък Аз ви казвам, че всеки, който напусне жена си, освен по причина на прелюбодейство, прави я да прелюбодействува; и който се ожени за нея, когато бъде напусната, той прелюбодействува.
33 Чули сте още, че е било казано на старовременните: "Не си престъпвай клетвата, но изпълнявай пред Господа клетвите си".
34 Но Аз ви казвам: Никак да се не кълнете; нито в небето, защото то е престол на Бога;
35 нито в земята, защото е подножието Му; нито в Ерусалим, защото е град на великия Цар.
36 Нито в главата си да се не кълнеш, защото не можеш направи ни един косъм бял или черен.
37 Но говорът ви да бъде: Да, да; Не, не; а каквото е повече от това, е от лукавия.
38 Чули сте, че е било казано: "Око за око, зъб за зъб".
39 А пък Аз ви казвам: Не се противете на злия човек; но, ако те плесне някой по дясната буза, обърни му и другата.

Ето Новия завет , който Бог направи.
Но ти отново няма да разбереш какъв е този завет и защо го е направил.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 13:28



Пак не мога да те разбера
Ако не са - отиваш и ги колиш - според теб
Ако са - отиваш и ги колиш - според теб
Каква е разликата - май никаква. Но ти определено намираш . Кажи я. И ние да я знаем

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:28



"...и избиха всички от мъжки пол...убиха и мадиамските царе...убиха с меч Валаама...Мадиамските пък жени и децата им синовете Израилеви ги взеха в плен...и всичкия им имот заграбиха...и всичките им градове...и всичките им села с огън изгориха...И заробените и плячката и заграбеното представиха пред Моисея, пред свещеник Елеазера и пред обществото на синовете Израилеви... И се разгневи Моисей на военачалниците: защо оставихте живи всички жени?... Избийте всички деца от мъжки пол, избийте и всички жени!..." [Числ. 31:7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 17]

ето ти един "красив цитат"

адски богоугодно и милостиво повдение от Мойсей:) .И бездруго боговдъховено, нали?



Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 13:30



някой да се осмели .... какво да се осмели
Всеки сам мисли. Странно , но ти явно не мислиш. Я отиди да се изкъпеш- някой трябва да мисли вместо теб.

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:32



това НЕ СА думи на Бога!!!! Именно това твърдя! Не може да е дума на бога подбудителство към убийство на невинни деца!!!! И именно това ви питам-как не схващате, че не може да е добро, това което е очевидно зло, само защото е напчетано в някаква книга, която се счита за свещена?

Не виждам с какво цитатите ти обезсилват писаното по-рано, което ти лично считаш за свещено и думи на Бога.


не каза опазила ли си се непорочна преди брака



споко не искам да знам, то е ясно



Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:33



не ги колиш бе:)) ако са православни ги взимаш със себе си да колят другите,които не са.Взимаш си праведно другарче, да не си сама в "богоугодните" си дела.





Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 13:34



адски богоугодно и милостиво повдение от Мойсей:) .И бездруго боговдъховено, нали?


Ти отиди в ада да видиш колко е "адски" яко и "адски" красиво и "адски" готино.
Тази дума не ми я споменавай ("адски") явно не си наясно какво е Ад и не знаеш и какво пишеш. Някакви заучени изречения. По рано писа , че не можем да мислим сами. А ти ? Можеш ли? Я помисли сама! колко "адски" готини приятелки имаш който "адски" готино ще скърцат със зъби в АД-а

ех ...... трудно е да останеш с всичкия си при тази цялата аморалност сред младежите. Но вие драги съфорумци не се спрягайте. Такова е обществото " "адски" е готино да се друсааш "

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!

Тема Re: до модераторите...нови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:35



ето ти и на теб тук пример за "ДОБРОВОЛНОТО" взимане на роби




"...и избиха всички от мъжки пол...убиха и мадиамските царе...убиха с меч Валаама...Мадиамските пък жени и децата им синовете Израилеви ги взеха в плен...и всичкия им имот заграбиха...и всичките им градове...и всичките им села с огън изгориха...И заробените и плячката и заграбеното представиха пред Моисея, пред свещеник Елеазера и пред обществото на синовете Израилеви... И се разгневи Моисей на военачалниците: защо оставихте живи всички жени?... Избийте всички деца от мъжки пол, избийте и всички жени!..." [Числ. 31:7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 17]



Тема Re: до модераторите...нови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:38



а прочети и Левит 25:44 относно заблудите ти, относо колко дълго се държат робите

там пише следното:


Можеш да купуваш някой жители на твоите земи и те стават твоя собственост. Можеш да ги завещаваш на децата си, като наследена собственост и можеш да ги заробваш доживотно.



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 13:39



скъпо момиче :)

от начина ти написане гледам колко "адски" си голяма. Направо пращиш от компетентност. Не ти давам повече от "адските" 18-19 години.

Пасажите целят да видиш какво става с тези наредби. Но както ти казах няма да разбереш какво става.

Ако Библията не е истинна и не е Божие Слово - как вярваш в Бог-а?
От къде научи за Бог?
От къде учиш за Бог?
Защо приемаш , че Христос е живял сред нас и че е убит?
Защо споменаваш Мойсей , след като за теб той не съществува?
Нали това са "Митове и легенди от Израел"

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: до модераторите...нови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:43



аха! гениално!!!

значи ако не следвам насоките да кормя бременни жени и да заробвам хора бездруго ше ида в ада!!!

Явно в този рай за който ти говориш и в който се каниш да идеш са всичкия башибозук, Хитлер, Менгеле, Калигула, всички масови убийци и кой знае още колко приятни хорица



А къде намеси друсането не знам:))Аз съм терапевт на наркомани и не се друсам.Нито го одобравам.

Нещата,които казвам са базирани на факти и писан текст, а твойте са някакви въздухарски приказки за ада, друсането и младежта...И пак не каза непрочна ли си се опазила преди брака. За след брака няма да те питам, да не те притесня съвсем.Ама е много хубаво да съдиш другите, скрита зад анонимния си ник нали?



Тема Re: "адски" глупавото passion flowerнови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 13:43



чакай пак да пусна поста си ако не си го видяла




адски богоугодно и милостиво повдение от Мойсей:) .И бездруго боговдъховено, нали?


Ти отиди в ада да видиш колко е "адски" яко и "адски" красиво и "адски" готино.
Тази дума не ми я споменавай ("адски") явно не си наясно какво е Ад и не знаеш и какво пишеш. Някакви заучени изречения. По рано писа , че не можем да мислим сами. А ти ? Можеш ли? Я помисли сама! колко "адски" готини приятелки имаш който "адски" готино ще скърцат със зъби в АД-а
ех ...... трудно е да останеш с всичкия си при тази цялата аморалност сред младежите. Но вие драги съфорумци не се спрягайте. Такова е обществото " "адски" е готино да се друсааш "

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!

Тема Re: до модераторите...нови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:44



да се осмели да коменита не мен, а следния цитат:

Самария ще носи вината си, задето се е разбутнувала срешу Бог; Те ще паднат от меч, децата им ще бъдат насечени на парчета, и техните бременни жени изкормени.

Осия 13



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 13:44



А в случай , че не съм православна - какво ?
Май удари на камък - а ?

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:51



На 32 съм



Бог е създателят на ВСЕЛЕНАТА, той не е герой на една книжка, писана от изостаналите юдейски племена на някаква планетка в една малка слънчева системка, в края на една обикновена галактичка, една от безрбройното множество други, които БОГ е съзадал.

Ей затова никак не ми пречи да вярвам в БОГ без да обръщам внимание на книжката на юдеите.Това да не ти е хари потър, че да ме питаш как може да вярвам в него, ако не вярвам в книгите на роулинг?

За Бог се учи от едно място-от света,който той е създал и всичко в него и от душата, която той е вложил в теб и от светия му Дух който ти говори непрестанно.

Защо да не приемам че Христос е живля тук и е убит?Какъв е проблемът?

Мойсей е съществувал, само че е един изостанал варварин и не смятам да следвам мъдростта му да избивам деца и жени. Ти ако искаш, потегляй към майчин дом. Не си разбрала ако си решила, че казвам, че в тези неща няма и някаква историческа истина-има, разбира се. Аз объждам моралната приемливост на наставленията там.



Тема Re: "адски" глупавото passion flowerнови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:52



да бе, видях и ти отговорих

нищо смислено не си казала и пак продължаваш да не отговаряш непорочна ли се опази преди брака



Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 13:56



на камък ударих, наистина

Не се намери човек бил той православен или не, който да може да обясни ако приема библията за свещена как се примирява с нарежданията за зверства и насилие в нея.

хайде ти отоговри на цитатите, без значение православна ли си или не

явно примаш библията за свещена, ставаш за случая



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 15:07



определено си противоречиш.
От сега ти казвам не вярваш в Бог!
Да не останеш изненадана някой ден!

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор geri® (циник)
Публикувано19.04.08 15:10



Обикновено в такива случай те набеждават, че не ти стига разбирането за библията, и трябва да да четеш чужди тълкувания. Черното не било черно а било бяло, но приличащо на черно щото било боядисано... :)



Тема Re: "адски" глупавото passion flowerнови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 15:18



Нали каза, че не искаш да ти отговарям , отново си противоречиш
На 32 такива проблеми с паметта или можеби интелектуална шизофрения те гони - знам ли !

Като гледам нищо смислено не си писала по темата .

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 15:54



малко си смешна

кой ти даде право да казваш на някого дали вярва или не в Бог?

айде де, кажи беше ли неосквернена преди брака?



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: geri®]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 15:55



ма не щат даже това да ми кажат..мълчат си



Тема Re: "адски" глупавото passion flowerнови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 15:56



ти просто не си струваш като събеседник

нямаш какво да кажеш


жалко



Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 15:57



това е цитат от библията не са мои думи

ей това е пред очите ти, но никой не смее да го коментира

моите повторения целят някой да се осмели най-накрая

но уви...трудно се мисли сам


мотивите са си твой и аз не съм обвинил личността ти с нищо,макар,че ми преписваш "чужди грехове".исках само да дискутираме,като тръгнем от простото към сложното,от човешкото към Божественото.така висшите отглеждат по-нисшите...
нЕма друг начин за разбиране на Бога на Библията освен чрез приказки /митове/,метафори и анналогий...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 15:58



ами хайде коментирай, дискутирай..ама библията не мен

коментирай цитата който ти дадох, пък го направи какво искаш, ако искаш с метафори, ако искаш с аналогии



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 16:04



ами не съм омъжена - значи това би трябвало да ти служи като отговор
кой ми дава право ли - Бог
Щото ако вярваш и ако си новородена , би следвало Святия Дух да е в теб. А ако святия Дух е в теб не би говорила такива безумици.
Но Бог решава кой да повярва и кой не. Ние не можем да се набъркаме в беговите неща :) .

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:09



ами хайде коментирай, дискутирай..ама библията не мен

коментирай цитата който ти дадох, пък го направи какво искаш, ако искаш с метафори, ако искаш с аналогии


на мене не ми пречи предубедеността ти.и аз съм бил предубеден към Библията...
друго ме тревожи.
че ти потъпкваш правото ми на защита.
следователно темата ти е диктатура!
в съдепроизводството се казва,че "виновния е невинен да доказването на пртивното"...
дава се думата на прокурора - обвинението - и на адвоката - защитата.
ти си взела думата 57 пъти,а аз само 3 пъти...
ти вече си издала "присъдата" и онова което не е чесно е че ти не искаш да вземеш под внимание и други "факти и доказателства",които исках да ти предоставя...
ти манипулираш "съда",също както и гери - запазената мЯрка.


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: "адски" глупавото passion flowerнови [re: Akte-X]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:13



Нали каза, че не искаш да ти отговарям , отново си противоречиш
На 32 такива проблеми с паметта или можеби интелектуална шизофрения те гони - знам ли !

Като гледам нищо смислено не си писала по темата .


аз съм го мислил,но ми е под циганското достийнство да и го напиша...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: "адски" глупавото passion flowerнови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:15



ти просто не си струваш като събеседник

нямаш какво да кажеш


жалко


аз обаче имам какво да кажа,но пак не съм "достоен събеседник"...
една моя приятелка - Виливар - каваше:"двоен аршин".


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 16:18



девствена ли си?


иначе не е отговор


нееее, хахахах:))това се нарича "кръгово обяснение".Не може да обавиш това което казвам за глупсоти защото не съвпада с твоето мнение.Казах ти аз, че не ставаш за събеседник, Хайде оставям те.





Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:18



Ама е много хубаво да съдиш другите, скрита зад анонимния си ник нали?


аз не се крия зад "анонимния си ник" и не съм осъдил никой...
ти с какво си по-добра от двамата ни?


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 16:19



е каквви да тия глупости???кой те спря да се изказваш?кой ти потъпка правото?

хайде говори


какви присъди, какви 5 лева



приказвай по темата колкото искаш



Тема Re: "адски" глупавото passion flowerнови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 16:20



да, ти направи псуваш



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: geri®]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:22



Обикновено в такива случай те набеждават, че не ти стига разбирането за библията, и трябва да да четеш чужди тълкувания. Черното не било черно а било бяло, но приличащо на черно щото било боядисано... :)


ти не си нито циник,нито арогантен.
ти си просто нагъл!
наглостта ти нЕма граници.
за блюдолизничеството ти нЕма да говоря.


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 16:22



аз със "ни" не разговарям

разговарям с "ми"

т.е хора дето се водят единствено число и следователно имат собствен мозък

и най-вече с такива, които говорят по същество и по темите, а не квалифицират опонетните си

вие се проваляте по всички катогории и за това мисля да ви оставя





Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 16:24



ма той е прав:) ако изобщо кажете нещо, то е точно каквото той е казал

не обсъждай човека, говори по темата



Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:27



вие се проваляте по всички катогории и за това мисля да ви оставя



това не е твоя прищявка,а закономерност.
отдавна се чустваше безсилието ти.
сега си преписваш "пирова победа"...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:32



ма не щат даже това да ми кажат..мълчат си.

така се наказва простотията ви - с мълчание...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:41



ОЩЕ ЗА ДОБРОТО ФУНКЦИОНИРАНЕ НА КЛУБА
Съгласно със собствениците на сервера dir.bg, модераторите имат право при нужда да предприемат:

I. Триене или редактиране* на теми, които съдържат:
1. Нападки, хулни, неетични или обидни думи към вярата ни, към Светия Синод и Н.Св. патриарх Максим.
2. Теми и реплики, пречещи клубът да изпълнява целта, поради която е създаден и да функционира нормално, в т. ч. безсмислени теми или отговори, теми със скрита агенда, теми целящи заяждане и провокация, чисто политически теми и др. По преценка на модераторите.
4. Индивидуални и колективни обиди към участниците на личностна основа. Желателно е потърпевшите своевременно да поискат намеса на модераторите с лична бележка.
5. Изнасяне на непроверена или извън възможностите за проверка от страна на четящите лична информация относно неприсъстваща личност или член на клуба.
6. Настойчива пропаганда на учения, чужди на Православието.
7. Лични разговори.
8. Вулгарни изрази.
9. Реклама с комерсиална цел.
10. Спам, т.е. теми, в които не се казва нищо съществено, а се пускат, за да запълват първата страница, измествайки другите теми.

* Редактирането на постинги е трудоемко. Участници, които са доказали своята агресивност и недоброжелателност ще трябва да приемат, че сами се изключват от участие в разговорите.


тоя клуб "плаче" за нови модаератори...

2. Теми и реплики, пречещи клубът да изпълнява целта, поради която е създаден и да функционира нормално, в т. ч. безсмислени теми или отговори, теми със скрита агенда, теми целящи заяждане и провокация, чисто политически теми и др. По преценка на модераторите.



изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Akte-X (shir la ma'alot)
Публикувано19.04.08 16:43



ами до нови срещи горещи тогава. Кажи кога си тръгваш , че да те изпратим :)

С твойта кръв съм откупен,виждам мост над смъртта и по него към теб ще вървя!!!


Тема Re: цитатитенови [re: Akte-X]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 16:53



ами до нови срещи горещи тогава. Кажи кога си тръгваш , че да те изпратим :)


тръгват си модераторите - тя остава...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 17:03



е не, ти не мълча

говори сякави глупости, ако може да приркиеш, че не знаеш какво да кажеш

и започна да обиждаш пусналия темата, от безсилие



Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 17:04



ох

ти не си много умен





Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано19.04.08 17:05



Нищо подобно няма в Библията. Цитирай ми моля те нещо и да го разискваме, щото тия изводи дето се правят в клипчето...нямам толкова време да ги вземам насериозно.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано19.04.08 17:07



а-а моля ви се. Между другото бихме се радвали да те видим на някоя от нашите сбирки. Дето се вика, имаме да се черпим



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: н@блюдaтeл]  
Автор passion flower ()
Публикувано19.04.08 17:15



е как да няма???? романа е дал дълъг списък с такива цитати.И аз дадох.



Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано19.04.08 17:28



ох

ти не си много умен



нЕма как да съм по-умен от една българка.
но за разлика от тебе имам предобивка - ума Христов.
ти това дето го имаш между караката и мислиш с него за "предобивка" ли го имаш!?
Шерън Стоун се "разкрачваше",но мислеше с главата си...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор geri® (циник)
Публикувано19.04.08 18:47



За лошите вести обикновено се набеждава вестоносецът...



Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор passion flower ()
Публикувано20.04.08 03:08



умът Христов явно не ти помага да мислиш, но ти помага да приказваш за какво имали жените между краката и да ги псуваш....Като се замисля, едва ли някакъв Христов ум имаш...Ако имаше щеше да общуваш по друг начин.Не съм чела някъде Христос да обсъжда кой как се разкрачвал и какво имал между краката си.Объркал си се нещо.



Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано20.04.08 14:29



ей това е пред очите ти, но никой не смее да го коментира



Всъщност смеят - обаче ги е срам да си признаят, че биха одобрили всяка жестокост, стига да утвържадава силата на бога, в който вярват.
А коментарите на атеистите са очевидни. Ако някой не се оправдава - значи е атеист. Защото не се чувства обвързан с всичко това.



Тема Re: цитатитенови [re: passion flower]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано20.04.08 14:48



Май те вземат за атеистка само защото си позволяваш да си махнеш капаците.


Мисля, че въпросът дори не е в религията, а в хората, които я изповядват. Ако се вкопчат в собствената си правота, ако си сложат оградата и всичко извън нея не съществува или е грешно - ограничават и бога, в който вярват - той е само в тяхната кошара. Формата губи съдъжанието си и се изражда, но те не го усещат.
Затова някой - не само християни - биха следвали тези заповеди, други дори биха ги издавали. Защото разделението всъщност не е на кръстени и некръстени, а на хора на страха и хора на живота (там включвам радостта, любознателността, дори готовността да опознаеш различното).



Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано20.04.08 14:56



А, Любчо си е умен. Не разбирам само защо се подведе да защитава чужди позиции. Но пък той по принцип си е малко "тера инкогнита".





Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано20.04.08 15:01



така си говорят лешоядите...
храненето им е основно с мърша.деня прекарват в търсене на храна,на мърша...
щом един от лешоядите забележи храна и се спусне към нея,останалите го последват веднага и за много кратко време се събират всички представители на вида намиращи се в близост...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: до модераторите...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано20.04.08 15:21



А, Любчо си е умен. Не разбирам само защо се подведе да защитава чужди позиции. Но пък той по принцип си е малко "тера инкогнита".


Числа 33:55
55. Но ако не изгоните от пред себе си жителите на земята, тогава онези от тях, които оставите, ще бъдат тръни в очите ви и бодли в ребрата ви и ще ви измъчват в земята, в която живеете.



непокорството произвежда тръни...

Притчи 22:5
5. Тръни и примки има по пътя на опакия;
който пази душата си, се отдалечава от тях.



казвам това да те наведа на мисълта да влезеш в нивата си и да я видиш цялата обрасла в драки.дори и драката да е разцъвнала за плод - нEма ли да "очистиш нивата" от този "черен трън"!?...

сега влез в "нивата" на човечеството.пълна e с драки нали?докосни някой от бодлите и ще почувстваш страх,срам,гняв,подлост и позор.малодушие,маловерие.не са ли оплетени в подобни драки и сърцата ни?

Битие 3:17-18
17. А на човека каза: Понеже си послушал гласа на жена си и си ял от дървото, за което ти заповядах, като казах: Да не ядеш от него, то проклета да бъде земята заради тебе; със скръб ще се прехранваш от нея през всички дни на живота си.
18. Тръни и бодили ще ти ражда; и ти ще ядеш полската трева.



сeга поне трябва да разбъреш,защо на челото на Исус Христос поставиха трънън венец...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: цитатитенови [re: Kaлoмaин]  
Автор passion flower ()
Публикувано20.04.08 18:31



да, така е

аз не съм атеистка, ни най-малко



Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор VPopov (Наблюдател)
Публикувано20.04.08 21:29



А бе хора,
още ли се вързвате на тая,
известна в миналото като "хладната страст" и други никове,
шампионка по банване в дир-а?

Мислех си, че е получила доживотен бан, ама явно пак е изпълзяла из под камъните.



Тема Re: до модераторите...нови [re: VPopov]  
Автор passion flower ()
Публикувано20.04.08 21:56



много си се объркал драги

имала съм два бана в дира, от две луди модки:))

не сменям никове, и никой никога не ме е наричал хладната страст

параноя те гони, яко



Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор чyвcтвитeлнa дyшa (романтика)
Публикувано21.04.08 02:54



Да, наистина кво да ги правиш тези хора, наистина са много объркани.



Тема какво е твоето мнение е без значениенови [re: passion flower]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано21.04.08 09:10



според стиховете които си приложила аз никъде не намерих ужасии за бременни, нямаш никакво право да изопачаваш Словото. Наказанието за греха е смърт - ти замисли ли се въобще какви хора са били наказвани - безгрешни светии ли?
Още по-ужасяващи наказания го чакат този който не се покорява на БОГА
Грехът води към ада
Какво е твоето или на който и да било мнение за Библията е без значение - Старият и Новият Завет са непогрешимото Божие Слово



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: Zara_83]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 12:24



"Наказанието за греха е смърт - ти замисли ли се въобще какви хора са били наказвани - безгрешни светии ли? "

А дейността на тези който убиват грешните, не е ли грях? Грях е, естествено. А тях защо не ги убиват тогава? Какви са тея двойни стандарти? Или ако се убива в прослава на Бог, това не нарушава Божите заповеди? Ми това обикновено го наричат лицемерие, не знам как е при вас.

И къде отива възможността за покаяние за греха, ако убиеш грешника?



Тема Re: цитатитенови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано21.04.08 12:38



Аха.


Като се забележи раздвижване в някой клуб се впускаме към плячката.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: geri®]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано21.04.08 12:54



Нали схващаш разликата между
престъпление-наказание
и жестокост заради самата жестокост
??????
Ако след престъплението няма наказание какво става с обществото????

По-принцип в йерархията на "правилата" чрез които се композира едно общество
морално-естетическите категории са вторични. Основната цел е максимален брой от индвивидите на общността да преминат от стартово състояния през определни междинни състояния водещи до желаното крайно състояние.

Като искаш да си толкова голям/а моралиратор/ка защо не коментираш затварянето на милонни хора от нацисите в лагери. Единствената вина на тези хора е било че са от определена раса. Не е имало никакъв процес. те са били използувани за експерименти от кожата им се са правили абажури и други ужасии.
При това тези събития са се разиграли преди 60-70 години, а не преди 3000-3500 г.
КАКРВО ЩЕ КАЖЕШ ПО ТОЗИ ВЪПРОС??????????

Редактирано от beta_n(black_hole) на 21.04.08 13:08.



Тема Re: до модераторите...нови [re: passion flower]  
Автор VPopov (Наблюдател)
Публикувано21.04.08 13:27



много си се объркал драги

имала съм два бана в дира, от две луди модки:))

не сменям никове, и никой никога не ме е наричал хладната страст

параноя те гони, яко


Извинявам се,
припознал съм се,

ама толкова си приличате, и по ник и по стил на писане





Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 13:32



Не си чел внимателно какво пиша.

Заповедта "не убивай" няма изключения, които да оправдаят разни частни случаи. Това че обществото си я тълкува как си иска, за да си съхрани статуквото, е проблем на самото общество. Различни общества, различни морали. В канибалското общество не е грях да изядеш ближния - напротив, това сплотява обществото в общи цели :) Но в случая говорим за общество, което уж спазва някакви "заповеди от Бога". Спазва, ама както в оня виц за единайсетата заповед - може ли да се наруши седмата заповед? Може, ако много ти се иска...

Какво искаш да ми докажеш с примера с нацистите?



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: geri®]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано21.04.08 14:01



Е виждам, че ти си трезво мислещ просветен безбожник. Ти поне разбираш от логика. Щото и безбожниците не са една категория. От тях има една порода която още щом чуе думата БОГ и религия и веднага губи способността си да мисли. След споменаването на тези думи реагира първосигнално като бик на червено. Тези хора са безнадежден случай.

Та за нацистите.
Разбирам, че си съгласен/а че за да съществува като органично цяло обществото се нуждае от закони.
Затова и в старият и в новият завет има такива норми. Нормите на новият завет дават по-голяма степен на свобода на индивида.
Светсткото общество също се опитва да дефинира свой норми чрез различни идеологии.
А сега разгледай резултатите от прилагането на религиозните норми към обществата - те се изпълявали тези си функции повече от хилядолетия.
Покажи ми една идеогогия която след приложение в практиката не е рухнала след няколко десетки години.
Нацизма не е изключение. Спомни си и за червените хмери които за няколко десетки години приложение на техните норми успяха да изтребят (цифрата е спорна но до колкото помня без да съм сигурен ) около 30-40 % от повереното им население.
Еврейският народ, прилагайки нормите на стария завет е успял да се съхрани хиляди години.
Е сега ми кажи кои норми за по-нечовешки???
Ако са измислени от тогавашните хора, значи те са били многократно по-умни от нас. Ние досега не сме успели да дефинираме такива норми, които да ни предедат от сегашното ни състояние поне 200 г. във времето.

Редактирано от beta_n(black_hole) на 21.04.08 14:11.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: Zara_83]  
Автор passion flower ()
Публикувано21.04.08 15:37



не си внимавала като си чела


прочети пак

"наказвани" са хорица, живеещи си мирно и спокойно в градовете си, които се оказали на пътя на еврейските племена, които били решили, че искат богатсвата и земите им


а каквито и да ся били, децата и бременните им жени нямат вина за това



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор passion flower ()
Публикувано21.04.08 15:41



много интересно каква връзка има това, че затварянето на хора в концлагери е грешно и зло с това, дали е грешно и зло избиването на деца по времето на Мойсей и по какъв начин първото обезсилва греха и злото във второто?

като пишеш нещо, гледай да има смисъл все пак, а не да пишеш колкото да има букви по екрана


и искам да знам каква вина имат избитите по заповед на Мойсей малки деца и бременни жени, че си се загирижил за наказанието и как щяло да се разпадне обществото ако го няма

да не говорим,че не може да е причина за избиване на цели градове чистата алчност

не и на някой,който си мисли, че служи на БОГ



Тема Re: до модераторите...нови [re: VPopov]  
Автор passion flower ()
Публикувано21.04.08 15:44



Все ми е едно на кого ти приличам. Това не значи, че реално приличам на който си си въробразил.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 15:48



"Покажи ми една идеогогия която след приложение в практиката не е рухнала след няколко десетки години. "

Будизма примерно.

Примерът ти с нацизма не е удачен. И нацизма и комунизма и подобните му бяха твърде агресивни в началото, което бързо изтощи инерцията им. Ако Хитлер не беше толкова жаден за бърза власт и не беше стреснал с военните си действия света, може би нещата щяха да са съвсем различни... Щяхме да се поздравяваме с Хайл :)) Изобщо съвременните идеологии са правени за бърза консумация.

"Еврейският народ, прилагайки нормите на стария завет е успял да се съхрани хиляди години.
Е сега ми кажи кои норми за по-нечовешки??? "

Нормите на стария завет забраняват убийството. Независимо от това, се убива под всякакъв благ предлог - и тогава, и сега. Какво пречи такова поведение да има и към останалите заповеди? Да крадем, прелюбодействаме и т.н.? Няма място за сравнение човешки-нечовешки при изпълнение на Божите заповеди.

"Ако са измислени от тогавашните хора, значи те са били многократно по-умни от нас. "

не, просто са обобщили своят опит. А във времена на безпросветна вяра страхът от Бог е достатъчен за да се насадят тези норми масово. Но времената когато жрецът е бил най-умният и знаещ са минали безвъзвратно.

"Ние досега не сме успели да дефинираме такива норми, които да ни предедат от сегашното ни състояние поне 200 г. във времето."

A трябва ли? Има ли изобщо нужда от такава задача, да се измислят някакви норми, които обществото не е поръчало?

В случая темата е в съвсем друга насока.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: geri®]  
Автор passion flower ()
Публикувано21.04.08 15:58



удивително е как хората им отказват мозъците/съвестите като стане дума за религия


и после се чудим как ислямските терористи вършат в " в името на бога" убийства на невинни хора, жени и деца...Ами явно точно по същия начин.щом Бог бил казал, то няма да се посвеним да убием и изкормим, когото и да било.







Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: passion flower]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 16:23



Да, страшното е когато Бог почне лично да ти заповядва такива работи... Когато ти заповядва да не убиваш и същевременно те праща да убиеш лошите и грешните.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: geri®]  
Автор beta_n(black_hole) (стар познат)
Публикувано21.04.08 16:24



Първо, нямам намерение да отговарям на истерични крясъци.
Второ не бих определил будизма като идеология, а повече като филосовско-религиозна система. Не претендирам за изчерпателност на тази формулировка.
Трето по-слаб аргумент от този "ако ...."
Когато се обърне колата пътища много. Факът, че е катастрофирала най-красноречиво говори, че навигационната й система е калпава.
Четвърто интересно как предишните хора са усяли да обобщят предходният опит по-начин по-който да формулират норми с които да позволяват движението на обществата им напред сравнително успешно. Ние пък след като имаме опит от още 3000 , 3500 г. не можем да се похвалим със същият успех.
Нека не се отклоняваме от темата.
Нормите на старият завет безпорно от наша гледна точка за жестоки. Но това е било оптималното за онези времена. Основната задача на обществата е била да оцелеят и те са го постигали с правила близки до тези на една военна организация.
И сега ако отидеш в едно по примитивно общество със зъбобол те ще ти кажат, че трябва да ти извадят зъба. Ако ръката ти гангреняса, ще трябва да я отсечат за да оцелее тялото ти. Алтернативата е да загине цалото тяло.
Технологично напредналото общество може да лекува повече болести. Но не всички. И сега ако заболееш от спин...
Технологичният напредък е делегиран от ТВОРЕЦА на творението му.
Колко ще напреднат членовете на едно общество зависи основно от това колко последователно изпълняват "добрите правила на играта".
Лошите правила естествено ще ги доведът до крах.
И последно, за да се успокоят истеричните духове на "моралистите".
Тук никъде не е коментирано моето отношение. Дали гореизброеното харесва на мен е друга тема. Моля да не смесвате разбирането за нещо с емоционалното отношение към него.

Редактирано от beta_n(black_hole) на 21.04.08 16:37.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: geri®]  
Автор passion flower ()
Публикувано21.04.08 16:34



обикновено за тоя тип "бог" се предписват антипсихотични лекарства



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: beta_n(black_hole)]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 16:46



"Второ не бих определил будизма като идеология, а повече като филосовско-религиозна система. "

Всяка идеология се основава на някаква философско-религиозна система, разликите идват от надстройката. При будизма надстройката почти я няма.

"Четвърто интересно как предишните хора са усяли да обобщят предходният опит по-начин по-който да формулират норми с които да регламентират движението на обществата си напред сравнително успешно. Ние пък след като имаме опит от още 3000 , 3500 г. не можем да се похвалим със същият успех. "

С какъв успех точно искате да се хвалите, не разбрах. Нашето общество е много по-сложно от някогашното, независимо от това то си функционира, при това напълно успешно. Това че нормите в съвременното общество се различават от нормите в древното общество може да се смята за плюс, след като крепи сегашното общество. Сега нормите са - кради в рамките на закона, прелюбодействай ако не те хванат, убивай в краен случай и т.н., и явно е, че обществото си се крепи с тях.

Тези норми може да не се харесват на определени малцинства, но са полезни за обществото като цяло. тези норми са обобщение именно на предходната история на сегашното общество, за справка - годините за начално натрупване на капитали.

"Нормите на старият завет безпорно от наша гледна точка за жестоки. Но това е било оптималното за онези времена. Основната задача на обществата е била да оцелеят и те са го постигали с правила близки до тези на една военна организация. "

Нормите са били налагани от победителите, за свое оправдание. Да се изколят жените и децата в победен град не е жестокост, това е нарушаване на самите норми за които говорим - не убивай! Никакво оправдание не може да се каже тука, никакво оцеляване на общество не се постига с такива действия. Противоречие между норми и действия.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: passion flower]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 16:48



Предписват се когато му проличи. А представи си че такъв служи в ракетните войски или на друго подобно място, и реши да изпълнява заповедите на Бог?



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: geri®]  
Автор passion flower ()
Публикувано21.04.08 17:04



е да, тези неща стават и то в правителства...което е по-страшно от един случаен луд в армията



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: geri®]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано21.04.08 17:51



Сега нормите са - кради в рамките на закона, прелюбодействай ако не те хванат, убивай в краен случай и т.н., и явно е, че обществото си се крепи с тях.


Ужасно, но факт. А срещу фактите не се рита.

Противоречие между норми и действия

Когато някой претендира за съвършена любов такива противоречия бият много на очи.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: Kaлoмaин]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 18:48



Точно така, има разминаване с нуждите за оцеляване на обществото, и моралът който отделни индивиди искат да изповядват. Обществото много пъти е рухвало и възкръсвало, това като че ли е най-жизнеспособната система от принципи. Независимо от всякакви идеализации от типа колко хубаво би било ако нямаше тая престъпност, ако незнам какво си, такива идеализации не са се проявили като жизнеспособни.

"Когато някой претендира за съвършена любов такива противоречия бият много на очи."

Именно, точно тези противоречия щипят. Иначе религията става. Идеално върши целите за които е построена.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Last Roman]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано21.04.08 19:45



Не всички ;)
Аз се възмущавам от тези, които се възмущават



А кой от вас заслужава вечен живот?

Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано21.04.08 20:02



До колкото знам думата "Библия" се пише с главна буква. Това първо.
Второ, не разбирам какво целиш с тази тема? Библията има много "лица"; много ъгли, от които може да се разглежда. Религиозната функция на книгата не противоречи на ролята й на исторически източник (в никакъв случай изключителен и не винаги достоверен, но чрез съпоставяне с външни факти достоверността на някои сведения са потвърдени), нито на книга с морални поучения. Морал за онези, които са я писали много отдавна, не винаги идентичен с този на хората, които я четат днес. Наивно и грешно е да се гледа на нея от висотата на развитието на културата и етиката ни. Т.е., не съм съгласна, че да се убиват работещите с камъни е "очевидно зло". Приеми, че добро и зло са лични морални понятия, които едно, че често са субективно-индивидуални и второ, формират се различно през различните епохи. Само хората, които са живели по времето на убиване с камъни за работа в събота, а не аз, ти или който и да тук може да определи това етически.
Обвиняваш някои от пишещите тук, че не мислят, но ти правиш същата грешка, просто в другата крайност. Реално си до известна степен като тях.

А кой от вас заслужава вечен живот?


Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: geri®]  
Автор passion flower ()
Публикувано21.04.08 21:35



какво е хиперкуб и защо се върти?





Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор passion flower ()
Публикувано21.04.08 21:43



ще я пишаш както намеря за добре

книги в които има описани такива неща, може и без главна буква да минат


целя точно каквото съм заявила в началния пост-да разбера как се съвместява вярата в библията като свещена книга с морала, съвестта и любовта

не ме вълнува ролята и на исторически източник-не съм нито за, нито против


някои неща не си променят моралната стойност, независимо какво мислят хората.Едно от тези неща е убиването на деца и жени. Нито сега нито някога, това е било добро. Мисля евреите не смятаха че е било оправдано да им избиват децата през втората световна война...От къде на къде аз ще приема че е ОК те да избиват други деца в което и да е време?Бог от тази библия е казал "не убивай".Тоест явно и тогава моралът е бил съшия, просто хората са били още по-малко склонни да го следват. Няма оправдание за убийствата на беззащитни.Нито сега, нито преди.Не искам оправдания.Искам да знам как се съвместяват зверства с благи приказки за добро и Бог.

Вече научавам един начин-като си затваряш очите и казваш-то не е точно така и то едно време е било така....Т.е отричане.

Да видим има ли други механизми или само този е.



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: passion flower]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 22:03



Хиперкуб е четиримерен куб, а се върти за да е весело :))

Това което се вижда е неговата проекция, като се върти го виждаме от всички страни, и се забелязва най-важното му свойство - как при четиримерно въртене вътрешните му стени стават външни. Въртенето е по една видима и по невидимата - четвъртата - ос на пространството.

Според мене има нещо хипнотизиращо и еротично в тая картинка, не знам вашето мнение на психолог какво е :))



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано21.04.08 22:11



Разбира се, прекалено много е да искам да пишеш с главна буква Библия, след като целият ти постинг е с правописни грешки. Извинявай, че те надцених.

Опитвам се да ти обясня, че в момента отричане и затваряне на очите извършваш ти. Затваряне на очите е да не си дадеш сметка, че хората и времената са различни, а с тях и ценностите за добро и зло. Ти НЯМА как да знаеш, че някои неща не са си променили моралната стойност, просто защото не си живяла лично тогава за да свидетелстваш, а свидетелствата, които имаме (Библията) ги оспорваш. Смешно е, като се замислиш. И сляпо


Убиването на жени като правилно и необходимо, като приемано от обществото и всички е например изгарянето на жената в индийската култура до сравнително късен период от историята на страната. Затова просто се информирай добре, когато говориш за "зверства", обяснявам ти го бавно за да го разбереш пак - не можеш ти да оцениш дали е било зверство нещо преди 3000 години. Хуманизмът, който си приписваш, а твоето дори не е хуманизъм, а сляпа агресия и насилие не по различно от тяхното, просто не се виждаш от страни, е бил чужд в онези времена. Съвсем наскоро го казах, но ще го повторя за теб. Моралът на много племена в началото на новата ера е бил, че е срамно да се добива с пот това, което може да се добие с кръв. За теб това е зверство, но за тях - а само и единствено тяхното, а не твоето мнение е меродавно - това е начин на живот и нещо нормално.
Ако не си в състояние да разбереш хората някога и тяхното мислене, не се опитвай, че става страшно. И жалко. Ако за теб е важно да говориш за морал, добро и зло, на което имаш пълно право, прави го за днешния, не за този, който не разбираш.

Успех в мисленето (но не вярвам много).

А кой от вас заслужава вечен живот?

Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 22:28



Всъщност права сте по отношение на жените. Почти до средните векове се е спорело дали жената е човек, така че явно заповедта Не убивай не е важала за жените. За децата още по-малко пък. Всичко е оправдано :) А това че са избивали и мъжете, за тях пък заповедта не Убивай не важи по принцип във време на война примерно.

За всичко ще се намери извинение.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: geri®]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано21.04.08 22:32



Това не е извинение. В момента вие проявявате неразбиране. Разбирането на нещо не е автоматично приемане на нещо, дори напротив. Точно защото вие не го разбирате толкова упорито го отхвърляте.
Да го кажа така. Умира знатен индиец. Съпругата му е изгорена заедно с него. Кой може да каже дали това е зло или не? Спрямо какво? Въобще, какво е "зло" и какво е "добро"? Просто се отнасяте лекомислено и незапознато с доста сложна материя, като я свеждате до няколко клишета, които в исторически, и дори етически план издишат.

А кой от вас заслужава вечен живот?


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор Ищap_ ()
Публикувано21.04.08 22:49



Съвременният хуманизъм ни е доста удобен, защото ни прави много святи в собствените ни очи и автоматично съдници на миналото.Противопоставяне на норми и начин на живот в толкова различни епохи е наистина смешно, затова няма как ние, от гледна точка на 21 век, да дадем оценка или присъда на време, което не сме почуствали, преживяли и изстрадали.Старият и Новият завет в Библията са толкова различни и в същото време еднакви, идеята е една, но начините на прилагане на закона е различен, защото хората са били другомислещи, разбирането за морал/добро и зло/е било съвършено друго, а времето толкова бързо променя мирогледа ........................

Vu que ta vie est plus la vie de ma vie.


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 22:52



Ама зарежете ги индийците, техните богове са им дали други заповеди да спазват. Нито индийците вярват в старозаветния Бог, нито вие имате нещо общо с вярата на индийците. За индийците това е нормално, при тях няма такъв императив - не убивай, там са по-гъвкави нещата. При людоедите са още по-гъвкави, естествено, да не ги дискутираме и тях. Различни общества с различни норми, но в момента дискутираме нормите на едно точно определено общество.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Ищap_]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано21.04.08 23:03



Именно. Дали е удобен или не хуманизмът...честно, не ми се говори, защото й не ме интересуа толкова в тази конкретно тема, просто отчитаме, че го има.
Как да го кажа...когато приписваме наши етически норми и лични чувства на хора, които дори не са чували за тях, следователно за тях са нищо, ние проявяваме една особна форма на комлексираност. Не можем да простим на изминалите поколение, че са съществували, че ги е имало без нас и са имали разлина ценностна система. Съществували са без нашата намеса, без нашата преценка, как да кажа, без нашата безкрайна нерешителност, без прилежното ни одобрение. Нашето време е безкрайно самоуверено, толкова самоуверено, че се наблюдава нещо безумно: омразата, която настоящето изпитва към миналото, към онова, което е дръзнало да се случи тук без нас, без предвидливата ни оценка, без колебливото ни одобрение и което е по-лошо, без никаква изгода за нас. Една особена омраза към онова, което не сме могли да обхванем с поглед и което нищо не ни дължи, към онова, което вече е приключило и следователно ни се изплъзва. Изплъзва с еот контрла ни, от нашия етикет, от нашия морален съд.
Как е възможно някой разумен човек да си мисли, че притежава правото да искат или дават прошка за "безчинства" на или към свои предшественици и даже да се опитват да обезщетят или да бъдат обезщетени. как може да се извиняваме или да вменяваме вина на нашите предшественици, които никога не са я осъзнавали като вина, нито са я признавали за нещо зло прди толкова векове? Хората са били свободни да постъпят както считат за правилно спред техния морал, а сега са мъртви и няма никой, който да има право да се извинява от тяхно име или да иска извинене за нещо сторено им. Това е гавра с миналото, гавра с хората и това, което те са мислили и вярвали. И затова бързаме да им припишем нашите чувства, чувствайки инстинсктивно, че нямаме право да ги съдим за техните.

А кой от вас заслужава вечен живот?


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: geri®]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано21.04.08 23:05



Така е, дискутираме нормите на едно конкретно общество. Но тук се опитвате да ги дискутирате с термини и за грехове, които не са техни. Губите смисъла в "превода". Това се опитвам да ви кажа.

А кой от вас заслужава вечен живот?


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Ищap_]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 23:25



Какво значи "начините на прилагане на законите са различни"? Как може по различен начин да се изпълняват такива заповеди като Не убивай, Не кради, Не прелюбодействай?



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.04.08 23:29



"Но тук се опитвате да ги дискутирате с термини и за грехове, които не са техни."

А чий е грехът да се убиват беззащитни жени и деца? Или и това не е грях, след като е възпято в Библията? :)



Тема Re: какво е твоето мнение е без значениенови [re: Zara_83]  
Автор любчo /фoтorpaф/ (стар клубар)
Публикувано21.04.08 23:34



според стиховете които си приложила аз никъде не намерих ужасии за бременни, нямаш никакво право да изопачаваш Словото. Наказанието за греха е смърт - ти замисли ли се въобще какви хора са били наказвани - безгрешни светии ли?
Още по-ужасяващи наказания го чакат този който не се покорява на БОГА
Грехът води към ада
Какво е твоето или на който и да било мнение за Библията е без значение - Старият и Новият Завет са непогрешимото Божие Слово



вината нЕма да я носия тя,а модераторите.
пускам тема и ще им искам оставката им...


изковахме от мечовете си рала,сега орeм на онези,които запазиха мечовете си...



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: geri®]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано21.04.08 23:42



За кой конкретно случай говориш. Така звучи много патетично, но не е конкретно и следователно е неясно.

А кой от вас заслужава вечен живот?


Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор чyвcтвитeлнa дyшa (романтика)
Публикувано22.04.08 00:19



Но погледнато от гледна точка на развитието на човечеството - подобни призиви могат да бъдат заклеймени като примитивни и античовешки.

Защото без съмнение обществото на юдеите тогава, когато са писани тези кървави "призиви", е било разбира се много по-назад в развитието си в сравнение със съвременното, в твърде много отношения, в т.ч. и юридически.

Ако тази система, която са създали, е била читава, е щяла да оцелее в историята, но не би. Оказала се е глупава, примитивна и античовешка. Причинила не малко страдания на самия еврейски народ.

Така че точно от съвременна гледна точка (защото човечеството се развива и епохите не са никак "откъснати" една от друга) могат да се заклеймяват подобни извратени фанатизми и да се задава въпроса - а как изобщо подобно четиво може да се рекламира като "свещено"?



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: чyвcтвитeлнa дyшa]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано22.04.08 00:36



Пишеш противоречиво.
Да, системата не е оцеляла в историята. Коя, впрочем е?


Човечеството не се "развива" в смисъла на "подобрява", който влагаш той. А се променя. Менят се нравите, менят се хората с тези нрави. Нормално. Еволюция, при това културна, не само биологическа. Всъщност, именно вече не биологическа, а космогонна. А ние, като бидейки не по-добри, нито по-лоши, а други, при това много далеч от онези времена и хора, нямаме никакво право да съдим. Това е лицемерие.
Да не говорим, чувствителна душо, че в случая както винаги в такъв спор се поддаваш на емоционалната си травма от юдео-християнството и губиш обективност. Ерго, всякакъв спор с теб е вече по дефиниция губене на време

А кой от вас заслужава вечен живот?

Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор чyвcтвитeлнa дyшa (романтика)
Публикувано22.04.08 00:53



Губене на време, защото защитаваш погрешна теза. Не става въпрос за емоционално "съдене", а за безпристрастно разглеждане на еволюцията на обществата. Епохите не са "откъснати", а твоята грешка е, че ги разглеждаш като такива. Нито пък "обществата" са "откъснати" едно от друго - по-развитите влияят на останалите. Липсва ти системност в анализа.

Една епоха отхвърля грешките на предишната, съвременната епоха съвсем естествено не повтаря грешките на разни примитивни и много по-слабо развити общества. Съвсем естествено и бъдещите епохи ще отхвърлят грешките на съвременната.

Подхождай системно.





Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: чyвcтвитeлнa дyшa]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано22.04.08 00:59



Тезата ми е правилна, а аз никога не греша в това отношение.


Благодаря за намесата.

А кой от вас заслужава вечен живот?

Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор чyвcтвитeлнa дyшa (романтика)
Публикувано22.04.08 01:02



Моля.





Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: Eva B.]  
Автор geri® (циник)
Публикувано22.04.08 02:18



Ми изберете си нещо от





Тема Re: до модераторите...нови [re: любчo /фoтorpaф/]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано22.04.08 06:40




"бременни жени трябва да бъдат изкормвани" или изкормени родилки" е споменато от авторката 52 пъти от общо 99 съобщения.
и всичко това пред очите ви...


Да, имаш право. Но за съжаление е късно е вече да се трият. А би трябвало, защото в Библията няма такъв призив, нито това е коректен цитат.

Въпросният "призив за изкормване" изобщо не е призив. Може да го види всеки, направил си труда да го прочете. Споменатият пасаж (Осия 14:1) указва бедствията които ще сполетят столицата Самария на Израилското царство, при войни и грабежи, поради тяхното отричане от Бога и служението им на идоли.

Бог няма да ги спасява от тези бедствия, тъй като те са се отрекли от Него - това е смисълът. Не зная къде виждате призив, и изобщо как може да му дойде наум на някого.

Да, описанието тежко. В древният стил на изразяване се срещат често образни сравнения и хиперболи. Така е и в следващите стихове, описващи възвръщането на Божията милост над след обръщането на израилтяните към Бога - Осия 14:6-7 (ако позволиш поправянето - не "Хосеа" и "Второзаконие", а не "Деутрономи". Но трудно е да критикуваш книга, без да си чел дори съдържанието.)

Както и да е, късно е да се трие каквото и да било, а и темата стана твърде обемиста и трудна за следене. Заключвам я, всеки е свободен да си отвори нова тема.



Тема Re: Вашето мнение за библията?нови [re: passion flower]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано22.04.08 06:54



Темата съдържа доста груби обвинения към християнството от страна на passion flower, което - извинявам се - не се толерира в този клуб. От друга страна е прекалено обширна и е трудно да се следи.
Нямам намерение да трия цялата тема - дори и само от уважение към мненията на Eva B., LastRoman и geri.
Единственото решение което виждам за момента е да затворя темата.
Всеки е свободен да отвори нова тема по въпроса, моля не считайте това за дискриминиращо.

Моля само passion flower да се свърже с мен на бележка или icq/skype, преди да пусне нова тема. Извинете ме и за закъснялата реакция.

Редактирано от н@блюдaтeл на 22.04.08 07:00.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.